OVER SLAAPKOPPEN EN NACHTBRAKERS Tussen naakt en aangekleed innetje Er bestaat geen „witte" suiker i y? SMIT ÜÜÏT Open huis >maat WESTRA Mevrouw en-Harseher f TUIN chappen TING tbied. irtering ituren. CELEN :L HEBBEN! :s. TIEF R Tandbederf weg kauwen Hettweede kapsel voor de moderne man Hg '3L,.. I m SÉ Sla met tonijnenhoed Met Ueffte meer mans u gemakkelijk oen. fficlënt werkende n met uw naam n, winkelbedrij- lervivce-stations, route-verkopers - Telefoon 5154 *eweg 59 - Soest elefoon 3288. koopt MPEN. IJZER, !R en METALEN, rdags na 12 uur 3ESLOTEN. DETRIMSALON KYNOLOGE rstraat 28A, Baarn. foon 02154-5417. adres voor :m jaloezieën en ermen. zonweringbedrüf. ïdestraat 43, Soest, 5434 of 6078. 2105. 3TEL m 22, tel. 2963 >uden van het 3 uur, s., van 19.00 - Idelwijkstraat Ia het waar dat de slaap vóór midder nacht het waardevolst is en de uren vóór twaalf uur dubbel tellen f Hoeveel slaap heeft de mens eigenlijk nodig Hoeveel slaap hebben kinderen nodig in vergelijking met volwassenen f is 't waar dat de helft van de mensheid aan slapeloosheid lijdtHoe komt dat dan wel en wat is ertegen te doen f Allemaal vragen die je zo af en toe hoort stellen; allemaal dingen die je jezelf ook wel eens afvraagt. Wat het „gezond slapen" betreft ziet het er voor ons allen eigenlijk maar triest uit: van elke twee mensen lijdt er vol gens de statistieken één abn slaapsto- ringen. Medici voorspellen dat deze verhouding (50%) nog gestadig ongun stiger zal worden. Het gevolg daarvan is dat bepaalde kwalen zoals nervosi teit, bloedsomloopstoornissen, hart- en maagkwalen veelvudiger zullen gaan optreden. OORZAAK EN GEVOLG De oorzaak van die groeiende slape loosheid moet gezocht worden in het feitdat de mens in deze jachtige maatschappij bij het belasten van zijn lichaam en het nemen van voldoende ontspanning de balans niet in even wicht houdt. Met alle nare gevolgen van dien. Want men kan het met een sterke constitutie en een ijzeren ze nuwgestel heel lang volhouden, maar de instorting komt vroeg of laat tóch. JE^lfs bij kinderen komt het vaak voor bij slaapgebrek zenuwstoornissen len en er op school gebrek aan icentratie wordt geconstateerd. Dit |jzelfg het geval bij ongeveer 30 pro- "Ót van alle leerlingen. Door tekort slaap wordt de lichamelijke ont manning te niet gedaan of ontbreekt ^geheel. Wandelingen en gymnastiek, en verder alle vormen van be- j zijn het succesvolle recept voor die met slaapmoeilijkheden te npen heeft. DE TOEN VOOR MIDDERNACHT de uren die men vóór middernacht Het 1* >en bekend feit dat tandbederl in de westelijke wereld als een lopend vuurtje om zich heen grijpt. Zelfs de intensieve reclame voor tandenpoetsen blijkt niet in staat te zijn de tandcariës een halt toe te roepen. Volgens de ^tandartsen en andere experts op het ge bied van de tandheelkunde is een groot fdeel van deze narigheid te wijten aan het te weinig kauwen, het onvoldoende gebruiken van tanden en kiezen. Erg triest is, dat de „wittebroodsfeer" van de welvaartstaat het kauwapparaat eerder remt dan activeert. In Amerika heeft men nu weer Iets nieuws uitgevonden, in de hoop een steentje bij te dragen bij het op de vlucht jagen van het tandbederf. Door kauw-tandpasta in capsules voor te schrijven gaan tandartsen in Amerika het dagelijkse tandenpoetsen combine ren met „tandgymnastiek". De inhoud van deze nieuwe capsules moet stuk worden gebeten wil er een schuimende tandpasta worden geproduceerd, die 't mogelijk maakt de tanden op de ge bruikelijke manier met de borstel te reinigen. De stukgebeten massa moet gedurende twee minuten krachtig wor den gekduwd, voordat ze verandert in tandpasta. Misschien is deze nieuwigheid voor kinderen in te voeren, vooral als de in houd van zo'n capsule door smaak en taaiheid doet denken aan het zo gelief de kauwgummi. Maar de ouderen zul len het wel weer „te druk" hebben om *s morgens twee minuten langer uit te trekken voor het toiletmaken. slaapt de waardevolste zouden zijn, is bij een gehouden medisch onderzoek onjuist gebleken. Slaap heeft voor het lichaam altijd dezelfde waarde, of men nu vóór- of na middernacht slaapt. Waarschijnlijk is deze veronderstelling