Reizen waarmuzieh Inzit m GOEDE ONRECHTMATIGE GRENSSLUITING ACTIES VOOR VIETNAM U KUNT NIET ALLES WETEN reisagenten de snelste wegwezers starten op een echte LUCAS batterij VOORKOMING VAN VEEL ZIEKTEN IN DE TOEKOMST MOGELIJK 0VERH00P- SCHIETER MEDISCHE DIENST VESPA CIA0 Ds Witte Pompen R.K. KERKDIENSTEN PREDIKBEURTEN fvOLVtj middenvilla, 7 elbedrijf Houdijk Ivertenties, nt aan ons kantoor 9.95 14,95 22,90 6,90 9,95 10 korting 59,- 69,— 5,90 9,90 f 9.95 - voor 398,— 498,- biezen voor 548, eed, 49,50 27,50 10.90 TRANSMARK WIJ HEBBEN HART VOOR UW VAKANTIE reisagenten Voor de balie VRIJDAG 23 JANUARI 1971 BAARN Moderne voorzien van c.v. gas, met schuur en garage, vrije zonnige tuin. Ind.: royale woon-eet- kamer met open haard en wandbetimmering, hal, toilet, garderobe- kast, kelderkast, keuken, verdieping: 4 slaapka mers, ruime douche, grote zolder met vaste trap en 5e slaapkamer met dakkpel. Incl. vaste vloerbedekking, luxaflex zonnewering en gordijn rails. Te aanvaarden eind maart. Koopsom ƒ85.000,k.k. klas wagens, anderen. telefoon 02155-2364 telefoon 02155-6410 o JW, ÏCHTING A-3B i 4786 Op 24 december jl. sloot de Bondsrepubliek plotseling haar grenzen voor Neder landse eieren en later volgde België dat voorbeeld na. Nu is België niet van belang omdat wij daar vrijwel geen eieren verkopen, maar van de eeteieren ging voorheen ruim 90% naar de Bondsrepubliek, 20 tot 25 miljoen per week. De minister kwam met een echte marktinterventie: de bekende waarborg voor 30 miljoen koelhuiseieren, later herhaald voor 8 van de uitvoer naar Westduitsland over september, oktober en november 1970, d.i. ruim 20 miljoen eieren. Kan zoiets nu zomaar? Kan in deE.E.G. het ene land zomaar zijn grenzen dicht gooien voor een exportprodukt van het andere land, zonder zich in het minst te bekreunen over de gevolgen daarvan? En welke les valt hieruit te trekken voor de gevolgen daarvan? En welke les valt hieruit te trekken voor de hele dierlijke veredeling? Toestand legpluimveehouderü rampzalig In Nederland heerst pseudo-vogelpest. Niet zo erg als in Engeland, maar toch wel behoorlijk. Vandaar dat eerst de grens dicht ging voor levend gevogelte en dat is te billijken. Thans echter heerst de kwaal óók in België en in de Bondsrepubliek. Bovendien plegen eet eieren naar de konsument te gaan en bepaald niet naar de producent, zodat onze eeteieren (indien al besmet) toch nooit een gevaar zouden kunnen ople veren voor de Duitse kippenstapel. Punt twee is, dat nu juist vlak vóór Kerst de grens dicht moest. Dan zijn vele ambtenaren al met vakantie en dan kan het lang duren eer de protesten ter bestemder plaatse èn afgehandeld zijn. Intussen is het zo ver. De grens zit dicht voor een half jaar. Pas wanneer er in Duitsland 'n tekort aan eieren zou ontstaan (wat niet erg waarschijnlijk is) of wanneer de ziekte ginds zo sterk zou heersen dat zij net zo besmet waren als wij, dan zou de grens open gaan. De vraag is natuurlijk op welk tijdstip zij zullen believen te erkennen: a. dat Ne derland de kwaal volledig onder de duim heeft (afslachten en enten ge schieden thans volop); b. dat de Bonds republiek niet zo erg onder de ziekte zit als wij. Het jaar 1970 was voor de legpluim- veehouders ronduit een rampjaar. Zij ontvingen gem. 1,45 per kg eieren, bij een kostprijs die exclusief arbeid al rond de 1,80 ligt. Zij hoopten, dat de eierprijs in november en december wat zou aantrekken. In plaats daarvan kre gen zij bovenvermelde „doffe dreun" toegediend. Net geen