omantische nachtgewaadjes en negligé 's EET MET VERSTAND IN BLIJDE VERWACHTING Vervelende kinderen Gezonde voeding Eerste Westduitse „borduurbar" werd succes Warm hapje bij koffietafel of avondmaaltijd KINDEREN WORDEN GROTER Misschien weet u het nog misschien ook niet, het doet er trouwens weinig toe dat onze grootmoeders zich vroeger voor de nacht „kleedden" als of ze met Willem Barentsz naar Nova Zembla gingen. De algemene dracht was een maxi-nachtpon van flanel, hoog gesloten met een voorsluiting van een centimeter of vijftien aan de hals, die zedig werd dichtgeregen met een koordje of met een dusdanig aan tal knoopjes, dat zelfs de decentste In kijk was uitgesloten. Natuurlijk had zo'n pon lange mouwen, die voor „opkrui pen" werden behoed door eveneens dichtgeknoopte manchetten. Hippe grootmoeders kozen een nachtpon van roze flanel, maar dat was dan ook wel de „wildste concessie" die werd ge daan. 's Zomers gingen ze wat luchti ger gekleed naar bed, wat wilde zeg gen dat de zomerpon was gemaakt van stevig wit katoen, met hoge hals, lan ge mouwen met boordjes en lengte tot de enkels. De mannen gingen in die tijd wat „on beschaamder" gekleed onder de wol, want hun nachthemden waren korter en vielen tot op de kuiten. Kort en bondig gezegd was deze nachtkleding toen maar dor en zonder enige fanta sie. We zouden nu van narigheid sla peloze nachten hebben als we dusda nig uitgedost in Orpheus' armen moes ten kruipen. Gelukkig mogen we er nu óók 's nachts charmant uitzien. De fa brikanten doen elk seizoen weer op nieuw hun uiterste best ons met nieu we creaties in extase te brengen. Vooral het voorjaar Is daar het seizoen bij uitstek voor. En al hebben we januari nog maar net achter de rug, voor we het weten doet de lente haar intrede weer. Om wat vooruit te lopen op deze lentetijd is Triumph Interna tional alweer met nieuwe vlinderlichte pyjama's In St. TropezstlJI, romantische nachtgewaadjes met bijpassende ne gligés en gezellige homesuits voor re- laxing op de markt gekomen. De mo dellen met licht pastelkleurig florades sin zijn van een speciaal transparant charmeuse gemaakt; het homesuit is van perlon-charmeuse met een fijne kantgarnering langs het diepe split en fladderende pijpen. Al de hier getoon de aparte modelletjes zijn van Triumph en behoeven geen nadere verklaring. Praktisch Iedere moeder zal wei eens de ongeduldige woorden ontsnapt zijn: hè kind, wees niet zo vervelend! Juist als ze 'het extra-druk heeft wordt ze door dat gezeurdubbel gehinderd. Het effect van haar uitval zal echter niet erg groot zijn, want voor het kind verandert er niets aan de situatie. En als het wèl „helpt", des te erger. Dan is het kind misschien uit het veld ge slagen, eenzaam en ongelukkig op kindermanier. Op zulke ogenblikken eisen we van het kind wat we zélf niet opbrengen: een, beetje zelfbeheer sing en begrip. Heel vaak hebben we het dan zo erg „druk" met zaken, die eigenlijk lang niet zo belangrijk zijn als ons kind. Maar dat nog daar ge laten: als een kind vervelend is, kan dat allerlei oorzaken hebben. Het is niet overbodig ons daar eens even re kenschap van te geven. Als een kind lastiger is dan we gewend zijn, kan 't zijn dat het iets onder de leden heeft, een lichte verkoudheid, een opkomen de kinderziekte of wat dan ook. Maar ook moeten we bedenken dat het kind door onze drukke bezigheden een deel van onze aandacht verliest en pogin gen doet het gewone contact te her stellen. Het is gewend aan wat vrien delijk gebabbel, wat aanmoediging en waardering bij z'n spel. Als dit alles ontbreekt verliest het spel z'n char me. Het kind heeft