Gemeenteraadsvergadering Geen telegram aan minister van onderwijs Koopt u een auto Dan verzekeren bij I L. M van Hal-l@nd@rep IJZERHANDEL iT"i tSclicemalzer; RUSSISCHE MACHT BREIDT ZICH UIT Raad dringt bij minister Bakker aan op ingraving van rijksweg Bewoners Naehtegaalweg/Vinkenweg kwamen (bijna) voor niets Artishock„Onoverkomelijke bezwaren tegen instelling culturele commissie" Raadsleden: Waarom geen advies inzake koopavond van consumenten WERELDVOEDSELPRODUKTIE KAN HOGER VRIJDAG 23 JANUARI 1971 „De wethouder kan er geen grijze haren meer van krijgen, want die heeft h\j al", constateerde mevrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries (D '66) gisteravond tijdens de discussie in de gemeenteraad over de situatie in de scholenbouw. De raad ging niet mee met haar voorstel, de minister van onderwijs en wetenschap pen en de onderwijscommissie in de tweede kamer een telegram te sturen, waarin de gemeenteraad wijst op de noodsituatie met betrekking tot het openbaar lager onderwijs in Soest en waarin hij verzoekt om toestemming tot het financieren van op z'n minst twee hoogst urgente schoolgebouwen. Wethouder drs. L. J. Dijkstra (prot.-chr.) drong er op aan, te wachten met het versturen van het telegram totdat gedeputeerde staten een beslissing hebben ge nomen op het plan van de gemeente om tot aanschaf van een semi-permanent ge bouw voor het Soesterveen over te gaan. „Als g.s. goedkeuring hieraan onthouden, staan we met de rug tegen de muur", aldus de wethouder. In dat geval zou het telegram alsnog kunnen worden gestuurd. frt de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering werden de navolgende besluiten genomen 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 20 november 1970, afd. 3, nr. 3101B/3223, waarbij het besluit van bur gemeester en wethouders d.d. 27 oktober 1970, afd. IVa, nr. 10144, tot het ver strekken van een hypothecaire lening aan een ambtenaar voor kennisgeving wordt aangeonmen met voorstel dit be sluit voor kennisgeving aan te nemen. b. Brief d.d. 15 december 1970 van de heer B. van der Lek, waarbij in afschrift wordt toegezonden een aan de N.V. Eu rowoningen gerichte brief inzake een klacht m.b.t. de luchtverversingsinstalla ties van de flatgebouwen aan de Veen besstraat, alhier, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. c. Brief van 1 november 1970 van een aantal bewoners van de Acacialaan en Kastarxjelaan inzake de beplanting langs de spoorlijn aan de Kastanjelaan, met voorstel adressanten overeenkomstig de bij de stukken ter inzage gelegde con cept-brief te berichten. d. Brief d.d. 26 november 1970 van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland, gericht aan het college van burgemees ter en wethouders inzake de fluoridering van het drinkwater, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. e. Brief d.d. 1 december 1970 van de heer E. P. Sival, waarbij er op aange drongen wordt te onderzoeken of de ge plande Rijksweg no. 28 langs de bebouw de kom van Soesterberg ingegraven kan worden, met voorstel de heer Sival te berichten, dat hierover van gemeentewe ge reeds een verzoek aan Rijkswater staat is gedaan. f. Brief d.d. 2 december 1970 van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, gericht aan het college van burgemees ter en wethouders, waarbij wordt me degedeeld, dat alleen de omlegging van de rijksweg 223 te Soesterberg voor de aanwijzing tot onteigening is voorgedra gen en dat voor de verdubbeling van het wegvak Soesterberg-Amersfoort niet op de voorgestelde wijze zal worden uit gevoerd, daar dit gedeelte nog nader zal worden bezien, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. g. Brief van de „Vereniging Winkelcen trum „De Smitshof" d.d. 10 december 1970 inzake het houden van een koop avond, met voorstel deze brief om ad vies in handen van burgemeester en wethouders te stellen, evenwel onder de mededeling dat het college van burge meester en wethouders de Kamer van Koophandel en de winkeliersvereniging S rost reeds hebben gevraagd ook hier over van advies