OPRICHTING KINDERDAGVERBLIJVEN WORDT AAN REGELS ONDERWORPEN Krabbels van Knelis Burgerlijke Stand DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Grote belangstelling voor openbare kindermuziekles HARDE STRIJD VOOR ZELFSTANDIGHEID Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Baarn. Soest en omstr. Eiermarkt Ned. Christen Vrouwenbond Soestdijk Ned. Chrislen Vrouwenbond Soest-Zuid klaar terwijl u wacht BEVEKOL SM EERST ATMUV Uitslag S.0. „Soest" loterij DINSDAG 12 JANUARI 1971 REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 UTRECHT, Maliebaan 121, Tel. 030-17978 Deze vereniging heeft voor haar leden de volgende activiteiten vastgesteld: Dinsdag 12 januari: proefles welspre kendheid door mevrouw v. d. Ham; na de pauze mevr. Smits met IVHA-praat- je. ..Brandpunt", Oude Utrechtseweg 4, Baarn. Aanvang kwart over 2. Vrijdag 29 januari: voorlichtingsmiddag, verzorgd door de Condensfabriek Fries land. in de grote zaal van „Het Brand punt", Baarn. Aanvang kwart over 2. Woensdag 10 februari: koffie-ochtend in Hotel v. d. Brink, Soesterbergsestraat 122, Soest. Aanvang ongeveer half 11. Dinsdag 23 februari: algemene ledenver gadering. Woensdag 10 maart: koffie-ochtend. Dinsdag 6 april: herhaling excursie Bij enkorf Eindhoven en de Twekafabriek in Geldrop. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van ƒ10,50 tot ƒ11,75. Middenprijs ƒ11,25. Prijs per kg ƒ1,78. Sdan mok zeige datter vreuger un heul knaap riese woorde „ut ken die vriejer tot zoon uutspraok is gekom- me. maor ut is in aalle gevaal un uut spraok mit onhoud en daan hoefter nog geen eens ijs op de sloot te leige. Mit die woorde is an bar laange zaoke heul gauw un end te maoke. Neem noeng bevoorbeeld is de noeng aal be roemde en beruchte Soesder Gemeen schaap, die tot voor kort maor nie vaan de grongd wou komme, as of ut un baal- lon waas. Noeng ister gelukkug iemaand naor voore gekomme, die, schaat ik zo, denk daat hie ut voormekaor ken kriege as tie zun eige der effe mee bemeujd. En waorom zouw ut ok nie. Die maan hep wel voor mallere gevalle gestaon. Ut ken zogezeit vrieze of dooje. Maor hoe of je die zaok ok wil bekieke, hie slaot de spieker un heul end bar goed op zun kop. Maor tusse ut zeige hoe of ut eigeluk zouw motte en ut be ginne an die zaok leit nog un bar verre weg. Noeng wil ik hier nie gaon bewere dat- ter geen minse zouwe weze die nie effe vaan anpakke zouw wille wete, maor ut binne daan zongder enugge twieful weer minse die aal an zoon kwak aore dinge, die int zellufde vlaak of heul dichtbie leige, meewarreke. En daat vingk noeng ut meujelukste punt. Waant, as mins maag je wel grote waordering hebbe voor luu die ast waore ter weruld binne gekomme as vureni- gingsmins, toch zit daor un heul groot gevaor in. Waant stel je is voor datter un maan is, die voorzitter vaan de muu- ziekklup is, de poszegulklup, de vogul- klup, de fietsklup de ootoklup, en gao maor door. Hie ken daan de vureniging wel bar goed leije, maor naor buute uut, en daat is toch ok wel un heul belaang- riek deel vaan zun warruk, kan hie de belaage vaan aal zun vureniginge nie zo bar goed diene en daat is toch wel de bedoeling ajje zoon maan op die plaots kies. Daat liek wel effe vergezoch, maor je ken noeng eenmaol un koleboer, die bar veul meujte hep om ze kop bove waotur te houwe in de stried teuge ut aordgaas, voorzitter maoke vaan je vureniging vaan vriende vaan aordgaasgebruukers. Hullie