toen - Soest Soest nu Vrijdag' 15 januari 1971 49e jaargang no. 4 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op inflatie-impuls Winkeldiefstallen in Soesterberg Ongelukken op de Klaarwaterweg Vrachtwagen botste op stilstaande bestelauto Inbraak bij Lebon en Visser Kerver voor enige weken in noodwinkel 25 Omwonende van Nachtegaalweg maken bezwaar tegen bouw van 'n verenigingslokaal Bezwaarden zijn bevreesd voor het verlies van hun rust en privacy WIE WIL STRAKS REGEREN Antiek en sieraden gestolen bij inbraken in Soesterberg Auto's uit het verkeer genomen Zakenkring vierde 20-jarig bestaan een jaar te vroeg SOESTER(()OORANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Niet alleen in Europa wordt er gewor steld met infaltie- en recessieverschijn selen. Met name de Ved. Staten van Amerika weten er eveneens van mee te praten. President Nixon heeft bij zijn ambtsaanvaarding beloofd dat hij een eind zou maken aan de voortdurende geldontwaarding in zijn land. Hij heeft dat nu een tweetal jaren geprobeerd o.m. door het voeren van een strakke krediet- restrictie die de rente tot een torenhoog peil heeft opgevoerd. Het resultaat is wel geweest dat de waardedaling van de dollar binnen beperkte grenzen is geble ven maar de Amerikaanse economie heeft deze politiek moeten .bekopen met een werkloosheid van liefst 5 °/o van de beroepsbevolking. Vooral in de research- sektor van het bedrijfsleven zijn duizen den beter betaalde arbeidskrachten het slachtoffer geworden van de geschetste gang van zaken. De laatste maanden zien wij de regering Nixon uit een ander vaatje tappen. Te gen de zin van monetaire autoriteiten wordt de rente er sprongsgewijze ver laagd. Weliswaar verwacht men daar een opleving van in het bedrijfsleven, maar veel economen zien nu de waarde van de dollar weer aangetast hetgeen tot ui ting komt in stijgende lonen en prijzen. In west-Europa zien wij dezelfde bewe gingen. Ook hier een gelijk opgaan van stijgende lonen en prijzen met waarde daling van de nationale munteenheden. Tegengestelde monetaire bewegingen moeten er toe leiden dat op korte of lan ge termijn hetzij de dollar hetzij ande re nationale betaalmiddelen met deva luatie worden bedreigd. Ook een combi natie van devaluaties gepaard gaande met enige revaluaties is mogelijk. Het is de hoogste tijd dat de monetaire autori teiten van de westelijke landen dit vraagstuk gezamenlijk onder ogen zien en een collectieve koers bepalen. Het kan niet anders dan dat de economische onrust zo tot een koopunt komt waar door bepaalde landen of groepen van landen in grote moeilijkheden komen. Wij gunnen president Nixon een tweede ambtsperiode maar welke prijs moet de wereld daarvoor betalen? KANTMAN. In Soesterberg komen de laatste tijd herhaaldelijk winkeldiefstallen voor. De- Zé week wérden twee dames aangehou den in 2öken van drogisterij Van Dok- kum aan de Buis Ballotlaan en bij da zelfbedieningszaak van Zoetelief, even eens aan de Buis Ballotlaan. De damef bleken goederen ln hun tas te hebben, die niet betaald waren. Ook voordien werden verschillende gevallen van win keldiefstallen geconstateerd. De poitl» zal strenger gaan optreden. Afgelopen dinsdag vonden op de Klaar waterweg twee ongevallen plaats. Door onbekende oorzaak botste de 17-jarige F. D. met zijn bromfiets tegen een in dezelfde richting rijdende andere brom fiets, die werd bestuurd door de 58-ja- "rige mevr. A. van D.