Soest toen - Soest nu Dinsdag 2 maart 1971 49e jaargang no. 17 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 A.B.N. afd. Soest huldigde 15 jubilarissen Zilveren en gouden N.V.V.-speld maakten hen tot „ridder van de arbeid" Het oog gerieht op het beïnvloeden van de Sowjet-Unie IN IEDER GEVAL MEER DUIDELIJKHEID 12V2-jarig dienstverband voldoende voor officiële huldiging Aangereden bij inhalen Kamermuziek in Soest Aanrijding Telef. Brandweer 3 33 3 Politiebureau 4444 Betrapt bij winkeldiefstal Poging tot diefstal aar de gemeenteraad P.A.K. Soest schrijft PI soester(?Toorant Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en Trtfdng We kunnen ze 'nu naast- elkaar" leggen: het gezamenlijke urgentieprogramma, dat omvat wat cle confessionele partijen willen nastreven als ze een regering gaan vormen, en het'ontwerp voor een gemeenschappelijk' regeringsprogramma, dat P.v.d.A., D'66 en P.P.R. hiervoor zijn overeengekomen. De verschillen tussen de partijen kun nen dan voornamelijk op het ideële vlak liggen, "de verschillen tussen de tv/ee beginselprogramma's liggen voor namelijk in tamelijk practische tempo- nuances. Bijvoorbeeld wil het linkse drietal dat de huizenbouw snel tot. 140.00 per jaar in 1975 stijgt, het rechtse trio werkt met geleidelijke groei van enige duizenden'per jaar. Groter is het ver-, schil bijvoorbeeld bij legalisering van de abortus, waarbij de drie confessio nele partijen een aantal voorwaarden willen inbouwen,, die bij P.v.d.A., D'66 en PPR ontbreken. Ten aanzien van de drugs is. een derge lijk onderscheid te maken: het oppo sitieteam ziet niet zoveel boos „in de zogenaamde soft drugs" dat die strikt verboden moeten blijven als opium en dergelijke. Het voornaamste ideële punt is wel de invoering van het distriktenstelsel, met enige beperkingen, en het kiezen van de kabinetsformateur, een zaak overigens, die voor het regeren van alledag niet zoveel belang heeft als voor eventueel de verkiezingsstrijd van over een jaar of acht op zijn vroegst. Natuurlijk zijn er enige prijzige socia le maatregelen in het oppositie-pakket opgenomen, zoals snellere optrekking van minimumlonen, daarmee gelijktrek king van bijstandsuitkeringen en AOW- pensioenen. Dit echter is geen kwestie van anders willen, maar van het vin den van het benodigde geld. Het oppositietrio wil daarvoor rustig besnoeien op defensie voooral en ook wat waterstaatswerk en dat ziet de andere groep niet zo zitten.. Hetzelfde geldt voor betere ziektekostenverzeke ring voor allen. De vergelijkende studie van de twee alternatieven levert dus niet zo grote en vooral fundamentele verschillen op dat men ze onvermijdelijk als zwart en wit tegenover elkaar moet stellen. Toch moeten we het opstellen van beide ont werpen wel toejuichen. Beidp groeperingen hebben Inderdaad tamelijk konkrete plannen voorgelegd, min of meer compleet met dc bijbe horende berekeningen en dat is al heel wat beter dan de leuzen zonder meer waarmee menige partij voorheen de grootste tamtam maakte in dé verkie zingsstrijd. Dat twee groeperingen samen bij de kiezer gaan aankloppen met een vrij samenhangend systeem van plannen, is zonder meer een verbetering, einde lijk een inbreng van meer duidelijkheid waarom zo vqpk is geroepen. Het was vrijdag voor de heer J. Brum- mer dubbel feest, want op die dag vier de hij niet alleen zijn zilveren huwe lijksfeest, maar herdacht hij tevens het feit dat hij 12V2 jaar in dienst was als schilder bij de Fa. Huurdeman. „Twaalfeneenhalf jaar bij één en de zelfde werkgever lijkt natuurlijk niet zo indrukwekkend, maar voor wie be kend is met de gang van zaken in o.a. de speciale wereld van de schilders, is het toch een uniek diensverband", met deze woorden verklaarde wethouder De Haan zijn aanwezigheid op deze feeste lijke bijeenkomst in „Eltheto", die mede daardoor even uit het familiaire in het officiële werd getrokken. „Ik heb zelf mijn eerste schreden in de maatschappij gezet via de schilderslad der,, dus ik mag er een beetje over meepraten. En daarom mogen we gerust stellen dat twaalfeneenhalf