Soest toen - Soest 1 ui Vrijdag 29 januari 1971 49e jaargang no. 8 Uitgave 9rulskerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de terreur van Touré Bromfietser tegen geparkeerde auto Sigarettenautomaat gekraakt Soesterbergse Midden standsvereniging schenkt driemaal f 500, Jeugdclub „Middemvijk" Mooi resultaat Middelbare Handelsavondschool Baarn D '66 ziet voorlopig van voorstel culturele commissie af UITSPATTINGEN VAN ONZE WELVAART TELEFuira 51 Rrinses Beatrix zondag a.s. 33 jaar S.E.C. GAAT BOUWEN Moeders voor Moeders V.V.V.-nieuws SOESTERIlVOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag President Sikou Touré van Guinee staat niet bekend als de evenwichtigste heer ser in Zwart Afrika. In zijn lange loop baan heeft hij al menig besluit geno men, waarvan de zin niet te ontdekken is. Zo benoemde hij de afgezette Ghanese dictator Nkroemah tot mede-president van Guinee, iets waarin het parlement niet werd gekend, want Touré doet waar in hij zin heeft. Touré besloot b.v. ook in z'n eentje geen Franse economische hulp te accepteren - de talloze armen in zijn land kunnen hem er onmogelijk dank baar voor zijn. De grondslag van zo'n heerschappij kan alleen terreur zijn en het is een schrikbewind dat Touré uit oefent. Het tot revolutionair tribunaal gebom bardeerde parlement heeft na een aan fluiting van een proces talloze doodvon nissen uitgesproken en levenslange ge vangenisstraffen uitgedeeld. Het is vol komen ongeloofwaardig dat met name de buitenlanders in deze reeks veroor deelden werkelijk gepoogd hebben Tou ré omver te werpen - de enige bedoeling van de vonnissen is de schrik er in te brengen bij wie het maar zou willen wa gen tegen Touré te ageren. Het veroordelen van buitenlanders moet nog eens extra onderstrepen hoe mach tig Touré is: hij hoeft niet eens een be hoorlijk antwoord te geven aan het gro te Duitsland over een onder verdachte omstandighede- in een politiecel gestor ven Duitser en het ongeluk is dat Touré inderdaad zo machtig is, ook al houdt hij zich in geen enkel opzicht aan juri disch humanitaire fatsoensnormen. De wereld zal deze heerser moeten dulden. Anno 1971 is het ondenkbaar dat mo gendheden een strafexpeditie organiseren om een einde te maken aan dit regieme dat dient te verdwijnen. KANTMAN. De 17-jarige magazijnbediende W. R. uit Soesterberg reed woensdagavond, om kwart voor negen, met zijn bromfiets in dp Gen. Winkelmanstraat richting Dorpsplein, toen hij ter hoogte van per ceel 47 tegen een geparkeerde auto van S. van S. (38) aanreed. Het ongeval gebeurde tijdens een regen bui, waarbij de bromfietser door zijn be slagen bril een slecht uitzicht had. W. R., brak zijn rechterbeen, terwijl ook het linkerbeen vermoedelijk gebroken was. Per G.G. en G.D. werd hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overge bracht. De bromfiets werd totaal ver nield, terwijl de stilstaande auto flink beschadigd werd. Bij de heer R. N. Westland aan de To renstraat is deze week een sigarettenau tomaat gekraakt. Uit de automaat, die pas gevuld was, verdwenen 150 pakjes sigaretten en een bedrag van tien gulden aan wisselgeld. In hotel „Het Zwaantje" hebben de be sturen van AGAVS, Laetitia en de nieu we IJsbaanvereniging elk een chèque ter waarde van ƒ500,in ontvangst mogen nemen van de Soesterbergse Midden standsvereniging, zijnde het financiële resultaat van de St. Nicolaasaktie 1970. In zijn inleidend woord, waarbij de waarde van de chèques nog geheim ge houden werd, prees voorzitter G. de Rijk het belangrijke werk, dat deze drie ver enigingen doen voor de jeugd in Soes terberg. „Het is niet belangrijk wie het zegt, maar als het maar eens gezegd wordt"! De blijde kindergezichten bij de intocht van Sint Nicolaas vormen ieder jaar weer een aanmoediging voor de Middenstanders om de jaarlijkse