I remmen Soest toen - Soest nu Vrijdag 22 januari 1971 49e jaargang no. 6 Ui«r;;:ive 9ra!sljwij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DRAMA IN VERSAILLES Gedeeltelijk nieuw bestuur V.V.D. Soest Vleesverkoop V.V.V.-nieuws Binnenkort trouwen in noodgebouw Z! TELEFOON 5980 iff NIXON, DE ECONOMISCHE BEKEERLING Officiële Mededelingen Wijziging Bouwverordening Soest Het oog gericht op het olie-front Lectuurdepot van het Nederlandsche Roode Kruis SOESTERöfiÖURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het is deze week, om precies te zijn 18 januari, 100 jaar geleden dat het Twee- de Franse Keizerrijk zijn meest tragi sche uur beleefde. Toen werd in het oude lustslot der Bourbons, in de spiegelzaal van Ver- sailles, de triomf van Pruisen op de grofste wijze de Fransen in het gezicht geslingerd, door de kroning van Wil helm I tot keizer der Duitsers. Op dat ogenblik was Napoleon III in Pruisische gevangenschap. Na de slag bij Sedan ingesloten in de vesting Metz, had hij zich roemloos moeten overge ven. Maarschalk Bazaine, die nog twee honderdduizend man ter beschikking had, speelde om politieke en persoon lijke redenen de Pruisen in de kaart, door zich zonder slag of stoot over te geven, en toen kon Moltke het beleg om Parijs slaan. Niet ver van de Lichtstad, in het paleis van Versailles, registreerde Otto von Bismarck het geweldige thea terstuk „de Kroning van Wilhelm I tot Keizer der Duitsers". Het was een „stichtelijk schouwspel" verzekerde hij later, eerst een gods dienstoefening, en toen onder toejuichin gen van de Duitse vorsten en generaals, de kroning van een tot kort niet al te willige Wilhelm, die „koning van Prui sen" deftiger vond dan „Keizer der Duitsers". Keizersnee Bismarck had het niet cadeau gekregen. Hij, die verklaarde af en toe graag een bom geweest te willen zijn die de hele zaak in de lucht liet vliegen, moest zijn onstuimigheid en ergernis beheersen, flikflooien en pluimstrijken bij de arg wanende Duitse vorsten, en in het bij zonder bij de koning van Beieren, de „Gekke Lodewijk" die Wagner's zware opera's veel belangrijker vond dan veld slagen en politiek. Hij vergeleek in een brief aan zijn vrouw (van wie deze ijzervreter erg veel hield) zichzelf met een vroedvrouw die de „keizersnee" had toegepast, en zijn vorst heel oneerbiedig met een zwangere vrouw met kuren, die „prijs moest geven wat ze toch niet kon behouden". Napoleon Overigens kon Bismarck tevreden zijn, want alles was volgens de (door de Pruisen zo geliefde) plannen verlopen. Napoleon III leek sterker dan hij was. Na de tien vette jaren van zijn regering kwamen de tien magere, en Napeleon was een notoire mooiweerzeiler. De te genspoed knakte hem en deed hem zijn gezond en evenwichtig oordeel verlie zen. Zijn falen 1n de buitenlandse politiek, de toenemende problemen in het bin nenland, deden hem grijpen naar de haarlemmerolie van elke diktator: de oorlog, die het vaderland weer eensge zind achter hem zou brengen en hem zelf nieuwe lauweren verschaffen. Bismarck, die dit wist, draaide ijverig aan het touw waarmee „Napoleon de Kleine" (zoals Victor Hugo hem spot tend doopte) zichzelf zou kunnen op hangen. Debacle Bismarck wilde twee vliegen in één k'ap slaan: een lastige tegenspeler van het Europees vasteland elimineren, en in het vuur van de krijg de Duitse een heid smeden. De hele kunst was te zor gen, dat Napoleon als aanvaller kon worden gebrandmerkt. Dat kostte niet veel moeite. Wat handig gemanipuleer (met het historisch geworden Emser te legram) bracht de keizer in de juiste stemming. Overtuigd van de superiori teit van het roemrijke Franse leger, blijkbaar onbekend met de perfectie van de pruisische, moderne oorlogs machine trok hij de sabel van Oom Na poleon, waarmee hij in het verleden zo veel reclame had gemaakt. Waarop het uitdraaide? Emile Zola heeft het gezegd in de twee woorden, waarmee hij een van zijn beroemdste boeken betitelde „De