ontstaan omdat het vóór middernacht enige uren slapen betekent, dat men vroegtijdig naar bed is gegaan en dus een langere nachtrust geniet. Want ie mand die gewend is om twaalf uur pas in bed te stappen en haar leven gaat beteren door om tien uur onder de wol te gaan, staat 's morgens toch niet om vijf uur op, dus slaapt twee uur lan ger dan gewoonlijk. Hoeveel slaap heeft de mens dan wel nodig f Volgens artsen is de veronder stelling dat volwassenen minstens acht uur slaap nodig hebben niet juist. Er zijn mensen die aan drie of vier uur voldoende hebben om zich fit te voe len; er zijn er ook voor wie acht uur slaap nog te weinig is. Ieder weet ech ter wel uit eigen ervaring hoeveel slaap hij of zij nodig heeft. Men kan dat trouwens gemakkelijk vaststellen door zich af te vragen: hoe laat moet ik naar bed gaan om 's morgens zon der wekker wakker te worden en daar na verkwikt op te staan. Na de „woeste opmars" van de pruik voor de vrouw, gaan nu ook steeds meer mannen ertoe over zich met een „tweede kapsel" te tooien. En waarom ook niet? Dolle en ook minder dolle Mlna's voeren al geruime tijd gematigd of fanatiek ontelbare aoties voor de gelijk schakeling van de vrouw. Van die kant bekeken zou het onredelijk zijn de man toestanden te ontzeggen, welke wjj zelf eisen. Het gaat er dan ook niet om of wfl de man met de pruik op mooi of lelijk vinden: dat zullen ze zelf moeten beoordelen. Gelijkschakeling van man en vrouw betekent immers dat er geen „onmannelijke" gewoontes meer bestaan? De „Carmen Curler Company Nederland" heeft zijn kans in ieder geval niet voorbij laten gaan en is met 'n vrijetijds- of weekend-kapsel voor de man op de markt gekomen. Men heeft geen halfwerk verricht, want deze herenpruik wordt in acht kleuren gemaakt, variërend van licht- tot donkerblond en zelfs grijs gemêleerd voor oudere heren, of voor jongeren die het wel interessant vinden er wat ouder uit te zien. Want ook dèt komt voorl De pruiken zijn net als de „valse" dameskapsels gemakkelijk te onderhouden. Je kunt ze gewoon met shampoo wassen en na de wasbeurt met enkele borstel- streken weer in model brengen. Het haar is van een sterk op echt haar gelijkende vezel gemaakt, op een ba sis van elastisch materiaal. Veel mannen die zich in hun functie (of in militaire dienst) geen lang haar kun nen permiteren, zullen zo'n pruik als „het einde" zien. Uit de enquêtes waarin werd onderzocht of er behoefte bestaat aan synthetische pruiken voor mannen is ge bleken, dat deze vooral bij de jongere man aanslaat. Als er per jaar een 30.000 stuks zouden worden ver kocht (en daar rekent men op), is het voor de fabrikant een interessant artikel. Dus nu maar rustig (of onge duldig) afwachten welke man in uw kennissenkring in dit opzicht de kat de bel aanbindt. -• -.y- De modeveranderingen, die zich bij de bovenkleding zo snel en veel vuldig afwisselen, worden op de voet gevolgd door een minstens zo belangrijk deel van onze kleding, de ondermode, of wat sierlijker ge zegd: de lingerie. Tot die lingerie kunnen we ook wel rekenen die al- lercharmantste luchtige beha'tjes en pantles, die nu „foundations" en vroeger „corsetterle" werden genoemd. Béide benamingen zijn met recht passend. Corset de moderne schrijfwijze is korset is het Franse woord voor „rijglijf, onderkledingstuk voor vrouwen om het fi guur te modelleren"; foundations vertolkt op juiste wijze de functie van deze kledingstukken: de fundering waarop de bovenkleding wordt op gebouwd. Het ouderwetse korset bestond uit zware stof, die zeer toepasselijk „drill" heette, en verder uit veel baleinen en veters be stond om het figuur „in te rijgen". Oorspronkelijk werden voor de kor setten uitsluitend baleinen gebruikt afkomstig van walvissen (de veer krachtige walvisbaarden). De Franse naam voor walvis luidt „baleine". Later werden deze „baleinen" gemaakt van metaal, wat toen al een hele modernisering betekende! Nog later gebruikte men plastic en daarna kwam er geen nieuw materiaal meer aan te pas. Want de vrouw, lang vóór de Dolle Mlna's aan de macht kwamen, wilde vrij zijn van elke dwang in de kleding. En nu lijkt het vaak wel of de mode voor