milmö Gemeenteraadsvergadering u KUNT NIET ALLES WETEN! KEUKENS Inbraken in Soester Natuurbad en bouwkeet Vloekende Turk met stiletto gestoken door landgenoot Bewonerscommissie Molenstraat wil huizen bewoond laten Verjaardags-cheque voor Kinderboerderij Vrouw had aan Bacchus geofferd en valt met haar fiets Vijfde klaverjaswedstrijd van V.V.Z. SOESTERBERG Soesterberg overklast Patria (1-0) Straatverlichting in „donker Soesterberg" Sportuitslagen Kerkeraad Hervormde gemeente Groesbeekse tehuizen Dam-simultaan bij Akoesta K.V.G.-nieuws Utile Dulci deed „Alles voor de tuin" Onderscheidingen en bevorderingen voor korpsleden reserve-politie DE LAATSTE ERFSTADHOUDER Willem V moest wijken voor de revolutie Het geboortekaartje Drukkerij Smit In Holland werd Oranje dragen zelfs verboden DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 l>e gemeenteraad van Soest komt ln openbare zitting bijeen op donderdag 18 februari a.s., om 19.30 uur, in de zaal van de brandweerkazerne, ter behande ling van de navolgende agenda: 1. Voorstel tot vaststelling van de raadsnotulen d.d. 19 november 1970 en 7 december 1970. 2. Ingekomen stukken. a. Afschrift van het besluit van gede puteerde staten d.d. 18 december 1970, waarbij het raadsbesluit van 24 septem ber 1970, afdeling I, nummer 9964 tot wijziging van de bouwverordening wordt goedgekeurd. b. Brief d.d. 18 januari 1971 van de raadsfracties van de V.V.D. en D '66 in zake de eventuele instelling van een commissie ex artikel 61, sub a, van de gemeentewet met betrekking tot cultu rele aangelegenheden met het voorstel deze brief in handen te stellen van bur gemeester en wethouders om advies. c. Brief d.d. 21 januari 1971 van het bestuur van de Soester Kunstenaars vereniging „Arti-shock" waarin wordt gereageerd op het in punt 2 omschreven voorstel, met het voorstel, deze brief eveneens in handen te stellen van bur gemeester en wethouders om advies. d. Brief d.d. 5 januari 1971 van het ge meentebestuur van Grave met het ver zoek adhesie te betuigen aan een door de raad van die gemeente aanvaarde motie aan de Regering en Staten-Gene- raal, strekkende tot verhoging van de uitkering per inwoner voor die gemeen ten die een militair garnizoen op hun grondgebied herbergen, met het voor stel de gemeente Grave te antwoorden conform de bij de raadsstukken ter in zage ontwerp-brief. e. Brieven d.d. 16 januari en 23 januari 1971 van de heer A. F. Oosthoek te Soest, betrekking hebbende op het voor nemen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het vigeren de bestemmingsplan voor gronden, gele gen ten noorden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort voor de bouw van vier wo ningen aan de Lange Brinkweg, met het voorstel de beide brieven in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. f. Afschrift van de brief van burge meester en wethouders, gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, be trekking hebbende op de aanleg van rijksweg 28 ten zuiden van Soesterberg, met het voorstel deze brief voor kennis geving aan te nemen. g. Brief d.d. 11 januari 1971 van de heer J. Knoppers te Soest inzake klach ten met betrekking tot de luchtverver- s;ngsinstallaties van de flatgebouwen aan de Veenbesstraat, met het voorstel te beslissen overeenkomstig de daarop betrekking hebbende brief van burge meester en wethouders, welke bij de raadsstukken ter inzage ligt. h. Brief van burgemeester en wethou ders inzake door de heer L. Workum bij zijn schrijven van 29 oktober 1970 naar voor gebrachte parkeerproblemen nabij het industrieterrein met het voor stal de heer Workum overeenkomstig de inhoud van deze brief te berichten. 3. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mevrouw I. J. van der TORENSTRAAT 45 - TEL. 8009 Ook op zaterdag geopend. Tijdens het afgelopen weekeinde is op twee plaatsen in de gemeente inge broken, te weten in het restaurant van het Soester Natuurbad en in de bouw keet van van het aannemersbedrijf Van Wijnen aan de Dalweg in het Soester- veen. Bij het Natuurbad werd aan de voorzijde van het restaurant een gat gesneden in het glas, in de nabijheid van het slot, waardoor de deur na ver wijdering van het glas gemakkelijk kon worden geopend. Men had het kenne lijk voorzien op de kassa, maar kon dit solide werkstuk niet openkrijgen. De inbrekers concentreerden zich toen op de sigarettenautomaat in de hal van het restaurant, die tot meer medewer king bereid bleek. Achteraf kon niet worden nagegaan, hoeveel pakjes er precies weg waren. Wel kon worden uitgerekend, dat aan geld én sigaretten voor 236,uit de automaat was ge haald. Ook werden nog twee flessen drank meegenomen. In de automaat bleven nog vijftien pakjes achter. In de nacht van zaterdag op zondag moet zijn ingebroken in de bouwkeet van Van Wijnen aan de Dalweg in het Soesterveen. Hier heeft men zich aan de achterzijde na verbreking van een ruit toegang verschaft. Nagegaan kon wor den, dat er wel iemand binnen moet zijn geweest, maar tot op heden wordt er niets vermist. De inbraak werd zon dagmorgen ontdekt en ter kennis van de politie gebracht. Twee Turken uit Soest raakten don derdagnacht slaags met elkaar toen de een dé ander begon te verwijten, dat hij vloekte in de vastentijd. De ruzie liep zó hoog op. dat één van de Turken een stiletto trok en de ander daarmee ln de rug stak. Aanvankelijk werd ver moed, dat een long was geraakt. Het slachtoffer werd dan ook met de grootst mogelijke spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar het achteraf nog tame lijk bleek mee te vallen, al liep de Turk wel een diepe en vrij ernstige vleeswond op. 'Al voor hun pension Het Witte Huis aan de Birkstraat waren beide man nen het oneens geworden. Later op de avond zette de ruzie tusen de 20-jari- ge Rudolf Y. en de 52-jarige G. F. zich voort ln de bar aan de B. Gro.- thestraat. De jongste maakte bezwaar tegen het vloeken in de vastentijd van de oudste, waarop het handgemeen volg de, dat buiten werd uitgevochten met genoemd resultaat. F. is later in de ln de nacht door de politie aangehou den. Be'de Turken bleken overigens on der invloed van voor hen te sterke Gaast-Espeet als hoofdleidster aan de openbare kleuterschool „De Bengelen- bak" te Soest-Zuid. 4. Voorstel tot aankoop van grond ge legen aan de Enghenbergsteeg van me vrouw A. Schothorst-Van den Breemer. 5. Voorstel tot het intrekken van de vastgestelde bestemmingsplannen „Wiek- sloterplas" en „Kerckenlandt" en vast stelling van een voorbereidingsbesluit. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen en plaatsen van parkeermeters en ver keersborden. 7. Voorstel tot het vaststellen van een parkeermeterverordening. 8. Voorstel tot het vaststellen van een parkeergeldverordening. 9. Voorstel tot verkoop van grond aan de Stichting Soester Natuurbad voor de bouw van een instructiebad aan de Waldeck Pyrmontlaan. 10. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van bij de vuurwerkverordening behorende bijlage. 11. Voorstel tot verkoop van grond aan/nabij: a. de laanstraat aan mevrouw J. A. Brouwer-Van den Hoed; b. de Nijverheidsweg aan de N.V. PUEM. 12. Voorstel tot 't aangaan van 'n rechts geding strekkende tot veroordeling van de heer A. F. IJsselstein om mede te wer ken aan de eigendomoverdracht aan de gemeente Soest van het pand Wilhel- minalaan 24 te Soest. 13. Voorstel inzake het opnemen en uit lenen van gelden gedurende het tweede kwartaal 1971. 14. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan: a. de Verlengde Talmalaan 19, 19a en 21 van de Erven J. van der Vegte-Kre- diet; b. de Nieuweweg 95 van mejuffrouw A. Verweij. De „Bewonerscommissie Molenstraat" is bij monde van voorzitter J. A. B. van Klooster van mening, dat de heer J. C. Korte zijn boekje te buiten gaat als hij van plan is leegstaande wonin gen aan de Molenstraat onbewoonbaar te maken. Raadslid Korte (k.v.p.) is ook voorzitter van de woningbouwvereni ging Sint Joseph; in deze functie heeft hjj vorige week verklaard, dat elk huis dat leeg komt aan de Molenstraat, leeg moet blijven staan. „Dat accepteren we niet", zegt J. van Klooster. „Het be stuur kan deze beslissing nooit nemen zonder stemming van de leden van de bouwvereniging". Dit alles naar aanleiding van het kra ken van één van de huizen door de 21-jarige Henk Kuyper, die het niet kan verkroppen, dat zijn gezin door de gemeente Soest moet zwerven en ner gens onderdak kan vinden. De burge meester verwees hem achteraf naar de heer Korte. Ook het bestuur van de Bewonerscommissie is van oordeel, dat Henk Kuyper onmiddellijk zijn woon vergunning krijgt van de gemeente als de heer Korte zijn toestemming geeft. De Bewonerscommissie werd ingesteld in mei 1970. Voordien was de heer Van Klooster commissaris van de woning bouwvereniging. In die functie moest hij toezicht houden op de werkzaam heden van het bestuur. Maar omdat hij ook bewoner is van de Molenstraat en dus belanghebbende, kreeg hij de sug gestie van het bestuur, zijn functie neer te leggen en een Bewonerscommissie op te richten. Deze commissie probeert de belangen van de Molênstraat-bewoners zo goed en zo kwaad als dat gaat bij het be stuur van Sint Joseph te behartigen, maar zonder veel resultaat. Eén van de wensen van de Bewoners commissie is, één van de kinderen van de Molenstraat-bewoners in aan de Molenstraat leegkomende huizen te la ten trekken. Zö bestaat er een lijst van vijf urgente gevallen, waarop overigens Henk Kuyper's naam niet voorkomt, omdat hij niet in die kringen thuis hoort. De brieven, die hierover geschre ven zijn aan het bestuur, wórden niet beantwoord. Naast het gekraakte huis woont de moeder van de heer Van Klooster. „Die huizen moeten nog vijf of tien jaar mee. Maar wat gebeurt er als je naast zo'n leeg huis woont Binnen korte tijd is het aan de ratten overgeleverd". Secretaris B. Onwezen voegt er nijdig aan toe „Alle huizen verkeren in pri ma staat. U krijgt een kapitaal van me als u van de 82 huizen waar het om gaat, er tien aanwijst die onbewoon baar zijn". T. Bart, eveneens bestuurslid van de Bewonerscommissie, merkt op „Ze bou wen voor ons niets meer. Je moet zelf maar kijken of je iets vindt. En ik weiger een flat te betrekken. Wij zijn de dupe van een politiek spelletje". Daarom eisen de bewoners op korte termijn een ledenvergadering van Sint Joseph. De beslissing hierover ligt bij de leden en niet bij de heer Korte, aldus het bestuur van de Bewoners commissie. Maar Henk Kuyper zal daar weinig mee opschieten. ERVIC AUTOBANDEN- SERVICE G. Borgesiuslaan 19A, B A ARN Tel. 02154-6687 SUPERSNELLE SERVICE OP MODERNSTE APPARATUUR. H. K. H. Prinses Beatrix heeft van het bestuur van de Stichting Miniatuurstad Madurodam, waarvan de Prinses bur gemeester is, een cheque aangeboden gekregen. Dé Prinses mocht de bestem ming van dit verjaarscadeau bepalen. Het bedrag is geschonken aan de Stichting Kinderboerderij „De Vrije Teugel" te Soest. De 53-jarige mevrouw F. van den H. uit Baarn had volgens de politie „rijke lijk aan Bacchus geofferd", toen ze gis teravond op de Dalweg op overigens ónverklaarbare wijze met haar fiets ten val kwam. De vrouw kwam vermoede lijk met haar hoofd op de stoeprand te recht en liep een ernstige hoofdwond op. Ze werd met de ziekenauto ïiaar het ziekenhuis in Baarn gebracht. De 34-jarige automobilist C. R. uit Soest liep gisteravond een hersen schudding en hoofdwond op bij een aanrijding op de kruising Smitsweg- Weegbreestraat. Rijdend op de Smits- weg kreeg hij geen voorrang van de automobilist C. J. van N. (56) uit Soest, die op de Weegbreestraat reed. R. werd met de ziekenauto naar Zon negloren gebracht. Beide wagens wér den bij de aanrijding