actie te houden. Dankzij de ouders werd het ook dit jaar weer een geslaagde actie, zodat de voorzitter van S.M.V. in totaal 1500,- kon uitkeren, na de besturen nog even in spanning gehouden te hebben. De welkome chèques van 500,- voor de drumbands van AGAVS en Laetitia en voor de IJsbaanvereniging moeten voor deze enthousiaste werkers een stimulans betekenen bij het zo nuttig en aange naam bezighouden van de jeugd. De heren Klinkenberg (AGAVS). Hag- mijer (Laetitia) en Snel (IJsbaanvereni ging) spraken hun dank uit voor het ge lukkige initiatief van de Soesterbergse Middenstand. De Nederlandse Hervormde Jeugdraad „Middenwijk" deelt mede, dat de jeugd club van 15- tot 18-jarige jongens en meisjes op vrijdag 5 februari weer van start gaat. Aanvang 20.30 uur, sluiting 22 uur. Er wordt gerekend op een grote opkomst van de Soester jeugd. Voor de winterexamens Prakiijkdiploma Engelse Handelscorrespondentie gingen 5 kandidaten op, die waren opgeleid door de heer A. Hilhorst en allen slaag den. Het zijn de herenH. Baar. Bunschoten; G. van der Horst, Soest: H. van Rouwen daal, Soest; R. van Woudenberg, Baarn; T. Steenkamp, Soest. Mevrouw Walma van der Molen en me vrouw Korthuis, die het voorstel na- Gisteravond deed zich in Soest de niet-alledaagse situatie voor, dat partijleden hun fractiegenoten in de gemeenteraad onderhielden over hun doen en laten als gemeenteraadslid inzake het opstellen van een concept-verordening culturele commissie. De verordening, die al op het gemeentehuis ligt en geadresseerd is aan de raad, zal niet in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde komen. De indieners van het voorstel, namens de fracties D '66 en VVD, mevrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries en mevrouw mr. E. Korthuis-EIion, zullen tele fonisch verzoeken het concept op te houden. Binnen veertien dagen zal men zich opnieuw beraden over een nieuw concept, regelende de oprichting van een cul turele adviescommissie art. 61 van de gemeentewet. Mét een duidelijke taakom schrijving. mens hun fractie indienden, kregen al spoedig commentaar op hun initiatief. De kunstenaarsvereniging Artishock sprak zich de volgende dag al uit tegen de concept-verordening, waar ze „on overkomelijke bezwaren" tegen had. De werkgroep Gemeentepolitiek D '66 be legde naar aanleiding daarvan in het Artishock-gebouw een openbare discus sie-bijeenkomst. Mevrouw Walma van der Molen lichtte toe, dat de voorgestelde culturele com missie opgeheven zpu kunnen worden zodra de oprichting van de Soester Ge meenschap een feit is geworden. Verder wilde zij, in overleg met mevrouw Korthuis, die gisteravond wegens va kantie niet aanwezig kon zijn overi gens was geen enkel VVD-gemeente- raadslid naar de openbare beeenkomst gekomen in een aanbiedingsbrief de volgende passage te schrappen: Wij stellen ons voor, dat na een aan loopperiode, waarin meer inzicht in de plaatselijke behoefte en mogelijkheden zal zijn verkregen, de commissie zal kunnen worden uitgebouwd tot een cul turele raad, welke behalve een advise rende, ook een uitvoerende taak zal kunnen krijgen". Ben Joosten, lid van de werkgroep D '66 en tevens voorzitter van Artishock, be toogde, dat- hij niet alleen grote be zwaren had tegen deze passage; hij wees zowel de gehele concept-verordening als ,de begeleidingsbrief af. Hij was voor stander van de oprichting van een cul turele adviescommissie art. 61, maar dan uitsluitend ter advisering van het gemeentebestuur. Hij vond het niet gewenst, dat de wet- Het belachelijk grote aantal politieke partijtjes dat het Nederlandse volk thans weer voortbrengt, bewijst hoe kleinzieligheid en krenterigheid de bo ventoon zijn gaan voeren in ons denken en doen. Van een nationaal idee is geen sprake. Neen, men maakt zich alleen maar druk om het eigen materiële be lang van de bepaalde groep waartoe men zich rekent. Een levensgroot voorbeeld daarvan was de oproep van C.N.V.