Soest toen - Soest nu Dinsdag 16 februari 1971 49e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bezwaarden van Nachtegaal/Vinkenweg en Pelikaanweg krijgen gelegenheid hun bezwaren toe te lichten SCHUIVEN MET PRINSJESDAG Raad van Kerken te Soest Parkeerverbod voor gedeelte van de Smitsweg WmJ. PRINSES CHRISTINA JARIG Vergadering werkgroep D'66 Vernieling straatverlichting Jaarvergadering Algemene Bond van Bejaarden Denkt u nu ook in Soest om uw parkeerschijf „Schrijven doe je om geld te verdienen" Het oog gericht op voorstellen over het Suez-kanaal Vernieling lampen Voor of tegen volkstelling Jaarvergadering Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Onvoorzichtig oversteken Telef. Brandweer 3333 Politiebureau 4444 SOESTEE OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschjjnt iedere dinsdag en vrijdag De door vijf en twintig bewoners van Nachtegaal/Vinken en Pelikaanweg in gezonden bezwaarbrieven, gedateerd 15 en 30 december 1970, naar aanleiding van de door de Gemeente Soest voor genomen grondverkoop aan de post duivenvereniging „De Vriendschap" ten behoeve van de stichting van een ver enigingsgebouw nabij de Nachtegaalweg, is voor burgemeester en wethouders van Soest aanleiding geweest de vijf en twintig bezwaarden uit te nodigen voor een gesprek in het raadhuis op woens dag 17 februari a.s., van half acht tot negen trur, waarin de bezwaarden ge legenheid krijgen hun bezwaren mon deling toe te lichten. De wethouder van openbare werken zal in dit gesprek B. en W. vertegenwoor digen. Zoals bekend maakten de bewoners van eerder genoemde straten bezwaar tegen de voorgenomen bouw van het clublo kaal van de postduivenvereniging, we- Prinsjesdag maakt goede kans van de derde dinsdag in september te verhuizen naar de laatste dinsdag van augustus. Een initiatief van zes Kamerleden in die zin is waarderend ontvangen en als ook do nieuwe Kamer er een tweederde meerderheid voor oplevert kan de grondwet zo gewijzigd zijn. Niet. zonder reden. De ervaring van de laatste jaren is dat de begrotingsbehandeling, waarvoor op prinsjesdag het startschot wordt gege ven, doorgaans niet voor februari, maart in de Tweede Kamer is voltooid. De eerste Kamer is dan meestal halver wege. Dat betekent dat een regering al enige maanden bezig is het geld te be steden waarvan ze niet weet of het par lement het haar toekent. Een democra tisch ongezonde situatie, die niet alleen door teveel gepraat der Kamerleden wordt veroorzaakt. Er is nu eenmaal veel en het meeste ervan is ingewikkeld dat kan niet in een razende galop. Zelfs nu worden zoals onlangs fouten gemaakt die met ijlwetjes weer rechtge trokken moeten worden. Of de paar weken verschil genoeg zul len zijn is een andere zaak. Er-is ook nog zoiets als de Europese samenwer king die zich langzaam maar onweer staanbaar ook gaat uitstrekken tot een gemeenschappelijke financieel- econo mische politiek. Daartoe zal het werk van de nationale parlementen veel meer op elkaar afgestemd moeten worden de plicht om bepaald werk voor bepaal de data verricht te hebben kan dan al len maar nog strenger worden. Sommigen zien een oplossing in een continue werkend parlement dat los van prinsjesdag en bijbehorend ceremonieel werk aanpakt zodra het er is. Dat zou dan ook inhouden dat de" dorre troon rede van nu met zijn catalogus van plannen en voornemens verdwijnt: im mers die plannen komen dan het hele jaar door aan de orde. Maar wat dan? Er is gesuggereerd dat er een soort State-of-the-union-boodschap uitgespro ken zou kunnen worden en dat lijkt geen kwaad idee. De Amerikaanse pre sidenten hebben die vaak gebruikt niet om hun congres, maar om hun landge noten warm te maken voor ideeën waar van de verwerkelijking lange termijnen zou vergen. Roosevelt propageerde zo zijn New Deal, Kennedy bracht zo een heel nieuwe geest over de Ver. Staten, nu