belaage leige noeng eenmaol te veul uut mekaor. Maor jao, wie ister teugewoordug nog bereid om int bestuur vaan de een of aore vureniging te gaon zitte. Ut eerste waat der gevraog wordt is hoe of ut staot mit de onkostevurgpeding. Daat is netuurluk ellek mins zun goed recht, waant waorom mot de een zun eige ast waore ut graaf in warreke (en heul messchien wel is daank je wel hore) en de aor voor ut een of aore baontje un kwak geld beure, waor hie un deur mee in ken traappe. Zo laangzaomerhaand binne wullie ut tiedparruk van de bezoldugde vureni- gingsbesture wel innerold. Kiek, ik wil noeng nie gaon bewere datter zo bar veul geld op de taoful voor mot komma daat die luu der vaan tuus kenne blieve, maor ik gloof wel daat aster waat poen op taoful komp, der heul waat ken en zaal gaon vuraandere int vurenigings- leve. Der binne minse, die blieve bewere daat as daat beurt ut end zoek is, maor voor ming is daat de enugge menier om der zekur vaan te weze daat de zaok goed blief draoje. Ik ken min voorstelle daat ajje un sik- keretaorus hep, die voor zun warruk un griepstuuvur ontvaangt, dajje an di« vriejer waat op ken draoge waat presiei wordt uuttevoerd, waant hie kriegt der waat voor betaold. Je ken daan ast waore as vureniging eise stelle. Door die paor cente, gloof ik, komme der ok wel weer kapabele minse beschikbaor, die nie allenug int bestuur vaan de een of aore vureniging wille, maor der ok geschikt voor binne. Kiek, der is voor un vureniging, die an de weg timmert zoas daat zo mooi hiet, best wel de een of aore nootaobul te vingde, maor der binne ok vureniginge die bie voorbaot aal ten ongder gaon as zullie zoon fe- guur ant hoofd zouwe hebbe staon. Nie omdaat die maan of vrouw nie geschik zouw weze, maor ajje un klup voor iedereen wil hebbe, daan zaal je der voor motte zorrege, daat ut bestuur ok bestaot uut iedereen, waant aors kejje der wel op rekene daat nie iedereen der belaagstelling voor zaal hebbe. Daorom is ut noeng, schaat ik, zo bar meujeluk om die Soesder gemeenschaap vaan de grongd te laote komme, waant waat heijje an zoon gemeenschaap, aster maor un klein gedeelte vaan de bevol- luking belaangstelling voor hep. Daan is ut geen vrieze of dooie, maor kwaakkele. De oprichting en exploitatie van kinder dagverblijven en peuterspeelzalen zal aan bepaalde regels worden onderwor pen.. De gemeenteraad zal daartoe in de komende gemeenteraadsvergadering een verordening moeten vaststellen. Tevens zal dan een verordening, regelende de subsidiering van kinderdagverblijven en peuterspeelzalen aan de orde worden ge steld. De „Stichting Peuterspeelzalen Soest", die tot doel heeft het bevorderen van de ontwikkeling van jonge kinderen door hen in groepsverband samen te bren gen onder deskundige leiding, is inmid dels met haar werkzaamheden begon nen. Met de exploitatie van de eerste peuterspeelzalen is ook een begin ge maakt. In de daarvoor in de kamper foeliestraat in het Soesterveen geschikt gemaakte ruimte worden een ochtend en middagspeelzaal gevestigd. Van de aanvankelijk geplande oprichting van een derde speelzaal, welke in het ge bouw „Credo" zou worden gevestigd, moet voorlopig om verschillende redenen worden afgezien. Wil de stichting de door haar te houden halve-dagspeelzalen op enigszins verant woorde wijze kunnen exploiteren, dan zal zij in de exploitatiekosten van die speelzalen financiële steun van de over heid nodig hebben, volgens B. en W. De