I Sl Vervolg Sportvaria TOON KORTGGMS komt naar Soest AFGANG VAN 'T GEMENEBEST Van den ISrink PROBLEEMGEBIEDEN Langdurige zorgenkinderen Mentaliteits verandering in de V.S. MAATSCHAPPELIJK WERK HEEFT GELDGEBREK „The Red Stars" Boekhandel Adriaansen, Boekhandel v. d. Ven, V.V.Z. ontvangt degradatie kandidaat Candia District West van Politie Sportbond vergadert in Soest Activiteiten S.P.S.V. 25-jarig bestaan van K.P.S. Inbraken opgehelderd Judo J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. Veilig Verkeer Vleesverkoop Zeepost VRIJDAG 5 FEBRUARI 1971 Veel jeugdwedstrijden in het komende weekeinde f Er ral in het komende weekeinde veel 'f gespeeld worden door de jeugd van Red Stars, waarbij er teams zijn die twee ■1 keer in het veld moeten komen. Slechts I twee seniorenwedstrijden zullen er voor I Red Stars verspeeld worden en beiden op zondagavond in Catharijne in Utrecht. 1 Daar zullen de dames 3 het om tien voor acht op moeten nemen tegen het tweede team van UW. Geen een"ou- Jdige opgave, maar toch een gepast op- I timisme in Red Stars-kringen. Hiermee, 1 om tien voor negen spelen heren 3 tegen I het eerste team van Phoenix. 1 Indien heren 3 compleet in het veld I verschijnt, verwachten wij toch nog een I een zeer interessante wedstrijd, die zelfs I nog moeilijk te voorspellen valt. I Jeugd: Ale andere wedstrijden zijn I jeugdwedstrijden. De eerste serie begint I hedenavond (vrijdagavond) reeds in de I Soester sporthal. Om zeven uur speelt I het a-adspiranten jongensteam een wed- I strijd tegen SVE-a. De Soester jongens I zulen laten zien dat ze steeds beter gaan I basketballen en SVS graag de hielen la- I ten zien. Winst is dan ook beslist moge- I lijk. Tegelijkertijd speelt het c-team van I de adspiranten jongens tegen het b-team I van SVS. Ook hier verwachten wij een I Soester zege van de c-jongens, die het I dit seizoen uitstekend doen en momen- I teel een tweede plaat bezetten. Hierna, I om kwart over zeven spelen tot slot op I deze avond de b-jongens tegen het b- I team van Cangeroes uit Utrecht. Een I leuk duel, waar Soester jongens stellig I nog veel moeite mee zulen hebben, maar I ze spelen thuis en misschien is dat het I pep-middel voor de Red Stars jongens. Zaterdagmiddag in Beukendal: Om 15.15 I uur speelt het meisjes a-adspirantenteam I tegen Eagles a. De Soester meisjes, na de I benauwde maar zeer verdiende overwin- I ning van afgelopen zondag op Cangeroes, I mogen geen enkele fout meer maken, I willen zij hun aanspraken op het kam- I pioenschap in deze afdeling niet verlie- I zen. I Od dezelfde tijd speelt het b-meisjes- I team tegen UW-a. Een moeilijke wed- I strijd gaat de Soester meisjes tegemoet, maar misschien kunnen zij voor een I verrassing zorgen. Red Stars AArchipel A. I De jongens junioren spelen om half vijf I een zeer interessante wedstrijd tegen het I Culemborgse Archipel. De eerste ont- I moeting, destijds in Culemborg gespeeld, I zullen de Soester jongens niet gauw ver- I geten. Een keihard duel, welke de Red (Help de dokter verzuipt) Vrijdagavond, 8 uur, Artishockgebouw. ALLE BOEKEN VOORRADIG BIJ Burg. Grothestraat 32, tel. 2529; Soesterbergsestraat 53, telefoon 2419. Maak kennis met deze populaire schrijver. Kaarten a 3,— bü ons in voorverkoop. Stars in de laatste seconde met sléchts één punt verschil wisten te winnen. Ook voor dit duel zulen de zenuwen weer bijzonder gespannen zijn, en het feit dat de Red Stars junioren nu thuis spelen kan mischien van doorslaggevende aard zijn voor deze wedstrijd indien het kan rekenen op een trouwe supporterschare. Dat het in ieder geval geen kinderach tige wedstrijd zal worden staat wel vast. Coach Rinus Valk zal beschikken over de volgende spelers: Johan van de Grift, Ton van de Brink, Piet van Hunen, Ma- jel Lustenhouwer, Peter Lustenhouwer, Jos Vreeswijk, Rikkerdt van Drie en Ben Vlug. Red Stars MA—UW MA. De meisjes junioren spelen voorts om