Soest toen - Soest nu Vrijdag 12 februari 1971 49e jaargang no. 12 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2569 - Postgiro 126156 Soester Gemeenschap centraal op volgende kunstmarkt Het oog gericht op invoer-informatie Aan onze abonnees Amusementsgroep Karnavalsavond Katholiek Vrouwengilde Nu de verkiezingsstrijd in Twee Turken na V.V.V.-nieuws Negentig gulden van sportleraar ontvreemd controle-actie uitgewezen Kind gevallen; met hoofd wond naar het ziekenhuis Politieauto aangereden Herman Verbeek trotse eigenaar SOESTERfiOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Wij leven in een tijd dat alle records geslagen worden. Dat gebeurt in het positieve, maar ook in het negatieve. Een voorbeeld van het laatste vinden wij in het tekort op de handelsbalans dat in 1970 is opgelopen tot liefst ƒ5885 miljoen. In een tijdperk van optimisme als waarin wij leven maken weinigen zich daar zorgen over. Toch is het dui delijk dat deze beweging geen lang le ven zal zijn beschoren, anders zullen wij dat moeten boeten met een record bestedingsbeperking. Wij zijn daar door middel van 'n ingevoerde wiebeltax al aan begonnen. Nu hoeft elke stijging van de invoer niet te wijten te zijn aan de verbruiks- woede van de Nederlandse consument. Er worden niet alleen eindprodukten ingevoerd maar ook kapitaalgoederen, zoals machines, vliegtuigen en instru menten, die de industrie en dienstver lenende bedrijven gebruiken om een ef ficiënt produktie-apparaat op te bou wen. In het afgelopen jaar is dat zeker het geval geweest want de investeringen hebben zich op een hoog niveau bewo gen. Een dergelijke import komt op lang zicht de consument te goede want een doelmatige outillage van het bedrijfs leven drukt de kosten en daarmee worden de eindprijzen lager. Wij hopen dat de deskundigen onze handelsbalans nog eens uitvoerig analy seren om daarmee aan te geven wie nu eigelijk de schuldigen zijn van de im port-inflatie. De middelen die de in vesteringen en/of de bestedingen beïn vloeden kunnen dan op een tijdig mo ment worden aangewend om bij te stu ren. Nu zien wij telkens een eindsaldo dat ons alleen maar verontrust maar onvoldoende informatie verstrekt. Nu elke belangengroep zich inspant om de schuld van een bepaalde ontwikke ling op anderen te schuiven is het meer dan ooit noodzakelijk duidelijk de oor zaken aan te wijzen. Daarmee worden de volgende maatregelen ook meer aan vaardbaar. Maar bepaald onaanvaard baar is een potverteren als het aange geven tekort blijkt. KANTMAN. Ondanks onze tijdige mededeling in de krant, dat de abonnementsprijs per 1 januari j.1. met 25 cent per kwartaal zou worden verhoogd tot 4,25 per kwaartaal, resp. 8,50 per half jaar en 17,per jaar, hebben diverse abonne's met hun giro-overschrijving of bankhetaling hiermede geen rekening gehouden. Daarom verzoeken wij die abonne's het te weinig betaalde of per heden te suppleren of dit aan de betaling van het tweede kwartaal toe te voegen. Zij, die voor het eerste half jaar of het gehele jaar te weinig betaal den, verzoeken wij eveneens de overmaking tot resp. 8,50 en 17,te suppleren. Bij voorbaat vriendelijk dank voor de medewerking in deze. Adm. Soester Courant Hoogachtend, Het bestuur van de Maatschappij tot NUT van 't Algemeen (afd. Soest) en het bestuur van de Soester Kunste naarsvereniging Artishock hebben ge zamenlijk het initiatief genomen tot het oprichten van een amusementsgroep. Dit gezelschap is in staat een avondvullend optreden te verzorgen in uw eigen zaal ruimte. Geheel belangeloos bieden deze Soester artiesten directies van bejaarden centra, verpleegtehuizen en besturen van bejaardensociëteiten in Soest, een ontspanningsavond aan met een programma dat zeer afwisselend en on derhoudend is. Medewerkenden zijn: Carwin Gijsing, Middeleeuwse muziek: Henk Jansen, ca- beretier; Mirja Muurling, dichteres: Henk Wansleben, imitator; Harry Schram, pianist; Anne Holt.rop, voor drachtskunstenares; Tom Jaanus, pianist; Han van Beek, Spaans solo-gitaar, Paula v. Rouwendaal, Schilderes. Nieuwe medewerkers en/of muziekgroe pen kunnen zich nog steeds aanmelden. De organisatie is in