MET BROEKPAK AAN BENT U IN GEZOND EN CHARMANT LET OP m OGEN VAN UW KM DOOR EEN „BIOLOGISCH HUWELIJK" Vruchten in feestkledij Tegenspoed - r Nsemsgheid'ie Bove- De Suikerstichting Nederland heeft 'n gezéllig maar vooral ook bijzonder bruikbaar boekje uitgegeven, dat u voor niets kunt krijgen als u alleen maar de moeite doet het even aan te vragen. Het boekje heet „Vruchten in feestkledij, suiker hoort erbij". Naast veel vanzelfsprekende zaken (die ech- ter velen niet weten), zult u er ook veel keukengeheimen in vindeyi die iedere vrouw te pas komen. Zo wordt bijvoorbeeld de combinatie zoet met zout, vlees en groenten bepaald niet uit de weg gegaan. In een achttal hoofdstukjes wordt een idee gegeven hoe men de suiker kan gébruiken, niet alleen om te zoeten, maar meer om de smaak voller te ma ken, de geur beter te laten uitkomen en daardoor het oorspronkelijke aro ma van de gerechten „op te halen". Elk hoofdstuk wordt afgerond met een aantal overzichtelijk gerangschikte re cepten. Corri H. van DonselaarDijksterhuls stelde het boekje samen en meurotiio M. J. KloostermanHol zorgde voor aantrekkelijke illustraties (in kleur). Ook het omslag in kleur ziet er uit „om in te bijten", te meer daar het 'n foto is van een grote verscheidenheid vruchten. O, ja, u kunt het boekje aanvragen bij: De Suikerstichting Ne derland, postbus 1000 te Den Haag. De uitdrukking „biologisch huweljjk" heeft niets te maken met de partner die u kiest (of gekozen hebt), maar met uw voeding. Voordat w(J u een verdere ver klaring willen geven, zouden we graag langs een omweg op die uitdrukking wil len terugkomen. Glanzend haar, spran kelende ogen, een gave huid, normaal gewicht, sterke zenuwen en activiteit zyn karakteristieken, die bij elkaar opge teld synoniem zijn met een gezonde, ga ve en charmante persoonlijkheid. Jam mer genoeg houden veel vrouwen zich maar al te graag alleen bezig met de zogenaamde „finishing touch" van hun uiterlijk, vergetend dat de basis daar van gelegd moet worden door gezonde voeding. Een gezond mens heeft in negen van de tien gevallen óók een gezonde huid, wat voor de vrouw tevens wil zeggen dat ze charme bezit. Het menselijk li chaam is een uiterst ingewikkeld mecha nisme, dat opgebouwd is uit onnoemelijk veel cellen. Alle „materialen" die in ons lichaam zijn gecombineerd, worden in stand gehouden door voedsel. Daarom is het voor elke vrouw belangrijk te weten welk voedsel welke voedingsstoffen be- <rat. De moeder heeft het in de hand haar kinderen ook in dit opzicht gezond op te voeden (en te voeden). Het voeding die al die stoffen tegelijk in een uitgebalanceerde hoeveelheid bevat. Vandaar dat juist variatie in voedsel door voedingsexperts zo belangrijk wordt genoemd. In het lichaam zelf slui ten die stoffen een soort „biologisch hu welijk" (daar is de uitdrukking dus, waarmee we openden), en functioneren zo veel beter dan men van één voedings stof kan verwachten. Een ondoordachte voeding heeft zelden een onmiddellijk effect op het lichaam; meestal krijgt men pas jaren later de terugslag ervan. Vandaar dat u (en uw tiener) niet vroeg genoeg aan een goed uitgebalanceerd dieet kunt beginnen. ONTBIJT We hebben er al vaak op gewezen: een substantieel ontbijt vormt de belang rijkste basis van het dagelijks eten. Hier volgt een ontbijt dat als „ideaal" door vooraanstaande Amerikaanse voe dingsexperts is uitgedacht: 1 ci trusvrucht (ot het sap ervan), een kant-en-klare graanmaaltüd, bijvoor- beeld Corn Flakes met melk en suiker, en een sneetje volkorenbrood met boter. Natuurlijk kunt u zo'n ontbijt afwisselen door steeds andere vruchten te eten en in plaats van het sneetje brood een ei te nemen. Veel gezondheid en charme toe gewenst in uw „biologisch huwelijk". De huftl, d® voeten, de bonden en het haar worden over het al gemeen door groot en klein goed verzorgd. Zolang de kinderen nog niet In staat zijn dit zetf te doen - of wanneer moeder mag aannemen dat ze er de hand mee lichten - wordt er voldoende toe zicht uitgeoefend door moeder; ze neemt die taak zelf voor haar re kening of wijst de kinderen er dag in dag uit met klem op. Maar als het gaat om het „gezicht" (het zien, dus de ogen), mankeert er vaak veel, zowei aan verzorging