,lf. Soest toen - Soest nu fes ZIEKENAUTO TELEFOON 5981 Noorderweg 23 v.v.v. Een week uitstel voor kraker pand Molenstraat Welfarewerk" in Molenschot Boomplantdag voor de scholen van Soest en Soesterberg Kippendiefstal Algemene jaarvergadering Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Auto in beslag genomen R.K. Vereniging „Het Wit-Gele Kruis" Het oog gericht op zinloos onderzoek HET EINDE VAN ROLLS R0YCE? L -'--y Baarnse Autoclub Dinsdag 9 maart 1971 49e jaargang no. 19 48 soesterIToorant Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Uitgave s Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, S oest Tei. 2566 - Postgiro 126156 Tot de uitspraak van de rechtbank vrijdag a.s., kan Henk Kuyper „ongestoord" wonen in het door hem gekraakte pand aan de Molenstraat. Dit was het voor hem voorlopig gunstige resultaat van het kort geding dat hij via zjj advocaat, mr. M. D. Ph. van der Werf, tegen de gemeente Soest aanspande. Joseph" Mr. L. H. Quant, sprekend namens de gemeente, voerde aan dat de gemeente een. evenwichtig woningbeleid voerde. In soortgelijke gevallen werd steeds pre cies zo opgetreden. Voor de nu in het geding zijnde groep woningen is bij het ministerie een ver gunning tot „krot-aanwijzing" aange vraagd. Men zit als het ware om de be slissing van het ministerie te springen. Komt deze vergunning echter niet af, dan nog krijgt de huidige illegale be woner het huis niet toegewezen. Van de ongeveer 850 woningzoekenden valt 10 onder de urgentie-gevallen. Ook H. Kuyper behoort daartoe, maar hij staat niet boven aan de lijst. Mr. v. d. Werf bestreed het optreden van burgemeester en wethouders op meerdere punten. Volgens artikel 23 van de woonruimte wat kan alleen de bur gemeester een bevel tot ontruiming ge ven. De lastgeving het huis aan de Mo lenstraat te verlaten is echter een last geving van burgemeester en wethouders. Deze lastgeving is dus niet wettig en derhalve ongeldig. Op een vraag van de president van de rechtbank, prof. mr. V. Dijk, waarom B. en W. deze lastgeving hebben onder tekend, moest mr. Quant het antwoord schuldig blijven. Mr. v. d. Werf stelde in verband hier mede dat het mogelijk zou zijn, dat de burgemeester in het college van B. en W. tegengestemd zou kunnen hebben. Woonruimte beleid Wat het woonruimte beleid van de ge meente betreft, merkte mr. v. d. Werf op, ligt er weliswaar op het ministerie een aanvraag deze woningen te mogen slopen, maar deze vergunning is nog niet afgekomen. Bovendien, aldus mr. v. d. Werf, zijn de woningen goed en stevig gebouwd. Ze zijn alleen door de woningbouwvereniging „St. slecht onderhouden. De woningcommissie, bestaande uit be woners van deze huizen, heeft reeds vijf maal het bestuur verzocht een vergade ring te beleggen, omdat zij het met het gevoerde beleid niet eens zijn. Tot nu toe echter zonder resultaat. De vereniging heeft de plicht de wo ningen te onderhouden. De woning van mijn cliënt, aldus mr. v. d. Werf, ver toont geen tekenen van verval. Soesterengweg Nauw samen met deze gehele zaak hangt echter het bestemmingsplan van de ge meente Soest voor deze omgeving. Ook dit plan heeft nog niet alle stadia van goedkeuringen doorlopen. Deze huizen aan de Molenstraat liggen midden In dit plan en zouden plaats moeten maken voor een weg en een stadspark. In plaats van als gemeentebestuur de bouwvereniging erop te wijzen, dat zij goede woningen dient te onderhouden, steunt dit gemeentebestuur het illegale optreden van de bouwvereniging, die de huizen laat verkrotten. Volgens de voor zitter van de bouwvereniging St. Joseph is het beter de woningen leeg te laten staan en onbewoonbaar te maken. Im mers bij goedkeuring van het plan Soesterengweg-stadsperk moeten de wo ningen t.z.t. toch ontruimd worden mr. v. d. Werf meent dan ook dat de ge meente in dit