half zeven een wedstrijd in Utrecht in Catharijne tegen UW. De Soester meis jes, regelrecht op het kampioenschap af stevenend, zullen ook deze wedstrijd onge twijfeld in een overwinning weten om te zetten. Daar zal in ieder geval coach Ruud Hornug borg voor te staan. Red Stars a—UW a De laatste jeugdwedstrijd in dit week einde spelen de a-jongens adspiranten zondagavond om half zeven in Utrecht, wanneer zij het op moetennemen tegen UW. Dit zal de tweede wedstrijd zijn voor de Soester jongens in het weekein de, maar wij rekenen toch ook voor deze wedstrijd om een vole inzet van de Soester knapen, met daarop aansluitend een overwinning op UW. Vriendschappelijk. Het herenteam speelt vanavond (vrijdagavond)) een vriend schappelijke wedstrijd om half tien. De tegenstander is nog niet zeker, maar zal waarschijnlijk het Spakenburgse SVS zijn; dat één klasse hoger speelt, maar volgend jaar ook de tegenstander zal worden van Red Stars in de competitie. WZ. dat alleen met Woudenberg nog wedijvert om het kampioenschap en de promotie naar de hoogste klasse van het afdelingsvoetbal, krijgt komende zater dag Candia uit Rhenen op bezoek. De Soesters hebben blijkens de recente 3-0 overwinning op Baarn goed over winterd. Een overwinning op Candia is ook wel noodzakelijk om Wouden berg, dat drie punten voor staat, doch een wedstrijd méér speelde, te kunnen bijhouden. Niettemin wordt ook wel op een overwinning van de Soesters gere kend, temeer daar Candia momenteel tot de degradatiekandidaten behoort. De spanning in de onderste regionen is nog aanmerkelijk groter dan aan de kop. Voor degradatie komen dit mo ment nog acht van de elf ploegen in aanmerking. Wel een bewijs, dat het krachtsverschil in deze afdeling bijzon der klein is. De eerste ontmoeting tus sen beide ploegen eindigde in een 3-2 zege voor WZ. Men komt om drie uur met de volgende -spelers in het veld: A. Smink, J. Bij- lard, M". van Asch, M. v. d. Laan, G. v. d. Bovenkamp, J. Ridderbos, J. v. d. Burg, D. Wegerif, D. Geitenbeek, J. Brouwer en J. van Doorn. Wisselspe lers zijn A. v. d. Breemer en R. Duit. Na deze ontmoeting resten WZ nog zes wedstrijden waaronder één (uit) tegen Woudenberg. Het tweede elftal, dat zijn kansen op een kampioenschap in de laatste wedstrijd heeft verspeeld, ontvangt mor gen DOVO 3, dat momenteel op de voorlaatste plaats staat en zijn positie dus wel zal willen verbeteren. Aan zijn positie op de ranglijst blijft WZ niette min een overwinning verplicht, riet eerste duel won VVZ al met 2-0. Voor De conferentie van 't Britse Gemenebest (de „Commonwealth") in Singapore heeft eens te meer duidelijk gemaakt, hoe wei nig dit Gemenebest eigenlijk nog bete kent. Het is een soort Verenigde Naties in 't klein en men kan zeggen dat het beter is te praten dan te vechten. Maar het is wel een afgang, wanneer men bedenkt wat dit Gemenebest indertijd heeft bete kend. Het was niemand minder Joe Hamber- lain, die zich in de Boerenoorlog zulk een slechte naam verwierf, die de stoot heeft gegeven tot de oprichting van het Brits Gemenebest. Tot die tijd, eind negentiende en begin twintigste eeuw, werd de vrijhandel be schouwd als alleenzaligmakend. Cham- berlain zag het anders. Hij meende dat Engeland met zijn dominions en kolo niën helemaal „self-spporting" kon zijn door een doelbewuste tarievenpolitiek toe te passen. Dat Gemenebest was in feite tot stand gekomen tijdens de regering van konin gin Victoria, die zich behalve koningin van Groot-Brittannië en Schotland ook Keizerin van India mocht noemen. Wereldmacht Engeland had toen in alle werelddelen een vinger of méér in de pap. In Afrika en Azië had het uitgestrekte koloniën en invloedssferen, Australië en Nieuw-Zee- land behoorden er helemaal bij, en de bovenste helft van Noord-Amerika: Ca nada. De Middellandse Zee was praktisch een Engelse binnenzee, bij alle deuren stond een Engelse schildwacht: bij de Darda- nellen