Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 DE RACE BEGINT AL VROEG Jongen bij aanrijding gewond geraakt Jongen liep tegen bromfiets op Grote belangstelling voor Trim-prestatieloop Opnieuw verrassingen bij veldloopcompetitie Samenwerkingsorgaan Eemland Soester Vogelvrienden houden jaarvergadering Eiermarkt Weer ongeluk op overweg in Soestduinen Toon Kortooms komt naar Soest De onveilige Peter v. d. Breemerweg Interparochieel pastoraal beraad Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest Het oog gericht op de invloed van Drees OEGANDA De misère van stamtegenstellingen Dinsdag 2 februari 1971 49e jaargang no. 9 SOESTFRtïiOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Versehynt iedere dinsdag en vrtJdag Tel. 2596 - Postgiro 126156 De race naar het Witte Huis begint dit maal al héél vroeg. Zowel Senator Mus- kie van Maine als Senator Mc.Govern van Zuicl Dakota, beiden Democraten, hebben aangekondigd dat zij zich kandi daat stellen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Maar het duurt nog minstens anderhalf jaar vóór de verkiezingen worden gehou den! Over het algemeen heeft een president, die besluit, zich voor een tweede ambts termijn kandidaat te stellen, het getij mee. Hij kan namelijk allerlei maatre gelen nemen, die hem bij de kiezers in een goed blaadje brengen. Zo gezien heeft Richard Nixon een beste kans om het opnieuw te winnen. Maar zélfs in Republikeinse kringen is men daarvan niet zo zeker, en men hoort dan ook al de naam van Rocke- feller noemen als kandidaat, die moge lijk betere kansen heeft. De tussentijdse verkiezingen, die Nixon's positie óok binnen de Republikeinse par tij hadden moeten verstevigen, hebben immers niet het resultaat opgeleverd, waarop men had gehoopt. Geen succes Toen Nixon het Witte Huis betrok, was de vrijwel algemene opinie dat hij 't al tijd beter zou doen dan Johnson, wiens tweede ambstermijn verre van geslaagd kon heten. Tot op heden zijn er nog maar weinig tekenen die er op wijzen, dat die indruk juist was, want zo'n denderend succes is Nixon totnogtoe niet geweest. Noch in de binnenlandse, noch in de buitenlandse politiek kan hij wijzen op een belangrij ke keer ten goede. Steeds meer wordt de indruk versterkt, dat hij wel een door de wol geverfde politicus is, maar geen staatsman van formaat. De uitslag van de tussentijdse verkiezin gen heeft de Democraten moed doen vat ten en ze willen dat zo snel mogelijk doen blijken. Wat Muskie zegt en doet, moet nu al worden bekeken tegen de achtergrond van een mogelijk president schap. Concurrenten Toch is Muskie niet de enige kandidaat, want Senator McGovern heeft ook al plannen bekend gemaakt. Is Muskie als liberaal democraat een echte midden man., McGovern is progressiever en bij voorbeeld een uitgesproken tegenstander van het Vietnambeleid. Hij heeft dan ook al beloofd, een datum te noemen waarop de Amerikaanse soldaten uit Vietnam zullen zijn vertrokken. Van de nuchtere en bedachtzame Muskie is zo'n uitspraak niet te verwachten. Maar in middels hebben dé Democraten nu twee ijzers in het vuur, en als puntje bij paal tje komt, zal de een benoemd worden en de ander hem steunen. „Mr. Clean" Mukie's successen liggen echter meest op binnenlands gebied, en vandaar zijn op zienbarende reis die hem voert naar al de punten waarover wrijving bestaat, naar Tel Aviv zo goed als naar Kairo, naar Londen en Bonn zowel als naar Moskou. D't alles moet dienen om het „image" van Muskie te versterken, die weliswaar als „Mr. Clean" vermaardheid kreeg