opzicht nalatig is. Woningzoekenden Volgens de nieuwjaarsrede van de bur gemeester, aldus mr. v. d. Werf, staan er in Soest 1280 woningzoekende inge schreven en niet 850, zoals nu wordt op gegeven. Ondanks alle nieuwbouw is het aantal woningzoekenden in het afgelopen jaar slechts met vijf teruggelopen. De ook door bouwvereniging St. Joseph gebouw de woningen in het Soesterveen zijn te duur, ook voor zijn cliënt. Deze nieuw bouw wordt dan ook in gebruik geno men door „niet-Soesternaren". Voor de „Soesters" moet men daarom zuinig zijn met de bestaande woningen. Bereidwillig Als de gemeente aanvoert dat, indien het huis verhuurt zou worden, een ander dan H. Kuyper voor deze woning in aanmerking zou komen, dan zal zijn cliënt, aldus mr. v. d. Werf, het huis direct ontruimen, indien iemand van de urgentie lijst wordt aangewezen. Maar zolang de gemeente geen „beleid' 18.00 uur, en van 19.00 tot 21.00 uur, en zondag 14 maart, van 12.30 tot 18.00 uur, in „Molenschot" een grote tentoonstelling met verkoop en verloting worden gehou den. Behalve van „Molenschot" is er ook werk tentoongesteld van andere inrich tingen en thuiszittende en liggende pa tiënten. De burgemeester van Soest heeft zich bereid verklaard deze expositie te ope nen. Doel en streven van deze aangele genheid is het grote publiek meer in zicht te geven in het „welfarewerk" en de bedoeling en het nut daarvan. Tevens om van de opbrengst nieuwe materialen aan te schaffen, die de cursisten bij hun werk gebruiken. „Winstbejag" is bij Welfarewerk uitge sloten, maar toch wordt gehoopt dat de De boomplanting voor de scholen in Soest zal gehouden wordèn op donder dag 1 april; voor de scholen op Soester berg op woensdag 31 maart. In Soest zullen de bomen geplant wor den op het terrein langs de Vrijheids- weg (te bereiken vanaf de Laanstraat). Het planten zal aanvangen om 9.30 uur. Na afloop zal in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat een filmvoorstel ling worden gegeven en aan de kinde ren een tractatie worden aangeboden. In Soesterberg zullen de bomen geplant worden langs de Kampweg, ter hoogte van de voetbalvelden. Ook hier vangt het planten om 9.30 uur aan. Na afloop van het planten worden de kinderen in het gebouw „De Hoeksteen" venvacht, fllwaar eveneens een filmvoorstelling zal worden gegeven en de kinderen een tractatie krijgen aangeboden, opbrengst zodanig zal zijn, dat de Zon nebloem er „wel bij zal varen", want u weet, ook bij de Zonnebloem is uw gulden een daalder waard. Verzuim dus niet deze unieke gebeur tenis met uw aanwezigheid en belang stelling te vereren. Steek voor alle zekerheid een „handje kleingeld" bij u. Wie „Welfarewerk" zegt bedoelt Zon- nebloemwerk. Een woord van een zo veel omvattende inhoud als alleen onze onvolprezén Zonnebloem heeft. Eén der belangrijkste facetten van dit werk is zieken, gehandicapten en be jaarden helpen en animeren tot creatief bezig zijn en daarmede gevoelens van moedeloosheid en minderwaardigheid (beiden aartsvijanden van bovengenoem de catagoriën van mensen) te verdrijven en in de plaats daarvan voldoening en vreugde te schenken. En natuurlijk viel Molenschot met zijn circa 200 bejaarden al direct onder de aandacht van de Zonnebloem. Zo startte dan op 16 maart 1970 aldaar de eerste cursus voor dit werk. Aanvan kelijk naar goed Hollands en Soester gebruik eerst de kat uit de boom kij kend met een dozijntje deelnemers, maar geleidelijk zich uitbreidende tot een 20- tal. Weinig zullen de beginnende leidsters hebben kunnen vermoeden welk een om vang dit werk zou nemen, zowel wat betreft het aantal artikelen, de kwali teit, de sortering als de smaak en de kunstzinnigheid. Een kleine greep uit de enorme sorte ring, brei- en handwerk tot smirna- kleedjes en kussens, ontbijtlakens en servetten in alle maten, borduurwerk en