te dienen. h. Brief d.d. 7 december 1970 van be woners van de Wieksloterweg, Dorre- s'rinweg, Kooiweg en Pijnenburglaan, inhoudende het verzoek om meer en be tere verlichting van de Wieksloterweg en de Dorresteinweg, met het voorstel deze brief in handen te stellen van bur gemeester en wethouders om advies. i. Brief d.d. 13 december 1970 van de heer Ir. F. van de Woestijne, betrekking hebbende op het gebruik van plastic- zakken voor het verwijderen van huis vuil, met het voorstel deze brief in han den te stellen van burgemeester en wet houders om advies. j, Brief d.d. 4 december 1970 van de oudercommissie van de Rinke Tolman- school inzake het overbrengen van leer lingen naar de in het Soesterveen be schikbare scholen met het voorstel te berichten overeenkomstig de bij de raad- stukken ter inzage liggende brief, k. Brief d.d. 11 december 1970 van het bestuur van de Jeugdsociëteit Colensoos inhoudende het verzoek om subsidie voor de inrichting van een gebouw met het voorstel te berichten overeenkomstig de brief van burgemeester en wethouders d.d. 22 januari 1971, afd. IVa. Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 De gemeenteraad van Soest zal er in een schrijven bij Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat op aandringen, de rijksweg 28 (Amersfoort-Utrecht) ter hoogte van Soesterberg in te graven. Namens de gehele raad drong de heer P. C. Pieren (PAK) sterk aan op een dergelijke stap, al toonde de burgemees ter zich in eerste instantie hierover niet enthousiast, aangezien het het binnen kort tc houden overleg met het hoofd van de directie wegen van rijkswater staat zou kunnen doorkruisen. Dat over leg zal over ruim twee weken plaats vinden. De heer Pieren zei, dat in 1963 het tra cé van de weg al was vastgesteld, maar dat de raad sindsdien herhaaldelijk naar de uitvoering heeft geïnformeerd in verband met de eventuele aanleg van sportvelden, een begraafplaats en een rioolwaterzuiveringsinstallatie in Soester berg. „Alles bleef echter in de mist hangen. Wij betreuren het in hoge mate, dat het college zo laat van een en ander in kennis is gesteld", aldus de heer Pie ren. die daarbij wees op de inspraak die minister Bakker zelf gezegd op prijs te stellen wanneer het gaat om voorzienin gen aan rijkswegen. De heer Pieren stelde voor, namens de raad een brief te schrijven aan de mi nister van verkeer en waterstaat, aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat en aan de fractieleiders in de tweede kamer. In de brief zou de minister ertoe aangespoord moeten wor den, op korte termijn de mogelijkheden van ingraving van de weg bij Soester berg te bezien. De heer Pieren wees er op, dat de weg over het grootste deel wordt ingegraven, maar juist bij Soes terberg uit de grond komt en op een hoogte van vijf tot zes meter verder loopt. Op deze wijze wordt het land schappelijk schoon aangetast, loopt het dorp bij grote ongevallen op de weg direct gevaar en ontstaat bij de bewoners een gevoel opgesloten te zitten. Boven dien, zo benadrukt de heer Pieren, wor den de uitbreidingsmogelijkheden van Soesterberg thans beperkt door de af stand, die tot de weg in acht moet wor den genomen door de bebouwing. Ook heeft de weg daardoor een nadelige in- 1. Brieven d.d. 15 december 1970 en 30 december 1970 van de heer J. P. C. Veldhuizen inzake de bestemming van het terrein gelegen tussen de Vinkenweg en de Nachtegaalweg (oude kleuterschool „Prinses Marijke") met het voorstel de brieven in handen te stellen van bur gemeester en wethouders om advies, m. Brief d.d. 11 december 1970 van ge deputeerde staten van Utrecht, inhou dende het bericht van ontvangst van uw besluit d.d. 19 november 1970 tot wijzi ging van de „A.P.V. Soest" met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te ne men. n. Brief d.d. 2 december 1970 van de Werkgroep gemeentepolitiek van D'66 inzake probleem scholenbouw Smitsveen met het voorstel de werkgroep te be richten conform de door burgemeester en wethouders opgemaakte nota dien aangaande. o. Rekening 1969 en begroting 1971 van het Gasbedrijf Centraal Nederland met voorstel de door de gascommissie ge- maakte opmerkingen ter kennis te bren gen van dit bedrijf. p. Brief van G. de Valk d.d. 29 decem ber 1970 inzake de bouw van 'n garage werkplaats met werkput op perceel Gal- lenkamppelsweg 12, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomenstukken conform de voorstel len behandeld. 