Soest toen - Soest nu ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Dinsdag' 9 februari 1971 49e jaargang no. 11 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 D '66 vraagt lege woningen gratis in geven gebruik te Eiermarkt Falende remmen van vrachtauto Accordeonvereniging „Animato" musiceerde geanimeerd Schending der eerbaarheid „De Vangrail" neemt unieke plaats in bij het Soester jeugdwerk Grote plannen voor de naaste toekomst Nieuwe trimgroep van start Ned. Christen Vrouwenbond Het oog gericht op de vrije zee Parkeermeters bij winkelcentrum „Smitshof" Ponyrijden in manege „De Boshoeve" soesterïïourant Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschynt Iedere dinsdag en vrijdag Het kraken van een leegstaande wo ning aan de Molenstraat is voor D '66 aanleiding geweest, in een schrijven aan de gemeenteraad te pleiten voor het gratis in gebruik geven van woonruim te aan de meest urgente woningnoodge vallen. In een brief aan de gemeente raad, die op 18 februari door de raad zal worden behandeld schrijft de werk groep gemeentepolitiek van deze partij: „Wij zijn het enerzijds met de voor zitter van de woningbouwvereniging eens, dat reeds nu bij het verhuren van deze panden aan de Molenstraat er re kening mee moet worden gehouden, dat het onmogelijk is, in een keer alle be woners van vervangende woonruimte te voorzien, wanneer te zijner tijd deze straat in verband met het plan Stads park komt te vervallen. Aan de andere kant kan de uitvoering van dit be stemmingsplan nog jaren op zich laten wachten en daarom heeft de gemeente de zedelijke plicht ervoor te zorgen, dat in redelijke staat verkerende woningen om administratieve redenen niet zo lang leeg staan. De werkgroep stelt voor, om in deze gevallen en zeker niet alleen ten aan zien van de woningen aan de Molen straat dergelijke leegstaande woningen te bestemmen als tijdelijk onderkomen voor de hoogst urgente woningnoodge vallen in onze gemeente. Onze gedachten gaan uit naar een toe wijzing op basis van gebruiksrecht, vrij van huur. Er dient met de tijdelijke bewoners een gebruiksovereenkomst te worden opgemaakt, waarbij een aantal voorwaarden worden vastgelegd, opdat de gemeente bij een definitieve ontrui ming niet voor de opvang opdraait. Wij denken hierbij aan de volgende punten: a. toewijzing uitsluitend voor zeer ur gente gevallen: b. verplichte inschrijving als woning zoekende, waarbij de inschrijving van kracht blijft totdat een toewijzing volgt voor een definitieve woning; c. de bewoning is voor eigen risico; noodzakelijk onderhoud komt voor reke ning van de bewoner; d. eventuele, uit eigen initiatief aange brachte verbeteringen worden bij be ëindiging van de gebruiksovereenkomst niet vergoed; e. de bewoners zijn verplicht zich aan de medische en hygiënische eisen te houden; f. te allen tijde bijft de bewoner ver antwoordelijk voor de hem beschikbaar gestelde woning. Aangezien de gemeente geen beslissin gen kan nemen inzake de verhuur van woningbezit van particuliere woning bouwverenigingen, zoals in dit geval van Sint Joseph, willen wij de gemeente in overweging geven om in overleg met de andere fracties in onderhandeling te gaan met de betreffende woningbouw vereniging om te komen tot een tijde lijke herbewoning van dit soort huizen. Gaarne willen wij verder wijzen op het grote belang van voorlichting op dit ter rein. Er zijn nog steeds inwoners, die de weg naar het gemeentehuis niet weten te vinden om zich in te laten schrijven als woningzoekende. Zo zullen er zeker gevallen van uiterste woningnood zijn, die in het geheel niet bij de gemeente bekend zijn. Wij vragen ons ook af, of alle huidige Molenstraatbewoners op de hoogte zijn van alle faciliteiten, welke de overheid biedt bij het verhuizen naar vervangende woonruimte", aldus de brief van de werkgroep aan de raad. