vespa mo r. a. hofman EEUWENOUDE SPREUKENHUISJE NOG GEEN BESLISSING OVER LOT VAN OUWE HUUS GAAT VERDWIJNEN De Witte Pompen verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen Onnodig veel werk Wachten is nog steeds op rapport van gemeentewerken bij de veehouderij Bestemmingsplannen „Wieksloterplas" en „Kerckenlandt" moeten gecorrigeerd 'Wj* v-r-c vriif' REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Voor ai uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 soest knAAQt aan znn histORie De bestemmingsplannen Wieksloterplas en Kerckenlandt (het vroegere Eng II) zijn door gedeputeerde staten van Utrecht nog niet goedgekeurd. De plannen moeten op verschillende punten worden aangepast, wat er in de praktijk op neerkomt, dat twee nieuwe bestemmingsplannen voor de betrokken gebieden moe ten worden vastgesteld. B\j de behandeling van het plan Wieksloterplas is door enkele leden van G.S. bezwaar gemaakt tegen de in het plan geprojecteerde begraafplaats. Overigens waren ook B. en W. al van oordeel, dat de aanwezigheid van een begraafplaats in de onmiddellijke omgeving van een voor de recreatie bestemd gebied niet zo erg gelukkig was. Inmiddels zjjn reeds gronden aan de westelijke kant van de Wieksloterweg voor dit doel aangekocht. Bij de vaststelling van het plan was ook nog niets bekend over een eventuele verbreding of reconstructie van de Bilt- seweg. Ook op dit punt moet het plan dus worden aangepast. B. en W. ver onderstellen zelf al. dat de voorschriften bij 't plan in de huidige vorm op enkele punten geen goedkeuring zal krijgen, zulks in verband met recente jurispru dentie. Een en ander zal betekenen, dat het bestemmingsplan op een aantal punten moet worden aangepast. Daartoe zal het plan moeten worden ingetrokken en door een nieuw moeten worden ver vangen. Het ontwerp van het nieuwe plan ver keert momenteel al in verre staat van voorbereiding. Het zal binnenkort ter visie kunnen worden gelegd. Om te voorkomen, dat op de gronden, waarop het bestemmingsplan betrekking heeft, werkzaamheden worden uitge voerd, die de realisering van het een maal goedgekeurde plan in de weg staan of ermee in strijd zijn, zal door de raad een voorbereidingsbesluit moe ten worden genomen, op grond waarvan zulke werkzaamheden reeds kunnen worden tegengegaan. Eenzelfde procedure moet worden ge volgd ten aanzien van het bestemmings plan „Kerckenlandt". Door de maatschap voor architectuur en ruimtelijke vormgeving Van Wijk en Gelderblom zijn bebouwingsvoorstellen gedaan voor de realisering van (experi mentele) woningen. Om een goede begeleiding van de Weg over de Eng te verkrijgen, is de bouw- strook langs de huidige Soesterengweg doorgetrokken, waardoor het tevens mo gelijk bleek, de bebouwing van deze strook in overeenstemming te brengen met de geprojecteerde woningen in het door de raad vastgestelde bestemmings plan. Dat betekent, dat het gebied, waarvoor het thans vastgestelde be stemmingsplan geldt, niet in overeen stemming is met het genoemde bebou- wingsvoorstel. Ook is geconstateerd dat bepaalde bestemmingen niet geheel in overeenstemming zijn met dit bebou- wingsvoorstel en het eventueel verlenen van een bouwvergunning zal dat in de weg staan. Daarnaast is gebleken, dat bepaalde voorschriften, met het oog op recente jurisprudentie, vermoedelijk geen goedkeuring zullen verkrijgen. Dat betekent, dat ook dit plan op een aantal punten zal moeten worden aangepast. Ook dit nieuwe bestemmingsplan is bijna klaar en zal op korte termijn ter inzage kunnen worden gelegd, maar om ongewenste ontwikkelingen in dit ge bied te voorkomen, zal ook hier weer een voorbereidingsbesluit door de raad moeten worden genomen. Een besluit tot voorbereidings bescher ming zal ook moeten worden genomen voor de gronden, begrensd door de spoorlijnen Utrecht-Baarn en Amers- foort-Baarn en de Maatweg. Het ligt in de bedoeling, deze gronden te bestem men voor volkstuinen. Deze bestemming is momenteel in strijd met het thans geldende bestemmingsplan „Landelijk gebied". Het „Spreukenhuisje" aan het Kerkpad, een kleine toeristische trekpleister. zelf geen betere reclame kon zijn. Een VVV-directeur heeft zich jaren ge leden eens tegenover de heer D. J. Bouwers laten ontvallen, dat Soest naar zijn mening toen al (omstreeks 1950) zo weinig bezienswaardigheden rijk was. Die opmerking was voor de heer Bou wens voldoende aanleiding om daar iets aan te gaan doen en zo ontstond het idee