Soest toen Soest nu Het oog gericht op Israël en Egypte DE ORDE VAN DE DAG „Soester Courant-beker" voor eerstaankomende Soester rijder OMWONENDEN VAN CHEMISCHE INDUSTRIE RANDSTAD Y WILLEN BEDRIJF WEGHEBBEN J|, VoV.V.-nieuws Vrijdag 8 januari 1971 49e jaargang no. 2 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tei. 2586 - Postgiro 126156 45 bewoners dienden twintig bezwaarschriften in Valt de schaatswedstrijd om het officiële Soester kampioenschap in het water Gluurder aangehouden Geld uit speelautomaat buit bij inbraak Ir Egypte laat de laatste tijd geen dag voorbij gaan zonder krijgslustige verkla ringen af te leggen. President Anwar Sadat zegt onverbloemd dat na het af lopen van het huidige bestand - dat is op 5 februari - geen nieuw zal volgen zodat oorlog onvermijdelijk is. Zijn vice-presi- dent Alby Sabry keert uit Moskou terug met de mededeling dat de Russen en Egyptenaren het helemaal met elkaar eens zijn „in de gezamenlijke strijd tegen Israël en Amerika", waartoe Moskou „onbeperkte hulp" zou hebben toegezegd, zowel in geld als wapenen. Dit gebeurt allemaal terwijl na veel wik ken en wegen de Israëlische regering zich uiteindeijk toch bereid heeft ver klaard verder te gaan met de bemidde ling door V.N. meditator Gunnar Jarring, Niet helemaal van harte is daarbij de eis ingeslikt dat de Egyptenaren eerst hun tegen de bestandsbepalingen in langs het Suezkanaal naar voren gescho ven raketten weer terug moeten bren gen naar de oude plaats. Niet dat nu aan Jarring veel speelruimte wordt ge laten: Israël denkt niet over terugtrek ken uit de bezette gebieden voor bij vre desverdrag redelijk veilige grenzen zijn gegarandeerd. Egypte daarentegen eist dat voor een gesprek begint de Israëli's althans een begin maken met de terug trekking. De eisen wederzijds zijn dus van dien aard dat ze elkaar over en weer uitslui ten, zelfs met de soepelste partijen zou daarover geen compromis te bereiken zijn en noch Israël noch Egypte tonen zich bijzonder soepel, integendeel. Daarom zou er geen reden zijn tot enig optimisme, niet voor ten minste naar een uitbreiding van het bestand met nog eens drie maanden, laat staan voor een echt vredesverdrag. Dat in de kringen van de V.N. toch enige hoop wordt ge koesterd komt daarom meer voort uit de overweging dat beide partijen voorname lijk hun eisen zo hoog mogelijk hebben opgeschroefd om toch nog iets over te houden als ze wat van die eisen moeten laten vallen. De hoogte van de voorwaarden zou dus juist inhouden dat er een bereidheid tot toegeven is. Anderen weer menen dat zowel Israël als Egypte wel gedoemd zijn zo langzamerhand tot overeenkomst te komen omdat er geen alternatief is. Egypte kan ondanks alle krijgslustig ge bral toch weinig heil zien in hernieuwde strijd, zeker niet als het nieuwe regime na Nasser nog maar vrij onvast in het zadel kan. zitten en het bij de eventuele bondgenoten ook niet allemaal erg goed zit. En wat moet Israël bij een herleving van de gevechten? Een stuk Egypte aan de andere oever van het Suezkanaal er bij bezetten? Dat is ook niet realiseer baar: al zouden de Israëli's het kunnen doen, dan zouden de Russen het niet kunnen toelaten. Zoals de Egyptenaren weten dat, onder de huidige omstandigheden zeker, dt Ver. Staten niet kunnen toelaten dat Egypte met Russische hulp Israël even tjes probeert op te rollen. Voor beide partijen zit er niets in de toekomst dan tot een akkoord komen. Het wachten zou dan alleen zijn op het moment dat ze dit zelf ook inzien. KANTMAN. we gaan weer over tot de orde van de dag, i 't begin is er alweer, we zijn van 't zelfde slag als in het jaar dat er zo even is verstreken en dat we anders zijn dat is wel gauw verkeken. we zijn van goede wil, maar het omstandige i 1 maakt van een „eerlijk" mens zo vaak een handige, we worstelen, dat moet, i en handhaven ons zelve, i het is toch ook niet leuk om 't onderspit te delve. zo is er weer perfect de orde van de dag in 't jaar dat pas begon het lieve-leven mag wel anders zijn gewild, ik geef het u te doen om nu eens ordeloos anders te zijn dan toen. As. OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De