tent irdeel. Was&eseÉie AUTORIJSCHOOL „ENGEL" ederland SMITSWEG kostuum 2n 3.90. n erbij [echts 1.25. „KERVER Z.B. IS NIET MEER, LEVE CONSUMENTENMARKT KERVER" MENINGEN VAN LEZERS Otto van der Mieden weer terug bij Artishoek UW SUCCES IS ONZE RECLAME bank staat steeds ske betalingen cïliteiten Betaalcheques ieen moderne >n heeft. Over uw likken. U krijgt lizend gulden uw salaris. Vogelvreugde en Vogelvrienden overwegen samenwerking Krabbels van Knelis Uw was- en droogproblemen worden opgelost door re houd in deze tijd en. Dubbel feest bij Kerver Discussie over gezondheid „Berend Botje" studenten cabaret Ten bate van de Dr. Winthrop M. Phelp Stichting voor spastische kinderen, zal zaterdag 6 februari a.s. het- studenten cabaret Berend Botje optreden in het Baanrsch Lyceum aan de Torenlaan. Aanvang 20.15 uur. Entree ƒ2,50. Kaarten in voorverkoop verkrijgbaar bij Dhr. K. Ruitenbeek Plasweg 33 Soest (tel. 02155-4243). Berend Botje is 4 jaar geleden ontstaan. Vanuit het schoolcabaret, bestaande uit Bob Krikke, piano, Rolf van Hees, trom pet (en later orgel en electrische piano) en Lex Winkler, heeft de groep zich al lereerst uitgebreid op muzikaal gebied met Barta Rövekamp cello, Truus van Geer, fluit en Hans van Ramshorst, drums. Loes van der Vliet, Marjan Hofman en Francky van Sluys kwamen later de groep versterken. Van het begin af aan hebben zij er naar gestreefd het cabaret een eigen gezicht te geven. Dit heeft men ondermeer ge daan door het gebruik van film- en dia- beelden en expressie d.m.v. beweging. De opzet van het programma De nummers praat men niet aan elkaar. Men hoeft geen lijn in (het programma te zoeken. Hoogstens vormen enkele on derdelen een kontrast met elkaar. Ter ondersteuning gebruikt men bewegings expressie en kleureffekten. Door veel mensen wordt de muziek bij< het. cabaret onderschat. Dat is echter een onjuiste opvatting. Men besteedt zeer veel aandacht aan de muzikale be geleiding. De samenstelling van de groep. Marjan is 19 jaar en woont in Blaricum. Ze gaat volgend jaar naar de filmacade mie. Loes en Francky (resp. 19 en 18) zitten beiden op de Academie voor Expressie door woord en gebaar in Utrecht. Klokken - Prisma horloge Gouden- en zilveren sieraden Verletiifgsringen UurweikreparaUei KONINGINNELAAN 1\ - SOEST- TELEF. 0t15S-8319 Tekstschrijver Lex (20) studeert medicij nen in Amsterdam. Ook in Amsterdam studeert Bob (22) Nederlands aan het roemruchte Instituut voor Neerlandi stiek, Barta (20) aan het conservatorium met als hoofdvak piano, als bijvak cello, en Truus (20) fysiotherapie. De groep wordt compleet gemaakt door Hans (21) die rechten studeert in Leiden en Rolf (21), student landmeetkunde te Utrecht. Zondagmiddag 7 februari a.s. speelt het Poppentejater van Otto van der Mieden weer bij Artishoek in Soest. Na een kor te afwezigheid viert hij zijn come-back met een splinternieuw poppenspel en een andere theateropstelling. „Spelen" luidt de titel van dit program ma waarmee hij de vorige week voor 't eerst optrad in Hilversum. Zaterdag speelde van der Mieden in de' hal van De Doelen in Rotterdam, waar de provincie Utrecht een festival orga niseerde met allerlei Stichtse activiteiten. Artishoek is van plan, aldus bestuurslid Jan Visser, het kindermatinee in het Artishockgebouw wat feestelijker aan te kleden. Het blijkt namelijk dat er regel matig jarige kinderen aanwezig zijn zon dagsmiddags, die hun verjaardag vieren met een partijtje bij Artishoek. Voortaan zullen deze jarigen toegezongen worden en zal de poppenkastman hem of haar een kleine attentie overhandigen. Zondagmiddag a.s. kunnen de kinderen hun ouders onderbrengen bij het Ka merconcert in de expositiezaal. Eveneens