Europa HERPLAATSING WERKLOZEN VAAK MOEILIJKE ZAAK BEN NIJHUIS BEDRIJFSBEËINDIGINGSHULP VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF BEN NIJHUIS WIE SCHRIJFT... DIE BLIJFT...! ALLE FLiTSFOTO'S RAAK FOTO VAN ESSEN de snelste wegwezers starten op een echte LUCAS batterij! ECHTSCHEIDING OP EENZIJDIG VERZOEK MENINGEN VAN LEZERS AUTOBANDEN-SERVICE HAKKERT FEBRUARI-AANBIEPING Interessante spoorweg causerie voor de Ned. Vrouwen Electr. Ver. fa. S p i j k e r Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Nieuwe regeling per 1 januari 1971 „Camera-specialist" Verkeersexamens basisscholen Vergadering „Soester Vogelvrienden" rvuune soterwg Kinderboeken - Maand-weekbladen („het goedboopte-eiland voor banden") 61,00 40,00 32,00 66,00 43,00 35,00 66,00 43,00 35,00 73,50 48,00 37,00 81,00 53,00 41,00 84,00 54,50 45,00 102,00 66,00 50,00 66,00 43,00 35,00 Goeman Borgesiuslaan I9A BAARN Tel. 02154-6687 XllJUAU £0 IJU «oor de krapte op de arbeidsmarkt i, het werkloosheidspercentage In Nederland momenteel erg laag. Maar wanneer de overhltte economie afkoelt, kan de werk loosheid evenals in 1967 weer snel toenemen. Deskundigen verwachten algemeen dat eind 1971. begin 1972 het werkloosheidscijfer (sterk) aal stijgen. schreven bij het arbeidsbureau, gingen voor 85 weer werken in de betreffen de onderzoekperiode. Zij, die gemiddeld één maand staan ingeschreven voor bij na 78 °/o, zij die een half jaar staan in geschreven voor 50 en zij, die twaalf maanden of meer staan ingeschreven, voor 18,6%. Ouderen hebben een aanzienlijke gerin gere kans opnieuw in het arbeidsproces in te treden dan jongeren. Het breekpunt ligt ongeveer bij 48 jaar. Zou dus in de naaste toekomst grotere werkloosheid ontstaan, dan ziet het er in 't bijzonder voor werknemers boven deze leeftijds grens somber uit. Minder-geschikten tre den minder gemakkelijk in het arbeids proces dan geschikten. Van de minder- geschikten in de onderzoeksgroep bleek 42 lichamelijk gehandicapt, 16 psy chisch gehandicapt, 3,8 lichamelijk en psychisch, bijna 10% is de reden van minder-geschiktheid de oudere leeftijd, terwijl voor de overigen de geringe vak bekwaamheid, het voorkomen enz. als de belangrijkste reden wordt opgeven. In elk geval blijkt het gehandigcapt zijn 'n belangrijker reden tot blijvende werk loosheid te zijn dan geringe vakbe kwaamheid. Een nogal opvallend gege ven. Hoofdarbeiders Eén groep van werklozen verdient stel lig bijzondere aandacht, namelijk de werklozen met een hogere schooloplei ding (u.l.o. of hoger). Naarmate hun werkloosheid langer duurt, wordt de herintreding in het arbeisdproces steeds moeilijker. Dit is in veel mindere mate het geval bij werklozen met een oplei ding van niet meer dan lagere school. Bij deze werklozen daalt de kans op een nieuwe baan niet zo sterk met het voortduren van de werkloosheid. Dit ge geven is uiterst belangrijk. Het ligt in de lijn van de verwachting dat door de toenemende automatisering en mecha nisering op de duur een groot contingent kantoormensen overbodig wordt. Het zal dan heel moeilijk zijn om deze mensen aan een nieuwe baan te helpen en naar mate hun werkloosheid langer duurt, zal dit probleem steeds meer gaan kwel len. Heeft iemand met hogere opleiding dan bovendien nog de handicap dat hij tot de oudere werknemers behoort, dan wordt herplaatsing wel heel erg moeilijk, zo niet onmogelijk. De kans op een nieu we werkkring van oudere langdurige werklozen is slechts 20 Humaan De leeftijd speelt dus bij blijvende werk loosheid een grote rol. Minder geschik ten treden voor 26 minder in het ar- Daarom