zwaar beschadigd. Zware schade ontstond ook bij eert aanrijding op het Nieuwerhoèkpleiri. De 13-jarige F. B. uit Soest stak ter hoogte van de kérk plotseling de weg over. De 'automobilist T. L. A. G. (22) uit Soest kon door krachtig remmen een aan rijding voorkomèn, maar hij werd daar bij van achteren aangèrèden door de auto van H. A. P. (44) uit Soest. Aan de vijfde klaverjas wedstrijd van VVZ die gisteravond in de kantine aan de Ferd. Huycklaan werd gehouden, namen 40 dames en heren deel. Mevr. Schiffart 5109 J. Boekerna 5027 M. Kievits 5025 J. Stigter 5025 W. v. d. Kreilen 4999 A. W. Brouwèr 4928 B. de Rooij 4889 J. Kruitbos 4855 H. Grootes 4801 Mevr. De Bruin 4695 H. Wegerif 4663 P. v. d. Meer 4626 C. v. Wijngaarden 4583 De troostprijs was voor dé heer W. Deèleri met 3161 punten. De prijzen werden uitgereikt door de heer H. Strietman voorzitter van de evenementencommissie. De zesde wedstrijd vindt plaats op maandag 8 maart én de zevende, tevens laatste wedstrijd op maandag 5 april. In de streekderby Soesterberg-Patria (Zeist) heeft Soesterberg op overtuigende wijze revanche genomen op de 2-1 ne derlaag in Zeist, al dient direct gezegd, dat de 1-0 score veel te laag was in ver houding tot de vaak opgelegde scorings kansen. Al in de vijfde minuut kreeg De Lange een mooie kans, terwijl even later doel man Breul een harde kopbal van J. van Doesburg keerde en daarop ook een schot van Harry Baardman stopte. Een vrije trap van Smit werd door de aanvoerder Borg in de 25ste minuut ingekopt, waarmede Soesterberg ver diend de leiding nam: 1-0. Een vrije trap werd in de 43ste minuut over het muurtje goed ingeschoten door H. Baardman, maar doelman Breul was op zijn post. In de tweede helft leidde Soesterberg het offensief, waarbij een listige vrije trap door Geers in de uiterste hoek in geschoten werd, maar Patria's beste man Breul viel goed uit. In de 24ste minuut kreeg De Lange een opgelegde kans en in de 33ste minuut redde links achter Siekerman, toen De Lange de doelman reeds gepaseerd was. Er kwam toch nog een Patria-offensiéf in de laatste fase van de strijd, waarbij Smit niet alleen een overtreding beging, maar ook redde bij een keihard schot op het doel, dat Wielders uitstekend had schoongehouden. Het bleef 1-0 voor de thuisclub en dikverdiend ook Dè Wijkraad Soesterberg komt donder dag 11 februari bijeen voor een open bare vergadering in zaal B van het Dorpsehuis, aanvang 8 uur. De agenda vermeldt een voorstèl tót het richten van een schrijven aan het col lege van burgemeester en wethouders van Soest, Inhoudende een verzoek voor een behoorlijke straatverlichting van het gedeelte Amersfoortsestraat vanaf de verlichting bij de Van Weerden Poel- manweg tot aan de Veldm. Montgomery- weg. Juist in de uren dat de straatverlichting brandt wordt dit gedéelté van de Amers foortsestraat van dorp Soesterberg tot aan Ons Belang het meest gebruikt. Sinds jaren klagen de bewoners van de Oude Tempellaan én van het woning complex Ons Belang over deze spaar zame straatverlichting. Door de toekom stige omlegging van de rijksweg door het noordelijk deel van Soesterberg dreigt juist dit deel nog langer „donker Soesterberg" te blijven. VOLLEYBAL AGAVS-jeugd won met 2-0 van Olym- pia c. AGAVS 1 heren-Spirit 3 3-0. Donderdag 11 februari speelt AGAVS 2 tegen Olympia 6 te Soest. JEUGDVOETBAL JuniorenFAK B-Soesterberg B 1-0. Saestum D- Soèsterberg C 1-0. Adspiranten: Soesterberg a-Saéstum a 0-1. Soesterberg b-Saestum d 1-0. Soés terberg c-Jonathan ee 10-1. Wédstrijdprogramma voor zaterdag 13 februari Pupillen FAK bl-Soesterberg bl. Zeist al-Soesterberg al. Soesterberg b2-Bilt- hoven. Soesterberg a2-Jonathan. Adspiranten Soesterberg a-Jonathan. Junioren DEV B-Soesterberg A. Soes terberg C- Austerlitz A. VOETBAL Soestérberg 2-Candia 2 2-2. Soestérberg -3Austerlitz 2 1-7. Veensé Boys 4-Soes- têrbêrg 4 0-3. TAFELTENNIS