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van ƒ11,50 tot ƒ12,25. Middenprijs ƒ12,—. Prijs per kg 1,90. Vorige week botste de vrachtauto van de 27-jarige J. H. achterop de luxe wagen van C. van E. uit Soest. Doordat zijn remmen niet goed werkten kon J. H. de voorgesorteerd staande auto niet ontwijken. De auto van Van E. werd zwaar beschadigd. H. kreeg een proces verbaal. Zaterdagavond om acht uur vond in het Vereniginggebouw het jaarlijkse do nateurs- en ledenconcert plaats van de 16-jarige Soester accordeonvereniging „Animato", sinds enkele maanden onder dirigent de heer E. Th. Deenhart. In een matig bezett zaal het minder prettige weer en de t.v. waren daarbij zeker de boosdoener behoorden de burgemeester en de hoofdinspecteur Korpschef van de gemeentepolitie, ver gezeld van hun echtgenoten, tot de ge nodigden. Even na acht uur werd het „voor de pauze programma" met de passo doble „Paquita" door „Animato" geopend. Het orkest was ditmaal niet opgesteld op het podium, daar de technische leiding opstelling in de zaal, in verband met de akoestiek, meer verantwoord vond. In vlot tempo volgde de verschillende nummers elkaar op, waarbij „Animato", door het aantrekken van twee gastspe- lers uit Amersfoort, vergezeld van een drummer, duidelijk aan volume won. In het muzikaal soms wat moeilijke programma waren de ouverture „Sal- landia" van Grotenhuis en het Konzer- tina in G-dur, met de dirigent als solist, de hoogtepunten. Na de pauze (met zijn onvermijdelijke verloting) mochten de „Animato"-leden hun instrumenten opbergen en gaan ge nieten van het optreden van het beken de Baarnse mondaccordeon-kwintet „The Crominicats" bestaande uit S. van Zcyst, op de harmonette; B. Kooy, bas; M. Jansen, knop-chromonica en A. Koop, als op de achtergrond werkende slagwerker. Het kwintet werd charmant gecomple teerd met de zangeres mej. M. Jansen. Jansen. .Tammer was het dat het bestuur meen de om direct na het eerst nummer van dit kwintet, het vooral bij de jeugd aansprekende optreden, voor andere zaken ie onderbreken. Het vervolg van het programma met over het algemeen bekende melodieën, besloot het passieve gedeelte van de jaarlijkse uitvoering. Hierna blesf men nog geruime tijd bij een om op muziek van de band „The top Nights" zelf bijzonder actief te wor den, waarbij de jeugd zich natuurlijk bijzonder goed roerde. Een onbekende jongeman liet vorige week op de Molenstraat, toen mevr. Van S. hem passeerde, zijn onderkleding zakken. Mevr. Van S. deed aangifte bij de politie. Ruim vijfhonderd ingeschreven „leden" en een twintigtal leiders en leidsters, met aan het hoofd de heer R. van Djjkhorst, in combinatie met het veel te kleine clubhuis „De Vangrail" aan de Beetzlaan, vormen samen de indrukwekkendste groep jeugdwerk onder de overkoepeling van de Stichting Jeugdzorg Soest. Wat in de grond begon als initiatief van de Hervormde en Gereformeerde Ker ken van Soest, omdat er wat voor de jeugd, gedaan moest worden op o.a. 't Hart, is In enkele jaren uitgegroeid tot een oeucumenisch jeugdcentrum. Hoewel uit r.k. en onkerkelijke kringen er veel belangstelling van de jeugd is en er ver schillende leiders en leidster uit die kringen komen, blijft het werk slechts mo gelijk door de fnanciële steun van de Gereformeerde en Hervormde Kerken. De ruim vijfhonderd leden, in leeftijd varieërend van 4 tot 18 a 19 jaar, be talen als contributie voor de jongeren- groenen per bijeenkomst, (geregeld club- bezo- k is beslist geen enkele noodzaak) maa^ ïO cent, terwijl de avondgroepen vijfentwintig cent betalen. Naast de op de voorgrond tredende handenarbeid-clubs, timmeren, figuur zagen en boetseren, trekt ook het toneel in verschillende vormen de grote be langstelling van de jeugd. De ouderen vinden hun vermaak na tuurlijk in een iets andere richting. Ta feltennis, biljarten, plaatjes draaien aan de zelfgemaakte discobar of zo maar ge zellig zitten „bomen" aan de bar en ze ker niet te vergeten het dansen op de vrijdagavonden. „We hebben al verschillende evenemen ten achter de rug. Het Bonanza-dorp tij dens de schoolvakantie op de Eng, ver schillende fiets- en bromfiets-ralleys en natuurlijk niet te vergeten de „redding" van de intocht van Sinterklaas", aldus de heer R. van Dijkhorst, bezoldigd hoofdleider, die constant bezig is met de organisatie en het bedenken en inpassen van mogelijkheden, daarbij steeds con tact houdend met zijn staf, waaronder verschillende leerlingen van sociale aca demies die bij „De