-voorzitter Lanser tot K.V.P., A.R.P., C.H.U., en P.v.d.A. om straks gezamenlijk een kabinet te vormen dat „de vakbeweging kan aan spreken". Het gaat ook meneer Lanser niet om de belangen van het gehele volk, dat komt pas op de tweede plaats, maar aller eerst en vooral moet er een kabinet ko men dat op de bres staat voor de belan gen van de vakorganisaties. Meneer Lanser giet het zelfs niet in de bewoording van „de belangen van de werknemers" altijd een nog ruimere groep omdat lang niet alle werknemers bij een vakorganisatie zijn aangesloten neen, die regering moet in de eerste plaats kennelijk de belangen van de vakbonden in het oog houden. De hou- digen regering heeft immers niet in de clinch gelegen met de vakbeweging over de loonstop. Dal. zit meneer Lanser en trouwens ook zijn confraters van de twee andere vakverbonden nog zo hoog, dat hij alleen nog maar kan bidden om een kabinet dat nu eens aan de eisen van de vakbeweging zal voldoen. Neen, het is niet de taak van meneer Lanser om tegelijk ook de belangen van werkgevers, van middenstanders, van gepensioneerden enzovoort in het oog te doen houden. Ieder voor zich. En zoals meneer Lanser denkt, denken velen in andere groeperingen ook. De bejaarden richten een partij op, er is net weer een middenstandspartij opge richt, de verschillen in godsdienstig den ken manifesteren zich in een verschei denheid van politieke partijen en partij tjes, dessidenten in grotere partijen splitsen zich af omdat ze daar hun zin niet kunnen krijgen en hopen nu toch nog met een zetel in de Kamer te kun nen komen om toch voor een breder forum hun eigenzinnige gedachten te kunnen spuien. Die eigen gedachte, dat eigen belang, is het enige waaraan men denken kan. Grote lijnen van nationaal bewustzijn en nationaal belang ziet men niet meer. Daar is men niet democratisch genoeg voor. Meri wil zich niet zo maar neer leggen bij een meerderheid en blijven trachten die van binnenuit te bewerken, neen, het eigen belang van de eigen idee moet luidkeels in de Kamer kun nen worden uitgedragen. Het politieke spel spitst zich toe op stemmen- en zetelwinst. Daartoe laat men de groepsbelangen prevaleren. Een paar algemene belangen, als meer wo ningbouw en bestrijding van de inflatie, stelt iedere partij voorop in zijn pro gramma, want die zijn al zo ingebur gerd dat geen enkele partij ze kan mis sen, maar verder acht men zich de ver tegenwoordiging van speciale bevol kingsgroepen wier belangen men in de eerste plaats zal bevorderen. Het woord nationale eenheid komt niet voor in de kreten die men zal gaan uiten. Dat is een ouderwets iets waar men niet meer mee voor de dag durft te '1<omen. Ook niet wil komen, want dat zou immers ten koste kunnen gaan van de eigen be langen en slechts daarmee kan men zijn zetel in de Kamer veroveren. Zo verliezen wij ons steeds meer in het uitdragen en accentueren van de pun ten van verschil, dan in wat ons kan binden om ons burgers van een lande lijke gemeenschap te kunnen voelen. Voor dit laatste gaat het ons te goed. We menen nog niet bedreigd te worden in onze nationale zelfstandigheid (al duurt dat niet lang meer), we zijn wel varend genoeg om ons enkele uitspat tingen te kunnen veroorloven en daar toe behoort ook het naarstig beoefenen van de eigenzinnigheid en het opkomen voor het eigenbelang. Zo lang de welvaart nu maar blijft, hebben we niet in de gaten hoe we ons nationaal belang aan het ondergraven zijn. Nog veroorloven we ons de weelde van alleen maar eigen ideeën spuien via een heleboel politieke partijtjes, waar door we gedoemd worden tot een mid delmatigheid, die uiteindelijk toch tot een verlies van welvaart zal gaan lei den. Dan