T VESPA CSAO De Witte Pompen Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3333 Eangelie-Gemeente «In de Ruimte" Brandweer nam afscheid van B. J. Buxtorff Krabbels van Knelis WAAR BLIJFT DE SLOPER Ned. Vrouwen Electr. Ver. Brand op het dak van in aanbouw zijnde fabriek N1EUWSTRAAT 56, IJZERWAREN Bosch Boormachines Thans eenrichting-verkeer over de L Soester Eng Artishockgebouw baart brandweer zorgen MARCHAL - HAARMODE „ACTIECOMITÉ RIJKSWEG 28 SOESTERBERG" WIL RIJKSWEG INGEGRAVEN ZIEN STEENHOFFSTR 53 TEL 2842 SOEST VRIJDAG 15 JANUARI 1971 Ajje ut ming vraog dan mok toch wel effe vurbaos waas toengk vaan de week hoorde datter daan toch eindeluk een ovurdekt zwembaad in ongs darrup gaot komme. Noeng zalle der wel minse weze die der ovurtuug binne daat wullie nie op zoon voorziening zitte te waachte, maor ik schaat daat de grootste groep minse toch wel blie zaal weze mit de plaane voor de bouw vaan daat baad. De teugestaanders motte daan noeng maor vaast uut gaon zeuke hoe of zullie ut in de toekomst droog kenne houwe. Ut zitter noeng eenmaol ok wel in. Wullie worde un grote plaots op de laandkaort en aal zaal ut stippie nie zo bar veul grotur worde en al mag de be tekenis vaan Soest in ongs laand daan vaok ophouwe mit ut feit datter nog steeds minse binne die denke daat ut peleis bie Soest hoort, maor wullie greuje toch. Aalle daag binne komme der nieuwe minse in ongs darrup woene, en in de meeste gevalle jonge minse en die zorrege der wel voor daat Soest springlevund blief en voorlopug geen laast zaal hebbe vaan vurgriezing, zoas daat hiet. Maor ajje grotur wordt, daan mojje der ok voor gaon zorrege dajje die greuj op de juuste menier weet op te vaange. Waat daat angaot beginne de minse, die daor voor motte zorrege, daat noeng zo laangzaomerhaand in de gaote te kriege. Aal binne der nog nie zo bar veur voor bedde, de sporthaal die noeng aal laang weer veul te klein'is, ongs culturele bol- warruk an de Steenhofstraot, waor in- derdaod nog wel effe ut een en aor an- nedaon mot worde en de kingderboer- derie in ut Soesderveen binne toch wel dinge die laote zien datter toch wel wordt gewarkt. En daan noeng de vlaak voor de deur staonde stichting vaan ut zwem- en in- struksiebaad. Netuurluk nie as concuu- rent vaan ut netuurbaed, daor wordt wel voor gezorrugd, waant daor mot toch aal genog geld bie. Wullie motte ut meer zien as un doorlopende mogeluk- hied om de kingders en de grote die ut nog nie kenne, ut hoof op de juuste me nier letterluk bove waotur te leere hou we. Voor de kingders is ut zo laangzamer- haand un vurplich vaak op de laogere school geworde en ajje ut goed bekiek is ut toch ok eigeluk grote schaand ge- wees dat ut allegaor zo laang hep motte dure. Nie allenug in Soest, maor ok in alle aore plaotse in ongs laand waor ze noeng ong nie zo veer binne. Ik weet wel datter in ut zomurseizoen genog schole binne die gaon zwemme in ut netuurbaad, maor as ik zoon kwaak kingders mit hullie meester op weg zaag gaon, daan kreeg ik aalle keer weer de gedaachte daat zoon maan of vrouw toch ok wel effe op weg waas mit bar veul vuraantwoording op zun schouwers. Kiek, zoon uutje mit allenug maor king ders die presies naor de meestur luus- tere hep netuurluk geen prebeleme, maor waor vin je teugeswoordug nog kingders die as goedwillende lammetjes netjes naost de meester of de juffrouw blieve lope en zitte? En daat is op school allegaor nog nie zoon raamp, maor mit zukke uutstaapjes naor daat soort gelegenheje binne der berrega meujelukheje. Waat gaoter beure as dia kingders, die bevoorbeeld nie of r.auwe- luks kenne zwemme, op