-M. uit Soest. Beide bromfietsters kwamen te vallen en raakten licht gewond. De beide brom fietsen werden beschadigd. Ook op de Klaarwaterweg werd de twee-jarige T. D. door een auto aan gereden, toen hij plotseling achter zijn broertje aan de weg overstak. De auto mobilist H. v. d. K. (28) uit Soest kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het jongetje is met een gebroken bovenbeen naar het ziekenhuis gebracht. Bij een ongeval op de Beckeringhstraat is woensdagmorgen grote materiële scha de ontstaan toen de 24-jarige chauffeur G. W. J. B. uit Haalderen met zijn ■vrachtauto op een stilstaande bestel wagen van de fa. Bosman botste. De bestelwagen schoot het rijwielpad en het voetpad over en kwam 22 meter verder in de struiken zwaar beschadigd tot stilstand. Ook de vrachtwagen kreeg behoorlijke schade. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Een verleden jaar gepleegde inbraak bij het bedrijf van Labon en Visser op het Industrieterrein is opgelost. In verband met deze ZEfak is de 29-jarige T.O.N. uit Utrecht aangehouden. Hij "is inmiddels aan de officier van justitie voorgeleid. Bij de inbraak werd een bedrag van tweeduizend gulden buitgemaakt. Supermarkt Kerver aan de Steenhof straat is maandag a.s. gesloten en opent dinsdagmorgeii een noodwinkel waarin de zaak enige weken, zo goed en zo kwaad als dat gaat, wordt voortgezet. Het. staat allemaal wat simpel in de we kelijkse advertentie, maar voor het zover was is er wel het een ander gebeurd aan de Steenhoffstraat. Over enige weken zal de nieuwe zaak in gebruik genomen worden. Deze wordt niet alleen gemoderniseerd, maar voor al belangrijk uitgebreid. Zolang de deur aan de Steenhoffstraat gesloten is. is toegang alleen mogelijk via de Kruisstraat en de doorgang tus sen de gesloten winkel en het. textiel- magazijn „De Vlijt". Tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 21 januari a.s. zal de raad moeten beslissen over een door de heer J. P. C. Veldhuizen namens 25 be zwaarden gezonden brief naar aanleiding van de bestemming van een terrein ge legen tussen de Vinkenweg en de Nach tegaalweg, nabij de kleuterschool „Ma rijke". Naar aanleiding van de verontrusting van deze 25 bewoners, die wonen in huizen aan de Nachtegaal-, Vinken- en Pelikaanweg, zond de heer Veldhuizen 15 december 1970 namens hen, verge zeld van een lijst met 25 handtekenin gen, onderstaande brief aan de leden van de Soester gemeenteraad: Edelachtbare dames en heren, „Met schrijven d.d. 27-4-1970 (herhaald op 9-7-1970) gericht aan de Raad der Gemeente Soest, spraken de buurtbewo ners van Nachtegaalweg en Vinken weg hun verontrusting uit over de door hen vernomen bouwplannen, die toen reeds in een ver gevorderd stadium verkeerden, van de postduiven-vereni ging de Vriendschap op het terrein van de kleuterschool „Prinses Marijke". Behalve de niet gewenste bouw werd toen als voornaamste bezwaar naar vo ren gebracht dat uit de bouwplannen duidelijk werd dat het gebouw, behalve als clublokaal, tevens gebruikt zou wor den als feestlokaal, te verhuren door Het wordt steeds onwaarschijnlijker dat er in de plaats van de huidige regerings coalitie na de verkiezingen een coalitie van linkse signatuur zou kunnen optre den. Eigenlijk krijgt men steeds meer de indruk, dat de linkse partijen straks helemaal niet zo graag het roer zouden willen overnemen en daarom reeds bij voorbaat verhoeden dat zij in een coa litie verzeild raken die hen tot rege ringsverantwoordelijkheid zou kunnen brengen. Daarin hebben de linkse partijen mis* schien niet zo ongelijk. Veel van wat zij nu wensen en waarmede zij nu fel oppo sitie kunnen voeren, zouden