Soest toen - Soest nu Dinsdag 12 januari 1971 iri 1971 49e jaargang no. 3 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 TWEE JAREN NIXON Subsidie en gegarandeerde lening voor „De Vrije Teugel" Vuilnisemmers van galerij gegooid Plotselinge gladheid speelde weggebruikers parten Auto bleef in dichte mist op spoorrails steken Toekomst „Ouwe 1 Juus" nog onzeker De plaats voor het Soester instructiebad Apothekers-assistente mej. Sliggers 25 jaar in Zonnegloren Bromfietser na aanrijding met nekklachten naar ziekenhuis Joyrider liet spoor van lege kisten in gemeente achter soesterITourant 1,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschjjnt iedere dinsdag en visdag Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag President Nixon heeft de helft van zijn ambtsperiode in het Witte Huis erop zit ten en hij schijnt daar nog graag d« volgende vier jaar te willen resideren ook. Vandaar dat hij uiteraard de Ame rikanen overtuigt dat hij het uitstekend doet. Waarbij hij dan de niet door ieder gedeelde - overtuiging uitspreekt dat de economische depressie bijna afgelo pen is. En waarbij hij aankondigt dat de „Amerikaanse gevechtsrol in Vietnam ten einde loopt." Deze manier van zeg gen houdt in dat de strijd daar nog wel kan voortduren maar dan zonder Ame rikaanse solaten. De grondslag voor die ontwikkeling leg de zijn voorganger Johnson al. Die keek zo min als Nixon op dollars om het Amerikaanse leger zo te trainen en uit te rusten dan het zonder hulp van bui ten de zaak zelf aankon. In grote trekken lijkt dat. ook wel ge lukt: de armel van Saigon levert militair zeer kundig slag en wipt af en toe de grens over om haar makkers in Cambod ja te verlossen uit al Ie benarde situa. ties. Mede door deze militaire kwaliteiten, mogen we aannemen, zit de regering in Saigon ook vaster in het zadel dan haar meeste voorgangers. De bedoeling was een zo stabiele bond genoot achter te laten dat de V.S. zelf zijn militairen wel uit dit gebied kon terugtrekken zonder daarmee ook direkt zijn invloed ter plaatse te verspelen. Maar of die rekening nog opgaat is intussen de vraag. Het gevechtsterrein heeft zich inmiddels uitgebreid tot Cambodja en min of meer ook al tot Thailand. En of een sterk Zuid-Vietnam ook sterk genoeg is om in heel Achter-Indië stand te houden te gen de stormloop van wat voor het ge mak allemaal communistische guerril la's worden genoemd is de vraag. Maar wat heeft Nixon dan wel bereikt? Uit allerlei details wordt wel duidelijk dat de gesprekken over beperking van de strategische wapens, de zogenaamde SALT-besprekingen. niet erg vlot ver lopen. Inzake Berlijn is en blijft het hangen en wurgen. En zeker nu uit Moskou pittige nota's naar Washington gestuurd worden met opmerkingen dat de veiligheid van Amerikanen in de sowjet-une niet gegarandeerd kan wor den, krijgt de sfeer tussen de twee su permachten weer iets van die uit de koude oorlog. Inzake het nabije oosten is de verwar ring tussen de twee al weer groter dan vroeger met. ook al weer over en weer uitlatingen die aan de koude oorlog doen denken. En als president Nixon dan bij een overzicht van twee jaar in het Wit te Huis ook de revue laat passeren in hoeverre hij erin geslaagd is de atmos feer in de wereld te verbeteren, dan is het moeilijk om veel positiefs aan te wijzen. Het zou niet behoolijk zijn hem alles als alleen maar zijn fouten aan te wrijven. Maar dat de leider van het machtigste land van de wereld nu geweldig inspi rerend tot prettiger toestanden in de we reld heeft bijgedragen kan ook niemand zeggen. Het is haast nieuwjaarstraditie dat de P.T.T. aankondigt de posttarieven flink te verhogen. Dit jaar is het argument iets sterker dan vroeger: er waren en komen loonsverhogingen en het geld daarvoor moet ergens vandaan komen. Bovendien is de post sinds lange tijd een P.T.T.