schilderijtjes (schattig voor kinderka mers), leerwerk, poppen, beesten, teveel om op te noemen. De beschikbare ruimte in „Molenschot" kan het niet meer bevatten en daarom zal op zaterdag 13 maart, van 10.30 tot voert (en in dit geval zou de gemeente de woonruimte van de bouwvereniging moeten vorderen) en niet accoord gaan met het „leegstaan", zolang is het een geschil tussen de bouwvereniging en H. Kuyper. Mr. v. d. Werf. verzocht de president zo mogelijk direct een uitspraak te doen, omdat het inmmidels 5 maart is, de da tum waarop zijn cliënt het pand dient te ontruimen. Mr. Quant gaf echter te verstaan dat, hangende de rechterlijke beslissing, geen maatregelen tegen deze illegale bewo ning zullen worden genomen. Hij vond wel dat het H. Kuyper be voordeeld zou worden, als hij het pand zou mogen blijven bewonen. Vrijdag a.s. om 10 uur zal de rechter uitspraak doen. M. v. K. (43), huisknecht in het Witte Huis. werd door de politie aangehouden omdat hij enkele kippen van zijn werk gever, zonder diens toestemming zou hebben medegenomen. Tijdens het ver hoor bekende hij zijn euvele daad, waar na hij naar huis werd gezonden. De algemene jaarvergadering van het VVV afdeling Soest, zal gehouden wor den op maandag 22 maart a.s. in café- restaurant „Soestdijk", Vredehofstraat 6 te Soest. Op de agenda staat ondermeer de verkie zing van bestruusleden. De aftredende be stuursleden, de heren J. van den Arend, W. C. Priem, H. J. Vos stellen zich her kiesbaar. Kandidaten kunnen tot voor de de aanvang der vergadering bij het bestuur worden ingediend. Agenda voor de maanden maart en april: woensdag 10 maart koffie-ochtend in Hotel Promenade te Baarn (10.30 uur); vrijdag 19 maart gewestelijke bridge drive in Harmeien; dinsdag 23 maart lezing door de heer Vink van de Neder landse Spoorwegen in zaal Brandpunt te Baarn (14.15 uur); dinsdag 13 april derde excursie naar de Bijenkorf in Eindhoven en de Tweka fabrieken in Geldrop; woensdag 14 april koffie-ochtend in Hotel v. d. Brink, Soesterbergsestraat, Soest (10.30 uur); dinsdag 20 april dia middag met muziek, over het onderwerp „Frankrijk en haar Kastelen". Zaterdagnacht werd de 23-jarige W. v. B. uit Soest, rijdend in zijn auto op de openbare weg, door de politie aangehouden. Van B. is de rijbevoegdheid ontzegd van 3. jan. '70 tot 1 juli '71. Zijn auto werd voor een technische controle in beslag genomen. Woensdag 17 maart a.s. wordt een le denvergadering gehouden in het gebouw „Majella", Molenstraat 11 te Soest. Aan vang 20.15 uur. Een van onze grootste concerns hecJ een onderzoek laten instellen naar di aantrekkelijkheid van Nederlandse elek trische apparaten, waaruit conclusies kunnen worden getrokken ten aanzien van de naam van het Nederlandse pro- dukt. Men heeft daartoe de produkten voorzien van de aanduiding „made in Holland". Het onderzoek liep op een te leurstelling uit. In de landen van de E.E.G. blijken vooral Fransen, Duitsers en Italianen een duidelijke voorkeur te hebben voor de produkten van eigen land. Buiten de gemeenschap tonen de Engelsen, Zwitsers en Zweden de vrucht van eigen land te prefereren. In andere landen hebben de industriële voortbrengselen uit Duitsland, Engeland en Zwitseland een goede reputatie ver worven. Nederlandse produkten horen daar niet bij. Het komt ons voor dat onderzoeken naar de voorkeur van produkten uit een be paald land vrij zinloos worden. In de eerste plaats is het nog zelden zo dat een produkt geheel uit een bepaald land komt. De onderdelen uit een veel heid van naties worden samengevoegd om zo tot een zo goed en goedkoop mo gelijk produkt te komen. Een in west- Duitsland vervaardigde machine met op schrift „Made in Germany" is misschien samengesteld uit Amerikaanse en Japan se onderdelen en geen haan kraait naar de herkomst. Als men dus opnieuw