om 3 uur. M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wtf lessen in PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF - VAV. 1302 Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1971 nietdirektop laten storten? )st u van SOESTER COURANT HET /RIJWEL HUIS AAN HUIS GESPELD I De Soester Vogelvrienden en Vogel- vreuge, voor vijftien jaar nog één vere niging maar thans twee afzonderlijke en ook bij twee verschillende overkoepelen de bonden aangesloten verenigingen l gaan met elkaar praten om tot een be- paalde vorm van samenwerking te ko- I men. Het initiatief daartoe is uitgegaan van Vogelvreugde. Men heeft het bestuur van de Soester Vogelvrienden voorgesteld, bijvoorbeeld I samen tentoonstellingen en keuringen te gaan houden, maar dat vindt de heer D. J. Kuyper, voorzitter van de Vogelvrien- I den wel wat hoog gegrepen. Op de dinsdagavond in Bos en Duin ge- f houden jaarvergadering zei hij, op dit punt bovendien een aantal praktische moeilijkheden te voorzien als gevolg van 't feit, dat keurmeesters van de ene bond niet bij de andere bond mogen gaan keuren. Bovendien, blijkt er een verschil In waarderingsniveau tussen de keur meesters van beide bonden te bestaan. Als het dan toch tot een samenwerking moet komen - en de heer Kuyper voelde daar in beginsel best voor - zal dat naar zijn mening tot uiting moeten komen in het gezamenlijk organiseren van lezin gen, filmavonden e.d., mede omdat de belangstelling voor dergelijke avonden bij beide verenigingen matig is te noe men. En ook om financiële redenen zag de heer Kuyper hier wel brood in. Zo ook de leden. Uiteraard viel bl.1 de besprekingen over welke vorm van samenwerking dan ook, ook het woord fusie. Zover is het volgens de heer Kuy per nog lang niet. „We moeten eerst maar eens wat naar elkaar toe groeien. Tussen de beidé verenigingen ligt een grote kloof, die zeker overbrugd kan worden, al ben ik er persoonlijk geen voorstander van, maar dat doet niet ter zake. Het gaat hier niet om persoonlijke gevoelens, maar om het belang Van de vereniging en de hele liefhebberij", al dus de heer Kuyper. De Vogelvrienden voorzitter zag als consequentie van een eventuele fusie toch weer een ^schei ding, „omdat er altijd wel mensen zullen zijn, die het- er nie mee. eens zijn". Se cretaris P. J. Ch. Dijkman vond even wel, dat van dat standpunt niet mag worden uitgegaan. De leden zagen er echter geen kwaad in om eens met de andere vereniging van gedachten te wis selen: Het bestuur toonde zich nogal veront waardigd over het feit, dat de bond het voornemen heeft (en daarvan ook niet meer af te brengen is) om met ingang van 1972 geen keuringen meer te ver richten van vogels, die in van glas of kunstlicht voorziene vitrines of kooien verblijven. Middels een schrijven aan de keurmeestercommissie heeft de vereni ging hiertegen bezwaar aangetekend, maar zonder resultaat. Dc keurmeesters staan op het standpunt, dat het glas en het kunstlicht in de vogelverblijven een goede keuring onmogelijk maken. De heer Kuyper vroeg zich af, of de keur meesters daar de afgelopen 35 jaar nooit last van hebben gehad. Het bestuur heeft de bond verzocht, deze maatregel voorlopig uit te stellen, opdat de vereniging tenminste nog een rede lijke termijn wordt gelaten om nieuwe kooien aan te schaffen. Men heeft nog maar een paar jaar geleden voor 1200,- in nieuwe vogelbehuizingen gestoken. De heer Kuyper meende, dat heel wat ver enigingen het geld hiervoor bovendien niet op zo korte termijn beschikbaar hebben. Naar zijn verwachting zal men zelf voor acht- a negenhonderd gulden nieuwe kooien moeten kopen, waarvoor de vereniging op dit moment overigens wel geld heeft, want