NMB Kinderboerderij nu officieel geopend ven MARCHAL - HAARMODE LOVE STORY Officiële Mededelingen Botje van de koningin JAN BOLS ZAL BEWJZEN DAT HÏJ de snelste wegwezers starten op een echte LUCAS batterij! ¥E m aio De fitte Pompen EN NIET FORNAESS KAMPIOEN IS gametuwtijdmee-ganaardenmh OOK VOOR HOGE SPAARRENTE paperback ad 7,90 Lager-ondenvi j swet Krabbels van Knelis WIJ HEBBEN HART VOOR UW VAKANTIE [M^°ktessdlANV:R reisagenten Successen voor Soester kunstenaars S.E.C.-jeugd thans definitief naar K.N.V.B.- kamp in Ouddorp VRIJDAG 29 JANUARI 1971 N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ TRANSMARK I HOOFTLAAN 57, BUSSUM TELEFOON 02150-10151* REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155 4785 G J. WESSELS Soestet berg sest rast 53-td. 2419 SOEST „Verhaal van een liefde" door ERICH SEGAL U zult verrukt zijn van dit bijtende verhaal van weemoed en romance. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 14 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Burgemeester en weihouders van Soest brengen ter openbare kennis, zuJks '.er voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwiiswet 1920, cat de raad van die gemeente in zijn verga dering van 21 januari j.1. medewerking als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het ver zoek van het bestuur van de stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronder wijs te Soest voor het aanschaffen van een schrijfmachine ten behoeve van de St. Theresiaschool voor g.l.o. Soest, 28 januari 1971. Er werden spijkers met koppen geslagen, gistermiddag op het erf van de kinder boerderij De Vrjje Teugel. Ruim driehonderd jongens en meisjes waren op eigen houtje of met hulp van ouderen twee uur in de weer met het bouwen van hut ten. Daarmee vierden ze de opening van de boerderij aan 't Oude Grachtje, na een periode van verbouwingen en reparaties. Toen om half vijf de prijswinnaars bekend waren en de jeugd naar huis ging, veronderstelde een jongetje, wijzend op de hutten: ..Ze zullen wel afgebroken worden, want ze worden vast onbewoonbaar verklaard". De winnaars, bouwers van „De Vrije Hut", hadden nog niet alle moed verloren: „Misschien blijft onze hut wel bestaan", zeiden ze. Ajje ut ming vracg dan mok zeige daat wullie minse toch nu bar grote groep vreemdelinge binne. Un deursnee mlnse griepe, laot staon un mins vaan ongs boe- re. Neem noeng allenug is die luu die mit alle geweld steeds maor weer naor de maon wille. Ut hiet daat aal die trammelaant zo nodug mot gebeure veur de wetenschap, maor ik wou daat ik is in ut binnenste kon kieke vaan die luu die daat zo vaast en zekur bewere. Laote wullie effe eer- luk weze, der binne maor heul wienug minse die glove daat de Russe en de Aameriekaone ut allenug maor as we- tenschappeluk gefriemul zien. Gelukkug is ut allemaol nogaal veur- spoedug vurlope. Ut aantaal minse daat bie die ekspieriemente ut tiedelukke veur ut eeuwige hebbe verwisseld is nog wel op de vingurs vaan een haand te tellen, teminste die vaan de Aameri- kaonse kaant. Daor binne zu nog wel zo, daat zullie de weruld ok laote wete as ut nie goed egaon is. Maor an de aore kaant vaan ut gardien en de muur mit zun gevaorlukke veurlaand, leig daat allemaol effe aors. Vaan die kaant hore wullie nie zo bar veul as ut nie gelukt is. Wel as allus is goed egaon, daan liekt ut wel of ter zo bar veul ovur gezeit mot worre daat ut aore as ut waore ovurschreeuwd mot worre. Noeng is ter weer zoor vlucht naor de maon. Der binne geen riziekoos genome en der is vaan allus gedaon om te zor- rege daat alles presies volluguns de plaane vurloopt. Waat daat angaot mag- ge wullie gerus anneme daat die veur- zorrege mit zorrug genome binne. Der is niks an ut toevaal ovur gelaote. Ut maankement bie de veurugge maon- vlucht is heulemaol opgespeurd en der binne veurzieninge angebraacht die daat