L M. TUSSEN HANDELS- RfSCHERMING SPRRRUIinST OP RGIOZiGELS UIRHT F100- GE5PRRRD IS BIJ EERSTE WONINGEN IN KLAARWATER IN GEBRUIK GENOMEN BOUW MIDDENSTANDSWARENHUIS GAAT ROND VIER MILJOEN GULDEN KOSTEN AUTORIJSCHOOL „ENGEL' TELEAC EN E.H.B.0. IN POLEN ZIJN DE DINGEN NIET WAT ZE SCHIJNEN Talrijke cadeaus voor scheidende directrice van Huishoudschool Mej. A. E. M. Jirris met vervroegd pensioen Eigenaar van café-rest. Soestdijk koopt ook „De Soesterduinen" Rouw- en Trouwkleding Bouwproject van St. Joseph moet voor vakantie klaar zijn Voorlopig twintig deelnemers D A V O Scheefhangende auto aangehouden en uit verkeer genomen UW SUCCES IS ONZE RECLAME Eerste Soester Begrafenis-Onderneming ej. A. M. E. Jirris heefl donderdagmiddag tijdens een drukbezochte receptie afscheid genomen van de «Koningin Emma Huishoudschool aan de Talmalaan. Om medische redenen is ze met vervroegd pensioen gegaan, na sinds 1954 aan de school verbonden te zijn geweest. Namens het bestuur verwelkomde mevrouw E. Rijk-La Gro de aanwezigen. B\j het binnenkomen kreeg mej. Jirris een boeket bloemen aangeboden. De vrouw, die op school veel evenementen heeft beleefd en feesten gevierd en daarbij steeds de leiding had, had nu een andere rol dan een actieve: een passieve. En dat was niet zo'n glansrol geweest, werd de aanwezigen verzekerd! In een show van zang, muziek, en voor dracht namen leerlingen en leerkrachten afscheid van mej. Jirris. Eerst vergele ken veertien meijes de vroegere tijd met die van nu. „Praktijk vroeger, dat was wat! Nu ben je zo klaar en nooit meer moe", vertelden ze, daarbij oude en mo derne hulpmiddelen vergelijkend. Daar na volgde op het alfabet een blik op de schoolzaken. „X is het onbekende wat u deed in uw vrijetijd. Z is de zorg, waar u voor wordt beloond". De scheidende directerice werd vervol gens toegezongen, waarbij xylofoons voor de begeleiding zorgden. Een „Chi nese" schets door leerlingen van de tweede en derde klas onder leiding van mej. T. Schonk oogstte veel succes. Aan het eind kwam het schrift boven water, waarin mej. Jirris aantekeningen had gemaakt over strijken, een huishoude lijk karweitje, dat zij slechts met moeite onder de knie kreeg, zo bleek meer dan eens tijdens het afscheidsfeest. Namens de tweede klas hielden twee leerlingen een toespraakje op rijm. „Dolle Mina's zijn overbodig, ze is al lang geëmancipeed", constateerden zij. En tenslotte: „Partir c'est mourir un peu". Zij boden een handtas aan. De derde klas bood haar een kampeerset aan, evenals de handtas „een wens van jaren", riep mej. Jirris uit. Vervolgens namen de leerlingen afscheid van de directrice. Een beeld- en klankspel over de afge lopen 17 jaren oogstte veel succes. Het bracht de komst van mej. Jirris uit Haarlem naar Soest in woord en beeld, evenals haar belevenissen hier. De meisjes uit Soest en Baarn vochten wel eens met elkaar op de Stadhouderslaan. Mej. Jirris ging er op de fiets achteraan ais ze wist dat er iets zou gebeuren. Ook werd gesproken over haar strate gisch gelegen woning. Het klankbeeld besloot met de wens: in de toekomst geen avondvierdaagse meer, maar berg wandelingen; geen groepsfoto's meer, De heer Herman van Beek, eigenaar van cafe-restaurant „Soestdijk" aan de Vre- denhoffstraat heeft ook het café-restau rant „De Soesterduinen" aan de Soester- bergsestraat gekocht. Hij zal uiterlijk 1 januari van het volgend jaar met de exploitatie beginnen. Het café Soestdijk, dat te zijner tijd eens zal moeten ver dwijnen voor de verbreding van de rijksweg, blijft gewoon open. De heer Verbeek heeft „De Soesterduinen" ge kocht, omdat