hande van Tom de Bruyn, bestuurslid van 't Nut. Met hem kan men telefonisch een afspraak ma ken wanneer men prijs stelt op een optreden, tel. 7879 of 8456. Woendag 17 februari a.s. om 20.00 uur wordt in het St. Josephgebouw de kar navalsavond van de afd. Soest van hef Katholiek Vrouwengilde gehouden. Deze avond wordt geheel verzorgd door de assistenten met medewerking van enkele andere leden. Er wordt een show gehouden met leuke, gekke, rare, mooie, ouderwetse en mo derne hoeden. Er is een jury en er zijn prijzen. De dames kunnen zich ook aan gepast kleden. Verder zijn de navolgende avonden vastgesteld: Vrijdag 5 maart wordt de wereldgebeds dag gehouden in de Wilhelminakerk (naast De Rank), om half acht 's avonds. Het thema voor deze gebedsdag is: „Een nieuwe mensheid voor een nieuwe tijd". Donderdag 25 maart is er een demon stratieavond: „De Winkel van Sinkel". Donderdag 1 april wordt, er een verdie pingsdag in Hilversum gehouden. Dinsdagavond stelde Ben Joosten in de maandelijkse bestuursvergadering van de Soester Gemeenschap in oprichting voor, Artishock te vragen de jaarlijkse kunstmarkt op koninginnedag dit jaar als thema mee te geven: de Soester ge meenschap. Dit voorstel werd met grote instemming aangenomen. Eveneens werd besloten, de toevoeging in oprichting" achter de naam Soes ter Gemeenschap voorlopig te handha ven. Duidelijk werd, dat de gezamen lijke werkgroepen van de S.G. in op richting pogen, een organisatie op touw te zetten, die in de toekomst de belan gen zal behartigen van zowel culturele als maatschappelijke groeperingen. Hier toe werden bovendien twee nieuwe werkgroepen opgericht. De eerste om de verenigingen wat persoonlijker te bena deren, de tweede om de voorlichting en publiciteit te verzorgen. De werkgroep financiën zal de Soester verenigingen een brief schrijven met het verzoek om een financiële bijdrage, waarbij tevens een enquêteformulier Dat de P.v.d.A. nu duidelijk weer tot een ander inzicht is gekomen ten aan zien van mogelijke samenwerking met de K.V.P. en andere confessionele par tijen kan na het gehouden congres toch bepaald niet gezegd worden. De anti- K.V.P. motie is weliswaar ingetrokken, maar aan de bereidheid tot samenwer king met de confessionelen zijn zulke eenzijdige voorwaarden verbonden, dat geen van die partijen vóór de verkie zingen zal durven verklaren dat nu de lucht is gezuiverd en overeenstemming nu mogelijk is. Wat dit betreft biedt de P.v.d.A.-resolutie vis noch vlees. Zij proberen de deur op een klein kiertje te zetten, maar omhullen dit met zoveel dubbelzinnigheden, waar ze nog alle kan ten mee uit kunnen, dat de duidelijk heid in de politiek er bepaald niet mee is tot stand gekomen. Dat blijft natuurlijk als een bestuur en partij moet zien te blijven laveren tus sen een uitgesproken linker- en rechter vleugel. waartussen opmerkelijke ver schillen bestaan. Ten aanzien van sa menwerking met de confessionele par tijen is een wazige middenweg gevon den, waarmee zij alle kritiek van de linker- zowel als de rechtervleugel kun nen verwijzen naar het standpunt wat de confessionelen nu willen innemen. Men poogt hen zo de zwarte piet in handen te spelen. Maar dat gaat na tuurlijk alleen op ten aanzien van de eigen partijgenoten. De christelijke par tijen zullen er minder moeite mee heb ben. Wat de buitenlandse politiek betreft heeft de overgrote meerderheid van het P.v.d.A.-congres gelukkig het voorstel tot uittreden uit de N.A.V.O. van de hand gewezen. Wel blijft een gedeelte natuurlijk schoolmeesterachtig Grieken land, Portugal en Spanje betuttelen, omdat die landen geen democratische regering hebben, maar daarom wilde het congres toch nog niet het lidmaat schap van de N.A.V.O. zien opgezegd. Overigens blijven zij dan wel beweren dat die landen eigenlijk niet in de N.A.V.O. thuishoren, dat een vergade ring daarvan niet in Portugal behoort te worden gehouden, maar dat zijn dan woorden van principiële braafheid, die in het wereldgebeuren eigenlijk 'n beet je lachwekkend aandoen. De praktijk is en blijft anders. We zou den trouwens niet graag de P.v.d.A.