afbraakprijs De minister gaf dus een prijswaarborg voor grote hoeveelheden eieren. Daar door was er een adempauze en konden de exporteurs de uitvoer naar Zwitser land, Oostenrijk, Frankrijk en Engeland op gang brengen. Daardoor stortte de markt niet volledig in elkaar, maar bleef zij rond de 1,60,— 1,70 hangen. Een verliesgevende prijs maar nog net geen afbraakprijs. Inzoverre valt de toe stand mee, maar wie achter de coulissen kijkt ziet radeloze pluimveehouders die alleen nog op de been gehouden worden door voederfabrieken e.a. kredietver- schaffende ondernemingen om de een voudige reden dat aan hun bankroet tóch niemand wat heeft. Dit alles geschiedt dan in de „hoop op betere tijden". Intussen zijn die wèl aangebroken voor de Belgische en Duit se collega. Hij ontvangt nu al 3,9 cent per ei meer dan de Nederlandse pluim veehouder. Hij verdient alweer wat, ter wijl wij kreperen. Het gevolg zal zijn dat de konkurrent van over de grens versterkt uit de strijd tevoorschijn komt en dat Nederland, wat de legpluimvee- houderij betreft, de genadeslag krijgt toegediend. Althans wanneer de huidige situatie werkelijk enige maanden zou voortduren. En daar is alle kans op. Eigen schuld Het ging in feite verkeerd. De pluim veehouder leende het oor aan personen en instellingen die hem tot steeds gro tere produktie aanvuurden. Vol trots meldden de vakbladen in november jl. dat het ferme Nederland alweer méér dan een miljard eieren had weten uit te voeren. Goed, het ging niet zo best, .■nsEfeh In dc loop der jaren is Stenotyp een begrip geworden. Hoewel we géén voorgangers hebben, hebben wc wel navolgers. En tóch is er maar één Stenotyp, met een eigen stijl, een eigen „imago" zoals dat tegen woordig heet. Misschien wel degelijk, maar is dat een bezwaar? Uw belangen zijn onze belangen! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om dc inzet van dc juiste mensen. UTRECHT,Malicbaanl 21 ,Tel.030-1797S. Volgens Elly de Groot-Joosten, de vrouw die in Soest actie voert voor hulp aan de oorlogsslachtoffers in Vietnam, wordt zij daadwerkelijk gesteund door bijna alle huisartsen in deze gemeente. Op één of twee na. Deze steun bestaat tot nu toe uit ruim duizend gulden aan artsenmon sters, die zij doorstuurde naar het secre tariaat van de stichting „Medisch Comité Nederland-Vietnam". Het begon alle maal op 9 oktober 1970 toen Elly de Groot een avond organiseerde in het Artishock-gebouw. Deze avond bracht 272,op. In een interview met haar schreven we toen reeds op deze plaats: „Het liefst zou ze willen, dat alle huis artsen in Soest hun monsters opsturen naar het Comité. Ze hoopt dat uit de actie-avond iets zal ontstaan, al kan ze zich nog niet voorstellen hoe of wat. Amersfoort, Baarn Welnu, sindsdien is er veel gebeurd. Dr. O. J. H. M. Rupert, die destijds in het aanbevelingscomité van Soest plaats nam, is inmiddels lid geworden van het lan delijk comité van aanbeveling waarin ruim 200 medici zitting hebben. Na de filmavond in het Artishock-ge bouw volgde op 16 november een bijeen komst in Amersfoort. Eén van de aan wezigen op de actie-avond in Soest, de heer Klinkenberg, organiseerde op het Amersfoortse Lyseum waar hij les geeft een collete onder de leerlingen die 250,— opbracht. Op 10 december beleg- narcose te geven. En tenslotte dozen voor de kleine chirurgie. Deze sets bevatten alias voor de hoogstnodige chirurgische ingrepen. Elke arts, vroedvrouw, verple ger en sanitaire werker hebben zo'n doos nodig, die in roestvrij staal en