75 i9 iÖ 19 broeken- parade Alles met mate r HET GAAT DE SLAGER NAAR DEN VLEZE 19 Ihandol :l. 2185 55 f5 15 Handel in vermagering Verdiensten litsliti- merk en Pe- t flets, aoals tte (E.E.G.), en Kristol Drijs 1,70 )rijs 1,17 ïar prijs De enige manier om werkelijk te vermageren 13 minder eten; daar zijn de deskundigen het roerend overeens. Men doet er verstandig aan dit ge rantsoeneerde voedsel te combineren met lichaamsbeweging. Men moet er wèl doorzettingsvermogen voor hebben om do voorschriften van dit „recept" vol te houden, want op ,,een paar da gen een boterham minder" reageert de weegschaal niet eens. Net zomin als op eenmaal per week een wande ling van een half uur. Het is de regel maat die het doet en om deze regel maat te betrachten, heeft men een Ijzeren wil nodig. Er zijn ook verschillende hulpmid deltjes om een paar kilo kwijt te ra ken. We bedoelen de zogenaamde ver mageringspillen, die alleen op dok- tersrecpet bij de apotheek te krijgen zijn. Maar zelfs al „krijgt" u uw huisarts zover, dat hij een receptje voor u uitschrijft, die pilletjes blijven irvaar een lapmiddeltje. Ze onderdruk ken het hongergevoel en geven u bo- yesvdien een soort activiteits-injactie. Maar als u het na enige tijd weer «onder hulp van pillen moet stellen u kunt ze nu eenmaal niet ongeli miteerd blijven innemen vervalt u weer in uw oude slechte gewoonte. Uw maag begint te knorren en u hebt niet geleerd uzelf te beheersen; dat deden de pillen voor u. Het ellendige is, dat u weldra ontdekt dat u maanden no dig had om een paar kilo kwijt te raken, maar dat u ze in een paar weken weer „gefokt" hebt. De Consumentenbond heeft een kri tische beschouwing gewijd aan de ac tiviteiten van de zogenaamde verma geringsinstituten. Het is de moeite waard u ervan op de hoogte te stellen. Geheel linker foto: Uni&eoc-mode voor het strand. Midi-lange broe ken worden te zal men met bedrukte blouses gedragen. Rechter foto: Sportieveelasti sche unisexmode met turtle-neck knoopsluiting, lange mouwen en vierkante zakken. De bijpassende broeken hebben een midi-lengte. Linker foto: Een moujik-pantalon van wollen roest bruine jersey. Zowel de pantalon als de mouwen zijn geribbeld, evenals de ról- kraag, die ver van de hals afstaat. De komende zomer zal in het teken staan van de vaak niet zo bar elegante, maar wel erg prakti sche broekenmode. U zult ze in alle denkbare vor men te zien krijgen, van het ultrakorte mini-broek je tot de lange, soepele pofbroek, die doet denken aan de kleding van Perzische haremvrouwen. Pa rijs heeft het startsein gegeven voor dit accent de pantalons. Aan één kant zouden we er geen kwaad woord over willen zeggen. Want een pan talon is een praktische dracht en geeft in velerlei opzicht een begerenswaardige bewegingsvrijheid. Het logische gevolg van de zomerse broekenpara de is, dat óók de goede oude rokbroek of broek rok, net hoe u dat wilt zeggen, het komende sei zoen weer troef zal zijn. Wie graag in een rok wil lopen maar zich even graag nonchalant wil kun nen blijven bewegen, kan de broekrok adopteren als een fijn compromis. Van uw leeftijd, uw om vang en uw durf hangt het dan af geheel naar eigen inzicht er ultra-mini, bermuda-lengte, demi of midi bij te gaan lopen. Voorts willen we het nog even hebben over de uit Duitsland afkomstige unisexpakken, die op één der foto's staan -afge beeld. Als materiaal wordt stevig elastisch tri cot gebruikt, dat tegen een stootje kan. Een ideaal kledingstuk dus voor de vakantie en kampeertoch- ten. Waarschijnlijk hebt u op de foto's al gezien, dat de mannen ook intensief meedoen aan de vrijetijdsmode. De mldi-pantalon met nauwe pij pen en een splitje opzij staat op het eerste gezicht misschien een beetje lijzig, maar heel hip alg u er eenmaal aan gewend bent. Het gaat de slager over het alge meen goed, aldus de voorzitter