-le- den de kost geven, die deze zomer rus tig hun vakantie in Spanje, Portugal of Griekenland doorbrengen, evenmin trouwens zij die in de al evenmin de mocratische landen van oost-Europa op vakantie gaan. We vragen ons daarom af of zulke congresuitspraken nodig zijn om daarmee nog stemmen te winnen. Wat vermeten wij ons eigenlijk om de volken van andere landen te willen zeg gen wat voor regering zij zich moeten aanmeten. Wij zouden ons dat bepaald ook niet laten zeggen. Het congres van de V.V.D., ongeveer terzelfder tijd gehouden, heeft niet veel opmerkelijks opgeleverd, of het moest zijn dat zij niet wil samenwerken met DS '70, evenmin als met de P.v.d.A. De jongeren in die partij krijgen nog altijd niet veel steun voor hun ideeën van de ouderen. Met enkele programmapunten zweefden zij een beetje naar de kant van D '66, zoals ten aanzien van de strafbaarheid van abortus, verkoop van condooms, pornografie en het door de Kamer aanwijzen van een kabinetsfor mateur. Maar dat zijn kleine onderge schikte punten en van een verjonging en vernieuwing was er bepaald geen sprake. Zo naderen we dan de verkiezingsstrijd. Men zal het daarin doen voorkomen alsof van Nederland de victorie voor democratie en vrede kan uitgaan en de eigen partij daarvoor de beste waarbor gen biedt. Dat is heel lief gedacht, maar het is niet zo, we blijven in de wereld politiek maar een heel klein deeltje en hebben daarbij niet veel in de melk te brokkelen. En zelfs al kwamen andere groeperingen in ons land aan de rege ring, dan" zouden ook zij aan het we reldbeeld en het staan van Nederland daarin weinig of niets kunnen verande ren. Het lijkt allemaal wel gewichtig, de strijd om de zetels die nu gaat ontbran den, maar aan de andere kant van onze grenzen wordt er nauwelijks aandacht aan geschonken en voor hen maakt het niets uit. of straks ene De Jong of ene Den Uyl de regering zal aanvoeren. In tussen zullen er echter onnoemelijk veel •woorden en uren aan besteed worden. wordt ingesloten. Daarop kunnen alle mogelijke gegevens ingevuld worden be treffende de samenstelling, doelstellin gen en wensen van de plaatselijke or ganisaties op cultureel en maatschappe lijk vlak. Dit enquête-formulier werd voorbereid door de werkgroep inventarisatie in overleg met de Stichtse Culturele Raad. Aan de reacties hierop zal het bestuur van de Soester Culturele Raad. Aan de reacties hierop zal het bestuur van de Soester Gemeenschap i.o. af kunnen lei den welke verenigingen al dan niet be langstelling tonen voor toetreding tot de Gemeenschap. Voor 31 maart worden de antwoorden en gegevens bij de se cretaresse, mevrouw M. Muurling, terugverwacht. Besloten werd tenslotte, dat enkele le den van de S.G. in oprichting aanwezig zullen zijn op de vergadering van de werkgroep D'66 op 17 februari indien zij daartoe worden uitgenodigd. Op die avond zal men zich opnieuw beraden over de structuur-nota culturele raad of adviescommissie art. 61. De Soester Ge meenschap i.o. vergadert elke tweede dinsdag van de maand. Kleur en fleur brengen al die voorjaars bloemen op de folders. Ook Keukenhof zond ons een informatie-vouwblad vol bollenpracht. Nu is het natuurlijk nog lang de openingsdatum van deze lusthof niet, maar de folder wilt u misschien wel bezitten om uw plannetjes alvast te bepalen. Of mogelijk wilt u buitenland se familie of vrienden, die in het voor jaar Holland „willen doen" zo'n vrolijk blaadje toezenden. Ze komen dan zeker in de sfeer, bovendien is de folder ook in het frans, duits of engels verkrijg baar. Te oordelen naar vele vragen om trent zomerhuisjes of bungalows in eigen land, staan ons hollandse land schap en de hierbij behorende moge lijkheden dit komend seizoen zeer cen traal. Het is zelfs zaak er vlug bij te wezen, wanneer men zich van een huis je in een aantrekkelijke omgeving wil verzekeren. Naast het boekje dat het regionaal toeristen-bureau VVV Veluwe uitgaf en dat wij eerder al onder uw aandacht brachten, heeft nu ook het Verkeersbureau der Provinciale Friese VVV een uitstekende dokumentatie op gesteld over de friese campings en bun galows. Dit boekje is bij ons verkrijgbaar, ter wijl ook de zeilscholen in dit friese ge beid met diverse folders beginnen uit te komen. Jongens en meisjes, die er voor voelen op een meer zelfstandige manier vakantie te vieren, kunnen dit doen in N.J.H.C.