met her metische sluiting is uitgevoerd. Brei-actie Eén van de dames die zowel in Soest als in Baarn haar diensten aanbood is mej. Veerman (Dokter Rupertlaan 26). Zij is de vrouw die de brei-actie op gang bracht. En met resultaat. Er is veel be hoefte aan dekentjes en wollen kinder kleding. Vooral truien met raglanmou- wen, vesten en korte eenvoudige broeken kunnen uitstekend gebruikt worden. Schoolmeisjes, langdurige zieken, studen ten, w rkende- en huisvrouwen, oudere dames en religieuzen kunnen zich melden bij mej. Veerman. Wie heeft geld voor wol? Maar ook goede gedragen kleding is welkom. Mej. Veerman wil graag alle inlichtingen geven. Plannen Wat gaat Elly de Groot nog meer doen? Allereerst een Werkgroep oprichten in Soest om de activiteiten te spreiden. Aan een secretariaat wordt hard ge werkt. Zij voert besprekingen met de directie van Zonnegloren om te komen tot een voorlichtingsavond voor medici en verplegend personeel van het Ziekenhuis. Mevrouw De Groot is er de Elly de Groot met haar schoonzusje zich van bewust dat er veel weer wil Joosten en het echtjaar Schoorel een stand overwonnen moet worden. Ook wil avond in Baarn. Tijdens deze goedbe- zij films draaien op middelbare scholen, zochte samenkomst spraken opnieuw Dr. Verder staat er een huis-aan-huiscollecte J. M. Pluvier uit Soest en Dr. J. A. in Soest op het programma, waarvoor Groenink uit Amsterdam. Daar ontstond een groot aantal collectanten nodig zijn. een idee een huis-aan-huiscollecte te Het contactadres in Soest is Veldweg 14, houden in Baarn op 2 januari 1971. In telefoon 8730. Naarden weigerde het gemeentebestuur voor een dergelijke collecte toestemming te verlenen. Zo niet in Baarn waar een twintigtal collectanten uit Soest en Baarn met elkaar een bedrag bijeen bracht van j 1914,18. Elly de Groot bracht zelf enke- le dozen met artsenmonster en kleren naar het landelijk secretariaat in Bever wijk waar Dr. Niek van Rhijn (chirurg) een groot huis bewoont dat stampvol staat met goederen, klaar voor verzen- i ding naar Vietman. Ook bezocht zij het „Cabaret voor Vietnam" in Carré, waar- j aan talloze belangrijke artisten belange- j loos meewerkten en waarvan een tv- j verslag deze week door de VPRO werd uitgezonden. Medicijnen Zo zijn er in alle Westeuropese landen (behalve Spanje, Portugal en Grieken land) al enkele jaren mensen werkzaam in medische comités. Dankzij bijdragen j van het publiek kunnen zij grote hoe- j veelheden medicijnen en instrumenten naar Vietnam zenden, waar ze door het Nat. Bevrijdingsfront worden getranspor teerd en verdeeld onder de bevolking. Zweden zamelde reeds meer dan twee miljoen kronen in. In Nederland ontving het Medisch Comité Nederland-Vietnam in 20 maanden tijds al 500.000 gulden voor medicamenten en dit geld is al vol- ledig besteed. De verzending vindt plaats in samenwerking met de Franse zuster- organisatie. De Europese comités ontvan gen uit Vietnam regelmatig bevestiging van de aankomst van hun zendingen. Een aantal is in onbeperkte hoeveelheid nodig: antibiotica voor de talrijke infec- j tieziekten die in Vietnam heersen. En j dan kinine voor de malaria tropica. Door het wereldmonopolie kan kinine alleen uit het Westen komen. De prijs is de j laatste jaren vertienvoudigd. Een kilo j Itinine kost nu ca. 180,—. Verder mid- delen om door inspuiting in de aderen l maar ons land zou wel als winnaar uit de strijd tevoorschijn komen., De kon- kurrentiestrijd op leven en dood werd voortgezet. De gevolgen zijn