-afdeling die financieel niet zo best draait, wat vooral komt doordat de personeelskosten sterk stijgen en aan "het automatiseren en mechaniseren van juist deze dienst zijn grenzen. Wat men ook doet, veel zal met de hand gedaan moeten worden en juist de personeels kosten stijgen sterk. Is daarom de aankondiging van prijs verhoging dus wel logisch, taktisch is ze daarom juist niet. Tenslotte is de over heid toch bijzonder gebrand om zowel lonen als prijzen in de hand te houden en dan komt het psychologisch wel heel ongelukkig als juist die overheid komt riiet een prijsverhouding die niet alleen particulieren rechtstreeks treft maar ook nog eens indirekt doordat de kosten van post ook weer onderdeel uitmaken van prijzen van heel wat andere zaken. En dan mag men wel in aanmerking ne men dat het totaal van de P.T.T. on danks het verlies van de postsektor kans ziet een winst te maken die altijd nog groter is dan het hele postverlies. En waarom zou elke afdeling van de P.T.T. dan met winst moeten werken? De totale opdracht van de P.T.T. is Ne derland de middelen te verschaffen om op allerlei manieren met elkaar in kon- takt te komen, via de telefoon, de telex, met zenders door drukwerken, brieven en telegrammen. Dat is een algemene dienstverlening om het maatschappelijk leven vlot te laten verlopen en daarbij is niet direkt in te zien waarom op dat totaal noodzakelijk winst gemaakt moet worden. Het is vergelijkbaar met het openbaar vervoer waarvoor ook terecht wordt aangenomen dat het belang zo groot is dat uit algemene middelen bijgesprongen mag worden. Zomin als men de spoor wegen of busondernemingen maar raak kan laten rijden hoe onrendabel een lijn ook is, kan men van de P.T.T. vergen dat ze alle diensten maar blijft verlenen ook al moet er geld bij. Maar als dit (nog) overheidsbedrijf in zijn totaliteit een winst maakt die gezien mag worden, van tegen de tweehonderd miljoen, lijkt er geen redelijk argument aanwezig om op een zo ongelukkig psychologisch ge kozen moment tariefsverhogingen aan ts kondigen. KANTMAN. Wanneer de gemeenteraad zich op don derdag 21 januari met de voorstellen van burgemeester en wethouders kan verenigen, zal de stichting kinderboer derij „De Vrije Teugel" een subsidie van 26.076,van de gemeente en een door de gemeente gegarandeerde lening krij gen. De kinderboerderij zal binnenkort met haar activiteiten beginnen. De exploita tie van de door de stichting beheerde boerderij aan het Oude Grachtje is even wel alleen mogelijk met overheidssteun. In verband hiermede is uitvoerig overleg gepleegd met de inspecteur jeugdzaken van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk dat ertoe heeft geleid, dat de stichting voorlopig voor de duur van twee jaar een rijkssubsidie zal ontvangen op basis van de „sub sidieregeling bijzonder jeugd- en volks ontwikkelingswerk". Dit impliceert, dat de stichting een rijkssubsidie krijgt van 45 °/o van de subsidiabele personeels lasten en van 40°/o van de subsidiabele overige exploitatiekosten. De jaarlijkse lasten van de stichting zijn evenwel zodanig, dat zij naast deze rijks subsidie ook een gemeentelijke subsidie behoeven. Gezien de belangstelling, die de enige tijd geleden financiële actie van de stichting heeft ondervonden, kan vol gens B. en W. zeker gesteld worden, dat ze in een behoefte voorziet. Het college acht het derhalve verantwoord, de acti- Een onbekend persoon heeft zondag op de Weegbreestraat negen vuilnisemmers vanaf de galerij naar beneden gegooid. De bewoners van de gemeenteflats al daar beschikken over een kastje, waarin de vuilinsemmers geplaats kunnen en