kan het zijn nut hebben, dat het Instituut voor Arbeidsvraagstukken van de katholieke hogeschool te Tilburg momenteel een onderzoek voltooit over de herplaatsing van werklozen in hel arbeidsproces. Het blijkt dat bepaalde groepen werklozen moeilijk weer aan de slag komen en daardoor gemakkelijk tot een probleem worden in onze maat schappij. Zo wijst het Tilburgse onder zoek uit dat vooral werkloze hoofdar beiders en oudere werknemers na een periode van werkloosheid moeilijk aan de slag kunnen komen. LEEFTIJD, GESCHIKTHEID EN OP LEIDING BELANGRIJKE FAKTOREN Alle arbeidsbureaus hebben hun mede werking gegeven aan het onderzoek van het Tilburgse instituut voor arbeids vraagstukken. In totaal werden van 2378 werklozen gegevens verwerkt, een alleszins representatieve steekgroep dus. Naarmate men langer ingeschreven staat als werkloze heeft men 'n geringere kans om opnieuw aan werk te komen, zo wijst het onderzoek uit. Personen, die minder dan één maand stonden inge- Nieuweweg 97, telefoon 3462 BATAVUS ZÜNDAPP De zaal van „Brandpunt" in Baarn v/as geheel gevuld met leden van de N.V.E.V., afdeling Eemland, voor het bijwonen van de jaarvergadering. In sneltreinvaart werden de punten van de vergadering afgewerkt. Een kort welkom van de presidente, mevrouw Den Hollander-Anker, werd gevolgd door het verslag van de penningmees- tevcse, de secretaresse en de kascom- m'ssie. Het jaar 1970 sloot met een batig saldo. Vele nieuwe leden werden welkom geheten en er werd geconsta teerd, dat lezingen en excursies in de smaak vielen. Vervolgens kreeg de heer J. Vink van de Nederlandse Spoorwegen het woord. Op prettige wijze vertelde hij over het reizen van vroeger en nu. Het avon tuur trekt altijd nog. Men zoekt het hoog in de bergen, onder de zee en gaat naar andere planeten. Men zoekt steeds naar beter en snel ler vervoer. Eerst de dilligence, die niet snel en niet erg comfortabel was. Men logeerde in kloosters of kastelen. Maar men zat niet stil en in september 3839 kwam de eerste locomotief (de Arend) met enkele wagens van Haar lem naar Amsterdam, mede dankzij koning Willem III, die de meeste aan delen had. Als de wind mee was reed de trein 50 kilometer per uur. Toch ondervond de maatschappij veel tegen stand. Met spandoeken werd gerea geerd; de boeren beweerden dat de kippen van de leg gingen, dat de koeien geen melk meer gaven en zelfs een professor beweerde dat er voor de passagiers ademnood zou komen. Steeds meer proeven werden genomen en men komt heden ten dage vlugger, veilig en steeds met meer comfort op diverse plaatsen. Het voordeel van de trein is dat men ontspannen en veiliger reizen kan. Dit jaar komen er nog min stens veertig stations bij in dichtbe volkte wijken en ook bussen worden steeds meer ingeschakeld voor effi- c-'ënt vervoer. Onk vermeldde de heer Vink dat de vakantiedagtochten, de tiener- en de 65plus reizen veel succes hebben. Na dit praatje volgde de pauze waarin de leden getest Werden op hetgeen zij gehoord hadden. Vervolgens liet de heer Vink veel dia's zien van vroeger en nu. Oud Amster dam. oude en nieuwe stations en ge deelten van de interieurs van de ko ninklijke wachtkamers in Baarn en Amsterdam. Het stationsgebouw van Amsterdam laat aan de buitenkant prachtige taferelen zien betrekking hebbende op handel, nijverheid, wel vaart, verbroedering enz. Tot slot bracht de presidente van de N.V.E.V. de dank over van alle aan wezigen, onder aanbieding van de ge bruikelijke attentie. De leden van de afdeling Eemland van de N.V.E.V. hebben op 18 maart a.s. een lezing over mode in het gebouw van de