Soest toen - Soest nu Vrijdag 26 februari 1971 49e jaargang no. 16 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Stichting „Maatschappelijke Dienstverlening Soest" opent haar kantoor aan de Veldweg V.V.V.-nieuws Het oog gericht op de Palestijnen Aanrijdingen Verkeersbord gesneuveld Bodemonderzoek in Soest Oranje-comité onder nieuwe voorzitter op zoek naar andere mogelijkheden Vaststelling van Koninginnedag-programma na inspraak van de bevolking Houdt uw gemeente schoon Ketting tussen het wiel Karnaval op de kinderboerderij SQESTERfObURANT Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en niJdai De Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Soest, die sinds 1 januari de werkzaamheden op het terrein van de gezinsverzorging e.d. van de bestaande instellingen heeft overgenomen, ver heugt het te kunnen mededelen, dat zij op zaterdag 27 februari, van 's morgens 10 tot 12 uur. aan alle belangstellenden gelegenheid biedt om haar kantoorruim ten aan de Veldweg 6 tot Soest te be zichtigen. Dank zij de welwillende medewerking van diverse zijden beschikt, de Stichting thans over kantoorruimten, die voldoen aan de eisen, welke redelijkerwijs ge steld mogen worden. Het exterieur van het gebouw, valt in vergelijking met het interieur enigszins sober uit. De vestigingsplaats omvat een drietal vertrekken, waarvan een dienst doet als spreekkamer van de leidster der ge zinszorg, een als kantoor van de admi nistrateur, terwijl er voorts nog een royale wachtkamer aanwezig is. Half januari j.1. heeft de Stichting de ruimten in gebruik genomen voor haar werkzaamheden op het terrein der ge zinsverzorging e.d. Het doel der Stichting Is het bevorderen en uitvoeren van maatschappelijke dienstverlening ten behoeve van allen die wonen in haar werkgebied, de Ge meente Soest. Het ligt in de bedoeling om in de toe komst het maatschappelijk werk, het welk thans nog door diverse instellin gen wordt verzorgd, eveneens onder te brengen bij deze Stichting, zodat ook op dit terrein de krachten worden gebun deld en gecoördineerd. De schaalvergroting welke met deze sa menbundeling wordt verkregen heeft het grote voordeel, dat een team van des kundige krachten in een gestroomlijnde organisatie meer doelmatig hun werk zaamheden kunnen uitoefenen. Een grote organisatie op het gebied van de gezins verzorging en het maatschappelijk werk heeft naast voordelen van economische aard, ook het voordeel van kwaliteits verhoging van de uit te voeren werk zaamheden. Aangezien Rijk en Gemeente de werk zaamheden der Stichting niet voor 100 subsidiëren, hoopt de Stichting over enige tijd nog eens een beroep te mo gen doen op de offervaardigheid van de Soester gemeenschap. De vroegere instellingen hebben in het verleden steeds op een behoorlijke fi nanciële steun mogen rekenen. Het. bestuur der Stichting alsmede de leidsters der gezinsverzorging zullen u zaterdags a.s. tussen 10 en 12 uur gaar ne het kantoor laten zien en u alle ge wenste inlichtingen verstrekken. Het telefoonnummer der stichting is 6891 en het spreekuur is van maandag t.m. vrijdag, van half twee tot half drie dü namiddags'. De Baarnse Volksuniversiteit staat in het zilver. Dit brengt met zich mee, dat de komende week bestemd is een Jubi leum-week te worden. Leden van de V.U.B. krijgen als „traktatie" een con cert aangeboden, dat op vrijdag, 5 maart in de Aula van het Baarns Lyceum ge geven wordt. Onder leiding van David Zinman zal het Nederlands Kamer Or kest concerteren, waarbij twee violisten als solisten zullen optreden t.w. „Tho mas Magyar en Piet Nijland. Voor dit concert kunnen ook niet-leden een toe gangskaartje krijgen tegen de prijs van 4.per persoon. Jongeren, scholieren of C. J. P. houders betalen slechts 1,— entree. De kaartverkoop is aan onze VVV toevertrouwd, zodat