en bij Gibraltar, bij het Suez-ka- naal, op Cyprus en op Malta. Aan de Kaap, in Singapore en Hongkong waak ten Britse oorlogschepen. En wanneer ergens ter wereld een Brits onderdaan ook maar een haar gekrenkt werd, verscheen er een kruiser die drei gend de Britse vlag deed wapperen. Europa's buurman Engeland beschouwde zich dan ook niet als een Europees land maar, zoals eens Lord Bolingbroke het uitdrukte als de „buurman van Europa". Van een dergelijk verleden komt men zo gemakkelijk niet los, en dat verleden heeft ongetwijfeld een rol gespeeld, toen Engeland besloot niet toe te treden tot de EEG, maar mét zijn Gemenebest en enkele neutrale landen een Europese Vrijhandels Associatie te vormen, die nooit helemaal van de grond is gekomen. Toen heeft men wel een ietsje verkeerd gegokt op het Gemenebest, want de Commonwealth-landen waren duidelijk dchzélf het naastf Immers, van dat vroegere Gemebest is maar een bitter beetje overgebleven! Wapens Canada en Australië volgen een eigen koers. De bezittingen in Azië en Afrika zijn verwenen. De Britse vloot is allang overschaduwd door de Amerikaanse, die op haar beurt zwaar moet concurreren tegen de Russische. Toch wil Engeland zijn partijtje nog blijven meeblazen en vandaar dan ook de kwestie over de wapenleveranties aan Zuid-Afrika, dat in de vlootbasis Simon- stown nog wacht houdt over de Kaap- route. j Daartegen is fel verzet gerezen, omdat men hierin een ondersteuning ziet van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Vooral de nieuwe Afrikaanse staten gaan hierover fel te keer en dreigden met I uit het Gemenbest te gaan, waarmee ze echter toch nooit zo bar veel haast ma- ken. i De kastanjes Hoe men ook over de apartheidspolitiek moge denke, die had veel minder met deze zaak te maken dan men zou kun nen afleiden uit de drukte die er over werd gemaakt. Het is het streven van de Afrikaanse staten om Engeland zowel in Rhodesie als in Zuid-Afrika de kastanjes uit het vuur te laten halen, iets wat de Britten bepaald niet kunnen zonder zich in ern stige mate de vingers te branden. Tijdens zo'n bijeenkomst als in Singapo re vraagt men zich af waarom Engeland eigenlijk nog aan dat Gemebest vast houdt en niet liever zegt: als jullie dan zo graag weg wilt, ga dan maar! Dan hebben wij tenminste de handen vrij! Maar Whitehall wil toch ook nog wel graag een paar vingers in de pap hou- den en niet helemaal gedegradeerd wor- den tot een Europees eiland. Krakende wagen In ieder gevalhet Gemenebest is weer gered. Als de duivel iets wil laten mis lukken. laat hij een commissie benoe men, heeft Maarten Luther eens gezegd en de beste manier om het Afrikaanse opzetje te laten mislukken was dan ook: i het benoemen van een commissie. De Afrikaanse landen schreewen trou- wens allemaal wel hard tegen Zuid-Afri- ka. Rhodesië en Engeland, maar ze zijn noch in- noch uitwendig sterk genoeg om op te treden en daarbij wantrouwen ze elkaar, wat dezer dagen weer bleek tusen Oeganda en Tanzania. Het Gemenebest staat nog evereind. En Misschien geldt hier wel het oude spreekwoord: krakende wagens lopen het langst. Maar het gekraak is soms wel oorverdovend! de thuisclub komen om half twee in het veld: P. den Breejen, G. v. d. Munt, P. Brouwer, H. G. v. d. Kraak, D. de Boer, D v. d. Bovenkamp, H. van Arkel D. van Arkel, H. Brons, J. Akkerman, K. Noordijk. Wisselspelers zijn W. Ruizen- daal en P. Floor. Het vierde elftal, dat in ieder geval nog een tweede plaats achter Huizen binnen zijn bereik heeft en thans trou wens ook op de tweede plaats staat, gaat morgen bij het op de vierde plaats staande Bloemenkwartier 4 uit Hilver sum op bezoek. De eerste wedstrijd wist VVZ destijds met 5-3 te winnen. Morgen komt men om half twee met de volgende spelers binnen de lijnen: G. Smid, M. van Herwaarden, J. v. d. Bovenkamp, H. Wegerif, A. Ruizendaal, B. Rademaker, M. van Ginkel, A. van Neerbos, A. H. van Wijk, J. Brouwer