behoefte aan kinderdagverblijven en peuterspeelzalen werd aanvankelijk in de allereerste plaats veroorzaakt door de omstandigheid, dat een moeder niet voor haar kind(eren) kan zorgen, omdat zij moet werken om in het levensonderhoud van haar gezin te voorzien. Daarnaast doet zich het verschijnsel voor, dat steeds meer vrouwen gaan werken zon der dat dit noodzakelijk is voor de ver werving van de primaire kosten van het bestaan. Volgens voorzichtige ramingen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zou al 25 °/o van de gehuwde vrou wen op een of andere wijze buitenshuis werken. Dit wordt zo stellen B. en W. in hun voorstel onder meer veroorzaakt door de uitbreiding van de industrialisatie (waardoor de behoefte aan vrouwelijke arbeidskrachten toeneemt), de toeneming van de welvaart (de ambitie tot aan schaffingen, die niet strikt tot de pri maire behoeften van het levensonder houd behoren, wordt gestimuleerd) en de emancipatie van de vrouw. Het is echter opvallend, dat naast de re den: werken van de moeder, steeds meer om opname van een kind in een derge lijk verblijf wordt gevraagd om redenen, die rechtstreeks betrekking hebben op de ontwikkeling van het kind. Daarbij spelen vooral de aard van de huisvesting van het gezin (inwoning, hoogbouw, te" drukke straat) en de positie van het kind in het gezin een rol. De kinderdagver- GEBOREN: Tleleman Pieter, zoon van T. P. Zwalve en A. M. V. Meeuwes, Bea- trixlaan .6. Natascha, dochter van K. N. de Vries en A. M. van Hamersveld, Varenstraat 150. Marco, zoon van D. Krul en H. den Hartog, Duinweg 26. Jacqueline, dochter van J. C. J. H. van Domburg en M. G. de Haan, Simon Ste- vinlaan 63, Soesterberg. Paul Fran- ciscus, zoon van B. A. P. M. Ammerlaan en I. M. van Dijk, Schriklaan 56. Zappa, zoon van O. C. Schouten en M. de Jong, Weteringpad 2e. Paulus Ja- cobus Anthonius, zoon van J. T. Jan maat en A. M. Boere, Schrikslaan 25. Anna Elisabeth, dochter van J. B. W. Olthof en G. E. Groenensteijn, Beetzlaan 80. Peter-Alexander, zoon van W. J. G. Strijk en C. G- B. Roverts, Prof. Lo- rentzlaan 251, Soesterberg. Magdalena Eisiena, dochter van J. Ridderbos en J. Mul, Varenstraat 328, Roger Ilja, zoon van R. F. Jongbloets en W. Geelhoed, Veenbesstraat 574. Johannes Antonius Albertus, zoon van J. A. Steenbakkers en B. A. M. de Groot, Valeriaanstraat 185. Edwin, zoon van P. Valk en E. de Haan, Kampweg 44, Soesterberg. Hendrika Antonia Maria, dochter van J. H. J. Westerink en Y. Donk, Ferd. I-Iuijcklaan 38. Mirjam, dochter van C. P. M. Knoope en L. Kuijper, Weeg breestraat 415. Lucienne, dochter van H. Rouw en L. Wolf, Plesmanstraat 383, Soesterberg. Nicolette Wilhelmina An- ne-Marie, dochter van P. A. Noppen en J. A. M. Boerebach, Veenbesstraat 162. ONDERTROUWD: Martinus Maria Lan ge, Prof. Bromstraat 59, Nijmegen en Maria Wilhelmina Andriena van Zadel- hoff, Park Vredehof 3. Abel Hoeve, Beatrixlaan 2 en Geerdina Tienkamp, Beatrixlaan 2. Johan Adrianus Hoger- vorst, Gen. Spoorstraat 10, Soesterberg en Catharina Johanna Maria Bokkers, Kerkstraat 101, Tubbergen. GETROUWD: Geen. OVERLEDEN Hendrik Willem van den Brink, 76 jaar, gehuwd met R. Storm, Mariastraat 4. Hendrik Gerhard Wrag- ge, 86 jaar, le Heeserlaantje 26. Uke Boorsma, 78 jaar, gehuwd met S. Tigche- laar, Surinamestraat 21, Leeuwarden. Johan Gaasbeek, 74 jaar. gehuwd met E. van Amcrongen, Dijkhuisstraat 12, Soes terberg. Maria Johanna van den Hen gel, 69 