voor zaterdagmiddag geplande 10 km schaatswedstrijd, waarvoor om 2 uur het startschot zou worden gegeven, wordt naar alle waarschijnlijkheid verschoven naar een later tijdstip. Slechts bij direct intredende strenge vorst, na de plotse linge dooiperiode, bestaat er nog kans op doorgaan. De wedstrijd wordt verreden op de bin nenbaan van Peter's Baan. de vierhon derd meter. De buitenbaan, vijfhonderd meter, blijft beschikbaar voor het publiek. De volledige wedstrijdploeg van de eigen schaatsvereniging neemt natuurlijk deel, maar reeds nu staat vast dat er onder de vele deelnemers aan deze open wedstrijd verschillende schaatsers zijn. die de titel „kampioen van Soest" van Peter van de Kant, de huidige kampioen, over willen nemen. Inschrijving voor deze wedstrijd staat open op de wedstrijddag, tot een half uur voor de wedstrijd, in de bestuurs kamer. In totaal 45 bewoners van de Eikenlaan, Buntweg en omgeving hebben middels twintig bezwaarschriften tegen een eventuele verlening van een hinderwetsver- gunning door B. en W. geprotesteerd tegen de handhaving van dit bedrijf in de woonwijk. Zowel schriftelijk als dinsdagmorgen op de hoorzitting in het ge meentehuis is er meer of minder emotioneel op gewezen, dat het bedrijf brandge vaarlijk is, enorm veel overlast aan lawaai en stank produceert en zich op geen enkele wijze aan afspraken houdt. Twee vertegenwoordigers van de chemische industrie, de (Amerikaanse) directeur en het hoofd van het laboratorium hoorden de klachten vanuit een bescheiden positie in de hoek van het vertrek aan, maar deden er op verzoek van hun juridisch adviseur verder het zwijgen toe. Het bedrijf heeft nu hinderwetsvergunningen aangevraagd voor nog te realiseren uitbreidingen en voor hinderwetplichtige delen en werkzaamheden, waarvoor men al lang een vergunning had moeten hebben, maar nooit heeft aangevraagd. Zoals bekend heeft de gemeenteraad geweigerd, het bedrijf ontheffing van het bepaalde in art. 1 van de Zonneverordening Hinderwet te verlenen voor zover het de reeds tot stand gebrachte, illegale voorzieningen betreft. Slechts bij hoge uitzondering wordt door B. en W. een hinderwetvergunning ver- lend als de raad geen oftheffing van de Zoneverordening heeft verleend. Niette min moet uiteraard de aanvraag in be handeling worden genomen. De twintig bezwaarschriften, een proces verbaal van de hoorzitting, op- en aan merkingen van de zijde van het gemeen tebestuur en andere stukken zullen nu ter kennis worden gebracht van de Ar beidsinspectie en vertegenwoordigers van de volksgezondheid, waarna burgemees ter en wethouders een beslissing zullen nemen. Het besluit wordt t.z.t. ter kennis gebracht van uiteraard het bedrijf en de bezwaarden. Mevr. Schulman, die aan de Eikenlaan 61 op nog geen vijf meter afstand van het bedrijf woont, klaagde op de hoor zitting over de stank, die Randstad ver spreidt, de trillngen, waarvoor de machi nes in het gebouw verantwoordelijk zijn en die aardewerk in kasten, deuren, ra men en andere huisraad in voortdurende ongewaardeerde beweging houden, en het brandgevaar, dat het bedrijf ople vert. Ook vond zij het een vervelende zaak, dat er 's avonds wordt doorge werkt, waardoor de kinderen bijna niet kunnen slapen. Mr. M. D. Ph. van der Werf zei, dat de stank, die het bedrijf veroorzaakt, zelfs waarneembaar is op de Driehoeksweg, waar hij woonachtig is. Hij zei, dat alleen maar te verwachten is, dat dë stank zal toenemen. „Het zal hier op den duur ongenietbaar worden", aldus de heer Van der Werf. Hij zei, zich bij een gepromoveerd chemicus op de hoogte te hebben gesteld van de aard én samen stelling van de producten, die bij Rand stad dageiijk worden overgeladen. Ge bleken is, dat het stoffen betreft, die gif tige dampen verspreiden, die een sterk etsende werking hebben en die brandge vaarlijk zijh. Mr. Van der Werf zei van oordeel te zijn, dat op geen enkele wijze met be perkende voorwaarden dé aanwezigheid van een dergelijk bedrijf in een woon wijk gerechtvaardigd kan worden. De heer van der Werf wees erop, dat voor het grootste deel van het