jaar bij één werkgever, vooral in de tegenwoordige tijd een hele prestatie is. Dan moet er sprake zijn van een goede verstandhou ding tussen werkgever en werknemer". Als 15-jarige kwam de heer Brummer ln het vak. Tot zijn eerste werkzaamheden behoorde het onderhoudswerk op het Koninklijk paleis. Na deze eerste ken nismaking met het schildersvak „ver sleet." de heer Brummer nog drie andere bazen, waarna hij bij de firma Huurde man belandde en zijn werk nog steeds in goede harmonie verricht. Samen met zijn echtgenote en kinderen genoot de jubilaris duidelijk van deze onverwachte huldiging, waarvan zijn complete feestvierende familie- en ken nissenkring getuige was. Vrijdagavond vond in „De Rank" aan de Soesterbergsestraat de huldigings avond plaats voor die leden van dc „Algemene bond van de Bouw- en Houtnijverheid", afdeling Soest, die vijfentwintig en veertig jaar lid waren, waarbij in de groep vijfentwintigjari gen er zelfs enige waren, die al enke le jaren over hun zilveren jubileum heen waren. Naast de voor een dergelijke avond on misbare aanwezigheid van de jubilaris sen, waarvan de meesten vergezeld wa ren van hun echtgenotes en familie, was er ook van de zijde van de leden grote belangstelling voor deze avond, die, zo als voorziter H. Woudstra in zijn ope ningsrede opmerkte, misschien wel wat sober aandeed, maar met de viering van het vijfenzestigjarig jubileum voor de deur, lag dat dan ook wel een beet je voor de hand. Vervolgens begroette hij de aanwezigen, waarbij hy vooral bondsafgevaardigde H. Kaper en de voorzitter van de N.V.V.-bestuurders- bond, afdeling Soest, de heer Polder man, naar voren haalde. Nadat het Baarnse muzikale duo „De Viko's" met hun populaire repertoire de stemming wat informeler hadden gemaakt, kreeg de heer Kaper het woord, voor het huldigen van de ju bilarissen. .Tuist op een avond als deze is hef even mogelijk stil te blijven staan bij de Bond, waar u nu zo'n respectabel aantal jaren lid van bent". Met deze woorden begon de heer Kaper zijn toe spraak, waarin hij vooral niet op het verleden wilde ingaan, maar zich voor al op het heden en de toekomst ba seerde. „Er wordt zo nu en dan wel eens op gemerkt dat de werknemersbonden he den ten dage geen bestaansrecht meer zouden hebben, omdat zij alles al be reikt hebben wat zij wilden bereiken, maar niets is minder waar. Stilstand is achteruitgang en we moeten niet alleen met alle macht vasthouden aan wat we in de afgelopen jaren hebben bereikt, maar vooruitzien en onze eisen bij de tijd houden. De bouwbond is een sterke bond, ruim zeventig procent van alle Nederlandse bouwvakkers is georga niseerd in een van de drie grote bon den. Eenheid maakt macht. De ƒ400, ineens is er een duidelijk voorbeeld van". Hierna nodigde de heer Woudstra de zilveren jubilarissen met hun echtge notes op het podium, waarna de heer Kaper het Bonds-insigne opspeldde en de beste wijze van behandeling gevon den kunnen worden, indien uit uw Raad een commissie ad hoe zou worden inge steld om de ontworpen regeling nader te bestuderen. Aan de hand van 't advies, dat deze commissie zal uitbrengen, ware door uw Raad te beoordelen in hoe verre de werkwijze van de Commissie voldoende is omschreven in het ontwerp. Onze fraktie hoopt dat de commissie ad-hoc spoedig een advies zal uitbren gen, zodat de Commissie Beroepschriften spoedig in functie zal kunnen treden. Door mevrouw C. M. V.-S. uit Utrecht werd zondagmorden omstreeks vijf uur aangifte gedaan van een aanrijding op de Amersfoortsestraat, waarbij haar per sonenauto was aangereden door een on bekende bestuurder die was doorgere den. Terwijl deze dame in de richting Utrecht reed werd zij ingehaald door een personenauto, die haar scherp sneed en daarbij haar auto aan de linkerzij kant beschadigde. Door mevrouw V.