Piet Beijer CAFETARIA f2,- MARCHAL HAARMODE MODERN MIKWERK 3EN" ;sÈe waard $m*\ BurgemeesterVoorlichtingsambtenaar^ geen Haarlemmerolie Geen subsidie voor jeugdsociëteit feestelijk heropend. warme maaltijden-service Portie Bami of Wassi Gouden NEC-speld voor Directeur Splendor Gloeilampenfabriek Subsidie en garantie voor „De Vrije Teugel" Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" Zwem- en instructiebad nog dit jaar gereed Weer uitvoerige discussie over onderwijs in Soesterveen in de raad eus uit hondar- 3n combinaties. DAG0M&R geboorte, verloving trouwen HUKKERIJ SMIT wielhandel n uitslni- pe merk- »er en IV>- tel. 2185 ties, ons kantoor doen. :aal Molenstr. Cabaret ten bate van het spastische kind REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 VRIJDAG ^'JANUARI 1971 Aan het begin van de eerste vergade ring van de gemeenteraad, gisteravond in de brandweerkazerne gehouden, heeft burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck zijn traditionele nieuwjaarstoespraak ge houden. Die luidde: „Bij het begin van deze eerste vergade ring in het jaar 1971 spreek ik de hoop •uit dat u dit jaar in onderling beraad besluiten zult nemen, welke voor het ■welzijn onzer huidige en toekomstige in woners bevorderlijk zullen blijken te zijn. Het naar voren brengen van wensen en behoeften is niet zo moeilijk. Het eerste gestamel uit onze peuterjaren werd daar reeds voor benut. Het op hun gewicht beoordelen van deze be hoeften en verlangens, het vaststellen van prioriteiten, het onderkennen van de neveneffecten, die aan hun al of niet vervulling gepaard gaan, het beoordelen of het op zich zelf wenselijk en nuttig is om aan bepaalde verlangens tege moet te komen of in een naar voren ge brachte behoefte te voorzien, vereisen allereerst brede oriëntering en een af stand nemen van de totale problema tiek. Het tempo waarin en de termijn waar binnen in een steeds sneller veranderen de maatschappij besluiten genomen moeten worden, doen wel eens twijfelen aan het voldoende tot hun recht komen van deze primaire eisen. Aan de andere kant oefent de gecompliceerder wor dende maatschappij en de wens om een zich uitbreidend aantal instanties, or ganen en groeperingen bij de oordeel vorming te betrekken, een vertragende en veel werkkracht opeisende invloed uit. Wij zijn in september 1970 samen met goede moed op weg gegaan; de sinds dien verlopen maanden hebben mij de indruk gegeven dat het u ernst is in uw pogen om er gezamenlijk wat goeds van te maken en elkaar over en weer hier bij vertrouwen te schenken. De wissel werking van het elkaar voorlichten en het naar elkaar luisteren, het elkaar in- Met het college was de heer Jonker (D'66) van oordeel, dat geen termen aan wezig zijn om de jeugdsociëteit „Colen- soos" een subsidie van ƒ3000,te ver lenen voor de inrichting van een betere huisvesting, omdat de sociëteit een be sloten karakter draagt, de activiteiten niet erg duidelijk zijn en niet is geble ken, welke inspanningen het bestuur zich heeft getroost om zelf aan de no dige middelen te komen. Maar gezien het feit, dat er nogal eens dergelijke initiatieven ontstaan en mislukken, acht te de heer Jonker de vorming van een afdeling jeugdzaken op het gemeentehuis of de introductie van een ambtenaar, be last met jeugdzaken, nuttig. „Als er ini tiatieven zijn, kan men op het gemeente huis heus wel terecht, ook al is er geen speciale jeugdambtenaar", aldus ant woordde wethouder K. de Haan. formeren, ja zelfs inspireren, versterkt het gezag van de raad en daarmede het prestige van de democratie. Het ziet er naar uit dat spoedig aan een algemene wens voldaan zal worden: het in dienst treden van een voorlich tingsambtenaar. Wij verwachten dat hierdoor de communicatie