in financieel op zicht heeft men voorlopig niet te klagen. Het afgelopen jaar werd met een batig saldo afgesloten, en ook aan de tentoon stelling hield men nog iets over. Minder te spreken was het bestuur over de slechte opkomst, zowel op de jaar vergadering (20 leden, inclusief het be stuur), als op de maandelijkse bijeen komsten, die blijkens het jaarverslag van de heer Dijkman gemideld door 22 leden werden bezocht. Trouwens, het aantal leden liep ook iets terug. Men raakte ze ven senior-leden kwijt, maar kreeg er vier jeugdleden bij. Op 1 januari van dit jaar had men zodoende 88-senior- en ze ven jeugdleden. Naast een kwantitatieve achteruitgang constateerde de heer Dijk man een kwalitatieve vooruitgang. Op diverse nationale tentoonstellingen zijn het afgelopen jaar door de leden prijzen gewonnen. De vraag, of de boekhouding het afge lopen jaar naar behoren was gevoerd, bleef onbeantwoord, omdat de kascom- missie in zijn geheel afwezig was en ook schriftelijk haar bevindingen niet aan het bestuur had medegedeeld. De periodiek aftredende bestuursleden, te weten mevr. G. Simonsz-Kamphorst (penningmeesteresse) en de heren P. J. Ch. Dijkman (secretaris) en D. P. J. van den Heuvel (ringencommissaris) werden herkozen, eenvoudig bij gebrek aan tegenkandidaten. Weliswaar stelden zich staande de vergadering Th. Van Fulpen en H. M. van Doorn beschikbaar, maar werden niet gekozen. De heer Van Fulpen gaat zich wel voorbereiden op een bestuursfunktie. De heer Kuiper heeft de vergadering verzekerd, zijn funktie volgend jaar de finitief ter beschikking te stellen. Met een onderbreking van één jaar is hij Soesterbergsestraat 30 hoek Eikenlaan. Wij hebben vyf grote drogers beschikbaar en de afstand van de 3. tel. 3068 tel. 5558 >f". tel. 8940 E. Bervoets-Witsenburg Pelikaanweg 28, Soest. tot de Wasserette is 1300 METER Vrijdagavond werd in de Openbare Leeszaal een discussie gehouden over „Gezondheid en wat daar o.a. financieel mee samenhangt". Dat de heer Dolman de algehele volks verzekering voorstond, waar de heer Rietkerk afkerig van was, vloeide lo gisch voort uit het feit dat zij respec tievelijk de P.v.d.A. en de V.V.D. ver tegenwoordigden. Beiden waren het echter wel eens over de onrustbarend groeiende kosten, voor een zeer groot deel verklaarbaar door de enorme loon stijgingen, en over de noodzaak van de uiterste efficiëntie in de opzet en het beheer van het gezondheidsapparaat. Massaal bevolkingsonderzoek kan ook zeer sterk preventief werken door dat men ziektes in een vroeg stadium op het spoor komt. Het eist echter grote investeringen in geld en mankracht. Nu zou ik nog een nieuw geluid willen laten horen en daarbij het modewoord „alternatief" laten vallen. Wordt het geen tijd, dat we eens wat meer aandacht hebben voor alternatieve geneesmethoden, waarbij we aan de ge vaarlijke bijverschijnselen van de dure chemofarmaca kunnen ontkomen? Het meest frappante voorbeeld uit mijn direkte omgeving: een 50-jarige patiënte lijdend aan ernstige gewrichtsreuma, die haar volkomen invalide had gemaakt, werd door de specialist ongeneselijk verklaard. Een arts voor natuurgenees wijze zette haar op een vegetarischdieet en ze genas, zonder medicijnen, volko men. Ze is nu 90, doet haar eigen huis houdinkje nog, en is flinker dan me nigeen van 50. Zoals prof. Defares on langs nog in de pers schreef: herstel het eigen afweermechanisme van het lichaam en zelfs kanker maakt een gro te kans verslagen te worden. De grote voorvechters van dit wijze in zicht kunnen met talloze voorbeelden de juistheid er van aantonen, vooral wat de slepende „ongeneselijke" ziekten be treft zoals reuma, bronchitis en astma. Helaas werden en