Debacle". Revanche Toch is het Duitse Keizerrijk geen lang leven beschoren geweest. Nog geen hal ve eeuw later moest de kleinzoon van de eerste Keizer der Duitsers over de Nederlandse grens vluchten. De Fran sen waren de smaad van 1871 nog niet vergeten. Hun grote leider Clemenceau straalde van wraakzuchtige vreugde, toen in 1918 de Duitse afgevaardigden diezelfde spigelzaal moesten binnentre den, waar hen de vredesvoorwaarden van de overwinnende geallieerden wer den gedikteerd. Nog geen kwart eeuw later zaten de Duitsers opnieuw in Versailles. Maar toen, in 1945, het einde van het Derde Rijk kwam, was niemand meer in de stemming voor theatrale poespas. Oor log was niet langer theater meer. De afdeling Soest van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft tij dens een ledenvergadering in hotel Van den Brink een gedeeltelijk nieuw be stuur gekozen. De vergadering stond onder leiding van het hoofdbestuurslid en oudwethouder van Bussum, de heer Vis. Tot voorzitter werd benoemd generaal- majoor b.d. Berlijn, tot secretaresse me vrouw Ten Berge-Ligthart, tot penning- meesteresse mevrouw Hohner. Overige bestuursleden zijn de heren Adama, Van Aalst en Vriends. Er waren 74 leden aanwezig. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van grijze kaarten, genummerd van 1-66 en gele kaarten, genummerd van 151-366. We kunnen met een jubelzang beginnen deze keer, want het bekende boekje voor de kampeerders en liefhebbers voor zo merhuisjes is binnengekomen. We hebben lang gewacht eer het van de drukker bij ons binnenrolde, maar zie, het is dan toch zover gekomen en daar om dus vreugdeklanken ter ere van Hol land Camping met de 2000 adressen van de instellingen, particulieren en alle ge legenheden die er in ons land bestaan om de vakantiegangers op te vangen. Dat wil zeggen, die vakantie-vierders, die liefst hun eigen potje willen koken, midden in de mooie natuur willen zit ten en vooral zoveel mogelijk hun vrij heid willen genieten. Er is zoveel vraag naar dergelijke mogelijkheden, dat we U raden: laat er geen gras over groeien en komt U dat boekje meteen halen. We gens de hogere drukkerskosten is het wel met z'n tijd mee moeten gaan, dat Wil zeggen, dat het U nu ƒ3,25 kost. Maar ja... voor 2000 kansen moet men wat over hebben. In aansluiting op ons vorige praatje, kunnen wij nog vertellen, dat er folders klaar liggen voor wie nog wat meer wil weten over Holiday Inn. Voor nieuwe inwoners van onze gemeen te geldt de mededeling, dat voor de bos sen van het Kroondomein een wandel- kaart verplicht is. Men kan deze kaart bij ons voor de prijs van 1,plus 0,10 (natuurfonds) krijgen. De kaart is gedurende het kalenderjaar geldig. Alle wandelaars, die deze bos sen willen doorkruisen, dienen dit jaar dus weer voorzien te zijn van een geldig toegansbewijs. Het is misschien goed U hieraan even te herinneren. Het boekje Wandelingen in het Gooisch Natuur Reservaat hebben we ook nog voor U in voorraad. Voor 1,60 leert U hieruit veel schoons kennen. Met de naderende voorjaarssfeer lang zaamaan om ons heen, groeit de prikkel tot verkenningstochten buiten de be bouwde kom. Voor inlichtingen zijn wij dagelijks beschikbaar. V.V.V., Steenhoff- straat 9a. Nog even en de Soester jongelui, die de grote stap gaan wagen, kunnen op hun huwelijkscirculaire de bekende aankon diging „de huwelijksvoltrekking zal plaats vinden op het gemeentehuis te Soest" veranderen in "de huwelijksvol trekking zal plaats vinden in het nood gebouw aan de Steenhoffstraat tussen het gemeentehuis en Station Soestdijk". De wethouders hadden niet voldoende ruimte om hun werk naar behoren te kunnen verrichten en daar de gemeen teraadsvergadering toch al plaatsvonden in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, werd de oude raadszaal al leen maar gebruikt voor huwelijkslui tingen. Dit waren redenen genoeg om de zaal in driën te delen, en te bestemmen voor werkvertrekken van de wethouders. De