-'--•i*^KH9!PRn9Rmnmm!m!!!iPHfl!H4!!!!!!0P!!H!|!^^ Vrijdag 5 maart 1971 i»"ib,49e jaargang no. 18 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2568 - Postgiro 126156 Duivenvereniging „De Vriendschap" Het oog gericht op de Nixon-doctrine NAAR ÉÉN VOLKSPARTIJ Hoogste punt van nieuw kerkelijk centrum in het Soesterveen bereikt 25 jaar Voormalig Verzet Nederland van de afd. Baarn en Ommelanden van de Nationale Federatieve Raad Soester inwoner in Baarn verdronken Verkoopbeurs Stichting Peuterspeelzalen mooi succes SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal 4,25. Bulten Soest per kwartaal f 7,50 Verschjjnt iedere dinsdag en vrijdag De 25 bezwaarden tegen de bouw van het club-feestlokaal aan de Nachtegaal- weg menen gedeeltelijke oplossingen te hebben gevonden voor de problemen. De vijf en twintig bezwaarden tegen de bouw van een club-feestlokaal door de postduivenvereniging „De Vriendschap" op een terrein aan de Nachtegaalweg, op de plaats van de vroegere kleuter school Prinses Marijke, blijven bijzon der actief in het zoeken naar mogelijk heden de geplande bouw op de door B. en W. voor te stellen plaats teniet te doen. Begrip is er echter bij de 25 bezwaarden van de Nachtegaal-, Pelikaan- en Vin- kenweg voor de leden van „De Vriend schap" die over een eigen home wensen te beschikken en reeds enkele jaren Vanaf haar oprichting heeft D '66 ge tracht een onafhankelijke groepering te blijven temidden van de reeds gekleur de politieke partijen. Deze zesenzestigers hadden „vernieuwing" in hun vaandel geschreven, waardoor zij automatisch meer in het linkse hokje dan in het midden of rechts gerangschikt werden, maar zelf poogden zij zich onafhankelijk te blijven opstellen. Bekend is nog wel een openbare discussie tussen de voorzit ster van de V.V.D., mevrouw Van So meren en D '66-fractieleider Van Mierlo, waarin deze laatste op een vraag met moeite toegaf dat als hem nu het pistool op de borst werd gezet om te moeten kiezen, dat hij dan misschien het meest aan de P.v.d.A. zou denken. Nu is dat pistool dan gericht, maar het werd getrokken met het oog op de na derende verkiezingen en het was gericht door partijbestuur en congres van de P.v.d.A., dat vervolgens D '66 voorstelde om, samen met de P.P.R., tot een stem busakkoord te komen op een kort geza menlijk programma. En D '66 hééft ge kozen, voor dit akkoord met de beide progressieve partijen. Van Mierlo noem de het zelf wel een „krankzinnig avon tuur", hetgeen bewijst dat D '66 van zichzelf verwonderd is dat het hiertoe is gekomen. Dat is dan zo'n uitvloesel van het pragmatisme waarmee deze par tij schermt. Partij inderdaad, geen be weging meer, want het heeft nu tenmin ste duidelijk partij gekozen. Het gaat nu een bepaalde, gekleurde politiek be drijven en pogen om met de twee an dere partijen, een politieke macht te vormen, teneinde een aantal staatsher vormingen te bereiken. Want P.v.d.A. en P.P.R. hebben in feite het programma van D '66 aanvaard en de beleidsnota van D '66 gebruikt voor een regerings programma. Dit akkoord kan leiden tot één voor uitstrevende volkspartij. Dat nu op zichzelf zou zeker bijdragen tot een verduidelijking in ons partijensysteem. Aannemend dat die volkspartij er in derdaad zou komen, dan krijgen we, ter zijner tijd, een flinke progressieve groepering. Daarnaast of daartegenover het reeds samenwerkende confessionele blok en een middengroep met V.V.D. en D.S. '70. Daardoor zou dan tegen over een regeringsmeerderheid van een der blokken altijd een alternatieve re gering gesteld kunnen worden. Maar gezien de immer zozeer verdeelde opvattingen in het Nederlandse volk, die altijd weer tot versplintering leiden, zou dit toch wel weer eens een van die staatsrechtelijke droombeelden kunnen zijn van D '66. Waarom zou thans wel lukken wat de P.v.d.A. bij haar op richting in 1945 al bedoelde maar haar niet is gelukt? Zeker, de tijden en in zichten veranderen, maar de kritische zin van de gemiddelde Nederlander daarom nog niet. De afgelopen jaren zo sterk optredende versplintering tot 80 partij en heeft on getwijfeld grote nadelen, maar of we nu zo gelukkig .gelukkiger zouden moeten zijn met een paar grote blokken is nog de vraag. Hoe groter de blokken, hoe machtsbewuster, om