tussen over heid en burger verbeterd zal worden, en dat wanbegrip en misverstanden zullen verminderen. Kortom, dat de weder zijdse informatie van burgerij en over heid verbreed en verdiept zal worden. Evenwel, de voorlichtingsambtenaar is geen Haarlemmer olie voor deze kwaal der moderne samenleving. Het zijn de leden van de raad, als vertrouwenslie den gekozen uit en door de eigen be volking, van wie verwacht mag worden dat zij als zelfstandige bestuurders in voortdurend contact staan met wat er onder de bevolking leeft, In heb ervaren dat volkomen informele, ik zou bijna zeggen argeloze contacten dikwijls goede informatie opleveren. Thans wil ik u enige cijfers over het afgelopen jaar geven, die op zich zelf niet zoveel zeggen, maar in hun relatie tot die van het daaraan voorafgaande jaar soms enige indicatie kunnen geven van de ontwikkeling onzer gemeente. (De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van 1969). In 1970 vonden 693 (706) geboorten plaats en overleden 301 (267) personen, derhalve een geboorte-overschot ople verde van 392 (439). Er vestigden zich 3813 (4361) personen, terwijl er 2451 (2538) vertrokken, der halve een vestigingsoverschot opleverde van 1362 (1723). Als resultaat van een en ander vermeederde de bevolking met 1754 (2162) zielen van 35.713 tot 37.467. In deze cijfers zijn die van Soesterberg begrepen. Tegenover de vestiging van 378 (503) personen, stond het vertrek van 580 (827) personen, een vertrek-overschot opleverde van 202 (324). Het resultaat in 1970 was een afname van de bevolking met 141 (229) zielen van 6.233 tot 6.092. Er werden 316 (309) huwelijken voltrok ken. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente van gezinnen bedroeg 478 en van alleenstaande personen 545, in to taal dus 1023 (1041). De loop der bevolking zoals deze uit de evengenoemde aantallen blijkt, staat in nauw verband met soort en aantal aan de woningvoorraad toegevoegde en hier van afgevoerde woningen. Nieuwerhoekplein 7, telefoon 2964 Ons assortiment is belangrijk uitgebreid en de moderne eetbar, de zitjes en de „eetplank" maken het nu mogelijk, dankzij de uitbreiding, even rustig te zitten. Als speciale heropenings-reclame, en als kennismaking met onze (met spiegelei, kroepoek en zuur) normale prijs 2,50, t.e.m. 1 februari slechts 530 (314) woningwetwoningen kwal gereed en 259 (808) andere woningen, totaal derhalve 789 (1122); Te Soester berg geen enkele (1) woning gereed. Van de 259 niet-woningwetwoningen werden er 12 (516) met premie en 247 (292) zonder premie gebouwd. 3 (3) wo ningen werden onbewoonbaar verklaard. 4 (8) onbewoonbaar verklaarde wonin gen werden ontruimd en 3 (5) werden gesloopt. Daarnaast werden 39 (27) niet onbewoonbaar verklaarde woningen ge sloopt. 4 (5) onbewoonbaar verklaarde woningen zijn thans nog bewoond. Aan 1 (2) perceel werd de bestemming van woonruimte onttrokken. Als gevolg van deze wijziging vermeerderde het aantal woningen met 746 (1090), van 10.888, waarvan 1614 (1615) te Soesterberg. In 1970 werden voor Soest 1121 (1724)) vestigingsvergunningen uitgereikt en wel 516 (720) aan personen ter plaatse. Voor Soesterberg werden 97 (173) vesti gingsvergunningen uitgereikt. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 14 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK - TELEFOON 3990 Dinsdagmorgen werd in aanwezigheid van enkele genodigden en belangstellen den de heer H. Jongbloed, directeur van de Splendor Gloeilampenfabriek te Nij megen, de gouden NEC-speld uitgereikt, voor bijzondere verdiensten in het afge lopen jaar. In de voor „Huize Neclenburgh" beken de onofficiële, gezellige sfeer, voerde Ir. G. Boschloo, voorzitter van de „Ne derlandse Export Combinatie" het woord en probeerde in enkele woorden te ver klaren waarom de heer Jongbloed dit maal de eer te beurt was gevallen om deze onderscheiding in ontvangst te mo gen nemen. „Er zijn geen maatstaven om vast te stellen wie een bijzonder NEC-lid is. We hebben alleen maar goede leden. Maar laten we stellen dat u zich het afge lopen jaar een prima lid heeft getoond. Met deze woorden werd de keus gemo tiveerd. waarna de directeur van de NEC, de heer L. Fokkema, de heer H. Kahn vorig jaar onderscheiden met deze onderscheiding uitgenodigde om het kleinood op te spelden. Terwijl een dronk werd uitgebracht op de heer H. Jongbloed, werden de aan wezigen verzocht voor de ramen te gaan staan om getuige te zijn van de lan cering van de eerste „SpoetNEC", die vertrok vanaf „Cape Neclenburgh". Hoewel het bijbehorende lawaai in de vorm van donderslagen en vuurpijlen heel wat deden verwachten, moest de lancering even worden uitgesteld, we gens de slechte Weersomstandigheden. Om de aanwezigen niet te lang te laten wachten werd een plaatsje uit de wind gezocht om de ballon alsnog de lucht in te laten gaan. Even kwam hij inder daad van de grond, maar raakte daarna direct verward in de bomen en ging in vlammen op. Het couvert met inhoud voor de eerlijke vinder, waar dan ook in Nederland, kon nog worden gered. Het aantal ingeschreven woningzoeken den bedroeg per 1 januari van dit jaar te Soest 786 (761) en te Soesterberg 422 (524), totaal 1208 (1285). Getracht wordt de laagst bezoldigden te helpen met de goedkopere woningwet woningen. Om het vrijkomen hiervan door doorstroming van hen die hiervoor in aanmerking komen te bevorderen, staan ons 2 premieregelingen ten diens te en wel: een voor het doorstromen van een goed kopere naar een duurdere woning en een voor doorstroming van een grotere naar een kleinere woning. Van de eerste regeling werd 51 (30) maal gebruik gemaakt en van de 2e regeling 17 (34) maal, in totaal derhalve 68 (64) doorstromingsgevallen. De moge lijkheid van doorstroming naar een klei nere woning is in belangrijke mate af hankelijk van het gereed komen van bejaardenwoningen. Gelet op deze as pecten en op het groter wordend aantal gegadigden voor een dergelijke woning, verdient de bouw hiervan alle aandacht. Ik meen, dat het jaarlijks gereed komen van een 300-tal niet te dure woningen noodzakelijk is om het aantal woning zoekenden niet te doen toenemen. Waar het er naar uit ziet dat in 1971 een sterk verminderd aantal woningen gereed zal komen, waarvan bovendien nog een 160-tal gebouwd wordt met contingenten, voor het Gooi en het Mi nisterie van Defensie, zie ik de toe komst voor de komende 1 Va a 2 jaar op het gebied van de huisvesting zeer zor gelijk in. De afgelopen 2 jaar was het mogelijk een groot aantal inwoners te helpen. Aan deze situatie is thans een abrupt einde gekomen. Lichtpunten voor een klein aantal zijn de sanering van het woningbezit van St. Joseph te Soester berg en dat van Patrimonium te Soest. In totaal - rukte de brandweer te Soest 79 (78) keer uit en te Soesterberg 21 (14) maal, waarvan voor loos alarm te Soest 2 (5) maal en te Soesterberg 1 (0) maal. In totaal werd dus 100 (92 maal uitge rukt. De brandweer te Soest rukte 17 (14) maal uit voor hulpverlening en in Soes terberg geen enkele maal (2), totaal 17 (16) maal. De schade door brand be droeg te Soest ƒ285.560,— (ƒ113.690,—) en te Soesterberg ƒ34.500,— ƒ3.500,—) in totaal 320.060,— (ƒ117.190.—). 