in zijn strijd tegen de milieuvervuiling, maar zich ervan bewust is welk een be langrijke rol tegenwoordig de buiten landse politiek bij de verkiezingen speelt. De kiezers zullen moeten beseffen, dat Senator Muskie ook op dit terrein van wanten weet. Hij zal niet alleen de kiezers moeten im poneren, maar méér nog de geldschie ters voor de verkiezingscampagne ervan moeten overtuigen, dat hij „een goede belegging" vormt! Gezond verstand Edmund Muskie is rooms katholiek, maar sinds Kennedy is dat geen beletsel. Hij is de zoon van een arme Poolse im migrant, eigenlijk heet hij Marcisze- weski, maar hij heeft in de beste Ameri kaanse traditie zijn studie betaald door in zijn vrije tijd als kelner te werken.' Hij heeft bij de Marine gediend geduren de oorlog, en Werd de eerste katholieke gouverneur in het protestantse Maine. en de eerste demokratische senator uit deze (altijd republikeinse) staat. Hij weet dus stemmen té trekken. Maar Muskie is geen man. die sterk tot de verbeelding spreekt. Hij is nuchter en zakelijk, heeft een hekel aan sensatie. Hij zal moeten appelleren aan het gezond verstand van de Amerikaanse kiezer, en al schijnt dat bij de presidentsverkiezingen soms ten enenmale zoek, men kan niet immer op de schijn afgaan! Bij een ongeval op de Birkstraat is vrij dagmiddag de 12-jarige A. van Ginkel uit Soest gewond geraakt. Hij zat ach terop bij een .vriendje, dat plotseling met z'n fiets de weg overstak. Het tweetal werd door een auto gegrepen. Van Gin kel liep bij het ongeval een hersenschud ding op en is door de politie naar Zonne gloren gebracht. Juist toen zaterdagmiddag de bromfiet ster mevr. H. F. B.-D. (65) uit Soest op de Burgemeester Grothestraat een groep kinderen van het Van Arkel-instituut passeerde, liep een van de jongens, de 18-jarige P. den D. plotseling het fiets pad op en tegen de bromfiets van mevr. B. Beiden kwamen ten val en liepen lichte verwondingen op. Beiden zijn voor onderzoek naar Zonnegloren gebracht. Ondanks een lichte neerslag, maar in elk geval bijzonder milde weersomstandighe den, werd zondagmorgen de tweede wedstrijd om het club-crosskampioen schap van de S.O. Soest, afdeling Atle tiek gehouden, door de medewerking van eigenaar en pachters opnieuw in de bos sen van „Pijnenburg". De meisjes c en d vertrokken gelijk voor hun 1000 meter. Bij de d-meisjes was het Kathinka Karsloot die fraai als le ein digde. De strijd bij de c-meisjes werd opnieuw beslecht in het voordeel van de fanatiek lopende Nanda Heykamp, op de 2e plaats gevolgd door Alette Willemse. Bij de dames bleek het opnieuw sneller te gaan, hun training werpt duidelijk re sultaten af. Mevrouw Woudstra ging ook ditmaal als le over de streep, 23 sec. Toepassing van de woonruimtewet De aangesloten gemeenten hebben in de loop van 1970 nieuwe gemeentelijke richtlijnen vastgesteld, die de woon ruimtewet voorschrift met het oog op de verdeling van de beschikbare woning voorraad. Deze richtlijnen zijn zoveel mogelijk gelijkluidend gemaakt. In ver band met de woningschaarste hebben de gemeentebesturen tevens besloten aan Woningzoekenden van buiten, die geen gio komen, de eis te stellen dat zij eco nomisch aan de regio gebonden zijn. Woningzoekenden zan buiten, die geen binding met één der samenwerkende gemeenten hebben, zullen dan ook niet voor toewijzing in aanmerking komen zolang het aantal woningzoekenden in de Eemland-gemeenten nog aanzienlijk is. De hierboven bedoelde voorwaarden zullen alleen gesteld worden ten aanzien van bepaalde categorieën goedkope