zij straks als regeerders wellicht niet waar kun nen maken, omdat de financieel-econo- mische situatie al die wensen niet toe laat. Het is niet uitgesloten dat de link se parijen bij de verkiezing enige winst boeken, maar die winst zal dan toch ge ring zijn, zoals het beeld zich nu laat aanzien. Zouden linkse partijen nu tot regeren geroepen worden, dan zullen zij in de eerste plaats tot compromissen gedwon gen worden en in de tweede plaats zul len zij nu gedeponeerde wensen zelf al op de lange baan moeten schuiven, om dat ook zij geen kans zullen zien om voor al het wenselijke de nodige finan ciën tevoorschijn te toveren. Dat zou hun eventuele stemmenwinst dan weer snel deen afnemen, temeer omdat de inflatie zich zeker zal voortzetten, hetgeen steeds grotere groepen in ernstige moeilijkhe den zal brengen. Dan zou „links" verder van huis zijn dan nu het geval is. Neen, voor een alternatieve linkse regering achten zij zelf de tijd kennelijk nog niet rijp. Met nog vier jaar geduld oefenen zouden de kansen weieens beter kunnen worden. Tot een gemeenschappelijk programma kunnen die linkse partijen al niet ko men. Nu heeft de P.S.P. weer besloten daaraan niet mee te werken, omdat ze niets van haar ontwapeningsideeën daar aan wil opofferen. En D'66 mag dan wel de gedachte opwerpen van het vormen van een linkse concentratie, maar dat is een van die wilde ideeën waar die par tij tenslotte zelf voor zou terugschrik ken als ze merkte tot welke konsekwen- ties dit zou leiden. Wel zou D'66, samen met de P.v.d.A., tot een samenwerking met de K.V.P. willen komen, maar dat wil de P.v.d.A. imers niet. Dus ook dat is een schermen met woorden waaruit geen daden kunnen volgen. Willen samenwerken met de K.V.P. zou bovendien tevens inhouden met de beide andere confessionele partijen van enig belang, omdat A.R.P., C.H.U. en K.V.P. reeds op een gezamenlijk kernprogram ma de verkiezingsstrijd ingaan En het moet op de kiezer toch ook wel weer een verwarrende indruk maken als -de P.v.d.A. zowel als D'66 zich nu wel be reid zouden gaan tonen om met die drie confessionele regeringsparten, tegen wel ker politiek zij enige jaren zo heftig van leer zijn getrokken, een regeringscoalitie te willen vormen. Dan moet dan wel een bijzonder verwaterd iets worden. Het geen de genoemde linkse partijen zich zeker niet kunnen permitteren. En zo werkt er dus alles toe om de kan sen te vergroten voor de huidige rege ringscoalitie. Een nog wat ongrijpbare faktor vormt daarbij echter DS'70, de socialistische partij die samenwerking met de confessionelen niet bij voorbaat uitsluit en wier programma bepaald niet zo ver af staat van het kernprogramma van de confessionelen. De vraag is of DS'70 zoveel zetels zal veroveren dat zij een kandidaat wordt waarmee ernstig rekening moet worden gehouden bij een kabinetsvorming. Als een sfinx temidden van dit alles blijft de V.V.D. zich gedragen. Die partij laat zich haast gelaten het odium van conservatief opdrukken door de andere partijen, hoewel ze, juist als liberale partij, dat in wezen niet kan zijn. Zij weet haar evolutietheorie echter niet als progressief te presenteren en „progres sief" is nu eenmaal het modewoord in de politiek. Bij twee inbraken in Soesterberg is de afgelopen dagen voor aanzienlijke be dragen aan antiek en sierraden gestolen. Bij de familie A. van Kesteren aan de Amersfoortsestraat werd begin deze week ingebroken. Via een opengewrikte keukendeur aan de achterzijde verleende men zich toegang tot het pand. Er wor den vier antieke