naar zijn mening de prijs gunstig was en er wel wat van te ma ken was. Volgens de heer Verbeek heeft het feit, dat Soestdijk eens zal moeten verdwij nen, geen rol gespeeld bij het besluit tot aankoop van het café-restaurant. „Mevr. Walter heeft drie jaar geleden al ge zegd, dat ik in 1971 weg zou moeten, maar ik geloof van al die geruchten zo langzamerhand niet veel meer", aldus de heer Verbeek. Ook heeft hij al een paar keer brieven van de gemeente gehad waarin hem werd medegedeeld, dat het pand getaxeerd zou worden, maar tot op heden is er nog niets van dat alles gebeurd. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 De minder èede gang van zaken in de economie van-de V.S. heeft ertoe geleid dat de Amerikiöen veel aktiever zijn ge worden op heC'. terrein van bestaande handelsbetrekkingen. Op een breed front trachten zij de uiVoer van Amerikaanse produkten te bevoeren. Op zichzelf kunnen'vele landen zich de Amerikaanse aktiviAit ten voorbeeld stellen. Veel regeringè» staan onvoldoen de achter hun eigen \edrijfsleven. An derzijds leidt een derge\jke beweging er gemakkelijk toe dat mdo. zijn politieke en andere machtmiddeleA gaat aanwen den voor commerciële doeleinden. Dit leidt tot protektie, die de'wereldhandel schaadt.. Alhoewel de V.S. aan de E.E.G.-landen voor ongeveer 8 miljard dollat per jaar verkopen en daarvoor slechts voor 6 mil jard in die landen teugkopen willen zij graag met name hun export van citrus vruchten en tabak naar Europa nog wat verbeteren. Zij vinden daarbij bestaande voorrangscontracten op hun weg tussen de E.E.G.-landen en Spanje, Algerije, Marokko, Israël en Tunesië. De V.S. vinden deze preferenties in strijd met de vrijhandelsprincipes zoals die in het verband van de internationale tarief- commissie zijn overeengekomen. Misschien is dit wel juist. Onjuist is het bepaald wanneer deze taal uit Ameri kaanse monden komt. Als de V.S. hun protektionisme zouden opgeven dan zou de handelsbanden met de E.E.G. veel sneller groeien dan thans. Een betere arbeidsverdeling tussen het Amerikaanse en Europese bedrijfsleven zou niet alleer. de welvaart van beide werelddelen dienen, maar nog meer de opkomst van minder ontwikkelde lan den. Het is juist in dit licht gezien no dig dat de Europese landen zich verder aaneensluiten en niet elk voor zich pro beren tot een soepeler handelsverkeer te komen met de nieuwe wereld. maar foto's van bloemen; geen bureau meer, maar een tafel buiten. Tekst en dia's van het klankbeeld werden mej. Jirris aangeboden, zoals trouwens alle teksten. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck sprak als voorzitter van het bestuur van de Huishoudschool mej. Jirris toe. Hij noemde het een gelukkige loop van de omstandigheden, dat hij niet alleen bij haar komst naar Soest aanwezig was, maar ook bij haar afscheid, „hoe kri tisch u ook staat tegenover de vorming van de scholengemeenschap met de la gere technische school". Het was volgens baron Bentinck een voorrecht geweest mee te helpen mej. Jirris uit de kandi daten uit te zoeken. Zij werd benoemd aan een school, die nog niet bestond. Dat begin was een waagstuk. De school was in. drie ver schillende gebouwen ondergebracht. „Na een jaar werd de nieuwe school geopend en daar waren we machtig trots op. Het is meestal zo, dat een nieuwe school er piekfijn uitziet en dat je hem graag toont. Toen ik nu binnenkwam dacht ik: „Ja, dit is nog dezelfde school en hij ziet er nog precies zo piekfijn uit". De burgemeester bracht hiervoor ook dank aan het personeel, dat zo goed is opge voed door mej. Jirris. De scheidende