Jeugd CSC-AGAVS 8-2. AGAVS-Rega 6-4. Iduna-AGAVS 8-2. Hoogland 1- AGAVS 1 8-2. AGAVS 1-TTCL 6-4. AGAVS 2-SBS 4-6. Paushuise-AGAVS 2 9-1. SVE-AGAVS 3 6-4. AGAVS- Insu- lanie 7-3. Wie niét wil blijven „pingpongen" maar echt wil leren tafeltennissen kan elke donderdagavond terecht in het Dorpshuis fzaal D) van 19 tot 23 uur. Een maand lang kan mén gratis oefenen bij AGA- VS-tafeltennisers van formaat. Vindt u het leuk, dan wordt u pas lid, vooral de jeugd is van harte welkom. De kerkeraad van de Hervormde ge meente in Soesterberg heeft van de kerkeraad van de Hervormde gemeente van Haarlem-Schalkwijk bericht ontvan gen, dat zij van ds. F. J. Th. van Boven zijn gegeven woord op het beroep naar deze gemeente op zijn verzoek heeft teruggegeven. In die gevallen, dat om dringende rede nen kontakt wordt gezocht met een predikant, gelieve men zich te wenden tot één van de kerkeraadsleden of de telefoonnummers 1541 of 1454 te bellen. In de week van 15 tot en met 20 fe bruari wordt de jaarlijkse huis-aan-huis collecte gehouden ter. bate van de Groes beekse tehuizen. In veertien van deze tehuizen wordt door deze vereniging ver zorging geboden aan ongeveer 400 ge handicapte kinderen en volwasenen, on geacht hun geloofs- en levensovertui ging. De aktiegroep „Akoesta" organiseert op vrijdag 19 februari, in de grote zaal van De Hoeksteen, een dam-simultaan. De heren H. v. d. Snippenburg en S. J. Derksen, topdammers van Midden-Ne derland, verlenen hun medewerking. De heer v. d. Snippenburg heeft deelgeno men aan de Nationale kampioenschap pen. Damliefhebbers moeten dambord en ste nen meebregen. Eventueel zijn er een beperkt aantal borden en stenen aanwe zig. Kosten voor de deelnemers ƒ1,50; voor de toeschouwer ƒ0,25 per persoon. Aanvang acht uur. In een gezamenlijke bijeenkomst van het Katholiek Vrouwen Gilde en de Ned. Chr. Vrouwenbond zal het cabaretgezel schap Gemini-8 optreden in „De Hoek steen", op maandag 15 februari, aan vang acht uur. Pas viif dagen voor de 24ste maart kan het KBV zekerhid geven over het al of niet doorgaan van een avond bij Wim Kan in het Grand Theater te Amers foort. Er zijn slechts dertig plaatsen be schikbaar. Spoedige opgave is gewenst bij mevr. Van de Berg, Gen. Spoor straat 4, telefoon 2104 of bij mevr. Sen- ders, Ruysdaellaan 36, Huis ter Heide, telefoon 03404-31214. De kosten bedragen ƒ5,-. Met het sterke toneelspel „Alles voor de tuin" van de regelrecht schrijvende Amerikaanse auteur Edward Albee heeft „Utile Dulci" een goede greep ge daan. Dit boeiende spél werd ge-inspi- reerd op de toenemende macht van het geld, waarvoor alles te koop blijkt te zijn ten kóste van huiselijk geluk, ware liefde en zelfs het leven van anderen. Bijzonder goede dialogen waren er te beluisteren in het eerste én tweede be drijf, waar bij deze première van U.D. allicht nog wel iets meer vaart zal komen, waarin met name Dolf van Graas en Cecile Verboékend een ge weldig aandeel hadden. Dolf van Graas kwam vooral in de dramatische scènes tot een hoogtepunt, waarin hij bijzonder wist te overtuigen. Met het gemak van een routinier be woog hij zich over het toneel, waar hij in Cecille Verhoekend als zijn echtgeno te Jenny telkens weer êêrt fijne tegen speelster ontmoete, dié hem letterlijk en figuurlijk goed partij gaf. Naast deze hoofdfiguren verdiénen ook John van d enBerg als dê labiele huis vriend Jack en Diny Tammer als zoon lief Roger een bijzonder compliment. Diny Tammér wist echt kwajongensach tig de steeds brutaler wordende zoon Roger van de kostschool uit te beelden. Pas in het derde bèdrijf maakten we kennis met de overige zes U.D.