van de slagersvaktentoonstelhng „Slavakto", de heer H. de Mooy. Sinds 1947 nam bij branches als groente, fruit en in de bakkerssector het aantal onderne mers met ongeveer de helft af, maar in het slagersbedrijf legden in hetzelf de tijdvak van de 10.000 ondernemers slechts 1300 (iets meer dan 10 pro cent) het hakmes er b\j neer. Alleen de financiering van de investeringen levert de zelfstandige ondernemer nog wel wat hoofdbrekens op. De Nederlandse consument (de huisvrouw) let bij de slager steeds be ter op „wat voor vlees hij in de kuip krijgt". Was een aantal jaren geleden nog sprake van een zekere smaakver» vlakking, recentelijk is de vleesconsu ment kritischer geworden. Het be- drijfsschap voor het slagersbedrijf heeft ook op deze tendens ingehaakt en start komend najaar cursussen waarbij de slager wordt geleerd hoe hij de huisvrouwen het best kan infor meren over het zo smakelijk mogelijk bereiden van vlees. Het bedrijfsschap heeft overigens al jaren een reizende chef-kok in dienst, die bijvoorbeeld voor huisvrouwenverenigingen de be reiding van vleesrecepten de monstreert. TERUGSLAG? Hoewel het de slager dus naar den vleze gaat, consumeerde de Nederlan der in 1969 gemiddeld 1,4 kg minder vlees dan in 1968. Die teruggang werd echter veroorzaakt door de sterke stij ging van de prijs voor varkensvlees de meest populaire vleessoort. En ofschoon deze terugslag zich, naar wordt verwacht ook In het begin 1970 (de statistiek Is altijd iets achter) nog wel wat zal hebben voortgezet, ver wacht men een behoorlijke consump tiestijging, omdat het varkensvlees de laatste tijd ongeveer met de helft ln prijs is gedaald. Het zijn allemaal mooie woorden en we twijfelen niet aan de gegevens. Maar een te betreuren feit blijft tooh wel, dat we telkens weer schrikken van de rekening wanneer we voor het weekeinde vlees hebben ingeslagen. We zullen die forse bedragen maar weer op rekening van de BTW Bohrij* ven. Wie zo gemiddeld meer dan zes kop pen koffie per dag drinkt, kan worden beschouwd als „verslaafd" te zijn aan coffeïne. Wanneer hij of zy met drin ken ophoudt, ontstaan onthoudingsver schijnselen. Dat wil zeggen, dat er dan sprake kan zijn van prikkelbaarheid, rusteloosheid, hoofdpijn en luste loosheid. Maakt de koffieklant het nog bonter, dan krygt deze cof- feïne-verslinder met naardere verschijnselen te kampen, zoals slape loosheid, opwinding, lichtflitsen, oorsuizen, verhoogde spierspanning en soms met vergiftigingsverschijnselen, "Wie zfeh gezond voelt naar lichaam en geest en bereid is deze voorrechten evenzeer ten goede van anderen te la ten komen als voor zichzelf zalzon der er verder veel bij stil te staan, hulpvaardig, opgewekt en. ijverig dooi 't leveh gaan. Hij of zij staat altijd klaar met een vrolijk woord, een vriendelijke lach als t zo te pas komt Zo iemand voelt zich allicht tevreden niet zichzelf, want hij heeft niet he. minste kwaad in de zin. En toch moet men, als d-e omstandigheden er naai ssijnwel eens voorzichtig zijn met het uiten van zo'n overbruisende levens lust. Voor sommigen is het een lafe nis, een ruggesteun, iemand te ont moeten die niet klaagt over allerlei futiliteiten. Iemand die niet het neer halen van anderen nodig heeft om zich zelf voldoende in het zonnetje te voe len. Iemand die kracht en levenslust uitstraalt en waarop men 'weet te kun nen en mogen rekenen in gevallen van nood. Er zijn er echter ook die zo'n nabijheid voelen als een onuitgespro ken verwijt aan hun mindere krachten, ,'iun geringer vaardigheid of hun be perktere opleiding of verstand. Dit eidt dan dikwijls tot een geprikkelde •pat hatelijke en zelfs kleinerende te- tsnhouding. Zo'n houding wordt vaak laar moeilijk begrepen en wekt daar- loor dubbele ergernis. De onderlinge verhoudingen worden er vanzelfspre kend niet gemakkelijker en prettiger door. Natuurlijk