directrice heeft zich met hart en ziel ingezet voor de school, al dus spreker. „U was blij met 't goede teamwork, maar dat lukt alleen wan neer de directrice minstens evenveel werk op de schouders neemt als de anderen en daardoor het team enthou siast maakt". De voorzitter was blij zo veel oude bekenden te zien. Hij noemde de bijeenkomst een uitvloeisel van de dankbaarheid over het werk van mej. Jirris, dat ze zo trouw deed. „U hebt met uw persoonlijkheid achter de school gestaan". Vooral in de eerste jaren was dat een winstpunt, want Soest had helemaal nog geen huishoudschool. De Kon. Emma- school moest zich burgerrecht en een plaats in de hele samenleving verwer ven. Daar moesten de directrice en haar medewerksters voor zorgen. „Dank zij u heeft de school een goede naam in de Soester samenleving. Wanneer u dit al les loslaat kunt u dat doen met de over tuiging, dat hetgeen u loslaat, goed is. Op uw werk zal met waardering, harte lijkheid en warmte aan u worden terug gedacht". De voorzitter overhandigde haar een cadeau, „dat u niet aan strij ken herinnert. Het is een herinnering aan een kring van mensen, die uw werk en persoonlijkheid hebben gewaardeerd". Mej. Jiris ontving een fraai collier. Vervolgens sprak de burgemeester na mens het gemeentebestuur. Hij herin nerde eraan, dat voordat de school er was, in de raad meer dan eens op stichting van een huishoudschool werd aangedrongen. Toen dankzij de commis sie van weldadigheid de school werd gerealiseerd, dacht het gemeentebestuur: wie zal directrice worden? Veel Soester meisjes hebben hier in de loop der jaren niet alleen onderricht gekregen, maar ook vorming. „De geest en de sfeer die ze hier hebben meegekregen, hebben ze in eigen gezin uitgedragen, daarom is de school van belang voor de hele sa menleving". De burgemeester zei, dat het gemeentebestuur doorgaans niet veel aandacht aan schoolrecepties besteedt, maar dat het in dit geval een uitzonde ring wilde maken, „omdat u zulk pio nierswerk hebt verricht". Namens het gemeentebestuur bood hij haar een mixer aan. Mej. Nugteren uit Amersfoort, directrice van de huishoudschool daar, sprak als buurvrouw in de regio en ook namens de Vereniging van Directrices in het Be roepsonderwijs. Zij bood een geschenk aan. Namens een grote groep collega's, belangstellenden en leveranciers werden nog meer cadeaus aangedragen: huis houdtrapje, een poetsdoos en een porte monnee eneen strijkijzer. Mej. Vis sprak namens de regio Gooi en Omstre ken. De directrice van de huishoud school in Hilversum zei, dat mej. Jirris steun van de leerkrachten heeft gekre gen, maar ook een steun voor de leer krachten was. Namen elf scholen bood zij een geschenk aan. Mej. B. Gebhard sprak namens (oud-) leerkrachten en -personeel. Zij bood een centrifuge aan. Mevrouw Landgraaf bood namens het bestuur een ingelijste foto van mej. Jir ris aan, die een plaatsje krijgt in de school. Tenslotte sprak de scheidende directrice een dankwoord. „Het was een voorrecht onder dit bestuur te mogen werken. Er werd nooit vergeefs een be roep op gedaan. De belangstelling van het bestuur in schoolzaken is steeds tot grote steun geweest. Ik heb van het be gin af geprobeerd de meisjes iets mee te geven voor het latere leven. Allen, die aan de school verbonden zijn en ge weest zijn: dank voor de samenwer king". Zij dankte ook mej. Gebhard, die onder moeilijke omstandigheden, in de periode dat mej. Jirris met ziekteverlof was, het directrice-schap heeft waarge nomen. Daarna volgde een drukbezochte recep tie, waar velen, vooral ook oudleerlin gen, afscheid van mej. Jirris