WEM ***d«e slewei popteiei TOES TAF» ssr DE GITAAR SPEELT m EEN GROTE PARTIJ MEE! Zullen The Strawbs het eringen MENDELSSOHN óók fit Eisr®pst gaan maken? WAAROM FLUIT Dl VUILNISMAN IN SPANJt TE KOOP GEVRAAGD 3- of 4-kamer FLAT, 'elefoon 8009 ette bediende i KOOP is Amersfoort RIJSTAANDE ILLA Assurantiekantoor wijs raische school land" ooi MJS, Directeur omgeving Rubenslaan, Albert Cuyplaan. Opgaven gaarne aan ons kantoor. tsse) i, Neff, Siemens, elek- RBLADEN, OP MAAT CITEITS- EN TEGEL- dam, Eindhoven, Den tricht, Renkum, Wage- voor onze delicatessenzaak t van rijbewijs B.S. Soestdijk - Tel. 02155-2404 e garage en ca. 7800 m2 Zeer geschikt voor bewo- ïtoorpand. Gunstig gelegen Ook voor paardenliefheb- rs. >n serre, 2 aparte kamers, bijkeuken, 5 slaapkamers, •older met 3 zolderkamer- en - Taxaties - Beheer Soestdijk, tel 02155-2002 Greenfield Cook werden een aantal maanden gele den internationaal ontdekt op het produktiefestivai van radio Luxemburg. Het resultaat is nu dat „The end" in Duitsland met de dag beter gaat lopen. HIJ staat daar op de top 20 van de Duitse Luxemburg. Japie Eggermont is intussen hier aan 't werk aan de tweede plaat van Green- field Cook. Volgens zijn zeggen anders en héél com mercieel. Rufus Thomas is zo langzamerhand wel een zeer oude rot In het soulstampertjesvak. Jarenlang was hij een po pulaire deejay in de USA en maakte hij diverse hits met zijn dans „The dog". Vraag maar aan de Rolling Stones! Een aantal soul-artiesten mag het dan minder goed gaan, Rufus Thomas blijk nog steeds over een grote aanhang te beschikken. „Do the funky chicken" kwam een paar maanden geleden nog in de topveertig en zijn nieuwste USA topdertig hit „Do the push pull" staat al vele we ken nummer één in de Amsterdamse toptien. Rufus zwerft momenteel door Europa. Hij treedt op voor de Amerikaan se soldiers en komt wellicht binnenkort naar ons land voor de televisie. Bovendien is hij nog steeds de vader van Carla Thomas. Phonogram heeft onlangs een LP uitgebracht waarop Hildegard Knef te horen Is, niet als zangeres maar als voorlezeres van haar boek „Bericht aus einem Leben". De, dubbel-LP is te koop voor f24.50 en draagt als titel: „Der geschenkte Gaul". IENGWEG 15 - SOEST IN 02155-4244 jongens- en meisjes- >rden. eidlng irige opleiding ling, die aansluit erheidsonderwijs. akantles. De Carpenters werden in Amerika gezien als een van de grootste verrassingen in de muziekwereld van 1970. Twee keer nummer één in Amerika met „Close to you" en „We've only just begu'n" (binnenkort ook bovenaan In En geland - waarom blijft zo'n plaat in ons land toch zo sterk achter?, en nummer één met de LP „Close to you". In alle Amerikaanse jaaroverzichten nemen de Carpenters zeer hoge posities in, o.a. de eerste plaats bij de duo's en de „easy listening"-lijst. Ook ontvingen zij de 1971 Trend setter Award van Billboard voor hun melodieuze en har monieuze rockmuziek. Lynn Andersonn staat In de Nederlandse hitlijsten zeer hoog genoteerd met de single „Rose Garden". Het Is voor het eerst sinds vele maanden dat een zangeres zo hoog genoteerd staat. Onlangs was Opa Keessie te zien In de Eddy Ready Go-show. Het werd een verrassend debuut van deze hippe AOW-er met de Nederlandse versie van „Grandad" (met één d), een nummer dat wekenlang op de eerste plaats van de Engelse hitparade stond in de uitvoering van Clive Dunn. Opa Keessie wil voor geen enkele prijs zijn ach ternaam bekendmaken uit vrees voor een van hogerhand op te leggen verlaging van pensioen. We kunnen alleen verklappen dat hij familie bij de radio heeft Het lt eigenlijk een merkwaardige zaak met de Engelse groep