Soest toen - Soest hu jaargsng no. 10 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DAKLOOS GEZIN ZWERFT VERDER DOOR DE GEMEENTE Het oog gericht op Geschrokken Russen Geen dependance van Safari-park of kinderspeelplaats Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 444 4 Vrijdag 5 februari 1971 49e Dinsdag uit woning, woensdag uit bibliotheek gezet VoV.V.-nieuws Jaarlijkse uitvoering van „Animato" Watertorens van Soest en Biltlioven worden gerestaureerd Verbetering Beckeringhstraat P.v.d.A. IN HET SL0B SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Nadat ook de politie nog een keer ver geefs was komen zeggen, dat het pand ontruimd moest worden, ging het perso neel van gemeentewerken tot daden over. De inboedel werd op een vracht wagen geladen en naar een gemeentebox aan de Kamperfoeliestraat gereden, waar de huisraad nu staat opgeslagen. Bij die gelegenheid zei de heer Scholt- meijer, dat men op het politiebureau altijd welkom was, wat het echtpaar la ter goed bleek te onthouden. Na de huisuitzetting heeft men voor een nacht onderdak gekregen bij de voorzit ter van het NKV ter plaatste. De volgen de dag volgde een onderhoud met de burgemeester, dat naar de verwachtingen van Henk Kuyper echter niet op korte termijn tot een aanvaardbare oplossing zou leiden. Het gevolg was, dat hij zich woensdagmiddag met zijn vrouw en ba by in stalleerde in de leeszaal van de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan, tot sluitingstijd overigens, want toen stelde de toezichthouder die er allemaal niets van zei te begrijpen, het wel op prijs, als de leeszaal werd ontruimd, omdat hij ook wel een hapje wilde eten. Twee po litiemensen wisten, terwijl twee collega's van enige afstand toezicht hielden, het echtpaar ertoe te bewegen, de leeszaal te verlaten. De toch ging toen naar het politiebureau, waar men - naar met eni ge redelijkheid mocht worden aangeno men - gastvrij zou worden ontvangen en dat bleek inderdaad het geval, want de wachtcommandant was wel bereid het gezin nachtverblijf te verlenen. Henk Kuyper en zijn vrouw hebben er bij na der inzien echter toch maar vanaf ge zien en zijn met hun baby met onbeken de bestemming weer vertrokken. Op enkele plaatsen in onze gemeente zijn in snel tempo indrukwekkende hekwer ken geplaatst om de daar al geruime tijd staande apparatuur ten dienst van het gemeentelijk gasbedrijf, z.g.n. districts stations. Hoewel het ih de omheining staande bord, „overstekende kinderen" anders doet vermoeden, is het juist voor die kinderen dat de omheining geplaatst moest worden. In de aanwezige kasten bevindt zich de apparatuur die nodig is om het. aardgas dat tot daar m een hoge- drukleiding stroomt te distribueren in het gemeentelijk lagedruknet. Door on langs afgekomen voorschriften van de Hinderwet werd men verplicht de onge twijfeld toch wel gevaarlijke apparatuur afdoende te beveiligen tegen baldadig heid en beschadigingen door andere oor zaken. Op de foto het hekwerk rond het dis trictsstation op het pleintje Hellingweg hoek Beetzlaan. In ons vorige nieuws sloop een drukfout, zodat het voor de lezers een zeer ondui delijke zaak werd, hoe men in Rotter dam kon profiteren van de frisse wind in de havens en de Maya-tentoonstel ling aldaar. Het is n.1. zo, dat het entree-biljet tot deze expositie U tevens ƒ0,50 reduktie geeft op een havenrondvaart met Spido, de bekende bootdienst. Deze combinatie blijft nog bestaan tot en met 12 april, de sluitingsda^im van de tentoonstelling. Ook in Soest kan men van een combina tie profiteren en wel de samenwerking van 't Nut en de toneelvereniging „het Veenmasker". Het blijspel dat op don derdag, 11 februari gepresenteerd wordt met de schone titel „Getrouwd of niet",- lijkt ons een briljant stuk, dat zeker voor de nodige lachertjes zal zorgen. Le den van 't Nut kunnen de voorstelling gratis gaan zien, hun huisgenoten, die niet lid zijn, betalen 1,25 en de nergens bij behorende, losse geïnteresseerde, moet ƒ3,neertellen. Nu... we zouden zeggen, dat is nog te doen voor een fijn avondje uit! U kunt Uw plaatsen door onze medewerking laten