iekinztt Reductiekaarten voor een avond met Toon Kortooms Europa M „DHE NIJE" Kaarten van ƒ3- kunt u alleen bij boekhandel EUROPA afhalen voor de uitzonderlijk lage prijs van 1,50. (Wees er snel bij, beperkte oplagen). Boeken van TOON KORTOOMS uit voorraad leverbaar.TOCH EEN GOED ADRES! Helpt uw Rode Kruis HELPEN!! TEVG APIITi GELEGD, 1TIE 1LMFESTIVAL INGEMETSELD jELINGEN van RAGULA 1 VOGELS \H FRANKENSTEIN K VAN DE OPERA EL DER MONSTERS TC YÜETC" :lig, reuze lekker SHALKWIJK kor veel s Affiesjes Hippieteiten Dam mag pro deo bij overbuurman bakken Eerste Soester Begrafenis-Onderneming VALENTIJNDAG VF.RKF.FJRS SPIEGEL Informatie- en Advies centrum Jonge Mensen MOEILIJKHEDEN MET DEBITEUREN FOTO FLIPPER FOTO FLAPPER BRUIDSREPORTAGES DREMPELVREES voor „Sociale Zaken" Bach Cantate dienst in de Nicolaaskerk te Baarn Toneelavond 't Nut Tienduizend gulden gestolen bij Vreman in het Veen FOTO FLAPPER PASFOTO'S Gebr. DE JONG NIEUW! NIEUW! Handbedrukte exclusieve stoffen vindt u bij uissteden Wat wij als kinderwagen speciaalzaak Teddpette in de zaak hebben TEDDYNETTE VRIJDAG 5 FEBRUARI 1971 llectle tok mogelijkheden. naar een keur van ogelijkheden: v.a. f 381.- v.a. f 343.- V.a.f448.- V.a. f 558.- v.a. f 528.- v.a. f 642.- v.a. f 488.» 4 t.é.m. WOENSDAG 10 fèbr. 5 februari, 8 uur. Waaraéhtér een afschuwelijk geheim, lughtón en Bórls Karloff. ebruart, 7 en 9.15 uur. jnfiier-film van sehókkeftde en griezelige terreur. 7 februari. 8 uur. ft een regelrechte horror-film Sréld ingestuurd. g 8 februari, 8 uur. vader, zó zóón. het verhaal van de zóón nóg riezeüger is. g 9 februari, 8 uur. i, de geschiedenis van de man geschonden gelaat. lag 7 februari, 3.80 uur, g 10 februari, 8 uur. óndêr de horror-films; een spookachtig kasteel. ÏISCH RESTAURANT 37 - Soest - Tel. 02155-2537 ;en, maar toch lekker eten iten die u mee naar buis n wj| d« grootst mogelijke landacht en klassieke verlichting visie en Radio ECHN1SCH BUREAU Soest - Telefoon 02155 - 2906 LAT ISA - BAAH.V - 4711 - 5904. KANTOORBOEKHANDEL (Direkt naast postkantoor) „Wij willen er niet van beticht worden, voordeel te trekken uit de moeilijkheden van een ander". Dat zegt het echtpaar Pierik van het Driftje 10 in Soest over de bericht, dat zij snacks zouden bakken voor de cafetaria Dam aan de Ossen- damweg. In de hoorzitting inzake het verlenen van een hinderwetvergunning aan de gebroeders Dam voor het voort zetten van hun cafetaria, is de naam van het echtpaar Pierik gevallen. Omdat de president van de Utrechtse rechtbank heeft bepaald, dat in de cafetaria alleen snacks gebakken mogen worden van twaalf uur 's middags tot zes uur des vonds, zou buiten die tijd bij de Pieriks aan het Driftje gebakken worden. Dat ontkennen de heer en mevrouw Pie rik ook niet. Alleen: zij bakken niet zelf, ze geven de gebroeders Dam alleen maar gelegenheid om te bakken. In de keuken kunnen ze hun gang gaan. Zo kan het gebeuren, dat ook de klanten die na zes uur in de cafetaria komen, van een war me hap kunnen worden voorzien. „Wij willen helemaal niet in strijd handelen O v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Het heeft jaren geduurd, voor er in ons land heèl aarzelend werd gespróken en geschreven oVer Valentijndag. Het heeft nog langer geduurd voor er enkele tast bare bewijzen kwamen, dat er iets aan gedaan werd. Maar de laatste jaren merken we meer en meer, dat er enige belangstelling komt