niet te spreken van machtswellustiger. Hetgeen dan weieens een nadeel kan blijken te zijn voor de zuiver democratische gang van zaken. Dat bestrijden natuurlijk alle democra ten die nu zo ijverig die grotere mach ten nastreven. Doch zij blijven maar gewone mensen, die dan niet op zullen kunnen tegen de grote macht die zij argeloos steunden, uit angst of onver mogen of wat dan ook. Zelfs nu is dat in de meeste partijen al zo. Nu heeft D '66 nog met overgrote meer derheid de mogelijke ontwikkeling van het akkoord naar één grote volkspartij aanvaard. Maar juist die D '66-ers zijn kritisch ingestelde mensen, die al een eigen partij vormden omdat zij niets zagen in een van de bestaande partijen. Nu gaan zij zich ermee associëren, uiter aard in de hoop dat door hun kritische zin die volkspartij zich vooral naar hun ideeën zal gaan opstellen. Doch dan komen ook de andere com ponenten van dit verband zich aandie nen, delen waarbij zij zich aanvankelijk niet thuis voelden. Anders hadden zij zich daarbij aangesloten en geen eigen partij gevormd. Kritisch ingesteld als de leden van D *66 juist willen zijn, zal hun kritische opstelling zich ook dan zeker laten gelden. Waarmee ik maar wil zeg gen dat de kiem voor de geboorte van een nieuwe partij reeds gelegd wordt tegelijk met dit akkoord. Hoe enthou siast men er nu ook over doet. Maar voor de aanstaande verkiezing is ier nu -tenminste iets meer duidelijkheid. Dat op zichzelf is een goed ding. Maar wij zien ?iog niet. dat het over vier of «cht. jaar nóg duidelijker voor de kie ner zal zijn geworden. wachten op de realisering hiervan. Niet echter op de plek die door B. en W. zal worden voorgesteld is de unanieme me ning van de bezwaarden. Door de be zwaarden wordt echter mede gezocht naar een oplossing en inmiddels is reeds een aantal suggesties gedaan. Met het schrijven van 21 februari j.1. is een nieuwe brief gericht aan B. en W. met een nieuw voorstel om de postdui venvereniging onder te brengen in het huidige P.V.O.-lokaal aan de Beetzlaan, waardoor de bezwaren der bewoners voor een groot gedeelte zouden worden weggenomen en tevens de postduiven vereniging geholpen zou zijn, aangezien dan niet aan de raad zou behoeven te worden voorgesteld een renteloos voor schot ter beschikking te stellen, de grond op de eerder bestemde plaats niet be hoeft te worden opgehoogd en de bewo ners hun zondagsrust en privacy zullen behouden, terwijl de gevreesde waarde vermindering der huizen ongedaan zal zijn gemaakt. De inhoud van de door de bezwaarden gezonden brief d.d. 21.2.-71 luidt als volgt „Geacht college, Betreft het geven in erfpacht van ca. 750 m2 grond aan de Nachtegaalweg voor bouw club-feestlokaal postduiven vereniging „De Vriendschap". Bij toeval vernamen de 25 bezwaarden tegen de bouw van het postduivenver enigingslokaal dat er reeds vergevorder de plannen bestaan voor de bouw van een nieuw oefenlokaal voor de muziek vereniging PVO, dit in verband met de enorme ledenaanwas, die repetities in het huidige lokaal aan de Beetzlaan on mogelijk maken. Gedachte nieuwe plaats voor een groter PVO-lokaal zou zijn „De Schans" bij de brandweerkazerne. Tijdens een gesprek met de voorzitter van PVO, de heer K. W. Jaarsveld, Kostverlorenweg 3, werd bovenstaande door hem bevestigd en deelde hij ons tevens mede dat reeds een gesprek, waarbij o.a. de bouwtekeningen werden besproken, met de burgemeester van Soest had plaatsgevonden en dat men hoopte nog dit jaar de bouw van het nieuwe lokaal te kunnen realiseren. U begrijpt waar de bewoners van Nach tegaalweg, Vinkenweg en Pelikaanweg naar toe willen, namelijk het oude PVO- lokaal bestemmen voor De Vriendschap, hetgeen een groot deel van de bezwaren van de protesterenden zal opheffen en tevens voor De Vriendschap een oplos sing van de financiële problemen kan betekenen, aangezien het voor de nieuw bouw noodzakelijk door de gemeente Soest te verlenen .renteloze voorschot dan achterwege kan blijven, daar het PVO-lokaal eigendom van de gemeente Soest is en daarom tegen een redelijke prijs aan De Vriendschap verhuurd kan worden. De huidige gedachte bouwplaats voor het postduivenlokaal zou dan de door de bewoners gewenste bestemming van kinderspeelplaats kunnen behouden. Wij hopen met bovenstaande