namen, vaak vergezeld van een blijvende herin nering. Zonder ook maar ergens een probleem van te maken hebben twintig middenstan ders uit Soest en Soesterberg zich gisteravond tijdens een vergadering in het Ver enigingsgebouw in principe accoord verklaard met de oprichting van een midden standswarenhuis in de toekomstige city van Soest en een eerste bedrag van 500,- gestort, ter bestrijding van de aanloopkosten. Aan de betaling van dit bedrag kunnen overigens geen andere rechten worden ontleend dan een hoge plaats op de lijst van gegadigden. Aan de Koningsweg (hoek Dalweg) zijn deze week de eerste woningen m het nieuwe plan Klaarwater gereed geko men. Het zijn 64 galerijwoningen, die deel uitmaken van een blok van in to taal 96 woningen (in acht woonlagen). De De resterende 32 woningen zullen vol gende week en wellicht nog een paar weken nadien worden opgeleverd. In maart komt aan de Dalweg een blok van zestig woningen in zes bouwlagen ge reed, daarop gevolgd met nog 'n blok van zestig galerijwoningen. Het is de bedoe ling, dat nog voor de bouwvakantie ook de laatste twee blokken van elk drie woonlagen en 35 woningen gereed ko men. het gehele projeki wordt uitge voerd in opdracht van de woningbouw vereniging St. Joseph. De bewoners ko men voor een zeer belangrijk deel uit het Gooi. De woningen variëren qua grootte. Er zijn drie-, vier- en vijf Kamerflats, alle voorzien van centrale verwarming. De huur is voor deze woningwetwoningen bepaald niet kinderachtig: ƒ340,voor een vijf kamerwoning, 320,voor een vierkamerwoningen en ƒ300,voor een driekamerwoning. De aan de woonkamer grenzende slaapKamer is voorzien van dubbele deuren. Dat geeft de mogelijk heid om deze kamer na verwijdering van de deuren bij de woonkamer te trek ken, en bijvoorbeeld als eet hoek in te richten, zoals in de door Middelman in gerichte modelwoning is te zien. Het eerste blok dat gereed is, c.q. op zeer korte termijn voor bewoning gereed is, bestaat voor wat betreft het aan de Koningsweg gelegen gedeelte uit acht driekamerwoningen, veertig vierkamer woningen en zestien vijf kamerwoningen. Het andere gedeelte van het blok, dat aan de Dalweg ligt, bestaat geheel uit vierkamerwoningen. De bewoners staan diverse keuzemoge lijkheden ter beschikking. Niet alleen kan men kiezen uit een verschillend aantal kamers maar ook de indeling is uiteenlopend. Door het onderling ver- IJZERWAREN GEREEDSCHAPPEN TUINGEREEDSCHAP Nicuwstraat 56 - Soest Telefoon 02155 - 6228 Surveillerende politiemannen kwamen woensdag op de rijksweg een auto tegen, die opvallend veel naar stuurboord over helde. De politie onderwiep de wagen aan een wat nauwkeuriger controle, waarbij bleek, dat de ophanging gebro ken was. De auto bleek ook in andere opzichten voor de sloop rijp. De wagen was eigendom van de Hilversummer B. S., tegen wie proces verbaal is opge maakt. Rijp voor de sloop was ook de wa gen van de Soester pottebakker G. van K. Deze verkocht zijn wagen voor 25, aan de sloper K. uit Amersfoort en dacht, dat het wel goed zat, toen op een dag twee mannen de wagen kwamen weghalen. De wagen werd op een dolly geladen en weggebracht. Maar gisteren vroeg de Amersfoortse sloper zich af, waar zijn wagen was gebleven. Hij kwam het voertuig aan het Kerkpad bij Van K. halen, maar trof niets aan. De twee mannen, die al eerder kwamen, blijken achteraf de wagen gestolen te hebben. schillend aantal vertrekken grijpen de woningen gedeeltelijk in elkaar. Niette min is hier systeembouw toegepast, met tal van geprefabriceerde elementen. Bin nenshuis behoeft niet geschilderd te worden, omdat met