voor die merkwaar dige datum. Misschien vooral omdat die dag één aantal verdienstelijke Neder- danders in de bloemetjes worden gezet. Toch is die Valentijndag al een heel oud begrip. De Romeinen hebben er al iets aan gedaan, al noemden zij het in hun taal Lupercalia (het wolvenfeest) ter ere van Pan of Lupercus, hun beschermer tegen de wolven. o Hier werd een verdienstelijke figuur geschapen dié als een godheid werd ver eerd. Dat feest is ingesteld door Faunus, de derde koning" van Rome. Vele navor sers van de romeinse mythologie ver eenzelvigen hem met koning Evander, die de kolonie stichtte op de plaats waar Rome verrees en de Roméineh de god heid Lupercus gaf, maar zelf ook later als een godheid werd vereerd onder de naam Faunus. Hij is weer verwant mét dé griekse god Pan en met de Satyrs, mét welke de z.g. Faunen later wer den verward. Door het huwelijk van koning Faunus met 2ijn zuster Fauna werd de verwar ring kompleet. Doch de verering van de verdienstelijke figuur was geboren en zou eèuwen lang in vele vormen blijven bestaan. Tienerfestijn Voor de tieners móet Lupercalia hele maal „het einde" hebben betekend, want op deze feestdag konden jonge meisjes haar namen óp kleitbletjes in een grote urn op het forum deponeren en gingen de jongens om de beurt hun „lot" trek ken. Het werd als een veelzeggend voor teken beschouwd Indien een romeinse tiener een bepaalde naam trok en riiet zelden bleek daarna het lot van beiden bezegeld. Op 14 februari 270 werd echter bisschop Valentine van Rome onthoofd. Dit op aanklacht van hulp aan de verfoeide en vervolgde christenen. Maar Valentijn was in Rome bekend als' de zachtmoe- digste en hulpvaardigste prediker. Me nigeen had bij hem zijn nood geklaard en velen waren door hem met raad en daad geholpen. De overlevering wil, dat ieder die bij hem kwam een klein boeketje bloemen uit zijn weelderige tuin meekreeg. Als troost, als talisman, als aandenken of als eenvoudig geschenk. Die bloemen nu zijn in vele landen oorzaak geworden van blijvende verering van Valentijn. Een andere Vali De Engelsen hebben een heel andere mening over Valentijnsdag. Zij menen, dat op 14 februari de vogels paren en voeren de oudgermaanse figuur Vali ten tonele. Het merkwaardige is echter, dat Vali vólgens de germaanse sagen de boertige zoon was van Rindr (ook wel Rinda genaamd) én Odinn, die alleen maar zou opgroeien om een andere le gendarische figuur met zijn pijlen neer te schieten. Hoe dit te rijnmen valt met het gebruik om verdienstelijke mensen met bloemen te gedenken, is menigeen duister. Wel trokken ook de Engelsen lootjes, zij het voor een korte valentijns- vriendschap van een enkele dag. Shakespeare getuigt van het bestaan door Ophelia in Hamlet over Valentijns dag te laten zingen. Hoe het ook zij, reeds vóór wij Kerstmis vierden is er al Valentijndag gevierd en voor er kerstkaarten in omLoop kwamen stuurde men elkaar getekende valen- tijnswensen. De hertog van Orleans heeft er al een aan zijn vrouw gestuurd van uit de Londense Tower, waarin hij eeuwen geleden gevangen zat. Een kans Een oud gebruik dus, niet erg in zwang in ons land. Maar toch wel eep gelegenheid om een persoon die zich speciaal verdienstelijk maakte voor uw gezin, voor uw zaak of voor u persoon lijk eens op spontane wijze en in be scheiden vorm te huldigen. Geef eens een paar visitekaartjes bij de bloemist af en geef hem de