bedrijf geen ontheffing van de Zoneverordening is verleend. Hij zei er bezwaar tegen te hebben, als door B. en W. wél een hin derwetsvergunning zou worden verleend. De heer B. J. Nijhof, Buntweg 22, zei eigenlijk al een beetje moe te zijn van al het geklaag. Verschillende bewoners heb ben zich al tot de Raad van State ge wend, maar alle beperkende bepalingen, die zijn gesteld, zijn z.i. door het bedrijf volkomen genegeerd en met voeten, ge treden. Hij zei, dat de hinder er alleen maar groter op is geworden. De machi- nes veroorzaken een ondragelijk gedreun, terwijl het bedrijf ook een enorme stank de vrije lucht in stuurt. „Het wonen en verblijven in de tuin wordt er volkomen onmogelijk gemaakt", aldus de heer Nij hof. Ook wees hij erop, dat de prijs en huurwaarde van de woningen sterk is. gedaald. Zijn buurman, de heer B. de Nie (Bunt weg 24), zei met een tussenruimte van- nog geen halve meter aan het bedrijf te grenzen en daarvan dan ook alle conse quenties te ondervinden. Zomers veroor zaken de chemische middelen een enor me stank en in de winter komt daar ge durende een groot deel van-de dag dan nog de lucht van onvolledig verbrande olie van de verwarmingsinstallatie bij. Hij zei dat herhaaldelijk zijn tuin onder een laag vloeibare afvalstof heeft ge staan, waardoor plantaardig leven daar vrijwel onmogelijk is gemaakt, al is de grond tot een diepte van twee meter door verse grond vervangen. Ook wees hij op het brandgevaar van het bedrijf en op de waardevermindering van zijn huis. De heer P. J. G. Quasten, eveneens een bewoner van de Buntweg zei, dat hij wellicht nimmer op een vergunning zou behoeven te rekenen, als hij op het in dustrieterrein een bungalow zou willen bouwen. „Maar waarom mag een indus trie dan wel in een woonwijk zich ves tigen en handhaven?" zo vroeg hij zich af. Ook hij wees op het brandgevaar en op de wijze, waarop dit door het per soneel wordt verontachtzaamd. Hij zei, dat ook nooit andere veiligheidsvoor schriften in acht worden genomen. De heer Kruft (Verlengde Kolonieweg 8) zei, dat als het bedrijf op de een of an dere wijze ergens toestemming voor wordt verleend, het hek van de dam is. „Men is er volkomen onbetrouwbaar waar het 't nakomen van afspraken be treft", zo had de heer Kruft in de korte periode, dat hij pas in Soest woonachtig is, reeds ervaren. Van naleving van wel ke voorwaarden dan ook komt niets terecht zo voorspelde hij. Zijn echtgenote zei zich lam te zijri ge schrokken van de uitbreiding, die het In de nacht van woensdag op donderdag is op de Birkstraat een gluurder aange houden. Om kwart over twee belde per soneel van het ziekenhuis Zonnegloren op, dat zich een man op verdachte wijze op het terrein rondliep. Toen de politie kwam was de man al vertrokken, maar een uur later werd op de Birkstraat ie mand aangetroffen, die aan het opgege ven signalement voldeed. De man gaf op, R. van Leeuwen uit Bussum ge naamd te zijn. Hij gaf echter een adres op, dat de in Bussum bekende politieman volkomen vreemd was. De 22-jarige man werd meegenomen naar het bureau, waar hij later toegaf, een valse naam te hebben opgegeven. Het bleek uiteindelijk de 22-jarige J. L. uit Hilversum te zijn. In de nacht is ingebroken in café Soest- dijk aan de Vredehofstraat. De onbe kende verschafte zich toegang door het verbreken van een ruit aan de kant van de Noorderweg. Hij verdween met de onbeknde inhoud van een gelbak uit een speelautomaat. Via de serre en de tuin van Mariënburg is de dader ver dwenen. Met V.V.V. het nieuwe jaar in betekent: alvast eens wat folders halen over mo gelijkheden voor vakantie in eigen land. We zijn en blijven altijd nog maar een klein vlekje op de aardbol, maar wél een mooi en gevarieerd stukje natuur, waarin nog veel ontdekkingstochten mo gelijk zijn. Naast ons ligt een goed verzorgd boekje, uitgegeven door het regionaal toeristen bureau V.V.V. Veluwe, dat U attent maakt op campings, bungalows en va kantieoorden in dit gebied. Het kost maar 1,en het geeft U volledige in formatie. Telefonisch werd ons gevraagd naar het Leeuwenpark de Beekse Bergen. Wie hiervan meer wil weten, kan