2. Voorstel tot het verstrekken van een renteloze geldlening aan de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Soest t.b.v. het verrichten van extra onder houdswerk aan het perceel Veldweg 6. Aldus besloten. 3. Voorstel tot wijziging algemeen amb tenarenreglement, de arbeidsovereen komstenverordening, de wachtgeldver ordening en de uitkeringsverordening. Tot wijziging besloten. 4. Voorstel aan de Stichting Kinder boerderij „De Vrije Teugel" een subsidie in de explotatiekosten te verlenen. Subsidie verleend. 5. Voorstel tot het garanderen van ren te en aflossing van een door de Stich ting Kinderboerderij „De Vrije Teugel" te sluiten geldlening van 12.500, Aldus besloten. 6. Voorstel tot het garanderen van ren te en aflossing van een rekening-courant krediet tot 1.750.000,op te nemen door het Regionaal Werkplaatsschap Amersfoort en omgeving bij de N.V. Bank voor Nederlandse te 's-Gravenha- ge. Tot garantie besloten. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanleggen van parkeerhavens aan de Moerbessenberg te Soesterberg. Krediet beschikbaar gesteld. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijp ma ken van sectie 3 van het bestemmings plan „Klaarwater". Krediet beschikbaar gesteld. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van di verse voorzieningen t.b.v. nog te bouwen woningen aan de Krommeweg, Korteweg en de Talmalaan. Conform besloten. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen t.b.v. te bouwen 101 woningen te Soesterberg. Aldus besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een extra krediet voor het aanbren gen van luiken in de lichtkoepels in de hal van de openbare school voor g.l.o. te Soesterberg en voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare Magrietschool voor g.l.o. te Soest-Zuid. Krediet gevoteerd. 12. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het be stuur van de stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronderwijs te Soest voor het aanschaffen van een schrijfmachine t.b.v. de St. Theresiaschool voor g.l.o. Aldus besloten. 13. Voorstel tot wijziging van de veror dening, regelende de samenstelling van de schoonheidscommissie voor de ge meente Soest Tot wijziging besloten. 14. Voorstel tot delegatie van de aanko pen en ruilingen van strookjes grond ten vloed op exploitatiekosten van nieuw bouwprojecten. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentmck zei, dat deze en nog andere argumenten volledig door het college worden onder schreven. Hij zei, dat B. en W. al be zwaar tegen de voorgenomen uitvoering hadden gemaakt bij rijkswaterstaat. De burgemeester had zelf al contact gehad met het hoofd van de directie wegen van rijkswaterstaat. Over ruim twee we ken zou een gesprek volgen. De betrok ken ambtenaar zou bovendien binnenkort naar Soesterberg komen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen en een onderhoud te hebben met het daar op gerichte actiecomité. De burgemeester achtte het verstandiger deze gesprek ken even af te wachten, temeer daar men naar zijn persoonlijke mening daar bij niet al te veel risico zou lopen. De raad voelde daar echter betrekkelijk weinig voor. Ir. M. A. van Ee (VVD) zei dat al bepaalde onderdelen van kunst werken waren aangeschaft en meende, dat de tijd drong. „Ik ben bang, dat we anders een waardevolle maand verlie zen en we straks voor de zoveelste maal worden geconfronteerd met een commu nicatiestoornis", aldus de heer Van Ee. Ook de heer Pieren meende het college toch in overweging te moeten geven om de minister aan te schrijven. Een af schrift van de brief aan de kamercom missie en de fractieleiders zou wat hem betreft in een later