M Schoon rOOdring Eurapa ZONDER TE WETEN? D@ gehele sortering TEKEN MATERIAAL uit voorraad leverbaar. Proeftoren voor sanitaire installaties geeft grote besparing in installatiekosten nieuwbouw Inkomstenbelasting 1971 Nieuwe regering voor eigen woning DISCUSSIE OVER GEZONDHEID ENZ. HANS WIEGEL de aanstaande kamerverkiezingen Gemakkelijk dring inktpatronen Documenta tiemateriaal doen wij u gaarne toekomen S0ESTERBERG SoesterbergBrederodes 0-1 Promoties Laetitia judoka's Resultaat speelgoedactie „Peuterspeelzaal" Successen voor A.G.A.V.S. DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 Sanitair van zes verdiepingen hoog flatgebouw in een proeftoren ondergebracht „We hebben de toren zeker niet voor niets gebouwd. Het resultaat van de ex perimenten, die we erin hebben uitge voerd, is een behoorlijke arbeidsbespa ring in de bouw. We zullen niet veel zeggen, maar minstens vijftig gulden per woning zouden we aan de uitvoe ring van sanitairwerk duurder uit zijn geweest als we de proeven niet hadden gedaan. Rekent u dat maar eens na: vijftig gulden keer vijftigduizend huizen per jaar, dat is tweeëneenhalf miljoen gulden". Aan het woord is Gijs van den Pol van het gelijknamige bijna 25-jarige loodgieters- en verwarmingsbedrijf aan de Van Lenneplaan in Soest. Eind 1966 stelde hij de toren in gebruik, die -een flatgebouw van zes verdiepingen voor stelt. Het gebouw is ook als zodanig in gericht, althans wat betreft het sanitair. In de loop der jaren zijn er tal van proeven in de toren gedaan. De opstel ling van het sanitair is dan ook meer dan eens gewijzigd. „Als bedrijf hebben wij er eigenlijk geen voordeel van gehad", zegt de heer Van den Pol. „Wij verdienen tenslotte meer op een order van vijftigduizend dan op een van tienduizend gulden". Hij en de heer H. A. Rots, procuratiehouder en adviseur van het bedrijf, wijzen erop, dat dank zij de experimenten in de to ren tientallen vraagstukken zijn opge lost. Het heeft er bijvoorbeeld toe ge leid, dat de Doetinchemse Ijzergieterij, die veel aan loodgietersbedrijven levert, een flink assortiment hulpstukken aan de kant kon doen. „Het is belachelijk, dat Van den Pol, de loodgieter, zo'n toren heeft laten bou wen", zei men in Doetinchem. „Dat hadden wij tien jaar geleden al moeten doen". „De resultaten van de experi menten in de sanitair-toren in Soest zijn enorm geweest", zegt de heer Rots, „al is het tot nu toe op z'n Jan Boeren- fluitjes gegaan. We willen nu ook eens wetenschappelijk proeven gaan nemen". Of het daar op korte termijn van zal komen? Van den Pol kijkt bedenkelijk. Tenslotte heeft hij al die jaren alles uit eigen zak moeten betalen, ondanks dat iedereen van de resultaten van de experimenten heeft geprofiteerd. Er is een mogelijkheid om rijkssubsidie te krijgen, maar dan niet als loodgieters- bedrijf. Wel als bedrijfstak. De sectie nieuwbouw-patroons van de loodgieters heeft nog geen moeite gedaan, subsidie aan te vragen. „Met subsidie zouden we een HTS-er kunnen aanstel len, als adviseur en als man die de proeven neemt. Maar zover is het nog niet". Het is duidelijk, dat het de heren Van den Pol en Rots enigszins tegen valt, dat de sectie nieuwbouw patroons nog geen stappen heeft ondernomen. „Iedere loodgieter heeft tenslotte van onze ervaring kunnen profitéren. Als we oncollegiaal waren geweest, was er niemand in de toren gekomen. Maar van het begin af hebben we gezegd iedereen mag vrijblijvend komen kij ken". Van die mogelijkheid Is in de loop der jaren veelvuldig gebruik gemaakt. Ar chitecten, directeuren van gemeentewer ken, collega-loodgieters en vele anderen zijn aan de Van Lenneplaan wezen kij ken. Er zijn ook proeven gedaan op verzoek. Iedere bezoeker heeft precies kunnen zien wat er gebeurt als men een kraan openzet, water in de gootsteen gooit, het closet doortrekt enz. Alle