eigenlijk ook moeten worden, maar ver schillende bewoners vinden het gemak kelijker om de vuilinsemmer buiten het kastje op de galerij te plaatsen. Al deze vuilinsemmers vond men zondag op het parkeerterrein beneden liggen. Verschillende weggebruikers zijn vrij dagavond verrast door een plotselinge gladheid, veroorzaakt door het opvriezen van natte weggedeelten. Op de Ossendamweg slipte de 21-jarige chauffeur A. v. d. K. uit Zeist met een vrachtauto. De wagen kwam tegen de stoeprand en sloeg om. Hoewel de auto zwaar beschadigd werd, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de Julianalaan slipte NOS-mede- werker J. D. G. met zijn auto en botste tegen een boom. De bestuurder bleef on gedeerd, maar zijn auto kon als afge schreven worden beschouwd. viteiten van de stichting financieel te steunen en te stimuleren met een ge meentelijke subsidie. Deze subsidie zal volgens B. en W. vastgesteld moeten worden op een bedrag, gelijk aan de stichting toekomende rijkssubsidie. Een zelfde gemeentelijke subsidie wordt ver leend aan de Stichting Jeugdzorg Soest, Omdat de door de stichting, in overleg met de rijksinspecteur jeugdzaken op gestelde rijkssubsidie-aanvraag voor het jaar 1971 een subsidiebedrag vermeld van van ƒ26.076,betekent dit, dat ook de gemeente voor het jaar 1971 een sub sidie van ƒ26.076,aan de stichting zal dienen te verlenen. Aangezien deze sub- sidielasten genoemd worden in het Fi nancieel Verhoudingsbesluit 1960 zal te zijner tijd 80 °/o van deze subsidielasten van het rijk worden terugontvangen. De Stichting Kinderboerderij zal wil zij haar activiteiten naar behoren kun nen verrichten aan de bij haar in beheer zijnde boerderij nog verschillen de onderhoudswerkzaamheden e.d. moe ten laten verrichten. Deze werkzaamhe den, met de uitvoering waarvan reeds een aanvang is gemaakt, zullen een be drag van rond 12.500,vergen. Om dat de stichting niet over voldoende aanvangskapitaal beschikt om deze kos ten uit eigen middelen te kunnen be strijden, heeft ze besloten voor deze kosten een geldlening te sluiten bij de Coöperatieve Raiffeissenbank in Soest. Deze lening zal worden aangegaan voor een periode van vijf jaar tegen een ren tevergoeding van 8 °/o. De kosten van rente en aflossing van deze lening kunnen in de exploitatierekening van de stich ting worden opgenomen, zodat in dezé Opnieuw is in de nacht van zaterdag op zondag op de overweg in de Peter van den Breemerweg een auto van de weg geraakt en op de rails terechtgekomen. Dankzy de oplettendheid van een trein machinist is het allemaal zonder onge lukken afgelopen. Overigens zijn de vier inzittenden, allen afkomstig uit Amers foort, wel aan de dood ontsnapt. Het ongeluk gebeurde, toen de 27-jarige technicus N. O. uit Amersfoort, die de auto bestuurde, in de zeer dichte mist een bocht niet zag en daardoor bij de overweg op de rails terecht kwam. De wagen bleef midden op de spoorrails Even later passeerde op de vrije baan met grote snelheid een trein. De be stuurder van de trein moet in het voor bijgaan toch nog even gezien hebben, dat er iets mis was op de overweg en dat de andere baan versperd was. Hij bracht direct zijn trein tot stilstand en alarmeerde via een spoorwegpraatpaal het station Amersfoort. De trein, die daar op het punt stond te vertrekken, is heel langzaam weggereden en kon daar door vlak voor de auto tot stilstand wor den gebracht. De vier inzittenden hebben met behulp van drie politiemannen daarna de wagen van de rails getild. Kort geleden raakte een automobilist hier door een andere oorzaak ook uit de koers en kwam op de rails terecht. Toen werd de auto wel aangereden door «en trein, maar de bestuurder had zijn voertuig toen al verlaten. rapport. Burgemeester