geplastificeerde ko zijnen, dorpels e.d. heeft gebruikt. Het is nog niet bekend, welke woningen na het gereedkomen van dit projekt in uitvoering zullen worden genomen. In ieder geval zal op korte termijn worden begonnen met de aanleg van een soort ringweg, die het groene hart van het plan Klaarwater omsluit en tevens de gronden moet ontsluiten. Het plan be staat voor het merendeel uit eengezins woningen. Alleen aan de grenzen van het plan is hoogbouw geprojekteerd. De grond daarvoor langs de Koningsweg is reeds in eigendom bij de gemeente, maar langs de Nieuweweg en omgeving moet nog veel grond worden verworven. In dit plan gaat ook de Stichting Eigen Woning ruim honderd huizen bouwen. Tevens is er een school in het park ge pland alsmede een winkelcentrum. Momenteel bestaan er nog niet verder uitgewerkte ideëen om een lagere school en een kleuterschool te vestigen in de onderbouw van een der nog te realiseren flats nabij het toekomstige winkelcen trum in het noordwestelijk deel van het plan Klaarwater, waar uiteindelijk 5600 mensen komen te wonen. De bouw van het middenstandswaren huis gaat rond vier miljoen gulden kos ten. De deelnemende winkeliers zullen dit zelf gaan financieren en zullen ook zelf voor de exploitatie zorgdragen. Daarvoor is het nodig, dat men zelf een bedrag van vier ton op tafel brengt om een toereikende lening te kunnen sluiten. Uitgaande van veertig deelnemers en een totale verkoopoppervlakte van 4000 m2, betekent dat een bijdrage per deelnemer van ƒ10.000,— voor iedere eenheid van 50 m2. Voor dat bedrag krijgen de deel nemers een aandeel van duizend gulden. Daarnaast zullen zij echter volgens de voorlopige opzet een bedrag van 175, per vierkante meter aan huur moeten gaan betalen. Voorzitter A. H. F. Smit, die zich inmid dels heeft teruggetrokken, zei in zijn uit voerig openingswoord, dat dit meer te beschouwen was als een discussienota (waarop echter nauwelijks een discussie volgde), dat voorlopig gedacht wordt aan een N.V.-vorm, maar dat men andere organisatievormen als een coöperatie of een stichting niet zonder meer uitsluit. Wanneer uit de loop der ontwikkeling een koerswijziging noodzakelijk zal blij ken, zal die ook door het nieuwe be stuur gevolgd worden, ook ten aanzien van de organisatievorm, veronderstelde de heer Smit. De voorbereidingscommissie, gisteravond voor de tijd van een jaar door een be stuur van vijf leden vervangen, heeft in middels een optie gevraagd voor een stuk grond van 2000 m2 in de toekom stige city. De heer Smit wees er in zijn openings woord op, dat in de hele ontwikkeling ten aanzien van de middenstand een duidelijke kentering waarneembaar is. Naar zijn mening is vandaag de dag een samenwerking van een aantal in bran ches verschillende winkeliers zeer goed mogelijk. Die samenwerking achtte hij ook noodzakelijk als uitgangspunt voor een middenstandswarenhuis. Volgens de heer Smit zal de deelnemer als onderdeel van een groter geheel „ge bonden zijn aan zorgvuldig opgestelde reglementen en statuten en de bereid heid moeten tonen, deze op te volgen". Hij achtte dat bepalend voor de struc tuur. „De naleving van de regels zal moeten worden gecontroleerd door een bestuur, gekozen uit de deelnemers, welk bestuur zal moeten worden bijgestaan door een directeur. Die directeur zal moeten wor den betaald", aldus de heer Smit. Tot de verdere noodzakelijke en geza menlijke voorzieningen zullen naar zijn mening moeten behoren de loonadmini stratie, de centrale boekhouding, het on derhoud, een crèche, een bezorgdienst, een telefooncentrale, een etalagedienst, de interieurverzorging, een