Soest toen - Soest nu Dinsdag 2<i januari 1971 49e jaargang 110. 7 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op hardere lijn in Polen Interessante discussie Boom omgewaaid Overstekende hond oorzaak van ongeval Kettingbotsing Telef. Brandweer 3333 Politiebureau 4 44 4 Raad van Kerken In Soest bijeen Pastores G. J. Metternich „Niet alleen bidden, ook elkaar leren kennen" Ouverture voor het Soester Carnaval Gewoon een kwestie van het hoofd koel houden Gestolen portefeuille leeg teruggevonden Geparkeerde auto aange reden; dader verdween Derde arrestatie na inbraak Lebon en Visser Bromfietser valt botsing tussen auto's Automobilist door rood stoplicht: botsing „Marcus" een vroegtijdige lentebode Gemeentebestuur zal „Eurowoningen" verzoeken geluidshinder in het Smitsveen te beperken Ruit van voor garage geparkeerde auto ingeslagen Jongens uit schoolkamp weggelopen SOESTERltOORANT Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De aanleiding tot de protestakties in de Poolse kuststeden was in december de prijsverhoging van alle eerste levensbe hoeften die de regering had gelast. Dat betekende een teruggang in de levens standaard die toch al niet zo erg hoog was. En dat in een land waar de partij leuzen altijd verzekerden dat men op weg was naar een veel betere socialis tische maatschappij. Nadat de rellen op de vertrouwde manier waren gedempt door hardhandig optredende militairen en politiemannen poogde de partij de boosheid weer een beetje te laten beda ren door Gomulka naar huis te sturen. Zijn opvolger Gierek zegde toe dat er ook nog wat gedaan zou worden om de teruggang in welvaart voor de arbeids- gezinnen grotendeels weer ongedaan te maken en daarna had iedereen eensge zind weer om de partij moeten gaan staan eventuele fouten konden dan Gomulka wel in de schoenen worden ge schoven. Wat niet alleen partijcef Gierek in War schau, maar evenzeer zijn collega's in de andere communistische landen, onaange naam treffen moet is dat hiermee de kous niet af blijkt. Er zijn weer stakin gen geweest in Gdansk officeel heette het dat het personeel vergaderde, maar hoe dan ook: de tram bijvoorbeeld reed niet. Het protest nu gaat niet eens tegen de geringe compensatie die Gierek beidt voor de verhoogde levensmiddelenprij- zen. Men beseft waarschijnlijk ook dat deze man geen ijzer met handen kan breken: de economie van Polen is er slecht aan toe en als er niet rap geïn vesteerd wordt in fabrieken dan redt het land het niet. Dat geld moet ergens vandaan komen en Gierik kan zomin als Gomulka veel anders doen dat de subsidies op de le vensmiddelen dan maar wat terug schroeven. Waarover de stakers en protes terenden het wel hebben is dat ze in een socialistisch land leven wat behoort te betekenen dat het volk iets te zeggen heeft. Bijvoorbeeld over het de laan uitsturen van partijfunktionarissen en over het be straffen van ambtsmisdrijven plegende politiemannen, al schijnt dat de werf ar beiders en havenwerkers van Gdansk zelf zo successievelijk de ergste politie mannen al hebben laten verdwijnen. De brood-rel is een politieke aktie gewor den: nota bene eist men een humaner communisme, alsof er geen drama-Dub- cek in buurland Tsjecho-Slowakije was geweest. Gierek weet dat hij niets in die richting kan doen. Moskou staat het hem niet toe. Hij is een gematigd man, maar dat was Gomulka ook in den beginne tot hij zichzelf zo klem manouvreerde dat hij zich ook nog maar alleen met de harde lijn kon handhaven. De Polen houden er al rekening mee dat Gierek ook al spoedig vervangen zal worden. Generaal Moczar, een man naar Moskous hart, staat er al voor klaar. En toch is er eens ook zoiets als een Poolse liberale sfeer geweest. KANTMAN. Vrijdagavond a.s. wordt in de zaal van de