stadium gestuurd kunnen worden. Ook de heer J. R. van Poppelen (KVP) meende, dat het sturen van een brief niet moest worden uitgesteld. De burgemeester sloot zich tenslotte bij de mening van de heer Pieren aan en stelde voor, in de brief aan de minister ook mede te delen, dat reeds overleg gaande is met het hoofd van de directie wegen van rijkswaterstaat. De gemeente heeft inmiddels ook bericht ontvangen van rijkswaterstaat, dat van de aanvankelijke plannen ten aanzien van de reconstructie van de huidige rijksweg tussen Soesterberg (Ons Be lang) en Amersfoort is afgezien. De heer Pieren verzocht rijkswaterstaat middels een schrijven te verzoeken, de gemeente in de toekomst vroegtijdig in het over leg inzake nieuwe zienswijzen te betrek ken. VOOR AL UW SLIJPWERK, OOK INDUSTRIE. Nieuwstraat 56 - Telefoon 6228 behoeve van wegconstructies. Tot delegatie besloten. 15. Voorstel tot verkoop van grond ge legen nabij de Vinkenweg aan: a. R. Schuitema; b. mevrouw J. A. Stokwielder-Onwezen. Tot verkoop besloten. 16. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan: a. de Nieuweweg van W. van Tol; b. de Verlengde Talmalaan van T. Mo- bach-Dijkstra. Tot voorgestelde aankoop besloten. 17. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop overeenkomst met mevrouw T. Bobach- Dijkstra. Aldus besloten. 18. Voorstel tot het toekennen van een vergoeding wegens geleden belasting- schade aan C. v. d. Munt. Aldus besloten. 19. Voorstel tot verhoging van het sub sidie aan de Stichting Openbare Lees zaal en Bibliotheek Soest. Tot verhoging besloten. 20. Voorstel tot verlenging erfpachtster mijn en uitgifte in erfpacht van gronden aan de Bosstraat t.b.v. H. Harskamp. Aldus besloten. 21. Voorstel tot vaststelling van de vol gende verordeningen: a. Verordening regelende de subsidië ring in de kosten van het houden van kinderdagverblijven en peuterspeelzalen; b. Verordening regelende het oprichten Mevrouw Walma van der Molen gaf het verzoek overigens weinig kans, omdat al eerder is gebleken, dat niet de vereiste meerderheid van het aantal winkeliers voor de invoering van een koopavond voelt. Wethouder J. J. Ebbers zei, dat inspraak goed is, maar in dit geval niet door de wet wordt voorgeschreven. Niettemin zou hij bij een volgende gelegenheid „iedereen om advies vragen". De heer P. C. Pieren (PAK) maakte van een ingekomen brief van de bewoners van de Dorresteinweg en Wieksloterweg (waarin zij vragen om een betere straat verlichting) gebruik om bij het college een wat veiliger uitmonding van de Wieksloterweg en de Beckeringhstraat op de Biltseweg te bepleiten. Desnoods Het grote aantal bewoners van de Vin kenweg en Nachtegaalweg en omgeving, dat gisteravond de publieke tribune van de brandweerkazerne bevolkte, is vrij wel voor niets gekomen, want over hun bezwaren tegen de bouw van een club lokaal voor de duivenvereniging „De Vriendschap" en vooral de voorgenomen toegestane verhuur van deze lokaliteit voor bruiloften en partijen gedurende 1 avond in de week, zijn nauwelijks ter sprake gekomen. Bovendien moesten zjj ruim twee uur wachten, alvorens hun brief aan de orde kwam. Burgemeester en wethouders hadden de raad voorgesteld de brief in hun han den tc stellen om advies en de heren Van Ee (VVD) en Van Poppelen (KVP) voelden zich geroepen dit advies eerst af te wachten, alvorens er iets over te zeggen, een standpunt, dat vrijwel nog niet eerder is ingenomen. De heer P. Grift (PAK) voelde er in ieder geval wel voor om de omwonenden in hun bezwaren te steun. Hij meende de aanleg van een parkeerterrein bij de oude kleuterschool Prinses Marijke te moeten ontraden. Ook was hij van oor deel dat de bewoners terecht bezwaren hadden gemaakt tegen de ophoging van het terrein en in de derde plaats ver wachte de heer Grilt met de bezwaar- De inhoud van de brief luidt „Wij hebben kennisgenomen van de brief d.d. 18 januari 1971 met concept verordening Culturele Commissie, aan uw raad gezonden namens de fractie VVD en D'66. Tot onze spijt moeten wij u mededelen, dat wij onverkomenlijke