dus veel gevraagde woningen. Meer gespecificeerd: premie of vrije sector woningen welke een kale huurprijs van 275,per maand niet te boven gaan en daarmede qua stichtingskosten gelijk te stellen eigen woningen. Gezondheidszorg De gemeenten Baarn, Bunschoten, Eem- nes, Hoogland en Soest overwegen een intergemeentelijke gezondheidsdienst op te richten, die de taken van deze ge meenten op het gebied van volksge zondheid zal moeten gaan uitvoeren. De noodzaak om de gezondheidszorg éen nieuwe basis te geven, doet zich vooral in Soest sterk gevoelen. Bestemmingsplannen Op voorstel van de commissie ruimte lijke ordening van het samenwerkings orgaan werd aan het gemeentebestuur van Soest bericht, dat tegen het ont- werp-bestemmingsplan" Industrie-ter- rein Soesterberg" uit regionaal oogpunt, geen bezwaar bestaat. Openbaar vervoer Het dagelijksbestuur van het Samen werkingsorgaan zal binnenkort een ge sprek hebben met vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen over het toekomstige railvervoer in het Eem- land-gebied. sneller dan tijdens de eerste wedstrijd. Mevrouw Klaarenbeek knabbelde 17 sec. van die tijd af en werd 2e, terwijl me vrouw Wessel maar liefst 37 sec. sneller liep. Bij de meisjes b. was het Tosca Snijde- laar die eerste werd met een tijd van 3 min. 35 sec. Gerda van Laar werd 2e. De b-jongens leverde de grootste strijd. Rien Wols bijzonder gebrand op zijn overwinning na de tactisch slecht gelo pen le wedstrijd die hem toen de over winning koste, nam geen risico en dic teerde zijn direkte belager Harrie Rey de strijd, hij finishte als le in 4 min. 34 sec. Harrie Rey moest 10 seconden prijs geven. Arnold Heykamp werd 3e. Het meest opvallende van deze strijd die zowel de b-c als d-jongens in de baan bracht was het lopen van Herman Vogel, die in de le wedstrijd als d-jongen ook al ver schillende b en c-klassers zijn hielen liet zien en uiteraard als le eindigde. Bij de c-jongens was het Frits Boekhof die de overwinning behaalde. De strijd bij de heren en de jongens-a was door ziekte van Ron van Duren en Jan de Haard en de nog niet van zijn blessure herstelde Jan Paauw, gedegene- geerd tot een formaliteit. Piet Majoor maakte zich er niet druk om, en liep zijn eigen wedstrijd met de klok als voornaamste tegenstander. Hij finishte als le in de tijd van 11 min. 13 sec., 25 sec. sneller dan tijdens de eerste wedstrijd. Ton Duits eindigde nu als 2e, veteraan Cor Woudstra als 3e; Peter Overbeek werd 4e. Bij de a-jongens was het Anton Hofslot die weer sneller was dan Wim Rey en Ger Duits. Over twee weken vindt de derde en laatste wedstrijd van deze competitie plaats in de Soester duinen. Honderd vijf tig personen namen deel aan de prestatieloop die eens in Pijnenburg werd gehouden. Hoewel er toch nog en kele deelnemers waren die de loop als wedstrijd zagen, liep het grootste ge deelte van de deelnemers zijn of haar afstand in eigen tempo, zodat bijna ie dereen gezond vermoeid aan de finish kwam. De Soester Vogelvrienden houden heden avond in Bos en Duin aan de Bosstraat hun jaarvergadering. Naast de gebruike lijke huishoudelijke punten als de jaar verslagen van de secretaris en penning meester staan op de agenda de bespre king van het bestuursbeleid en een be stuursverkiezing. Drie bestuursleden, te weten mevr. G. Simonsz-Kamphorst, (penningmeesteres- se) en de heren P. J. Ch. Dijkman (se cretaris) en D. P. J. van den Heuvel (rin- gencommissaris) zijn aftredend doch her kiesbaar. Ook zal het verslag van de districtsvergadering vanavond worden besproken. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van ƒ12,50 tot ƒ13,25. Middenprijs ƒ13,—. Prijs per kg ƒ2,06. Op de spooroverwegovergang in Soest duinen is vrijdagmiddag opnieuw een ongeluk gebeurd, het zesde in nauwelijks een half jaar tijds. Juist vanwege het grote aantal ongeval len op en in de omgeving van de over weg worden momenteel verbeterings werkzaamheden uitgevoerd. Daartoe moet het verkeer over één weghelft ge leid worden. Vrijdagmiddag kreeg de 24-jarige vracht wagenchauffeur G. J. M. T. uit Soester berg een veilig-teken van de man, die bij de werkzaamheden de verkeerslichten bediende. T. naderde over de linker weghelft de spoorwegovergang. Hij zag daardoor ech ter niet, dat op een gegeven moment de bomen dicht gingen. Pas toen hij vlak bij de overweg was, had hij het in de gaten, maar afremmen had toen weinig zin meer. De vrachtwagenchauffeur gaf vol gas en schoot nog net voor een stop trein de overweg over. Aan de overzijde werd de andere boom in stukken ge reden, maar personolijke ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer ondervond toch nog enige vertraging. Vrijdagavond 12 februari vertelt Toon Kortooms over het ontstaan van zijn boeken en leest voor uit eigen werk. De Werkgroep, die dit soort avonden organiseert, dacht hiermee in de cama- valstijd een humoristisch auteur naar Soest te halen die bij iedereen in de smaak zal vallen. Een auteur van wiens totale' oeuvre reeds meer dan, drie mil joen exemplaren hun weg naar de le zers vonden. Hij schreef tot nu toe 12 boeken van ontspannende aard. Of zoals op de flap van zijn boeken staat: .„Ik schrijf blij moedig en menselijk. Ik schrijf zoals ik ben." Enkele titels: „De helden van Califor- nië", „De zwarte plak", „Mijn kinderen eten turf", „Parochie in Peelland", „De Beekman-trilogie" (350.000 exemplaren verkocht), „Liefde in Peelland", „De kleine emigratie" (volgens hem zelf zijn beste boek) en „Help! de dokter ver zuipt". De laatste, een kluchtige combinatie van een dokters- en streekroman, beleefde al 18 herdrukken. Sinds z'n verschijning stond dit boek maandenlang op de best sellerslijst van in Nederland meest ver kochte boeken. Het gaat over de on langs overleden, en legendarisch gewor den, dokter Wiegersma uit de Peel. Sinds Antoon Coolen overleden is, heeft Kortooms (55) het Peelrijk alleen. Daar is hij geboren en getogen. Reeds op de lagere school schreef hij toneelstukjes en prijswinnende opstellen. Acht jaar Schrijver Toon Kortooms heeft hij er voor de klas gestaan. Toen ging hij als journalist werken bij het Dagblad van Oost-Brabant. In 1953 ver huisde hij naar een riante villa iii Bloe- mendaal en werd rubriek-redacteur bij Panorama. De gretigheid waarmee zijn boeken wor den gelezen is een pleister op de wonde niet voor literair te worden versleten. Kortooms, die zich zelf thuis voelt in het rijtje Bomans. Carmiggelt, Schmidt en Huizinga, stelt: „Als je literatuur schrijft word je toch maar door 1 per cent gelezen. En wat is literatuur. Ik schrijf op humoristische wijze over alle daagse dingen. Ze hoeven niet van mij te zeggen dat ik literatuur bedrijf, als ze maar weten dat ik zeer humoristisch ben. In mijn boeken (met vertalingen in Oost- en West-Duitsland, Frankrijk, België en Tsjecho-Slowakije) zit geen zware problematiek, maar hol zijn ze ook niet. Mijn humor is te vergelijken met die van Toon -Hermans. Ik maak louter bestsellers." Op zolder heeft Toon Kortooms nog een kist vol verhalen, voldoende bestesellers voor jaren. Op 12 februari een plezierige avond in het Artishock-gebouw, om 8 uur pre cies. Toegang 3,Voor leden van Arti- shock, 't Nut en C. J. P.