Openbare Leeszaal aan de Albert Cuyplaan hoek Molenstraat door Brand punt-redacteur Ed van Westerloo een openbare discussie geleid over het onder werp „Gezondheidszorg, een zaak van uw leven". De opponenten voor deze openbare discussie, waar het wel eens bijzonder warm toe kon gaan, zijn de heren Dr. D. Dolman als 2e kamer-afge vaardigde van de P.v.d.A. en Mr. G. .T. Rietkerk als afgevaardigde van de 2e kamer-fractie van de V.V.D. De discus sie begint precies om 8 uur, belangstel lenden worden verzocht op tijd aanwe zig te willen zijn. Een boom aan de Wieksloterweg heeft zich in de nacht, van zaterdag op zon dag vergeefs teweer gesteld tegen de storm. De boom waaide dan ook om. maar bleef in eerste instantie met de kruin in langs de weg gespannen elec- triciteitskabels hangen. De PUEM heeft de stroom uitgeschakeld en de draden daarna doorgeknipt, waarna de boom door omwonenden en mensen van ge meentewerken aan de kant van de weg kon worden getrokken. O Een overstekende hond werd zaterdag oorzaak van een ongeval op de Prins Hendriklaan. Het dier liep plotseling tegen de passerende bromfietser J. van V. (17) uit Soest op. Het gevolg was, dat de jongen viel, een gekneusd sleutelbeen en een wond boven zijn oog opliep en met een kapotte bromfiets naar huis moest. De hond was eigen dom van G. W. P. uit Soest. In Soesterberg moesten vorige week twee wagens worden weggesleept omdat ze bij een kettingbotsing zwaar waren beschadigd. D. E. van R. (19) uit Utrecht kon niet tijdig remmen voor de voor hem rijdende auto van mej. A. M. F. van der V. (26) uit De Bilt. Door de klap schoot deze wagen naar voren te gen die van F. M. M. (37) uit De Bilt aan en die schoot, op zijn beurt tegen de voor hem rijdende auto van J. van E. (18) uit Hardinxveld-Giessendam. „We moeten het niet laten bij bidden alleen, maar proberen elkaar te leren kennen", is de mening van pastoor G. J. Metternich, voorzitter van de Raad van Kerken in Soest. „De eenheid is geen hobby of een vrijblijvende zaak maar een opdracht van Christus aan alle christenen. Te vaak bestaat de neiging te bidden: „Geef ons de eenheid op een schoteltje. Heer, dan hoeven wij niets te doen", zei pastoor Metternich tijdens de vergadering van de Raad van Kerken in het gebouw „Middelwijk" van de Hervormde Gemeente Middenwijk Soest. Ouderlinge mevrouw C. Bok verwel komde als gastvrouwe de ruim vijftig aanwezigen, merendeels kerkeraadsleden van de verschillende aangesloten kerke- genootschappen: de Hervormde Ge meente Soest, de Doopsgezinde Gemeen te Baarn/Soest, de Nederlandse Pro testantse Bond Soest, de Evangelische Luthers Gemeente Baarn/Soest, de Ge reformeerde Kerk Soest, de Rooms Ka tholieke Kerk Soest en de Remonstrant se Gemeente Amersfoort/Soest. Mevrouw Bok memoreerde de tot stand koming van het wijkgebouw in december 1965 en vertelde dat het de bedoeling is bin nen afzienbare tijd het hele complex, waarin kerkdiensten, zondagsschool, jeugdgroepen en klassen van de Huis houdschool onderdak vinden, te ver plaatsen naar de Parallelweg. Open gesprek Vervolgens deelde de voorzitter van de Raad van Kerken mee, dat deze bij eenkomst in de Week van de Eenheid der Christenen niet beschouwd moet worden als een plechtige vergadering maar meer als een open gesprek tussen kerkeraden en parcohieraden om eikaars visie te horen en kennis te maken met de verschillende standpunten t.a.v. de oecumene in Soest. Als leidraad voor het gesprek stelde hij voor de „proeve van beginselverklaring van de landelijke Raad van Kerken" en de gestencilde be leidslijn van de Raad van Kerken in Soest. Voor de pauze las pastoor Metternich twee ingekomen brieven voor. De eerste was afkomstig van de Caritas Neer landica uit Den Bosch en handelde over de Actie „Mensen in Nood", 'n actie voor gedragen kleding. Voorgesteld werd door het DB plaats en tijd vast te stellen waar en wanneer het mogelijk is voor de Soester bevolking deze kleding voor alle mogelijke probleemgebieden in de wereld in te leveren. De tweede brief was een aanmoediging van de Oecume nische Hulp aan Kerk en Vluchtelingen het Werelddiakonaat financieel te steu nen. Verder deelde de voorzitter mee dat iedereen die belangstelling heeft voor het werk van de Raad van Ker ken zich kan abonneren op het maand blad Gemeenschap der Kerken, Malie baan 88, in Utrecht. In de toen volgende discussie stelde me vrouw De la Mare de vraag of met na me de pauselijke hiërarchie niet een be lemmering vormt voor de protestanten de eenheid onder de christenen te rea liseren. „We moeten niet beginnen de grote struikelblokken aan te pakken", antwoordde pastoor Metternich. „Er zijn genoeg andere dingen waar we het wel over eens zijn. En het is hoopgevend dat er hierover in Nederland anders ge dacht wordt dan in Italië of Spanje". De heer Hulleman informeerde naar een centraal adres met telefoonaanslui ting waar iedereen dag en nacht terecht kan in Soest, wanneer hij of zij in moei lijkheden verkeert en de hulp wil in roepen van een pastoor of predikant". Het dagelijks bestuur van de Raad van Kerken, bestaande uit pastoor G. J. Metternich- (voorzitter), mevrouw M. J. Gordeau-Blom (secretaresse), ds. M. Wilschut en de heren J. B. Remkes én H. Schram, zal zich hierover nader be raden. Eén Heer dienen „Is het mogelijk eens per maand een in terkerkelijke dienst te organiseren?" was een andere vraag. Ds. M. Wilschut (vice-voorzitter), antwoordde dat derge lijke diensten vaak te incidenteel en te vrijvlijvend zijn. „We moeten veel die per gaan. We moeten tot elkaar komen en de vragen van deze tijd gezamenlijk aanpakken. We moeten interkerkelijke secties vormen, die zich beraden over de hedendaagse problemen en peilen waar de gezamenlijke problematiek ligt. Niet hutje bij mutje gooien, dat ver groot de verwarring. Niet maar zo snel mogelijk een interstructurele eenheid nastreven. Niet de instituten bij elkaar brengen maar komen tot een gezamen lijke bezinning .van actuele vragen. Het gaat er alleen om die ene Heer te die- nen". Stimuleren Ds. P. G. v. d. Hooff wilde niet alleen praten in secties maar ook zondags in de kerken gestalte geven. „Niet alleen bidden en luisteren naar Johannes 17, maar één gemeente vormen. In andere plaatsen is men al veel verder op dit gebied. De raad van Kerken moet de diverse kerkeraden hiertoe stimuleren en bewerken." De voorzitter las tenslotte punt 10 voor de beleidslijn voor de Raad van Kerken van de beleidslijn voor de Raad van Ker ken in Soest: De geloofsopdracht van de Kerk van Jezus Christus te verwerke lijken. De Kerken zijn zich bewust dat zij slechts naar een zichtbare eenheid kunnen groeien in gehoorzaamheid aan de wil van God, die zij in hun dienst aan de wereld gezamenlijk trachten te ontdekken. De persoonlijke geloofsover- gave aan Christus heeft sociale en poli tieke dimensies, die diep ingrijpen in de structuren van de samenleving. Hoewel het ene volk van God nog verdeeld is, weten de kerken zich gezamenlijk in dienst genomen van het heilshandelen van God in actuele problemen van onze samenleving. Voortdurende bezinning op deze geloofsopdracht moet de inspiratie zijn voor het beleid, dat zij in de Raad van Kerken samen willen voeren". Hier na werd de bijeenkomst gesloten met het gezamenlijk bidden van het Onze Vader. De volgende vergadering van de Raad van Kerken in Soest zal gehouden worden op 18 februari in de Juliana- kerk om 8 uur precies. Terwijl de verkiezing van de nationale carnavals-schlager, alle comerciële ton gen in beroering houdt, is