voor zowel de problemen der Vriendschapleden als de bezwaarden tegen de geplande bouw een- gedeeltelijke oplossing te hebben gevon den. Uw berichten gaarne tegemoet- ziende". Met spanning wachten thans de 25 be zwaarden de reactie van B. en W. af. Onder grote belangstelling werd maan dagmiddag de vlag gehesen op het Ker kelijk Centrum van de Hervormde en Gereformeerde gemeenten in Soest, dat gebouwd wordt in het Soesterveen aan de Dalweg, hoek Veenbesstraat. Het hoogste punt van deze bouw was be reikt. Ruim vijf jaar geleden hebben gerefor meerden en hervormden samen het plan voor de bouw van deze kerk opgezet. Uit vrijwillige bijdragen bracht men 100.000,bijeen. De rest van het beno digde bedrag werd via een lening ver kregen. Samen zal men de kerk gebrui ken en ook samen zal men het finan cieel „runnen". De Kenemans, voorzitter van de bouwcommissie heette alle belangstel lenden welkom en sprak zijn vreugde uit, dat veel eerder dan verwacht werd, de bouw al zover gevorderd was. Architect Van Wijk, de ontwerper van de kerk, vertelde in 't kort hoe het oor spronkelijke vage plan de vorm kreeg van het gebouw dat nu in aanbouw is. De kerkzaal bevat 200 zitplaatsen, maar kan door het verschuiven van een wand, aan 380 mensen plaats bieden. De bovenzaal is bestemd voor de jeugd en kan voor de vele jeugdactiviteiten gebruikt worden. Het moet een tehuis worden voor alle mensen van het Soes terveen. Ds. Wildschut (Ger.) vergeleek de ker kenbouw van vroeger, met zijn hoge, boven alles uitstekende torens en die van nu. Nu is dat andersom met al die hoge flatgebouwen om ons heen. Wij wo nen weer in een „nederige" hut. Ds. Jac. Smit (Herv. Gem.) hoopte dat men samen zou mogen werken tot heil van de Soestergemeenschap en dat dit kerkgebouw daarvoor gebruikt zou wor den. De heer Verwey van de Soester Bouw maatschappij, dankte voor het „pannen- bier", dat in de vorm van een enveloppe met inhoud dankbaar door alle werkers in ontvangst genomen werd. De grondslag van Amerika's buiten lands beleid vormt een theorie die als Nixon-doctrine bekend staat. De pre sident van de Verenigde Staten verdui delijkte dit in een lange rede over de toestand van de wereld, juist op een moment dat die leer in Vietnam op de proef werd gesteld. Er was Nixon dit keer erg veel aan ge legen duidelijk te maken dat men niet moet denken dat de V.S. zich voortaan niet meer zullen bemoeien met dingen buiten hun grenzen. Met name waar schuwde hij feller dan tevoren dat Amerika niet werkeloos zal toezien als een of andere mogendheid lees Rus land tracht een dominerende positie in het nabije oosten op te bouwen. En dat niemand er op moet rekenen dat de Amerikaanse troepen spoedig geheel en al uit Europa zullen verdwijnen; eveneens een aan de Sowjet-Unie ge richte boodschap. In beide zaken geldt echter tevens wat Nixon ook zei: dat de V.S. in hun be moeienis niet verder zullen kunnen gaan dan de binnenlandse publieke opi nie verdraagt. Hij heeft duidelijk van Johnson geleerd dat de president wel iets kan doen waar de natie niet hele maal achter staat, maar dat die presi dent in een onhoudbare positie komt als hij in het geheel geen geloof en steun meer bij de bevolking vindt. Johnson heeft dit droevig ervaren met zijn Vietnam-beleid en hier past Nixon zijn doctrine ook het duidelijkst toe: de V.S. helpen, akkoord, maar slechts in zoverre de belaagde vriend zich zelf niet kan helpen. En de Amerikaanse hulp is er vooral op gericht dit ver mogen zich zelf te helpen op te vijze len. Dat wil in dit geval zeggen dat Zuid- Vietnam voornamelijk wordt geholpen zoveel sterkte te ontwikkelen dat het op eigen kracht de strijd kan voeren. Of en in hoeverre deze opzet is ge slaagd moet nu tijdens de expeditie in Laos bewezen worden. De berichten over het offensief zijn tot dusver niet al te optimistischDe tegenstand schijnt sterker en doeltreffender dan was verwacht. Voor Zuid-Vietnam is dit een examen. Slaagt de expeditie in Laos, dan wil dit zeggen dat ze voortaan hun boontjes zelf kunnen doppen en dat de Ameri kanen ook al is er geen akkoord be reikt, met gerust hart en eervol van het slagveld kunnen verdwijnen. Maar als de Zuidvietnamezen voor hun examen niet slagen, wat dan Volgen» de Nixonleer zou men dan in Wash ington moeten zeggen: „jammer, het i» niet gelukt" en dan maar smadelijk van het z.o.