om de gevel van zijn fabriekje te gaan versieren met eigen producten, die zich tot een zeer decoratieve versiering bleken te lenen, en bovendien ter le- ringhe ende vermaeck van een ieder, die er maar met enige aandacht naar wilde kijken. De uitvoering van het idee bracht me teen zoveel mensen op -het Kerkpad op de been, dat de politie eraan te pas moest komen om het verkeer op het pad, dat op zoveel niet berekend was, in wat ordelijke banen te leiden. Sinds dien is er wat de belangstelling betreft niet veel veranderd, al wordt die inte resse gelukkig wat meer gespreid ge toond. In de loop der jaren zijn duizenden bordjes met altijd wel op iets of iemand van toepassing zijnde spreuken geëxpor teerd, in het begin vooral naar Amerika, uiteraard dan in de Engelse taal. Maar ook onze zuider- en oosterburen heb ben altijd veel belangstelling getoond voor de op deze orginele wijze ver eeuwigde wijsheden. Mevr. Bouwens begon destijds met haar broer een kleine pottenbakkerij in Bus- sum, na haar opleiding aan de kunst nijverheidsschool te hebben voltooid. Haar broer, die tekenleraar was, be schilderde in zijn vrije tijd de voorwer pen, die zijn zuster uit vormeloze bon ken klei maakte. In 1939 verhuisde de toen nog ongetrouwde mevr. Bouwens naar Amsterdam, waar zij haar potten bakkerij alleen voortzette. De oorlog verschafte haar weinig werk, maar wel haar toekomstige echtgenoot, die als leerling zich de kunst van het potten bakken kwam eigen maken. Samen heb ben zij het bedrijfje opgebouwd en uit gebreid, in zo sterke mate, dat spoedig personeel in dienst genomen moest wor den. In 1950 werd de pottenbakkerij, de naast de bekende spreukenbordjes ech ter ook andere produkten van kunstnij verheid voorbracht, naar Soest overge- Spreuken voor elke gelegenheid. De vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en de Standsorganisaties te Soest hield maandagmorgen haar jaarlijkse voor lichtingsbijeenkomst in het St. Joseph gebouw. Ir. D. C. M. Boonman, rijkslandbouw- consulent voor arbeidsvraagstukken te Wageningen. hield een interessant be toog over de arbeid op het veehouderij bedrijf. Er wordt op ieder bedrijf te veel in spannend werk verricht dat niet nodig is. Grote verbeteringen zijn te bereiken met geringe investeringen aldus spre ker. Ook op het veehouderijbedrijf in Soest is het mogelijk het werk in 48 uren per week klaar te krijgen. Niet het gebouw is bepalend, maar de mens die erin werkt. Erfverharding, drempels verwijderen grotere voerkarren i.p.v. de kruiwagen, andere voedermethoden, meer kuilvoer, doorloop melkstallen, on derlinge perceelsruil, kalveropfokbedrij- ven e.d. zijn aspecten die met geringe investeringen grote verbeteringen kunen brengen. Door goede afspraken met loonwerkbe- drijven en het inkuilen tijdens het hoög seizoen op de percelen kan veel bereikt worden. Na zijn inleiding werden nog vele in teressante vragen beantwoord. Het eeuwenoude „Spreukenhuisje" aan het Kerkpad, een van de schaarse stuk jes overgebleven historie in Soest en een toeristische attractie van zeer rede lijk formaat, gaat verdwijnen. Het uit 1654 daterende gebouwtje zal het veld moeten ruimen voor de woningbouw. De pottenbakkerij, die in het Spreuken huisje is gevestigd, wordt overgebracht naar en voortgezet in de woning en kantoren van de familie Bouwens, aan de Eemstraat. Het Spreukenhuisje maakt uit de verte een weinig solide indruk. Het ietwat doorgezakte dak, waarin het jaartal 1790 is te lezen en de schijnbaar uit scherven opgebouwde gevels zijn daar verant woordelijk voor. Een nadere obsevatie en bestudering van de gevels (wat uit- eindelijk ook de bedoeling is) leert, dat de muren bedekt zijn met een dikke laag cenment, waarin vele honderden kleurrijke aardewerkbordjea aange bracht, die in sierlijke letters de lezers confronteren met spreuken en waarhe den, die niet aan een tijd gebonden zijn. Men vindt er vele soorten spreuken, oude en nieuwe, bekende en onbekende, ernstige en ironische, die echter bijna stuk voor stuk tot nadenken stemmen. Maar dan eens kan men ook een voor bijganger of bezoeker in gepeins ver zonken zien staan voor 't huisje, in uitge rekte of gebukte houding, want de on geveer 1500 bordjes zijn van hoog tot laag in de gevels gemetseld. En er is voor elk wat wils, als men tenminste een van de spreuken mag ge loven: ,,'t Zij boer of burger, heer of knecht, elk vindt hier iets voor hem ge zegd". En er is geen enkele aanleiding