adressen op van mensen die anders zouden denken dat v zo ondankbaar bent hen totaal te ver geten. met de hinderwet en we willen ook niet tegen de uitspraak van de president van de rechtbank ingaan, zegt mevrouw Pie rik. „We hebben dit alleen gedaan om twee mensen, die pas een zaak zijn be gonnen en waarin ze zoveel geld hebben gestoken, te helpen". „Vanmorgen was ik in de winkel en toen werd er gesuggereerd: „Het is Dam ze ker wel honderd gulden in de week waard, dat jullie voor hem bakken". Dat is helemaal niet waar. Wij bakken niet zelf en bovendien hebben we onze keuken pro deo aangeboden. Wij hebben zelfs niet over een gasrekening gepraat", aldus mevrouw Pierik. Zij stelt uitdruk kelijk geen enkel voordeel te hebben van het bakken. „Integendeel, we hebben er veel zorg en verantwoording van", zegt ze. Het echtpaar Pierik zegt, een kleine bij drage te willen leveren in het draaiende houden van de cafetaria (waar alleen tussen twaalf en zes 's middags gebak ken mag wórden, maar die overigens tot twaalf uur 's avonds is geopend), temeer omdat zich slechts een buurtbewoner, buurman Van den Berg, tegen de vesti ging van de cafetaria heeft verzet. „Het praat om de persoon. Als de heer Van de, Berg zo gezeten had zoals de gebroeders Dam nu, hadden we precies hetzelfde gedaan. We vinden de bezwaren van de heer Van dén Berg belachelijk. We vin den, dat hij de cafetarihouders Onrecht aandoet, omdat niemand uit de buurt behalve hij erover heeft geklaagd". De héér Van den Berg is dan óok de enige van de achttien buurtbewoners, die niet getekend heeft op de brief, waarin verklaard wordt, dat de cafetaria geen overlast veroorzaakt. Daaraan zou den de Pieriks trouwens niét eens zo zwaar tillen. „Het is eèn vereiste, dat hier een patatzaak is. Er is echt behoef te aan", aldus het echtpaar Pierik. Ieder heeft in gelijke mate aanspraak op een veilig gébruik van de weg. Daar om diént iedere weggebruiker zich zoda nig te gedragen, dat hij of zij hét overige Verkeer niét in gevaar brengt óf onno dig hindert." (Art. 1 R.V.V.). De basis voor veilig Verkeer Het le artikel van het op 1 januari 1967 in werking getreden Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens en is het grondbeginsel van alles wat te maken heeft met de verkeersveiligheid. Het is het uitgangspunt van reeks bijzondere bepalingen en regels waarmede de wet gever beoogt het wegverkeer in zo vei lig mogelijke banen te leiden voor voet- angers, fietsers en bromfietsers zowel als motorrijders en automobilisten, op orts meer dan dertig duizend kilometer lange Nederlandse wegennet. Niemand zal dan ook de noodzaak ont kennen van een verkeerswetgeving waarin de rechten en plichten worden omschreven van alle categorieën ver keersdeelnemers, overeenkomstig het principe van „léven en laten leven". He laas kan niét van iedereen gezegd wor den dat hij die regels kent en naleeft. Het jaarlijks onrustbarend stijgend aan tal verkeersdoden is het bewijs van on wetendheid, onverantwoordelijkheid en roekeloosheid, hetgeen steeds nieuwe be palingen en steedfi verdergaande maatre gelen ter beteugeling van de verkeers onveiligheid noodzakelijk maakt. Hebben 3000 verkeers-doden per jaar ons niets te zeggen? Het zijn echter niet aleen de grové en brutale verkeersovertredingen die fatale gevolgen kunnen hebben. Ook kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben. Het is niet alleen het