jaar, weduwe van A. J. Hilhorst, Alb. Cuyplaan 21. Albertus Jacobus Maria van den Wijngaart, 55 jaar, ge huwd met A. M. H. Fagel, Weegbree straat 251. Paul Anthonius Johannes van Zoghei, 59 jaar, gehuwd met R. Lammertse, Koekoekweg 14. Bernar- dus Johannes de Kam, 84 jaar, gehuwd met W. Hoogerwerf, Molenstraat 106. Maria Lamberta Elisabeth Harte, 87 jaar, weduwe van ,T. Maarse, S, Stevinlaan 13, Soesterberg. Geertruida van Doorn, 82 jaar, Bilderdijkstraat 136, Amsterdam. De afdeling Soestdijk houdt donderdag 14 januari a.s. haar ledenvergadering. Spreker is de heer W. in 't Veld uit Apeldoorn over het onderwerp „Bewust politiek stemmen". De vergadering begint 's avonds 8 uur en wordt gehouden in het wijkgebouw bij de Emmakerk, Regentesselaan. Gasten zijn welkom. blijven en peuterspeelzalen hebben der halve niet meer alleen tot taak het kind gedurende een bepaalde tijd een bescher mend en verzorgend milieu te bieden, doch worden thans ook meer belast met de stimulering van de ontwikkeling van het kind. Deze nieuwe funktie stelt ho gere eisen aan het personeel. Het aan wezig zijn van een voldoend aantal goed funktionerende kinderdagverblijven en peuterspeelzalen kan als een maatschap pelijk belang worden aangemerkt, zo stellen B. en W. Het is dan zeker ver antwoord, het oprichten en instandhou den van dergelijke verblijven met een overheidssubsidie te steunen. Hoewel de rijksoverheid de subsidiering van kin derdagverblijven en peuterspeelzalen reeds geruime tijd in studie heeft, is nog steeds geen beslissing genomen omtrent het al of niet verlenen van een rijkssub sidie in de exploitatiekosten van derge lijke inrichtingen. Nu de instellingen hierop geen aanspraak kunnen maken, zijn zij voor het verkrijgen van een sluitende exploitatie aangewezen op een gemeentesubsidie. De „Stichting Peuterspeelzalen Soest" heeft in een brief aan het gemeentebe stuur om een jaarlijkse subsidie in het exploitatietekort gevraagd. B. en W. ach ten een dergelijke wijze van subsidiering echter weinig aantrekkelijk. Het is vol gens het college een moeilijke zaak om een zodanige regeling te treffen dat de gemeente het nadelig exploitatie-saldo kan beïnvloeden. Ook is pas na afloop van een boekjaar te zeggen of het ge raamde exploitatietekort enigszins met de werkelijkheid overeenstemt. Een be tere wijze van subsidiëren acht het col lege het verlenen van een subsidie in de goedgekeurde personeelslasten. Dat wil zeggen, alleen in de lasten van dat per soneel wordt een subsidie ontvangen voor de aanstelling van wie de gemeente goedkeuring heeft verleend. Het percen tage te subsidiëren personeelslasten zou op 40 gesteld moeten worden, zo me nen burgemeester en wethouders. Dit betekent, dat voor het jaar 1971 een hogere subsidie zal worden verleend dan het door de stichting geraamde exploi tatietekort. Het werkelijke exploitatie tekort zal gelet op de begrotingscijfers zeker hoger komen te liggen. Het col lege is evenwel van oordeel, dat deze wijze van subsidiëren zowel voor de in stelling als voor de gemeente beter han teerbaar zal blijken te zijn. Omdat de stichting voorlopig slechts twee peuterspeelzalen aan de Kamper foeliestraat exploiteert, kan het haar voor het jaar 1971 toekomende subsidie worden geraamd op een bedrag van on geveer 7700, Hoewel in Soest voorlopig alleen peuter speelzalen worden geëxploiteerd en de subsidiering zich dus ook alleen kan be perken tot die