-houders: 2, Voorverkoop bij de boekhandels Adri- aansen en v. d. Ven in Soest. En aan de zaal. Vrijdagmorgen j.1. werd mevr. H. uit Baarn, om. 7 uur fietsend in de richting Amersfoort, ingehaald door een onbe kende bromfietser die naast haar bleef rijden. Toen mevr. H. hem verzocht door te rijden kreeg zij enige klappen waarna de man verdween. Aangifte bij de politie werd gedaan. Vanwege de vooral in de laatste jaren sterk veranderde omstandighe den in Kerk en Maatschapp, is in over leg met het bisdom in de loop van het vorig jaar onstaan het Inter Parochieel Pastoraal Beraad Soest (afgekort I.P.B.). Het I.P.B. is samengesteld uit alle wer kende priesters van Soest (zonder Soes terberg) en vanuit iedere parochie en de nieuwbouw in het Soesterveen twee le ken. Het I.P.B. stelt zich voornamelijk tot taak coördinerend en stimulerend op te treden ten aanzien van alle pastorale problemen in samenwerking met kerk besturen, parochieraden, schoolbestuur enz. enz. Voorlopig hebben in het I.P.B. naast de pastores zitting genomen: mevr. J. M. H. Korte-Tieland en de heren W. P. Schrijver, H. J. Vreeswijk, S. Keet. H. de Bruin, T. F. J. v. d. Loo en B. L. v. de Rijst. Allen die belang stellen in 't open bejaar denwerk en in het bijzonder de blokhoof den en plaatsvervangende blokhoofden van de Bejaardenwacht, worden uitgeno digd een lezing bij te wonen van de heer J. Neuteboom, directeur van de Dienst Sociale Zaken van de gemeente Velsen en wel op donderdagmiddag 4 februari, te 14 uur. in de bovenzaal van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek aan de Al- bert Cuyplaan. De lezing valt in 3 delen uiteen t.w.: a. Wat kunnen bejaarden zelf doen aan open bejaardenwerk? b. Welke bijdrage kunnen blokhoofden van een Bejaardenwacht leveren om be jaarden langer hun zelfstandigheid te la ten behouden? c. Een uiteenzetting over het „gesloten bejaarden-circuit" in de gemeente Vel sen. In de zaal zullen werkstukken worden getoond van bejaarden, die hun creativi teit hebben geuit met behulp van een exclusieve methode, die men als „schil der-therapie" betitelt. Het is tekenend voor het aanzien van dr. Willem' Drees senior, dat zijn sim pele voordracht van bezwaren tegen de Partij van de Arbeid voor de televisie wellicht bereikt wat ijverige protesten van anderen vergeefs beoogden. Het partijbestuur, zo liet de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, drs. Joop den Uyl doorschemeren, zal nieuwe feiten overwegen bij het opnieuw for muleren van de voorwaarden, die de P.v.d.A. stelt voor deelneming aan een regering. Dit is een omhaal van woorden om te zeggen, dat dit bestuur nu ook proberen wil of het met fatsoen af kan komen vande resolutie, die een coalitie met de K.V.P. en eigenlijk ook de andere con fessionele partijen uitsloot. Daarbij wordt dan vooral de nadruk ge legd op uitlatingen van de heren Kloos en Lanser, ex-voorzitter van het N.V.V. en C.N.V.