noodzakelijk ken nen en kunnen toepassen van de ver keersregels die de veiligheid van hèt verkeer moeten waarborgen, maar oók - en vooral ons verantwoordelijk gedrag tegenover onze mede weggebruikers, die in gelijke mate aanspraak hebben op een veilig gebruik van de weg en dus op een „veilig uit veilig thuis". Laten we eerlijk zijn: hebben we het niet alleen nodig dat de spiegel van de wet - zowel geschreven als ongeschreven - ons regelmatig wordt voorgehóuden om te komen tót noodzakelijke en betere kennis van de verkeersregels, een nog betere rijstijl en een voortdurende bezin ning op ons gedrag op de weg? Het is ontstellend hoe weinig men ge middeld van de verkeersregels afweet. Velen nemen dagelijks - met inzet van hun leven - deel aan het verkeer zon der met de meest eenvoudige regels daarvan bekend te zijn. Dat kan niet en dat mag niet. Spiegel U daarom in de verkeerspiegel. Verkeersregels zijn goud waard, want Uw leven is goud waard! Deze vereniging is voortgekomen uit de vroegere vereniging. „Meisjéshelangen". Zij wil jonge mensen informeren en ad viseren over uiteenlopende onderwer pen en problemen en richt zich daar bij op ongehuwden jongens en meisjes tussen de 15 en de 30 jaar. Enkele van haar activiteiten op het ogenblik zijn: kamerbemiddeling en buitenlandse bemiddeling. In de toe komst hoopt men die activiteiten uit te breiden. Voor informatie kan men zich wenden tot: Mevr. C. Kölling-Boogardt, Amersfoortsestraat 27. Soesterberg, tel. 03463-1777 (Kamerbemiddeling). Mevr. H. E. Th. Vriend-v. d. Nieuwboer, Ko- ninginnelaan 13, Soest, tel. 02155-3725 (Buitenlandse Bemiddeling). Mej. C. M. Andela, Van Weedestraat 39e, Soest (Kamerbemiddeling). Mevr. A. v. d. Haar, Kerkpad, Soest, tel. 02155-7153 In de loop der jaren is Stenotyp een begrip geworden. Hoewel we géén voorgangers hebben, hebben we wel navolgers. En tóch is er maar één Stenotyp, met een eigen stijl, een eigen „imago zoals dat tegen woordig heet. Misschien wel degelijk, maar is dat een bezwaar? Uw belangen zijn onze belangen! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. UTRECHT,Maliebaanl21,Tel.030-1797S. Ieder bedrijf heeft wei een aantal debiteuren, dat het met de betaling niet al te nauw neemt. De gekochte goederen worden traag, ja soms helemaal niet be taald. Het spreekt welhaast vanzelf dat het bedrijf dat de goederen geleverd heeft (de crediteur) zó lang mogelijk zal trachten de betaling langs minnelijke weg te verkrijgen. Immers, niemand verliest graag een klant, ook al is hij een trage betaler. Het opmerkelijke is échter dat juist de trage betalers zich gauw beledigd vóe len als zij op hun achterstand gewezen worden. Er kan echter een ogenblik ko men dat het geduld opraakt en dat an dere wegén bewandeld moeten worden om de vordering binnen te krijgen. Welke wegen staan de schuldeiser (cre diteur) hiertoe open? Informatiebureaus Hij kan beginnen met zich te laten in lichten omtrent de financiële positie van de debiteur. Is dit in een dorpsgemeen schap, waar iedereen iedereen kent, uiteraard Overbodig, zaken in de grote steden daarentegen zien zich vaak ge noodzaakt voor het verkrijgen van deze inlichtingen eèn informatiebureau in te schakelen. De waarde van deze informaties is moeilijk te beoordelen. In het algemeen kan worden gezegd dat deze informaties vrij betrouwbaar zijn. Ze behelzen mees tal gegevens omtrent de ondernemings vorm (eenmanszaak, vennootschap ondèr firma e.d.), de burgerlijke staat van dé vennoten óf óndernémér(s), de aard van bedrijf en sóms ook gegevens omtrent de wijze waarop het bedrijf gevoerd wordt. Waar deze laatste gegevens vaak persoonlijke beoordelingen zijn moeten ze min of meer voorzichtig wórden ge hanteerd. Behalve dé als zodanig bêkeftd staande informatiebureaus hóuden óok de baft- ken zich bezig met het verstrekken van inlichtingen ten behoeve van hun cliën ten (bankinformatie). Blijkt uit de in gewonnen inlichtingen dat betaling in der minne niet of zeer moeilijk te ver krijgen is, dan zal de crediteur de vor dering uit handen móeten geven, d.w.z. iémand anders belasten met het incasse ren van hèt bedrag. Incassobureaus Déze bureaus belasten zich met het irtnen van moeilijk inbare vorderingen, doorgaans tegen een vergoeding van een bepaald percentage van hét in te vor deren bedrag. De meeste informatie bureaus zijn tegelijk incassobureau. Ook deurwaarders en advocaten belasten zich met het invorderen van achter stallige schulden. Denk echter niet dat, zo een vordering in handen van een incassobureau of deurwaarder gegeven is, deze vordering ook prompt zal bin nenkomen. Incassobureaus en deurwaar ders kunnen namelijk oók geen wonde ren verrichten en waar niets te halen is vangen zij bot. De dreigbrieven van in cassobureaus en deurwaarders sorteren echter meer effekt dan onze eigen brie ven. Bovendien weten zij uit ervaring beter hoe zij de mensen móeten aanpak ken om de vordering (desnoods in ge deelten) binnen te krijgen. Reageert de debiteur zelfs niet op hem gezonden dreigbrieven, dan zal tot dag vaarding moeten worden overgegaan. De kosten van dagvaarding en het procés zal de rechter dan wel ten laste van de debiteur brengen, maar ook hier geldt weer: als de debiteur niet heeft en geen bezittingen heeft draait de credi teur voor de kosten van het proces op. Hieruit volgt dat een crediteur altijd zeer goed moet zijn ingelicht eer hij op dracht geeft tot een proces over te gaan. Faillisement Het kan voorkomen dat een debiteur failliet wordt verklaard. Hij is dan in solvent, d.i. niet bij machte om te be talen. Hoewel door allerlei publikaties (de Ned. Staatscourant, een plaatselijk- dagblad) bekendheid wordt gegeven aan iemands faillissement, is het in de prak tijk ook zonder deze publikaties gauw genoeg bekend dat deze of gene fail liet is verklaard. Het gaat er dan alleen maar om te weten wie de curator is, en wel omdat bij hem de vorderingen moe ten worden ingediend. Dit kan een ieder te weten komen bij de Griffie van de Rechtbank of eventueel bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Weten we dat, dan hebben we niets anders te doen dan een gespecificeerde rekening van de leverantie(s) bij de curator in te dienen. Hij houdt ons dan van het verloop van het faillissement op de hoogte en deelt ons tenslotte mede hoeveel procent we van onze vordering zullen ontvangen. Dubieuze debiteuren Geen enkele debiteur is doorgaans erg gesteld op de tussenkomst van incasso bureaus en deurwaarders. Het risico dat door inschakeling daarvan een bestaan de relatie verbroken wordt, is niet denkbeeldig. Huldigt iemand hét stand punt „betèr geen klant dan eert slecht betalende" dan vormt deze overweging uiteraard geen probleem, Een ander zal echter met dé genoemde middelen (incassobureau, deurwaarder) nog willen wachten