er dan ook naar. Had men de huidige ramp kunnen voor kómen? Natuurlijk wel, wanneer men maar zo verstandig was geweest om het overleg met de collega's over de grens op gang te brengen en de markt te re gelen. Misschien was dan de grensslui- ting niet voorkómen, maar ze zou in ieder geval de Belgische en Duitse pluimveehouder geen voordeel hebben gebracht. Bij een goede marktregeling zou immers automatisch de interventie in Nederland in werking zijn getreden en dan niet op peil van minister Lar- dinois, dat vier cent beneden de kost prijs ligt, maar bij een redelijk niveau. Dan zouden ook de produktenfabrieken in staat zijn geweest de uit de markt te nemen eieren te verwerken, wat zij nu niet kunnen. Maar de pluimveehouder wilde niet. Hij wenste geen overleg met de organisaties uit de andere E.E.G.-landen. Hij wilde geen marktregeling. Hij wilde volslagen vrijheid. Het gevolg was dat hij thans de vrijheid van de ondergang nabij ziet komen. Want de thans toegepaste inter ventie van minister Lardinois is een lapmiddel. Het is het bekende systeem van „te weinig om van te leven-teveel om aan te sterven". Maar juist doordat de pluimveehouders geen reserves meer hebben komt dat sterven nu angstwek kend naderbij. Dat dan tevens de veel geroemde export weg is, beseft men nóg steeds niet. Overleg nodig Eeteieren kunnen overal in de E.E.G., van Schiermonnikoog tot Sicilië even goedkoop voortgebracht worden. Want al is er dan wel verschil in voederprij- zen en kuikenprijzen, die verschillen vallen weg tegenover de vervoerskos ten en de discriminaties. Dat feit wei gert de Nederlandse pluimveehouder te erkennen. Hij meent nog steeds, dat Nederland het door de kip uitverkoren land is. Uit deze droom te ontwaken is hard. De schijnoplossing van de inte gratie of het contract biedt hier geen uitkomst. Deze verbeteren immers de markt niet en bevorderen de overpro- duktie. Men smeert de schade wél uit over een lange tijd, maar niet over ver schillende bedrijfstypen. Indien men zo verstandig was geweest de produktie te regelen naar de reële afzetkansen en niet afkerig was geweest van een redelijke interventieregeling, de ramp zou geen ramp geweest zijn. Ge lukkig wint dit inzicht veld. Men zal nu beginnen aan het moeizame werk van de opbouw van een redelijk E.E.G.-be- leid voor de legpluimhouders. Men had er jaren eerder aan kunnen beginnen maar voor wat men verzuimd heeft moet men nu eenmaal zwaar boeten. In dien echter uit de nood van het ogen blik de behoefte aan overleg en gezonde regeling van de produktie geboren wordt is er uit het onvoorstelbare ver lies dat men lijdt nog wel winst te ha len. De puinhoop van heden zal maar lang zaam opgeruimd worden, want de mi nister is schriel. Er komen echter reeds in januari enkele organisaties van pluimveehouders uit de E.E.G. in België bijeen om de benarde situatie te bespre ken. Of zij voldoende steun krijgen van de collega's? Het moet nog altijd afge wacht worden. Overigens kan men uit het gebeurde in de pluimveehouderij enige lering trekken voor wat betreft de uitvoer van varkens en mestkalveren. Zekerheid dat hierbij zulke misstanden niet zullen optreden bestaat nl. niet. Klokken Prisma horloge Gouden- en zilveren sieraden Verlovingsringen Uurwcr.kreparalies „(2o litico" KONINGINNELAAN 21 - SOEST- TELEF. 