16 ha bos, heide en grasland ging te Soesterberg verloren. De beide vrijwillige brandweren hebben hun goede naam en sympathie bij over heid en burgerij in het afgelopen jaar bevestigd. Het is algemeen bekend met hoeveel ernst de oefenavonden en cur- succes gevolgd worden. Een woord van waardering is hier zeker op zijn plaats. In 1970 vonden 890 (849) verkeersonge vallen plaats. Het aantal doden ten ge volge van deze ongevallen bedroeg 10 (4), het aantal zwaar en licht gewonden bedroeg 216 (253). Het aantal door de politie opgemaakte proces-verbalen tegen misdrijven be droeg 362 (356) en wegens overtreding 3928 (4589). Hiervan konden 703 (1073) transactie in handen der politie worden afgedaan. Het gedurende het laatste jaar afne mende aantal proces-verbalen wegens overtredingen, vindt niet zijn oorzaak in een verbeterd gedrag van de burgerij of in een toenemende inertie der poli tie- Het politie-corps is de laatste jaren niet uitgebreid, terwijl aantal en aard der werkzaamheden een grote vermeer dering te zien hebben gegeven. Doordat urgente zaken voorrang moeten krijgen, blijft er te weinig tijd over voor de normale surveillance en het uitvoeren van bepaalde acties. Alle aandrang wordt dan ook uitgeoefend om tot ver groting van het politie-corps te komen. Op 1 januari stonden 1452 (1517) vreem delingen bij de vreemdelingendienst ge registreerd, verdeeld over 38 (38) natio naliteiten. De grootste groep vormen de Amerikanen met 409, gevolgd door de Turken met 382, de Marokkanen met 147 en de Duitsers met 108. Het lijkt wel of de uitzonderlijk vlotte totstandkoming in Smitsveen van 3 la gere en 3 kleuterscholen in een bouw- stroom ons hebben doen vergeten dat wij sinds 1945 bij de bouw van scholen en gymnastieklokalen te maken hebben met zeer grote moeilijkheden. Het scheen of andere tijden waren aan gebroken. De eertijds te overwinnen moeilijkheden zijn evenwel nog onver minderd aanwezig. Het zal wederom veel moeite en zorg kosten om een op lossing voor de komende problemen te vinden, die aan de vroegere gelijk zijn. De wijk Smitsveen die vorig jaar nog in volle ontwikkeling was, bereikt nu wat het bouwen betreft haar eindstadium. De bronsgieterij aan de Smitsweg moet nog gesloopt worden voor de aanleg van parkeervoorzieningen voor de Smitshof. En natuurlijk de school aan de Weegbreestraat moet daar nog komen. De Wijkraad te Soesterberg heeft nu een jaar gefunctioneerd en zich een plaats verworven in de lokale samenle ving. Wij zijn deze Wijkraad dankbaar voor de aandacht en studie, besteed aan meerdere plaatselijke problemen en niet minder voor de positieve wijze waarop deze benaderd worden. Een dezer pro blemen staat nu in het centrum van de belangstelling: de ligging van Rijksweg 28, een probleem met veel aspecten. Ik mag aannemen dat, hoewel Rijks waterstaat op korte termijn met de aan leg wil beginnen, hierover met deze dienst nog een open overleg mogelijk is. De bouw van bejaardenflats aan het Dorpsplein staat reeds lang op het Soes- terbergse verlanglijstje. Het ziet er naar uit dat er thans enig schot in deze be langrijke zaak zal komen. Op de begraafplaats te Soesterberg zijn 19 (16) personen begraven waaronder 4 (3) kinderen. Het werk ten behoeve van de bejaar den kon zich, dank zij initiatieven en een krachtige aanpak door veel particu lieren, sterk uitbreiden. Ook de gezinsverzorging werd gebun deld en kan nu efficiënter werken. Moge deze geest van samenleving en goede wil verder onder ons krachtig worden. Dan kan 1971 ondanks de grote moeilijkheden, die onmiskenbaar in het verschiet liggen, met Gods hulp toch een goed jaar worden. De heer Jongbloed krijgt de onderschei ding opgespeld, terwijl zijn echtgenote belangstellend toekijkt. „U moet niet te lichtvaardig denken over de werktijden. Ook in het weekend, wöënsdagsmiddags en 's avonds moet er gewerkt worden. U moet niet oordelen naar het moment, waarop het er rom melig uitziet". Dit zei wethouder K. de Haan (PAK) in antwoord op de opmer king van de heer K. Levinga (PAK) met betrekking tot de voorgestelde subsidie