reserveren. Nu hebben wij nog een verzoek aan onze eigen VVV-leden. Het betreft de contri butie over het jaar 1971. U zou ons een groot genoegen doen, wanneer U Uw bij drage zou willen overmaken op de Te keningcourant van VVV Soest, nummer 3599.20.012 bij de Raiffeisenbank te Soest. Het postrekeningnummer van de Bank is 212.775. U spaart hiermee de incassokos ten van ƒ0,50 uit. Wanneer U dit leest, knipt U dan meteen het VVV Nieuws- praatje uit. Als U dit op een plaatsje legt in de buurt van Uw bank en giropapieren, dan kan het niet in het vergeetboek raken en wij zijn U er dankbaar voor. En nu begint werkelijk de lente op 16 februari al, dat wil zeggen in Boven- karspel, waar de Westfriese Flora haar geurige poorten weer zal openen. Wie het reisje naar dit Noord-Hollandse eve nement al eens gemaakt heeft, weet, dat dit ieder jaar een bijzondere gebeurtenis is. Een orginele met tulpen versierde kaart vertelt U aan de achterzijde de wetens waardigheden. Belangstellenden kunnen zo'n kaart bij ons komen halen, kost niets, alleen een paar voetstappen over onze drempel. Kamermuziek-liefhebbers komen aan hun trekken op a.s. zondagmiddag, 15.00 uur in het Artishockgebouw, waar het Utrechts Barok-ensemble zal optreden. Toegangsprijs ƒ3,per persoon. Leden van Artishock en C.J.P.-houders betalen ƒ2,-. Het is niet nieuw dat de oost-Duitsers het wegverkeer naar west-Berlijn hin deren wachttijden van tientallen uren zijn al eerder voorgekomen. Wel is het opmerkelijk dat het gebeurt nu we mochten venvachten dat het hier wat soepeler in zijn werk zou gaan. Im mers: Moskou heeft intensief met bonds kanselier Brandt meegestreefd naar ver betering van de relaties tussen de sow- jet-unie en de bondsrepubliek Duitsland, daarbij op de koop toenemend dat Brandt uitdrukkelijk een bevredigende rege ling voor het hete hangijzer Berlijn als voonvaarde stelde voor ratificatie van het nieuwe Duits-Russische verdrag. Binnen zo'n bevredigende oplossing zou uiteraard vrij verkeer door de lucht zowel als over (Oostduitse) wegen niet gemist kunnen worden. En zeker volgens 't zogenaamde Brezjnewdoctrine kunnen de Russen dit realiseren ook al voelen de Oostduitsers er niet voor. De Russen moeten echter toch wel hun zegen gegeven hebben aan de treiterpar tij van nu, ook al bedreigt die hun pas verbeterde relatie met Bonn te verzie ken. Maar waarom? Waarschijnlijk is men in Moskou erger geschrokken van de onlusten in Polen dan zij willen toe geven. De westflank van hun machtsge bied willen ze absoluut veilig weten vandaar ook hun thans echter vermin derd aandringen op een Europese vei ligheidsconferentie. Nu het in Polen allemaal niet zo safe zit zijn ze wel gedwongen hun trouwste bondgenoot door dik en dun, Ulbrichts oost-Duitsland, wat vriendelijker te be handelen. Onder meer door die wat vrij heid te geven Bonn te treiteren om vol ledige erkenning af te dwingen. Iets wat met elan gedaan wordt na een periode waarin Ulbricht moest vrezen dat Mos kou zo langzamerhand meer rekening hield met de West- dan met de Oost duitsers. Overigens kennen de Russen ook de binnenlandse Westduitse situatie. Ze weten dat ze zich een en ander kunnen permitteren. Brandt kan de Berlijnse narigheid niet opblazen en uitbuiten: als zijn „Ostpolitik" al te zeer op een fiasco gaat lijken, kan de C.D.U.-op- positie, die haar vorm maar niet kan vinden, losbranden in een fel offensief met argumenten die er bij de gemid delde Duitser wel ingaan: concessies gedaan aan de Russen zonder er ook maar iets voor terug te krijgen. Om het Brandt nog een beetje makke lijker le maken de crisis niet op te bla zen is er trouwens het hervatten van het telefoonverkeer tussen west- en oost-Berlijn, ook al is dat maar over tien magere lijntjes. Dat kan dan weef uitgespeeld worden als althans een pluspuntje. Maar als Brandt niet al t« zeer in de kou wil komen te staan met zijn „Ostpolitik" moet hij wel hopen dat het voorlopig een beetje rustig blijft in Polen. KANTM^N De Soester accordeonvereniging „Anima to" geeft a.s. zaterdag in de grote zaal van het Verenigingsgebouw haar jaar lijkse uitvoering. Voor de