bui zen in de toren zijn namelijk van door zichtig plastic. „De mensen komen hier meestel wild enthousiast vandaan", al dus de heer Rots. De sectie loodgieters (waarin zeventig grote bedrijven samenwerken) is ook eens op bezoek geweest in een proefto ren in Parijs van negentien verdiepin gen. „Er was niets te zien, want er wa ren geen doorzichtige buizen. Je had er weinig aan. De Hollanders zeiden: Geef ons de toren van Van den Pol maar" vertelt de heer Rots niet zonder trots. Momenteel is de toekomst van te toren nog onzeker. Maar proeven zullen er voorlopig nog wel worden uitgevoerd, want er is veel beweging op het terrein van sanitaire voorzieningen, vooral in flatgebouwen. Een van de punten van het oorspron kelijk ontwerp, die noal gewijzigd uit de strijd naar voren zijn gekomen, is de nieuwe regeling voor de eigen woning. Tot nogtoe moest de aan te geven netto opbrengst als volgt worden berekend: van de geschatte huurwaarde, als bruto- opbrengst, moesten worden afgetrokken: de z.g. vaste lasten, onderhoudskosten en verzekeringspremies, de afschrijving, en de kosten en renten van de hypo theekschuld. Thans blijven aftrekbaar de kosten en renten van de hypotheekschuld, de erf pachtcanons en de andere periodieke be talingen ingevolge de rechten van erf pacht, opstal of beklemming. Voor het saldo van de overige posten, de bruto- huurwaarde minus de niet-genoemde aftrekposten, wordt een forfaitair bedrag gerekend, dat afhangt van de waarde van de woning in het economisch ver keer. Deze aan te geven fofaitaire op brengsten zijn vastgesteld als volgt: Waarde van de woning 0 15.000 forfait nihil 15.001 30.000 30.001 60.000 60.001 ƒ120.000 ƒ120.001 ƒ240.000 240.001 en hoger 150 300 600 ƒ1200 ƒ2400 Daar de lasten van erfpacht, opstal en beklemming aftrekbaar blijven moet de waarde van de woning worden geschat zonder aftrek van de contante waarde van deze periodieke betalingen. Overi gens moet bij de schatting wel rekening worden gehouden met het feit dat het huis niet vrij opleverbaar is, door het eigen gebruik. De waarde zal echter daardoor weer niet zo sterk gedrukt worden als door verhuur, omdat verhuur een eigenaar nog veel sterker in zijn mogelijkheden beperkt. Welke woningen Het gaat uiteraard om door de eigenaar bewoonde woningen. Dit geldt ook, in dien deze een ondernemer is en de wo ning tot zijn ondernemingsvermogen be hoort. Dan moeten de bovengenoemde forfaitire opbrengsten onder de winst worden opgenomen en moeten de nietaf- trekbare bedragen worden geschrapt uit de onkosten. Onder een woning wordt verstaan een gebouw of gedeelte van een gebouw, met de aanhorigheden daarvan, voor zo ver dat, anders dan een behoeve van de uitoefening van een onderneming, aan de belastingplichtige of aan personen die tot zijn huishouden behoren ter be schikking staat. Monumentenzorg De nieuwe regering is in grote lijn voor delig voor eigenaren-bewoners van nieu we huizen, waaraan nog niet veel onder houd is, en nadelig voor degenen die oude huizen met veel onderhoud bewo nen. Super-nadelig is zij derhalve voor diegenen, wier huis onder artikel 10 van de Monumentenwet valt. Zij mogen daarom toch 30 van het z.g. verwerkt bedrag aftrekken wanneer de minister Om te kunnen oordelen welke partij het meeste voor u kan doen, zult u zich ook op de hoogte willen stellen van wat de V.V.D. voor U kan doen. Lid 2e kamerfractie van de V.V.D. spreekt over op vrijdag 5 februari a.s., aanvang 20.15 uur, in de Openbare Leeszaal, Albert Cuyplaan 202. Iedereen is van harte welkom. Gelegenheid tot discussie. „Miene heren, Naar aanleiding van u sckrijven...". Typt u zó? Dan is deze advertentie (nog) niet voor u bestemd, maar als u snel én foutloos kunt typen, dan bent u altijd van harte welkom bij onze relaties en dat zijn er erg veel. En dus ook