er geen zin meer in, gaat zich inderdaad vervelen en wordt „vervelend". In normale geval len is dit met een beetje tact te voor komen. Moeders kunnen voor „moeilij ke dagen" zorgen altijd een nieuw spelletje achter de hand te hebben. Of ze kan zich tijdig bedenken om het kind iets te doen te geven, terwijl ze zelf druk aan de gang is. En ook dan mag er best eens een vriendelijk woordje af, zo af en toe. Iets anders ia hetdat het goed is een kind te wennen aan rustig, zelfstandig spelen door niet te vaak in te grijpen, te ver bieden, te onderbreken of te brommen. Er moet een wisselwerking zijn tus sen leidinggeven en laten gaan. Hoe veel vaders overheersen niet, als het zoontje een elektrische trein heeft ge kregen! Het cadeau Is prachtig, de jongen zou er dolgraag mee willen spe len, maar wat blijft er voor plezier over, als alles uit handen genomen wordtT Als wij voor de goede sfeer en het nodige materiaal zorgen, zal een gezond kind niet zo gauw vervelend zijn, tenzij we het zelf hebben ver wend en bedorven. JETTT "Voeding is en blyft zolang we leven een actueel onderwerp. Wanneer onze dagen precies zyn uitgeteld, weten we (gelukkig!) niet; wat we wèl weten is, dat we het zelf in de hand hebben ons leven te verlengen. Door gezonde voe ding! "En daarmee is de vicieuze cirkel gesloten, d.w.z. we moeten alleen nog maar weten wét gezonde voeding pre cies is. Iedere dag opnieuw vraagt het dage lijks maal niet alleen aandacht en toe wijding van de huisvrouw, maar ook kennis van zaken. Want hoe zou zij anders de juiste weg weten te vinden tussen de vele aanbiedingen in de win kels, de slogans die haar via kranten, radio en televisie bereiken, de vele goede en slechte adviezen van mensen die het goed en minder goed menen (omdat ze o_' eigen voordeel uit zijn). Het samenstellen van de maaltijden is eigenlijk een bijzonder verantwoorde lijke taak. Want de huisvrouw moet niet alleen zorgen dat ze zelf in goede conditie blijft, maar op haar rust ook de plicht zich voor het welzijn van haar huisgenoten in te zetten. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is een herziene brochure verschenen, getiteld „Gezonde Voe ding". Deze uitgave (no. 100) geeft aan, wat de samenstelling moet zijn van een voeding die de mens gezond, fit en energiek houdt. Ze is aangepast aan de praktijk: niet alleen wordt aan gegeven hoe een „goede voeding" eruit ziet, óók wat wij liever met mate zouden moeten gebruiken wordt erin vermeld. U kunt deze waardevolle brochure per briefkaart aanvragen bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. U moet dat doen per briefkaart, waar op aan de adreszijde 15 cent extra aan postzegels is bijgeplakt (dus 20 cent porto voor briefkaart en 15 cent extra voor brochure). Er zijn nogal wat ouderen die vin den, dat er over de jongeren van tegen woordig eigenlijk geen zinnig (goed) woord te zeggen valt. Nu is het beoor delen van andere leeftijdsgroepen al tijd al een wat moeilijke zaak geweest. Men komt er dan ook makkelijk toe te gaan generaliseren-. Zoals ook zij doen, die de moderne jeugd als totaliteit on der één noemer scharen: „waarde loos". Daarom kan het ook geen kwaad wanneer mensen die op een dergelijke generaliserende wijze over de jongeren denken er eens op worden gewezen, dat één langharige jonge man, die in carnavalsachtige kleren gestoken door de hoofdstraat loopt, méér opvalt dan duizend „normale" jongeren. In feite is het alleen maar verheugend dat het merendeel van de jongeren nog evenveel gevoel voor fatsoen, degelijkheid en romantiek heeft als hun ouders en grootouders, ook al hebben ze de overdreven