-S. en haar medepas sagiers werd het kenteken opgenomen, terwijl zij de inzittenden van de snij dende auto als buitenlanders beschreef. Na informatie bleek dat deze auto eigen- i dom is van K. M. O. (een buitenlander), wonende in Rotterdam, die echter zon dagavond nog niet thuis bleek te zijn. Zondagmiddag 7 maart a.s. organiseert de Werkgroep „Kamermuziek in Soest" om 3 uur 's middags, in het Artishock- gebouw, Steenhoffstraat 46, in Soest een kamerconcert door „Fusion Moderne", bestaande uit: Harry Sparnaay, baskla rinet en Ed Wertwijn, piano. Het programma voor deze middag ziet er als volgt uit: 1. Jiri Smutny, 2 Stücke voor basklarinet en piano, opgedragen aan „Fusion moderne". 2. Anestis Lo- gothetis, Desmotropie (basklarinet en piano). 3. Ladislav Kupkovic, solo per clarinettó basso. 4. Jaroslav Josef Wolf, Transzendenz I voor basklarinet, piano en tape (eerste uitvoering in Ne derland). 5. Theo Loevendie, Music for basclarinet and piano, opgedragen aan „Fusion moderne" (eerste uitvoering). 6. Rob du Bois, Chemin (basklarinet solo), opgedragen aan Harry Sparnaay (eerste uitvoering). 7. Paul Baudouin Michel, Delitation I (basklarinet en piano), opgedragen aan „Fusion moder ne". Vrijdagavond reed de heer J. L. (38) uit Soest met zijn auto op de Laanstraat. Toen hij linksaf wilde slaan om een erf op te rijden, schepte hij de hem links passerende motorrijder N. v. O. (44) eveneens uit Soest. Met een gebroken enkel en pink werd de motorrijder naar Zonnegloren vervoerd. Na aldaar ver zorgd te zijn werd hij naar zijn woning gebracht. Het Joodse wereldcongres dat in Brus sel protesteert tegen de behandeling van Joden in de Sowjet-Unie, zou nooit zoveel aandacht hebben gekregen als niet juist de Russen een handje had den geholpen. Ze stuurden een delegatie Joodse sow- jet-burgers, die overal komen verkla ren dat de Bruselse bijeenkomst alleen maar een smerig zionistisch komplot is met het doel de sowjet-unie te be zwadderen. Want er is niets aan de hand, waarvoor hun eigen aanwezig heid dan wel het sprekendste bewijs moet zijn. Dit is wel erg simpel. Zo'n delegatie logenstraft niet allerlei nuchtere feiten als het verdwijnen van meer en meer synagoges, Joodse thea ters, Joodse kranten. Zo eenvoudig praat men ook niet weg dat in de Leningradse processen absurd zware, zij het later verzachte, straffen zijn uitgesproken te gen Joodse Russen. En de verhalen van degenen, die wel hebben mogen emi greren uit de sowjet-unie liegen er ook niet omverlies van baan en zelfs hun vrijheid alleen al om het feit dat men een uitreisvisum aanvroeg, wat toch een grondwetelijk recht is. Het kan de sowjet-autoriteiten er ook niet om gaan - zoals de delegatie ook wel beweert - dat naar Israël emigre rende Russen dan zouden gaan vechten tegen de Arabieren, die immers Rus- lands beste vrienden zijn. Op zijn best zou dat nog een argument kunnen zijn tegen het verlenen van een uitreisvisum, maar nooit om degenen te straffen, die zo'n document aanvragen. Uit alle nuchtere gegevens die in Brus sel aan de orde komen blijkt zonder meer dat Joodse Russen beknot worden in hun burgerrechten en aan vele vor men van discriminatie bloot staan. Dat feit mag dan zo zijn, Moskou is er duidelijk niet op gebrand dit al te veel aan de grote klok gehangen te zien. De Russen zijn gevoeliger voor de pu blieke opinie dan menigeen denkt. En zeker de beschuldiging van anti-semie tisme, toch zo onlosmakelijk verbonden met Hitier en zijn rijk, ligt hun onaan genaam op de maag. Vandaar die dele gatie die wel opdracht gehad zal heb ben om het effect van het wereldcon gres zoveel mogelijk te neutraliseren, waarbij de opdrachtgevers dan het psy chologisch inzicht hebben gemist om te beseffen, dat hun onderneming juist de conclusies van het congres nog een» zou onderstrepen. Dat wekt dan ook goede hoop dat de Russen, als ze dan zo zwaar tillen aan het uithangen van hun vuile was, op zijn minst iets voorzichtiger zullen wor den bij het discriminerend behandelen van hun Joodse burgers. Waaruit dan weer eens blijkt dat de buitenwereld wel degelijk invloed heeft op het sow- jet-bestel anno 1971. KANTMAN In een warenhuis te Den Haag werden zaterdag twee buitenlandse gastarbeiders gearresteerd, daar zij op heterdaad wer den betrapt bij een winkeldiefstal. Deze gastarbeiders zijn woonachtig in een pensioen te Soesterberg, waar de politie huiszoeking verrichtte en enkele geslo ten koffers aantrof. De koffers bleken gestolen artikelen te bevatten als fototoestellen, reiswekkers, pantalons en ander gebruiksvoorwerpen. Beide gastarbeiders A. B. M. G. (35) en M. B. A. G. (28) bleken in het bezit te zijn van een sleutel van een N.S.