eige houwtja in ut zwembaad gaon rongdlope? Zoon meestur ken ok nie overaal tegelieh weze. En as noeng daat nieuwe instruk- siebaad der komp, is daat allegaor voor- bie, waant de zaok wordt daan waat ovurzichterlukker en de kaans op nao- rughied is haos heulemaol vaan de baonu Noeng hek in tied geleje gezeit dak ut allegaor maor raor vongd daat wullia nog steeds zongder zoon baad zaote, waant tot noeng toe gaon de kingders uut Soest voor ut kriege vaan zwemles nar Spaokenburrug. Netuurluk nie op de fiets, maor mit d# bus en aalle week maor weer an. Un mins zouw der ut heen en weer vaan kriege. Aal die naorughied komp noeng zo laangzaomerhaand an un end. Waat ming altied weer opvaalt is de waos vaan geheimzinnughied die ovur daat soort zaoke haangt. Haos iedere in- wonur weet datter waat an de ahand is, en vaok ok waor ut ovur gaot, maor ajje ut iemaand vraog, daan ister geen mins die der waat vaan of weet. Eers hek gedoch daat daat soort dinge' gebeurde om de vurraassing, as ut zo- veer waas, grotur te doen weze,'* maor* daat waas nie juust. Omdaat ut altied zo laang mot dure voor daat die zaoke rongd binne, ankope vaan huuze en grond en daat soort zaoke, wordt der allenug in ut geheim zaoke gedaon en dinge vurteld. Medezeggenschap en inspraoke binne daan naor de aachterkaant geschove. Messchien datter noeng 20 laangzaomer haand un bietje openhied ken komme, waant de minse binne noeng toch wel benieuwd waat of ut gaot worde en ik nie in de leste plaots. Zondagmiddag a.s. hoopt de plaatse lijke evangelie-gemeente één van haar leden uit te zenden naar Thailand. Het is mej. Corrie Steneker, die werk zaam was in het vormingscentrum „In de Ruimte" als voorbereiding voor haar zendingswerk in Thailand. Zij gaat werken als physio-therapeute onder de vele lepra's die dringend hulp nodig hebben. Het hoofddoel is echter om via de zo gewaardeerde daadwer kelijke hulp als heilgymnaste, een open deur te krijgen voor de reddende bood schap van de Here Jezus Christus als persoonlijke Verlosser en Heer. Na de ruïne „Middelwyk" aan het Kerkpad en het belendende koetshuis, die beiden de omgeving lange tijd ontsierden maar ondertussen eindelijk zyn ver dwenen, heeft Soest er nu weer twee van dergelijke „zweren" bij. Op de Beetzlaan en op de Kolonieweg hoek Eikenlaan bevinden zich twee „wo ningen", waarvan de bewoners reeds lang zijn vertrokken, maar waar de jeugd uit de omgeving onmiddellijk bezit van heeft genomen. Op zich zelf steekt daarin natuurlijk niet veel kwaads, maar door het enthousias te, maar vooral onvakkundige breek- en sloopwerk, ontstaan situaties, die het betreden van de bouwvallen levensgevaarlijk maken. Al deze risico's zouden eenvoudig te voorkomen zijn wanneer direct by het leegkomen tot afbraak zou worden overgegegaan, of, net als de leegkomende woningen aan de Nieuweweg, solide worden dichtgespijkerd. Hoek Kolonieweg-Eikenlaan Evangelist P. Rothuizen uit Den Haag is de prediker, die zal voorgaan in de uit- zendingsdienst die a.s. zondagmiddag om kwart voor vier begnt. Het adres van „In de Ruimte" is Klein Engendaalweg 52 te Soest. De voorzitter van de brandweervereni ging, dr. Buss wees er in zijn openings woord nog op, dat de toename van de omvang der brandweertaak de behoefte heeft doen ontstaan aan een groter korps. Hij zei te verwachten, dat dit nog in de Joop van dit jaar gerealiseerd zou kunnen worden. Ook de burgemeester zei later, dat er wel wat veranderingen op til zijn. Uit het jaarverslag over 1970 blijkt, dat de brandweer 79 maal is uitgerukt en in totaal 48 oefenavonden heeft gehouden. Bij de branden, die