worden hun resul taten vaak doodgezwegen of gekleineerd. We moeten bewondering hebben voor hun idealisme, om desondanks voort te gaan. Bemoedigend is de recente uitlating van onze Staatssecretaris Dr. Kruisinga, die opmerkt dat er een verandering van mentaliteit moet komen. En dan één in de richting als boven bedoeld. Dat de milieuvervuiling constant een aanslag doet op de gezondheid van ons allen, is zeer verontrustend. Daar komt dan nog de vrijwillige voedselveront- reiniging bij in de vorm van allerlei chemische toevoegingen, die veel meer kwaad kunnen dan we durven of wil len toegeven. Het is noodzakelijk dat we dat gaan in zien en critische worden bij het kiezen. Gelukkig kan men in de z.g. reform winkels wel zuiver voedsel kopen, maar genoeg is het niet, vooral aan groente en fruit ontbreekt het nog. Wanneer men bereid is zijn gezond ver stand te laten werken, ontdekt men dat men ook een deel kan bijdragen in het oplossen van de problemen waarover de discussieavond werd gehouden. dan zo'n zestien jaar voorzitter geweest. De leden, die de tweede pennningmeester ontslaan van de weinig aangename taak om iedere maand de contributie bij hen te komen halen en daarvoor in de plaats zelf hun contributie op tijd wegbrengen, op de maandelijkse vergaderingen be talen of periodiek per giro overmaken, krijgen in het vervolg een korting van 1,80 per jaar (jeugd 1,-). Volgens het oorspronkelijk voorstel zou deze korting alleen gegeven worden bij vooruitbetaling van de contributie voor een heel jaar, maar dat kwam de voor zitter toch minder rechtvaardig voor. Hij meende, dat met name de minder draagkrachtige leden dan niet in de ge legenheid zouden zijn om van de kor ting te profiteren. Besloten is in principe ook, dat de ver eniging binnenkort eens naar een bonds- tentoonstelling of wellicht volgend naar de wereldtentoonstelling in Rotterdam zal gaan. Woensdagmorgen 3 februari om 9 uur, luidde voor het echtpaar C Kerver aan dc Steenhoffstraat 59, een geheel nieuwe periode in. Niet alleen viert men het 25-jarig zaken-jubileum, maar heropende men dc belangrijk uitgebreide en ge heel gemoderniseerde zaak, die gelijktijdig werd omgedoopt van het meer dan twaalf jaar bekende „Kerver Zelfbediening" in „Consumentenmarkt Kerver". Dertien jaar lang, bijna direct na de tweede wereldoorlog, begon de heer Kerver zijn zaak, de Firma Kerver, een nu steeds zeldzamervoorkomende bedie ningszaak. In 1959 volgde de omschake ling tot een zij het beperkte zelfbedie ningszaak/supermarkt. Vrij snel na die omschakeling bleek dat de mogelijk heden beperkt werdenv door de geringe ruimte. Toch heeft de heer Kerver in die twaalf jaren zelfbediening „naam" gemaakt. Niet alleen in Soest, maar ook daar buiten. Kerver Z.B. veroverde zijn plaats in de rij van Soester levensmiddeienbe- drijven, waartoe kwaliteit, scherpe prij zen en service een belangrijke steen bij droegen. nu steeds zeldzamer voorkomende bedie- Ondanks de enorme groei die het be drijf doormaakte was er toch een groot gedeelte van het publiek dat dit „voor deelcentrum" voorbij ging. Het „u moet ons meer niet kwalijk ne men, op deze wijze winkelen is voor ons onmogelijk" was niet van de lucht", en de mensen hadden gelijk. Zelfs op de stille ogenblikken was winkelen bij Ker ver door de grote drukte geen pretje. Met veel moeite lukte het de moedigsten om hun boodschappen op redelijke wijze de winkel uit de krijgen. De groei van Soest en het prijsbewust zijn van de huisvrouwen ging Kerver niet voorbij. Zijn vlijmscherpe prijzen, mogelijk door massale en direkte inkoop, trokken steeds meer mensen naar zijn zaak, uitbreiding werd een onvermijde lijke zaak. De mogelijkheden waren echter