franje van weleer natuurlijk behoorlijk bij geschaafd. Dat er bij de jongeren ook nog wel voor andere „activiteiten" in teresse bestaat dan alleen voor disco-bars en patates-tenten, werd heel duidelijk bewezen toen in het West duitse Freiburg dt eerste „borduur- bar" werd opgericht, 's Zomers kan men er naar hartelust ijs lepelen en 's winters komen de jongeren in dezelfde bar bijeen om hun vrije tijd met het beoefenen van de edele borduurkunst door te brengen en over de diverse borduurtechnieken te discussiëren. Dat alles, met een aantal moderne hits muzikaal wordt omlijst, verhoogt de intimiteit van het samenzijn alleen maar. De jonge bezoeksters worden vakkundig terzijde gestaan door de ei genares van een Freiburger handwerk zaak die, zonder zich op te dringen elkeen graag met raad en daad bijstaat. Zij levert ook de Vistram-mo- dellen met voorgetekende patronen. Bijgaande foto van ID-Vistram werd in deze originele bor luurbar genomen. Je moet alleen maar op het idee komen, dachten we zo. Maar nu het idee er eenmaal is, zou het o.i. ook in ons land met succes kunnen worden uitgewerkt. Een onderzoek bij 200.000 school kinderen in West-Duitsland heeft uitgewezen, dat 14-jarige jongens over het algemeen 10 cm en meis jes van dezelfde leeftijd ongeveer 8,5 cm langer zijn dan 20 jaar ge leden. Ze zijn tevens overeenkoms tig zwaarder in gewicht. Eerder werd reeds vastgesteld dat baby's tegenwoordig bij hun ge boorte ongeveer 2 cm langer zijn dan twintig jaar geleden. Volgens de onderzoekers zou. het groter worden van onze kinderen een. ge volg zijn van de gestegen welvaart. Zonder dat standpunt nu onjuist te verklaren, vinden we dat tegen woordig wel wat al te veel wordt „opgehangen" aan de veelgepre zen welvaart. Rouwig hoeven we echter om dat groter worden niet te zijn, want grote mensen hebben altijd een streepje voor In onze maatschappij en uitgesproken klei ne mensen voelen zich meestal wat achtergesteld. Vandaar dat ze vaak alle mogelijke moeite doen hun ge ringe lengte te compenseren door extra gewichtig te doen of zich op andere manieren te laten gelden. Dat er natuurlijk geen enkele reden bestaat voor een minderwaardig heidscomplex als men „beneden de maat" is, hoeft eigenlijk niet eens gezegd te worden. Maar wat doe je eraan als je het zo voelt? Een heel smakelijk en voedzaam hapje bij de koffietafel of de avondmaaltijd zijn de smakelijke kleine Flamenca-pan- nekoekjes. TJ hebt (voor 8 stuks) er voor nodig: 1 kop Corn Flakes, 50 g fijngesneden gekookte ham, 50 g fijngesnipper de prei of ui, 1 eetl. fijngesneden selderie, zout naar smaak, 4 losge klopte eieren en 1 theel. ketjap. Voor de saus: ruim 2 theel. maizena, 1% theel. ketjap, 1theel. keukenstroop, 1% theel. azijn, 2 eetl. kip- pebouillon (eventueel van een tablet). Maak de Corn Flakes fijn en meng deze met de rest van de ingrediënten. Bak er kleine pannekoekjes van in heet frituurvet of hete olie totdat ze aan beide kanten lichtbruin zijn. De saus: roer de eerste vier ingrediënten in een klein pannetje door elkaar. Voeg geleidelijk de bouillon toe en breng alles aan de kook. Blijf roeren totdat de saus dik is. Wanneer de vrouw te weten komt dat zU In biyde verwachting ls krijgt se tevens te kampen met allerlei andere problemen. Ze voelt zich meestal de eerste maanden, of anders na de derde maand bij het opstaan vaak misselijk; ze kan in vervoering raken als ze zoute haring (of appels of rauwe wortelen) ziet, ofschoon ze ei in normale omstandigheden niet naar taalt; z*, maakt zich zorgen over haar garderobe omdat in de laatste maanden niets meer past en ze ergert