tracht Nixon zo de gedachten van de Amerikanen te richten naar een veel betere toekomst. Het zou een verade ming zijn als een Nederlandse troon rede ook op een dergelijke manier meer gebruikt kon worden om niet zozeer de plannen voor de komende twaalf maan den uit te stippelen maar om het land geestdriftig te maken voor een algemene koers naar een wel wat verre, maar toch nu reeds voor te bereiden betere toekomst. Het probleem hierbij is slechts dat een president van de V.S. zegt wat hem goeddunkt, terwijl de verantwoordelijk heid voor wat in Nederland de vorstin zegt bij haar ministers ligt, die door gaans al met moeite in een coalitie zijn samengebracht om een paar opdrachten op korte termijn eensgezind uit te voe ren en wier inzichten over de verdere toekomst allerminst harmoniëren. Veel hoop op echt de natie tot geestdrift sti mulerende „state-of-the-union"-bood- schappen Nederlandse stijl is er daarom Donderdag 18 februari houdt de Raad van Kerken te Soest een openbare ver gadering in de Julianakerk aan de Ju- lianalaan. Aanvang om 20.00 uur. Be langstellenden zijn welkom. Een parkeerverbod zal ingesteld wor den voor het gedeelte van de Smitsweg gelegen tussen de Nieuweweg en de Weegbreestraat aan de zijde van het Winkelcentrum. Eveneens wordt het verboden te parkeren op de Weegbree straat tussen de Smitsweg en de in gang naar de flatblokken Weegbree straat 17-75 en 77-135. Ook hier voor de aan het Winkelcentrum gelegen zijde. Doelmatig parkeren terplaatse, zal door deze verkeersmaatregel worden bevor derd. gens het verlies van privacy, blokkering van de wegen door de auto's van de leden van „De Vriendschap" tijdens de weekenden, de verstoring van de zon dagsrust, de door de verhoging van de grond de te verwachten wateroverlast, de waardevermindering der huizen, de geplande verhuur van het gebouw door „De Vriendschap" voor bruiloften en partijen één avond per week tot 2 uur 's nachts, met als gevolg volgens de be woners burengerucht, aangezien de ge plande bouw zal plaatsvinden op ca. 20 meter van de slaapkamers der om woners. Bovendien lijkt de bestemming van de grond voor de bouw van een vereni gingslokaal volgens de bewoners in strijd met het bestemmingsplan, waarin wordt gesproken,1 dat de grond bestemd is voor sport en spel volgens het d.d. 23.3.59 goedgekeurde bestemmingsplan. De bezwaarden zijn van mening, dat de Raad, op basis van het eerdergenoemde, de toestemming voor de voorgenomen verkoop moet weigeren. Beter ware het het enorme gebrek aan speelruimte in de dichtbevolkte wijk 't Hart, de ca. 750 m2 te bestemmen voor speelterrein voor de jeugd. Prinses Christina, die donderdag a.s. 24 jaar wordt, is altijd een beetje het zorgenkind van de. koninklijke familie geweest. Dat is de laatste jaren, sinds zij muziek en zang is gaan studeren in Canada, wel veranderd. Wij konden dat konstateren tij dens de weinige bezoeken die zij - nog aan ons land bracht. Wij zagen dan een vrolijke prinses, waaraan te zien was dat zij het op het ogenblik naar de zin heeft. Wij wensen haar nog veel succes en een prettige verjaardag toe. Dé maandelijkse openbare vergadering van de werkgroep D '66 zal worden ge houden op woensdag 17 februari a.s. in het Artishock gebouw. Aanvang 20.00 uur. Iedere belangstellende is welkom. De Puem meldde de politie dat in korte tijd aan de Soester straatverlichting schade werd toegebracht, die een bedrag van plm. 150,beloopt. De daders zijn onbekend. De politie maakt ouders erop attent, dat zij steeds aansprakelijk zijn voor door hun kinderen aangebrachte vernielingen. Zaterdag j.1. hield de afdeling Soest van bovengenoemde bond haar jaarver gadering in het verenigingsgebouw. Na een welkomstwoord aan de talrijke aan wezigen vroeg de vice-voorzitter, die de eerste helft van de vergadering leidde, een paar ogenblikken stilte voor de le den die in 