pauze een afwisselend program ma dat natuurlijk geheel is afgestemd op de accordeon en varieert van een Pas- so Doble tot het Concertino in G-dur. Na de pauze treedt het bekende uit Baarn afkomstige mond-accordeon-kwin tet „The Chromonicats" op, terwijl het bal na afloop muzikaal opgeluisterd wordt door het orkest „The Topnights". De uitvoering begint om precies 8 uur. Nog in 1971 worden de watertorens van Soest en Bilthoven gerestaureerd. Het WMN heeft op haar investeringsplan voor 1971 hiervoor een bedrag opgeno men. Voor Bilthoven zijn de voorbereidin gen zover gevorderd, dat met de uitvoe ring begonnen kan worden. Soest zal nog dit jaar volgen. Burgemeester en Wethouders van Soest zonden aan ons het navolgende schrij ven betreffende grondafstand aan de Laanstraat; In een ingezonden brief, welke onder het hoogd „Meningen van lezers" gepubli ceerd was in de Soester Courant van 26 januari j.1., spreekt de heer H. J. van Buuren zijn erkentelijkheid uit over de reconstructie van de Laanstraat, maar tegelijk zijn bedroefdheid over het feit dat nog steeds een eigenaar weigerach tig blijft een gedeelte van zijn voortuin af te staan ten behoeve van de aanleg van voet- en fietspaden. Hij vraagt zich in deze brief af wat hier van de reden mag zijn en roept zowel gemeente als eigenaar op tot elkaar te komen, omdat het toch mogelijk moet zijn over de zaak op reële basis tot overeenstemming te komen, zoals dat met alle anderen ook gelukt is. In dit specifieke geval bestaat inderdaad over alle voorwaarden, waaronder de overeenkomst, tot stand zou kunnen ko men, overeenstemming behalve over één door de elders wonende eigenaar gestel de voonvaarde, die niets met de grond- afstand zelve te maken heeft en dan ook onmogelijk door de gemeente als voor waarde bij deze grondafstand kan wor den aanvaard. Het betreft hier een voorwaarde, welke zuiver betrekking heeft op het ter be schikking stellen van woonruimte, een aangelegenheid welke inderdaad wel tot de competenties van het gemeentebe stuur behoort, maar die geheel op zijn eigen merites behoort te worden be oordeeld en die geen onderwerp kan zijn van een overeenkomst, welke de ge meente in het privaatrechtelijk vlak wil sluiten. Hoewel dit de betreffende eigenaar herhaalde malen is medegedeeld, is hij niet bereid zijn eis in te trekken en blijft hij deze twee zaken koppelen. Als de gemeente daarop ingaat ontstaat een onjuiste woningverdeling; dan krijgt degene die grond afstaat met voorrang een woning. Aangezien inderdaad door het ter plaat se niet kunnen aanleggen van voet- en fietspaden een levensgevaarlijke situatie kan ontstaan, is het te hopen dat de be treffende eigenaar toch zeer spoedig zijn voorwaarde betreffende de huisvestings aangelegenheid zal laten vallen, waarna verwacht mag worden dat over de over eenkomst van grondafstand snel over stemming zal worden bereikt. Soest, 2 februari J971. De 20-jarige Henk Kuyper, zijn 17-jarige echtgenote Nienke Kuyper-Veldhuizen en hun zes weken oude baby zwerven momenteel door de gemeente. Zondagavond namen zij bezit van het lege pand Molenstraat 109, dat te zij ner tijd zal worden afgebroken in ver band met de voorgenomen aanleg van het stadspark en de Engweg. Lang heeft men daar, verstoken van gas water en electriciteit, niet kunnen zit ten, want dinsdag kwam personeel van gemeentewerken onder toezicht van hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, in specteur J. H. Hoogma en brigadier L. J. Meijer van de afdeling, bijzondere wetten de woning ontruimen. De burge meester, mr. S. P. Baron Bentinck had daartoe opdracht gegeven, nadat het jonge echtpaar niet had gereageerd op Nadat in Nederland's progressief poli tieke kringen om meer duidelijkheid in de politiek werd geroepen nam de on duidelijkheid juist toe. En het gekste is, dat dit werd veroorzaakt door die zo om duidelijkheid roependen, waar de ene kleine partij na de andere ontstond en waar een P.v.d.A. niet meer wist hoe zich te wentelen om toch maar tot één linkse groepering en daarmee tot meer duidelijkheid te komen tegenover de partijen van rechts en midden. Met die pogingen heeft de P.v.d.A. zich ver gist. Dat kan nu heel objektief toch wel vastgesteld worden na de mislukking met de PAK-vorming. De roep om duidelijkheid kwam vooral tot uiting na de „nacht van Schmelzer", waarin de K.V.P.