bezorgdienst en een schoonmaakdienst. De heer Smit daalde ook al direct tot in de details af: „Wat betreft de service en reparatie-afdeling willen wij nog graag opmerken, dat alle aan garantie gebon den artikelen verkocht dienen te worden onder garantie van het middenstands warenhuis. De leverancier is echter wel verplicht, hier achter te staan. Mocht hij in gebreke blijven, dan zal de directeur dat moeten onderzoeken en mochten klachten gegrond zijn, dan zal een waar borgfonds dit dienen te regelen. Een verkeerde handelwijze zal door de be trokkene moeten worden verdedigd en maatregelen bij herhaald voorkomende klachten dienen mogelijk te zijn", zo sprak de heer Smit. Volgens de voorzitter van de voorberei dingscommissie zal het warenhuis in eer ste instantie moeten worden ontworpen door de stedebouwkundige, die van ge meentewege belast wordt met de vorm geving van de city. Het warenhuis zal moeten liggen in de onmiddellijke nabij heid van andere zaken en openbare ge bouwen. Parkeerruimte zal in de omge ving in ruime mate aanwezig moeten zijn. Het aantal branches zal zo groot mogelijk dienen te zijn. Daarbij zal ook gedacht moeten worden aan een crèche, een restaurant, een wasserette en zo mo gelijk een autowassalon en een quick- servicestation. Bij de huurprijs zal een aantal collec tieve voorzieningen moeten zijn inbegre pen. De heer Smit noemde onder meer: afgewerkte plafonds, verlichtingsarmatu ren, vloerbedekking, roltrappen, lift en vaste trappen, airconditioning, sprinkler installaties, etalages, demonstratie- en wisselstands, telefooncentrale en tele fooncellen, toiletten en wasgelegenheden, de elektrische installatie, dienstingangen, rijwielstalling, luifels, informatrices, di rectie- en kantoorruimte, een centraal magazijn, een kantine voor het perso neel e.d. Het interieur zal zo flexibel mogelijk moeten zijn. Er zal een collectieve ver zekering moeten worden afgesloten. Men dient volgens de heer Smit ervan uit te gaan, dat onderlinge concurrentie van de deelnemers onmogelijk is. Mede daarop zullen de deelnemers worden geselec teerd. Men wil van iedere branche ook slechts één vertegenwoordiger en bij voorkeur van zo hoog mogelijk niveau. De selectie zal geschieden door een se lectiecommissie, samen te stellen uit des kundige buitenstaanders. De heer Schoemaker uit Soesterberg wees erop, dat moet worden gestreefd naar een zo volledig mogelijk assorti ment van een zo hoog mogelijk gehalte. „Het warenhuis moet niet een herstel lingsoord zijn om zwakke bedrijven op de been te houden". De heer Smit achtte het mogelijk, dat aan de hand van juridische, planolo gische of economische rapporten wellicht de organisatievorm in de toekomst zal moeten worden herzien. Het bestuur, dat voorlopig voor de duur van een jaar de voorbereiding gaat voortzetten, bestaat sinds gisteravond uit de heren Schoemaker en Groene uit Soesterberg en Van Hall jr., Knaapen en Ringenoldus. M. LOS Van Lenneplaan 47 Telefoon 6621 Wfj lessen in PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF - V.W. 1302 Gcdlpl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. Zondagavond j.1. is de Nederlandse Te levisie Academie gestart met een afge rond aantal televisielessen in eerste hulp bij ongelukken. De organisatie van deze Teleac-cursussen is verlopen in samen werking en met volledige instemming van de landelijke verenigingen die zich reeds in het verre verleden bezighielden met de opleiding van EHBO-ers. Die kijkers, die deze teleac-ehbo-cursus nu inmiddels zijn gaan volgen, hebben een bedrag moeten storten om in het bezit te