The Strawbs. In de afgelopen drie jaar bouwde ze in eigen land een prachtige carrière op en overal waar de Strawbs optreden zijn de zalen uitverkocht. En toch doet het vijftal jongens dat onder de naam Strawbs opereert bijna geen concessies aan het publiek. Hun popu lariteit groeide vooral door drie el pees, een 125-tal radiouitzendingen, waaronder een eigen programma, en 'een 40-tal televisie-shows. Het merk waardige is dat de Strawbs ondanks hun grote schare fans, tot nu toe nog maar één, en dan ook nog bescheiden hitje scoorden met de single: ,,The man who called himself Jesus". De Engelse popcritici zijn erg enthousiast over de onlangs uitgebrachte langspe- lër „Just a collection of Antiques en Curios". Volgens hen staan er op deze elpee verschillende gepatenteerde hits, maar dat zal de toekomst wel uitmaken. Eerst even iets over de vijf jongens van de groep. Leider en oprich ter is Dave Cousins: hij is de grote motor van het geheel en óók als com ponist staat hij z'n mannetje. Zijn songs komen voor op het repertoire van o.a. Jack Jones, Lonnie Donne- gan, en The Johnstons, en de laatste elpee van de Strawbs bevat voorname lijk zijn composities. Als misicus had hij ëens de faam één van de beste Britse banjo-spelers te zijn. Nu geeft hij de voorkeur aan akoestisch'e-elektri- sche gitaren, dulcimer en zang. Tony Hooper is naast Dave de enige origine le Strawb. Dit tweetal speelt al samen sinds de eerste schoolband en ook To ny componeert zelf songs. Hij neemt bij de Strawbs zang, akoestische gitaar en tamboerijn voor zijn rekening. Dan komt Rick Wakeman, volgens het toon aangevende Engelse blad The Times ,,dé ontdekking van de Engelse' popwe reld in 1970". Rick bezocht het Royal College of Music en heeft dus een ge degen klassieke opleiding genoten. Strawbs-producer Tony Visconti ontdek te Rick in een pub en liet hem enkele sessies doen met de groep. Dit draai de uit op een kontrakt en Rick werd in zijn nog korte Strawbs-periode zelfs de lieveling van het Engelse popvolk je. Zijn klasse wordt voldoende geïllustreerd door de opmerking van ex-Nice organist Keith Emerson (nu Emerson Lake en Palmer), dat hij in Rick zijn meerdere erkent. Rick Wakeman bespeelt overigens het orgel en de piano. Een nieuweling in de groep is John Ford, afkomstig van Velvet Opera en- bassist-zanger. De vijfde man is ook een nieuwe aanwinst: Richard Hudson. Hij tekent bij de Strawbs voor de prestaties op conga drums, cimbaal en sitar en heeft ook een aandeel in de zang. Oorspronkelijk als de Straw- berry Hill Boys met Bluegrass gestart, schakelde de groep o.a. door verschil lende wisselingen in de bezetting gelei delijk over naar de, op folk-rock geo riënteerde muziek, doorspekt met vla gen klassiek waar uiteraard pianist Rick Wakeman Wel meer van zal we ten. Net voordat de Strawbs begin van dit jaar een tournee langs verschil lende Nederlandse zalen maakte met succes overigens werd op het AenM-label een nieuwe Strawbs-LP op genomen, die we eerder al noemden: „Just a collection of Antiques en Cu rios". De opnamen werden gemaakt tijdens een concert in de Queen Elisa- beth Hall te Londen en de LP is dus „live". Ondanks dat is de technische en sterio-kwaliteit van het album bij zonder goed en verraadt alleen af en toe het applaus tussen de verschil lende tracks dat de plaat niet in de studio is opgenomen. Vijf van de zes nummers zijn geschreven door Dave Cousins, alleen het instrumentele „Temperament of mind" is van Rick Wakeman. De sfeer die de 'elpee uita demt is een mengsel van folk, rock en klassiek, terwijl ook Indiaanse invloe den doorklinken, vooral in het num mer „Fingertips", waar Richard Hudson vaardig met de sitar om- omspringt. „The Antiques Suite" duurt maar liefst 12 minuten en 13 seconden en bestaat uit vier delen: „The rea- per", „We must cross the river", „An tiques and curios" 'en „Hey, it's been a long time". Vier delen die als de vier wielen van een auto bij elkaar passen en samen een fraai werk vor men, zowel qua muziek als qua tekst. Het eerste nummer van de elpee „Martin Luther Kings Dream" brengt dezelfde boodschap als ook de grote negerleider altijd probeerde te bren gen. „Spreek alleen door woorden en niet met het zwaard, schud de hand van je broers, enz." Een fijn nummer dat op single uitgebracht stellig grote dingen kan gaan doen. Bijzonder sterk drikx, gevolgd door m'ensen als Eric Clapton, George Harrison en in Neder land Eelco Gelling, de sologitarist van Cuby en de Blizzards. Met behulp van trapschakelaars pedalen, knoppen en echo- en nagalmapparatuur kunnen thans de meest vreemdsoortige effe'c- ten worden bereikt met de gitaar, ef fecten waarvan de schepper misschien nooit gedroomd zal hebben. Welke mo gelijkheden de gitaar, zowel on- versterkt en versterkt biedt, kan men horen op de elpee „The fantastic sound of guitars unlimited", welke de zer dagen door Phonogram op de markt is gebracht (DECCA PFS 4201). Een bijzonder goede elpee, niet in de eerste plaats wat de fantastische stere o-opnamen betreft (phase 4 stereo, een gepatenteerde uitvinding van DECCA) maar óók qua arrangementen van de hits. Enkele titels: House of the rising sun", „Bridge over trouble wa ter", „Come together", „Ob-la-di, ob-la-da", „Let it be", „A whiter sha- de of pale", „United we stand" en „Raindrops keep fallin' on my head". Stuk voor stuk nummers waarin de gitaar al dan niet begeleid door or kest, de hoofdrol vervult en laat horen dat het een volwaardig instrument is, dat niet onder hoeft te doen. voor ,,ge- rennommeerde muziekinstrumenten" als piano en viool. Vraag: „Wie weet waarom in Span je de vuilnisophaler composities van Mendelsshohn fluit?" Antwoord: „Om dat de heer Waldo de los Rios daar een enorme populariteit geniet en zijn platen klassieke werken die op het moderne publiek zijn afgestemd er met bosjes tegelijk verkocht worden!" Wie is deze Waldo de los Rios? Een soortement Rick van der Linden, de organist-arrangeur van Ekseption? Of toch niet? Het antwoord hierop zou moeten luiden: eigenlijk wel, maar er gens ook weer niet. Vaag maar waar. Want Waldo de los Rios is in de - eerste plaats een. stuk ouder dan Rick, namelijk al 35 jaar. Wel leerde ook hij al vroeg met de piano omgaan. Als zoon van een musicus en Martha de los Rios, toendertijd. een der belan grijkste vertolksters van de Argen tijnse volksmuziek, begeleidde Waldo zijn moeder al op zeer jeugdige leef tijd op de piano tijdens toernees door Zuid- en Centraal-Amerika. En van haar stamt ook zijn voorliefde voor folkloristische muziek. Veertien jaar oud in '49 ging Waldo voor de eerste maal naar het nationale Carlos Lopez Buchardo conservatorium te Buenos Aires, waar hij slaagde én de le raarsbevoegdheid haalde. Zijn verdere scholing was voor 'een groot deel te danken aan Alberto Ginastera en later aan Teodoro Fuchs. In dezelfde tijd voelde Waldo zich aangetrokken tot de „grammofoonplaat en alles wat er zo al mee te maken heeft". Zo speelde hij in zijn studietijd vaak met micro foons en andere elektronische opname systemen. Tijdens zijn diensttijd kreeg hij de gelegenheid om de folklore van het land intens te beleven én zette hij Noord- Centraal- en Zuid-Amerika als deze muziek op de plaat, hetgeen zijn eerste succes werd. Amper 25 jaar oud