Huishoudelijke Voorlichting te Soest. arpte. .collectie, HORLOGES juwelier - horloger opticien Soesterbergsestr.26 Tel.2982 v.h. H. W. VELUNGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. beidsproces dan geschikten, maar oude re minder-geschikten hebben dan toch altijd nog aanzienlijk minder kans op een andere werkkring dan jongere min der-geschikten. De mate van geschiktheid speelt dus een grotere rol naarmate de werkloze ouder is. De cijfers illustreren dit. Van lang ingeschreven, oudere werknemers, die minder-geschikt stonden geboekt, vond slechts 16% een nieuwe baan. Bij de dito jongeren nog altijd 38 Van de geschikte, oudere werklozen, die lang stonden ingeschreven, kreeg 28 een nieuwe werkkring. Bij de dito jongeren 54 Zeker bij een stijging van de werkloos heid in ons land zullen dus een groot aantal werknemers geen nieuw werk meer kunnen vinden. Moeten dan toch de werkloosheidsvoorzieningen beperkt blijven tot het niveau van een minimum bestaan, zoals bijvoorbeeld de rijksgroeps regeling voor werkloze werknemers? Zulks onder het motto dat wie niet pro duceert, het dan ook maar met 'n mini mum inkomen moet doen. Men vergeet dan echter dat het hier gaat om onvrij willig werklozen, mensen die wel wil len werken, maar om de een of andere reden (bijv. leeftijd) uit de boot vallen. Kortom, bij de werkloosheidsvoorzienin gen komt men er niet met hanteren van enkel economische criteria. Een samen leving die het recht op arbeid niet gel dend kan maken zal een humaan stand punt moeten innemen ten opzichte van mensen, die meestal tegen hun wil aan de rand van de samenleving terecht zijn gekomen. De stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf speelt een belangrijke rol in het kader van de sanering van het midden- en kleinbedrijf. Doel van deze te Amsterdam gevestigde stichting is minder rendabele onderne mingen tot ontplooiing te laten komen dan wel te doen opheffen. Inmiddels heeft de praktijk geleerd dat het overgrote deel van de aanvragen bij deze stichting betrekking heeft op sanering en opheffing en slechts een zeer klein aantal op ontwikkelingshulp. Tot de periode 1967-1970 werden liefst 20.000 saneringsaan- vragen ingediend. Nieuweweg 97, telefoon 3462 RIJWIELEN - BROMFIETSEN MOTOREN Alleen de oude garde van de midden stand kon een beroep doen op de be drijfsbeëindigingshulp. De aanvrager diende namelijk vóór 1 januari 1911 ge boren te zijn. De bedrijfsbeëindigings hulp droeg het karakter van een waar devast pensioen, waarvan de grootte af hankelijk was van de leeftijd van de be trokkene. Sinds 1 januari van dit jaar geldt even wel een nieuwe regeling. De pensioen gedachte is nu losgelaten. Voor een uit kering komen thans alleen ondernemers beneden 64Vi jaar in aanmerking, die tenminste 5 jaar ondernemer in het midden- en kleinbedrijf zijn geweest. Geen pensioen, maar overbrugging Krachtens de oude regeling konden dus alleen ondernemers die vóór 1 januari 1911 waren geboren in aanmerking ko men voor een bedrijfsbeëindigingsuitke ring, mits zij niet meer dan een bepaald (uiteraard zeer laag) inkomen uit het bedrijf gehaald zouden hebben. Tot 1970 werden 20.000 aanvragen ingediend, waarvan tot nog toe ongeveer 9600 zijn goedgekeurd. Ongeveer 1400 aanvra gen wachten nog op afdoening. De uit keringen droegen het karakter van een pensioen. Voorwaarde was, dat de be trokkene niet meer als zelfstandig on dernemer werkzaam zou zijn. Hij mocht wel in loondienst gaan. Indien hij bij de eerste uitkering de leeftijd had van 57 jaar ontving hij tot zijn 65ste ƒ415 per maand, bij 58 jaar ƒ462 