de gekleur de folder bij ons komen halen, want ook gedurende de winter kunt U op safari. Maar ook-het dichterbij gelegen Ouwe hands Dierenpark heeft in dit jaargetij veel bezienswaardigs te bieden. Ook hiervan een prachtige folder met vele unieke foto's. U kunt er dan nu wel niet gaan zwemmen of zonnen, het wande len is op het ogenblik een gezonde bezig heid en de dieren blijven op dezelfde wijze het bekijken waard. Voor de jari ge kinderen is zo'n winteruitstapje als verjaarstrip beslist feestelijk. En nu dan maar doorgaan met plannen maken. Wij houden U op de hoogte van alles wat op foldergebied kersvers van de drukker komt. Wij hopen, dat U, evenals vorig jaar, bij ons binnenstapt om naar de nodige ge gevens te vragen. Altijd welkom. den. Ook wees hij op de waardevermin dering van de omliggende percelen. De hoorzitting stond onder leiding van de heer Van Dommelen, ambtenaar van de gemeente Soest. plassen ontstaan, die via het trottoir ten slotte in de riolering terecht komen. Hoe gevaarlijk deze vloeistof nog is, bewijst volgens de heer Eekel het feit, dat kin deren door personeel van Randstad her haaldelijk zorgvuldig om de plassen heen worden geleid. Ook is het een keer voor gekomen, dat de afvalvloeistof in brand is geraakt, waardoor het hele terrein van de chemische industrie in een minimum van tijd één vlammenzee was. De grond van omliggende tuinen is al helemaal doorweekt, waardoor planten groei onmogelijk wordt gemaakt. De heer Eekel zei, dat het bedrijf nu weliswaar een afscheidsmuur heeft geplaatst, maar dat de vloeistof er gewoon doorheen dringt. Ook bij garagemuren is dat voor gevallen. De heer Eekel meende, dat dit rotte plekje zo spoedig mogelijk uit de woonwijk verwijderd zou moeten wor den. Makelaar H. A. Butzelaar meende, dat het bedrijf in het belang van de volks gezondheid verplaatst zou moeten wor- bedrijf in korte tijd al heeft ondergaan. „Er zal tijdig het mes in moeten worden gezet, wil men voorkomen, dat 't ver der woekert. Het is gewoon een abces", aldus mevr. Kruft. De aanwezigheid van een research-laboratorium wijst erop, dat het bedrijf in de nabije of verdere toe komst andere activiteiten zal gaan on dernemen. Zij vond het bedrijf een grote bedreiging voor de volksgezondheid. Mevr. Kruft vroeg zich af, wat er zal gebeuren, als in de toekomst in de on middellijke nabijheid van de Eikenlaan de nieuwe city wordt gesticht. Volgens mevr Kruft dringt de stank van de Chemische Industrie Randstad niet alleen rechtstreeks van buiten, maar ook via de riolering in de woningen door. Zij achtte het onmogelijk, om op deze plaats een chemisch bedrijf te handhaven. Ook zij vond 't bedrijf volkomen onbetrouw baar waar het 't nakomen van afspraken en verplichtingen betreft. „Men mag er 's avonds niet werken, maar het gebeurt wel. En 's morgens vroeg begint het al met de werksters, die om kwart over vijf lopen te schreeuwen, met deuren gooien e.d.". De heer W, Eekel, bewoner van het per ceel Eikenlaan 75, bracht een aspect naar voren, dat in de bezwaarschriften vrijwel nog geen aandacht heeft gekregen, n.1. dat van de verkeersveiligheid. Hij meen de, dat de Eikenlaan niet is berekend op veel verkeer met zware tankwagens. Het is z.i. herhaaldelijk voorgekomen, dat de weg volledig was geblokkeerd en zelfs heeft men het verkeer eenmaal over het terrein van Randstad zelf om een paar grote tankwagens moeten leiden. Ook vertelde de heer Eekel, dat het is voorgekomen, dat bij het lossen van een tankwagen de slang is losgeraakt, waar door de vloeistol als een fijne regen op de omliggende tuintjes neerdeelde. Iemand, die toevallig in zijn tuin aan het werk was, ging met een groot aantal gaatjes in zijn pak even later naar bin nen. Verschillende planten en struiken hebben een en ander ook niet overleefd. Ook zei de heer Eekel, dat nogal eens met vloeistoffen en met name met de afval wordt geknoeid, waardoor grote Dezelfde plaats, begroeit, maar nog onbebouwd in 1971. De achterzydc van dc Parklaan gezien vanaf het wandelpad tussen Kolonieweg en Parklaan in 1920.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1