Soest toen - Soest nu Dinsdag 23 februari 1971 49e jaargang no. 15 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 „VERTROUWEN" IS DE BASIS VOOR DE VOLKSTELLING HET DRAKENZAAD ONTKIEMT N.V.S.H. gespreksavond Verkoopbeurs t.b.v. Stichting Peuterspeelzalen m Soest Politiebureau 4444 „Narre Knol Karnaval" groot spektakel Na botsing doorgereden Sigaretten-automaat gekraakt Aanrijding hoek Konings weg Dorresteinweg Ernstige aanrijding op de Birkstraat Natuurwandeling vrouwengilden Telef. Brandweer 333 3 Het oog gericht op openheid bij kabinettenbouw Diefstal Winkeldievegge De heer M, Vonk 25 jaar bij Zonnegloren SOESTER OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het zeer groot aantal belangstellenden, dat vrijdagavond geïnformeerd wilde worden over de volkstelling, heeft kun nen kennisnemen van de mening van enige prominente vóór en tegenstanders, De basis waarvan men bij een volkstel ling moet uitgaan is vertrouwen, niet alleen in de huidige regering, maar ook in toekomstige regeringen, aldus de heer Schmitz van het C.B.S. Dr. Pluvier, een duidelijk „verontrust burger, vroeg zich echter af waarom wij de regering moeten vertrouwen en de regering blijk geeft óns niet te ver trouwen. Anoniem is deze volkstelling niet en als gevolg daarvan kan men dan ook met een aantal „oneerlijk" be antwoorde vragen rekening houden. De ze zullen o.m. kunnen liggen op het ter rein van de belastingvrije „bijverdien sten". Wat de boete betreft, maakt hij de aan wezigen erop attent, dat het niet invul len van de gegevens voor de woning telling, de aanzienlijk hogere boete van ƒ2000,kan opleveren. Ook meent dr. Pluvier te mogen twijfelen aan de ga rantie tegen misbruik van de verkregen gegevens, waarbij als hoofdbezwaar geldt, dat wij nooit kunnen weten welke Een nieuwe oogst van het indertijd door Mussolini uitgestrooide drakenzaad dient zich aan. Een neo-fascisme, gesteund door enkele zeer kapitaalkrachtige lieden, demon streert duidelijker dan ooit, dat het pro beert opnieuw een macht te worden en wellicht straks alle macht tot zich te trekken. Dat is de achtergrond van het geweld op Calabrië. De dingen zijn niet wat ze schijnen. Telkens en telkens weer moet men dit bedenken, waar men met de politiek te maken krijgt. Telkens en telkens weer worden de zaken zwart-wit gesteld en schijnt het om simpele, duidelijk te be grijpen dingen te gaan, maar telkens weer ook ontdekt men dat er méér ach ter zit. Wanneer we nu horen en zien over de onlusten op Calabrië dan lijkt de zaak duidelijk. De inwoners van de hoofdstad Reggio hebben er bezwaar tegen, dat de regering in Rome in plaats daarvan Ca- tanzaro heeft aangewezen. En omdat Italianen nu eenmaal een heetbloedig volkje zijn maken ze zich daar zo druk over. dat er „ongeregeldheden" ontstaan, waartegen zo langzamerhand echter een heel legertje in het geweer komt. De Neo-Fascisten De zaak is nog weer even ingewikkelder geworden want nu is ook Cosenza er bij gekomen, dat aanspraak maakt op de vestiging van de universiteit. Cosenza maakt een goede kans, want in Cosenza woont de voorzitter van de So cialistische Partij, een man met uitste kende relaties. In Reggio had men nie mand met dergelijke verbindingen. En de Italiaanse politiek is er altijd een ge weest van „handje-klap". De verzetsaktiviteit van Reggio is buiten alle verhoudingen geweest en die stad dreigt kapot te gaan aan het oorlogsge weld. Er vallen doden en gewonden, er worden bomaanslagen gepleegd, er wordt voortdurend gestaakt en de scho len zijn al weken dicht. En dat allemaal om die hoofdstad-kwestie? In werkelijkheid gaat het om heel iets anders. Het zijn neo-fascisten, die hun kans schoon zien om de toch al niet sterk op de benen staande democratie en de nog wankeler regering, ten onder te brengen. De Communisten Het is de taktiek van iedere revolutio naire strijdgroep, zo van links als van rechts, om een bepaalde misstand of strijdvraag aan te grijpen en zich dan met