1970 afscheid van het leven hebben genomen en wenste een spoedig herstel toe aan de zieken. Voorts sprak hij bij de ingekomen stukken, enige woorden van dank aan de heer W. J. Nadorp, die, door een nieuwe taak aan bejaarden en zieken, heeft moeten be danken als algemeen bestuurder van de afdeling. Tevens was een schrijven bin nengekomen van De Vangrail", die heeft aangeboden de bejaarden vrijdag middags van 2 tot 5 uur in de gelegen heid te stellen hun vrije tijd nuttig en aangenaam te besteden voor henzelf en ten nutte van 'de jeugd. Hiervoor gaven zich staande de verga dering 6 personen op. Met de leider van „De Vangrail", de heer Dijkhorst, zal contact worden opgenomen om een en ander te regelen. Het adres van „De Vangrail" is Beetzlaan 32a, ingang naar het gebouw van P.V.O. De deelnemers krijgen nog nader bericht. Daarna werden de jaarverslagen van de secretaresse, penningmeester, ontspan- nings-commissie en sociëteit voorgelezen en onder applaus van de vergadering goedgekeurd. Hierna volgde een pauze, waarin de heerlijke koffie en de voortreffelijke cake, gebakken en beschikbaar gesteld door de secretaresse, mevrouw Botter- blom, zeer gewaardeerd werd. Na de pauze nam de eerste voorzitter de leiding over en werd de bestuursverkie zing gehouden. Aan de beurt van aftre den waren de heren W. Cornax en H. Wijnhof. Beiden werden herbenoemd. Voor de functie van algemeen bestuur der, welke was opengevallen door het bedanken van de heer Nadorp, werd de heer W. N. v. Klooster, Kamperfoelie straat 22 gekozen. Alles ging in vlot tempo. Zo ook de bespreking van de busreis. De heer H. Wijnhof had al contact opgenomen met de heer Tensen en zal de reis uitwer ken. Om halfvier was het woord aan de mu ziek. De vergadering was opzettelijk niet ingelicht wat er in het feestelijke gedeelte van de middag zou plaatsvin den. Dat moest een verrassing blijven. Het doek ging open en daar zat een blazerskapel, gevormd uit leden van P.V.Ó. en onder leiding van de heer Oversteeg, klaar, om de aanwzigen op vrolijke maar ook op klassieke muziek te vergasten. Het was voor deze jonge kapel het eerste optreden voor publiek. Het is verbazingwekkend zo'n groot re- pertoid deze jonge groep nu reeds heeft. En het mag niet ongenoemd blijven, dat een solo voor twee trompetten, uitge voerd door de heren Lagemaat en Rie- senbos en gesteund door het overige ge deelte van de kapel uitstekend uit de verf kwam. Een tweede verrassing was het optreden van 'n zangduo. Tussen de nummers van de kapel, traden de jonge dames Wiets- ke de Jong en Henny Radix op als zangduo, met eigen gitaarbegeleiding. Zij brachten op voortreffelijke wijze enige Engelse en Amerikaanse songs. Ook zij oogsten een dankbaar applaus. De voorzitter wenste, na dank te heb ben gebracht aan allen die aan deze ge zellige middag hadden meegewerkt, een wel thuis toe en sloot om 5 uur de bij eenkomst. UwttB Vorse week is de parkeerstrook aan de Soesterbergsestraat, aan de winkelzijde tussen de firma Adama en Avi-Cultura, en de parkeerhaven aan de zijde van de Gallenkamp Pelsweg door het aan brengen van de toepasselijke borden en de markering met blauwe lijnen tot „blauwe zone" verklaard. Op de aangegeven plaatsen mag dus slechts geparkeerd worden wanneer het tijdstip van aankomst op de goed zicht baar aangebrachte parkeerschijf is aan gegeven, en, zoals het bord duidelijk aangeeft, niet langer dan één uur. Met de komst van deze eerste „blauwe zone" en de parkeermeters die geplaatst gaan worden op het parkeerterrein aan de „Smitshof", dringt de verstedelijking steeds duidelijker door. Met deze openhartige verklaring besloot Toon Kortooms vrijdag jl. zijn boeiend vertelde levensverhaal. ,,'t Talent" dat hem gegeven werd, heeft Toon Kortooms gebruikt. Reeds in de derde klas van de lagere school in Deurne, zoals hij zegt, „in zijn geliefd Peelland", wist