I Soest toen - Soest nu Woorderweg 23 Vrijdag 19 februari 1971 49e jaargang no. 14 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2596 - Postgiro 126156 Plastic overkapping van Hoka caravan-bedrijf in Soesterberg door gemeentewerken afgebroken PRAKTIJK EN POLITIEK Auto in brand Aanrijding Birkstraat Ruitjes vernield Het oog gericht op president Sadat Spreekuur wethouder TeSefoonnumsner O Menks van Ginkel 25 jaar bij Zonnegloren SOESTER OORANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag „De gemeente neemt ten opzichte van ons bedrijf een zeer star standpunt in. Waarom begrijpen wij nog steed niet?", aldus de heer van Hooff, eigenaar van het HOKA Caravan bedrijf in Soester berg. „Dat wij mogelijk in overtreding zijn geweest met het bouwen van deze plas tic overkapping, willen wij niet bestrij den. Maar waarom juist wij nu moeten afbreken is ons een raadsel." De heer Van Hooff jr. vestigde in 1967 dit bedrijf aan de Gen. Winkelmanstraat 93 in Soesterberg. Aanvankelijk had hij zijn oog laten vallen op een terrein aan de grote verkeersweg Utrecht-Amers- In deze tijd van zich naar voren drin gende maar onervaren jongeren, van on doordachte en vaak extreme politieke ideeën, van het willen veranderen om de verandering, ongeacht of het resul taat beter zal zijn, wordt het gewoon praktisch regeren en handelen en zich geleidelijk aanpassen aan nieuwe ver houdingen als een te behouden en con servatief beleid gekenschetst. Natuurlijk dan door die onervarenen en verande- ringslustigen. Maar het andere dan het normale valt altijd meer op, verkrijgt meer publici teit en lijkt dus groter aandacht te trek ken. Voor de publiciteitsmedia biedt het bestaande weinig nieuws. Zij moeten het hebben van wat zich als nieuw aan dient, nieuwe eisen, nieuwe ideeën, nieuwe groeperingen. Waardoor dat nieuwe meer publiciteit krijgt dan wat is en doet en werkt en waardoor dat nieuwe belangrijker gaat lijken dein het evoluerende praktisch werken van he den. Natuurlijk leidt de ontwikkeling echter ook tot achterstanden in het praktisch werken van en voor de samenleving. Al te veel blijven oude bepalingen gehand haafd, die hun tijd al lang overleefd hebben. Dat komt juist ook door dat streven naar steeds meer en steeds weer wat nieuws, waardoor de revisie van het bestaande over het hoofd wordt ge zien, daar geen tijd voor overblijft. Altijd zijn er ontwikkelingen die nieuwe voorzieningen vereisen en waarop de publieke en de politieke belangstelling zich meer richt dan op dat waarmee we reeds hebben leren leven. Boven dien is men in de politiek bijzonder angstig om aan oude verworvenheden te laten tormen. Torn niet aan dingen waar men vroeger eens voor op de bres heeft gestaan, ook al zijn de omstandig heden veranderd en al werken die din gen in de nieuwe praktijk niet zo best meer. Als dat eens uit sociale recht vaardigheid nodig bleek, dan blijft het nodig. Zoals nu nog een P.v.d.A.-con- gres, zij het wat aarzelend, de „Inter nationale" tracht te zingen, met zijn „verworpenen der aarde", die er prak tisch in Nederland niet meer zijn. Als dan een praktisch denkend mens met het idee komt, dat er miljoenen bezuinigd zouden kunnen worden als we in ons overbevolkte landje en we reld de kinderbijslag eens wat gingen reduceren, als we werkloosheidsuitke ringen, waarvan door velen misbruik wordt gemaakt, eens gingen herzien, als we eens minder royaal en wat welover- wogener met ons subsidiebeleid om sprongen, dan weet ieder nuchter den kend mens, dat dit inderdaad dingen zijn die hoognodig moeten worden aan gepakt, ook dat die inderdaad tot de zo noodzakelijke bezuinigingen kunnen leiden, mee kunnen helpen de inflatie te bestrijden. Maar die praktische gedachten van prof. dr. W. Drees jr. vallen bij de andere politieke partijen niet in zo beste aarde. Die zien dat als een stapje terug, terwijl zij juist verder willen gaan. Ver der gaan, met belastingverhogingen, met nieuwe voorzieningen en nieuwe wetten, boven alles wat er al is. Het moet niet uit de breedte komen maar uit de lengte, de lengte van de voortgaande inflatie, die wij ook zeggen te bestrijden", maar dan met nieuwe