peuterspeelzalen, achten B. en W. het toch zinvol om deze sub sidiemogelijkheid vast te leggen in een subsidieverordening en daarin tevens de mogelijkheid tot het subsidiëren van kinderdagverblijven te openen. Ook acht het college het noodzakelijk om een toe- zichtregelende verondening vast te stel len en in deze verordening dan onder meer op te nemen, dat alleen t die instellingen voor een subsidie in aanmerking kunnen komen, die verblijven exploiteren, waar voor voor de oprichting of instandhou ding een vergunning van het college is verleend. De raadsfractie van het P.A.K. heeft de raad middels een brief in december een concept van een dergelijke verorde ning doen toekomen. Deze ontwerp-ver- ordening is evenwel meer speciaal ge richt op kinderdagverblijven. Voor het toezicht op peuterspeelzalen is deze ver ordening volgens B. en W. moeilijk te hanteren. Omdat in Soest voorlopig ech ter alleen peuterspeelzalen worden ge ëxploiteerd, achten, B. en W. een wijzi ging van het ontwerp van de P.A.K.- raadsfractie gewenst. In overleg met de fractie en vertegenwoordigers van de Stichting Peuterspeelzalen Soest is daar na een andere ontwerpverordening opge steld. krachtens de bepalingen van deze verordening moeten burgemeester en wethouders nadere regels vaststellen, waaraan een kinderdagverblijf en een peuterspeelzaal, de houder daarvan en het daarin werkzame personeel dienen te voldoen. De regels hebben betrekking op de ruimtelijke accommodatie en inrichting van het verblijf, de verzorging van de kinderen, de gezondheid en het gedrag van de in -het verblijf werkzame perso nen en de veiligheid van het bedrijf. Een aantal artikelen heeft betrekking op de waarborging van de gezondheid der kin deren. Zo mogen in het dagverblijf geen kinderen, personeelsleden, of andere personen komen, die aan een besmette lijke ziekte lijden. Blijkens de. verordening, regelende de subsidiering van kinderdagverblijven en peuterspeelzalen komen voor subsidie alleen inrichtingen in aanmerking, waar uitsluitend kinderen worden opgenomen tot de leeftijd van vier jaar. Een uitzon dering kan worden gemaakt voor kin deren, ouder dan vier jaar, doch bene den de leerplichtige leeftijd, wanneer door een verklaring van de ouders, be vestigd door het schoolhoofd van de naar de keuze van de ouders in aan merking komende kleuterschool komt vast te staan, dat het bezoeken van die kleuterschool wegens plaatsgebrek niet mogelijk is, en wanneer door een ver klaring van de gemeentelijke sociale dienst of de gemeentearst komt vast te staan dat een kind om sociale en/of medische redenen de kleuterschool niet kan bezoeken. De subsidie bedraagt 40 in de perso neelslasten van dat personeel voor de aanstelling van wie burgemeester en wethouders goedkeuring hebben ver leend. Onder personeelslasten worden ver staan: uitgaven voor salarissen, inclusief vakantietoeslagen en andere toelagen, voor rekening van de werkgever komen de wettelijk verplichte sociale lasten en de pensioenlasten. De subsidie wordt niet verleend aan instellingen, die krachtens een andere regeling overheidssteun in de exploitatiekosten ontvangen. De vereni ging, instelling of stichting, die subsidie op grond van deze verordening krijgt, is verplicht burgemeester en wethouders of een door hen aangewezen ambtenaar in zage te verstrekken van de administratie en alle inlichtingen te verstrekken, welke in verband met de subsidiering worden gevraagd. De afdeling Soest-Zuidkomt woensdag 13 januari bijeen in „De Rank", Soester bergsestraat 18, aanvang 8 uur. Dr. J. v. d. Haar te Mijdrecht zal spre ken over: „Crematie en Christelijk ge loof". Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smcerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 Voor de openbare muziekles, die zater dagmiddag in het Artishock-gebouw door mevrouw J. C. M. Schonk uit De Bilt, werd gegeven, bestond bijzonder grote belangstelling. Met behulp van een groepje leerlingen liet zij de aanwezigen duidelijk zien- watde vele mogelijkhe den zijn van het „samen muziek maken door de jeugd". Met ingang van vrijdag a.s. wordt een begin gemaakt met deze muzieklessen bij „Artishock", voor kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 16 jaar, verdeeld over drie groepen. De lessen worden gegeven in het Artishock-gebouw aan de Steen- hoffstraat en beginnen vrijdagmiddag direct na afloop van de schooltijd, en duren voor elke groep 45 minuten. Voor de kinderen tot en met zes jaar bestond bij „Artishock" al langer gele genheid om zich muzikaal uit te leven. Het proces tegen de zestien Basken in Burgos, dat weken lang de ogen van de wereld op Spanje heeft gericht, heeft in dat land tot een aanzienlijke ver scherping van de toch al bestaande te genstellingen geleid. Gelukkig is de aan de zes Basten opge legde doodstraf door gratieverlening door Franco afgewenteld, maar de daarvoor in de plaats gekomen 30 jaar gevangenis straf blijft een te zware straf voor het gepleegde feit. Het regiem heeft het proces en de eraan voorafgaande ontvoering van de West- dujtse consul Beihl, aangegrepen om het land weer tot de situatie van een volle dige-politiestaat te' laten terugkeren. Tn het Spaanse Baskenland zelf, waar deze aangelegenheid zeker nog tot erpstige repercussies zal leiden, is de noodtoestand-afgekondigd. In.de praktijk betekent dat dat de tochT al machtige, gevreesde en- gehate - Guardia - civil -ieder een kan arresteren en voor onbepaalde tijd in hechtenis kan houden zonder dat de arrestant hoeft te wórden voorgeleid voor de rechter; Overal in Spanje, maar ook daarbuiten, heeft het proces geleid tot demonstraties en solidariteitsacties met de zestien be klaagden, van wie er zes de doodstraf tegen zich hebben horen eisen. De Bas kische nationalisten zijn altijd al voor Franco een lastige groep geweest. Niet alleen behoren zij, met de Catalanen, tot die minderheidsgroepen in Spanje, die streven naar een grotere mate van zelf standigheid (en de Basken, met hun vol komen eigen historie en eigen taal wel het felst), maar ook stonden zij in de jaren dertig achter de republikleinse re gering en vormden tijdens de Burgeroor log tegen Franco's Falange een van de belangrijkste republikeinse fronten. De moord op een provinciale politiechef, waarvoor de verdachten in Burgos te recht stonden, is 'n uiting geweest van het Baskische verzet tegen de jarenlange onderdrukking door de Spaanse autori- Ttfdens de districtsjuniorenwedstrüd, die vrijdagavond te Nieuwersluis werd ge houden in de ontspanningszaal van de Koning Willem III kazerne, is een Soester junioren-damesploegje, na het winnen van de rayonjun.