kandelaren vermist, twee Delfsblauwe dekselvazen met daar in drie kilogram koffie, een antieke harpklok, vijf verzilverde onderzetters, twintig tot vijfentwintig vooroorlogse guldens, twee rijksdaalders uit diezelfde periode, een filmcamera en een verre kijker. De inbraak vond plaats tijdens de afwezigheid van de bewoners. Elders in Soesterberg zijn sierraden ter waarde van meer dan tweeduizend gul den gestolen bij mevr. A. K. van M. aan de Postweg. Uit haar slaapkamer bleken te zijn verdwenen twee briljante oor- belen ter waarde van 1300,een cul- tivé parel ter waarde van 375,en een gouden dameshorloge met een waarde van ongeveer vierhonderd gul den. Mevr. Van M. deed deze week aan giften, maar de inbraak is volgens haar al tien dagen daarvoor gepleegd. Niet temin stelt de politie een onderzoek in. In Soesterberg is deze week de auto mobilist P. C. H. uit Portugaal bij Rot terdam aangehouden, omdat hij in een ondeugdelijke auto reed. De wagen had gladde banden, een slechte voetrem, spe ling in de wielen en verkeerde ook ver der in een slechte staat. Dat bleek ook onlangs de mening van de Rotterdamse politie, die in verband met een en ander het kentekenbewijs van de man had in genomen. Dat was voor hem echter blijk geen beletsel om toch weer met de auto te gaan rijden. Het voertuig is nu in beslag genomen. In Soest werd procesverbaalopgemaakt tegen de 22-jarige J. R. uit Soest, ook omdat hij reed in een auto, die niet'aan de eisen voldeed. De auto had onder meer gladde banden en een niet funk- tionerende hardrem. Bij een nader on derzoek werden nog meer gebreken aan het voertuig geconstateerd. De wagen is in beslag genomen. Dezelfde plaats na Het Berkenlaantje te Soestduinen, vijftig jaar geleden „De Vriendschap" voor bruiloften en par tijen. Van B. en W. werd naar aanleiding van de buurtbewoners pas op 27 augustus het volgende antwoord ontvangen: „Naar aanleiding van Uw bovenvermel de brief delen wij u mede, dat de in houd daarvan van zodanig belang wordt geacht, dat bij eventuele toewijzing van het betreffende terrein aan derden daar mede zoveel mogelijk rekening zal wor den gehouden. De ontstane vertraging in de afdoening van Uw schrijven is een gevolg van een niet geheel gelijk lopende beandeling der stukken". Wij vernemen thans dat de bouw van het clubgebouw waarschijnlijk na goed keuring door de Raad doorgang zal vin den en dat reeds aan „De Vriendschap" is toegezegd dat het gebouw één avond in de week, van 8 uur tot 2 uur 's nachts kan worden verhuurd voor het houden van bruiloften en partijen. U kunt begrijpen dat de buurtbewoners met dit eventuele besluit verre van ge lukkig zijn. Op 30 meter afstand van de slaapkamers (waar veel oudere mensen en kinderen slapen) met iedere week één avond feest, zal dit beslist tot onhoudbare toestanden leiden. Behalve dit feit lijkt het de bewoners een uiterst vreemde zaak, dat in een zodanig dichtbevolkte wijk, waar reeds het P.V.O. oefenlokaal, het jeugdcentrum „Vangrail" en de nieuwe kleuterschool, op de thans nog overblijvende zéér krap pe ruimte nog eens een verenigings feestlokaal moet worden bijgebouwd. Is het niet juister de ruimte die nog is overgebleven te bestemming als speel tuin voor de jeugd uit de directe om geving, vooral nu de ruimte van de oude speeltuin volledig is „opgeslokt" door de reeds nieuw geplaatste gebou wen? In de gehele buurt is namelijk geen enkele speelruimte voor de jeugd; daarentegen worden in de nieuwe wijken overal speelruimtes gecreëerd. Voor de bewoners dreigt bovendien ver