mid delen en niet met verbeteringen van de oude. Praktisch en efficiënt handelen ligt po litiek veel moeilijker dan nieuwe bepa lingen en wetten voorstellen. Maar ge lukkig is de aard van het nederlandse volk nogal nuchter. Dus misschien dur ven die tot nu toe zwijgende nuchteren zich toch eens te laten gelden. foort, maar daar de gemeente voor dat perceel geen vergunning kon verlenen, werd het pand aan de Gen. Winkelman straat gekocht, waarvoor de gemeente wel toestemming gaf. De heer Van Hooff liet de bouwvallige schuren en de mestvaalt achter in de tuin opruimen en de grond egaliseren. Overigens tot groot genoegen van de buurt, die blij was eindelijk van de „stank" verlost te zijn. Gazons werden aangelegd waarop de caravans konden worden opgesteld. Op 17 mei 1968 ontving men, tot grote verbazing, van de gemeente bericht dat de caravans moesten worden opgeruimd. In zijn antwoord van 26 mei 1968 ver wees de heer Van Hoof naar de via een makelaar (een broer van de heer Van Hooff), gegeven toestemming. De ge meente berichtte daarop op 20 juni dat haar beslissing voorlopig werd opge schort, maar dat de caravans vanaf de straat niet zichbaar mochten zijn. Co niferen werden geplaatst en het geheel zag er keurig uit. Ook zond de heer Van Hooff een gevraagde situatie-teke ning in, die echter niet blijkt te zijn aangekomen. Op 9 december zond men daarom een nieuwe tekening. Ook had de heer Van Hooff inmiddels gevraagd of de opgeschorste beslissing niet in een definitieve toestemming kon worden veranderd. Schriftelijk werd hem toen medegedeeld dat er geen speciale ver gunning nodig was. Hij kon de cara vans laten staan zonder vergunning. Het bedrijf breidde zich inmiddels uit. De praktijk leerde dat de klanten ook belangstelling hadden voor andere kam- peerartikelen. De heer Van Hooff richtte de op 9 meter van zijn woning gebouw de dubbele garage daarvoor in. Boven dien maakte hij de plastic overkapping tussen het woonhuis en de garage. Een z.i. normale service voor zijn klanten, die bij regenweer dan niet nat behoef den te worden. In de naaste omgeving is méér tegen de woningen „aange bouwd". Van een opzettelijke overtre ding was geen sprake. „Ik heb er ge woon niet bij stil gestaan" aldus de heer Van Hooff. Hij ontvangt dan op 13 februari van de gemeente bericht dat dat niet is toege staan en dat ook de garage niet als „showroom" mag worden gebruikt. Als reden wordt opgegeven dat het „Be stemmingsplan Soesterbergdorp" daar in de omgeving geen vestiging van indus trie toestaat en dat achter de woningen alleen een schuur of garage gebouwd mag worden. Dat in de naaste omgeving een bouwbedrijf, een houthandel en een drukkerij, allen met veel aangebouwde schuren en loodsen gevestigd zijn, maakt het voor de heer Van Hooff wat moei lijk te begrijpen, dat hij dit nu niet mag. Hij stelt zich op het standpunt: „Zij wel, waarom wij dan niet?" en legt dit dan ook zo voor aan de gemeente. Als de gemeente dan antwoord dat hij zich niet mag beroepen op „illegale si tuaties" en dat deze bedrijven bovendien toestemming hebben, groeit het onbe hagen bij de heer Van Hooff. Hij be roept zich hierop helemaal niet „Ik laat liever de hele zaak de lucht in vliegen, dan mijn buren ongenoegen aan te doen" schrijft de heer Van Hooff, maar hij meent toch wel te mogen wijzen op bestaande situaties. De gemeente blijft echter op haar punt staan, maar zegt dan dat, nadat eerst de overkapping heeft afgebroken, er mogelijk wel een beperkte bedrijfs- vergunning verleend kan worden. Tegen deze naar zijn mening „middeleeuwsche opvatting" protesteert hij en verzoekt of het niet mogelijk is eerst eens te praten. Hij is niet ongenegen af te breken als hij dan maar te weten komt wat een „beperkte vergunning" inhoudt. Hij wil ook aan de eis „drie meter ruimte fus ten woning en overkapping", voldoen. „Waar die eerst geëiste 9 meter nu van daan komen, blijft een raadsel". „Had ik dat maar geweten, dan had ik die gara ges zes meter dichter bij mijn huis ge bouwd!" Een uitnodiging tot een gesprek, geda teerd 14 juli '70, levert niets op. De ge meente handhaafd haar standpunt: „Af breken". 