van 26.076,in de exploitatiekosten van de Stichting Kinderboerderij „De Vrije Teugel". De heer Levinga vond de personeelslas ten (ƒ41.000,„nu al") aan de kant. Hij zei, niet voldoende wer zien voor twee krachten, althans niet als volledige dagtaak. Een gesalarieer de kracht zou zijns inziens voldoende zijn. Niettemin ging hij met het voorstel akkoord. De stichting kreeg ook garan tie voor aflossing van een lening. De gemeenteraad drong er bij burge meester en wethouders op aan, de on derhandelingen te heropenen met de heer Th. H. de Goede in Soesterberg met betrekking tot het bouwen van wonin gen op een terrein aan de Postweg. De heer De Goede wilde 65 drive-in-wo- ningen bouwen in het plan „Noord- West", maar dit was door de aanwezig heid van een zgn. straalpad niet in de voorgestelde vorm te realiseren. De heer De Goede kreeg een nieuwe schets voor gelegd, maar liet daarover niets van zich horen. Naast het plan van de heer De Goede en het plan van de gemeente, kwam er een derde plan, van de stede- bouwkundige. De raad koos tenslotte een geamendeerd plan, ook al omdat het plan van de heer De Goede niet in overeenstemming was met het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan. Toch zegde het college toe, opnieuw met de heer De Goede in con tact te zullen treden over het mogelijk realiseren van een ander plan. Wanneer er geen stagnaties optreden tijdens de bouw, zal het eerste overdekte zwem- en instructiebad van Soest, nog dit jaar in gebruik worden genomen. De bovenste foto toont de maquette die slechts in enkele kleine details gaat af wijken. De onderste foto Iaat een interieur van een soortgelijk bad in Zuid-Lim burg zien, ook gebouwd door Aannemingsbedrijf Marcel Muyres uit Sittard. De gemeenteraad heeft gisteravond weer uitvoerig en zelfs langer dan verschil lende raadsleden lief was, gediscussieerd over de onderwijssituatie in het Soester veen, dit naar aanleiding van het antwoord van burgemeester en wethouders op brieven van oudercommissie van de Rinke Tolmanschool en van de werkgroep Gemeentepolitiek van D '66. Wethouder drs. L. J. Dijkstra hield daarna een bijna twintig minuten durende monoloog, die tot de conclusie leidde, dat de oudcr- commissie van de Rinke Tolmanschool weinig begrip had voor de situatie, in bet veen, van bepaalde feiten zelfs in het geheel niet op de hoogte was cn dat de toestand lang niet zo ernstig is als men hier en daar wel wil doen geloven. w adres voor AAIMACH1NES W. LEERTOUWER, mkenlaan 41, lefoon 3531. SPARATIE KUNST EBITTEN. snel en llfjk. Cantonlaan 9A, lam, tel. 02154 - 4136. \NDEN, UITLATEN '«J ACCU'S zijn onze ie troeven U vindt ze rgens voordeliger dan j B '69 De Zelfkeus Reus or automaterialen en ijetijdsartiUelen, Loswal 16A (Nieuwe iven), Hilversum. ZON zonwering voor xaflex jal. en Markisol ineschermen. j leveren en monteren aluminium tochtstrips. aler KOMET radiatoren- deding, of alleen ter breding van uw ven- rbank. Vraagt vrjj- vend prijsopgave, ïfoon 5434 of 6078. liplomeerd HONDEN- IMSTER C. M. POUW, 1 Blieklaan 30, Soest, foon 5124. cvrij marmer op >om 115,Ook ronde af 145,—, minisets IX - halfedelsteen - 50 cm, reeds voor Ronde 235, coper en smeedijzer ies, prachtig Portugees mer vanaf f 165, 'X HALFEDELSTEEN Pakistan. sieve bladen in Groot U, Rond 90 en 100 cm', sets. Op koper sier- ie (120 x 50 cm) met and ƒ315, RUIMEN EEN TAL TAFELS OP EN SPOTPRIJZEN, vanaf 99 ns edelsteen colliers, ralen voor verzame- abstracte kunst in aer, Onyx geschenk- elen zoals: sig.dozen, :guren, aanstekers -)• ndags laten wij de ■n aan en kunt u onze :tie van buiten af een Grutterstraat 13, enen aan de Vecht, elefoon 02943-3388. t.e.m. zaterdag open. Voor en Wecdes(raa( 23A ;ts of flets, zoals bylette (E.E.G.), i.A. en Bristof dat kon wel eens .1OO, Brandpunt re- ;leider op te treden. ifd. Soest P.v.d.A. :ijgend deel van uw ntvangt schoolhoofden. Volgens de heer Dijkstra is het funest voor het onderwijs, als in het lopende schooljaar overplaatsingen tot stand worden gebracht. Hij was van mening, dat in de brief van de oudercommissie een aantal feitelijke onjuistheden voorkomt, terwijl z.i. uit de brief tevens onbegrip over de situa tie blijkt. Voorts wees hij erop. dat een overplaatsing van de Soesterveense leer lingen van de Centrumschool (en an dere scholen) naar een school in het Veen waarschijnlijk ook twee leerkrach ten gaat kosten. Hij wees mevr. Oranje erop. dat het niet de bedoeling van het college is ge weest, de oudercommissie lik op stuk te geven, „maar", zo voegde hij eraan toe, „in de drie maanden dat ik nu wet houder ben, ben ik nog nooit recht streeks door de leden van de oudercom missie benaderd". Hij zei dat het col lege zeker niet overweegt om de leer lingen uit het Veen, die nu in de Cen trumschool zijn ondergebracht, in liet Veen te huisvesten, als daarvoor een kleuterklas zou moeten wijken. Hij zei tevens, dat de twee lokalen, die nu mis schien nog leeg staan, ieder moment ge bruikt kunnen worden. De directe be hoefte is volgens de heer Dijkstra mo menteel drie lokalen voor het openbaar basisonderwijs, twee openbare kleuter- lokalen en 1 r.k. kleuterlokaal. Zaterdag 6 februari a.s. wordt in de aula van het Baarns Lyceum aan de Torenlaan te Baarn en uniek program ma uitgevoerd van het Studenten Caba ret „Berend Botje". De aanvang is ge steld op kwart over acht, terwijl de toegangsprijs ƒ2,50 zal bedragen. Het bijzondere van deze uitvoering is, dat de opbrengst ten goede komt aan de Dr. Winthorp M. Phelps Stichting voor spastische kinderen van alle gezindten. Wat gebeurt er met de spastische jon gens en meisjes als ze een jaar of acht tien worden? Tot voor kort was het ant woord „In het geheel niets". Daarom bouwt de Dr. Phelp Stichting nu een reeks paviljoens door het gehele land, waar in een soort „gezinsverband" deze zwaar getroffen jonge mensen blijvend kunnen worden verzorgd. Wij zouden daarom willen zeggen: Breng levensmoed en levensvreugde aan duizenden spastische jonge mensen, door niet alleen bovengenoemde cabaret-uit voering te bezoeken maar tevens een jaarlijks bedrag naar eigen inzicht te zenden naar giro 1322, Men zie ook de advertentie in dit blad van dinsdag a.s. Mevr. P. J. Oranje-Entink (VVD) vond de toon, waarop het college de ouder commissie meende te moeten antwoor den, niet bepaald gelukkig. Zij meende, dat juist in de brief van B. en W. veel meer tot uitdrukking had moeten komen, de waardering voor het werk, dat de ouders in hun vrije tijd voor het onder wijs verrichten. Zij veronderstelde, dat de brief de onderlinge verstandhouding zou kunnen schaden. Zij verzocht het college, „de kleine braampjes weg te slijpen". De heer D. Hoekstra (Prot. Chr.) zei, er de voorkeur aan te geven, dat de leer lingen uit het Soesterveen, die momen teel noodgedwongen in de openbare Centrumschool moeten worden onderge bracht, daar blijven boven een over plaatsing van deze klas naar een lagere school in het Soesterveen, waarvoor dan weer een kleuterklas zou moeten wijken. De heer Hoekstra vroeg de wethouder tevens, hoe groot op dit moment de be hoefte aan lokalen is. Wethouder Dijkstra zei, dat er nu al van bepaalde zijden maanden lang actie wordt gevoerd voor een herindeling van de bezetting der scholen in het Soes terveen. Deze actie is z.i. in strijd met de gemaakte afspraken. Hij wees er op, dat het huidige beleid van het gemeen tebestuur volledig wordt ondersteund door de betrokken schoolbesturen en

Soester Courant | 1971 | | pagina 3