02155-8319 Licht grijze suede schoenen kunt u schoon maken met een in tetra ge drenkt watje, hetwelk u na bevoch tiging goed moet uitknijpen en waarmee u uw schoentjes voorzichtig moet af wrijven. Wilt u een vetvlek uit uw gewitte muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laagje blanke lak wrij ven, waarna u de plek kunt witten. Lljmvlekken kunt u over het algemeen verwijderen door het kledingstuk te weken in koud water en 't daarna in warm water na te spoelen. Als dieren aan hout knagen, verlangen ze naar een beetje zout. Schilderijen en spiegels, die aan voch tige muren hangen, hebben niet zoveel te lijden, als u er stukjes kurk achter plakt. Onbezorgde vakanties met 'n ervéren reisburo, naar een keur van fijne bestemmingen. Enkele van de vele, vele mogelijkheden: Mallorca 15 dgn vol pension Costa del Sol 15 dgn z. maalt. Joegoslavië 15 dgn log/ontb. Rhodos 15 dgn log/ontb. Portugal 15 dgn log/ontb. Tunesië 15 dgn vol pension Italiaanse Rlvièra 15 dgn v.p. v.a. f 381 v.a. f343. v.a. f448. v.a. f 558. v.a. f 528 f 642. v.a. f488.- Soest Steenhoffstraat 9a, 02155-6571 33 kantoren in Nederland N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ TRANSMARK I HOOFTLAAN 57. BUSSUM TELEFOON 02150-10151* I In 1969 stierven in Nederland 255 van elke 100.000 inwoners aan een ziekte van het hart of de blocdzaten. Voor kanker bedroeg dit sterftecijfer 199 van elke 100.00 inwoners. In de komende dertig jaar zal de kennis van de mechanismen van hartslag en bloeddruk echter dermate toemenen, dat wellicht de sterfte aan hart- en vaatziekten kan worden teruggedrongen. Minder gunstig zijn helaas de perspectieven op het gebied van de kankerbestrijding. De oorzaak van de celfunc- tiestoringen zal vermoedelijk in deze eeuw niet ontdekt worden en zelfs in de aard van de normale celfuncties zal men vöör het jaar 2000 naar alle waar schijnlijkheid niet voldoende inzicht krijgen. Deze conclusies kunnen we trekken uit een door medici en farmaceuten samen gesteld rapport „Geneesmiddelen voor de wereld van morgen", dat de afgelo pen herfst de voornaamste gespreksstof leverde voor een te Utrecht gehouden congres van de stichting Voorlichtings centrum Farmaceutische Industrie. Toch zal in het jaar 2000 de medische ontwikkeling weer een stuk verder zijn voortgeschreden en zullen omstreeks de komende eeuwwisseling tal van zieken effectiever bestreden kunnen worden. Betere behandeling van hart- en vaatziekten mogelijk De sterk toenemende sterfte aan hart en vaatziekten en longkanker werpen donkere schaduwen op de sterftestatis- tieken van de Nederlandse bevolking. In de laatste drie jaar is de gemiddelde leeftijd van de Nederlandse man reeds gedaald tot het niveau van 1939 en de dalende tendens zet zich nog steeds door. Vooral de hart- en vaatziekten, die zelfs onder mannen in de leeftijdsgroep van 35-40 jaar reeds een stijgend aan tal slachtoffers maakt, leveren een be langrijke bijdrage aan deze allerminst verheugende ontwikkeling. Toch verwachten de deskundigen dat in de komende 15 jaar de kennis van de mechanismen van hartslag en bloeddruk zo zal toenemen, dat een effektievere be stijding vooral in de preventieve sfeer, van deze zieken mogelijk is. Binnen tien jaar zal regelmatige bloeddrukcontröle (bevolkingsonderzoek) mogelijk zijn en in dezelfde periode zullen er veilige bloed- drukverlagende middelen op de markt komen. Over een jaar of vijftien zullen kunstharten klinisch bruikbaar worden en reeds eerder hoopt men de angina Persoonlijke service en bovendien jarenlange ervaring Steenhoffstraat 9a, tel. 6571 - 4905 Dagelijks geopend van 9-5 uur; zaterdags van 9-12 uur. Het leek eers zo'n duidelijke zaak: ver