komen van de schriftelijke be geleiding van deze cursus. Zij ontvingen daarbij ook een bewijs van betaling van het examengeld voor het examen ter verkrijging van het officiële Eenheids diploma EHBO. De merkwaardige omstandigheid doet zich echter voor dat Teleac niet ge rechtigd zou zijn deze examens af te nemen en, in overleg met de landelijke verenigingen, deze examens laat orga niseren door de plaatselijke afdelingen, De cursisten die zich bij Teleac hebben gemeld kregen dan ook een lijst met secretariaatsadressen van de plaatselijke afdelingen, waar zij zich kunnen opge ven voor de practische lessen die als aanvulling nog bij de afdelingen, onder leiding van erkende instructeurs, nood zakelijk moeten worden gevolgd, welke afdeling dan, na afloop van deze lessen het examen zal organiseren. Het bestuur van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. EHBO deelde ons mede, dat zij zich heeft beraden op de eventuele stroom van aanmeldingen voor het volgen van de praktische lessen en het kunnen deelnemen aan het examen. Men heeft deze lessen kunnen inpassen in het lesrooster van dit oefenseizoen, dat nog in volle gang is en haar volle dige aandacht vraagt. Men heeft afspraken gemaakt met de instructrices en een oefenruimte ge claimd in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. De cursus kan uitslui tend gegeven worden op de woensdag avond gedurende twee uur. Het mini male aantal aanmeldingen moet echter minstens twintig zijn om met de lessen te kunnen starten. Tot nu toe kwamen maar vijf aanmeldingen binnen, zodat men nog somber gestemd is. De in schrijving sluit op dinsdag 2 februari a.s. Dat de toeloop niet groot is is volgens het bestuur van de afdeling Soest waar schijnlijk mede te wijten aan het feit, dat, in overleg en op advies van het hoofdbestuur, ter dekking van de niet geringe kosten, voor de practische oplei ding aan de organiserende afdeling nog eens ƒ37,50 moet worden betaald. Men verzocht ons te melden dat zij, die om welke rede dan ook verzuimden voor de Teleac-cursus in te schrijven, in oktober a.s. weer volop de gelegenheid hebben een cursus te volgen bij de af deling Soest. Een complete cursus met aansluitend examen, inclusief het lid maatschap van de afdeling Soest, het ontvangen van het maandblad en het theorieboekje zal dan in totaal ƒ35, kosten. Opgaven hiervoor kunnen nu reeds geschieden aan het adres Kerk pad Z.Z. 69, Soest Men maakt er zich te eenvoudig van af, wanneer men de troebelen in Polen slechts toeschrijft aan prijsverhogingen. Men doet aan „wishful thinking" wan neer men er het nationale verzet tegen het communisme in wil zien. De rellen hebben het lichaam van Polen in koorts doen rillen, maar als die koorts is onderdrukt, zal de patiënt tóch onder het mes moeten! De prijzen-ellende werd veroorzaakt door het falen van de Poolse economie. Die had al jaren geleden een nieuwe injectie gehad, in het voetspoor van de Sovjet-Unie, waar Prof. Liberman nieu we theoriën ontvouwde. Die leken verdacht veel op de oude, gevloekte, ka pitalistische principes van ondernemer schap, bedrijfsleiding en concurrentie, maar men deed of het iets heel nieuws was, vrucht van het communistisch den ken. Ook in Polen vond dit ingang, maar stuitte op het verzet van de oude garde, die de centrale leiding niet uit handen wilde geven, en juist dit werkte zo ver lammend. Men verving de paardetram door een moderne autobus, maar de koetsier van de paardetram zou en moest het geval besturen De premies Polen is een sterk op het westen ge oriënteerd land, en de Polen waren nim mer russenvrienden. Het