genoot hij al grote bekendheid in Noord- Centraal- en Zuid-Amerika als componist-arrangeur-producer-pianist. En lang duurde het daarom niet of nij kreeg opdrachten tot het compone ren van filmmuziek bij specifiek Zuid- amerikaanse films, in 1962 besloot Waldo naar Europa te gaan. Hij vestigde zich in. Spanje, waar hij door Hispavox gecontracteerd werd. Hij componeerde er de muziek voor talloze musicals en ging zich ook bezighouden met arrangeren en componeren voor artiesten in het populaire genre, zoals Raphaël, Angeles, Mari Trini, Pekeni- kes, Maria Ostiz, Karina Spanjes ver tegenwoordigster op het begin april te houden Eurovisie Songfestival in Dub lin) en Miguel Rios („Song of joy") die beurtelings de Spaanse toptien be heersten. De elpees van Waldo zijn inmiddels uitgebracht in meer dan veertig landen waaronder Amerika. In klassieke meesterwerken zal men slechts zelden de gitaar horen. Mis schien een enkele maal zacht tokke lend op de achtergrond, maar bijna nooit als hoofdinstrument in een sona te of symphonie. De gitaar telde vroe ger immers nauwelijks mee: het was een leuk begeleidingsinstrument voor zangers of zangeressen, maar daar hield het wel mee op. Wanneer we nu de knop van de radio of televisie om draaien, is vaak het eerste geluid 'dat onze oren bereikt afkomstig van die zelfde gitaar, het instrument dat thans een der voornaamste is van de gehele lichte muziek. Zelden zal een muziek instrument in zo'n korte tijd zo'n gro te opgang hebben gemaakt als dit dik buikige, van zes snaren en een gat voorziene apparaat. Eigenlijk begon de bloeiperiode van de gitaar pas na de tweede wereldoorlog, toen er vooral in het geteisterde Europa, waar orkesten 'en bands opeens schaars bleken, groot gebrek was aan goede dansmuziek. Jongens konden zich destijds goedkoop een gitaar aanschaffen en het leren bespelen van dit instrument bleek niet al te veel moeilijkheden op te leveren. Zo ontstonden de eerste bands, waarin de gitaar ófwel een hoofdrol speelde, ófwel op gelijke hoogte stond met an dere instrumenten. Een heel grote vooruitgang boekte de gitaar toen het geluid meervoudig via versterkers kon worden weergegeven: de elektrische gitaar begon zijn intrede te doen. Er was van dat moment af geen houden meer aan. Er ontstonden steeds meer groepen, tot er in West-Europa „in bijna elke straat" een band te vinden was. Grote pioniers op dat gebied wa ren The Shadows, The Fentures, The Moonshots en in ons eigen land De Maskers, de Jay-jays en vul zelf maar verder aan. Thans hoort men nauwe lijks meer iets van deze groepen, die grotendeels weer uit telkaar zijn geval len, op een enkele uitzondering na, zo als de Engelse Shadows. Maar de gi taar is niet verdwenen, heeft daarente gen zijn positie op de muziekmarkt nog aanzienlijk versterkt dankzij beat, blues, soul, rock en underground. Wel is er ondertussen veel meer gedokterd aan de klanken, dié aan de gitaar ont futseld kunnen worden. Een groot voorbeeld van de vele mogelijkheden van gitaarmuziek gaf wel Jimmy Hen- is het laatste en instrumentele num mer van de A-kant: „Temperament of mind". In dit nummer doet Wakeman werkelijk grandioze dingen met de pia no en bewijst hij op dat gebied niet te hoeven onderdoen voor welke concert pianist dan ook. Op kant twee staan drie nummers: „Fingertips", waarin de sitar het voornaamste deel voor zijn rekening neemt, „Song of a sad little girl", met een lieflijke tekst, en last but not least „Where is this dre am of your youth?", een nummer dat ruim negen minuten duurt zonder een tonig te worden. De Strawbs bewijzen op deze langspeler hun allround-heid in meerdere