soort naorughied veurkomp. Maor daat zie ik allemaol nog nie zo goed. Die maonvuroveraors magge noeng wel bewere datter niks ken gebeure om dat an allus is gedaacht, maor daat baasere zullie maor op ut feit dat de gemaokte foute binne veurkomme. Daat houd nie in datter geen nieuwe gemaok kenne worre. De luu die veur zoon baontje uutgezocht worre, motte netuurluk an heul strenge eise voldoen, maor veur ming, en Kne- liao staot heulemaol aachtur ming, bin ne die luu allemaol bar gek. Ik zie ming aal teuge Kneliao zeige, „vrou ik mot veur un paor daoge weg, waant ik mot mit nog un paor minse waat stene en aore rommul op de maon gaon haole, veur de wetenschaapsminse, die daan kenne gaon uutzeuke hoeveul jaore die spulle ouwd binne". Ze zou vraoge of ut in ming kop waas geslaoge, zo maor mit ming leve te gaon spotte. Noeng begriep ik netuurluk ok wel dat- er aaltied wel minse zalle blieve die der eige angetrokke vuule tot ut onbe kende, maor ik waas as kingd aal nie zoon held. Ik duurf der wel veuruut te komme dak heul geen held waas in ut donleur en daat ik savongds lievur tuus zaat, daan laangs un donkere weg. Maor der binne ok minse die daor heulemaol niks om geve en daorom gloof ik dat er best wel minse veur die ruumtereize te vingde zalle weze en blieve. Ik bekiek ut allemaol wel veur de til- levisie. Maor daor komp noeng laang nie zo veul vaan te zien as bie de veu- rege kere. Die vriejer die zun eige toen as ut wao re beroemd hep gemaok mit zun mooja vurhaole der omheen, hep gezeit dat tie ut noeng nie meer wou doen. Daat liek un heul duudelukke vurklaoring^ maor ajje effe verdur kiek en luusterL daan kom je waat teuge daat nie zo duudeluk is. Veurop motte wullie veur de eerlukhied wel effe stelle, daat die vriejer ut zo aordug dee, dajje doch dajje zelluf op de maon rongd waandelde. Noeng wouw die veuraaf un praotje mit die luu gaon maoke in Aameriekao, daat zouw veul betur weze. Maor de luu die daor bie de tillevisie ovur motte be- slisse, zaoge daat zo nie en zullie zeeje daat ut nie nodug waas. Die maonpraotur waas ut daor nie mee eens en noeng wil die der nie meer ovu praote ok. Ik bin blie daat wullie in ongs laand nog effe mit ongze schoene of klornpe op de aorde blieve staon, waant waat zouw der gaon beure as die vriejer vol- legende keer mit alle geweld eerst veur aaf un praotje mit ut mannetje op do maon wil gaon maoke, ut end is zuuk aal is de maon zo langzaomerhaand toch wel in ongs reikvlaak komme te lei ge. Ik bekiek ut wel vaan of de grongd ak de maon maor deur de bome zie schiene en daan hoef ut nog nie eens vief de- sembur te weze. Voordat de jeugd met haar opbouwende werk kon beginnen, zorgde de pony „Theadora van Weltevreden" voor de opening. Er kwam geen schaar aan te pas, dat kan niet als je een paard met de opening belast; Theadora beet het lint door, overigens gedwongen, anders had ze de wortel die er aanhing niet kunnen opeten. Roland Butzelaar (9) uit het Soesterveen, mocht de pony leiden. Het was de waardering van De Vrije Teugel voor zijn hulp sinds de oprich ting van de boerderij. Elke dag was hij present om karweitjes op te knappen. Theadora was niet het enige dier, dat in het middelpunt van de belangstelling stond. Ook de bok, die het stichtingsbe stuur namens koningin Juliana kreeg aangeboden, werd enthousiast ontvan gen. Met een auto van het paleis werd hü woensdagmiddag gebracht. Dokter Verheul, de dierenarts, nam de bok in ontvangst. Hjj moest nog aan 7,'n om geving wennen; hij maakte gekke bok- kesprongen en Jan Spiering, de beheer der van de kinderboerderij, zei dan ook: ,,'t Lijkt wel of we een tijger hebben gekregen". De bok was niet het enige geschenk. Mevrouw Swager bood namens de af deling Soest van de Kon. Ned. Vereni ging Eerste Hulp Bij ongelukken een gevulde EHBO-koffer aan. Ondanks het feit, dat de jeugd er gistermiddag