beperkt, toch heeft men een goede oplossing we ten te vinden. Door uitbouw van het souterrain ont stond de mogelijkheid het winkelgedeel te eveneens door te trekken en daar mede te verdubbelen. Het Soester aannemersbedrijf Visser is mede verantwoordelijk voor het fraaie geheel dat in korte tijd tot stand is ge komen. Het winkelend publiek heeft slechts enkele weken wat hinder van de werkzaamheden ondervonden, hinder die zijn hoogtepunt vond in het enige tijd behelpen in het magazijn aan de achterzijde van de zaak. Gelijktijdig met de opening werd de naam gewijzigd in „Consumentenmarkt Kerver", een naam die in de huidige tijd de consument bijzonder sterk aan spreekt. In feite verandert er niets in vergelijk met de Kerver Z.B. van voor heen. Wat wel verandert, is de presen tatie van de artikelen die in verschil lende afdelingen waar nodig werd uit gebreid. „We gaan ons zo mogelijk nog sterker dan voorheen bezig houden met het voordeel voor de consument. De Consu mentenmarkt vormt als het ware de schakel tussen het soms al verouderde zelfbedienen en het andere uiterste de Cash and Carry-bedrijven". De heer Kerver is ondanks de mineurstemming die in zijn bedrijfstak heerst, een te vreden man. Zijn omzet-stijging van meer dan 10% in het afgelopen jaar, draagt daar zeker tóe bij. „Ik laat mijn cliënten niet, in de steek, mijn traditionele acties tijdens de pasen, sinterklaas en de kerstdagen, genieten 'n ongekende bekendheid en aan 't eind van de acties staan wij soms zelf versteld van het enorme succes." Op 160 m2 effectieve winkelruimte heb ben alle afdelingen een royale plaats gekregen. Ook de royale diepvriezer neemt een dominerende plaats in. Een frisse groenten- en fruit afdeling, niet meer weggedrukt, maar dadelijk in het oog springend. De grote zuivelafdeling en de afdeling verse vleeswaren Is een lust voor het oog geworden, waarnaast de afdeling brood en banket voldoende gegarandeerd wordt door de naam van de leverancier „De Graaf" uit Spaken burg. Geheel nieuw voor Kerver is de afdeling cosmetica en een zij het kleine afdeling non-food. Niet nieuw, maar wel uniek is het Kerver-spaarsysteem, met een spaarwinst van 25 dat in de praktijk neer komt op een extra korting op de toch al lage prijzen van 2'/2%. Al vanaf de straat springt de vernieu wing direct in het oog. Niet alleen de pui die volledig is aangepast valt daar bij op, ook het interieur dat helder ln het zonnetje wordt gezet door de ver lichting van Firma Schalkwijk en waar van het schilderwerk werd verzorgd door de Firma Schalkwijk, is duidelijk zichtbaar. Twee kassa's vormen als het ware de de zekerheid dat men snel en zonder wachten de winkel kan verlaten. Natuurlijk delen de vaste en nieuwe cliënten in de feestvreugde. In de ad vertentie in onze courant van dinsdag jl. is wat dat betreft genoeg te vinden. De afgelopen dagen hebben de heer Kerver, die in de zaak wordt geassisteerd door zijn echtgenote en vier personeelsleden, al geleerd dat de mensen die tot voor kort nog voorbij gingen, zijn zaak weer hebben „gevonden". Ajje ut ming vraog dan mok zeige daat noeng wel an ut licht is gekomme daat nie allenug de kebouturs huuze kraoke en daat da nu voorrecht voor de grote stede zouw weze. Minse, ik heb ter wel effe vaan op gekeke datter noeng in Soest eindeluk un huus is gekraokt. Nie datter in Soest aal geen kraokende huuze genog waore, maor ik waas aal un heule tied barbenieuwd op welleke plaots in ongs rustugge darrup ut eerste huus of waat daor voor door mot gaon, zouw worde gekraok. Noeng binne der netuurluk minse die zeige: Knelis, daat liek narruguns op daat jie je as ut waore zit te vur- kneutere bie de gedaachte datter in Soest