en wethouders hebben de dienst daartoe opdracht gege ven. Het zal van de bevindingen van ge meentewerken afhangen of 't Ouwe Huus zal blijven staan. Alle opstallen rond de boerderij zijn in middels verdwenen. Daardoor is de plaats vrijgemaakt voor de gemeentelijke kwekerij, die uit het park Colenso naar dit deel van de gemeente zal verhuizen en in de toekomst deel zal uitmaken van het stadspark. Burgemeester en. wethou ders hebben op veler verzoek besloten, de mogelijkheid tot het inpassen van 't Ouwe Huus in het stadspark te onder zoeken. De (nu nog voorlopige) handhaving van de boerderij betekent een succes voor verenigingen een particulieren, die via telegrammen het college van B. en W. hadden verzocht 't Ouwe Huus niet te laten slopen. Ook enkele gemeenteraads leden drongen aan op in ieder geval het uitstellen van de sloop. De imkervereni ging bood telegrafisch aan, het gebouw geheel gratis door eigen leden te laten opknappen. De gang van zaken tot nu toe is vooral een succes voor de kunstenaarsvereniging Artishock, die zich van 't begin af heeft ingezet voor het behoud van 't Ouwe Huus. In september schreef het Arti- shock-bestuur in een brief als reactie op op het door een commissie geformuleerde voorlopige voorstel voor de inrichting van het stadspark onder meer: Tenslotte mogen wij u beleefd verzoeken 'n „hea ring" te houden, waar alle geïnteresseerden hun bijdrage aan het totstandkomen van het park kunnen leveren. Het komt ons ten opzichte van hen. die op het plan- Engpark reageerden, als redelijk voor dat zolang geen hearing gehouden is, aan de Er is nog geen definitieve beslissing ge nomen over de toekomst van de uit 1800 daterende boerderij ,-,'t Ouwe Huus" aan de Molenstraat. Weliswaar heeft het ge- meentebestuur opdracht gegeven niet aan de sloop van het boerderijtje te beginnen en zijn alle ramen dichtgespijkerd, maar het wachten is op een door de dienst ge meentewerken uit te brengen technisch Na een lange periode van gissingen en vermoedens wijst alles er nu op, dat deze week een besluit zal vallen over de grondaankoop, benodigd voor de bouw van het zwem-instructiebad. Op een ideaal stuk terrein met grote mogelijkheden, gelegen aan de Waldeck Pyrmontlaan, als het ware op de grens tussen nieuw en oud Soest, zal in de toe komst dit bad gerealiseerd worden. Vijfentwintig jaar is mej. C. Sliggers werkzaam als apotheker-assistente in Zonnegloren. Twintig jaar heeft zij er voor gezorgd dat de t.b.c.-patiënten hun drankjes enz. op tijd ontvangen. De laatste vijf jaren, toen Zonnegloren overging in een ziekenhuis, heeft drs. W. J. van Zadelhoff de leiding over de apotheek. Mej. Sliggers werd vrijdagavond in Zon negloren gehuldigd voor haar vijfen twintigjarig dienstverband, in tegen woordigheid van familie, bestuur van Zonnegloren, direktie en personeel. De direktrice, mej.. Claus overhandigde haar een boeket en deelde mede, dat de geneesheer-direkteur, dr. J. W. D. Ber- kelbach v. d. Sprenkel, even later zou arriveren, wegens dienstaangelegenhe den. Daarom kreeg drs. W. J. van Zadelhoff het woord. Hij wenst mej. Sliggers veel geluk met haar 25-jarig jubileum. „U hebt in Zonnegloren 25 jaar uw werk ver vuld tot genoegen vari bestuur en direk tie. Ik ken u pas vijf jaar, nadat onze apo theek, de apotheek van Zonnegloren heeft overgenomen. U is feitelijk bij mij in dienst. In de apotheek van Zonneglo ren wordt momenteel echter niets meer klaar gemaakt. Bij een ongeval op de Steenhoffstraat is zaterdagmiddag de 18-jarige bromfietser A. E. L. van B. uit Soest gewond ge raakt, toen hij werd aangereden door een auto. Met nekklachten is de brom fietser naar Zonnegloren gebracht en daar opgenomen. Het ongeluk gebeurde, toen de 48-jarige