bij Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. UTRECHT,MaIiebaanl2i,Tel.030-17978. ngm KANTOORBOEKHANDEL (Direkt naast postkantoor) Goedlachse doorzetter G. v. d. Pol Overzicht van de j.1. vrijdagavond in de Openbare Leeszaal gehouden discussie over gezondheid en wat daar o.a. financieel mee samenhangt, die werd georgani seerd door de afdeling Soest van de Party van de Arbeid. Het forum bestond uit de beide tweede kamerleden dr. D. Rietkerk en mr. G. J. Dolman. Als discussieleider trad op onze plaatsgenoot, de Brandpunt-redacteur Ed van Westerloo. van C.R.M. voor restauratiewerkzaam heden het verwerkt bedrag der subsidia bele kosten heeft vastgesteld. Tijdelijke verhuur Er zullen uiteraard nog wel de nodige problemen rijzen, b.v. in de gevallen dat een gehuurd huis door de bewoner wordt of een eigen woning door de eigenaar wordt verlaten en verhuurd e.d., doch om misbruik bij tijdelijke ver huur te voorkomen is vast bepaald dat bij tijdelijke verhuur de bovengenoemde kosten ook niet aftrekbaar zullen zijn en de regeling dus in feite gewoon door loopt, behalve dat over de periode van de tijdelijke verhuur niet de forfaitaire netto-opbrengst zal gelden, doch een be drag gelijk aan driekwart van de ont vangen huur moet worden aangegeven. Bjjzordere regeling Sommige kamerleden, begaan met het lot van de kleine man die grote uitgaven moet doen, vonden het wel goed dat de onderhoudskosten niet meer aftrekbaar zouden zijn, doch niet dat zij helemaal niet meer aftrekbaar zouden zijn. Op hun verzoek werd nog in de wet opgenomen, dat kosten terzake van het grote onderhoud van een eigen woning, welke reeds tenminste vijf jaar aan de belastingplichtinge als hoofdverblijf ter beschikking staat en waarvan de boven bedoelde waarde in het economisch ver keer lager is dan 40.000 toch als aftrek bare kosten worden aangemerkt, voor zover zij tien procent van die waarde te boven gaan. Het vereiste, dat de woning het hoofd verblijf moet zijn sluit de rijke bezitter van een tweede woning uit; het ver eiste van de vijf jaar sluit aftrek uit van het opknappen van een woning die men voor een laag bedrag heeft kunnen ko pen omdat hij in verwaarloosde staat was en die zijn volle waarde pas weer door dat onderhoud terugkrijgt. Eenvoudiger? Zoals wij reeds schreven zal niet ieder een blij kunnen zijn met de nieuwe re geling. Ook zullen er zich, vooral in het begin, bij de uitvoering wel de nodige kwesties voordoen. Toch verdwijnen er ook heel wat moeilijke kwesties van het toneel en uit de rechtszalen en komt er tevens een eind aan de onbevredigende gevolgen van de huurbeperking en aan de mogelijkheid de andere belastingbeta lers een flink stuk mee te laten betalen bij de aanschaf en het opknappen van een oud boerderijtje als buitenverblijf. AUTOBANDEN SERVICE G. Borgesiuslaan 19A, BA ARN Tel. 02154-6687 SUPERSNELLE SERVICE OP MODERNSTE APPARATUUR. AUTOBANDEN SERVICE G. Borgesilislaan 19A, B A ARN Tel. 02154-6687 VAKKUNDIGE ADVIEZEN. GRATIS BANDENCONTROLE. Brederodes (Vianen) heeft zondagmid dag revanche genomen op Soesterberg met dezelfde cijfers als destijds in Via nen (0-1). Er werd een minuut stilte in acht ge nomen ter nagedachtenis van de over leden Brederodes-voorzitter, de heer Blankenstein. Hoewel tegen de verhou ding in wist Brederodes de 0-1 voor sprong te nemen ongeveer tien minuten voor de rust, toen rechtsbuiten Delpeut de goedwerkende doelman Wielders pas seerde. Soesterberg miste een snelle man in de voorhoede. Na de rust een sterk Soesterberg-offen- sief, waarbij het na een kwartier er sterk op leek, dat nu doelman van Mou- rik door de knieën zou gaan. Kans op kans werd tenietgedaan. Brederodes opereerde bijna voortdurend op eigen speelhelft, zodat Soesterberg menige aanval kon opzetten. Harde schoten van H. Baardsman gingen naast en over. Het dik verdiende