-leden, die zich zo goed mogelijk inleefden in de précaire situatie die ten huize van Richard en Jenny was ontstaan. Rièn Kippers, Sonja de Goede en Janny Kap pers met hun allesbegrijpende echtgeno ten, de héren Jan van Staveren, Bén Verschoor en Koos Franken. Coby Cor- stens als mevrouw Toothe tenslóte be disselde heel overtuigend in alle voor komende situaties van wélke aard dan ook. Wout Bakkenes kon aan dit sterke to neelspel zijn beste krachten geven bij de dégelijke voorbereiding op deze ge slaagde uitvoéring, die vrijdag 12 febru ari in de zaal van „De Hoeksteen" zal worden herhaald, naar we hopen voor Utile Dulci voor een talrijker publiek. „Het ls belangrijk, dat u er bent en dat u op de achtergrond staat om als het nodig is in te springen, bijvoorbeeld nodig is in te springen, b.v. voor hand having van de orde. 't Is van groot be lang dat u als groep klaarstaat, niet alleen om het gezag te handhaven, maar bo vendien om de bevolking en hun eigen dommen te beschermen. U verricht daarmee werk in het belang van de ge hele burgerij". Dit zei burgemeester mr. S. P. baron Bentinck gisteravond in de brandweerkazerne, waar het korps re serve-politie stond aangetreden in ver band met het uitreiken van onderschei dingen en het bekendmaken van bevor deringen. Baron Bentinck zei, dat het voor de reservisten boeiend is om eens in een andere huid te kruipen. De heren J. P. van Dalen, A. A. de Kruijf, B. C. Littooy en P. L. van Wijk- vliet kregen het jaarteken vijftien, om dat ze vijftien jaar aan het korps ver bonden zijn. De heren W. J. M. van Doorn, K. C. C. Foeken, A. J. Goor, B. J. ten Haaf, C. Hilhorst, E. J. Jongma, A. A. de Kruijf en S. van Soeren wer den bevorderd tot hoofdagent. Tot de jubilarissen zei de burgemeester, na het welkomstwoord van hoofdin specteur H. G. Scholtmeijer, dat zij bij de reserve-politie gekomen zijn omdat zij het nut van bijstand inzagen. „Dat u zich beschikbaar hebt gesteld, is geen bevlieging van u geweest, dat bewijst de onderscheiding. U hebt het vijftien jaar volgehouden, ondanks dat u zich misschien wel eens hebt afgevraagd: Zou ik het nog langer doen? of on danks opmerkingen uit uw vrienden kring zoals: Je lijkt wel gek", aldus de burgemeester. Hij zei blij te zijn, dat de reserve-po litie in Soest een groep vormt, die zo nu en dan ook werkelijk dienst wil doen. „Daar blijkt uit, dat u zich op de hoog te wil blijven stellen van de prakti sche gang van zaken in het beroeps korps, zodat u niet vreemd komt als uw hulp eens nodig is. Uw werk is misschien niet zo opzienbarend, maar het belangrijkste is ook, dat u paraat bent", aldus baron Bentinck. Hij speld de de jubilarissen vervolgens het jaar- teken 15 op. Tegen de bevorderden zei de burge meester, dat bevorderingen bij de re- servepolitie niet vaak voorkomen. Als er toch sprake van is, is dat voor de bevorderde het bewijs, dat hij zijn werk met ambitie heeft gedaan en dat hij de verantwoordelijkheid kent, die het werk met zich meebrengt. Uw gezag wordt ook wel groter, uw positie enigs zins anders, maar de bevordering ls toch in hoofdzaak een blijk van waar dering voor hetgeen u gedaan hebt en de trouw waarmee", aldus de burge meester. Baron Bentinck sprak de wens uit, „dat door het voorbeeld, dat u zo voortref felijk geeft, anderen die uit het goede hout gesneden zijn, de gelederen zullen komen versterken Het is immers voor de samenleving 'n ge ruststelling, te weten, dat ook het re serve-korps een behoorlijke omvang heeft. U zet zich in voor het algemeen belang en u hebt anderzijds de attractie iets heel anders te doen dan normaal werk. Het is boeiend om eens in een andere huid te kruipen en de samenle ving van een andere kant te zien". Nadat de burgemeester de goede ver houdingen in het korps had geprezen, zei de heer Scholtmeijer tenslotte, het op prijs te stellen wanneer het reserve korps tot 46 man zou uitgroeien. Dit zou betekenen, dat de rangen in het reserve-korps beter op het beroeps korps kunnen worden afgestemd. Enkele jaren geleden stak in Nederland een republikeins briesje op dat het over grote deel van de Nederlandse bevolking niet heeft kunnen