-wedstrjjd, als «ervolle tweede geëindigd achter de ploeg van de organiserende afdeling Loenen. Het ploegje van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O. bestond uit (op de foto v.l.n.r.) mevr. F. E. H. Swager, mej. S. v. Rouendal en mej. E. de Ru, die tevens de leidster van het ploegje was. Mej. de Ru, die met haar ploegje tweede werd, smaakte het genoegen voor zich zelf de eerste leid(st)ers-prijs te kunnen opeisen. Allen kwamen in 't bezit van 'n metalen herin nering, terwijl de leidster als eerste prijs een zilveren E.H.B.O. tafelbel ontving. teiten en in het bijzonder door de po litie. Dat het Baskische zelfstandigheidsstre- ven zich in de eerste plaats zo sterk heeft ontwikkeld door de zware pressie die er van het falangistische regiem in Madrid uitgaat, blijkt trouwens uit het feit dat de bewoners van het Franse Baskenland, aan de westkant van de Golf van Biskaje, onder een democra tisch staatstelsel, veel minder neiging tot nationalisme en tot losmaking ver tonen. Behalve dat het proces in Burgos tot scherpe protesten van de zijde van ar beiders en intellectuelen in Spanje, en tot (verboden) demonstraties en bezet tingen aanleiding heeft gegeven, zijn er ook een aantal betogingen tégen de Bas ken en hun nationalisme en vóór Fran co's politiek in de Spaanse steden, voor al in ,de hoofdstad geweest. De grootste betoging, die van 17 december in Madrid, was een- georganiseerde massabijeen komst, .waar Franco's aanhangers, meest van middelbare leeftijd, de gelegenheid kregen hun leider toe te juichen. Dat de Spaanse regering tot dergelijke paardemiddelen haar toevlucht heeft ge nomen is overigens wel kenmerkend voor de onzekerheid waarin zij ver keert. Dat blijkt ook wel uit de tijd die de. krijgsraad in Borgos nodig heeft ge had om tot een uitspraak in het proces te komen. Want dat Madrid in die uit spraak zeker een belangrijke stem zal hebben gehad ligt voor de hand. Teneinde nog meer steun en begrip te verwerven voor het regeringsstandpunt tegenover de Baskische nationalisten heeft de vice-president van het land, admiraal Carrero Blanco, nog een ander paardenmiddel van stal gehaald, dat van de dreiging van een communistisch kom- plot. Volgens de admiraal is Spanje het slachtoffer van een samenzwering die door het internationale communisme wordt aangestookt. Nu hangen verscheidene leden van de E.T.A. (de Baskische vrijheidsbeweging) waartoe ook de zestien in Burgos beho ren, marxistische ideeën aan. Zij streven niet alleen naar de vorining van een Baskische staat, maar ook naar een socialistische staat. Maar te zeggen dat zij daarbij hetzij Russische of Chinese steun gebruiken is een verdraaiing van de werkelijkheid en dient alleen maar om de Basken in een kwaad daglicht te stellen en de Spaanse burger bang te maken. Ondanks het feit dat wij vorige week al duidelijk en uitvoerig melding maakten van de trekking van de „S.O. Soest" lo terij, bereikte ons het verzoek om de complete prijswinnende nummers te pu bliceren, aan welk verzoek wij gaarne gevolg geven. le prijs nr. 1847; 2e prijs 4961; 3e prijs 3003; 4e prijs 6039; 5e prijs 5840; 6e prijs 1639; 7e prijs 1533; 8e prijs 5916; 9e prijs 1427 en 10e prijs 3440. Mede door het feit dat al deze loten op naam werden verkocht, hebben de prijs winnaars hun prijzen reeds in ontvangst genomen. Van deze gelegenheid kunnen wij met een gebruik maken om een onjuistheid in het bedoelde artikel recht te zet ten, waarmede wij de kampioen loten- verkoper N. Gros iets van zijn triomf moeten ontnemen, want de „kampioen" verkocht geen 1400 loten, maar 280 lo ten ten bedrage van 1400wat toch nog indrukwekkend blijft. t

Soester Courant | 1971 | | pagina 5