tegenpunt bleef zelfs uit (0-1). Het zaterdagelftal behaalde een 3-0 overwinning op het Utrechtse AMEV. Rechtsbuiten Hakkenberg opende de score H. Jaarsma bracht met een listig boogballetje de stand op 2-0. AMEV miste een penalty in de eerste speelhelft. Na de rust wist de altijd actieve linksbuiten Vivié nog een doel punt te scoren (3-0). Zaterdag speelt het eerste zaterdagelftal uit tegen Culem- borg, terwijl het tweede elftal Ter- schuurse Boys 2 ontvangt. De judoka's van Laetitia hebben weer de kans gekregen promotie te maken in een sportieve en kleurige „slippartij" (eerste gedeelte). De rode slip werd be haald door: Kees Barriël; Peter Lucas; Renée Kessler; Huib Nikkels; Marcel Martens; Pim v. d. Wal; Jongen Putman. Gele slip: Roel v. d. Wal; Peter Dirks; Alice van Doorn; Monica de Vries; Wouter Lucas; J. Hoefsmit. Oranje slip: Richard Groot; Marco Hei- tinga; Richard Martens; Johny Mocking; Marcel Lacomble; H. Gelderman; Ro nald de Korte. Groene, slip: André Lacomble; Marijn Bremer; Friso Vuursteen; Frank Weijers. Blauwe slip: Bart Verhoef; Eric van Asch; Bas Nikkels; Victor van Bruggen. Bruine le en 2e slip: Klaas Wassenaar; Coen Nikkels. Gele band: Aart Sterk; Robert Westra; Niels Alfrink; Els van Doorn; Leonie Venroy; Jos de Korte. Gele band met oranje slip: Bram v. d. Hoeve; Paula Hagmeijer; Roel de Vries; Francesco Senders; Henk van Veen. Oranje band: Johnny v. d. Kley; Jan P. Kessler; Frans van Doorn; Bert Huis man; Liane van Breukelen; Frans Boe- reboom. Met groene slip; Han in 't Veld. Groene band: Marco Tammer; Annelies van Staveren. Blauwe band: Arnold v. d. Kley; met bruine slip: Wilbert Venroy. Hoewel de regengod Pluvius de peuters zaterdagmorgen niet welgezind bleek te zijn, gingen de leden van de actiegroep Akoesta toch op pad om speelgoed op te halen voor de peuterspeelzalen, die waarschijnlijk half maart geopend zal worden. Daar de drumbands niet van de partij konden zijn door het slechte weer bracht een cassetterecorder in de brandweer- (geluids)wagen uitkomst om nog enige fleur te geven aan de huis-aan-huisac- tie. Op een grote wagen met de span doeken „Laat ze spelen" en „Geef ons speelgoed" werd het een dolle boel met de poppen, beren en hobbelpaarden, die alle nog in goede doen bleken te zijn. Het resultaat van de speelgoedactie was overweldigend, aldus mevrouw Venus- v. d. Kruit, leidster van de contactcom missie „Peuterspeelzalen-Soest", die erg blij is met al dat speelgoed ,in een voor- raadkelder aan de Simon Stevinlaan. Twee 65-plussers hebben zich spontaan gemeld om speelgoed, dat kapot is te repareren. Men hoopt op nog meer me dewerking van vaders en moeders al of niet van peuters om de helpende hand te bieden. Men is reeds in overleg met sollicitan ten voor de functie van hoofdleidster (werktijden van 8.30-12.30 uur) en men hoopt dan ook half maart van start te kunnen gaan in de dependance Dorps huis met de peuterspeelzaal. Voor inlichtingen (en ook giften) kan men terecht bij mevrouw M. J. Venus van der Kruit, Prof. Lorentzlaan 159 (tel. 2247), die haar lof voor de enthou siaste medewerkers van de actiegroep Akoesta niet onder speelgoed-stoeltjes, -tafeltjes en -schoolborden steekt. In de Eierhal te Scherpenzeel werd door AGAVS uit Soesterberg met succes deel genomen aan de Rayon wedstrijden van de Stichtse Turnkring Rayon Oost. In totaal deden 14 gymnastiekverenigingen aan deze wedstrijden mee. Zowel in de categorie meisjes van 10-12 jaar als de categorie meisjes van 13-16 jaar behaalde AGAVS een tweede plaats. In de categorie meisjes (13-16 jaar) met ongeveer 80 deelneemsters won Greke Nelissen de eerste prijs en Astrid Veen de tweede prijs. Zowel voor beide meis jes als voor AGAVS betekenen deze prachtige individuele prijzen een groot succes.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7