gewelddadige aktiviteit daarin te mengen. Zo hebben ze indertijd de onrust in het industriële noorden en de stakingen in Rome benut, zo werpen ze zich nu met gretigheid op de onrust in Calabrië, om die zozeer te vergroten dat ze het ka rakter gekregen heeft van een revolte. Anderzijds kan men van hun tegen standers, met name de goed georgani seerde en strijdbare communisten, ver wachten dat die zich niet onbetuigd la ten, en dan is het hek van de dam. De regering in Rome ziet heel duidelijk waar dit vuur wordt aangestoken. Zij heeft geantwoord met indrukwekkend militair vertoon, met arrestaties van eni ge vooraanstaande aanstokers, en dat werd tijd, want te lang heeft men in Rome dit schandaal laten voortduren. Men heeft wel enkele kleine mannetjes gepakt, maar de groten laten lopen. Nu schijnt men dan toch van oordeel te zijn dat het welletjes is. Oplossing En nu is er ook alle kans, dat de hele kwestie zal worden opgelost door een compromis. Zoals men dat eens in Zuid- Afrika deed door de hoofdstad-kwestie te splitsen en Pretoria, Bloemfontein en Kaapstad elk een deel van de koek te geven. Maar wie er zich over verbaast, dat in deze uithoek van Italië zóveel drukte wordt gemaakt om de status van een provinciestad, die zal ook nu weer kun nen concluderen, dat ook hier de dingen niet zijn wat ze schijnen. Als straks de kwestie-Reggio is opge lost, zullen er weer nieuwe problemen opdagen en Mussolini's nazaten zullen er weer zijn om olie op het vuur te werpen. Het grappige is dat de communisten op deze manier, hun beginsel ten spijt, de kampioenen worden van wat men in Italië onder democratie verstaat! regering ons over één of twee jaar zal regeren. De persoonsgegevens zijn dan immers nog niet vernietigd. Dat het hoofddoel van deze telling, het verza melen van gegevens voor een toekomstig beleid, gehaald zal worden lijkt hem onwaarschijnlijk. Volgens drs. Eisse Kalk is deze telling geen „volkstelling", maar een „gratis marktonderzoek. Bovendien is naar zijn mening een volkstelling in strijd met art. 12 van de Universele Rechten van de Mens. „Cijfers zijn er al voldoende", voorwat betreft bejaarden, gehandicapten, wo ningzoekenden enz. Maar hij begrijpt dat men andere gegevens wil, om, zo als hij uit een „Kabouterkrant" aan haalt, de „oude" economie, de „oude" politicus en de „oude" wetenschap op gang te houden. Dat het cijfermateriaal een geheel nieuwe visie op de samen leving zal geven, is niet mogelijk. Men is nu alleen geïnteresseerd in de geld- verdienende mens, met of zonder auto, met of zonder eigen woning. Hoe deze mens zijn vrije tijd doorbrengt, welke wensen hij heeft, interesseert de regering niet. NIET MEEDOEN, zou daarom weieens een „interessant per centage" kunnen opleveren, waaruit de critische instelling van het volk duide lijk afleesbaar zou kunnen zijn. De heer Schmitz van het C.B.S. is het er niet mee eens, dat een volkstelling in strijd is met "artikel 12". Er wordt slechts een gedeelte geciteerd, zegt hij. Op aanbeveling van de V.N. worden juist overal volkstellingen gehouden en zijn er condities vastgelegd, die voor al le landen gelden. Logisch is dat de graad van ontwikkeling van een land, de hoeveelheid van het aantal vragen bepaald. Overal, ook in de landen ach ter het „ijzeren gordijn" gelden straf sancties. Deze telling is ten algemene nutte. De gegevens blijven niet alleen beschikbaar voor de overheid, maar ook de critici kunnen alle resultaten verkrijgen. Trou wens „alle" resultaten van welk onder zoek dan ook van het C.B.S., worden altijd gepubliceerd. Het beleid van het C.B.S. wordt bepaald door een Centrale Commissie" waarin de vakbouden, werk nemers, werkgevers en overheid verte genwoordigd zijn. Deze Centrale Com missie heeft ook de vragenlijst samen gesteld, niet de regering. Dat bij de tel ling gebruik gemaakt wordt van com puters, is een voor de hand liggende zaak. Men maakt toch overal gebruik van de technische vooruitgang. Dat hier door iedere