u hiervoor niet speciaal naar Baarn hoeft te trek ken. Het programma laat u werken horen van W. Boyce, B. Britten, J. S. Bach en J. Haydn. Het concert begint om 20.00 uur. Een muziekavond in zulke feeste lijke omstandigheden is altijd de moei te waard Wacht u niet te lang met het kopen van uw kaartjes! Het Nationaal Bureau voor Toerisme zond een aantal fleurige folders en boekjes, waarin ons land goede aanbe velingen krijgt op gebied van water sport, kuituur, vakantiemogelijkheden en gezellig, internationaal eten. Folders en boekjes zijn ook in Frans, Duits en En gels verkrijgbaar, zodat, ze mede ge schikt zijn voor verzending naar uw buitenlandse relaties. Omdat wij de laatste tijd vele telefoon tjes kregen voor het reserveren van plaatsin in diverse schouwburgen, wil len wij u, om teleurstelling te voorko men, nog duidelijk mededelen, dat ons kantoor uitsluitend voor twee schouw burgen deze service verzorgt en wel: voor Theater Carré te Amsterdam en de Stadsschouwburg te Utrecht. Bij deze laatste moet u er bovendien rekening mee houden, dat de bespreking voor couponhouders 3 dagen tevoren en voor de niet-couponhouders 2 dagen tevoren kan geschieden en dan bovendien tussen 21.00 en 15.00 uur. Nieuwe mannen hebben soms de kans om vastgevroren diplomatieke verhou dingen radikaal te ontdooien. Willy Brandt greep die kans in Duitsland, waar de houding ten opzichte van oost- Europa werd omgegooid. President Sa- dat van Egypte schijnt die kans te grij pen bij het herzien van het standpunt jegens Israël. Voor het eerst komen uit Cairo klanken waarin een vredesverdrag met de Jood se staat als reële mogelijkheid wordt voorzien in zo positieve zin dat Israël op zijn beurt zich voor het eerst genoopt ziet het terugtrekken uit de gebieden of ficieel te bekijken. Het zou te optimis tisch zijn hierbij al direkt vrede aan de kim te zien gloren, maar beweging zit er in de situatie en dat is al een hele vooruitgang. Een grote verandering is ook dat Egypte alleen rept over de eigen verloren ge bieden. Dit komt er op neer dat Sadat ervan uitgaat dat hij in de eerste plaats voor zijn eigen land een redelijke oplos sing zoekt. Daarbij is hij afgestapt van het principe, dat al Israëls buren eerst hebben onderschreven, nl. dat ze als totaliteit niet mét Israël zouden onder handelen en dat teruggave van alle be zette gebieden absolute voorwaarde was. Wat Sadat betreft moeten Jordanië en Syrië het nu zelf maar uitzoeken hoe zij hun affaires regelen. De Palestijnen zelf mogen hierover met recht verbol gen zijn. Weliswaar worden over hun lot in Egyptische uitspraken wel gevoelvol le passages gewijd, maar slechts in de laatste plaats en tamelijk vrijblijvend. Als Egypte alleen handelt kan Jordanië met een gerust geweten dit voorbeeld volgen. En Syrië zal het ook wel doen als het nog iets van zijn verloren ge bieden terug wil zien. Maar als al die landen alleen voor hun eigen problemen opkomende, tot een akkoord met Israël komen, dan kan er op zijn hoogst nog maar een regelingetje voor de Palestij nen afvallen; hun ideaal van een vrij Palestina, waarvoor hun Arabische broeders zich vroeger zo ijverig zeiden in te zetten kunnen ze dan.wel verge ten. Ze mogen nog blij zijn als er een soort reservaat voor hun overschiet op de westoevers van de Jordaan. KANTMAN. Lichte plaatschade ontstond bij een aanrijding op het onoverzichtelijk» kruispunt Beetzlaan, Beukenlaan en Laanstraat. Bij een aanrijding op de Stadhou derslaan, waarbij de zesjarige jongen H.A.S. betrokken was, werd de komst van de politie niet afgewacht en da schade onderling geregeld. Later bleek het echter toch nodig het slachtoffertje naar Zonnegloren te vervoeren. In ver band hiermede zal de vader, de heer S. alsnog contact opnemen met de eigenaap van de auto, de heer De J. en