-verband. De N.J.H.C. is de Nederlandse Jeugd herberg Centrale, die de jongelui van 14-21 jaar (junioren) en de wat ouderen van 21-35 jaar (senioren) in staat stelt volgens zeer voordelige tarieven gebruik te maken van overnachtingen in binnen- en buitenland. Bovendien bestaat er ge legenheid mee te doen aan de speciale kampen, zoals zeil- of ruiterkampen. Wie meer wil weten over de N.J.H.C. stapt maar eens over bij ons binnen. Ook het lidmaatschap kunnen wij re gelen. Mooie folders over de genoemde zeil en ruiterkampen liggen op de liefheb bers te wachten. Voor meer zelfstandige vakanties begint de wereld al met het veertiende levens jaar open te gaan. Bij deze eerste stap pen vangt de N.J.H.C. deze moedige be ginners goed en vertrouwd op. Het zachte voorjaarsachtige weer brengt ons al bijna in de sfeer van zo'n zalige, zonnige zomervakantie. Ten nadele van de 27-jarige sportleraar G. S. uit Soest is woensdagavond een bedrag van negentig gulden gestolen. Dat gebeurde in de onafgesloten kleed ruimte van de sporthal. Het geld werd uit de kleding van de sportleraar ge stolen. Hij heeft aangifte bij de politie gedaan. Van de dader ontbreekt nog elk spow. De Soester politie heeft woensdagavond een pension voor buitenlandse gastar beiders aan de Van Weedestraat ge controleerd. De actie had tot resultaat, dat twee Turken zonder verblijfvergun- ning werden aangetroffen. Zij zullen worden uitgewezen en over de grens gezet. Op de speelplaats van een school is woensdag de 7-jarige R. T. uit Soest gevallen. Hij kwam daarbij zo ongeluk kig terecht, dat hij met een vrij ernstige hoofdwond per ziekenauto naar Zon negloren moest worden gebracht. Op de Amersfoortsestraat in Soester- berg is donderdagmorgen een auto van de rijkspolitie aangereden. In eerste in stantie werd aangenomen, dat het een auto van de Soesterbergse politie be trof, omdat die op dat moment ook on bereikbaar was. De politiewagen, bestuurd door de 43- jarige wachtmeester eerst klas H. L. uit Hoevelaken, moest remmen voor een auto, die de inrit van Het Contact der Continenten wilde inrijden. Daardoor had de achter de politiewagen rijdende vertegenwoordiger H. O. uit Hattum ook moeten remmen, maar hij deed dat niet. Bij de botsing, die daarvan het gevolg was, werden beide auto's beschadigd. Ondanks alle andersluidende berichten, die melding, maakten van het overne men van het café-restaurant „De Soes- terduinen" door de eigenaar van café restaurant „Soestdijk" Herman Verbeek, wordt het geen 1972 alvorens de deuren onder leiding van de nieuwe eigenaar opengaan, maar reeds half maart. „Het geheel is goed onderhouden. Be houdens wat kleine interne veranderin gen en verschuivingen hoeft er maar heel weinig te veranderen", aldus de heer Verbeek die het belangrijker vond om snel te openen en de draad, zij het dar; op eigen wijze, weer zo gauw mo gelijk op te nemen. „Kijk ik heb daar een geweldige ruimte tot mijn beschikking en in de afgelopen weken heb ik ook al heel wat plannen gemaakt, maar dat kost tijd". Eén van die plannen is de verwezenlijking van een kegelbaan. „Er bestaat grote belang stelling voor een dergelijke vorm van actieve binnenshuis-recreatie. In „Soest dijk" heb ik cr de ruimte niet voor, maar dat is in Soestduinen geen pro bleem. Een kopie van „Soestdijk" is er natuurlijk nooit van te maken. Sfeer plant je niet zo maar even over, sfeer maak je samen met je klanten en het personeel, dat is ook een kwestie van tijd. Wel staat nu al vast, dat wat in „Soestdijk" mogelijk is, ook in „De Soesterduinen" tot de mogelijkheden behoort". Er wordt nu al naarstig gezocht naar 'n kwalitatief zo hoog mogelijk staande geluids-installatie, niet alleen voor stem mingsvolle achtergrondmuziek, maar als de behoefte daaraan blijkt te bestaan ook als „orkest" voor diegene die een dansje willen maken. De Praamgracht in de richting van de Biltsewcg, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nn

Soester Courant | 1971 | | pagina 1