om aan die woorden te twijfelen. Het Spreukenhuisje heeft een dak, dat golft als een korenveld in de wind, maar het heeft dan ook een respectabele ouderdom. Aanvankelijk, kort na de stichting in 1654 was het een smederij. Veel jonger dan het gebouw zelf, dat overigens door bouwtechnische voorzie ningen van recenter datum voor instor ten wordt behoed, is de pottenbakkerij „De Vlieg-Uut, die uiteindelijk het huisje zijn faam en aantrekkingskracht heeft bezorgd en voor de pottenbakkerij bracht, eerst naar een gebouw aan de Middelwijkstraat, later naar het Kerk pad. De pottenbakkerij heeft op een gegeven moment zeven man personeel gehad. De laatste jaren werkt men vooral met thuiswerkers. Binnenkort gaan de heer en mevr. Bouwens het pottenbakken weer met z'n tweeën doen, al zal in be langrijke mate gebruik worden gemaakt van elders te betrekken halffabrikaten. Het Spreukenhuisje heeft na eeuwen zijn beste tijd gehad. Het staat volgens mevr. Bouwens momenteel op instorten. Zij is er ook niet zo erg rouwig om, dat het gaat verdwijnen, „Het heeft zijn taak gehad. We hebben er erg veel pu bliciteit mee gehad, waardoor de spreu kenbordjes zichzelf verkochten en dat nu nog doen". Het ligt niet in de bedoeling, het huisje elders in dezelfde of een andere vorm te herbouwen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de naast het Spreukenhuisje wonende heer v. d. Heuvel er twee woningen gaan bouwen. De plaats voor vier nieuwe woningen. gen, zijn van oordeel, dat „de realisering van het plan dermate veel precedenten zal scheppen, dat de consequenties al leen maar te schatten, doch niet te overzien zijn". Naar hun mening zal woningbouw op deze plaats de nekslag betekenen voor het laatste stukje oor spronkelijkheid binnen de gemeente Soest. Vorig voorjaar is er nog even sprake van geweest, dat de boerderij zou wor den verkocht aan de toen in oprichting zijnde stichting Kinderboerderij „De Vrije Teugel". Men kon de boerderij toen van ds. Van Gelder overnemen, maar de stichting schrok nogal terug voor de kosten (bijna twee ton), terwijl men bij nader inzien de plaats toch minder gelukkig vond omdat vele kin deren de drukke rijksweg zouden moe ten oversteken om de boerderij te be reiken. „Het oude Huus" wat zal het worden? Het is nog steeds niet bekend, wat er met de boerderij ,,'t Ouwe Huus" gaat gebeuren. Nadat vorig jaar december kunstenaars, kabouters, natuur- be schermers en -liefhebbers en anderen met succes protesteerden tegen de sloop van het uit de vorige eeuw daterende boerderijtje, is het gebouw dichtgespijkerd, in afwachting van een definitieve beslissing. Die zou genomen worden aan de hand van een rapport van gemeentewerken, maar dat moet nog altijd worden gemaakt. Een woordvoerder van het gemeentehuis zei: „Ik ben het ermee eens, dat zó niemand wat aan het Ouwe Huus heeft, maar als het gesloopt was, men er nog veel minder aanheeft". Overigens is dat niet het enige histori sche plekje in Soest, dat met de onder gang wordt bedreigd. Het uit 1970 date rende „Spreukenhuisje" aan het Kerk pad (waarover elders meer in deze krant) zal binnenkort gaan verdwijnen. De pottenbakkerij, die daarin gevestigd is, wordt verplaats naar de aardewerk fabriek van de eigenaar, de heer D. J. Bouwens aafi de Eemstraat op de vanaf de Lange Brinkweg grotendeels woningen worden gebouwd. Een ander oud stukje Soest wordtwel iswaar niet direct met de ondergang be dreigd, maar zal toch voor het histo risch dorpsbeeld grotendeels verloren gaan. Dat betreft de boerderij, waarin tot voor kort ds. N. van Gelder (tussen het Kerkpad en de Lange Brinkweg) heeft gewoond en waar nu de cineast A. F. Oosthoek zijn domicilie heeft ge kozen. Vóór de boerderij, op een groot open stuk aan de Lange Brinkweg, zullen vier woningen worden gebouwd. Twee woningen onder één kap en twee alleen staande woningen. Het gevolg is, dat de boerderij zeker vanaf de lange Brinkweg grotendeels aan het oog Wordt onttrokken. De bewoner heeft daartegen dan ook bezwaar gemaakt, waarbij hij erop heeft gewezen, dat de grond een agrarische bestemming heeft en die z.i. en terwille van het dorpsschoon ter plaatse ook dient te behouden. De heer Oosthoek is van oordeel, dat door de bouw van de vier woningen ook de waarde van zijn pand, dat hij verleden jaar heeft ge kocht, zal verminderen. Twee bewoners van het Kerkpad, die eveneens bezwaar hebben tegen de bouw van de wonin-

Soester Courant | 1971 | | pagina 7