het actieve bestuur van de Soester carnavals-vere niging „De Narre Knol" druk in de weer met de organisatie van het komende car naval. Zaterdag 30 januari a.s. wordt het car navals-tijdperk voor 1971 ingeluid met het overbekende, traditionele „Kielen- bal". Evenals de voorgaande vindt dit grote feest weer plaats in de „Narre Knol burcht", de grote zaal van het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Tijdens dit Kielenbal, de presentatie van de Raad van elf met natuurlijk Prins Leut, daarbij geassisteerd door de onaf scheidelijke Dansmariekes. Nadat de leden van de vereniging het af gelopen weekend hun toegangskaarten hebben afgehaald, worden de overblij vende kaarten verkocht voor de liefheb bers op het adres Middel wijkstraat 26. De muziek wordt als vanouds verzorgd door de Hofkapel met ondersteuning en assistentie van het „Eemland"-kwintet. Zaterdag 20 en zondag 21 februari breekt het carnavalsgeweld niet alleen los over Nederland, maar zal ook Soest niet on beroerd laten. Liefhebbers van een uniek carnavalsfeest boven de grote rivieren wordt aangeraden zich snel van kaar ten te voorzien. Ook carnaval 1971 belooft weer een ge weldig feest te Worden. Kosten en moei te worden niet gespaard om jong en oud Enige maanden geleden deed de 24- jarige H. V. uit Amersfoort aangifte van diefstal van de portefeuille met een be drag van 120,een paspoort en een rijbewijs. Verleden week werd de por tefeuille leeg teruggevonden onder een tegel achter het clubhuis van de hoc keyclub, waar de diefstal ook heeft plaatsgevonden. De dader heeft een mi nimum aan sporen nagelaten. kinderen worden dit jaar niet vergeten en met de haast traditionele medewer king van V.W.-dealers Van Kooy aan de Soesterbergsestraat, die geheel belange loos zijn bedrijfsruimten, die omgetoverd worden in carnavals-sfeer, beschikbaar stelde, worden de vele honderden kin deren zondagmiddag 21 februari op een geweldig programma onthaald. De kaartverkoop voor het „echte" car naval begint net als het kindercarnaval op 30 januari, eveneens op het boven staande adres. Op de Schoutenkampweg is vrijdag avond de auto van de heer A. P. H. J. (47) uit Soest, die daar geparkeerd stond, aangereden en aan de linker zijde beschadigd. De dader nam echter niet de moeite om de eigenaar ervan in ken nis te stellen en verdween dan ook met stille trom. Het moet een rood-kleurige auto geweest zijn, gezien de gevonden sporen. De inbraak bij Lebon en Visser aan de Kostverlorenweg op het Industrieterrein is opgelost. Twee verdachten (uit Utrecht afkomstig) werden reeds aan gehouden. Zaterdag werd in Utrecht de derde verdachte aanhouden. Het was de 34-jarige R. A. P. ook uit Utrecht. De buit bij de in braak, die al een jaar geleden plaats vond, bedroeg 2000,Van het geld bleek niets meer over te zijn. Een val van de 22-jarige bromfietser mej. H. C. de O. uit Baarn bezorgde haar een verwonding aan de linkerknie en leidde bovendien tot een autobotsing. Op de Nieuweweg slipte mej. De O., waardoor ze viel. De achter haar rij dende automobilist R. F. H. (25) uit Soest remde af, maar de achter hem rijdende J. C. B. (43) uit Soest had dit te laat in de gaten. Hij reed tegen de achterzijde van H's auto waardoor beide wagens werden beschadigd. Op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Birkstraat reed zaterdag de 53- jarige H. A. N. uit Soest vanaf de Soes terbergsestraat door het rode stoplicht. Althans zo verklaarden getuigen het naderhand. Het gevolg was, dat N. in botsing kwam met de 43-jarige automobilist J. J. C. P. uit Weesp, die over de rijksweg reed. Bij de botsing ontstond vrij veel mate riële schade. Persoonlijke ongelukken een groots feest te garanderen. Ook de deden zich echter niet vöor. Het was donderdag