men in 1970 te be strijden kreeg, is ongeveer 285.000,— schade ontstaan, tegen ruim ƒ113.000, in 1969. De grootste schade werd ver oorzaakt bij branden in de zelfbedie ningszaak van v. d. Laan aan de Oude Utrechtseweg en bij Howson Continental. In beide gevallen werd voor ongeveer honderdduizend gulden schade aange richt. In zeventien gevallen wer de brand ver oorzaakt door het spelen met vuur door kinderen. Zes maal was een defecte kachel oorzaak van een brand. Verder ontstond brand door een defect geraakt televisietoestel, een omgevallen vetpotje in een kerststalletje, een defect geraakte wasdroger etc. Verleden jaar zomer sloeg de bliksem zelfs een keer op de antenne van de brandweerkazerne. Het gevolg was, dat de complete zend- en ontvangapparatuur buiten werking werd gesteld. Mensen van Radio Holland zijn de hele dag be zig geweest om de schade te herstellen. In het jaarverslag wordt tenslotte ook nog gewezen op de sterk verbeterde uit- rukmogelijkheden voor de brandweer via de verlengde Dalwg en de vanuit de ka zerne te bedienen verkeerslichten op de kruising van de Dalweg met de rijksweg. De afd. Soest van Ned. Vrouwen Electr. Vereniging heeft de navolgende activi teiten vastgesteld: Dindsdag 19 januari demonstratie door Philips Nederland N.V. in het Anna Paulownahuis te Soest, Burg. Grothe- straat 51. Aanvang 2.30 uur namiddag. Donderdag 18 februari jaarvergadering; na afloop zal de heer J. Vink van de Ned. Spoorwegen een middag verzorgen in de bovenzaal van Brandpunt in ■Baarn. Aanvang 2 uur. Donderdag 18 maart leuke causerie over de mode van vroeger en nu, door mevr. Willebroordse van de Rotterdamse kunstakademie. Aanvang 2.30 uur na middag in het Anna Paulownahuis. Donderdag 15 april algemene jaarverga dering in het congrescentrum te Amster dam. Vrijdag 16 april. Mevr. F. H. Grever- Tonckens uit Amersfoort komt iets ver tellen over millieuzorg, in zaal Brand punt te Baarn. Aanvang 2.30 uur na middag. b. dat de beschikbare oppervlakte voor de woningbouw sterk wordt gereduceerd, met als gevolg een in economisch op zicht veel minder haalbaar plan; c. dat de exploitatiekosten sterk zullen stijgen, hetgeen een groot aantal men sen de mogelijkheid zal ontnemen om deze woningen te kunnen betrekken; d. dat de sociaal-economische injectie, die voor Soesterberg zo dringend nood zakelijk is, opnieuw wordt uitgesteld en zelfs maar gedeeltelijk zal plaatsvinden; e. dat het landschappelijk schoon voor de bewoners aan de zuidzijde van Soes terberg wordt aangetast door de op werping van deze aarden wal. Het comité meent tevens, dat het voor vele mensen nu veel minder aantrekke lijk wordt om aan de zuidkant van Soesterberg te wonen, wanneer ten aan zien van de bestaande woningen ook niet de afstandsnorm van 200 meter in acht wordt genomen. Het actiecomité wil niet geboekstaafd worden als „lastige Soesterbergers". Men wil langs de geëigende weg de minister tot andere gedachten brengen. Daartoe zal het alternatieve plan in eerste in stantie (en met spoed) aan minister Bak ker worden voorgelegd, waarbij het co mité in aanmerking heeft genomen, de toezegging, die minister Bakker onlangs heeft gedaan, de burgers bij de aanleg van nieuwe wegen inspraak te geven. Ook zal het gemeentebestuur van Zeist worden benaderd, evenals dat van Soest uiteraard. En tenslotte zal men zich ook tot rijkswaterstaat zelf en tot de vaste kamercommissie voor verkeer en water staat wenden. De heer Kesler, die als woordvoerder van het comité optreedt, zei op de avond dat Soesterberg alle gelegenheid moet krijgen om zijn geringe uitbreidingsmo gelijkheden