stoffeerder M. J. S. uit Laren zijn auto wilde parkeren op de afgesloten inrit naar de Gemar. Toen hij het rijwielpad wilde ovèrsteken, verleende hij geen voorrang aan de bromieftser, met ge noemd gevolg. De bromfietser, een magazijnbediende alhier, vloog over dè motorkap van de auto en kwam met zijn gezicht op het wegdek terecht De inspecteur van de Volksgezondheid is bijzonder tevreden over uw werk en wij zijn u dankbaar voor de wijze waarop u uw werk doet. Het is boven alle lof ver heven en ik hoop, dat u nog vele jaren uw werk mag verrichten tot heil van Zonnegloren". Spreker bood mej. Sliggers een geschenk aan. De hoofdonderwijzer van Zonnegloren, de heer G. Mol sprak daarna namens het gehele personeel. „Wij feliciteren u met uw 25-jarig jubileum en ook de patiënten doen dat en deze zijn u er kentelijk voor de wijze waarop u in de morgenwijding het orgel bespeelt. Ook voor de personeelsraad hebt u veel werk gedaan. Van de apotheek weet ik niets af, maar ik heb u dikwijls zien zwoegen onder zware flessen. Mej. Slig gers, u hebt op allerlei wijze Zonneglo ren gediend, uw activiteit was enorm en vooral de vriendschap was uitstekend te noemen. Als dank schenkt het personeel u een boekwerk en een enveloppe met inhoud. Wij wensen u nog vele jaren in gezondheid in Zonnegloren". Inmiddels was dr. Berkelbach v. d. Sprenkel ter receptie gekomen. Volgens hem zullen de heer Van Zadel hoff en de heer Mol hem het gras wel voor de voeten hebbe weggemaaid. Toch zei de geneesheerdirecteur: „U is nu 25 jaar in onze apotheek werkzaam. U hebt een belangrijke functie in Zonnegloren en u behoort tot het cen trum. Ik ben u dankbaar voor alles wat u voor ons hebt gedaan en ik hoop dat u nog vele jaren bij ons zult blijven. Uit erkentelijkheid mag ik u een en veloppe met inhoud aanbieden". Mej. Bartels, oud-collega van mej. Slig gers, heeft jarenlang met haar samen gewerkt en heeft er de beste herinnerin gen aan overgehouden. Zij feliciteerde haar met haar 25-jarig jubileum en bood haar een boekwerk aan met de hand tekeningen van de vele schenksters. Mej. Sliggers dankte tenslotte voor de tot haar gesproken woorden en voor de vele bloemen en geschenken. Zij meende altijd haar plicht te hebben gedaan en hoopt dat nog enige jaren te mogen doen. Toen volgde een lange rij zusters en mannelijke personeelsleden, die haar de hand kwamen drukken, dikwijls verge zeld van bloemen, zodat mej. Sliggers letterlijk en figuurlijk vrijdagavond in -Zonnegloren in de bloemetjes is gezet. kosten zowel een subsidie van het rijk als van de gemeente wordt ontvangen. Teneinde het sluiten van de lening mo gelijk te maken, heeft de stichting om een gemeentelijke garantie voor de beta ling van rente en aflossing gevraagd. Burgemeester en wethouders achten de activiteiten van de stichting van vol doende belang om de gevraagde garan tie te verlenen. De raad is overeenkom stig voorgesteld. Een tot nu toe onbekend gebleven man is er zaterdag op de Insingerstraat met een vrachtwagen, geladen met 350 lege kratten, vandoor gegaan. De man bleek niet zo erg vaardig in het besturen van het voertuig, want hij liet een spoor van lege kisten na. Op diverse plaatsen in de gemeente werden de kisten terugge vonden. Hij is er in totaal dertig ver loren, maar tot nu toe zijn er maar elf gevonden. De wagen was eigendom van De G. aan de Insingerstraat. De auto werd op het industrieterrein teruggevonden. huidige Engsituatie niets wordt gewijzigd of gesloopt. Zou dit onverhoopt toch ge beuren, dan heeft het weinig zin de door ons zeer gewaardeerde mogelijkheid tot het doen van voorstellen te bieden", al dus de slotzin in de brief aan het ge meentebestuur.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1