beroeren. De positie van het Oranjehuis werd er eerder sterker dan zwakker door. Toch is de positie van ons vorstenhuis in het verleden wel eens minder hecht geweest dan nu het geval is. De koningen Willem I, II en III, die de vorige eeuw ons land regeerden, ondervonden weinig goodwill van de toen zeer machtige liberale groeperingen en het is zelfs een keer gebeurd dat een van de telgen van het huis Oranje-Nassau de wijk naar het buitenland moest nemen voor zijn rebel lerende landgenoten, ook al genoten deze de steun van een buitenlandse mogend heid. Een naam voor uw Kind behoeven wij aiet te bedenken I verzorgen wij wel, gjed en «nel I Uitgebreide en moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 '••kick Op zondag 18 januari 1795 moest de laat ste erfstadhouder Willem V, bed-over- grootvader van Koningin Wilhelmina, zich inschepen aan het Scheveningse strand terwijl de Nederlandse patriotten, krachtig gesteund door Franse troepen, dansten rondom de vrijheidsboom. De Bataafse republiek maakte een einde aan het stadhouderlijke tijdperk en ve len hadden tóen het gevoel dat het afge lopen zou zijn met de eeuwenoude band Oranje-Nassau/Nederland. Willem V, staat zeker niet als een van de grootsten van zijn geslacht geboek staafd in de annalen van onze vader landse geschiedenis, maar als hoofdper soon ln een revolutionair drama blijft hij onze belangstelling wekken. Stadhouder Willem V, zoon van Willem IV en prinses Anna van Groot-Brittan- nië, was het prototype van de ietwat vermoeide aristocraat, die het verleden poëtiseerde en de noden van zijn eigen tijd niet begréép. Het was geen kwade wil van hem: deze in 1748 geboren stad houder was een aimabel man, een goed zak eigenlijk, die zelden beslissingen durfde te nemen en zich vaak liet leiden door de ideeën van zijn adviseurs. Mis schien wordt dit gebrek aan zelfstandig heid door zijn levensloop verklaard. Hij was drie jaar toen zijn vader stierf en nauwelijks 11 jaar oud, verwisselde oók zijn móeder hét tijdelijke voor het eeuwige. Het ontbreken van een normale gezinsband heeft een nadelige invloed gehad op de verdere ontwikkeling van de jongen. Bovendien zagen zijn vijan den, die vooral gezocht moesten worden in regentenkringen, nu weer kans om aan dé prinselijke rechten te knagen. De Opvoeding van de jonge Oranje werd toevertrouwd aan Lodewijk Ernst, her tog van Brunswijk-Wolfenbuttel, die krachtens testamentaire beschikking van prinses Anna voogd werd over Willem. Hij werd kapitein-generaal van het le ger, maar de stadhouderlijke bevoegdhe den werden niet aan hem overgedragen. Niettemin was hij een machtig man, die al spoedig met de (Amsterdamse) regen ten overhoop lag omdat hij zijn sympa thie voor Engeland, Pruisen en Oosten rijk duidelijk liet uitkomen, terwijl de regenten meer óp Frankrijk leunden. Groeiende oppositie In 1766 is Willêm V meerderjarig en aanvaardt zijn ambten. Maar grootge bracht in één beperkte clan van hovelin gen én leermèesters, mist hij het zicht op een snel veranderende maatschappij. Te genover dê economische omstandigheden, aiè stééds gunstiger worden, staat hij machteloos én hij onderschat hun bete- kénis. Ruim 10 van de bevolking is armlastig, de arbeiders leven van aard appels en roggebrood, maar het centraal gezag doet niets aan deze toestanden. Een deel van de burgerij verloor al gauw hét vertrouwen in deze stadhouder en de regéntenkring was direkt al tegen hem, al was het alleen om de eigen machts positie te versterkén. Beide groepen vórmden een gevaarlijke oppositie. Ook als stadhouder bleef Willem V sterk leunen óp de hertog van Brunswijk, die in 1766 bij de akte van consulenteschap tot adviseur van de stadhouder werd be noemd. Dé hertog zou alleen aan de prins verantwoording schuldig zijn. Op 4 oktober 1767 trad de prins in het huwe lijk met de Pruisische prinses Frederika Sophia Wilhelmina, die