als aan inzicht en wijsheid. De ouderen beginnen meestal pas aan een bril als ze moeite krijgen met lezen en als kinderen over 't gezichtsvermogen klagen, wordt dit geklaag door de ouders in ve le gevallen als „overdreven" of „aanstellerij" beschouwd. Slechts in uiterste nood gaat men ertoe over met het kind naar de oog arts te gaan. Wanneer we om ons heen zien, mer ken we hoe de ene mens veel gauwer over tegenspoedspreekt dan de an der. Wat sommigen „heel gewoon" vinden en met een opgewekt gezicht in orde brengen, kan anderen soms in ge klaag doen uitbarsten, uit hun lood en hun humeur brengen en een gezicht doen zetten of ze altijd door 't onge luk achtervolgd worden. Natuurlijk zijn er ernstige tegenspoeden, die wer kelijk invloed hebben op de loop van ons leven en die we maar niet met 'n handomdraai kunnen rechtzetten. Maar zélfs dan maakt het een heel verschil hoe men deze tegenslag tegemoet treedt en verwerkt. Juist in tijden van tegenspoed blijkt het duidelijkst wat we waard zijnniet alleen voor ande ren, maar ook voor onszelf. Als het moet blijken we soms tot veel meer in staat te zijn dan we zelf vermoed had den. Om ons nu eens even bij die ge wone kleinere, dagelijkse tegenspoe den te houden, we kunnen er als het ware een sport van maken ons niet uit het veld te laten slaan, niet uit otis evenwicht te raken door er meer ge wicht aan te hechten dan nodig is. We kunnen ze integendeel als een soort uitdaging beschouwen aan onze han digheid en vindingrijkheid. Dit kweekt een soort moed die maakt dat we heel wat meer aankunnen, dan wanneer we dit zélf vertrouwen .missen. We worden bevrijd van een zekere levensangst, die ons oueral en altijd bezwaren doet ver moeden, ook als ze er hélemaal niet zijn. We jammeren over mogelijkhe den die misschien nooit zullen opdoe men en leggen zodoende niet alleen n onnodige druk op onze eigen „goede" dagen, doch ook op onze héle omge ving. En al die overbodige bezorgd heid berokkent soms veel meer last dan de enkele keer dat er werkelijk eens iets een beetje anders uitpakt dan de bedoeling was. Zo zal ook ieder on der z'n kennissen wel mensen hébben waar het huis altijd openstaat en men altijd welkom is, en anderen voor wie men zich gedrongen voélt „belet" te vragen en dan maar al te vaak op allerlei bezwaren stuit. Zulke zwaartïllenden missen de kunst te schikken en te plooien. We moeten er ons maar niet boos om maken, maar op den duur varen we zélf de beste koers met wat meer inschikkelijkheid. JETTY aan té pas moet komen. Heb je zelf kracht genoeg dan haal je in negen van de tien gevallen je handen open aan het metalen stripje. Daarom is het in de handel brengen van de „Heuga-grip" een ware uit komst. Het is een tonnetje van 6 bij 6 cm, dat u op de schroefdop zet, waar na u de fles in een ommezien hebt geopend, zonder veel kracht te zetten en zonder dat u er een gewonde hand van overhoudt. Het apparaatje wordt in de handel gebracht door Gebr. Van Heugten, fabrikant van Heuga-tapijtte- gels. De binnenkant van de „grip" bestaat uit rubber, waardoor u een „ijzervaste greep" op de schroefdop krijgt. Het apparaatje kunt u krijgen bij uw woninginrichter; het is in acht kleuren en twee soorten leverbaar en kost circa drie gulden. mooiste jurkje en de meest hippe cein tuur of andere „toestanden" zullen uw tiener niet flatteren, als ze niet de juiste voeding binnen krijgt. Want alleen door op regelmatige tijden een goed geselec teerde „voedselvariatie" binnen te krij gen, kan men er zeker van zijn dat men de dagelijkse noodzakelijke voedingsstof fen tot zich neemt. En dat impliceert weer, dat de huid gaaf zal blijven, de zenuwen sterk, de ogen sprankelend en het lichaam gezond. „VARIATIE" Wat voor uw tiener geldt, kunt u ook op uzelf toepassen, beter gezegd „moet" u op uzelf toepassen. Jammer genoeg onderkennen de meeste vrouwen het be lang van „verstandig en goed eten" niet. Ze zjjn al te vaak geneigd maaltijden over te slaan en op onregelmatige tijden te eten. Meestal wordt dan nog voedsel uitgekozen dat meer de smaakpapillen dan de gezondheid streelt. De formule dien ten grondslag ligt aan een goede voeding is trouwens veel simpeler dan u denkt: ze luidt „variatie". Voorts dient u er natuurlijk