4 november volgt weer een bevel tot afbreken. 30 november spreekt men zelfs van een „laakbare handelwijze". De heer Van Hooff verzet zich tegen deze opmerking, („Ik ben toch geen mis dadiger") en vraagt waar hij tegen deze beslissing in beroep kan gaan. Ook vraagt hij zich af waarom een be perkte bedrijfsvergunning nu wel ver leend zou kunnen worden „Met het oog op naast gelegen bedrijven" zoals de gemeente schrijft. „Eerst mocht ik daar toch niet naar verwijzen?" zegt hij. 8 februari '71 volgt dan nogmaals een „bevel" tot afbraak, waarbij weer wordt gewezen op het verlenen van een be perkte bedrijfsvergunning. Wat dit inhoud weet hij nog steeds niet. Ook weet. hij nog steeds niet of door het ftieuwe bestemmingsplan in de toe komst het bedrijf geheel zal moeten verdwijnen. „Dan ga ik misschien kosten maken voor niets". De villa van Dr. Batenburg aan de Van Weedestraat, 70 jaar geleden Vermoedelijk doordat de heer G. K. uit Hilversum vergeten was een doek, die hij maandagavond over zijn accu had gelegd, te verwijderen, vloog zijn auto in brand toen hij in Soest op de Kerkstraat reed. Personeel van Garagebedrijf Vlug was er zo snel bij dat de brand reeds ge blust was toen de gewaarschuwde po litie en brandweer arriveerden. Ter hoogte van de Bartolottilaan werd de auto van de heer A. L. uit Barne- veld, toen hij op de Birkstraat voorge sorteerd stond, aangereden door H. B. uit Elspeet. flinke blikschade was hiervan het ge volg. Dezelfde plaats, hoofdbureau van politie, in 1971 De heren Van Hoof junior en senior wa ren getuigen van de in hun ogen onno dige afbraak. Op 4 februari heeft hij nog een tele gram verstuurd naar de gemeente waar in hij protesteerd tegen de voorgenomen gedwongen afbraak. 10 februari krijgt hij nogmaals een aan zegging af te breken. De Buys Ballot laan wordt-te zijner tijd doorgetrokken. Ontheffing van de schoonheidsverorde ning heeft hij niet nodig, echter zal nooit de bouw van de overkapping tegen het woonhuis gelegaliseerd worden. De heer Van Hooff wil echter eerst weten wat de mogelijkheden voor de toekomst zijn en of in de toekomst de caravans daar wel mogen blijven staan. 15 februari komt een ambtenaar namens gemeentewerken zeggen dat 16 februari met de afbraak begonnen zal worden. Dit is dan ook gebeurd. Voor de heer Van Hooff zijn vele raad sels nog niet opgelost. Een enigszins „dragelijke" ontvangst van zijn klanten is niet meer mogelijk. Of aan het nieu we gedeelte van de Buys Ballotlaan, dat precies naast zijn perceel is geprojec teerd, t.z.t. woningen gebouwd gaan worden, en mogelijk daarvoor zijn ter rein gebruikt zal worden, is niet be kend. Verplaatsing van „HOKA" zou dan immers noodzakelijk worden. De heer Van Hooff weet dan ook na veel vragen en alle bereidheid tot „pra ten" nog steeds niets. Ruiten ingooien blijft schijnbaar nog steeds een attractieve sport. Nu werden een aantal ruitjes van een gebouw van de Coöp.Landbouw Ver. „Soest" ver nield. Aangifte werd hiervan gedaan bij de politie. President Sadat is een Egyptenaar die het moeilijk heeft. De laatste tijd doet hij op grote schaal concessies, ziet hij af van vele haast traditionele Egyptische voorwaarden. Zo wil het een interna tionale strijdmacht toelaten tot Sjarm- el-sjeik, iets waar zijn voorganger Nas- ser nooit van wilde weten. Natuurlijk hebben de Israëli's hierbij niet zo'n groot interesse, want nu be heersen ze zelf deze zeeëngte waarlangs de scheepvaart moet op weg naar de Israëlische Rode-Zeehaven Eilath; dat vinden ze nog iets veiliger. Als Sadat ook, naar verluidt, wil instemmen met V.N.