bezwaren heb ben tegen een commissie zoals die wordt geregeld in genoemde concept-verorde ning. Onze bezwaren zijn onder meer, dat de voorzitter van de commissie de betreffende wethouder moet 2ijn en dat het secretariaat wordt opgedragen aan een ambtenaar ter gemeentesecretarie. Wij betreuren in hoge mate, dat dit voorstel aan uw raad wordt voorgelegd, zonder dat bij het totstandkomen hierin enig overleg wordt gepleegd met organi saties, instellingen en personen, die op cultureel terrein in de gemeente Soest werkzaam zijn. Wel zouden wij bij u aan willen drin gen, een adviescommissie art. 61 voor culturele zaken in te stellen ter advise- en houden van kinderdagverblijven en peuterspeelzalen. Verordeningen vastgesteld. C. Verheus (Prot.Chr.) tegen. 22. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Aldus besloten. 23. Voorstel tot handhaving van een op gelegde aanslag wegens recht ophalen vuilnis 1970. Aldus besloten. 24. Voorstel tot het verlenen van onthef fing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het: a. oprichten, in werking brengen en in werking houden van een herstelinrich ting voor motorvoertuigen op/in het per ceel Veldmaarschalk Montgomeryweg 40, Soesterberg b. oprichten, in werking brengen en In werking houden van een atelier voor beeldhouwwerken (annex metaalbewer king en lasinrichting) op het perceel Birkstraat 34;' c. uitbreiden en wijzigen van een be staande inrichting voor het opslaan en afleveren van motorbrandstoffen alsme de van een quick-service station op/in het perceel Industrieweg 29. Ontheffing verleend. 26. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan de Soester Kunstenaars vereniging „Artishock" voor het aan schaffen van inventaris t.b.v. de cur sussen beeldende en vrije expressie. Aldus besloten. 27. Voorstel tot het nemen van een be slissing op een door de heer Th. H. de Goede ingesteld beroep tegen de weige ring van een bouwvergunning. Conform besloten. 28. Voorstel tot ruiling van gronden ge legen aan de Waldeck Pyrmontlaan en Middelwijkstraat met W. Groenesteijn. 29. Voorstel inzake de bouw van een overdekt instructiebad. Tot bouw besloten. 30. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het inrichten van de nieuwe trouwzaal. Aldus besloten. zou men met een noodoplossing voorlo pig genoegen kunnen nemen, veronder stelde hij. De heer M. de Groot (Binding Rechts) sprak er zijn verbazing over uit, dat wel de brief van de bewoners bij de stuk ken ter inzage had gelegen, maar niet de lijst met 81 namen van de mensen, die de brief hadden ondertekend. Drs. H. M. Jonker (D'66) zei tenslotte, de situatie voor wat betreft de verlich ting volslagen onvoldoende te vinden. Gezien de aanwezigheid van palen moest z.i. met betrekkelijk weinig kosten een afdoende oplossing gevonden kunnen worden. Mevrouw Walter zei, dat de aansluitin gen op de Biltseweg al onderwerp van gesprek zijn met provinciale waterstaat. den hinder door lawaai tijdens de feest avonden, temeer daar de meeste wonin gen maar op een afstand van twintig meter van de te bouwen lokaliteit zijn gelegen. Hij verzocht het college na te gaan, of de vereniging niet op een an dere wijze (b.v. middels een renteloos voorschot) of door het beschikbaar stel len van een ander terrein zou kunnen worden geholpen. Drs. H. M. Jonker (D'66) zei, dat de vrees van de omwonenden niet helemaal ge rechtvaardigd is. Hij had begrepen, dat er uit de achtertuinen van de omwonen den bepaald geen heesters behoeven te verdwijnen, terwijl de ophoging van het terrein ook niet die vormen zou aanne men, als de bezwaarden veronderstelden. Voorts wees hij er op, dat de postdui venvereniging er ook niet op is gebrand om het gebouwtje ter beschikking te stellen voor bruiloften er partijen. De voorkeur van de vereniging gaat z.i. veel meer uit naar verhuur aan de stichting Peuterspeelzalen Soest. De heer Jonker zei de indruk te hebben, dat hier in de loop der jaren verschillen de argumenten een rol zijn gaan spelen. Niettemin achtte hij overleg van B. en W. met de bezwaarden nuttig om aan ge rechtvaardigde wensen misschien tege moet te kunnen komen. ring van het gemeentebestuur. Wij on dervinden het als bezwaarlijk, dat cultu rele aangelegenheden in de onderwijs commissie worden behandeld. Een be sluit van uw raad om tot instelling van een adviescommissie art. 61 voor cultu rele zaken te komen, zouden wij zeer toejuichen". De brief is namens het bestuur van de Soester kunstenaarsvereniging Artishock ondertekend door voorzitter B. Joosten en secretaresse L. Zwagerman. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Mevrouw Walma wees er bij de moti vering van haar voorstel op, dat rege ren vooruitzien is. De situatie is nu slecht, daarom moet er nu iets gebeu ren. Als er straks sprake is van een noodsituatie, is het te laat. De wethouder wees er op, dat er geen sprake is van een calamiteit, waarin geen uitweg is. Ook bij het ingaan van het nieuwe schooljaar zal dat niet het geval zijn. De gemeente heeft een aan tal offertes gekregen voor semi-perma- nente gebouwen en in het uiterste geval heeft ze voldoende gemeentelijke eigen- De uitbanning van honger en ondervoe ding vormt een van de moeilijkste vraagstukken, waarvoor de wereld zich de komende decennia ziet gesteld. Prof. dr. ir. M. J. L. Pols, hoogleraar aan het Nederlands Instituut voor Volksvoeding van de Universiteit te Amsterdam, be cijfert in het „Chemisch Weekblad", dat de totale behoefte aan alle voedings middelen in 1980 65 en in het jaar 2000 ongeveer 225 hoger zal moeten zijn dan in 1965. Voor de dierlijke voe dingsmiddelen bedragen deze cijfers resp. 92 en 380 Dit alles betekent dat de voedselproduktie in de ontwik kelingslanden met 3,4 per jaar zal moeten toenemen, terwijl dit gemiddeld in de afgelopen tien jaar slechts 1,9% is geweest. Meer opbrengst per hectare mogelijk Volgens prof. Pols zijn er twee moge lijkheden om tot hogere produktie van voedsel te komen. De eerste methode is door vergroting van het areaal cultuur grond, de tweede methode door een ver hoging van de opbrengst per opper vlakte eenheid. Aangezien uitbreiding van het areaal door exploitatie van niet in gebruik zijnde landbouwgronden zeer veel tijd vergt en er bovendien hoge investeringskosten aan zijn verbonden, geeft de Amsterdamse hoogleraar de voorkeur aan het verhogen van de voedselproduktie. Mogelijkheden om tot hogere produkties te komen alsook om meer voedsel ter beschikking te krijgen zijn o.a. het ge bruik van planten-variëteiten, die ho gere opbrengsten geven en verbetering van de waterhuishouding, mechanisering van de landbouw, toepassing van kunst mest, bestrijding van ziekten bij plan ten en dieren enz. De toepassing van graan variëteiten met hoge opbrengsten heeft in verschillende ontwikkelingslanden in de laatste jaren grote vorderingen gemaakt. Onder ge bruikmaking van verbeterde landbouw technieken konden de opbrengsten per hectare vaak meer dan verdubbeld wor den. Het betreft hier o.a. rijst en tarwe. Zo heeft men in Ceylon en de Philip- pijnen gunstige ervaringen opgedaan met hoogproduktieve rijstvariëteiten en in proefnemingen zelfs drie oogsten per jaar met hoge opbrengst verkregen. Verliezen Zeer belangrijk voor de bestrijding van de hongersnood zal zijn, of men grote verliezen kan voorkomen. Verliezen, die optreden door plantenziekten, als gevolg van plagen door oogstvernielende insek- ten en knaagdieren, maar evenzeer de verliezen tijdens de opslag, het trans port en de huishoudelijke bewaring. De E.A.O. heeft berekend dat van de we- reldgraanproduktie ongeveer 10% door deze oorzaken verloren gaat en dat is een hoeveelheid, waarvan een half jaar lang 3000 miljoen mensen gevoed zou den kunnen worden! De chemie zal ook een belangrijke bij drage tot de oplossing van het immense voedselprobleem kunnen leveren. De chemische industrie heeft reeds bestrij dingsmiddelen voor plagen van knaag dieren ontwikkeld, evenals tal van dier geneesmiddelen, groeibevorderende stof fen, vitamines enz. waarmee de dier lijke produktie kon worden vergroot of verliezen konden worden voorkomen. De