op te let ten dat het voedsel dat u tot u neemt voldoende proteïnen vet, koolhydraten, mineralen, vitaminen en water bevat. Jammer genoeg bestaat er nog geen JgBwjrt.aée/heéfJroee m/tixjem betreft, ^WOébBffi.rtidéóérs vaak een bezoek aan (te oogerts te brengen, omdat „een bril de kleine zelden flatteert" en er thuis ook wel ,,woe«te tonelen" ontstaan om dat het kind weigert de bril op haar neua te zetten. Dat men juist in derge lijke gevallen nooit mag zwichten voor de „overmacht" van het kind, mag wei met nadruk worden gesteld. NIET HET ENIGE MIDDEL De bril Is trouwens niet het enige middel om een kind te helpen de „kip pigheid" te boven te komen. Met oog- gymnastiek en oogmassage worden mo menteel zeer goede resultaten bereikt. Het behoort tot de voornaamste taken van de ouders er nauwkeurig hoogte van te houden of het kind goed kan zien. Het Is een feit dat de kleine zich wel eens aanstelt, maar het Is de moei te waard goed te onderzoeken of dat wel zo ls. Het bewijs is geleverd dat het doorgaans de schoolarts is, die tot de ontdekking moet komen dat een kind by- of verziend is, en dan ls het kwaad soms al geschied. Van groot belang is dat het kind een werkomgeving heeft die een gunstige lichtinval garandeert. Een kind mag, evenmin als een volwassene „in het licht zittén". Zijn arbeidsplaats moet zo zijn ingericht, dat het licht van links op zijn werk valt. Wanneer on danks alle goede zorgen het kind de ogen gaat dichtknijpen als het iets op verre afstand, tracht te zien, of als het geregeld over hoofdpijn klaagt, is het hoog tijd de oogarts te raadplegen. Wellicht is d&n zelfs nog het dragen van een bril te voorkomen door massa ge' toe te passen. Hoe dat moet gebeu ren? Daar kan de oogarts u volledig over inlichten. Broek en jasje van hip zwart crushed lakleer. Het jasje dubbelrij knoopsluiting. Een opzichtig broekpak van velours, bedrukt met luipaard- Het lange jasje met de hoge kraag en de brede ceintuur comjiteert het Russische effect boven de wijde midi-pantdlon. Ofschoon we zo langzamerhand een beetje gewend raken aan 'de maxl-mode, fa het toch wel duidelijk dat de sleepjassen voornamelijk door Jonge avantgardisten wor den gedragen. De maxi-Japonnen echter zijn ook bij de ouderen „in", d.w.z. voor recepties en als avonddracht. Toch kunnen zij voor wie de stap naar maxi te moeilijk is altijd nog hun heil zoeken in een broekpak, want de huidige wintermode staat voor een groot deel in het teken van de pantalon. Vooral pantalon-ensembles, van sportlef tot super-elegant zijn Ie dernier crl. Als u geen al te opvallend ensemble koopt, kunt u er ook het volgend winterseizoen nog mee weglopen. Deze modellen zijn niet erg aan modewisselingen onderhevig, noch de stoere russianlook, noch de safarilook. De pakken zijn over het algemeen gemaakt van een sterke bruine velourf, vaak bedrukt met wit dierenhuid-dessin, wat een mooi bonteffect geeft. Het mate riaal kan tegen een stootje en de modellen zijn niet zo van „daar heb je haar weer in dat pak van de vorige winter". Het enige bezwaar is eigenlijk dat de prijs vaak nogal pittig is. Velen van u hebben het afgelopen seizoen een lakjas of een vis- tramjas gedragen. Als u die jas een beetje korter maakt en u koopt er een broek bij van hetzelfde materiaal, bent u alweer hyper-modern. Bent u een beetje handig met naald en draad, dan kunt u zo'n broek makkelijk zelf maken. Er is een onge looflijke hoeveelheid geschikt materiaal in de handel. Elke venadering is geen verbete ring, zo lalt een oud spreekwoord. „Eeuwenlaj" hebben we geklungeld met het <;cnen van flessen en het echte ontfcrken met kurketrebker lieten we maar al te graag aan onze mannen over. Toen kwamen de schroefdoppen met de zgn. „borgrand" en we verzuchtten: „Eindelek ook d&t probleem opgelost!" U kent die dop pen wel: als u de volle fles opendraait, laat het onderste ringetje van de schroefdop los en zodra u dat ringetje er af hebt getrokken, kunt u de dop gewoon weer gebruiken om de fles af te sluiten. Ja, dat leek dè oplossing, maar in de praktijk bleken de nadelen hiervan maar al te gauw. Meestal moet je zoveel kracht zetten bij het opendraai en, dat er tóch weer een mannehand

Soester Courant | 1971 | | pagina 15