hem naaP de politie verwijzen. Op de Torenstraat, nabij de Oude Kerk, reed de heer B. uit Amersfoort tegen de achterzijde van de stilstaande bus, bestuurd door V. uit Amersfoort. Beide voertuigen werden ernstig be schadigd. Op de hoek van de Stadhouderslaan en Korte Brinkweg werd door een bestel auto een verkeerspaal omvergereden. De chauffeur heeft de komst van de politie afgewacht en de schade 95,con tant betaald. Daar hij niet geheel „alco hol vrij" bleek te zijn, is hem tijdelijk een rijverbod opgelegd. De bestelauto werd naar het politie-bureau gebracht. Donderdag 25 februari heeft de Seismo- grafische Dienst een aanvang gemaakt met bodemonderzoek tussen de Birk- straat en de Kleine Melm. De te ver wachten „klappen", die goed hoor- en voelbaar zullen zijn, behoeven niemand te verontrusten. De Bosstraat vanaf de Den Blieklaan in de richting van het sportpark vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat vanaf heden door de politie een verscherpt toezicht zal wor den uitgeoefend op de naleving van de artikelen 135 t.m. 139 van de Algemene Politie Verordening Soest. Deze artikelen houden bepalingen in met betrekking tot het afvoeren en de poneren van huisvuil en grof vuil. Vooral zal worden gecontroleerd op de plaatsen waar de containers staan opge steld. Indien het vuil gestort wordt op plaat sen waar dit niet is toegestaan, zal on verwijld proces-verbaal worden opge maakt. Mede in het belang van uw plaatsge noten wordt een dringend beroep op u gedaan: „Houdt uw gemeente schoon!" Soest, 26 februari 1971. Op het Kerkpad, ter hoogte van pand nr. 104, raakte de ketting van de 14- jarige R.E.B. uit Baarn, op weg naar school in Amersfoort, tussen het wiel van zijn fiets. De jongen viel en kreeg een flinke wond aan zijn kin, die door dr. Nikolas gehecht moest worden. De politie heeft de jongen later naar huis gebracht. In een officiële vergadering heeft het bestuur van de Oranje-vereniging af scheid genomen van haar voorzitter de heer C. Giebel. Tijdens dezelfde ver gadering werd zijn opvolger de heer D. Berlijn door de burgemeester officieel geïnstalleerd. De nieuwe voorzitter van het Oranje comité, de heer D. Berlijn, is evenals zijn in december van het vorig jaar af getreden voorganger C. Giebel, die ruim vijf jaar zijn stempel drukte op de na tionale Soester feestelijkheden, oud- mi litair. Tot het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd was generaal-majoor Ber lijn commandant van het Commando Luchtverdediging te Zeist. Naast ver schillende andere functies bezet de heer Berlijn sinds kort ook een bestuurszetel van een der politieke partijen. Nog onder het voorzitterschap van de Giebel was men in het bestuur al druk bezig met het aan deze tijd aanpassen van het meestal In negatieve zin be kritiseerde standaard-Oranje-program- ma, waarbij men uiteraard wel rekening diende te houden met de bescheiden fi nanciële middelen. Wat door de heer Giebel werd begon nen, wordt onder voorzitterschap van de heer Berlijn volledig ten uitvoer ge bracht. De nieuwe voorzitter is niet al leen een goed organisator, maar bovenal een perfektionist, en zal zicht volledig inzetten voor de op de bestuurstafel lig gende plannen. In samenwerking met zijn enthousiaste bestuursleden, zijn er nu voor de nieuwe voorzitter mogelijkheden aanwezig om de Oranje-feesten voor de gehele bevol king een aantrekkelijk aanzien te geven, en deze mogelijkheden zullen door hem ten volle worden uitgebuit. De gevraag de inspraak van alle groeperingen uit onze gemeente is daar een duidelijk be wijs van. Met een schrijven aan alle verenigings besturen en andere daar voor in aan merking komende personen in Soest, gaat het overigens aktieve Soester Oranje-comité proberen een bredere en zomogelijk originelere opzet voor de viering van