-kluis te Utrecht, waar eveneens gestolen voorwerpen werden aangetroffen. Zaterdagnacht plm. 2.00 uur trof de politie twee personen aan op een par keerterrein aan de Veenbesstraat, die zich verdacht ophielden in de buurt van een aldaar geparkeerd staande auto. Bij aanhouding bleken het te zijn J. E. K. (19) en A. T. K. (18) beiden uit Soest, die voor een verhoor werden medege nomen naar het politie bureau. Zij bekenden van plan geweest te zijn waardevolle voorwerpen uit auto's weg te nemen. In hun bezit hadden zij o.m. een zakmes en een aansteker. Van ver missing hiervan is nog geen aangifte bij de politie gedaan. Ook bekende K. in de nacht van zondag 23 op 24 november 1970 een auto uit Amersfoort te hebben meegenomen en deze op de Laanstraat in Soest te heb ben achtergelaten. De auto werd inder tijd reeds aan de eigenaar teruggegeven. Dit geval van joy-riding is hiermede op gelost. De jubilarissen met het vaandel van dc afd. Soest, Zittend de 40-jarigen, op de achterste ry de 25-jarigen. lid van de Bond was, maar er nog niet aan dacht om met zijn werk te stoppen. „De veertig jaren maak ik in elk ge val vol'". De tijdens de pauze binnengekomen wethouder K. de Haan - een soortgelij ke huldiging op een andere plaats was de reden voor zijn „halve" belangstel ling - zei in zijn korte rede blij te zijn weer eens onder oude bekenden te zijn, die hij bijna zonder uitzonde ring van haver tot gort kende. Tot grote verbazing van de aanwezi gen en zeker van de heer De Haan, ging ook de volgende spreker rustig door met huldigen. De heer Polderman, voorziter van de afdeling Soest van de N.V.V. bestuurdersbond, maakte name lijk bekend, dat naast de reeds eerder gehuldigde rij van veertigjarigen, er nóg een veertigjarige jubilaris in hun midden was, namelijk de heer K. de Haan. „U valt nu buiten de rijen van de A.B.N., Mercurius is nu uw bond, maar toch feliciteren wij u met dit jubileum". De heer Polderman maakte van deze gelegenheid tevens een dank baar gebruik om de aanwezigen op te wekken in de komende dagen eens te overwegen of er in hun omgeving geen personen zouden zijn die een bestuurs functie zouden ambieëren, om de door aftreden opengevallen bestuursfuncties te bezetten en daardoor ook mee te werken aan de door de oudere be stuursleden gewenste verjonging. Na dit officiële gedeelte van de avond bleven de aanwezigen 'nog enige tijd gezellig bijeen waarbij „De Viko's" zich van hun beste muzikale zijde lieten horen. landen reeds jarenlang bekende instituut van „Ombudsman" in een toenemende belangstelling komen te staan. Van de literatuur over dit onderwerp mogen wij noemen het rapport van de Com missie Langemeyer, uitgebracht voor de dr. Wiardi Beekman Stichting „Ook Nederland een Ombudsman" en het rap port over een in opdracht van de Ver eniging voor Administratief Recht door dr. J. G. Steenbeek verricht onderzoek „De Parlementaire Ombudsman in Zwe den, Denemarken en Noorwegen". Over de vroeg wat in gemeentelijk ver band gedaan kan worden om de indivi duele burger een zo groot mo gelijke rechtsbescherming te geven en vooral het gevoel, dat hij tegenover het grote ambtelijke apparaat niet machteloos staat, heeft onze franctie zich uitvoerig beraden. Enerzijds hebben wij ons gerealiseerd, dat er reeds verscheidene wetten en verordeningen zijn, die aan de burger een beroepsrecht tegen gemeentelijke beslissing toekennen. Anderzijds echter kunnen beslissingen van allerlei aard worden genomen, waartegen een formeel beroepsrechts niet bestaat. Wij hebben ons beraden en onderzocht of een alge mene gemeentelijke regeling mogelijk zou zijn. Als resultaat daarvan kunnen wij uw Raad thans een ontwerp-verordening tot verhoging van de rechtsbescherming