noodvoorziening moet een periode van twee jaar overbruggen tot men op het gemeentehuis de beschikking gaat krijgen over de huidige politie-behui- zing, die dan verplaatst wordt naar het kantoor van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. Verpleeghuis „De Malvahoeve" aan de Bosstraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Men is reeds aan de afwerking van de noodtrouwzaal begonnen. President Nixon heeft zijn Amerikanen en velen verrast met de medede ling dat hij van gedachten was veran- anderd en voortaan de leer van Keynes aanhing. Een economische bekering met niet geringe konsekwenties, ook buiten de Ver. Staten. Zijn eigen partij heeft sinds jaar en dag verkondigd dat de grote fout van de mocraten als Roosevelt en Kennedy was dat ze maar raak besteedden. Nixon zelf nog verzekerde tijdens de verkiezingen dat hij de staatsbegroting in evenwicht zou brengen, zodat de gezinsbegrotingen ook sluitend gemaakt konden worden. De republikeinse theorie is ouderwets en simpel: als je het geld maar schaars maakt, komt er weliswaar een beetje werkloosheid maar bovendien zakken de prijzen zodat het weer profitabel wordt om dingen te gaan produceren: zo ver dwijnt de werkloosheid weer en de prij zen stijgen niet te erg zodat de inflatie wordt geremd. Dat is allemaal ook zo gegaan bij de be strijding van de inflatie, nu met één uitzondering: de prijzen gingen niet om laag, maar toch omhoog, zodat de V.S. niet alleen met de inflatie bleven wor stelen maar bovendien nog een fiks per centage werklozen bleven tellen. We mogen aannemen dat Nixon zich goed herinnert dat zijn grote idool Eisen- hower zijn herverkiezing verloor door dat ook hij economisch de oude republi keinse koers bleef varen en hij snakt niet naar een herhaling. Om een tweede termijn te winnen zal het dus anders moeten, bijvoorbeeld zo als Keynes het aanbeval zo'n vijftig jaar geleden. En zoals het trouwens zeker sinds de Uveede wereldoorlog, algemeen in west-Europa wordt gedaan. Dan werkt de staat maar met een begrotings tekort, daar komt het in kort op neer, maar dan heeft iedereen werk, er is geld voor investeringen kortom: er is wel wat inflatie al is die met wat loon- en prijscontrole wel tot redelijke proporties te beperken maar over het algemeen kan men zo gelukkiger leven dan volgens Nixons oude recept. De bekering van Nixon is niet alleen voor de V.S. van belang. Veel van de economische teruggang die de E.E.G. en Groot-Brittannië doormaken is een ge volg van de toestand in de V.S. De som bere voorspellingen van menig econoom hier is ook gebasseerd op nogal trieste verwachtingen van wat in Amerika zou gaan gebeuren. Nu Nixon kennelijk de moed heeft, tot Keynesiaan bekeerd, daar met kracht de economische groei weer aan te wakkeren, zijn de kansen voor een voorspoediger herstel in Eu ropa ook groter geworden. Niet één, twee, drie zelfs op zijn Keyniaans kan men niet toveren maar meer optimis me over een opleving in Europa is thans wel gewettigd. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op artikel 19 van de Woningwet, maken bekend, dat voor een ieder met ingang van 27 januari 1971, gedurende drie maanden Ier gemeente-secretarie (afdeling I), ter lezing is neergelegd een wijziging van de bouwverordening der gemeente Soest, vastgesteld bij raads besluit van 24 september 1970 en goed gekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 18 december 1970, afd. 5. nummer 2872RO/3928. Soest, 22 januari 1971. De kern van de ruzie tussen de olie maatschappijen en de O.P.E.C., de club van de voornaamste olieproducerende landen, ligt in de handigheid van de Lybiërs. Zij berekenden dat olie uit de Perzische Golf vrij duur is in Europa door de schaarste aan tankerstransport rond de Kaap de Goede Hoop. Dus, zeiden zij, mag onze olie, die niet zo ver hoeft te reizen wel wat meer op brengen, dan is Europa nog niet duur der uit. Om die eis kracht bij te zetten verminderen ze hun export ze konden zich dit veroorloven doordat ze uit olie winsten als enige natie wat over had den gespaard. Maar Perzië, Koeweit en andere olie producenten redeneerden ook niet zon der redelijkheid, dat als de maatschap pijen aan Lybië meer gingen betalen, zij ook wel wat meer mochten ontvangen. Dit lukte. De maatschappijen moesten wel want ze kunnen zomin buiten de Lybische als de Perzische olie. De O.P.E.C.