Vangrail" stage lo pen. Op dit moment treft men al weer voor bereidingen voor het zomerkamp 1971, dat, na het succes van het kamp van vorig jaar in Lunteren, bij de jeugd weer volop in de belangstelling staat. Voor het echter zover is, heeft men nog de première van de eerste Soester „Wa- terlooplein-vlooienmarkt" op zaterdag 24 april, op het terrein van „De Vang rail". „Als iedereen die op zolder nog iets heeft staan, dat hij ons ter beschik- king wil stellen voor de „vlooienmarkt", even 7615 belt, zorgen wij dat het direct wordt weggehaald, waarmede wij dan hopen het exploitatie-tekort binnen re delijke termen te houden". Op het kantoortje van de heer Van Dijkhorst stapelen de spullen zich al op. Een oude maar goed functionerende schrijfmachine staat al naast een bijna antiek drinkservies en dergelijke artike len. „Waar we eigenlijk al maanden naar uitzien en beslist niet voor de vlooienmarkt, is een epidiascoop, zo'n apparaat waarmee het mogelijk is om foto's op een scherm te projecteren. Misschien heeft iemand nog zo'n toestel op zolder staan en wil het afstaan ten behoeve van het jeugdwerk". Een be richtje is voldoende om een dolblije R. van Dijkhorst voor de deur te zien ver schijnen. „De bouw van een noodzakelijk tweede clubhuis, ergens in Soest de Eng lijkt mij de aangeweze plaats is in voor bereiding. Met een succesvolle vlooien markt krijgen die plannen direct ook meer perspectief". De heer Van Dijk horst is er al druk mee bezig. „Wat we hier in De Vangrail graag zouden ver anderen, maar wat niet kan, moet bij de bouw van zo'n tweede clubhuis ze ker gebeuren, maar voorlopig is het nog niet zover". Voorlopig bepalen we ons tot de wer kelijkheid en die is, naast de vlooien markt en het zomerkamp, een nieuwe speelweek voor de hele Soester jeugd. Geen herhaling van het met een nadelig saldo geëindigde Bonanzadorp, dat dank zij „Malle Pietje" toch nog inhoud en aanzien kreeg, maar misschien een week die geheel op activiteiten in de buurt van bos en duin is afgestemd. Ik denk hierbij aan het opzetten van enige grote tenten waar bij eventueel slecht weer naar uitgeweken kan worden, maar ook aan samenwerking met de padvinderij, die uiteraard over wat meer ervaring in dat soort werk beschikt". De opvang van de jeugd beheerst een groot gedeelte van het toch nog jonge leven van de heer Van Dijkhorst, die tijdens de cluburen voor elk „lid" wel even de tijd heeft. Inlichtingen over deze komende activi teiten worden u gaarne verstrekt op te lefoonnummer 7615 van „De Vangrail" aan de Beetzlaan. Zondag jl. ging in Soest een nieuwe trimgroep voor dames en heren van start. De trim-activiteiten van de Sport organisatie Soest zijn niet alleen voor clubleden bedoeld, maar iedere belang stellende kan hieraan deelnemen. Woensdagavond van zeven tot acht uur, donderdagavond van half tien tot half elf, zaterdagmorgen van negen tot tien uur en ook zondag wordt er getrimd. Men start steeds vanuit de kleedgele genheid van S.O.S. aan het einde van de Bosstraat. De afdeling Soestdijk houdt op donder dag 11 februari a.s. haar jaarvergade ring in het werkgebouw bij de Emma- kerk, Regentesselaan. Aanvang 8 uur. Na de opening en de jaarverslagen zal er een klederdrachtenshow gehouden worden. Vanaf het stenen tijdperk gaan we de eeuwen door en komen dan via de midi- en maximode van nu in het jaar 2000 (maanbewoonsters). Gasten, die belang stelling hebben voor de bond, zijn harte lijk welkom! Ecuador heeft een beetje ruzie met de Verenigde Staten. Het gaat er om dat de Humboldstroom voor de kust van Zuid-Amerika goede leefomstandigheden schept voor scholen tonijn en andere vis. Iets waarvan de visserij goed gebruik maakt, vooral die uit de V.S. Juist hier om heeft Ecuador, zoals ook een enkel ander land in Zuid-Amerika, besloten zijn jurisdiktie over het zeegebied uit te breiden van dat gangbare twaalfmijls- zone tot een streek van tweehonderd mijl, d.w.z. inclusief de tonijn. De Ame rikaanse vissers kregen last met de ma rine van Ecuador: zeventien visserssche pen werden opgebracht. Prompt schorte Washington de militaire hulp aan Ecuador op. Dit land protes teerde bij de Organisatie van Ameri kaanse