foundations en lingerie er altijd al geweest is. Toch is dat eigenlijk pas sinds enkele jaren het geval. De fabrikanten van beha's, panties, linge rie en vrljetijdskledlng zagen kans een jonge foundationsmode te ma ken, wat niet wil zeggen alleen maar voor jonge vrouwen en tieners, maar voor elke vrouw die er jong wil uitzien. En nu we weer onderge dompeld zijn In de (ouderwetse) lange mode, moest óók de mode-on der-de-mode op romantische effecten worden afgestemd. Men zocht het In een verrukkelijke camouflage, die tegelijk een onthulling was. Sexy is niet langer bloot, maar gecamoufleerd! De omzetten van de founda tions-fabrikanten hebben wel bewezen dat praktisch geen enkele vrouw meer buiten deze (niet alleen) hartverwarmende onderkleding gelukkig en goed gekleed kan en wil leven. Een hartverwarmend hemdje ^Bravoure", uitgebracht door LOVA- BLE, fabrikant van een rijke schakering beha's, panties, lingerie en vrijetijdskleding. „Lovable" was een der eerste fabrieken die zich zeer intensief bezighield met de modetendenzen op lingerie- en foun- dationsgebied. Het hier afgebeelde hemdje heeft een ingewerkte beha in neo-romantiach bloemdessin. Als de „hamvraag" in een quiz zou luiden: „Hoeveel kleuren f soorten suiker bestaan erf", zou u ongetwij feld menen dat dit een wat al te sim pele vraag was. Er bestaayx in hoofd zaak drie soorten suiker: bruine, bas terd en witte, zou uw antwoord lui den. Dus tóch witte suikerf Oeen sprake van, haasten we ons te zeggen. En om het nu niet nóg ingewikkelder te maken, zullen we aan de oplossing van het mysterie beginnen. Het kleurverschil van de zogenaamde „witte suiker die niet wit is" berust op een vergissing, die wij te wijten hebben aan ons gebrekkiggezichts vermogen. Pure suiker heeft namelijk helemaal geen kleur. De kristallen waaruit suiker bestaat zijn kleurloos. Hoe sterker geraffineerd, hoe witter de suiker lijkt te wordenhoe meer vuil er aan de suikerkristallen wordt ont trokken. Suiker dankt haar „wit-zijn" uitslui tend aan de breking van het licht in de kristallen. En deze lichtbreking heeft op onze ogen een witmakend ef fect. Het is net als met sneeuw, die ook kleurloos is maar door de breking van Suiker dankt haar „wit-zijn" uitslui tend aan de breking van het licht in de kristallen. En deze lichtbreking heeft op onze ogen een witmakend ef fect. Het is net dis met sneeuw, die ook kleurloos is maar door de breking van het licht in de sneeuwkristallen de indruk wekt wit te zijn. U mag dus voortaan spreken over „kleurloze sui ker", maar kunt toch misschien maar beter blijven volharden in het gebrui kelijke witte suiker". Men mocht u anders eens onderzoekend gaan aankij ken. U zou het kunnen beschouwen als de „nieuwste modekreet" op groentegebied: sla met tonijnenhoed. U kunt er uw huisgenoten mee in extase brengen, hoe verwend ook mogen zijn. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 2 blikjes tonijn (bij elkaar ongeveer 450 g), f2 kopje fijn gehakte selderij, y2 kopje gemalen oude of belegen kaas, '4 kopje in plakjes gesnedeni olijven, 1 blik halve Californische perziken, 1 theelepel zout, slasaus uit de fles en sla. perziken worden afgegoten. De tonijn, de selderij, kaas, olijven en zout werdeh met een weinig slasaus tot een kneedbare massa verwerkt, niet te veel slasaus dus. Daarna gaan de halve perziken in een braadpan en wel zo, dat de open zijde naar boven is gekeerd. Op die open zijde, als het ware ln het aldus zichtbaar geworden kopje, komt een smakelijk hoedje dat bestaat uit de massa waarin de tonijn is verwerkt en dat op zijn beurt weer wordt voorzien van een extra sprenkeltje gemalen kaas. Hierna gaat het geheel ge durende 10 tot 15 minuten in de middelwarme oven. Warm serveren op een bedje van malse sla. Als we de experts mogen gelo ven is koffie een viervoudige wonderdrank, want koffie moet 's morgens, 's middags, in de na middag en 's avonds een heel an dere - een viervoudige invloed op het lichaam hebben. Psycho logen hebben vastgesteld, dat ochtendkoffie als een soort .was water' voor de bloedsomloop kan worden gezien, het bloed dus een reiniging doet ondergaan. Koffie aan de lunch heeft