zich over haar huid, die in vele geval len (tijdelijk) er niet beter op wordt. Maar slechts weinigen vragen zich allereerst af: Wat moet ik wèl en niet eten. En toch is dit een van de belangrijkste problemen voor de zwangere vrouw. Het is zelfs zo, dat elke vrouw die het voornemen heeft een kind te krijgen al lang vóór haar zwangerschap een goed dieet behoort to volgen. Want gezonde voeding heeft veel te ma ken met het ter wereld brengen van gezonde kinderen. The Kellogg Nutricion Council advise'ert elke vrouw in het begin van haar zwangerschap haar arts te consulteren en zijn advies inzake haar voedingsbehoeften nauwkeurig op te volgen. Voor gezonde vrouwen in blijde verwachting betekent dit meestal hetzelfde goed uitgebalanceerde en gevarieerde voedsel dat iedereen nodig heeft om de gewenste bestanddelen binnen te krijgen uit welke elkeen energie, gezondheid en levensvreug de moet pu+ten. We noemen o.m. eiwitten, vitami nes, en mineralen. RAADGEVINGEN Hier volgen énkele goede raadgevingen betref fende veranderingen die soms voor het eetpatroon worden aanbevolen. Moderne artsen adviseren hun patiënten hun gewichtstoename te beperken tot tussen de 13,5 en 20 pond gedurende de hele periode van zwan gerschap, en tot tuwén de 2,5 ten 8,5 pond tijdens de eerste vier maanden. Wanneer de gewichtstoename minder is dan gewenst, treedt vaak vroeggeboorte op, en óók een buitengewo ne toename van het gewicht brengt moeilijkhe den mee. Een groter gebruik van eiwitrijke produkten, zoals vlees, vis, gevogelte, eieren en kaas zal waarschijnlijk nodig zijn. Eiwit ia essentieel, want het bevat „de bouwstenen van het li chaam". Studies hebben uitgemaakt dat een eiwitarm dieet de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van de ongeboren baby kan bena delen. De vitamine-voorraad moet op peil worden gehouden. Een uitgebalanceerd dieet, aange vuld met een behoorlijke hoeveelheid fruit en groenten zal in de behoefte aan vitamines voor zien. Als men last heeft van een te veel aan vocht of een buitengewone gewichtstoename, zal het misschien nodig zijn om zoutgebruik te verminderen. Normaal is het een goede gewoon te om niet te veel zout te gebruiken. In plaats daarvan kan men beter kruiden, specerijen en citroensap gebruiken. De behoefte aan kalk, nodig voor de goede ontwikkeling van het beendergestel, ontstaat reeds vroeg in de zwangerschap en neemt toe naarmate de tijd vordert. Vele artsen bevelen een liter melk per dag aan. Een gedeelte van deze behoefte kan worden opgenomen door melk samen met kant-en-klare graanprodukten te gebruiken en door melk te gebruiken in het klaarmaken van soep, pudding en andere scho tels. De aanstaande moeder behoort 6 tot 8 glazen water per dag te drinken. Thee, koffie en vruch tensap mogen hierbij worden ingerekend. Hét gebruik van alcoholische dranken en frisdran ken kan beter worden gematigd, want ze bevat ten een groot aantal calorieën en weinig voe dingswaarde. Het gebruikelijke ontbijt van koffie (of thee) met brood biedt maar een beperkte hoeveelheid opbouwende stoffen voor het nieuwe leven. Een aanstaande moeder behoort ook citrusvruchten (of sap) en eiwitrijk voedsel, zoals een ei of een bord kant-en-klare graanprodukten aan haar ontbijt toe te voegen. De overige maaltijden be horen geregeld genomen te worden. Sommig» artsen schrijven toast, wat droge crackers of kant-en-klare graanprodukten voor om de misse lijkheid te voorkomen. Zoals u wel gemerkt zult hebben gaat het er in de eerste plaats om wat u, speciaal in blijde verwachting met verstand eet (en niet eet).

Soester Courant | 1971 | | pagina 5