Nederlande een „nummer" zou worden is niet waar. Deze „numme ring" is nodig om verwerking per com puter mogelijk te maken. Men vraagt Donderdag 25 februari a.s. verzorgt de NVSH afdeling Amersfoort een ge spreksavond in gebouw „De Rank", die aanvangt om acht uur. De heer G. T. Haneveld, arts, zal een inleiding houden over sexualiteit en wat daarmede verband houdt. In hoeverre zijn er inderdaad aanwijs bare veranderingen in de sexualiteits- beleving Is hier sprake van een zich voortzetende ontwikkeling Beperken de gewijzigde opvattingen en ideeën zich alleen tot de jongeren en zijn de aan de ouderen gerichte verwijten „dat ze er niets van begrijpen" gerechtvaardigd? De ontwikkelingen in de beleving van de sexualiteit, de ontwikkelingen ook op het terrein van de anticonceptionele middelen nopen tot een plaatsbepaling. Niet iedereen weet het geheel van ont wikkelingen voor zichzelf te plaatsen. Daarom is voorlichting en informatie evenals het spreken over deze onder werpen met anderen van belang. Blijkt na afloop van de gespreksavond hiervoor inderdaad belangstelling te bestaan, dan zal de NVSH in vervolg op deze avond gespreksgroepen-avonden organiseren. voor een beperkt en vastgelegd aantal jaren het vertrouwen van de burger. In het totale systeem zijn „zekerheden" in gebouwd. Praktisch alleen „zuiver theo retisch" zou misbruik mogelijk kunnen zijn. De heer Van der Lek, P.S.P. Kamerlid, is het er over het algemeen wel mee eens, dat er zo nu en dan „tellingen" worden gehouden. Toch had hij het lie ver „anoniem" gehouden. Ook heeft hij bezwaren tegen de manier waarop ge teld gaat worden en tegen het feit dat bij aanneming van de wet, de vragen niet bekend waren. Niet de koppeling van naam en gegevens zijn belangrijk voor het bepalen van een toekomstig beleid. Het had dan ook best „anoniem" gekund. De heer Schmitz verzekert alle sprekers nogmaals, dat de bevolkingstelling geen bevolkingsregistratie is. Het is een mo mentopname, aan de hand waarvan een toekomstig beleid „mede" bepaald zal kunnen worden. Alle gegevens worden, al naar gelang zij verwerkt zijn, ver nietigd. De persoonsgegevens komen niet bij het C.B.S. Bovendien verande ren bepaalde gegevens snel. De inge stelde boete heeft een preventieve wer king om een zo volledig mogelijke me dewerking te verkrijgen. De heer Van der Lek constateert eigenlijk met vreug de dat er zoveel „deining" om de telling is ontstaan. Het is een bewijs dat de be volking critischer wordt. De heer Eisse Kalk vindt echter dat door deze telling de toekomst „bevro ren" wordt. Men zal zich te lang aan de cijfers vastklampen. Een „kwalitatief" onderzoek acht hij belangrijker, wat de heer Schmitz direct doet opmerken dat eerst dan de „privacy" duidelijk aan getast wordt. Een vraag van een jongere toehoorder, om een advies wat nu te doen, deelne men of niet deelnemen, wordt door alle forumleden beantwoord dat ieder dat voor zich moet bepalen. De heer Eisse Kalk citeert hierbij Einstein, die zegt; .,Doe nooit iets tegen uw geweten, ook niet als de overheid dit eist". Zo eindigde deze door Arti-shock opge zette discussie avond, die bekwaam door drs. Van Ek geleid werd. - -Kum/ir Aanstaande vrijdag en zaterdag houdt de Stichting Peuterspeelzalen een ver koop van kinderkleding en speelgoed. De verkoop van deze in goede staat verkerende goederen vindt plaats in de Peuterspeelzaal Kamperfoeliestraat 121. Met borden is duidelijk aangegeven waar men moet zijn. Deze Stichting exploiteert Peuterspeel zalen voor kinderen van 2-4 jaar en zit, zoals dat meestal in het begin gaat, financieel nogal krap. Alhoewel een beginsubsidie van ƒ500,-— van de gemeente is verkregen, blijft men met moeilijkheden kampen. Er is een nieuwe subsidie bij de ge meente aangevraagd, waarmede een gedeelte van de personeelskosten ge dekt kunnen worden. Met de geldelijke bijdrage van de ouders, die hun kinde ren brengen Cf 3,per halve dag per kind) en met deze nieuwe subsidie van de