bij de huttenbouw duchtig op los sloeg, hoefde de inhoud van de koffer niet te worden aangesproken. In tegenstelling tot de kist met spijkers, aangeboden door de heer Buitendijk. „Ik heb nog geen één keer op m'n duim geslagen", zei een jongetje, „maar ik heb ook wanten aan". Een jongen van een jaar of tien zocht eerst een mooi plekje uit en daarna planken. „Alle begin is zwaar", zei hij, en hij zocht een flinke stapel bij elkaar, die hij onder z'n arm nam. Hij had in Persoonlijke service en bovendien jarenlange ervaring Steenhoffstraat 9a, tel. 6571 - 4905 Dagelijks geopend van 9-5 uur; zaterdags van 9-12 uur. ieder geval hout van de bovenste plank. Voor de anderen maakte het niet zoveel uit. Voor hen was alle hout timmerhout. Daarna gingen de jongens en meisjes aan 't werk om te laten zien, dat ze uit het goede hout waren gesneden. In twee uur tijd bouwden ze zo'n 25 hutten. De een nog mooier dan de andere. En alle maal voorzien van een zelfbedachte naam. Zwarte Condor, Huize Artishock, De Vrijbuiters, De Lamaars, In 't mid den en Het Rovershol stond er op ge schilderd. De bouwers van een hele gro te hut noemden hun produkt van bouw nijverheid Bed-bungalow, want zij had den er een beddespiraal in verwerkt. Niet iedereen had een hamer meege bracht. Sommigen moesten zich behel pen met stenen. Maar er waren ook kin deren, die geen hamer nodig hadden. „Alles helpt", vonden zij, en ze bonden latjes met touwtjes vast. Achter hen stonden jongens te schreeuwen: „Wie heeft er nog spijkers voor ons, we heb ben er niet meer". Ze hadden geen moeite gedaan te verbergen waar ze die voor hadden gebruikt. Hun hut zou vast niet in elkaar vallen. Om vier uur begon de jury aan z'n werk. De directeur van gemeentewer ken, de heer H. J. van der Dussen; Wil Willemsen, cursusleidster bij Arti shock; Otto Prinsen, kunstschilder; de heer H. Nieswaag, hoofd van de Rinke Tolmanschool in het Soesterveen, en de imker Chris Uijterwijk baande zich eei weg over het erf voor een bezoek aan alle hutten. Chris Uijterwijk was te elf der ure in de jury opgenomen, omdat wethouder mevrouw M. C. P. Walter- van der Togt van openbare werken ver stek had laten gaan. „We hebben te weinig hout en we zijn ook te laat begonnen", verontschuldigde zich een jongetje voor het feit dat zijn hut nog niet klaar was. Een ander: „Meneer, dit is een driehoek-hut, een heel apart model". Er waren ook jon gens en meisjes, die zich door de komst van de jury niet uit hun spel lieten ha len. In een wigwam zat een Indiaan on verstoorbaar een pijp te „roken". In een andere hut zaten de bouwers rondom een stapeltje takken. „Een open haard", meende een van de juryleden. Na een half uur had de jury het wel bekeken. Chris Uijterwijk maakte de uitslag bekend. Winnaars werden de bouwers van „De Vrije Hut". De jury leden beloonden hiermee niet alleen de originaliteit van, de hut, maar ook jiet feit, dat de zeven -bouwers- geen enkele hulp van een oudere hadden gehad. De De deskundige jury had geen makke lijke taak bij de beoordeling. Een hord met opschrift bjj de ingang van dc kinderboerderij maakt alles dui delijk. bouwers, de broertjes Remko en Edwin Visser, Sietse Visser, Bertje de Groot. Walter en Tineke de Bree, en Raymond („zijn achternaam weten we niet, hij kwam zomaar aanwaaien") mochten een prijs uitzoeken in de doos, die voorzitter mevrouw Huij gen aandroeg. De jury had geen gemakkelijke taak igehad, vertelde de heer Uijterwijk, en er waren zoveel mooie hutten, dat ze besloten had enkele eervolle vermeldin gen te geven. Die krijgen de bouwers van „Het Rovershol Aasgier" voor de degelijke constructie; van de „Knutsel- smurf", omdat zij voor hun bouwwerk geen spijkertje hadden gebruikt, en van „Huize Artichok" (zonder s), omdat het zo gezellig was ingericht en omdat er een tuintje bij aangelegd was. Na de prijsuitreiking was