en J. A. van Kampen. Wisselspelers zijn B. v. d. Bosch en .T. Kuivenhoven staande vijfde elftal gaat op bezoek bij Het nog altijd puntloos onderaan SDVB 5, dat op de voorlaatste plaats staat. Overigens ziet het er niet naar uit, dat VVZ met twee winstpunten naar huis zal komen. De volgende spelers zullen niettemin proberen, de eerste winst binnen te halen: H. Roetman, Th. Delfgou, Joh. van Kooij, C. Ruizendaal, K. Blijleven, G. M. v. d. Grift, D. Duits, J. F. Sanders, G. van Kooy, C. A. van Zetten en G. Pothoven. Wisselspelers zijn S. Wijma, A. C. Hornstra en D. Pellegrino. De veteranen van het zesde elftal spelen om half twee een uitwedstrijd tegen Loosdrecht 4 en wel met de vol gende spelers: J. van Kooij Hzn. J. van Kooij Gzn., W. van Grol, S. Wijma, L. G. Brunt, C. Ruizendaal, J. v. d. Hoek, J. Groart, W. v. d. Kuilen, B. Morren, H. van Velzen en „R. J. Brou wer. De 25-jarige Soester Politie Sport Ver eniging is op 17 maart a.s. gastvrouwe van het district West van de Nederland se Politie Sport Bond, waarvan hoofd inspecteur H. G. Scholtmeijer voorzit ter en adjudant P. Bergman secretaris is. Deze jaarvergadering van het district, waarop ongeveer tweehonderd afgevaar digden van de verschillende afdelingen worden verwacht, zal worden gehouden in de brandweerkazerne. Op verzoek van het hoofdbestuur van de NSPB organiseert de jubilerende SPSV op 20 april ook het jaarlijkse congres van de landelijke bond. Het zal voor het eerst een eendaags congres zijn, want voor de organisatie van een congres van langere duur waren geen kandidaten te vinden. Het is de bedoeling, dat het con gres in het Officierscasino te Soester- berg wordt gehouden. 12 februari wordt in de brandweerkazer ne 't toernooi gehouden om de „Practi cumbeker". Hieraan wordt deelgenomen door: K.P.S., P.S.V. Baarn, P.S.V. Amers foort, P.S.V. Zeist, P.S.V. Hilversum, S.P.S.V. Soest, Brandweer Soest, P.G.W.S. en S.V.D.U. 5 en 6 april schietwedstrijden op de zol der van het politiebureau. 8 april bingo avond in de brandweekkazerne. 14 april schaaktoernooi eveneens in de N.P.S.B. elftal. Hieraan voorafgaand sportkampioenschappen van het district west van de N.P.S.B. Hier is ook gele genheid om mee te rijden voor dona teurs. 22 mei voetbalwedstrijd Soester elftal N.P.S.B. elftal. Hieraan voorafgegaand een wedstrijd tussen een S.P.S.V.-team en de TROS-jeugd. 4 juni kampioenswedstrijd vissen. Ook bejaarden uit Soest kunnen hieraan deelnemen. 5 juni viswedstrijd voor de Soester jeugd. 10 juni regionale viswedstrijd. Ook staat in mei nog een sportmiddag voor de S.P.S.V. op het programma. HOTEL - CAF4 - RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 - Telefoon 02155-2706 Soest Gezelligheid kent geen tijd 'i 1 Bij ons voelt u zich thuis, na zeer drukke zakelijke- of privé-aangelegenheden. Het devies „uit goed voor u" is juist Wij besteden ruimschoots aandacht om het u aangenaam te maken. Mogen we zeggen „tot spoedig weerziens"! Bij ons bent U uit en toch thuis I Ruime parkeergelegenheid Je vraagt je wel eens af waarom er bij een periode van bijzonder veel voor spoed, zoals Nederland die juist achter zich heeft, er economische probleemgebie den kunnen bleven bestaan, zoals wü die vinden in bepaalde delen van noord-, oost- en zuid-Nederland. Ook het oosten en Zeeland weten van economische achterstand mee te praten. Een economisch probleemgebied zouden wij willen omschrijven als een gebied waar het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking niet alleen achterblijft bij het landsgemiddelde maar waar bo vendien dit gemiddeld inkomen de nei ging heeft steeds verder achterop te ra ken. Er zijn streken van ons land waar dit verschijnsel al geslachten lang op merkelijk is. Historische oorzaken werk ten daar aan mee. Het ontstaan van grote nationale eenheden eiste dat deze beveiligd werden. Niet alleen in Nederland een probleem In de grensstreken werden