gemeente kan men het personeel be talen. De extra kosten, zoals aanschaf en ver vanging van speelgoederen, de aan kleding en vernieuwing van de in terieurs hoopt men te kunnen voldoen uit de opbrengst van deze verkoop. De kleding (ook schoentjes) is veeal voor de leeftijdsgroep tot 4 jaar. Speel goed is er voor alle leeftijden. Ook ge heel nieuw goed wordt er verkocht. Men kan er rekening mee houden, dat de prijzen zeer laag zijn. Verkoop vrijdag van 19.30 tot 22 uur. Zaterdag van 10 tot 17 uur. Voor het overige verwijzen wij u naar de advertentie elders in dit blad. Met twee grandioze opvoeringen op zaterdag- en zondagavond voor de groteren in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat en een uniek feest voor de jeugd in dü bedrijfsiufmten .van Garage.Gebr. Van Kooft-Soest N.V., aan de Soesterberg- sestraat, vierde Soest Karnaval 1971. Voor een uitvoerige reportage van dit dolle feest, verwijzen wij naar een van de volgende pagina's. Zaterdagnacht werd de auto van de heer H. v. d. L., geparkeerd voor de bar „Cascade" aan de Van Weedestraat, aangereden door een rode vrachtauto met open laadbak. De chauffeur van de vrachtauto is doorgereden. De luxe wa gen werd aan de linkerzijde zwaar be schadigd. De voor het pand Soesterbergsestraat 186 staande sigaretten-automaat werd, na het inslaan van een ruit, gedeelte lijk leeggeplunderd. De achtergelaten pakjes sigaretten werden van het op geplakte wiselgeld ontdaan. De dader(s) zijn onbekend. Zaterdagavond werd de auto van de heer A. v. d. D. uit Soest op de hoek van de Koningsweg en de Dorrestein weg aangereden door Th. W. Ch. uit Amsterdam. Alhoewel de schade slechts licht was, is één van 'de auto's door de politie meegenomen naar het bureau voor een technisch onderzoek. De 67-jarige T. D. O. uit Soest, rijden de in de richting Baarn, werd donder dagavond, toen hij met zijn bromfiets bij de Gallenkamppelsweg wilde over steken, aangereden door F.B. uit Soest. Met ernstig hoofdletsel werd hij naar Zonnegloren vervoerd en vandaar naar het Stads- en Academische Ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Bij droog weer wordt de eerstvolgende wandeling gehouden op woensdag 24 februari. Indien het die dag regent zal de wandeling op donderdag 25 februari plaatsvinden. Vertrokken wordt om 9 uur vanaf „Roosterhoek" te Baarn (hoek Luit. Gen. Van Heutszlaan-Amsterdam- sestraatweg). Terugkeer kwart voor twaalf. Introducees zijn hartelijk wel kom. De Tweede Kamer heeft zich weer eens beziggehouden met het voor en tegen van gekozen premiers (of formateurs) een onderwerp overigens waarvan nie mand kan beweren dat het de natie als geheel opmerkelijk hoog zit. De belang stelling van de „beroepspolitici" voor het onderwerp is trouwens meer gericht op een groter euvel waarvoor menigeen dan denkt een kuur gevonden te heb ben in het kiezen van een minister-pre- siden, een idee die gelanceerd werd door de Leidse hoogleraar Glastra van Loon. die er in D '66 een ijverig propagandist voor vond al kan men zeker niet zeg gen dat juist dit programmapunt de partij in eerst aanleg zoveel succes be zorgde. Het initiatiefwetje waarmee drie Ka merleden zijn gekomen behelst overi gens het kiezen van een kabinetsforma teur door de kiezers rechtstreeks, een al weer minder ingrijpend idee. En als al ternatief stelde de K.V.P'er Kolfschoten voor dal de kamer zijn eerste openbare debat zou wijden aan het opstellen van een voordracht aan de koningin die daaruit dan de formateur moet benoe men. Een idee overigens die al eens eer der is gelanceerd door Vondeling zo nieuw is het allemaal niet. Waar het om gaat is dat een grote er gernis bij menige kiezer en wel een die hem voortaan van de stembus van daan kan houden, vreest men is dat hij wel keurig zijn stem uitbrengt, maar dat hij daarmee slechts zeer geringe in vloed blijkt te hebben op het kabinet dat uiteindelijk lot stand komt. Want hoe gaat dat? Fractieleiders komen bij elkaar en doen erg geheimzinnig