zal de noodzaak weer tot gro tere eenheden nopen, zullen vele stem men ineens graag zwijgen, want in dan ontstane nood wil men liever geen ver antwoordelijkheid dragen. Dan legt men zich weer graag bij de grote broers neer. Maar dat zullen de kleinepartij-man- netjes zich nu nog nauwelijks kunnen voorstellen. houder opgescheept zou worden met een dergelijke, veelomvattende taak. „Je kunt dat zo'n man niet aandoen gezien de ontwikkelingen die zich in deze tijd voordoen. Dat is de taak van de Soester Gemeenschap, die van onderaf aan wordt opgebouwd en zijn wortels heeft in het Soester verenigingsleven", aldus de heer Joosten. Ook werd de vinger gelegd bij een pas sage uit de notulen van een vergadering van de werkgroep D '66 op 16 december van het vorig jaar: „Een onderzoek naar het standpunt van de overige fracties verdient aanbeveling". Dit nu was niet gebeurd. Alleen de VVD was benaderd. Volgens mevrouw Walma had ze dit ook gezegd op 16 december. Bij de nieuwe beraadslagingen over het concept zullen alle fracties in de ge meenteraad uitgenodigd worden, even als de leden van de Soester Gemeen schap in oprichting. Voorzitter J. van Eek van D '66 afdeling Baarn-Soest stelde, dat er misschien een procedure fout was gemaakt, omdat de werk groep niet tijdig op de hoogte was van de actie van mevrouw Walma van der Molen en mevrouw Korthuis (WD), maar dat het geen zin had hier langer over te discussiëren. Ook het overleg met de heer Leeflang van de Stichtse Culturele Raad kwam niet uit de verf. Hij was slechts telefonisch ingelicht over' het concept, maar niet hierover geraadpleegd. Deze hele gang van zaken werd de frac tie toch wel kwalijk genomen. Ir. G. J. Walma van der Molen, lid van de werk groep, bekende, het betoog van Ben Joosten gehoord hebbende, dat een ad viescommissie de beste oplossing is. Een commissie, die niet meer opgeheven wordt en waar de Soester Gemeenschap in de toekomst tegenaan kan praten. Ook de heer Huiser van de S. G. i.o. vond, dat Soest niet gebaat is met een culturele commissie, die Soester Ge meenschap gaat spelen. D '66-raadslid drs. H. Jonker tenslotte wilde eveneens het hele concept opnieuw bekijken en komen tot een aanpassing van het ini tiatief van zijn fractie en die van de VVD. Helaas kan er dit jaar niet gevlagd worden op de verjaardag zelf van onze kroonprinses, omdat deze op zondag valt. Maar ongetwijfeld zul len velen dat nu spontaan de dag daarna doen. Het Nederlandse volk heeft zich altijd sterk verbonden gevoeld met het Oranje-huis. In de loop van de jaren is gebleken dat zij een intelligente vrouw is, die, als zij daarvoor wordt geroe pen, haar taak, koningin te zijn van het Nederlandse volk, plichts getrouw en gewetensvolsvol zal vervullen. Haar stralende glimlach en haar spreekwoordelijke charme zijn over de gehele wereld bekend. In het buitenland draagt zij niet voor niets de naam „Prinses Glimlach". Zij heeft ook de taak een toekom stige koning op te voeden, wij den ken echter dat met de steun van haar echtgenoot, haar die taak wel is toevertrouwd. Zij wordt zondag 33 jaar en wij hopen dat er nog heei veel jaren bij komen. Een dezer dagen zal een begin worden gemaakt met de eerste werkzaamheden van de uitbreiding van kleedakkomoda- Uo op het sportcomplex westelijk van de Bosstraat, wat in gebruik is bij de v.v. SEC. De uitbreiding omvat 4 kleedkamers met cinuchegelegenheid en bestuurskamer, terwijl in het bestaande gedeelte nieuwe toilet-gelegenheden lot stand zullen ko men met een vergi-oting van de scheids rechterruimte. Eike zaterdag is het wikken en wegen om de gemiddeld 20 elftallen, in de tien te spelen wedstrijden, onder te brengen in de 4 kleedkamers. De 10 wedstrijden moeten dan worden gespeeld tussen 12.00 en 16.30 uur. Veeal moesten 2 a 3 elftallen tegelijker tijd