verdedi gingswerken gebouwd. Zij werden door een eventuele vijand het eerst bedreigd. Het internationale verkeer werd niet bevorderd en om het binnenland te be schermen werd de infrastrüktuur van het grensgebied soms met opzet ver waarloosd. Men woonde er derhalve ook minder graag. Wisselwerking tussen het een en het ander zorgde ervoor dat de industrie in vele uithoeken van het land niet tot ontwikkeling kwam. De democratie ac centueert eveneens het voortdurend be staan van probleemgebieden, want wie slooft zich uit voor streken waar weinig stemmen vandaan komen. Zo liggen er vele oorzaken waarom de ontplooiing van achtergebleven gebieden niet op de landsbegroting komen of in onvoldoende mate. Dit verschijnsel is niet alleen zichtbaar in Nederland maar in alle Europese landen. Het is daarom geen wonder dat er een Europese Inves teringsbank bestaat, die kredieten kan verstrekken voor achtergebleven gebie den binnen de Europese Gemeenschap. Dat is in de achter ons liggende jaren dikwijls gebeurd, maar Nederland heeft zich o.i. niet het vuur uit de sloffen ge lopen om ervan te profiteren. Pendelaars We ontwikkelen een probleemgebied niet door het open te leggen voor ver keer te water en te land. Omdat de be volking in die streken geringer is, blijft zij ook meer geïsoleerd van ontwikke lingskansen. Het onderwijs blijft nog al eens achter, vooral in keuzemogelijkhe den .voor de jeugd. Het culturele leven ontplooit zich niet door gebrek aan vol doende belangstelling maar ook door koopkrachtarmoede. De uitgaven komen aan de culturele mogelijkheden in on voldoende mate toe. Bij een dergelijk beeld blijft de produk- tie achter en vindt een hoogontwikkelde industrie onvoldoende voedingsbodem. De industrie-ontwikkeling voor zover gestimuleerd, zoekt men meestal nood gedwongen in eenvoudige produktie die minder ontwikkeld personeel vraagt. In zo'n streek heeft alleen de pientere de moed om zich te verplaatsen naar meer welvarende streken. De bevolking die blijft voelt zich streekgebonden. Uit deze gebieden komen dus ook veel pendelaars d.w.z. mensen die overdag of in de In april' bestaat de voetbalvereniging Koninklijk Paleis Soestdijk 25 jaar. Op 17 april zal ter gelegenheid hiervan een receptie worden gehouden in de Mare chausseekazerne. Jaarlijks speelt men een voetbalwedstrijd I tegen oud-internatinals en houdt men I ook een feestavond met tombola. De to tale opbrengsten hiervan worden steeds voor een goed doel bestemd. In de afge lopen 25 jaar was men zodoende instaat- 50.000,aan allerlei instellingen te schenken. Twee Utrechte metselaars, die eind vo rige jaar 22 inbraken hebben gepleegd, o.a. in Amesrfoort, Hilversum en Soest, werden na intensief speurwerk gearres teerd. De buit, die voornamelijk bestond uit antieke klokken, sieraden en t.v. toe stellen is voor een gedeelte terecht, Al leen van de sieraden is het meeste nog onvindbaar. In Soest zijn judowedstrijden gehouden tussen sportschool Pouw en de Blari- cumse judovereniging. Uitblinkers hierbij waren aanvankelijk de Blaricumse junioren die de openings wedstrijden in wist wisten om te zetten wedstrijden in wist wisten om te zetten. De conditie van de Soesters was echter beter en uiteindelijk doorslaggevend. Uitslag: 1. H. Schippers (Pouw). 2. W. de Boer (Pouw). 3. F. Schouw (Blaricum). 4. J. de Ruiter (Blaricum). Bij de adspiranten waren de Blaricum- mers uitgesproken sterker. Uitslag: 1. H. Post (Blaricum). 2. Th. Borssen (Bla ricum). 3. K. v. Wessel (Pouw). 4. J. Jon ker (Blaricum). Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) De stemming in de Ver. Staten bij de lancering van de Apollo-14 is nogal zuur. De eerste maanreis streelde nog de nationale trots, maar voor de weten schappelijke oogmerken die gediend zijn met de Apollovluchten loopt niemand meer zo warm. Zeker niet nadat in de wereld van de wetenschap twijfel is geuit of maanreizen wel zoveel nut heb ben of dat eventuele nut niet voor 1/5 van de prijs gediend zou kunnen wor den door geen mensen maar machines omhoog te schieten, zoals de Russen doen. Bij deze kommer over verspilde dollars komt nog die van Vietnam, dat even eens geld vreet zonder dat er iets te genover komt te staan wat de gemid delde burger in de V.S. trotser of ge lukkiger maakt. En dat terwijl men zich een reeks bin nenlandse problemen steeds bewuster wordt, zoals de verkommering van de steden, de achterstelling van groepen als negers, de milieuvervuiling enz., din gen allemaal die niet alleen met dollars op te lossen zijn, maar zonder heel veel geld zeker niet. Hoezeer dit leeft kunnen we ook op maken uit de grootse plannen die pre sident Nixon heeft opgesomd in zijn boodschap over de toestand van de natie. Nixon heeft een goede neus voor wat het doet, zeker als zijn herverkie zing nadert. Moeten stemmen gewonnen worden met het schilderen van een heerlijke toekomst, dan schildert hij die. De behoefte om meer direkt te doen voor eigen welzijn, doodnuchter hier op aarde, heeft ook de stimulans van de senatoren, die de oorlogskas op slot wil len doen, nu zij vrezen dat de V.S. meer en meer verwikkeld raken bij de strijd in Cambodja. Daar zijn Amerikanen ge signaleerd; en er is sprake van dat de Zuidviëtnamezen hier de kolen uit het vuur gaan halen voor de benarde gene raal Lonnol. Maar dan weet men in de V.S. ook wel wie voor de rekening opdraait. De neiging om alle aandacht nu eens te besteden aan de eigen omstandig heden en niet aan verre zaken als de maan of Achter-Indië, tekent een men taliteitsverandering, waarmee we in Europa ook terdege rekening moeten houden. Europa is ook ver van hun bed! week, elders werken maar hun domi cilie in de geboortestreek houden. In welvarende tijden wordt de lust tot pendelen groot omdat de arbeids- schaarste elders hoge lonen uitlokt, waardoor ook streekgebonden mensen tot het werken elders worden gelokt. De minder betaalde eenvoudige werkzaam heden binnen het probleemgebied moe ten dan ook verricht worden maar daarvoor komen dan buitenlandse ar beidskrachten over, meestal uit minder- ontwikkelde landen. Bezuiniging De probleemgebieden zijn typisch de. economische barometers van een land. Zodra de werkloosheid en de problema tiek in de economisch achtergebleven streken van een land zich duidelijk ma nifesteren, kan er een economische on weersbui of een malaise voor het ge hele land tegemoet worden gezien. De gang van zaken in deze winter is er al haast illustratief voor. Bij dalende economische aktiviteit gaat het bedrijfsleven zijn nevenvestigingen eerst inkrimpen. Deze bevinden zich meestal juist in de besproken streken. Maar ook in de hoofdvestigingen vallen slachtoffers aan het arbeidsfront. Dat zijn in de eerste plaats de pendelaars, want die moeten behalve loon ook nog reiskosten beuren. De z.g. grensgangei'b zijn bijna nog vroeger aan de beurt want die kunnen sociaal op het buur land worden afgeschoven en men maakt nog een goede beurt in de eigen ge meenschap als men landgenoten de voorrang geeft. AI met al werkt een depressie met een sneeuwbaleffect voor een probleemge bied. Wij noemden al twee voor de hand liggende oorzaken en de derde vinden we in de economisch minder sterke bedrijven die in het probleemge bied werken en die in kostenopzicht het meeste van een teruggang te lijden heb ben. Zij hebben een minder gunstige vestigingsplaats met dikwijls kwalitatief minder begaafde topmensen zodat men in de konkurrentiestrijd meestal het eerst het hoofd moet buigen. Deze stelling gaat minder dikwijls op omdat de kleinere eenheden in pro bleemgebieden soepeler kunnen manoeu vreren op de arbeidsmarkt, en sneller kans zien hun vaste kosten te vermin deren. Zodra een depressie doorzet komt er alom bezuiniging en dan trekt men weer minder geld uit voor de verheffing van economische achterstaande streken. Aansluiten Een