minse binne die der eige niks an- trekke vaan ut gezaag, en teuge de wet in un huus gaon bewoene. Maor zo mot te jullie daat nie zien, ik hep ming op ming maondelukse tochte door ut dar rup vaok offevraogd waorom ut een of aore huus noeng toch zo laang (of nog steeds) leeg mos blieve staon. Kiek, ajje zelluf letterluk en feguurluk ongder de panne bin, of messchien wel ongder ut riet, daan stao jie bie daat soort dinge netuurluk geen mement stil. Daat gaot je noeng eenmaol niks an, dus waorvoor zouw un mins zun eige druk gaon maoke. Maor daat wordt ne tuurluk wel effe aors ajje geen daak bove je kop hep, en toch un vrouw en kingders hep. Daan gaot ut krek as vreuger, ajje ar- ruguns as klein mannetje veurbie gong, en der laag waat of der hing waat wajje kon gebruuke, daan zeej je heul zaacht in je eige, as ut der straaks, ak weer laangs kom, nog leig of haangt, daan pik ik je mee, en in de meeste gevaale gebeurde daat ok. Mit die lëegstaonde huuze gaot ut eige- luk krek zo. Ajje bar vurlege zit om zoon vooraal in deze tied bar kostbaore voorziening en je komp vaan gemeen tewege nie an zoon bar normaole voor ziening en je weet datter arruguns zong- der bar goeie rede waat leeg staot, daan kejje der un paor keer laangs komme zongder dajje vaan die raore gedaachte krieg, maor op un keer gao je as ut waore door de knieje, en kruup je der in zongder dajje ut gevraogd hep. Soms krieg ik wel is ut idee daat haos geen mins weet offer arruguns un huus leeg staot. Daat is in deuze tied toch un barre schaande. Ut gebeurt wel daat da maonde messchien wel jaore ut gevaal is. Maor ut vaalt ming op daat aster arruguns un huus, zongder toestemming vaan bovenaf, wordt betrokke, daat de minse die ut daor nie mee eens binne, of nie mee eens magge weze, as ut waore aachtur de deur staon te waach- le op ut mement datter de een of aore „onverlaot" binne komp kraoke, om daat an de grote klok te haange. Toch magge wullie, of lievur gezeit ut gemeentebestuur, wel blie weze daat de kebouturs Soest as kraok-darrup nog nie ontdekt hebbe, waant der staon in ongs darrup vurschillende huuze leeg, of onbewoond, die vaast en zekur belaang- stelling vaan daat bar nievere vollukje zouwe kriege. Ik neem noeng maor an daat die Soes- ter-kraoker om de schaande voor de gemeente as ut waore binneskaomurs te hou we. vaandaog of marrege wel an woonruumte gehollepe zaal worde, waant messchien maag ut op huusves- ting daan niet as urgent gevaal te boek staon, de naorughied die die maan op zun haals haolde wiester toch wel op daat hie ok geen aore oplossing meer zaag. Ik vond ut voor die kraokur jaammur daat hie, voor daat hie goed en wel wist daat hie in dat huus woende, aal un braandbrief vaan de gemeente kreeg „tuus gestuurd" waorin hum wier voor- reschreve op ongetwiefeld baarse toon, daat hie mos zorrege zo gauw as zun bene um kongde draoge der uut te gaon. Bar veul is hie der nie mee oppeschote. Ut ennugge waat hie voorlopug hep be- riek, is daat weer is effe duudeluk gemaokt is, datter ok in Soest, ondaanks ut feit daat wullie „opestaon" voor min se uut aore plaotse in ut Gooi, nog woningnood is. Meschien veult de een of aore paartie der waat voor om daor mee weer is te gaon scherreme. Dit soort gevaale geef- ter naor ming mening anleiding genog voor. Maor jao, wie zaal zun eige der druk om maoke. Ut zaal wei weer of- fedaon worde, met ut bekende „daan hadde die minse eerst maor voor un huus motte zorrege, en daan paas trou we". Maor de ene mins is gelukkug de aore nie en waor zouwe we blieve as daat gong gebeure. Der zouw geen een gevaal urgent meer weze en waorom zouw je daan nog huuze gaon bouwe?

Soester Courant | 1971 | | pagina 7