te gen de gemeentelijke overheid aanbie den. Het ontwerp beoogt de instelling en werkwijze van de Commissie Beroeps schriften. Hierbij zij aangetekend dat de Commissie berust op art. 61 en volgende van de Gemeentewet. Naar de mening van onze Fraktie zou als herinnering een zilveren schaaltje met inscriptie overhandigde. Bij de zilveren jubilarissen P. Bening, J. Meerding, H. v. d. Hoek, R. Horns- veld, M. Nijendaal, C. H. van Rouwen daal en J. Kanters ontbrak H. J. Ruy- er, die door omstandigheden verhin derd was. Ook de dames werden niet vergeten en kregen een fraai boeket bloemen aangeboden. Direct na de pauze, die door de aan wezigen werd benut om zelf in de histo rie van de Bond te duiken, kwamen de „gouden ridders" voor het voetlicht A. Bast, T. van Leuveren, G. Praag, C. J. Ossendrijver, C. van de Hoek en P. van Klooster. J. van de Brink was verhinderd. „U bent al veertig jaar lid van de Bond. Een eenvoudig rekensommetje leert ons dat u dus rond de jaren dertig als lid bent toegetreden. Die eerste ja ren van uw lidmaatschap waren be slist niet de beste jaren voor de arbei der, want in 1936 liep bijna de helft van de Nederlandse arbeiders zonder werk", aldus de heer Kaper. Hij stak zijn bewondering voor „de ridders van de arbeid" dan ook niet onder stoelen of banken. Geassisteerd door de heer Woudstra speldde hij daarna het gouden bonds- insigne op en overhandigde de jubila rissen een geschenk als aandenken aan deze avond. Natuurlijk kregen ook de dames een bloemstuk van het afde- delingsbestuur. Nog kwam er geen eind aan de huldi gingen, want afdelingspenningmeester P. Grift werd wegens zijn vijfentwintigja rig penningmeesterschap in het zonnetje gezet, waarbij ook zijn echtgenote vol ledig betrokken werd. De heer A. Bast memoreerde in kort bestek de enorme hoeveelheid vrije tijd die het echtpaar voor de afdeling Soest overhad, terwijl de heer T. van Leuve ren de heer Grift een cadeau onder couvert aanbood namens het bestuur en alle leden en mevrouw Grift verras te met een bloemenhulde. De fractie van Progressief Accoord. Soest heeft het navolgende schrijven gezonden aan de Gemeenteraad te Soest: Edelachtbare dames en heren, Reeds geruime tijd zijn in brede krin gen, zowel van de beoefenaars van het staats- en administratief recht als van degenen, die ten nauwste zijn betrokken bij het politieke leven, discussies gaan de over de wenselijkheid van een ver hoogde rechtsbescherming voor de in dividuele burger tegen beslissingen van overheidsorganen. Deze levendige belangstelling voor de relatie burger-overheid kan voorname lijk worden toegeschreven aan de om standigheid, dat de bemoeiingen van de overheid in vrijwel alle sectoren van het maatschappelijk leven in de loop der jaren zijn toegenomen met als ge volg daarvan een gecompliceerder en voor de justitiabelen onoverzichtelijker worden van de rechtsverhoudingen. P. GRIFT 25 jaar penningmeester Ook nu was het weer de heer Kaper, die het bondsbestuur vertegenwoordig de en de zilveren penningmeester ge lukwenste en bedankte voor zijn vele werk in het belang van de Bond. Hij deed zijn felicitatie vergezeld gaan van een fraai boekwerk voor de heer Grift, terwijl mevrouw Grift een set wijngla zen met zilveren voet kreeg aangeboden. In zijn dankwoord haalde de heer Grift terloops aan dat hij zevenendertig jaar Op het gebied van de administratieve rechtspraak is, na voorbereidende arbeid van de Staatscommissie-De Monchy (reeds in 1946 ingesteld), onlangs tot stand gekomen de Wet van 20 juni 1963, houdende voorziening bij de Kroon te gen administratieve beschikkingen (Wet beroep administratieve beschikkingen), opgenomen in het Staatsblad no. 268 van 1963. Deze wet verruimt weliswaar over eenkomstig de nieuwe inzichten de mo gelijkheden van de burger om zijn recht te zoeken, doch beperkt het beroepsrecht uitdrukkelijk tot beslissingen van de centrale overheid. Met betrekking tot het meer algemene aspect van de con trole op het handelen van de overheid is voorts het in de Schandinavische

Soester Courant | 1971 | | pagina 1