eerste wat na de revolte, die Gomoelka aan de macht bracht, gebeurde was, dat de Rus sen het land uit moesten. Wanneer men nu bedenkt dat die Russen al met tanks klaar stonden om in te grijpen, is te verstaan dat de Poolse re gering met zo harde hand ingreep. Tot elke prijs wilde ze ongetwijfeld voorko men, dat Warschau een tweede Praag zou worden! Zo is het ook te verstaan dat juist pre mier Cyranckiewicz hierbij de leiding had. Hij is het tegendeel van de typische partij-baas, een all-round man van de wereld, die in een moderne Franse sportwagen (veel te hard) rondrijdt en al driemaal gescheiden is. Hij heeft zijn vriendschap voor het westen nooit onder stoelen of banken gestoken. Zijn keihard optreden kon wel eens ingegeven zijn door de vrees, dat anders de Russen de deur naar het Westen op slot zouden gooien! Na Willy Brandt En men is nu juist ook in ander opzicht weer een beetje vrijer tegenover de Sovjet-Unie komen te staan. Zolang het gekift over de grenzen tussen Duitsland en Polen voortduurde, moest Polen de rugdekking van Rusland hebben. Door de overeenkomst met Willy Brandt is die dreiging weggenomen. Rusland heeft Polen als het ware steeds daarmee gechanteerd: jullie hebben ons nodig te genover het Duitse revisionisme. De Polen zijn dan ook veel minder tegen 't communisme dan tegen de Russen ge kant, en dat is at eeuwen lang zo. Uit eindelijk gaat het hen, hoe dan ook, al leen om Polen. De Duitse laars zo min als de Russische knoet hebben die fana tieke vaderlandsliefde niet kunnen uit- raderen, zelfs niet toen Polen als staat niet meer bestond! De Joden Als een kat in nood zit doet hij rare sprongen en de raarste sprong van de Polen was de golf van anti-semitisme, die gesteund werd door de Russische imperialitische politiek in het Nabije Oosten. Polen is eeuwen lang een soort vrijhaven voor de joden geweest, waar ze het wel niet altijd even prettig had den, maar toch niet werden vervolgd. Ondanks de uitroeiingstaktiek der Nazi's waren er in Polen nog tal van joden, en die ging men nu het leven bemoeilijken. Men gooide heel wat bekwame mensen uit het maatschappelijk leven omdat ze joden waren, en deed daarmee zichzeli de meeste schade. Het heeft niet geholpen, want nu men met de beste wil de joden niet meer tot zondebok kon maken, keerde het volk zich tegen regering en partij. De oude garde Polen heeft er steeds naar gestreefd, zich vrijer op te kunnen stellen t.a.v. het westen, ook op economisch gebied. Het is daarbij gehinderd zowel door de Russen als door de oude garde der partij, de doctrinaire communisten die de macht niet uit handen willen geven en doods bang zijn voor enige vorm van vrijheid. De vraag is nu maar, welke kant het op gaat. Zal de regering naar „rechts" (de oude garde) of naar „links" (de nieuwe technocraten) ombuigen? Het ziet er naar uit, dat de overwinning voor de technocraten is. Zelfs rijzen thans aller lei vragen. Zijn de rellen aanleiding ge weest tot de opvallende verschuivingen en het wegwerken van Gomoelka, of zijn ze alleen maar een middel geweest om een beslissing te forceren in de reeds lang bestaande, interne controverse? Door de wijzigingen in Polen rijzen trou wens meerdere vraagtekens. Hoe wordt de verhouding met de Sovjet-Unie en met het westen, voornamelijk West Duitsland? Opvallend is daarbij dat Cyrankiewicz, die alle stormen overleefd heeft, ook nu als premier is blijven zitten. De gebeurtenissen in Polen verschaffen staatslieden en politici weer nieuwe puz zels! Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731

Soester Courant | 1971 | | pagina 11