goede economische stimuleringsge dragslijn zal in de eerste plaats lang durig moeten zijn. De geboden steun moet voor lange jaren gepland worden en vooral gericht zijn op de volksont wikkeling. Dat kan aanvankelijk de mi gratie versnellen maar zal daarna meer stabiliteit brengen in een streek. De vervlakking van nationaliteiten kan voorts een gebied uit zijn isolement ha len. En willen we stimuleren laten we dan hooggekwalificeerde industriebedrij- ven duurzaam vaste grond laten krijgen in de zorgenstreken. Het voornaamste is echter dat de bevol king in een probleemgebied zich niet isoleert en een eenheid wordt in armoe de maar elke gelegenheid aangrijpt om desnoods ten koste van traditie de aan sluiting te krijgen met de welvarender delen van een natie. En als men die wel benijdt om inko men maar niet om het leefmilieu, laat men kiezen of delen, maar niet trachten de klaagzang te paren aan minachting. Dat gebeurt nog te dikwijls. Het maatschappelük werk zit in geldzorgen. De Nationale Raad voor Maatschap pelijk welzijn, waarin de verschillende organisaties zjjn vertegenwoordigd, heeft al enkele keren bü de minister van C.R.M. aan de bel getrokken.- Op zich is het natuurlyk een zorgwekkende zaak, dat het maatschappelijk werk in financiële nood is geraakt. In onze gecompliceerde samenleving neemt het aan tal mensen, dat problemen heeft in zün relatie tot medemens en maatschappü» sterk toe en het maatschappelük werk kan een belangrijke bijdrage leveren om deze mensen hun weg in het leven te doen hervinden. Niettemin is het de vraag of de over heid het maatschappelijk werk zoals het momenteel reilt en zeilt, nog hogere sub sidies moet verlenen dan zij nu al doet. Er zijn bijna 800 instelling in ons land en deze versnippering van krachten is in strijd met iedere -vorm van doelmatig heid. Terwijl de opleidingen aan de so ciale akademies de laatste jaren zijn ge moderniseerd en de studenten van deze scholen worden voorbereid op een werk kring in een snel veranderde samenle ving, vertoont het organisatiepatroon van het maatschappelijk werk vaak nog negentiende-eeuwse trekken. Verzuiling leidt tot versnippering van krachten Het maatschappelijk werk in Nederland kunnen we in twee categorieën indelen. Enerzijds zijn er instellingen van alge meen maatschappelijk werk, waar principe alle mensen-in-nood worden ge holpen en waar nodig worden verwezen naar andere deskundigen, anderzijds zijn er instelling van gespecialiseerd maat schappelijk werk, wier cliëntenkring een specifieke problematiek heeft. Onder de laatste categorie vallen bijvoorbeeld me- disch-opvoedkundige bureaus, reclasse ring, bejaardenzorg, zorg voor gehandi capten enz. De maatschappelijk werker heeft geen zelfstandige praktijk. Hij is in dienst van een particuliere- of over heidsinstelling. Is hij in dienst van een particuliere instelling, dan is het bestuur van die instelling zijn werkgever. Er zijn rooms-katholieke, humanistische, hervormde en gereformeerde instellingen. Aan de „levensbeschouwelijke inbreng" van de maatschappelijk werker, wat men daaronder ook mag verstaan, wordt door vele besturen grote waarde gehecht. Maar in de kring van maatschappelijk werkers, dus van hen die het werk moe ten uitvoeren, wordt hierover vaak an ders gedacht. Zij beschouwen het maat schappelijk werk hier in de eerste plaats als een methodiek, waarvoor een speci fieke deskundigheid en vaardigheid is vereist. Uit de kring van de uitvoerende werkers is de laatste jaren toenemend verzet gerezen tegen het centraal stel len van levensbeschouwelijke aspiraties. Als in de problematiek van een cliënt godsdienstige elementen meespelen, moe ten die natuurlijk niet genegeerd wor den, maar dat betekent nog niet dat de instellingen als zodanig confessioneel zouden moeten zijn. Dit inzicht begint bij de besturen van de verschillende instellingen voet aan de grond te krijgen. Dit overigens mede