per maand en dit bedrag werd hoger, naarmate hij bij de eerste uitkering ouder was. Na zijn 65ste ontving de betrokkene dan nog 131 per maand. De catagorie jongere ondernemers, ge- CURATELE. Is het in Nederland nog mogelijk dat de overheid iemand onder financiële curatele stelt? Antwoord: Een meerderjarige kan inder daad onder curatele worden gesteld we gens „het zich bevinden in een gedunge staat van onnozelheid, al is het dat deze bij tussenpozing het gebruik zijner ver standelijke vermogens bezit". Deze curatele kan worden verzocht door de echtgenoot, door de bloedverwanten ln de rechte linie en die in de fijhnie tot en met de vierde graad, alsmede door het openbaar ministerie (officier van justitie). Een verzoek tot curatele moet worden ingesteld bij de rechtbank van het ar rondissement der woonplaats van dege ne, tegen wie het verzoek jssenent. ïen verzoekschrift moet de 0 ▼atten, waaruit van de grond tot cura tele (onnozelheid) blijkt, terwijl daarbij moeten worden gevoegd zowel de be wijsstukken als een opgave der getuigen. Deze(n) (evenals de persoon wiens cu ratele is verzocht) zal (zullen) worden ondervraagd door de rechtbank. Ook bloedverwanten kunnen als getuigen worden beschouwd. Zoals hierboven blijkt zal de rechter tot de overtuiging moeten komen, dat be trokkene onnozel is. Voor de indiening van het verzoek is de hulp van een procureur (advocaat) nodig. Een medisch attest kan zijn nut hebben voor de rech ter. Er wordt dan een curator aange steld die verantwoording schuldig is wegens zijn beheer. Hij zal de inkom sten van de onder curatele gestelde zo veel mogelijk aanwenden tot verzachting verbetering van zijn (haar) lot. boren na 1 januari 1911, kon slechts voor een eenmalige liquidatieuitkering in aanmerking komen, die doorgaans 2000 bedroeg. Ook zij moesten zich dan houden aan de voorwaarde, niet meer als zelfstandig ondernemer te gaan werken. 75 Thans is een nieuwe regeling van kracht geworden, die duidelijk afwijkt van de oude. De pensioengedachte is losgelaten. De faktor: overgang van de ondernemer naar loondienst is nu centraal gesteld. Men wil geen uitkering meer geven, waarvan de ex-ondernemer als het ware verder kan leven, nee, men wil hem stimuleren om in loondienst te gaan werken. Voor een uitkering komen thans alleen nog ondernemers in aan merking, die de leeftijd van 64Vs jaar nog niet hebben bereikt. Het fiskale in komen uit hun bedrijf mag in 1968 niet meer bedragen hebben dan 13.000. De aanvrager dient tenminste vijf jaar on dernemer in het midden- en kleinbe drijf te zijn geweest. Hij moet zich laten inschrijven bij het arbeidsbureau. De uitkering bedraag 75% van het fis cale inkomen in 1968 uit het bedrijf genoten. Zulks met een maximum van 9.750 (75 van 13.000) en een mini mum van ƒ8190. Twee jaar Bovengenoemde uitkering wordt ten hoogste twee jaar gegeven. Het is dus geen pensioen, maar een overbruggings uitkering. Looninkomsten gedurende de- de periode worden voor 75 op de uitkering gekort, dit in tegenstelling tot de oude regeling. Eventueel vermogen wordt wel buiten beschouwing gelaten. Verdere voorwaarden zijn dat de aan vrager bij het handelsregister ingeschre ven moet zijn en dat hij op het tijd stip van zijn aanvrage zijn bedrijf nog feitelijk uitoefent. Van de nieuwe regeling zijn uitgesloten ondernemingen, gedreven in de vorm van een N.V. of behorende tot een on verdeelde boedel en ondernemers die reeds een bedrijfsbeëindigingsvergoeding ontvangen of hebben ontvangen. Ondernemers boven de 65 jaar kunnen voor een eenmalige liquidatie-uitkering van maximaal 5000 