kan ook de factor ja loezie nog een hartig woordje mee spreken, maar dit hoeft lang niet altijd het geval te zijn. Alleen al het mach teloze gevoel niet te kunnen pres teren wat ook een ander kan, wekt 'n wrevel in het eigen gemoed. Men komt er dan makkelijk toe zo'n prestatie als verwaandheid, als zelfingenomenheid te zien. Er komt alleen maar een op lossing, een verbeteringwanneer bei de partijen bereid zijn elkaar een ze kere waardering als medemens te ge ven en eikaars gevoelens wat te ont zien. In ieder leven wisselen „ups" en „downs" elkaar af. Laten we elkaar de „ups" niet misgunnen, doch er lie ver blij om zijn. Misschien hebben we onze beurt gehad.misschien ook zal hij nog komen. Doch dat hoeft ons niet te verhinderen de „down" van een ander een beetje te ontzien, onze over moed een ietsje te temperen en liever met een bemoedigend woord te komen dan met een nauwelijks verborgen ge ringschatting. JETTY die zich manifesteren als buitenzinnige toestanden. Regelmatige overdosering van coffeïne leidt ook tot overspannen heid en chronische diarree. Dit staat allemaal te lezen in het „Geneesmiddelenbulletin", dat door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is samengesteld en dat o.m. is toegezonden aan alle artsen en apothekers. De heer H. Olt- huis, arts, heeft een overzicht ge maakt van de omgang met stoffen als tabak, alcohol, coffeïne, slaapmidde len, LSD, marihuana en vele andere. Gewenning aan tabak geeft een aan tal ongewenste effecten, zoals duizelig heid, misselijkheid en transpireren. Staakt men het roken plotseling, dan kunnen psychische depressie en prik kelbaarheid optreden, aldus dokter Olt- huis. Over de verslaving aan alcohol schrijft hij twee bladzijden vol, maar dé gevolgen daarvan zijn algemeen zo bekend, dat we er maar niet dieper op zullen ingaan. U bent dus gewaarschuwd, zouden we als besluit willen zeggen. En een gewaarschuwd mens telt voor twee. Wat we hier echter aan zouden willen toevoegen is, dat u uw kopje koffie nu niet met een paniekerig gevoel naar binnen moet slokken. U kunt er on danks alle griezelige gevolgen die de arts in zijn bulletin opsomt met volle teugen van blijven genieten, als u uw verstand maar gebruikt. Met het drin ken van koffie is het namelijk zoals met zovele andere „prettige" dingen: alles met mate- Want zou u honderd procent „gezond" willen gaan leven, dan hebt u misschien geen leven meer! Eigenlyk is dit niet alléén maar een „tip voor kleine Flip", maar ook voor uzelf en heel uw verdere gezin: een goed ontbijt is de basis van een geslaagde dag. De dag kan alleen maar slagen als u zich goed, als u zich fit voelt; als u energie genoeg kunt opbrengen om alles wat u te doen hebt vlot en met plezier af te werken. Slaat u het ontbijt over (of maakt u er maar wat van), dan gaat u de „achterstand" in de loop van de ochtend beslist inhalen. Dat „inhalen" bestaat dan meestal uit een paar ex tra kopjes koffie met een paar koek jes en-of andere snoeperijen. Dat kost u niet alleen geld, maar knabbelt ook aan uw gezondheid. Hier volgt een tip voor een gezond, smakelijk en goed uitgebalanceerd ontbyt, dat bovendien nog in een om mezien kan worden klaargemaakt. Be gin met een grape-fruit of een uitge perste sinaasappel. Neem daarna een kant- en klaar graanprodukt met melk en suiker. Hebt u hieraan niet genoeg (niet alleen kinderen kunnen zich als ware „vrectwolven" ontpoppen), neem dan nog één sneetje bruin brood. Zo'n uitgekiend ontbijt bevat alles wat u nodig hebt om van de nieuwe dag een geslaagde dag te maken. Bovendien komt u zo tegen elven minder in de verleiding de gaatjes in uw maag te vullen met lekkere koffiebroodjes, koekjes, gebakjes of andere calorie rijke versnaperingen, die u zeker tien jaar te vroeg in maat 44 laten vallen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 23