het feest nog niet afgelopen, al gingen veel jongens en meisjes naar huis. Degenen die ach terbleven en meehielpen het erf schoon te maken, warmden zich aan het vreug devuur, dat onder leiding van Jan Spie ring werd aangestoken. Eén jongetje maakte niet de hele fik mee: hij „moest zo nodig". Dat kon, dankzij de werk zaamheden van Henk Kuipei\ die in de avonduren al het loodgieterswerk heeft verzorgd. In z'n eentje en gratis Meer dan honderd kunstenaars en kun stenaressen uit de. provincie Utrecht hebben deelgenomen aan de provinciale tentoonstelling met de bedoeling te ko men tot verkoop van een aantal tentoon gestelde kunstwerken ten behoeve van de provincie Utrecht., Iedere deelnemer kreeg de mogelijkheid in het provinciehuis te Utrecht deel te met drie werken aan de tentoonstelling nemen. Volledig democratisch is de keu ze van de zevenentwigtig door de pro vincie aangekochte werken geschied. Het op het provinciehuis werkzame personeel bestliste mede in de bijzonder moeilijke keuze. Voor bijna 15.000,is er door de pro vincie aangekocht, terwijl door particu lieren drieentwintig kunstwerken zijn gekocht met een totale rijkssubsidie van 2000,—. Aan deze tentoonstelling ten behoeve van de provinciale aankoop werd ook door verschillende Soester kunstenaars deelgenomen. Kees van der Wel, met composities in drukinkt, trad bijzonder sterk op de .voorgrond door als een der weinige van de groep, die voor aankoop in aanmerking kwam, twee van zijn werken aan de provincie te kunnen ver kopen. Wim Wynman, behoorde met zijn „bloesemboompje" ook tot die gelukki gen". De jonge Noorse schaatsenrijder is Europees kampioen geworden in Heerenveen. Ongetwijfeld is hij een waardige kampioen. Toch is de reglementaire uitschake ling van Jan Bols de oorzaak van de vraagtekens die bij de titel van Fornaess worden gesplaatst. Hoet onbevredigend de uitschakeling van Bols ook was, de prachtige prestatie van de 28-jarige Cees Verkerk op de 10 km, waarmee hij de Zweed Claeson van de derde plaats verdrong, maakte weer veel goed. Nog geen vier weken geleden was For naess nergens, maar precies bij de Noorse kampioenschappen en het Euro pese kampioenschap in Heerenveen was hij in vorm. Nog meer verrassend was de wijze waarop de Russen zich opeens weer bij de schaatsselectie schijnen te hebben gevoegd. Duel: Bols - Fornaess Net zo zuur als voor 'de Nederlanders' de reglementaire uitschakeling van Jan Bols was, was de val op de 1500 meter voor de Rus Tsjekoelajef. De Rus stond op dat moment tweede in het algemeen klassement, na Fornaess. Doordat hij een goede 5 km had gereden mocht, hij toch op de-10 km starten. Nu verspeel de hij 4 a 5 punten voor het algemeen klassement en daarmee de derde, vierde of vijfde plaats. Met de wereldkampioenschappen in Gotenburg op 6 en 7 februari in het vooruitzicht kan niet anders worden ge zegd dan dat daar een heel, heel span nende strijd zal worden gevoerd. In de eerste plaats mag een strijd tussen Jan Bols en Dag Fornaess worden verwacht. De Noor zal willen laten zien dat hij de echte kampioen is, terwijl Bols het te gendeel moet bewijzen. Ard Schenk Daarnaast ontstaat nog een heel interes sante strijd om de overige topplaatsen. Daarbij is in de eerste plaats Ard Schenk betrokken, die in Heerenveen zijn kansen op de titel voornamelijk door een slechte 5 km verspeelde. Hij is zowel voor Fornaess als Bols een grote concurrent voor de wereldtitel In Heerenveen deden de Zweden het niet zo best. Claeson werd door Cees Verkerk op het nippertje van de derde plaats gewipt, Sandler kwam niet ver der dan de dertiende en Johansson niet verder dan de vijftiende plaats, terwijl Walberg zich als negende in het alge meen klassement na drie afstanden niet kon plaatsen voor de zestien 10 km rij ders. Zij zullen zich voor eigen publiek willen revancheren. Heya Keessïe Nu zullen de