-Aziatische toneel verdwij nen. Wat ook moeilijk verkoopbaar zal blijken bij de publieke opinie. Dat wordt dan tevens het examen voor het Nixon-doctrine. KANJMAN 28 februari 1946 voldeden vele Baarnse ingezetenen, die gewerkt hadden in het aktieve verzet tegen de bezetter, aan de oproep tot het oprichten van een af deling Baarn en ommelanden G.O.I.W.N. Men keerde terug uit het duister en vol verbittering en afschuw uitte men de diep gestelde wens: Dit nooit meer. Dit nooit meer had haar betekenis in die zin dat zij, die goed en bloed feil had den gehad voor de onmedogenloze strijd tegen de wrede onderdrukker, er ge zamenlijk voor wensten te waken dat, zo er ooit weer zulke toestanden zouden ontstaan, onze jeugd niet zo onvoorbe reid komt te staan als wij in 1940-1945. Het ontredderde vaderland kende vele dappere gezagsgetrouwe Nederlanders, die er niet in konden en wilden berus ten, dat ons volk tot iedere prijs tot een slaafse gemeenschap werd gedwongen, om maar niet te spreken van de hand en spandiensten die aan de vijand ver leend werden door vele ontredderden. Ons volk was niet op een oorlog inge steld en kon zijn houding moeilijk be palen tegenover de bezetter. Wij waren niet geestelijk weerbaar. België daarentegen had een harde leer school gehad in de jaren 1914-1918. Dienaangaande is het te verklaren, dat het aantal slachtoffers in de verzets kringen van onze zuiderburen beperkt bleef door verraad en ongelukkige uit komsten. In ons land kampten wij met grote on kunde en grove onvoorzichtigheid, het geen vele goede Nederlanders het leven heeft gekost in hun anthousiasme zich verdienstelijk te maken voor hun vader land en door hun gevoel voor vrijheid en rechtwaardigheid. Wat wilde het voormalig verzet Neder land na de oorlog? Zij besloten de nabestaanden een recht te doen wedervaren voor een menswaar dig bestaan en op te treden als men hierin in gebreke zou blijven. Zij besloten dat de jongeren nooit on voorbereid mochten komen te staan ln dergelijke onoverzichtelijke toestanden. Zij besloten schouder aan schouder te gaan staan op de bres voor onze demo- kratie. Spoedig zou echter blijken, dat de ver deelsleutel ook deze groep niet onge moeid zou laten en velen keerden terug naar hun beslotenheid of konden het zakelijk niet meer opbrengen. De splijtzwam woekerde onder vrien den, waarvan velen de dood getrotseerd hadden om te werken aan een betere verhouding in het naoorlogse Nederland. Zou alles vergeefs zijn geweest ondanks woord en geschrift? Het antwoord daarop was neen. Een groepje idialisten wilden niet van wij ken weten en handhaafden zich en niet zonder succes. Na enige jaren hard werken heeft de afdeling zich zelf overtroffen en groeide uit tot een zeer aktieve afdeling, die respekt afdwingt. Vele malen moest zij naar buiten treden voor haar leden en als vereniging. Vele malen heeft de afdeling van zich doen spreken door o.a. jeugdforums waar de geestelijke weerbaarheid in discussie werd gebracht met de jeugd. Zondag 28 februari bestond de afd. Baarn en ommelanden van het Voorma lig Verzet 25 jaar. Wij wensen haar nog vele jaren toe en veel nuttig werk. Zaterdagmorgen is de Soester inwoner W. C. J. Ederveen (62) in de Eem bij Baarn verdronken. De ongerust gewor den familie stelde de politie in kennis van het feit dat de heer van E. niet was thuisgekomen. Het slachtoffer was 's morgens naar zijn boot gegaan, welke gemeerd lag bij het theehuis „De Water molen" tussen Baarn en Eemnes. 's Middags werd het stoffelijk overschot aldaar gevonden. Men vermoedt dat de heer E. is uitgegleden. Ook acht men het niet uitgesloten dat hij onwel is gewor den. Het slachtoffer kon niet zwemmen. Uit een door de politie ingesteld onderzoek blijkt dat er van een misdrijf geen sprake is. De verkoopbeurs, georganiseerd door de Stichting Peuterspeelzalen in Soest, op vrijdag 26 en zaterdag 27 februari jl. heeft het mooie bedrag van 1000, opgeleverd. Gezien dit prachtige resul taat ligt het in de bedoeling volgend jaar wederom een dergelijke verkoop beurs te houden. Dezelfde plaats nu De Middel wijkstraat met „Gouden Ploeg", vyftig jaar geleden

Soester Courant | 1971 | | pagina 1