boden wapenbezit. De nu wat droogstop pelige magazijnbediende had achter het rek fijne doperwtjes en bruine bonen in blik een oud dubbelloops jachtgeweer verborgen en in een verroest appel moesblikje vond de politie een collectie patronen. „Had u daar plannen mee?" informeerde de politierechter. „Ik heb er eens mee geoefend," klonk het wat schor. .O, en wie was het slachtoffer?" Die vraag bracht de goede man zo aan het schrikken, dat hij een niet aanwe zige stoel zocht en rondkeek naar vlug zout en een lieftallige verpleegster. „Ik heb nooit iemand willen raken," kwam er met moeite uit. „Nee, maar met een vuurwapen kun je iemand raken zonder dat je dat wil. Daar zijn al heel wat ongelukken mee gebeurd. Daarom is het bezit ook ver boden voor mensen die er niet mee om kunnen gaan." „Maar ik kon er wel mee omgaan. Ik ben in dienst geweest." „Ja, één van de getuigen verklaarde dat u wel eens iemand neerschoot." „Wat? Nooit van me leven!" „Ook niet uw verloofde?" „Ik was nooit verloofd!" „Nou, het staat hier anders heel duide lijk: schoot wel eens z'n liefste over hoop". De verkreukelde conservenblikkenrek- kenvuller slaakte een kreet, die iets weghad van een vakterm welke in de regel wordt gebezigd bij het voortijdig omvallen van een pas gevulde voorraad- stelling vol glazen potjes zoetzure uitjes en augurken. Vervolgens informeerde hij vol walging, wie hem dit misdrijf dorst verwijten. Dat bleek te komen van een jongere bediende uit de zelfde groothandel. Toen herademde de ver dachte en hij sprak de gedenkwaardige woorden: „Dan heeft die snotneus me verkeerd verstaan, want ik heb hem al len een keer verteld, dat ik thuis oefen de op een schietschijf, en dan schoot ik 't liefste op de overloop!" „En als 't er nu een overval komt op de zaak waar u werkt? zou u dan naar dit wapen hebben gegrepen?" ,Daar komt geen overval," wist deze capucijner- en koffiedikkijker, „want d'r is geen ene moer te halen." De officier weer er op, dat verboden wapenbezit tegenwoordig geldt als een misdrijf en hij vorderde een boete van ƒ400 of veertig dagen gevangenisstraf. „Hoe moet ik dat betalen?" jammerde de oude vrijgezel. „Ik was die hele spuit vergeten en vroeger was het allemaal zo erg niet. 't Is nog een verroest ding uit de oorlog. D'r kan nou geen mens meer kwaad mee". De politierechter meende, dat er inder daad geen boos opzet in het spel was en maakte er 200,of drie weken van. Maar strooi dan nooit, meer rond, dat u uw liefste op de overloop neerschoot," voegde hij er aan loc. pectoris beter te kunnen behandelen. Bo vendien zullen we de komende jaren meer inzicht krijgen in de eventuele sa menhang tussen psychische factoren en het ontstaan van hart- en vaatziekten. Van die samenhang, die algemeen wordt verondersteld, zullen we eerst meer moe ten weten, voordat we een juiste thera pie kunnen toepassen. Kanker blijft probleem Zijn de vooruitzichten op een betere be handeling van hart- en vaatziekten en de mogelijke voorkoming hiervan zeer hoopvol, veel ingewikkelder ligt het met het kankerprobleem. Kanker is in alle westerse landen doodsoorzaak no. 2 (in Nederland circa 26.000 strafgevallen per jaar), maar helaas wordt niet verwacht dat we nog deze eeuw de aard van de celfunctiestoornissen zullen ontdekken. Kanker wordt nu bestreden met chirur gische radiologische en chemitherapeu- tische middelen. De behandeling van sommige vormen van kanker boekt ge lukkig vooruitgang, maar vooral wat de zo gevreesde longkanker betreft blijft het