-praeses, in die zin. Maar het lijdt geen twijfel dat de heer Den Uyl en zijn medebestuurderen al lereerst gedacht hebben aan de morele klap, die ze mogen verwachten als de oude Drees de partij verlaat, die hij zelf indertijd hielp oprichten. Ook al is hij nu een eind in de tachtig, zijn voorbeeld zou veel navolging krijgen, dat kan men terecht verwachten. Dat wil niet zeggen dat alle argumenten die de heer Drees aanvoerde even sterk waren. Hij lijkt de invloed van Nieuw Links bijvoorbeeld te overschatten, ze- op dit moment: die partij in de partij is al danig verwaterd. Bovendien kunnen we stellen, dat zo goed als deze groep het recht had om te proberen de partij in een bepaalde rich ting te duwen, de anderen dit net zo goed hadden kunnen doen. Die hebben dit ook gedaan, maar toen het niet vlot genoeg ging hebben ze een splinterpartij gevormd, een procedure waarmee de heer Drees evenmin erg blij geweest kan zijn. Maar een geheel andere zaak is dat Drees immer van het principe is uitge gaan dat een politieke partij de plicht heeft bereid te zijn regeringsverant woordelijkheid te dragen en zeker als ze enig formaat heeft daarnaar moet stre ven: als je idealen hebt verwezenlijk ja die al regerende, niet al opponerende. Het is duidelijk, dat de P.v.d.A. zich in een isolement aan het manoeuvreren is, waarbij ze hooguit kan hopen enige in vloed uit te oefenen in buitenparlemen taire akties, bijvoorbeeld samen met da vakbeweging. Heren Lanser en Kloos duiden duidelijk aan, dat in dit opzicht de bijval niet hevig genoemd kan worden. Dan is er eigen lijk maar één weg: terug naar de partij die open staat voor mogelijkheden om te regeren of om oppositie te voeren, al naar het verkiezingslot en het toeval wil. Het kan zijn dat de op dit moment zo wijd verbreide woorden van nestor Drees nu de doorslag geven, al is het maar uit vrees voor een verkiezings nederlaag. KANTMAN. De generaals van Oeganda hebben in ieder geval organisatietalent: ze hebben keurig gewacht tot president Milton Obote het land uit was om het af te zet ten. En al weten we het bij generaals en kolonels nooit, het kan goed zijn dat ze volgens belofte het grondwettelijke bur- gelijke bestuur weer instellen - hun col lega's in Nigeria hebben dat inderdaad gedaan. De voornaamste bezwaren die tegen Obote zijn aangevoerd luiden dat hij de corruptie in de hand werkte, als een dik- tator tewerk ging, oppositie verbood en vervolgde enzovoort. Respeklabele rede nen al, maar de hoofdzaak is ook dat het Obote op zijn manier nooit lukte van het land een echte eenheid te maken. Waar aan hij bezweken is - ondanks zijn trot se bewering dat hij zich geen angst over een staatgreep hoefde te maken - is dat de stamtegenstellingen toch sterker ble ken dan zelfs het hardste, krachtigste bewind. Toen zijn land onafhankelijk werd - te voren was het een Brits protektoraat - werd de vorst van Boeganda, kabaka Moetesa II, president van de unie. Diens stam, de Baganda, en de Lango-stam van het. noorden waaruit Obote afkomstig is, hadden altijd tegenover elkaar geslaan en wederzijds vertrouwen groeide in de eerste jaren niet. Nadat Obote de kabaka had verbannen en zichzelf van premier tot president had bevorderd werd de toestand uiter aard niet plezieriger, temeer doordat Obote de kabaka-gezinde Baganda zon der veel egards vervolgde. Waarschijn lijk niet zozeer uit haat, dan wel om de eenheid die niet wilde ontstaan dan maar af te dwingen. Hij geloofde duide lijk meer in een centraal gezag dan ln een federatieve samenwerking, een pro bleem dat in Afrika met zijn vele stam men door menig land klemmend wordt gevoeld. De beste oplossingen zijn tot dusver die gebleken waarbij een man naar voren komt die de anderen kan doen vergeten dat hij tot een bepaalde stam behoort en die inspireert tot een zeker nationaal ge voel bij alle stammen. Met dwang lukt dat niet, zo leert de ervaring. Oeganda heeft nu de kans gegrepen het op een andere manier te proberen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1