in aanmerking ko men, indien en voorzover zij dit bedrag nodig hebben ter aanvulling van een negatief kapitaal bij de liquidatie van hun bedrijf. Voor ondernemers beneden de 45 jaar lijkt de nieuwe regeling een goede oplossing. Zij kunnen, recht heb bende op twee jaar overbruggingsuitke ring, rustig naar een werkkring uit kijken. Anders ligt het voor ondernemers, die ouder zijn. Voor hen zal het bijzonder moeilijk worden nog een werkkring in loondienst te vinden en de nieuwe rege ling betekent voor hen daarom in feite een achteruitgang. Wij vrezen dat de meesten van hen bij de bijstandswet te rechtkomen, of met de moed der wan hoop hun randb^drijf zullen voorzetten. Dit móet wel de gedachte zijn van som mige politieke partijen, die altijd door maar aan de weg timmeren. Soms lijkt het er wel op of zij de onderlinge cor respondentie met elkaar via de krant afdoen. De krant is er voor het „nieuws", en zo lang er nieuws geboden wordt, zullen de kranten open staan voor het nieuws van elke politieke partij. Ook de Soester Courant onttrekt zich bepaald niet hier aan. „Duidelijkheid in de politiek" De politieke partijen ontwikkelen mo menteel een geweldige activiteit achter de schermen: dit in verband met de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen. In de landelijke pers kunnen we al enkele politieke kruimeltjes zien vallen, maar als er eenmaal goed opgeschept wordt, zullen we de politiek bij borden ei schalen vol voorgeschoteld krijgen, zo wel van links als van rechts. Voor po litiek geïnteresseerden gaan we weer een spannende tijd tegemoet: lijstaan voerders zullen door het hele land trek ken om hun „verkiezingsboodschap" te brengen. Kamerleden en Kamerkandi daten zullen in kleinere plaatsen hun best doen de kiezers achter hün partij te krijgen. Wat wij nu maar hopen, is, dat van welke richting zij ook komen, zij duidelijk zullen vertellen wat de par tijen hun kiezers in de komende 4 jaar zullen gaan (willen) bieden. „DUIDELIJKHEID IN DE POLITIEK' is ook het thema van de Politieke So ciëteit welke weer gehouden wordt in Restaurant/Sporthal „Beukendal" aan de Beukenlaan, alhier. Deze zgn. „politieke sociëteit" Is reeds gestart in december '70 en wel door de confessionele partijen K.V.P., C.H.U. en A.R.P. hier ter plaatse. Iedereen is daar hartelijk welkom: niet alleen de partijmensen en leden van hun kiesverenigingen, maar ook alle politiek- geïnteresseerden in onze gemeente. Dus: zaterdag a.s., des morgens van 10.30- 12.30 uur, kunt u in Beukendal terecht voor de politiek. Wij schreven in december '70 al in ons blad, dat wij dit initiatief van de 3 ge noemde partijen een vooruitstrevend idee vonden. In de democratie van de „zeventiger jaren" moet zo iets moge lijk zijn. Wij zullen met belangstelling vernemen of de sociëteitsgedachte ook op dit terrein de nodige belangstelling ondervindt. met een electronenfllter (reeds vanaf 63,50), bij uw bö stoplichten - SOEST-ZUID - TELEFOON 2874 N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ TRANSMARK HOOFTLAAN 57. BUSSUM TELEFOON 02150-10151' Leerlingen van de zesde klassen van de basisscholen in Soest doen op maart hun verkeersexamen. Meer dan 700 leerlingen nemen hieraan dit jaar deel. Daar het tegenwoordig alleen een schriftelijk examen is, is men er met een paar uurtjes mee klaar. Het beoordelen vraagt meer tijd en de uitslag zal dan ook wel even op zich laten wachten. De maandelijkse vergadering van de „Soester Vogelvrienden" zal gehouden worden op maandag 1 maart a.s., in hotel „Bos en Duin" aan de Bosstraat 80 te Soest. Naast de gebruikelijke