en zwijgzaam. Informateurs en formateurs komen en gaan naar Soestdijk en rich ten kantoortjes in waar ze dan vaak uitsluipen om in het. geheim met weer andere politici te praten. En dan opeens is achter de schermen alles in kannen en kruiken, soms op een manier die niemand op grond van de verkiezings uitslag had verwacht. En waarvan hij misschien wel zegt: als ik had geweten had ik het biljet anders ingevuld. Bij de pogingen om in dit gebeuren meer openheid te brengen, of meer in spraak te geven als men dit modewoord liever gebruikt, zijn de strukturen be dacht voor het kiezen van premiers, for mateurs, hetzij door de kiezers, hetzij door de Kamer. Het meest waarschijn lijke is dat op de een of andere manier een traditie zal ontstaan dat de Kamer openbaar debatteert, over een voordracht te beslissen is dit niet door deze Ka mer, de volgende kan de motie-Klof- schoten rustig naast zich neerleggen. Maar in hoeverre de formatie dan door zichtiger, opener zal zijn is dan toch weer minder afhankelijk van een systeempje dat men kiest dan van de geest waarin het wordt uitgevoerd tenslotte zou het nu ook al aardig open kunnen. KANTMAN. De 24-jarige J. C. W. uit Soest werd door de politie aangehouden in ver band met diefstal bij zijn werkgever R. Hij heeft inmiddels bekend pl.m. 600,aan geld en pl.m. 700,aart goederen te hebben ontvreemd. Hij is voorlopig uit arrest ontslagen. Mevrouw G. B.-v. d. A. uit Amersfoort werd op heterdaad betrapt, toen zij bij de firma Van Oest aan de Schrikslaan babykleding en een laken meenam, zon der te betalen. Zij is voor een verhoor door de politie aangehouden. Nadat j.1. woensdag de heer M. van Ginkel zijn 25-jarig jubileum in Zon negloren herdacht, was vrijdag 19 fe bruari de dag dat de heer M. Vonk, beter bekend als Rinus Vonk, 25 jaar in Zonnegloren werkzaam was. Hij begon in 1946 als tuinman, daarna werd hij binnencorveeër, terwijl hij in 1949 belast werd met het stoken van de centrale verwarming in het ketelhuis. De jubilaris, die ongehuwd is, was ver gezeld van zijn zuster en enige ken nissen en nam om ongeveer half vijf plaats in de voor hem bestemde zetel. Door verhindering van de direkteur- geneesheer, dr. J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel was de vroegere ge- neeseheer-directeur, dr. J. A. W. Berg- hauser Pont bereid gevonden de jubi laris toe te spreken. „Geachte heer Vonk. u hebt uw taak nu 25 jaar lang vervuld, soms kalm, maar ook wel eens heftig reagerend. U kwam op vlotte wijze in Zonnegloren en u hebt in deze jaren veel werk verzet. Ook de gehele uitbreiding van Zonne gloren hebt u meegemaakt. U was iemand, die er niet omheen draaide. In de stookkelder had u het eerst erg druk, maar daarna werd het werk lichter. U moest alleen maar kijken of alles goed functioneerde, want. het. gaat in een ziekenhuis precies als in een trein, de één wil het warmer en de ander wil het kouder hebben en u moest alles maar regelen. Wij vonden het jammer dat u vorig jaar door ziekte wercl getroffen, maar we -zijn blij, dat u nu weer voor ons zit. Namens Zonne gloren mag ik u dank zeggen voor het geen u voor de Zonneglorengemeenschap hebt gedaan en uit dankbaarheid mag ik u de gebruikelijke enveloppe over handigen". De heer Figee sprak daarna namens het gehele personeel en hij zei o.m. „Beste Rinus. ik spreek tot als collega en als vriend. Als Rinus er niet was bleef alles koud en kon zelfs het eten niet gekookt worden. Had je iets aan je fiets, Rinus maakte hem voor niets. Als dank voor je collegialiteit en je vriendschap mag ik je namens het ge hele personeel een geldbedrag overhan digen om er iets passends voor te kopen. Wij wensen je nog enige goede jaren in Zonnegloren toe". De jubilaris kon slechts in een paar woorden zijn dank uitspreken voor deze huldiging en de hem aangeboden ge schenken in geld. De huldiging werd bijgewoond door Veel personeelsleden en enige zusters.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1