Zweden het daarmee heel moeilijk krijgen want: Cees Verkerk heeft laten zien dat de (te) laat begon nen tempotraining al vrucht afwerpt, terwijl Valeri Tsjekoelajef heeft getoond de klasse te bezitten om in de hoogste top een flink deuntje mee te blazen. Dit voor ogen houdende zal het voor Eddy Verhei jen heel moeilijk zijn om in Gotenburg een zesde plaats te behalen zoals in Heerenveen. Hetzelfde geldt voor de oude Noor Magne Thomassen voor zijn vijfde plaats. Omdat het in deze titeltoernooien be palend is hoeveel map een bepaald land bij de eerste twaalf heeft in het eind klassement voor het aantal rijders dat het volgende jaar in dat toernooi mag rijden, zijn de posities van Hieltala (Fin land in Heerenveen 12de), Peter Nottet Het is goed sparen bij de NMB De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%°/c NMS-Rentespaarbrieven (lle), Gerard Zimmermann (West-Duits- land, 10de) en Sten Stensen (Noorwegen, 9de) voor Gotenburg op z'n minst twij felachtig. Gelukkig is Nottet voorlopig klaar met zijn studie, waardoor zijn prestaties met de dag beter worden. Pfrommer overtuigd Leen Pfrommer, de coach van de Neder landse schaatsploeg, was na afloop van iiet kampioenschap in Herenveen ervan overtuigd, dat Jan Bols de titel zou heb ben gewonnen. Zijn voornaamste argu ment was, dat Bols net zo'n goede 1500 m kan rijden als de Noor Fornaess en op de 10 km sterker is. Daarentegen legde de Noor juist op die 1500 meter, een sleutelafstand, een geweldige tijd neer, waar Ard Schenk flink bij achter bleef. Nu is het merkwaardige met Fornaess, dat hij een uitstekende 1500 en 5000 meter rijdt, maar op de 500 en 10.000 meter aan zijn voornaamste concurren ten altijd wat terrein prijs moet geven. Met name ook aan Jan Bols als de Hoogeveense sportartikelenwinkelier goed rijdt op de 500 meter. Nu ligt de kracht van Bols ten opzichte van For naess in het feit, dat hij op de 5 km minstens van gelijk gehalte is. Maar tot nogtoe heeft hij op de 1500 meter altijd wat verloren aan de Noor. Bols favoriet Wil Fornaess tegen Jan Bols een zeer serieuze kans maken in Gotenburg dan heeft hij aan een sublieme 1500 meter niet genoeg, zolang onze landgenoot een halve seconde sneller is op de sprint, zoals in Heerenveen. Daarom en omdat Jan Bols heel fel zal vechten om voor het eerst in zijn schaatscarriére een in ternationale titel te winnen en tegelijk revanche te nemen, lijkt hij ons de voornaamste favoriet. De SEC jeugd is thans verzekerd van de reis naar het nieuwe KNVB-kamp in Ouddorp. Van de KNVB is bericht ontvangen dat de SEC-jeugd met 45 personen (veertig jeugdleden en vijf lei ders) is ingeschreven voor het kamp in Ouddorp van 26-30 juli 1971. De SEC jeugd zal ook in 1971 de reis heen en terug maken met een bus en zal maan dagmorgen 26 juli reeds om negen uur naar Ouddorp vertrekken. Interessant voor de deelnemers is dat de KNVB in het kamp Ouddorp voor een aantal nieuwigheden zal zorgen. Vooral de oefeningen voor het verkrij gen van het KNVB-diploma zijn dras tisch gewijzigd en ongetwijfeld interes santer voor de jeugd geworden. Op het programma staan nu een veld loop van 2 km voor de jeugd van 12-13 jaar en 3 km voor de jeugd van 14-15 jaar. Ook is er hardlopen: voor de jeugd van 12-13 jaar 60 meter, voor de jeugd van 14-15 jaar 80 meter. Ook versprin gen is een nieuw programmaonderdeel. Verspringen voor de jeugd van 12-13 jaar minimaal 3,25 meter voor de jeugd van 14-15 jaar minimaal 3,75 meter. SEC zal met haar jeugdleiders en de groep van veertig deelnemers in de ko mende maanden zich intensief bezighou den met de voorbereiding voor de in het kamp te houden oefeningen. De voorbereiding voor het sketsje, dat op de slotavond zal worden opgevoerd, is in handen gesteld van leider B. Burg man. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

Soester Courant | 1971 | | pagina 5