Staten, die afgesproken hebben elkaar niet met pressiemiddelen te be werken. De V.S. verweerden zich dat ze nu eenmaal een wet hebben die militaire hulp verbiedt aan landen die de vrij heid ter zee niet eerbiedigen. Een con flict dat nog lang belooft na te zeuren en de verhoudingen zeker geruime tijd zal verzuren. De V.S. - en met hen de meeste mari tieme mogendheden - zijn er voor om de twaalfmijlszone langs de kusten nor maal te beschouwen, desnoods met enige korrekties gelijk te laten vallen met 't continentale plat. Met de overgrote meerderheid van de zee - en er is meer zee op de aardbol dan vasteland - zou beschouwd moeten worden als „gemeen schappelijk erfgoed" van alle naties. Ook in de Ver. Staten worden hierover discussies gevoerd en het klinkt ook alle maal ook heel reëel en rechtvaardig. Landen als Ecuador geven aan dit soort zaken echter het accent dat ook wel even bezien mag worden. Het is na tuurlijk mooi om te zeggen dat de zee van ons allemaal is, maar dan komt dit er op neer, dat die zee gaat toebehoren aan de rijke landen met grote vloten. Waarbij het niet uitsluitend gaat om een school tonijnen - er zijn mogelijk heden om delfstoffen van de zeebodem te halen die nu nog niet economisch rendabel zijn, maar het wel kunnen wor den. Een Amerikaanse maatschappij als Deep Sea Ventures oefent daarin al - een dure oefening die geen ontwikke lingsland zich kan permitteren. Wat be tekent dat als de tijd ervoor rijp is deze onderneming alleen deze en dergelijke maatschappijen ervan profiteren dat de zee „van ons allemaal" is. In het klein maken Ecuador en buurlan den al iets dergelijks mee. Ze importeren jaarlijks veel tonijn in blik van de V.S. - de vis Is voor hun kust gevangen door schepen die vanuit San Diego opereren. Door met een extra brede territoriale strook zee te werken zouden zij bij voorbeeld al kunnen afdwingen dat die vissersvloot, desnoods met Amerikaans kapitaal, vanuit hun land gaat werken. Dan verdient Ecuador er tenminste ook iets aan. Vrije zee klinkt mooi, maar de argumenten van de anderen zijn ook niet zinloos. KANTMAN. Bij het winkelcentrum „Smitshof" in het Soesterveen zullen parkeermeters wor den geplaatst, althans op het bij het winkelcentrum behorende parkeerter rein, waar ruimte is voor 33 auto's en waar in totaal achttien parkeermeters zullen worden geplaatst, te weten drie enkele, tien dubbele en vijf tweeling- parkeermeters. B. en W. willen tot de plaatsing van deze parkeermeters overgaan om te voorkomen, dat omwonenden een niet beoogd gebruik van het parkeerterrein gaan maken. Langs de Smitsweg zal ter hoogte van het winkelcentrum (tussen de Nieuwe- weg en de Weegbreestraat) een parkeer verbod worden ingesteld, zowel ter wil le van het publiek en de winkeliers als het verkeer, dat momenteel daar nogal eens wat last ondervindt van geparkeer de auto's. Het plaatsen van de borden en parkeermeters gaat ongeveer 15.000 kosten. De paardensport neemt in Soest gewel dig toe, zowel bij de ouderen als bij de jeugd. Dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat Soest zich enorm uitbreidt en tevens door zijn bossen en heide zeer omgeving van Soest eent zich er uit- geschikt is voor de paardensport. Ook de stekend voor. Paardrijden is een gezellige en gezonde sport en veel ouders laten hun kinderen dan ook lessen volgen in paardrijden, of liever gezegd ponyrijden. De eigenaar van de manege „De Bos hoeve, de heer J. Laseur, is. op verzoek van vele ouders om hun kinderen les te willen geven, bereid om aan deze kin deren ponyrijlessen te geven en heeft daartoe reeds enige kleine paardjes en pony's aangeschaft, welk aantal bij vol doende deelname nog zal worden uitge breid, zodat een ieder in de gelegenheid is de lesen te volgen. Het ligt in de be doeling van de heer Laseur om te zij ner tijd voor de jeugd een ponyclub op te richten. In meerdere plaatsen van ons land zijn reeds ponyclubs en Soest, met zijn steeds toenemende bevolking, kan moei lijk achterblijven. Wij wensen de heer Laseur veel succes. Men leze de advertentie ln de Soester Courant van vrijdag 12 februari a.s.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1