onder de drang van financiële omstan digheden. Vele instellingen voor maat schappelijk werk zijn een-mans-bedrijf jes, waar één maatschappelijk werkster de gehele „klantenwijk" moet bedienen. Geld voor een tweede kracht is er niet. Er is een plafond van 90 overheids subsidie en het niet gedekte tekort moet door de kerken en andere levensbeschou welijke organen worden bijgepast. En waar moet dat geld vandaan komen? Door de toenemende onkerkelijkheid lo pen de inkomsten van de kerken sterk terug en deze ontwikkeling zal zich in de komende jaren krachtig voortzetten. Men zal zo snel mogelijk toe moeten groeien naar grote algemene instellingen. Sociale actie Grotere instellingen betekent minder be- stuursoiganen. Dat is cp zich al een re den om tot schaalvergroting te komen, niet alleen op het terrein van het maat schappelijk werk, maar ook op dat van de kinderbescherming, gezinsverzorging e.d. We zullen daarom moeten streven naar een drastische vermindering van het aantal instellingen en naar het aan trekken van deskundige bestuursleden. Grotere instellingen zullen ook meer aan sociale actie kunnen doen. Nu is de maatschappelijk werkster vaak iemand, die moet proberen de ergste nood te le nigen, zonder dat zij aan een bestrijding van de oorzaken van die nood toekomt. Want voor het laatste is geen tijd. In een groter team zal meer aan de bestrij ding, c.q. oplossing van de oorzaken van die maatschappelijke nood kunnen wor den gedaan. Voorbeeld. In bepaalde stadswijken hebben de menselijke ver houdingen, vooral die binnen het gezin, te lijden onder de woningnood. Eén maatschappelijk werkster staat tegenover dit verschijnsel bij voorbaat machteloos. Maar een grote instelling (het is hier en daar al gebeurd) kan bijvoorbeeld een actie beginnen om voor haar cliënten betere woonomstandigheden te creëren. Dit voorbeeld kunnen we met talloze uitbreiden. In elk geval zou de financiële nood, waarin het maatschappelijk werk ver keert, nog wel eens ten goede kunnen werken. Het dringt de verschillende or ganisaties tot samenwerking, hopenlijk op zo -breed mogelijke basis. Pas wan neer zulk een samenwerking duidelijk gestalte heeft gekregen, zou men over subsidieverhoging kunnen denken. Het is te hopen dat het ministerie van C.R.M. zich ook op dit standpunt zal stellen. Door het bestuur van de Vereniging Veilig Verkeer Nederland. afdeling Soest/Soesterberg, wordt op de donder dagavonden, 4, 11, 18, 25 maart, 1 en 8 april 1971, in „De Hoeksteen", ingang Plesmanstraat te Soesterberg, een cursus „Veilig Verkeer" gehouden. Aanvang te 20.00 uur. Gelet op het steeds toenemende verkeer en helaas in verband hiermede stijgende aantal ongevallen, is het van zeer groot belang, dat iedere weggebruiker bekend is met de voornaamste bepalingen van de Verkeerswetgeving. Daarom organiseert het bestuur ook nu v/eer een cursus, waarvan verwacht wordt, dat een groot aantal deelnemers deze cursus zal bijwonen. De kosten voor de gehele cursus bedra gen 6,50 (voor leden 5,00), exclusief 1,75 voor het cursusboekje. U kunt zich voor deze cursus gaarne zo spoedig mogelijk opgeven aan het bureau van politie te Soest of Soester berg. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van gele kaarten, ge nummerd van 1 tot 50 en van 251 tot 360. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alcor" (10/2). Australië: ms „Ocean Transport" (8/2). Brazilië: ms „Alcor" (10/2). Canada: ms „C. P. Voyageur" (7/2). Chili: ms „Cd de Tunja" (11/2). Indonesië: ms „Moselstein" (10/2). Israël: ms „Phidias" (8/2). Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Taveta" (12/2). Ned. Antillen: ms „Aristoteles" (8/2). Nieuw-Zeeland: ms „Rothenstein" (11/2). Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Cognac" (8/2), ms „Dart Europe" (10/2). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Nedlloyd Kyoto" (10/2). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9