-landen zijn nu in gesloten front lot een nieuwe aanval over gegaan om meer geld los te krijgen voor hun pro- dukt. De maatschappijen zijn vrijwel machte loos zolang de tankerschaarste de tran sportkosten hoog houd. En dat duurt nog wel even. Nigeria, Alaska en de Noordzee zijn wellicht gebieden waar uit meer te halen is, maar niet ogenblik kelijk. President Nixon heeft de Amerikaanse oliemaatschappijen vrijgesteld van .de anti-trustwetgeving om hun gelegenheid te geven om met de Franse., Britse en Nederlandse maatschappijen, net zo'n hecht front op te bouwen als de olie landen. Bovendien stuurde hij diplomaten op pad om die eenheid van olieleveranciers wat open te breken. Wat niet gebeurt om da maatschappijen te helpen hun aandeel houders tevreden te houden, maar omdat de olie als energie-bron voor de wester se econie onontbeerlijk is en de prijs ervan een doorslaggevende Invloed heeft op het gehele economische leven. Tot wellicht kernenergie en nieuwe olievond sten soelaas geven. Maar zover denken waarschijnlijk de Lybiërs ook wel vooruit. KANTMAN. Ieder jaar bekijken de Afdelingsbesturen van het Nederlandsche Roode Kruif weer met interesse het verslag van de ingezamelde hoeveelheid lectuur in het afgelopen jaar. Zal het meer zijn aan kg tijdschriften en eemplaren boeken of zal het minder zijn geworden? Men weet immers nooit of de lectuurhuisjes veel of weinig zijn gebruikt door de inwo ners. En dan het voornaamste, welk rangnum mer zal men hebben ontvangen? Begin van deze week kregen alle afde lingen in ons land weer een opgave van de ingezamelde hoeveelheid lectuur. Hoewel Soest op de landelijke ranglijst twee plaatsen achteruit is gegaan, staat zij nog steeds op de eerste plaats in de pro vincie Utrecht en kan zij met rangnum mer 14 (er zijn 142 lectuurhuisjes in ons land)) toch ook nog wel zeer tevreden zijn. In totaal werden hier ingezameld 5518 kg aan tijdschriften en er zijn 1494 boeken geschonken. Ook het andere gedeelte van de afdeling heeft zich bijzonder geweerd, want Soes- terberg leverde aan tijdschriften 830 kg en zamelde 763 boeken in. In 1968 ontving men als rangnummer 125, in 1969 liep dit terug tot 138 en door een werkelijk grootse inspanning van dat gedeelte van de afdeling Soest/ Soesterberg kon voor 1970 het rangnum mer 108 worden toegekend, d.w.z. in één jaar tijds maar liefst 30 rangnummers vooruit. Liep het aantal kilogrammen tijdschriften over het gehele land in de laatste drie jaar terug met ruim 157.000 kg., het aantal ingezamelde boeken steeg daarentegen met ruim 108.000 exempla ren. Uiteraard is men in Den Haag na tuurlijk zeer verheugd met het toene mende aantal boeken, maar het verdient toch wel aanbeveling om aandacht te besteden aan de dalende opbrengst-re sultaten van de tijdschriften. Dit laatste temeer, omdat er nog regel matig aanvragen binnen komen, niet al leen van langdurig thuisliggende zieken, gehandicapten en zeer bejaarden, maar ook talloze medische en sociale inrichtin gen verzoeken eveneens om van de lec tuurvoorziening te mogen profiteren. Daarom doet het Roode Kruis een be roep op onze lezers en lezeressen om hun gelezen tijdschriften in'de bekende Rode Kruis Lectuurhuisjes te willen de poneren. Heeft men een grote partij tijdschriften of boeken, dan even een berichtje aan de secretaris van de afdeling Soest/Soes- terberg van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer P. Bergema, Prins Bern- hardlaan 38, Soestdijk. tel. 02155 - 2250.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1