omdat er z.i. mis schien kans is èn de relatie te behouden èn de achterstallige vordering alsnog binnen te halen. Wé kunnen dan dè oude schuld als het ware „bevriezen", en nieuwe leveringen alleen doen plaats vindèn tegen contante betaling of „on der rembours". Soms wordt mét de dé biteur wel een zodanige regeling ge troffen, dat het bedrag van de rem- böursZending telkens met een bepaald percentage Wordt verhoogd, welk per centage dan dient als afbetaling op de oude schuld. Öp deze manier kan een voor beide partijen bevredigende oplos sing gevonden worden. Hóe het Ook Zij, dubiêuzê debitéurèn zijn en blijven een blok aan hèt beert van iedere leverancier, of hij nu „en gros" of „en detail" handelt. Want al mag het dan de gewoonste zaak van de wereld zijn dat iemand zijn schulden betaalt, in deze tijd is déze usance soms ver te zoeken. Tot grote hinder én er gernis van hen die zo vriendelijk waren als .leverancier te fungeren. Wanneer iemand 65 jaar is geworden, heeft h\J recht op een A.O.W.-uitkering. En geen enkele bejaarde zal zich schamen om deze uitkering in ontvangst te nemen. Wanneer iemand niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, heeft hij recht op bijstand. Dat geldt ook voor bejaarden, die met een ouderdomsuitkering alleen niet rond kunnen komen. Maar van dit recht maken zij vaak geen gebruik en voorzover zij dit wel doen, generen zij zich er voor. Hoe komt het toch dat men zich voor het recht op de ene uitkering niet ge neert en voor het recht op een andere uitkering wel? De maandelijkse Bach-Cantatedienst zal worden gehóuden óp zondag, 7 februari a.s., des middags om half vier, in de Nicolaaskerk te Baarrt. De muzikale Omlijsting zal weer wor den verzorgd door de vocale- en'instru mentale groep van dé Bach-Cantorij Baarn met medewerking van Christine Spierenburg, sopraanMaria v. d. Heij den, alt; Waltèr Garrts, bas; Jan Hof' méijer, hobo en Gérth Muts, órgèl. Ónder leiding van Louis Möl zal worden uitgevoerd de cantate nr. 72 „Alles nur nach Gottes Willen", dié J. S. Bach schreef van dé derde zondag na „Drie koningen". De dienst, die spéciaal bestemd is voor alle gèzindten, zal worden voorgegaan dóór Ds. F. H. Aalst. Donderdag 11 februari a.s. wordt voor de léden van ,t Nut, door de toneelver eniging „Hét Veéntrtasker" in „De Rank" (Driehoeksweg) opgevoerd het blijspel „Getrouwd of niet". Reeds in november vórig jaar ging dit stuk in première en 't Nut prijst zich dan ook gelukkig dit blijspel, waarvoor overweldigende belangstelling bestond, voor haar leden en andere be langstellenden te kunnen laten herop- voéren. De specifieke Joodse sfeer mét veel humor, garandeert een zeer plezierige avond. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het VW-kantoor. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de zelfbedieningszaak van Vreman in het winkelcentrum Smitshof aan de Smitsweg. Er is een bedrag van tienduizend gulden gestolen, maar een geldkist met nog enkele dui zenden guldens bleef onaangeroerd. De inbraak werd door de politie zelf ontdekt. Tijdens de surveillance zag men naar het magazijn openstond. Bij een oppervlakkig onderzoek bleek al, dat het weinig moeite gekost moet hebben om de deur open te krijgen. In de win kel bleek de kassa te zijn leeggehaald. Van de dader(s) ontbreekt echter voor lopig elk spoor. Kennelijk heeft dit te maken met de verouderde opvattingen ten aanzien