-fraktie in de Tweede Kamer de regering Cals-Donner een coalitie van K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. niet langer in haar financieel beleid wilde volgen en dus de val van dat ka binet veroorzaakte. De Nieuw-Linksers in de P.v.d.A. vooral wilden toen tot een progressieve con centratie zien te komen. Samenwerking met de K.V.P. werd bij voorbaat afgewezen voor de toekomst en men hoopte met alles wat zich maar even links van het midden opstelde tot één links blok te kunnen komen. De genen die dit voorstonden toonden daar mee aan over weinig politiek inzicht te beschikken. Er zijn toch niet voor niets zoveel verscheiden politieke partijtjes in Nederland! Ons volk denkt nu eenmaal in politieke en in religieuze zaken zó verscheiden, dat het uiterst moeilijk blijft om er een regeerbare coalitie uit te vormen. Dat lukt alleen de zeer be- drevenen in de politiek, die dan ieder voor zich bereid zijn om voldoende wa ter bij de eigen wijn te doen, terwijl zij de samenwerking niet aangaan met de extremen, omdat dit voor de eën of de ander tot teveel principeverlies zo.u lei den. Maar de idealistische nieuw-linksers en andere linkse groepjes zagen alleen maar het eigen ideaal van één linkse groepering, zonder te beseffen dat juist daarin enkele onverenigbare principes huisden als voornaamste het pacifis me die nu eenmaal niet goed tot een gezamenlijk regeerbeleid kunnen leiden. De oudere en ervarener kopstukken in de P.v.d.A. konden dit weten en hadden dit moeten beseffen. Zij hadden moeten veldhoeden dat de konstruktieve sociaal democratische partij zich niet te ver van het midden verwijderd opstelde, want zij moesten weten dat anders een wat progressievere regeringscoalitie niet gevormd zou kunnen worden. Zij hebben zich tegen de onervaren wat al te idea listisch denkende jongeren niet teweer weten te stellen en daardoor de P.v.d.A. een bijzonder onduidelijk gezicht ver schaft. Nu ook de vader van de P.v.d.A., de oude Willem Drees, de door zijn partij gevolgde taktiek van de laatste jaren heeft veroordeeld, is er opnieuw sterke beroering in de partijgelederen. Waar een landelijk progressief akkoord wel onmogelijk gebleken is in de gemeen teraden waar een PAK-fraktie is geko men dit een enorm fiasco blijkt te zijn, met voortdurende ruzies heeft de P.v.d.A. zich door zijn anti-K.V.P. motie geisoleerd van' de konstruktieve politieke krachten- De aarzelende leiding van de partij weet nu haast niet meer waar ze het zoeken moet. Fraktieleider Den Uyl zoekt als ware opportunist nog een midden weg. Samenwerking met de K.V.P. niet helemaal afwijzen doch alleen wanneer die partij tevoren toezegt zich meer naar het P.v.d.A.-programma te richten. Een dooddoener uiteraard, want het K.V.P.- programma staat reeds vast, de P.v.d.A. weet waar ze er mee aan toe is en zou dus alleen kunnen zeggen of ze er vol doende kontaktpunten in ziet ja of nee. De jongeren zullen wel nee blijven zeg gen, de ervaren rotten in de partij vre zen dat vele anderen, met de zo hoog geachte Drees sr., de partij dan niet meer zullen steunen. Nog kan de partij op een behoorlijke aanhang rekenen. Ze zal zich echter zelfstandiger dienen op te stellen, zich tot konstruktieve samenwerking bereid moeten tonen in de politieke constella tie van het Nederland van nu. Het zich daarvan verwijderen heeft juist de onduidelijkheid teweeg gebracht en de moeilijkheden van nu veroorzaakt. De leiding van de partij heeft zich te veel gelegen laten liggen aan de macht en de druk van de jongeren, die de gang van zaken te idealistisch bekijken. Zo komt er nooit een progressief alter natief vooi een voldoende regeermeer- derheid. een schriftelijke lastgeving, het gekraak te pand voor dinsdagmorgen 12 uur te verlaten. 'ÜHW iJÖS f? Ti V V Dezelfde plaats nu De Den Blikelaan vanaf de Bosstraat, vijftig jaar geleden

Soester Courant | 1971 | | pagina 1