feest op de „Salz- burg-hoeve," aan de Peter^van den Bree- merweg 19, Anita dé 12-jarige merrie, ei gendom van de heer G. A. J. Hartman, had die nacht, geassisteerd door de Soes ter dierenarts, de heer A. J. Verheul het levenslicht geschonken aan een welge schapen zoon, die onder de naam Mar cus het paardeleven in zal gaan. Deze geboorte zo vroeg in het jaar bleek bij navraag het allereerste veulen van 1971 in ons land te hebben gebracht. De ze vroegtijdige lentebode, directe afstam meling var een Gelderse volbloed stam boek, zal volgens de verheugde eigenaar geen garantie vormen van een direct vogend voorjaar. „Het is net half janu ari en we kunnen nog best een paar he le slechte weken krijgen". Het gemeentebestuur zal zich met spoed tot Eurowoningen wenden met het ver zoek, een eind te maken aan de geluids hinder, die door de luchtververssingsin- stallaties in de flatgebouwen aan de Veenbesstraat worden veroorzaakt en welke vooral hinderlijk blijkt voor de bewoners van de Ereprijsstraat en om geving. Deze toezegging deed wethouderr mevr. M. C. Walter-van der Togt de raad don derdagavond, nadat verschillende raads leden naar aanleiding van klachten van omwonenden zich hadden uitgesproken voor maatregelen. De heer Pieren vond de bestrijding van de geluidshinder door de installaties een onderdeel van het mi lieubeheer. De heer Pieren (PAK) zei, dat het geluid, dat de luchtverversingsin stallaties verspreiden, doet denken aan een luchtalarm. Mevr. T. R. Walma van der Molen (D'66) was van oordeel, dat de geluidshinder voor een aantal mensen zeer aanzienlijk is. Sommigen worden er h.i. ernstig door in hun nachtrust gestoord. Metingen, waar van mevr. Walma van der Molen de re sultaten ter bestudering aan het college gaf, hebben uitgewezen, dat het lawaai een aanvaarbaar maximum te boven gaat. „Men moet het 24 uur per dag aan horen en voor sommigen is dat een te grote geestelijke belasting", zei zij. De oorzaak zou zijn een te grote uitstroom snelheid van de afvoergassen. Volgens de heer W. A. Blaauw (VVD) werden te kleine ventilatoren gebruikt, waardoor de apparaten teveel toeren moeten ma ken en daardoor de overlast bezorgen. Hij zag de problemen vooral op medisch en psychologisch terrein liggen. Hij wees erop, dat Éurowoningen dezelfde pro blemen in Amersfoort heeft ondervangen door grotere ventilatoren toe te passen. Hij sprak de hoop uit, dat ook in Soest hieraan iets gedaan zal worden. De heer J. R. van Poppelen (KVP) wilde meteen een rapport over de geluidshin der met daarbij de ervaringen en aanbe velingen van gemeentewreken. Mevr. M. V. P. Waltervan der Togt vond dat een te omslachtige zaak. Zij verwachtte meer heil van een op korte termijn aan Eu rowoningen te sturen brief met het ver zoek, het euvel te verhelpen. Er heeft hieromtrent al overleg met Eurowonin gen plaatsgehad en bij die gelegenheid is volgens de wethouder toegelegd, dat men alles in het werk zal stellen om het lawaai te verminderen. Toen de 21-jarige K. P. G. uit Amers foort in de nacht van zaterdag op zon dag na een verblijf in het veen met zijn auto wilde wegrijden, kwam hij tot de trieste conclusie, dat de ruit van het portier was ingeslagen en volkomen vernield. De Amersfoorter had zijn wa gen geparkeerd voor de garage van J. F., die er dan ook van werd verdacht, de ruit te hebben vernield. De auto bleek tevens enige meters van zijn plaats te zijn gereden. De rechter- che heeft de zaak in onderzoek. De 13-jarige R. S. en de 12-jarige A. H. vonden blijkbaar, dat het Rotterdamse schoolvakantiekamp in Baarn meer aan school dan aan vakantie deed denken. Ze namen tenminste de benen, maar de politie in Soest hield ze aan en bracht ze terug.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1