chemici zullen echter moeten blijven zoeken naar stoffen, die met behoud van het beoogde effect minder schade lijk zijn. De houdbaarheid van de voedingsmiddelen kan in vele gevallen gemakkelijk worden verbeterd door in- plaats van chemische conserveermidde len fysische methoden te gebruiken zo als verhitting, vriezen of bestraling. Voor vele ontwikkelingslanden zijn deze methoden echter niet terstond uitvoer baar, omdat ze grote investeringen en geschoold personeel vragen. Ook kan meer van niet coventionele voedingsmiddelen gebruik worden ge maakt om de voedselsituatie te verbete ren. Het betreft voedingsmiddelen die uit algen, gisten of groene bladeren ge wonnen worden. De ontwikkeling van de chemische technologie heeft het mo gelijk gemaakt uit deze grondstoffen ei witrijke produkten te winnen. Irrigatie Waterhuishouding en bemesting spelen een grote rol in dit verband. Momenteel is de oppervlakte cultuurgrond, die wordt bevloeid slechts 13 tot 14 met een opbrengst, die 25 van de wereld- voedselproduktie bedraagt. Uit allerlei berekeningen is nu gebleken, dat het met een doelmatige toepassing van de reeds aanwezige waterreserves moge lijk is het percentage van de akkerbo dem, dat voor bevloeiing in aanmerking komt, van 13 tot 25 op te voeren. Het wereldvoedselvraagstuk zal volgens prof. Pols niet alleen met technische en agrarische middelen kunnen worden op gelost. Door middel van een goede voor lichting zal de bevolkingspolitiek bevor derd kunnen worden. Maar zelfs wan neer de bevolking van de ontwikke lingslanden de helft minder snel zou groeien dan nu, dan nog zal het voed seltekort blijven bestaan, wanneer de ontwikkelde landen niet door het be schikbaar stellen van zoveel mogelijk technische hulpmiddelen plus geschoolde dommen achter de hand, die op korte termijn als school zouden kunnen wor den ingericht. „We hebben vier vette jaren gehad, we kampen nu met vier magere jaren. Daar zullen we aan moe ten wennen", aldus de heer Dijkstra. Zowel de fracties van de VVD, KVP PAK, AR en CHU vroegen zich af ol het wel zin heeft het telegram te ver sturen. In ieder geval wilden zij wach ten totdat de beslissing van gedeputeer de staten bekend is. Mevrouw Walma ging daarmee tenslotte akkoord. mankrachten de ontwikkelingslanden de noodzakelijke hulp biedt. Het welslagen van de strijd tegen de hongersnood hangt af van de wil tot samenwerking in één grote volkerengemeenschap, zo als die bestaat in de Ver. Naties en de daarbij behorende organisaties. De processen tegen joden in de sowjet- unie, waartegen in vele landen heftig geprotesteerd wordt, hebben vermoede lijk meer een politieke dan een anti-se - mitische achtergrond. In. hetzelfde licht dienen we de weigering van de sowjet- regering te zien om Joodse ingezetenen toe te staan naar Israël te vertrekken. Het is allemaal een onderdeel van de vriendschappelijke politiek die Moskou ten aanzien van de Arabische staten wil voeren. Het levert er wapens aan om ze een gevoel (maar ook niet meer dan dal) van macht te geven, het weigert Russi sche Joden visa voor Israël, zogenaamd om dit land niet sterker te maken, en om tegenover de Arabieren nogeens goed de vriendschap te onderstrepen, wordt er op merkwaardig openhartige wijzen zo nu en dan een proces tegen ingezetenen gearrangeerd. En dat allemaal in het belang van d® Russische expansie, waar de nu commu nistische staat even hard naar verlangt en aan werkt als de tsaristische regerin gen van vroeger ook zo graag wilden maar minder kansen toe kregen. Invloed verwerven in de Arabische staten, voor al met het oog op de oliebelangen. Oli® die voor de sowjet-unie zelf van belang is, maar waardoor bij Russische in* voed tevens sterke druk op het wes ten kan worden uitgeoefend. Ook op allerlei andere manieren wordt langzaam maar zeker door Moskou naaf posities gestreefd, die de sowjet-unie tot de sterkste macht in de wereld moeten maken. De lessen uit de door Duitsland veroorzaakte wereldoorlogen heeft men goed geleerd. Zonder beheersing van da zeeën is ook een toekomstige