gebruik maken van 1 kleedkamer. Dc Koninginnelaan in de richting Nieuwerhock, veertig jaar geleden Dezelfde plaats nu 't Was een situatie welke dringend om uitbreiding vroeg. Ook de sportstichting was zich bewust van deze toestand, zodat van die zijde alles werd gedaan om tot vergroting van de kleedakkomodatie en de aanleg van een voetbalveld, pupillenveld, oefenhoek en hopelijk een honkbalveld te komen. Met de realisatie zijn enige tonnen gemoeid. De eerste fase, vergroting van de kleedakkomodatie, vordert een ruim bedrag. Een bedrag wat hoger ligt als de beschikbare gelden. Er had wel bezui nigd kunnen worden maar dat zou ten koste zijn gegaan van het geheel. Het plan zou dan weer moeten worden her zien hetgeen tijdrovend is, en daardoor weer duurder. Om nu te komen tot een spoedige verwezenlijking van het plan zoals dit momenteel op tafel ligt, heeft het bestuur van SEC, in nauw en prettig overleg met de dienst Gemeentewerken, besloten een vrij aanzienlijk bedrag te steken in dit projekt. Binnen niet-al te lange tijd zal dan aan deze dringende behoefte een eind geko men zijn, zodat SEC kan beschikken over 8 kleedkamers. In ons blad van dinsdag j.l. hebben wij mededgedeeld, dat de aktie „Moeders voor moeders" thans ook de gemeenten Soest, Baarn, Amersfoort, Spakenburg en Bunschoten in haar werk heeft be trokken. Deze aktie beijvert zich om urine van zwangere vrouwen in de eerste maand van de zwangerschap, in te zamelen, waaruit een geneesmiddel wordt bereid, dat bij de medische behandeling van bepaalde vormen van onvruchtbaarheid een belangrijke rol kan spelen. Het adres waarmede aanstaande moe ders in Soest contact kunnen opnemen is: mevrouw E. J. van Mameren-Dekker, Valeriaanstraat 10, Soest, telefoon 8481. Een van de meest verkochte boekjes is zeker wel het spoorboekje geweest in het afgelopen jaar, tenminste zo was het bij ons. Helaas bleek er al spoedig een tekort. Nu hebben we door toeval nog op enkele exemplaren beslag kunnen leggen, zodat liefhebbers, die wij moes ten teleurstellen nog gelegenheid hebben in bezit te komen van deze gids. As U dan tóch gaat reizen, gaat U dan eens naar Rotterdam en profiteert U er van twee toeristische attrakties. Ze zijn wel uiteenlopend, maar ondanks dit feit, tot en met 12 april aan elkaar verbon den. Wanneer U de mooie Maya-ten toonstelling in het Museum voor Land en Volkenkunde gaat bezoeken, waait de frisse windt uit de havens al om Uw hoofd. Een combinatie van Maya's nog tot en met 12 april te zien zijn, blijft dit voordeeltje dus ook tot zolang. We kun nen U deze combinatie echt aanbevelen. Zullen we nóg een Rotterdamse tip ge ven? Vooral voor hen, die van zeventien- de-eeuwse schilders houden en van het oude Delfse aardewerk geldt dit. Om een mooie, intieme verzameling te zien in de sfeer van waardigheid, passend hij deze prachtige verzameling, moet U zich op zondag, woensdag of vrijdag tussen 14 en 17 uur, of op dinsdag en donder dag tussen 11 en 14 uur, naar Westersin gel 66 begeven. U komt dan in het woonhuis van een bekende verzamelaar Willem van der Vorm. die van zijn be zit een stichting maakte. U bent er wel kom zonder toegangsprijs, dat wil dus zeggen dat U de schoonheid der „oude meesters" gratis kunt genieten. Voor de ware minnaar ligt er op ons kantoor een kleine folder met reprodukties. Heeft U er in het nieuwe jaar al eens over gedacht lid te worden van VW Soest? Het is zo gemakkelijk zo'n infor- malie-kantoor in de eigen gemeente. Of heeft dit U niets te zeggen? Komt U dan eens binnen, bijvoorbeeld voor het vragen naar een busverbinding naar een piepklein plaatsje in Nederland, waar U plotseling heen moet. Wij helpen U met alle bustrajekten. Nu ja... U kijkt maar eens, eerst bij ons binnen en dan...? Hartelijk dank!

Soester Courant | 1971 | | pagina 1