ten volle te benutten. „We zitten door de gemeentegrens, de mili taire terreinen en de zandgaten toch al volledig ingesloten. Het comité is zich ervan bewust, dat het voor actie in .welke vorm dan ook zeer kort dag is. De bouwketen staan al op de paats, waar straks de kunstwerken moeten worden aangelegd, maar men meent të weten, dat de kunstwerken nog niet zijn aanbesteed. Woensdagmorgen is brand uitgebroken op het dak van de in aanbouw zijnde metaalwarenfabriek „Berro" aan de In- dustriweg te Soest. Aanvankelijk liet het zich ernstig aanzien. Een groot deel van het dak stond toen in brand. De oorzaak van de brand bleek te zijn geweest, dat één van de ketels met lijm- stof, waarmee de bitumenlaag op het dak moest worden aangebracht, was aangebracht, was overkookt. Daardoor was de vlam in de ketel geslagen en stond korte tijd later vrijwel het gehele dak in brand, voor zover er reeds lijm op was aangebracht. De dakbedekkers hebben onmiddellijk geprobeerd om. met behulp van een paar schuimblussers het vuur te doven, maar zonder succes. De brandweer nam het even later met drie middendrukstralen over en toen was het gauw gebeurd. Het dak van de in aanbouw zijnde fa briek liep behoorlijk schade, terwijl een van de muren werd geblakerd. Ook werd nog waterschade aangericht, maar de grootte van de schade zal eerst in de loop van vandaag door verzekeringsex- TELEFOON 6228 Ruïne aan de Beetzlaan Met ingang van deze week werden op de Kolonieweg en de St. Jozefstraat de verbodsborden geplaatst die het gemotoriseerde verkeer verbieden om, komende vanaf Soest-Zuid, via de Kolonieweg de Soester Eng over te rijden tot aan de Molenstraat. De breedte van de weg en het hierover steeds drukker worden ver keer hebben tot dit besluit aanleiding gegeven. Indien men, onkundig van deze verkeersmaatregel, toch voor het verbodsbord komt te staan, dan kan men nog afbuigen en via de Veldweg de Torenstraat be reiken. Het Soester brandweerkorps heeft dins dagavond, tijdens de traditionele nieuw jaarsbijeenkomst, afscheid genomen van brandmeester B. J. Buxtorff, die zich in Soest 43 jaar lang heeft ingezet bij de brandbestrijding, maar wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd nu zijn helm aan de kapstok moet hangen. Burgemeester S. P. Baron Bentinck zei, dat het leven van de heer Buxtorff altijd nauw verweven is geweest met dat van de brandweer. De burgemeester veron derstelde dan ook, dat het de heer Bux torff niet gemakkelijk zou vallen, af scheid van het korps te nemen, dat hij met zoveel trouw en toewijding heeft ge diend en daarvoor ook diverse onder scheidingen kreeg. De scheidende brandmeester is evenwel benoemd tot buitengewoon lid van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest en als zodanig belast met de inning van donatiegel den. Dr. R.. E. H. Buss, voorzitter van de brandweervereniging zei, dat de heer Buxtorff de fatale leeftijd had bereikt. De heer Buxtorff kwam in 1927 bij de brandweer en maakte in die jaren nog mee, hoe de toenmalige brandweerwa gens bij het nemen van een snelle bocht herhaaldelijk enkele manschappen verlo ren. De heer J. Groart, commandant, wees erop, dat de situatie later wel werd ver beterd met riemen waarin men zich aan kon vasthouden. Na de oorlog is het korps qua uitrusting en huisvesting zodanig gegroeid en mo dern geoutilleerd, dat men ten opzichte van menig ander vergelijkbaar korps gunstig afsteekt. In 1941 werd de heer Buxtorff benoemd tot commandeur en in 1953 tot brand meester. De scheidende brandweerman kreeg onder meer een koperen asver- zamelaar (om toch een beetje in de sfeer van de brandweer te blijven), terwijl zijn echtgenote met een kleurrijk stukje flo ra naar huis ging. Uit het brandweer-jaarverslag blykt ondermeer de voortdurende zorg die de brandweer heeft voor de brandpreventie in het „Artishockgebouw" aan de Steen- hoffstraat, het voormalige St. Josephgesticht. Zowel by filmvoorstelling als by andere evenementen in dit gebouw zyn regelmatig brandwachten aanwezig. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 14 (hoek Schrikstaan) - SOESTDIJK - TELEFOON 3990 In Soesterberg is het Actiecomité rijks weg 28 Soesterberg opgericht, dat zich ten doel heeft gesteld, in de korte tijd die men heeft, te trachten de rijksweg 28 (Amersfoort-Utrecht) bij Soesterberg in gegraven te krijgen. De nieuwe weg wordt over een grote lengte verdiept aangelegd, maar juist bij Soesterberg (maar op Zeister grondge bied) komt de weg omhoog om langs de zuidelijke grens van de gemeente een hoogte van vijf tot zes meter boven het maaiveld te bereiken. Het actiecomité is van oordeel, dat hier door en de afstand van zeker tweehon derd meter, die voor winingbouw in acht moet worden genomen om zo min mogelijk last van het verkeer over de weg te ondervinden, de geplande uit breiding van Soesterberg in gevaar komt en de bewoners van de reeds bestaande flats (die op zestig meter afstand van de weg staan) veel overlast gaan onder vinden. Bovendien acht men de verhoogd aangelegde weg ontsierend voor het landschap. Overigens heeft het actiecomité wel dui delijk gesteld, dat men onder geen be ding met haar actie de aanleg van de nieuwe rijksweg wil stagneren. Men is van mening, dat de weg een groot be lang vertegenwoordigt, ook voor de be woners van Soesterberg zelf. Immers de weg krijgt bij Soesterberg twee aansluit- punten, n.1. bij het Zeister spoor ter hoogte van de weg naar de militaire tankwerkplaats en bij de Kampweg, de toekomstige hoofdverkeersweg door Soes terberg. In een maandagavond uitgegeven com muniqué zegt het actiecomité, zijn actie te richten op het voorstellen van een al ternatief plan, dat voorziet in een inge graven weg langs Soesterberg. Men is van oordeel, dat de directie van rijks waterstaat de vastgestelde normen ten aanzien van de afstand tot de woningen negeert waar het de bestaande bebou wing in Soesterberg betreft terwijl men anderzijds wel stelt, dat de door de ge meente Soest geplande nieuwbouw wel aan deze afstandsnorm van tweehonderd meter moet voldoen. Het actiecomité vraagt zich af, welke plannen het eerst bestonden: die voor uitbreiding van Soesterberg of die voor de aanleg van de nieuwe rijksweg. Men acht het niet juist, dat de geplande wo ningbouw moet wijken voor de wegaan leg. Als rijkswaterstaat de afstandsnorm blijft hanteren, zal dat volgens het actie comité tot gevolg hebben, dat de uit breidingsplannen op de helling zullen moeten. Het comité is van mening, dat de wijzigingen in het bestemmingsplan langs de geplande weg voorkomen moet worden en dat erop aangedrongen moet worden, een diepgaand overleg tot stand te brengen tussen de minister van ver keer en waterstaat, minister Bakker enerzijds en de gemeente Soest ander zijds, temeer, daar wel uitvoerig overleg heeft plaats gevonden tussen de minister en de andere betrokken gemeenten Amersfoort, Zeist en Leusden. Indien het alternatieve plan van het co mité niet geaccepteerd wordt of niet (meer) uitvoerbaar blijkt, zal dit volgens het comité tot gevolg hebben: a. dat de voor' Soesterberg zo noodzake lijke woningbouw opnieuw wordt gestag neerd, als gevolg van de te herziene wo ningbouwplannen

Soester Courant | 1971 | | pagina 3