genezingspercentage al jaren schom melen tussen de 5 en 10 Wel verwach ten de deskundigen dat binnen 15 a 20 jaar er stoffen beschikbaar komen met een lokaal genezend effekt, maar ont dekking van „de" oorzaak van kanker en „het" middel hiertegen wordt ook op langere termijn niet verwacht. Som mige deskundigen zijn zelfs zo somber gestemd, dat zij veeleer een toeneming van de frekwentie van kwaadaardige gezwellen verwachten. Andere deskun digen menen dat de kankerprevèntie kan worden versterkt door dc afweerkrach ten in het lichaam te mobiliseren tot af stoting van kanker-weefsels. Dat zou omstreeks 1985 mogelijk worden. Maar hierover verschillen de meningen en zolang er over deze ingewikkelde ma terie nog zoveel verschillende meningen mogelijk zijn, is een oplossing van het kankerprobleem nog niet te verwachten. Perspectieven De behandeling van psychische ouder- domstoornissen zal de komende tien jaar veel effektiever worden, zo verwachten de deskundigen. Ook de psychosen zul len omstreeks 1980 doeltreffender be handeld kunnen worden met nieuwe medicamenten. Door fysiologische mani pulatie van het zenuwstelsel zullen ook veel maagoperaties in de toekomst niet meer nodig zijn. De kennis van de oorzaken van rheuma vertoont nog vele lacunes. Door middel van dierproeven tracht men op het ogen blik de oorzaken te achterhalen. De be doeling is chronische rheuma bij dieren te verwekken, waardoor we eindelijk meer inzicht in deze processen zullen krijgen. Mocht men daarin slagen, naar verwachting binnen een jaar of tien, dan zal de rheumabestrijding ook meer in houd kunnen krijgen. Binnen vijf jaar hoopt men in de far maceutische laboratoria een ingrijpend anti-virusmiddel tegen luchtwegenaan doeningen te produceren, dat chronische branchitislijdders zal kunnen helpen. Ook komer er betere geneesmiddelen tegen overgevoeligheidskwalen (allergie). De behandeling van verlammingen ten gevolge van een beschadigd zenuwstelsel opent de eerste decennia nog weinig perspectieven. Wel wordt verwacht dat tegen het jaar 2000 menselijke organen vervangen kunnen worden door kunst matige- of donororganen. Het voorkomen van aangeboren erfelijke afwijkingen staat ook op het verlang lijstje van de medische en farmaceutische deskundigen. Omstreeks de komende eeuwwisseling hoopt men op dit gebied grote vooruitgang te hebben geboekt. On der meer verwacht men, dat men dan aangeboren stofwisselingsziekten kan voorkomen. De geboortebeperkingsmid delen zijn reeds bijzonder effektief. We wachten nu nog op de pil voor de man. Mazelen zullen binnen een jaar of vijf door vaccinatie zijn uitgebannen en ook de rode hond zal dan effektiek kunnen worden bestreden. Een vaccin tegen ge wone verkoudheid wordt tegen 1980 ver wacht en dat zal de bedrijfsverenigingen, die elke winter tonnen uitkeren aan ver kouden, grieperige werknemers, als mu ziek in de oren klinken. SOEST De artsendienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur door J. Borst, Paulus Potterlaan 30, tel. 3322 en P. H. Walter, Ereprijsstraat 69, tel. 2064. SOESTERBERG Tijdens het weekend zal de artsen- dienst worden waargenomen door A. W. Moll van Charante, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 030-784555. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag, van 13.00 tot 13.30 uur: H. Abbring, Larixlaan 16, tel. 3842. Apotheek vanaf vrijdag 22 januari 18 uur alsmede de gehele zaterdag en zondag heeft dienst de Brink-apotheek, Brinkstraat 16 a, Baarn, tel. 02154-2537. Oranje -Groene Kruis Zr. C. E. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele Kruis Zr. C. A. M. Bijlard, Rubenslaan 97, tel. 5425, of briefje in de bus. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3 b, tel. 2427. Katholiek Instituut voor Maatschappelijk werk Maatschappelijk werkster: mej. M. F. M. Elsenburg, Molenstraat 11, Soest. Spreekuur: maandag t.m. vrijdag van 9.30- 10.30 uur. Telefoon: 02155-4040 (alleen van 9.00 - 10.30 uur). Spreekuur Soesterberg: dinsdagavond van 18.30 - 19.00 uur, in „De Hoeksteen", ingang Plesmanstraat. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening (gezinszorg) Leidster: mej. H. B. te Lintelo, Veldweg 6, Soest, tel. 02155-6891. Spreekuur: maandag t.m. vrijdag van 13.30 -14.30 uur. PAROCHIE SOEST, Kerkplein Zaterdagavond 19 uur avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat. Zaterdag, 19 uur, avondmis Zondag, om 9 uur Hoogmis en 11 uur H. Mis. 18 uur Avondmis. Dinsdag en donderdag H. Missen 8 en 19 uur, woensdags en vrijdags 8 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zaterdagavond 19 uur, avondmis. Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen op dinsdag en donderdag 8 en 9 uur. Zaterdagsmorgens géén H. Mis. Maandag, woensdag en vrijdag avond mis te 19.00 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, 9.30 uur Hoogmis. 11.30 uur H. Mis. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat Zondag 10 uur ds. P. Kloek. 15.00 uur bevestiging ds. Jac. Smit. Emmakerk Regentesselaan 10 uur ds. D. H. Bosma. Ichthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds. J. Smit. H.A. 17 uur ds. J. Smit. Gebouw Middelwljk, Pieter de HooghL 10 uur ds. A. v. Ginkel, Amersfoort. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. 10 uur ds. J. M. de Mey, Woerden. Jeugdkerken: 10 uur Emmakerk. Regentesselaan. 10 uur Eltheto, Driftje. Zondagsscholen 10 uur Middelwijk, P. de Hooghlaan. 10 uur De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. 10 uur Gr. van Printererschool, interker kelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk. Julianalaan 10 uur ds. M. Wilschut. 17.00 uur ds. M. Wilschut. Wilhelminakerk Soesterbergsestraat li 10 en 5 uur ds. D. H. Borgers. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaak# Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds. C. Bijl. 14.45 ds. J. Strating, Bunschoten. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. 10.30 uur ds. Rutters. 19 uur ds. Heerma, Utrecht. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan. 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur Dr. R. Boeke (N.H.), Rotter dam. WIJKGEBOUW Schoutenkampweg, hoek Buntweg. 10.15 uur Kinderdienst. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. 15.45 uur H. Koerts, uit Haaften. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. H. W. Engelkes, Amers foort. HERVORMDE KERK 10 uur ds. F. J. Th. van Boven. 10 uur Jeugdkapel 12 uur Interk. Zondagsschool. 19 uur ds. F. J. Th. van Bov !ag« avondgebed. Johannes-Stichting. 9.45 uur ds. A. O. Zijlstra. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEEN! Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds. H. C. Valeton. GEREF. KERK „VRIJE KERKEN' Nassaulaan 12, Baarn. 10.30 en 16.30 uur ds. L. J. Goris, Wezep. Viering H.A. .Volle Evangelie-gemeente „Baam-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn. 10.30 uur prof. dr. J. P. Boendermaker, Hilversum. Amalialaan 19-21 Telefoon 02154- 2323

Soester Courant | 1971 | | pagina 11