Koninginnedag te vinden. „Wellicht is u opgevallen dat er in Ne derland nog maar zeer weinig „natio naal" feest wordt gevierd. In feite heb ben wij slechts, nu de officiële 5-mei- vierlng is afgeschaft, nog maar één na tionale feestdag over, Koninginnedag op 30 april". Met deze woorden komt het Oranje-comité tot de conclusie dat die ene dag feest per jaar dan ook werkelijk een „nationaal feest" moet worden, waarbij een zo groot mogelijk deel van de bevolking betrokken moet worden. „Als organiserend comité, dat de laatste jaren getracht heeft voor deze feestdag enige festiviteiten te organiseren, willen wij nu proberen een breder deel van de bevolking bij het voorbereiden en begeleiden van de op die dag te houden feestelijkheden, in te schakelen". Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om mensen die op willen treden als assi stent bij de verschillende festiviteiten, maar vooral om hen die ideeën en plan nen hebben om het komende 30 april feest tot een uniek gebeuren te maken. Ook verenigingen die een deel van die feestdag voor de bevolking willen or ganiseren, alleen of in samenwerking met het comité, worden verzocht hun plannen en ideeën „in te brengen". Het Oranje-comité verzoekt iedereen, die meent een positieve bijdrage of plannen en adviezen denkt te hebben, dit voor 5 maart a.s. kenbaar te maken aan het secretariaat Zwaluwenweg 8, telefoon 6500, zodat daarna in gezamen lijk overleg een werkelijk „natio nale" feestdag voor heel Soest kan wor den georganiseerd. Wat later dan traditioneel gebruikelijk is voor dit feest, vierde men woensdag middag karnaval op de kinderboerderij. Met opzet heeft men aan dit jeugdkar- naval geen publiciteit gegeven, zodat men een inzicht zou krijgen van het aantal kinderen uit het Veen dat regel matig de kinderboerderij bezoekt. Dinsdag en woensdagmorgen werd er, onder leiding van Marja en van Jan Spiering, sinds enige weken full time terzijde gestaan door de Utrechtse jeugdleidster mevrouw Nel Geevers, door tientallen kinderen nijver gewerkt aan hun uitmonstering. Het lag in de bedoeling dat het hoogte punt van het feest zich tussen drie en vier uur af zou spelen, maar het en thousiasme van de ruim tweehonderd kinderen was onblusbaar en kort na 1 uur waren de eerste deelnemers al op het terrein aanwezig. Het werd steeds moeilijker om de geplande tijd aan te houden. Vooral de grote ingenieuze fi guren bleven net als de allerkleinsten steeds moeilijker op de been. Eindelijk kwam dan het verlossende moment en zette de kleurrijke stoet zich in beweging om Soest dan alsnog zijn karnavalsoptocht te geven. Geen wan deling door het Veen, maar een korte gang over de Koningsweg gevolgd door de intocht op de boerderij. Onder leiding van verschillende vrijwil- Vol enthousiasme namen de bezoekers van de kinderboerderij deel aan de eni ge, zij het beperkte, karnavalsoptocht die dit jaar in Soest gehouden werd. ligsters en ouders van deelnemertjes, op de tonen van toepasselijke muziek, ver zorgd door Tom de Bruyn, nam het kor te feest met een enorme danspartij, en dito veldslagen van de aanwezige rid ders een aanvang. De cowboys stortten zich op de hun fel belagenden indianen, de clows leverden strijd met verschillende originele maar onherkenbare figuren. Zelfs de fabeljeskrant was ondanks het vroege uur in verschillende vormen aan wezig. Maar niet alleen het karnaval kreeg aandacht. Ook het dinsdagmiddag als eerste dier op de kinderboerderij gebo ren konijn „Sneeuwwitje" stond volledig in de belangstelling. En terwijl de klein tjes stil de aftocht bliezen, begonnen de wat groteren, onder leiding van Jan Spiering, met het voorbereiden van vreugdevuur als afsluiting van het eerste en zeker voor herhaling vatbare karnaval van de „Vrije Teugel".

Soester Courant | 1971 | | pagina 1