hij dat hij schrijver wilde worden. De huiselijke sfeer was daaraan niet vreemd. Zijn ouders waren „boeken-minnaars". Ook besloot hij op jeugdige leeftijd toch vooral te schrijven voor iedereen, voor jong en oud. Ont spannende lectuur, met als het even kan wel een „boodschap". Onderhoudend vertelt hij over zijn schooljaren; zijn allereerste grote opstel „De Toverfluit", waarmede hij een eerste prijs, een toverfluit, won. Het werd ook gepubliceerd in het toenmalige blad „De Roomsche Jeugd". Zijn eerste roman over Columbus. „De helden van Californië", waarvan slechts één exem plaar verscheen, verdween in de prulle- mand van de rector van het gymnasium. Toon Kortooms kreeg de boodschap zich met nuttiger zaken bezig te houden. Bij het begin van de oorlog werd hij onderwijzer, natuurlijk in de Peel. Toon Kortooms doet dan door toevallige om standigheden mee aan een prijsvraag en hoort na een jaar dat hij de derde prijs gewonnen heeft met zijn roman „Liefde in Peelland". Na de oorlog wordt dit boek uitgegeven en de grote belangstel ling hiervoor doet hem besluiten zijn „talent" te gaan gebruiken. Via een enquette bij binnen- en buitenlandse schrijvers poogt hij te achterhalen, hoe collegae over het vak „schrijven" den ken en hoe men dat doet. Een bruik bare conclusie valt hieruit niet te trek ken. Vlot vertellend verhaalt Toon Kortooms dan hoe een boek tot stand komt en over de inspiratie, de kiem van het ver haal, dat in een moment soms geboren wordt. Het uitwerken ervan duurt soms jaren. Dan komt het „klad"-schrijven, waarvoor hij gemiddeld drie maanden nodig heeft. En dan tot slot het her lezen en corrigeren. Zo ontstaan zijn boeken: „Beekman en Beekman" de trilogie met een oplage van 380.000 exemplaren; „Mijn kinderen eten turf", over zijn ouders en het ge zin waarvan hij deel uitmaakte; „De kleine emigratie", naar zijn mening zijn beste boek, met als vervolg „Het zwarte goud"; „Parochie in de Peel" over Pater Jan, zijn lievelingsboek, waarvoor ook in 't buitenland belangstelling bestaat. Het wordt uitgegeven in Duitsland, Frank rijk, O.-Duitsland, Tsjech. Slowakije, Brazilië en binnenkort ook in Italië. Toon Kortooms voelt zich geen literator en zegt dan ook met zijn „talent" te moeten woekeren uit een soort inner lijke drang en, heel realistisch, „om aan geld te komen". Het komt ons voor, dat hij daarin wonderwel slaagt. Met het voorlezen van een gedeelte uit zijn boek „Help de dokter verzuipt", een roman gebaseerd op een Peeldokter, beloot hij deze interessante avond. Het zou ons niet verwonderen als in de komende weken in de bibliotheek een extra belangstelling voor deze schrijver merkbaar zal zijn. De wisselzang vanuit Egypte en Israël geeft thans een bijzonder goed beeld hoezeer de twee partijen muurvast zit ten door hun eigen eisen van het ver leden. President Sadat van Egypte gooi de het balletje op: hij zou het Suezka- naal graag open willen stellen, maar daarvoor moesten de Israëlische troepen aan de oostelijke oever eerst een begin maken met terugtrekken. Het antwoord van Israëls mevrouw Meir: we willen best met Egypte onder handelen direkt, of anders via een omweg over heropening van het Suezkanaal, maar terugtrekking van de troepen is daarvoor niet nodig en bo vendien is dit iets wat een rol speelt bij de onderhandelingen voor een vrede. Zij vindt dat Sadats voorstel erop neer komt de Egypte alleen iets gedaan wil krijgen (Israëls troepen weg van het kanaal) zonder er iets tegenover te stel len, want het Suezkanaal zou dan nog niet open zijn voor Israëlische schepen zoals Tel Aviv eist. Nee, zegt Egypte, we hebben altijd al gezegd en daar blijven we bijIsraëlische schepen komen pas weer in het kanaal als het hele konflict is opgelost of op zijn minst de kwestie van de Palestijnen bevredigend is geregeld. En wat het apart onderhandelen over heropening