van het recht Ipp bijstand. Volkomen ten on rechte wordt verondersteld dat „minder- draagkrachtig" en „sociaal-zwak" iden tieke begrippen zijn. De armenwet uit het begin van deze eeuw is reeds lang begraven, maar zijn geest leeft nog voort. Mét als resultaat dat vele be jaarden, die feitelijk recht zouden heb-, bén op een aanvullende bijstanduitke ring, van dit recht geen gebruik maken. Hun aantal v/ordt geschat op minstens 1Ö0.0Ó0. Geen gunst, maar een recht De bejaarden van nu zijn opgegroeid in een tijd, toen dè armenwet nog kracht van wet had. Het verlenen van bijstand van de overheid was toen geen recht maar eèn gunst. Pas wanneer het ker kelijk of particulier initiatief niet in staat was financiële hulp te bieden, kon men éen beroep doen op de gemeente lijke Overheid. De hoogte van de uitke ring werd door dè gemeente zelf vast gesteld, normen bestonden er nauwe lijks, ze verschilden trouwens per ge meente aanzienlijk, kortom van rechts gelijkheid was géén sprake. Een derge lijke wet zóu niet passen in onze tijd, nu het ihzicht véld hééft gewonnen dat armoede vaak eèn gèvólg is van gebre ken in ónzé maatschappij (gebrekkige pensioenvoorzieningen bijvoorbeeld) èn dat daarom dié maatschappij zich oök niet aan ïijn verantwoordelijkheid ten Opzichte van mindèr draagkrachtigen mag óhttrekkên. Minstens 25 ó/e van dè bóvèn-dè-65-tigers moét lèvén Van zijn a.o.w.-uitkering. Een even hoog percentage bejaarden ge niet haast dè a.ö.w. eert Véèlal niét Wel- vaarvast bedrijfspênsioèntjê. Van een dergelijk inkomen kan men nauwelijks leven. Bejaarden diê allèert a.ö.w. heb ben éh méér dan ƒ95, pér maand huur moeten bètalên, kunnen zónder meer recht öp bijstand doen geldén, mits zij geen vérmögèn hèbbên dat dé 6000 (gehuwden) óf dè ƒ3600 (alleenstaanden) te bóven gaat. Maar oók bejaarden, dié naast hun a.o.w. nóg andére, zij hét uiteraard be scheiden inkomsten hèbbèn, kunnen in bepaalde gevallen recht op bijstand doen gelden. Bijvoorbeeld Vóór éen inciden tele uitkering, Wanneer mén bijzóndere uitgavên móét dóen, die als noodzake lijke kósten van het bestaan móéten worden beschouwd. Wórdt één bejaarde in één tehuis öpgenómen, dan is bij stand vrijwel onvermijdelijk, want je moét in jé jeugdige jarén wél referen daris zijft geweest óm die énórmê pen sionkosten nog té kunnen betalen. Niet iedere bejaarde, die gezien zijn in- KÓNINGINNELAAN 24B TELEFOON 2754 komen voor bijstand in aanmerking zou komen, maakt gebruik van dit recht. Moeten wij daarom deze mensen prijzen, omdat zij een armoedig bestaan prefe ren boven een beroep doen op de alge mene middelen? Zo wordt het wel eens voorgesteld. Naar ons gevoel ten on rechte. Er zit niets laakbaars in om ge bruik te maken van rechten, die in onze wetgeving zijn verankerd. Er zit trou wens weinig eervols in de houding van valse schaamte, die sommigen tegen over de bijstandswet aannemen. Daar heeft men alleen zichzelf mee. De ge dachte dat alleen a-socialen de hulp en hulp van sociale zaken inroepen leidt een taai leven, maar na zes jaar bij standswet wordt het toch wel tijd om met deze mythe af te rekenen. Nu is het een feit dat ook de ambtelijke bejegening ten aanzien van de bijstand- behoevende niet altijd aangepast is aan de moderne opvattingen over bijstand verlening. Sommige an^blenaren, vooral de ouderen die de armenwet nog heb ben meegemaakt, leggen in hun houding iets wat de cliënt