weer een heel andere uitwerking op uw gestel (en gesteldheid): de spijsvertering wordt erdoor be vorderd. De namiddagkoffie spant de door de krachttoeren van de dag al wat verslapte spieren op nieuw, en de avondkoffie zou een stimulerende werking op de her senen uitoefenen. Vandaar dan ook dat sommige mensen niet in slaap kunnen komen als ze vlak voor het naar bed gaan nog een kopje koffie drinken. En als u nu soms mocht denken dat al deze uitspraken een be denksel zijn van handige koffie- fabrikanten mag u niet vergeten, dat een goed gezet kopje koffie lekker smaakt en verkwikkend werkt. Alleen daarom verdient 't dus aanbeveling op gezette tijden met aandacht en genot een bakje troost te nuttigen. HET ENE GAT MET HET ANDERE STOPPEN Het nieuwste nieuwtje dat verleden jaar op de vakbeurs voor woningtex tiel (Interdecor) werd vertoond, was een apparaatje waarmee haarscherp rondjes met een doorsnee van 8 centi meter uit tapijten kan worden gesne den. Vlekken en beschadigingen kunnen er rigoureus mee worden verwijderd door uit een restje tapijt of uit een ge deelte waar het nooit opvalt bijvoor beeld onder zware meubels die altijd op dezelfde plaats blijven staan een nieuw rondje te snijden. Dat nieuwe rondje past op de milimeter af ln het eerste gat, dat er dus VTijwel onzicht baar mee wordt gedicht. Het is dus let terlijk zoiets als „het ene gat met het andere dempen". Een ander nieuwtje was het op de markt brengen van een kant en klaar kunsthars-produkt, een soort „pap" die over vloeren van beton of planken kan worden gestreken. Er ontstaat dan op die manier een volkomen egaln laag, die bijvoorbeeld geverfd kan wor den, maar die ook dienst kan doen als onderlaag voor een ander soort vloer bedekking. —O— Wie de eenzaamheid kent weet het beste hoe goed het is met mensen om te gaan. Uitwisseling van gedachten en zorgen zijn een onmisbaar deel van ons leven. Ook hier kan de balans weer doorslaan: de omgang met fami lie, vrienden en kennissen kan ons zó boven het hoofd groeien, dat we „ver drinken" in de verplichtingen en aan onszelf hélemaal niet meer toekomen. Hier moeten we de kracht opbrengen zélf de grenzen te trekkenzonder on gewenste brokken te maken. Als we redelijke argumenten hebben, om een al te drukke omgang wat te matigen, zal men dat moeten eerbiedigen. Wie een duidelijke en openhartige uitleg niet aanvaarden wil, moet dat dan maar -uoor zichzelf weten. Ook aan voortdurend „opdrijven" hoeven we niet mee te doen. Echte hartelijkheid kan zeker in eenvoud geuit worden. De prettigste omgang is die, welke niet aan aankondigingaan afspraken gebonden is; waar we zeker zijn op welk uur van de dag ook welkom te zijn. Dat kan wanneer we er weder zijds rond voor uit kunnen komen, wanneer andere bezigheden of plich ten onze tijd en aandacht méér opei sen, zonder dat er kans is dat dit ver keerd wordt opgevat. Velen voelen al leen voor een omgang met „geestver wanten". En visites, samenkomsten, „avondjes" worden ook dikwijls zó ge arrangeerd, dat ieder elkaar „kent" en waarvan men liefst ook van te voren weet dat ze 't op ieder punt met elkaar eens zullen zijn. Toch is het zoveel verfrissender wanneer we inderdaad ons huis een beetje „open" stellen voor allen en iedereen die daar behoef te aan voelt. Vooropgesteld, natuur lijk, dat we dus niet overstuur raken als alles niet zo puntje precies is als bij plechtig aangekondigd bezoek. Het is juist zoveel aardiger als al onze ken nissen elkaar op den duur wederzijds leren kennen en belangstelling krijgen voor elkanders wedervaren. Juist dan gaat ieder zich bij ons op én gemak voelen, komt er variatie en levendig heid in de gesprekken, wordt er een beetje getornd aan dl te vastgeroeste begrippen. Onze gezichtskring en ook die van de anderen verwijdt zich door dat we over zaken en gedachten ho ren, waarmee xoe anders misschien nooit in aanrakinp toaren gekomen. Aan gastheer of gastvrouw echter de taak wat olie op de golven te gooien als de discussies dl te hoog dreigen te lopen. Een grapje, een verandering van onderwerpdesnoods een versna pering kunnen kalmerend werken. JETTX. t

Soester Courant | 1971 | | pagina 19