agenda punten zal het bestuur mededelingen doen over het contact dat men gehad heeft met het bestuur van de Soestervogelclub „Vogelvreugde". Tevens staat op het programma een lezing door de heer Lugterink, aan de hand van aanwezige kanaries. „Het is ondenkbaar dat twee echtgenoten uit vrije beweging tegen elkander gaan procederen zonder dat in ideale zin het huwelijk ophoudt te bestaan." Dat schreef het liberale kamerlid mr. Samuel van Houten in 1882. Hij deed zelfs het voorstel dat het huwelijk op verzoek van één van de huwelijkspartners zou worden ontbonden, maar de Kamer verwieirp dit voorstel met 47 tegen 18 stem men. Als het aan mr. M. Knap, kinderrechter van de rechtbank te Amsterdam ligt, zou de Tweede Kamer van nu een soortgelijk voorstel wél moeten aannemen. In het tijdschrift „Rekenschap" (voor weten schap en cultuur) houdt deze magistraat een pleidooi voor echtscheiding op een zijdig verlangen. Hiermee volgt hij het voetspoor van mr. van Houten, die bijna een eeuw geleden reeds beweerde dat „het geluk van de man evenzeer is verwoest als dat van de vrouw als hij het \vetboek moet gaan raadplegen om te zien welke rechts- dwang hij tegenover zijn vrouw in wer king zou kunnen brengen." Zedelijk onaanvaardbaar Er is niet veel kans dat het pleidooi van mr. Knap een meerderheid van de hui dige Tweede Kamer zal „omturnen". Art. 263 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt zelfs, dat onderlinge toestemming (dus van beide echtlieden) geen grond is voor echtscheiding. En ook in het ontwerp van de nieuwe echtscheidingswet, waar over de Kamer nog moet beraadslagen, wordt aan dit artikel niet getornd. En als de onderlinge toestemming geen echtscheidingsgrond mag zijn, hoe zou de Kamer dan kunnen zwichten voor een suggestie om het huwelijk op verzoek van de echtelieden te ontbinden, dus ook wanneer de andere huwelijkspartner te gen ontbinding is? Niettemin is volgens de Amsterdamse kinderrechter het wezenlijk vraagstuk van de echtscheiding gelegen in de enor me moeilijkheden, zelfs onmogelijkheden, die degene die tegen de wil van de huwelijkspartner het huwelijk ontbonden wil zien in de weg worden gelegd. „Wij zijn tot dusverre onmachtig geweest om dit vraagstuk op te lossen", alsdus mr. Knap. Ellende Dat onderling toestemming van beide echtelieden geen echtscheidingsgrond is, dat is tenslotte niet zo'n grote ramp. „Het recht is hier omheen getrokken", aldus mr Knap. Een van de partners is veelal wel bereid om „overspel" te be kennen of een desbetreffende beschuldi ging niet tegen te spreken. En wanneer Aan de Redactie van de Soester Courant. Geachte Redactie, Een mijner bekenden verhuist dezer da gen naar het Veen, de streek waar het onkruid zo welig onder de straten tiert (Weegbree, Ereprijs,Kamperfoelie enz.) Men wil daar een woning betrekken aan de/het Haverweerd. Wat betekent deze naam? „Weerd" heb ik in geen enkel erkend Nederlands woordenboek kunnen vinden. Is het soms een dialectvorm van waard (is bedijkt stuk land)? Dat de stad Utrecht haar „Bemuurde Weerd" kent, zou hier op kunnen wijzen. Dan zou dus Haverweerd willen aandui den: de grond waar indertijd de Soes ter boeren hun haver teelden. Maar waarom dan juist daar? Ik zou dat eerder op de Eng verwacht hebben. Kun u ons bij de oplossing van dit pro bleem helpen, dan bij voorbaat onze dank. H. VAN EEDEN Hoogachtend, Braamhage, Soestdijk. Volgens een ons ter gemeentehuize ge dane mededeling is de naam aan be doelde straat gegeven, omdat, lang ge leden, een in de omgeving aldaar gele gen perceel grónd Haverweerd was ge naamd. Red. straks „duurzame ontwrichting" als echtscheidingsgrond wordt aanvaard, dan gooit men het daarop. Kortom, op min of meer verkapte wijze is er toch wel zoiets als „onderlinge toestemming". De ellende is echter niet te overzien, wan neer een van de partners niet wenst te scheiden. Mr. Knap schildert de elleden- de. „Jarenlange, verbitterde processen, waarin overspel, of ernstig wangedrag moet worden bewezen, het misbruik van processuele middelen, waardoor gedingen eindeloos kunnen worden gerekt, huwe lijken, in feite reeds lang uiteen, blijven gedwongen in stand, concubinaten en onwettig geboren kinderen" enz. enz. De Amsterdamse rechter acht het „ze delijk onaanvaardbaar" dat de ene echtge noot de ander kan dwingen in een on mogelijke huwelijksverhouding te blij ven. Immers, indien een der echtgenoten het huwelijk niet langer wil, is een re delijke huwelijksverhouding niet meer mogelijk. Uitwegen zoeken Men kan natuurlijk naar uitwegen zoe ken door bijvoorbeeld echtscheiding bij krankzinnigheid van een van de echte lieden mogelijk te maken en uitbreiding van het aantal gronden voor echtschei ding voor te stellen. Die ervaringen heb ben we al, meent mr. Knap. Zo noemt de wet als mogelijke reden tot scheiding van tafel en bed het plegen van „bui tensporigheden" door de ene echtgenoot jegens de andere. Maar een oplossing van het vraagstuk biedt dit volgens mr. Knap niet, die uit zijn eigen ervaring als lid van de rech terlijke macht weet dat de bewijzen voor de „buitensporige" gedragingen van een echtgenoot meestal niet erg openbaar zijn en nopen tot den meest stuitende ge tuigenverhoren van kinderen en familie leden. De enige mogelijkheid om uit de moei lijkheden te komen is volgens deze Am- terdamse rechter, dat het huwelijk ook op eenzijdig verlangen ontbonden kan worden. Bij afschaffing van de voor bewijsleve ring vatbare gronden voor echtscheiding, zou het zwaartepunt van het geding ver plaatst worden naar de „verzoenings procedure" een in de huidige praktijk stiefmoederlijk onderdeel van het proces. In die verzoeningsprocedure dient onder zocht te worden of het verlangen tot echtscheiding ernstig is gemeend, ver zoening van de pratijen onmogelijk is en belangen van wederpartij en kinderen behoorlijk zijn geregeld. De rechter heeft deskundige voorlichting nodig. Daartoe zou hij een beroep moe ten kunnen doen op een soort „gezins raad" (die bij de niet-ingevoerde wet van 1955 reeds is geïntroduceerd) en de ze raad zou de belanghebbenden voor lichting en hulp kunnen bieden èn d« rechter het benodigde feitenmateriaal kunnen verschaffen, zoals de raad voor de kinderbescherming dat op een ander vlak doet. Blijkt uit dit onderzoek dat verzoening onmogelijk is en de belan gen van de wederpartij genoegzaam zijn geregeld, dan kan zonder verder „be- wijsleverend geding" de echtscheiding worden uitgesproken", aldus mr. AL Knap. «P| KANTOORBOEKHANDEL (Direkt naast postkantoor) heeft nogmaals de hand weten te leggen op een partij le klas merk- banden. In het kader van onze kunt u nog steeds profiteren van extreem lage prijzen hiervoor1 Voorbeelden zyn Maat bandNieuwprijs Thans Prijs bij 2 per stuk per stuk stuks of meer 5.50 -12 tubeless 6.00 -12 tubeless 5.60 -13 tubeless 5.90 -13 tubeless 6.40 -13 tubeless 7.00 -13 tubeless 7.00 -14 tubeless 5.60 -15 tubeless Genoemde prijzen zijn inclusief montage en balanceren. Echter exclusief BTW. Vraagt vrijblijvend banden-controle en advies bR (t.o. het nieuwe overdekte zwembad) GEOPEND MA. t.e.m. DO 9-19 UUR VRIJDAG 9-21 UUR ZATERDAG 9-15 UUR

Soester Courant | 1971 | | pagina 29