oorlog niet te winnen. Zelfs geldt dit in het atoom tijdperk nog meer dan vroeger. Du» wordt er naarstig gewerkt aan een enor me uitbreiding van de vloot, ook die op visserij en handelsgebied, welke schepen worden uitgerust met verkennings- en afweerapparatuur, zodat ze een nuttig onderdeel blijven vormen voor de oor logsmarine. Zonder steunpunten in de ver van huis liggende oceanen zou zo'n vloot in tijd van oorlog nog weinig kunnen beginnen. Ook aan het verwerven van zulke steun punten wordt dus voorzichtig maar naarstig gewerkt. Ze zijn er reeds in de Middellandse Zee, in het noordelijk ge deelte van de Indische Oceaan, aan de Noord- en aan de Zuidpool en langzaam maar zeker pogen ze de keten uit te breiden. Er wordt verder op enorme schaal spio nage bedreven in alle landen die maar enigszins van belang kunnen zijn voor de Russische expansiezucht. Ondergronds wordt er aan gewerkt het moreel in die landen te ondermijnen door ontevreden heid aan te wakkeren, oproerige bewe gingen te steunen, de militaire kracht te doen verminderen, vriendschappelijker tegenover Rusland te propageren. Het is een politiek op lang zicht. Zij nemen er de tijd voor. Tien jaar, twin tig dertig jaar? De grootste angst van Moskou is dat zij nog niet voldoende met die expansie gevorderd zullen zijn wan neer China zich ook als wereldmacht kan gaan laten gelden. Met Amerika en het overige westen alléén zou het ten slotte wel lukken een overheersende po sitie te verwerven. Dat westen laat zich al aardig stormrijp maken. Dat blijft een kwestie van tijd. Het wil zijn macht nog hoogstens con solideren, niet versterken. Maar China is of komt, net als de sowjet-unie, ook in opmars. Het kan zich niet neerleggen bij een te sterke machtspositie van zijn agressieve buurman en heeft zo zijn ei gen doeleinden om te verwezenlijken. Dat wordt het gevaarlijke element voor de Russische verlangens. In de opbouw van de Russische macht wordt nu eerst gestreefd naar een rug dekking aan de Europese kant. Vriend schap met en beïnvloeding van west-Eu ropa is een noodzakelijk doel, met ophef fing van of een vriendschapsverdrag met de N.A.V.O. Mocht dat niet lukken, dan zal het uiteindelijk met geweld moe ten. Door een sterke vloot moet Amerika dan verhinderd worden hier voldoende te be schermen. Een atoomoorlog willen zij wederzijds in elk geval voorkomen, al blijft die dreiging achter de hand. De conventionele wapenen moeten het zien te klaren. Aan de versterking daarvan wordt daarom hard gewerkt. En wij maar denken dat alles en ieder een in de wereld naar vrede en een st»- tus-quo streeft. Niets Is minder waar. Het bestuur van de Soester kunstenaarsvereniging Artishock heeft snel gerea geerd op de gisteren gepubliceerde brief van de raadsleden mevrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries (D '66) en mevrouw mr. E. Korthuis-Elion (V.V.D.) aan de raad, waarin ze namens de fractie voorstellen een culturele commissie art. 61 van de gemeentewet op te richten en waarbij een concept-verordening is gevoegd. Het dagelijks bestuur van Artishock is nog gisteravond in vergadering bijeen geweest. Het heeft een brief opgesteld, die aan de gemeenteraad is gestuurd. Mevrouw T. R. Walma van der Molen en mevr. P. J. Oranje-Entink, resp. D '66 en V.V.D. hebben zich gisteravond bij de gemeenteraadsvergadering afgevraagd, waarom het college bij het inwinnen van adviezen inzake de eventuele invoering van een koopavond wel de mening vragen van de kamer van koophandel, maar niet die van de plaatselijke consumentenorganisatie, „terwijl de winkeliers het uiteindelijk toch van de consumenten moeten hebben", aldus mevr. Oranje. Zij vroe"PTj dit naar aanleiding van een schrijven van de winkeliers in de Smitshof, die de invoering van een koopavond bepleitten. Op het ogenblik wordt 15 a 20 van de wereldbevolking, t.w. ongeveer 500 miljoen mensen, onvoldoende gevoed. Dit aantal zal, indien niet alles wordt ge daan om verbetering te brengen, eerder stijgen dan dalen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5