-bemiddelaar Jarrings voorstel om Israël dan maar de Gaza-strook cadeau te doen dan is, dit een 'geschenk dat de Israëli's al lang en breed in bezit heb ben. Maar toch is het interessant zulke din gen van Sadat te vernemen. Wat hij eigenlijk doet is niet zozeer serieuze voorstelling doen aan Israël dan wel de Egyptenaren erop voorbereiden dat ze, wat Nasser ook beweerde, iets zullen moeten toegeven om eindelijk van de konfliktsituatie af te komen. Sadat is bij dit rijpmaken van de publieke opinie in zijn land voorzichtig. Gedeeltelijk doet hij zijn uitspraken in interviews, met het Amerikaanse Newsweek bij voorbeeld, die makkelijk te loochenen zijn dan bijvoorbeeld officiële voorstel len aan Israëls premier Meir. Ook al komt er waarschijnlijk voorlopig weinig concreets uit, Sadats voorzichtige bereidheid tot opofferingen om te ko men tot „een soort vredesverdrag" pas sen in een algemeen Arabisch beeld van kalmer aandoen. Dat. bijvoorbeeld ko ning Hoessein in Jordanië de Palestijn se guerrila-beweging in de tang kan nemen dankt hij voornamelijk aan het feit dat zijn collega's-staatshoofden wei nig lust tonen hem dit te beletten. Ze geven hem waarschijnlijk in stilte groot gelijk: niemand is er tot dusver veel beter van geworden als zij generaal Dajan boos maakten. Maar voor Sadat zit er een extra-aspekt aan de zaak. Zijn grote voorbeeld, Nas ser, kon vrij stevig op de Russen leunen, maar hij had thuis een onaantastbare positie. Als Sadat echter iets wil onder nemen tegen de militair nog altijd su perieure Israëli's moet hij veel steun hebben van de Russen en omdat zijn positie in eigen land nog lang niet zo gevestigd is als die van Nasser, loopt hij daarmee het grote risico dat Moskou hem ook gaat gebruiken als zetbaas in de vazalstaat Egypte. Met Nasser kon dit onmogelijk, met hem wel. En dat is Sadats ideaal zeker niet. Van daar dat hij Egypte geleidelijk wil laten wennen aan de gedachte dat niet alles wat aan Israël verloren werd terugge haald kan worden. Daarmee loopt hij ook risico's vooral binnenslands en zijn ommezwaai moet daarom niet ah te op zichtig verlopen. En langzaam, misschien wel te langzaam om de vredeskansen hier echt groter te laten worden. KANTMAN. Mevrouw Walter-Van der Togt, is ver hinderd op 25 februari a.s. haar weke lijkse spreekuur te houden. De chauffeur van het transportbedrijf van Zonnegloren, de heer M. van Gin kel, vierde woensdag 17 februari zijn 25-jarig jubileum. Zaal Rijnouwen was feestelijk versierd en toen de jubilaris met zijn echtgenote de zaal betrad, was deze geheel bezet met collega's en zus ters, terwijl hij vergezeld was van eni ge familieleden. Dr. J. W. D. Berkelbach van den Spren kel, direkteur- geneesheer van Zonne gloren, richtte zich in welgekozen woor- dan tot de jubilaris, en zei: „Het gaat met een jubileum precies zoals bij een operatie, het moet niet te lang duren. Van Ginkel ik weet de dag nog dat je hier in Zonnegloren kwam. Je hebt heel wat meegemaakt en ik ben blij, dat je nu niet alleen bent gekomen, maar met je jeugdige vrouw. Ook weet ik dat je veel aan sport doet en dat je zelfs op het toneel hebt gestaan. Je bent bijna steeds in het transportbedrijf werkzaam geweest, eerst met oud materiaal, maar nu met moderner. Nadat uw voorganger Zonnegloren ging verlaten nam u zijn functie over. Er zit in uw werkkring nog wel enige uitbreiding. U doet uw werk met voldoening, maar ik hoop niet, dat u coureursmethodes gaat aan nemen. Ik ben blij, dat u twee jaar ge leden de grote stap naar het gemeente huis hebt ondernomen. Hartelijk dank voor alles wat u voor Zonnegloren hebt gedaan en wij zijn u er erkentelijk voor. Dat wil ik hier in bijzijn van allen memoreren. Als dank mak ik u de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigen." De adjunct-directrice, zuster Claus, bood de jubilaris een koperen vaas met bloe men aan. De personeelschef, de heer S. Brandsma, sprak namens het gehele personeel en zei o.m. „dat wij het fijn vinden om je op deze dag te mogen huldigen. Menks, je bent een man die voor iedereen klaar staat en je bent een prettige kameraad. Wij feleciteren je met je 25-jarig jubi leum en wij hopen, dat je nog lange tijd in Zonnegloren mag blijven. Namens het gehele personeel mag ik u en uw vrouw een staande schemerlamp en een kope ren doofpot aanbieden". De secretaris van de v. v. V.V.Z., de heer A. v. d. Broek, sprak namens deze vereniging, waarvan de heer Van Gin kel vanaf de oprichting lid is De jubilaris dankte voor de tot hem ge sproken woorden en voor de geschen ken. Hij beloofde, geen coureur te zullen worden en hoopte nog vele jaren de hem opgedragen taak te mogen vervul len.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1