in tegenstelling tot haar man wel gedecideerd in haar ojjtréden was. De prins, gesoufflèerd door Brunswijk, kreeg het al spoedig met zijn tegenstan ders aan dè stok. Dat gebeurde toen En geland in konflikt raakte met zijn Ame rikaanse kolonieën. Eén groot deel van de Nederlandse bevolking sympathiseer de met dé Amerikaanse opstandelingen, maar Willem V bleef pro-Engels. Toen Amsterdam, mede om handelsbelangen, kontakt zocht met de Amerikanen en hierdoor dè oorlog met Engeland uitbrak, liep het mis. Bovendien kwamen de pa triotten, die de stadhouderlijke macht wilden beteugelen, er achter dat Bruns wijk de prins heimelijk adviseerde en toen werd de positie van de stadhouder helemaal onmogelijk. Tegen de tijdgeest Maar Wiillem V bleef handelen tegen de tijdgeest in. In 1783 kwam hij nog bij de Staten van Holland met het voorstel dat alle ambtenaren lid van de hervorm de kerk moesten zijn. Een duidelijke dis criminatie van de katholieken! Er ver schenen nu openlijk schotschriften tegen de prins. In 1785 sloten de Staten een verbond met Frankrijk, zeer tegen de zin van Willem V. Ook het commando over het Haags garnizoen werd het ont nomen. De Prins vertrok naar Het Loo, daarna naar Nijmegen (het Valkhof). Hij wachte op betere tijden. Maar die leken ver weg. In Holland werd het dragen van Oranje verboden. De Staten van Gelderland waren echter Oranjegezind. Zij stelden de prins aan het hoofd van een legertje, maar de Staten van Holland versterkten op hun beurt ook hun gar nizoen. Een burgeroorlog hing in d« lucht. Maar prinses Wilhelmina wilde naar vrienden in Den Haag om de stemming te polsen. Zij werd op 28 juni 1787 te Goejanverwellesluis aangehouden door de patriotten. Ze moest terug. De hulp van Koning Frederik Willem II, van Pruisen werd ingeroepen. Diens leger kwam in beweging. De oranjemacht werd hersteld. Maar de gebreken van het regiem bleven. En de patriotten, die met vreugde de Franse revolutie be groetten, bleven het Oranjegezag onder mijnen. In 1795 vielen de Franse troe- Marseillaise. Om de vrijheidsbomen pen gesteund door de uitgeweken patri otten, ons land binnen. Overal klonk de wérd gedanst. En Willem V vertrok met zijn gezin naar Engeland. Zijn oudste zoon Willem Frederik (later koning Wil lem I) neemt in 1799 deel aan de Rus- sische-Engelse inval in Noord-Holland. Maar de invasie mislukte. Het bestaan van de Bataafse republiek leek gewaarborgd. De legioenen van Na poleon ontnamen Willem V de laatste hoop op een terugkeer naar Nederland. Hij vertrok in 1801 naar Brunswijk en trok in bij zijn dochter. Als landheer be heerde hij daar zijn goederen en dit zijn wellicht de gelukkigste jaren van zijn leven geweest, die slechts af en toe wer den ontsierd door konflikten met zijn re calcitrante zoon. Op 9 april 1806 stierf Willem V aan een beroerte. Sterk geworden roomboter ls geschikt te maken voor keukengebruik, door haar gedurende enkele minuten op te koken met een stukje appel en een niet te grote ui. Transpiratievlekken ln kleding kunnen, zolang ze nog vers zijn, met warm water uitgewassen worden. Daarna wrijft u de vlekken met een watje gedoopt in ben zine. Groenten wassen moet snel gebeuren. Groenten mogen niet in water blijven staan als ze gesneden zijn. Als uw kleine een knikker, kraal of vis graat of iets dergelijks heeft ingeslikt dient u het zo spoedig mogelijk een paar sneden koek of droog brood, of ook een koude aardappel te geven. Zeemleren handschoenen moeten vettig blijven, daarom is toevoeging van eên paar druppels sla-öiie of glycerine aan het sop van huishoudzeep zeer gewenst. Wit fluweel moet eerst geweekt worden in seepsop-ammonia, daarna gewassen en heel goed nagespoeld worden. Door achtergebleven zeep wordt het fluweel geel. Het wassen van fluweel heeft plaats door dit op en neer te halen, an ders plet het.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3