keersopstopping in de Nachtegaalweg door de grote aantallen auto's op de za terdagen en zondagen en de enorme gro te vrachtwagens waarmee de postduiven vèrvóêrd worden. - Deze archieffoto toont u het jubilerende bestuur van de Soester Zakenkring tij dens de viering van haar vermeend 20- jarig jubileum, een jaar geleden. Wij wilden thans niet nalaten hen nogmaals in het zonnetje te zetten. Kennelijk wordt met de wensen en ver langens der omwonenden geen rekening gehouden. Indien bovendien de bouw van het geplande lokaal zou plaatsvin den op dezelfde hoogte als de nieuwe kleuterschool, dient de grond een aantal meters te worden opgehoogd, hetgeen impliceert dat de omwoners vanuit hun tuintjes, in de toekomst, tegen een grote zandberg kijken en geconfronteerd wor den met wateroverlast. De waardever mindering der huizen door eerder ge noemde feiten zal zéér aanzienlijk zijn. Conclusie van de buurtbewoners is dan ook de Raad der Gemeente Soest zéér dringend te verzoeken haar goedkeuring aan de bouw van het „Vriendschapsver enigingslokaal" op de huidige daarvoor bestemde plaats te weigeren." De Soester Zakenkring blijkt het twintij jarig bestaan een jaar te vroeg te heb ben gevierd. De feestvreugde, waarmee men verleden jaar uitging gaf aan de vreugde over dit jubileum, bleek op dat moment nog niet helemaal op zijn plaats. Voorzitter A. H. Hoegen Dijkhof van de zakenkring zei dinsdagavond op de jaar lijkse nieuwjaarsbijeenkomst, dat uit de analen is gebleken, dat de zakenkring pas dit jaar er vier decennia heeft opzit ten. „Een kniesoor, die op dat ene jaar tje let", aldus de heer Hoegen Dijkhof. Hij wees er in zijn openingswoord op, dat een deel van de festiviteiten ter wil le van het Dorpshuis in Soesterberg heb ben plaatsgevonden. Daar werd de le den en verdere genodigden het cabaret Sieto Hoving voorgezet. „Verschillende aanwezigen hebben een en ander met gemengde gevoelens gezien en aange hoord en sommigen hebben hét zelfs maar gedeeltelijk kunnen aanhoren. Daarom hebben we dit jaar maar eens iets heel anders geprobeerd. We streven ernaar, net iets meer dan de helft van de leden tevreden te stellen. Je moet je eisen niet te hoog stellen, dan ben je ook vlugger", aldus de heer Hoegen Dijkhof. Het eerste deel van de avond werd dan ook gevuld met klassieke muziek („Al heb ik hier daar al weer gehoord, dat sommigen het niet klassiek genoeg vinden", zo zei de heer Hoegen Dijkhof), vertolkt door de trio's M. de Wolf viool, G. Groenouwe, cello en Ida Reinink-Jongsma, piano, al len uit Soest, en Janny Eldering-Plus, sopraan, Anton Eldering, bas-barinton en Rudolf Heise, piano. Zij speelden en zongen werken van Mozart, Beethoven, Brahms, Mendelsson, Purcel, Haydn en anderen. Na afloop van het muziekprogramma stelde de heer Hoegen Dijkhof de vraag ter discussie, of het niet aanbeveling zou verdienen om de werknemers voor te stellen, per dag een kwartier langer te gaan werken om zodoende twee procent verlies aan arbeidsproductiviteit in het afgelopen jaar te gaan inhalen. De heer Hoegen Dijkhof twijfelde zelf al aan de haalbaarheid en de leden van de Zaken kring trouwens ook, het feit in aanmer king genomen, dat de gesprekken wel dra heel andere problemen betroffen. De jaarlijkse nieuwjaarsbijeenkomst van de zakenkring werd onder meer bijge woond door wethouder mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt, gemeentesecretaris H. Borreman, de directeur van de Raiffeis- senbank in Soest en de hoofdinspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1