van het kanaal betreft, daaraan begint president Sadat niet heeft Egypte niet altijd al gezegd dat dit een onder deel behoort te zijn van de resolutie van de Veiligheidsraad uit 1967 (die iedere partij overigens door vertalingen geholpen op verschillende manier inter preteert). Het is duidelijk dat president Sadat zijn voorstel nu bracht door de oliecrisis wordt een kortere route dan om de Kaap wel aantrekkelijk voor west-Euro pa als het niet al te zeer afhankelijk wil zijn van Libië dat terdege uitbuit dat het nu de dichtstbijzijnde oliegros sier is. Het buitenland mag er dus over denken, liefst natuurlijk dat het wel aardig is van Sadat. Maar in de relatie tussen Israël en Egypte hebben de voorstellen over en weer niets te betekenen. President Sadat wist en mevrouw Meir wist dat wat. ge opperd werd door de andere partij al leen maar geweigerd kon worden, al dan niet bemanteld onder een tegen voorstel. Het is het zoveelste duel in tamelijk loze voorstellen. En als we er over na denken wordt het hoe langer hoe vreem der dat de Zweed Jarring uit vrije wil zich hierheen heeft laten sturen om tf bemiddelen onder de wel allermoeilijk ste omstandigheden. KANTMAN. Zaterdag jl. werd aan de politie gemeld dat op het sportterrein achter het ge meentehuis enige jongens hun tijd door brachten met het vernielen van de al daar aangebrachte lampen. Bij controle trof de politie drie jongens aan; A. E. R. (8), J. K. R. (10) en H. R. (12) die voor een „onderhoud" medege nomen werden naar het politiebureau. Na over hun „daden" te zijn onderhou den, werden zij met de nodige verma ningen naar huis gestuurd. De actiegroep van Artishock heeft voof vrijdag 19 februari een voorlichtings- en discussie-avond georganiseerd over d# volkstelling. De aanvang is gesteld 20.00 uur in het Artishockgebouw en de toe gang is geheel gratis. Medewerkende zijn: drs. J. Schmitz, plv. hoofd afd. Tellingen van het C.B.S. in Den Haag; drs. B. v. d. Lek, lid van de Tweede Kamer voor de P.S.P.; drs. Eisse Kalk, stafmedewerker van de werk groep 2000 uit Amersfoort; dr. J. P. Pluvier, historicus, „verontrust burger"; de heer J. K. de Bruin, lid van de Pro vinciale Staten van Utrecht voor de V.V.D. Géspreksleider is drs. J. van Ek, secre taris economisch- technisch instituut in Utrecht en voorzitter van de V.V.D. van de afd. Baarn-Soest. Vóór- en tegenstanders ontmoeten hier elkaar en het beloofd dan ook een zeer interessante avond te worden. Donderdag 18 februari a.s. houdt boven genoemde vereniging haar jaarvergade ring in zaal Brandpunt in Baarn. Aan vang om 14.00 uur. Aftredende bestuurs leden zijn: mevr. E. C. van Goor-Cleton, mevr. C. Groot-van Zadelhoff en mevr. M. Klooker-de Lignie. Deze dames stel len zich herkiesbaar. Na deze vergadering zal de heer J. Vink van de Ned. Spoorwegen een cau serie houden over het onderwerp „Avonturen van een reis". Donderdag 18 maart organiseert de vereniging een „praatje" over mode. Spreekster is mevr. Willebroordse van de Rotterdamse Kunstacademie. Donderdag 15 april is de algemene lan delijke jaarvergadering in het R.A.I. congrescentrum in Amsterdam. Vrijdag 16 april zal mevr. F. H. Grever- Tonckens een inleiding houden over het onderwerp „Milieuzorg", aanvang 2.30 uur, in zaal Brandpunt in Baarn. Dinsdag 27 april is er een excursie naar de biscuitfabriek „Nobo" te Ede, waar na een koffiemaaltijd en rondrit in de parken van paleis „Het Loo". Maandagmorgen werd mej. J. J. M. (47), wonende Talmalaan bij het oversteken van de Steenhoffstraat, aangereden door de automobilist. S. R. (33) uit Nieuw-Loosdrecht. Met een gebroken onderbeen werd zij naar Zonnegloren vervoerd. Bij het oversteken had zij alleen gelet op het verkeer dat van rechts kwam en geen acht geslagen op het verkeer van links, met het voor haar noodlottige gevolg. ÉtAÉMtÉMÉM

Soester Courant | 1971 | | pagina 1