op de gedachte brengt dat hij om een gunst bedelt. Dit ver hoogt natuurlijk de drempelvrees, juist bij bejaarden die hiervoor erg gevoelig zijn. In de grote gemeenten is de voor lichting aan de cliënt meestal goed, maar in de kleinere gemeenten heeft men niet altijd de beschikking over ge schoolde ambtenaren, die op dit terrein van de sociale dienstverlening ervaring hebben en die er niet zelden nog allerlei klusjes bijdoen. Het zou daarom ge wenst zijn dat kleinere gemeenten tot meer samenwerking kwamen door- ge zamenlijk een „sociale dienst" op poten te zétten, die bemand wordt met des kundig personeel. In sommige gemeen ten is men hiertoe reeds overgegaan. Da ervaringen zijn gunstig. Oud verhaal Vóóral in de kleine gemeenten zullen be jaarde mensen allerlei redenen kunnen hébben om zich niet tot sociale zaken ta wenden. Iedereen kent daar iedereen, misschien is de ambtenaar die de aan vraag moet behandelen een persoonlijka kennis, voor wie men nou juist niet wil weten dat men bijstand nodig heeft. Dit soort valse schaamte is menselijk, maar de vervelende konsekwentie is helaas dat men in de geldzorgen blijft zitten. Hierbij komt dat financieel-minder draagkrachtigen graag de stand ophou den dat zij echt niet zo krap zitten en dat mensen, die vroeger een behoorlijk inkomen hadden maar na hun pensione ring van een laag pensioentje moeten leven, niet willen „afzakken" tot het niveau van de sociaal-zwakkeren, zoals zij de bijstandbehoevenden nog altijd plegen te noemen. In feite een oud verhaal, dat zich altijd weer herhaalt: in moeilijke omstandig heden maken de mensen het zichzelf nog eens extra moeilijk. Dat is dan ook de oorzaak van het feit, dat vele be jaarden, die een aanvullende bijstand gezien hun inkomen best kunnen ge bruiken, nog steeds geen gebruik heb ben gemaakt van hun rechten. We moe ten dit in de eerste plaats voor henzelf betreuren. CÜRSTEN8- VERSCHUREN koopt ZATERDAG 6 FEBRUARI MANNEN KANARIES lichte kleuren, kneu- en sijs-bastaarden ƒ9,50, dón kere en góud-isabel ƒ7,50, popjes, allé kleuren ƒ3,50. witte 4,50, putter-bastaard mannen ƒ12,50 per stuk. Meeuwtjes ƒ3,50 p. p., ze- bravinkjes ƒ4,50 p. p., par kieten ƒ4,p. p., valkpar kieten 17,50 p. p. Vogels brengen 1.30 - 2.30 uur, pa rochiehuis, Paulus Bor straat 37, Amersfóórt. FORD CAPRI 1300 XL *69 PEUGEOT 404 i.st.v.n. '68 FIAT 125 kl. Wit, '68 FORD'S 12 M '68 t.é.m. '70 FORD 12 M Combi, type '69 SIMCA 1100 L.S. '68 Inr. Fin. Gar. SMITSWEG 97, SOEST. Telefoon 02155-8291. Valt de schoorsteen trek u tegen 't Is nu tijd, elektrisch te vegen. TAK'8 Brandstoffcnhandcl, Van Weedestraat 41, telefoon 2676. DE MODE VÉR VOORU ff Sierpotten, vazen, houten bloembakken, koperwerk, smeedwerk, rafia, Pitriet enz. vindt u in onze nieuwe afdeling voor zeer voordelige prijzen. Tevens verstrekken wij Wiso zegels. M. Scholten, bloemen en planten. Mid delwijkstraat 28, tel. 2336. Natuurlijk de beste en mooiste kinderwagens van Van Delft, Mutsaerts en Koelstra. Verder nog Boxen, Kinderstoelen, Wiegen, Ledikantjes. Babybadjes en standaards. Speelgoedbeestjès, Garnituurtjes, Flesverwar- mers, Kruiken. Reiswiegen, Babysitters, Stoelverkleiners Sluiers, Pieken, Tuigjes, Autozitjes (ook Rimo). Wandelwagens, Reiszakken, Luieremmers etc. Bovendien voor exclusieve kindermeubelen naar: Burg. Grothestraat 14, Soest. Telefoon 7951, b.g.g. 8895.

Soester Courant | 1971 | | pagina 13