muzikaliteiten, van klas siek tot zelfs de heavy-stijl. De groep is gebrand op een doorbraak op het Europese vasteland en de toemee door Nederland werd het begin. De andere landen zullen onvermijdelijk moe ten volgen. Zonder twijfel is hij momenteel de be langrijkste arrangeur in de Spaans sprekende landen. De los Rios' laatste elpee „Sinfonias" is de best verkochte langspeler in Spanje en Zuid-Amerika; op deze elpee worden arrangementen gebracht van klassieke' werken van Schubert, Mozart, Brahms, Tchai- kovsky en Beethoven. Het heeft er alle schijn van dat ook Nederland thans in de ban van Waldo de los Rios is geko men. Dacht men bij platenmaatschap pij Negram de plaat slechts te hoeven importeren, spoedig moest men echter overgaan tot een eigen persing door de sterk toegenomen vraag naar deze LP. Radio en televisie hebben daarbij bovendien de aandacht gevestigd op de ze plaat, door hem regelmatig te draaien. Vooral de jeugd blijkt te wor den aangesproken door de muziek van Waldo, zodat voor de zoveelste maal is aangetoond dat rock, pop, klassie ken en lange haren in één rijtje kun nen staan. Tenslotte: Billboard's Ritchie Yorke raadde aan het album op te nemen in de kollekti'e van Léd Zeppelin, Beatles en Procol Haruml. datde LP van Euson nu bijna klaar ls? De als een komeet omhoog- geschoten zanger gaat deze zomer naar het songfestival van Sopot in Polen. datde single „Burnlng brldges" van Mike Curb steeds beter gaat lopen, ondanks een stilstand In de plugging? datde verkoop van „Seasons" In Japan nu al meer dan 200.000 exemplaren is? datMireille Mathleu volgens de Duitse liefhebbers de beste buiten landse zangeres In 1970 Is geweest? De LP „Mireille-MIrellle", die ook in Nederland dergelijke verkoopcijfers haalt dat 'n plaats op de LP-toplijst gerechtvaardigd zou zijn, neemt de 2e plaats In op de jaarlijkse lijst. Haar nieuwe plaat „Merci Mireille", waarop Franse, Duitse en Engelse titels staan, zal het succes van de vorige zeker nog overtreffen. Onlangs werd In ons land „Le club de Mireille" opgericht, met de grote voorvechtster mej. C. Dreumer als presidente. Onder dezelfde naam geeft deze fanclub een zeer goed verzorgd clubblad uit, dat bijzon dere Interessante Informatie geeft over erelid Mireille Mathleu. Het adres is: Passeerdersgracht 34, Amsterdam, datzanger James Lloyd in België erg populair Is? Hij stond er op de tiende plaats op de ranglijst van „de beste artiest van 1970", terwijl zijn grote nummer-één hit „Keep on smillng" zelfs tot de op één na beste song van het afgelopen Jaar werd gekozen. de Nederlandse groep Panda onlangs een nieuwe single heeft uitgebracht met grote hitkansen? De titel luidt: „Stranger"; op de flipside staat „Medicine man". Lekker vlotte muziek die goed zal aanslaan. Humble Pie een voor de groep belangrijk jaar prachtig heeft afgesloten? Hun grote Amerikaanse toernee, die overal uitste kende kritieken ten gevolge had, werd besloten met een con cert In Madison Square Garden voor 20.000 enthousiaste men sen. Na de volledige come-back In 1970 wordt dit jaar een doorbraak naar de top verwacht van Humble Pie. De groep heeft toegezegd binnenkort ook naar Nederland te komen voor een toernee. Supertramp, het progressieve roek-kwintet uit Engeland, da muziek componeerde voor de nieuwe speelfilm „Fegefeuer" van Haro Senft? De eerste LP „Supertramp" kreeg uitsteken de kritieken in de Engelse pers. Booker T. Jones getrouwd Is met Prlscllla Coolldge, één van de Mad Dogs Engllshmen? Samen met haar zal hij in de len te een LP voor A M opnemen, wat tevens zijn zangdebuut zal betekenen. dat dat

Soester Courant | 1971 | | pagina 17