vist naar voorkeuren dan is het toch de be doeling pm de consumenten zand in de ogen te strooien. Ter bevordering van Europese eenheid zou men hoogstens kunnen pleiten voor een aanduiding „Made in Europe" om daarmee de Europese integratie te ac centueren, want daaraan is wel behoef te. Slechts voor enkele produkten handhaaft zich nog een oude traditie zoals voor Zwitserse horloges en Nederlandse tul pen. Moge het chauvinisme hier echter spoe dig plaats maken voor realiteit met op de achtergrond de gedachte dat de inter nationale samenwerking dient te worden versterkt. KANTMAN De Rolls geldt algemeen als het sum mum van betrouwbaarheid, en wanneer nu de Rolls Royce-fabrieken failliet gaan is men geneigd te zeggen, dat het dan toch in Engeland wel goed mis zit. Nu, dat het in Engeland misgaat als het zo doorgaat kan men welhaast met ze kerheid voorspellen, maar het faillisse ment van Rolls Royce zit 'em niet in de auto's van dat wereldberoemde merk! Hoewel Rolls Royce nog geen zeventig jaar bestaat, wordt dit merk algemeen beschouwd als het beste ter wereld, en onbetwist het duurste. Beneden de hon derdduizend gulden koopt men geen Rolls en iedereen die het geld heeft, mag er niet eens een kopen. Jaarlijks gaan er 2000 de deur uit, waarvan de helft voor export. Maar het merk Rolls Royce staat ook in andereopzichten voor geraffineerde techniek, grote betrouwbaarheid en de gelijkheid. De Rolls vliegtuimotoren zijn eveneens beroemd. Hoe is' het nu mogelijk, dat zo'n bedrijf opeens over de kop gaat? Andere projecten Rolls Royce is bezig met diverse zeer interessante projecten. Zo is daar onder meer een diesel-versie van de wankel motor, en een motor die op iedere soort brandstof kan lopen. De wankelmotoren zijn vooral van groot belang voor vrachtwagens en bussen en kunnen daar een ware revolutie veroorzaken. De an dere motoren zijn vooral in militair op- zich verbazend belangrijk en dit alles is dan ook omgeven met de sluier van „security". In dit kader was Rolls ook bezig met de ontwikkeling van een vliegtuigmotor voor een supersonische jet, waarmee de Amerikaanse Lookheed-fabrieken d# markt wilden veroveren. Engeland wilde (figuurlijk) tot ieder# prijs exporteren, Rolls had groot ver trouwen in eigen technische know-how, en Lockheed zag z'n kans om heef scherp in te kopen. Miljoenenstrop Zo kwam een transaktie tot stand, waar bij Lockheed ruim 800 van deze RB Amerikaanse Lockheed-fabrieken d# 211-motoren bestelde tegen het liev# sommetje van ongeveer 3V» miljoen gul den per stuk en te leveren op 'n bepaald# datum in 1971, met een fiks boetebe ding bij niet-nakoming van deze ver verplichting. Locheed dacht goed te zitten, had scherp gekocht tegen een gefixeerde prijs. Maar het research-werk voor de RB 211 was nog niet tegen afgelopen en bleek veel kostbaarder dan men had gedacht, zo dat er geen winst meer in zat, maar (per motor) zo'n miljoen gulden strop. En daarom zit Lockheed er nu óók naast, want Rolls is failliet en pluk maar eens de veren van een kikker! Misschien, nu de Engelse regering Rolls niet meer, helpt, zal de Amerikaanse regering Lockheed moeten helpen Iedereen weet hoe de Engelse regering voor het blok zit en premier Heath acht te het dan ook niet langer verantwoord, belastinggelden over de balk te gooien. Daarom heeft men het op een faillisse ment laten aankomen. Nu bestaat de kans dat de „onrendabele top" op die manier verdwijnt, dat men het bedrijf stilletjes kan nationaliseren en zelf een vinger in de pap houden. Want bedrij ven als Rolls en Lockheed gaan niet over de kop. Wanneer men maar goed in z'n defensie-opdrachten zit, hebben de diverse regeringen er veel te veel be lang bij, de zaak aan de gang te hou den! Geen ezeltje En hoe zal het met de Rolls Royce- auto's gaan? Het is niet aan te nemen, dat dit merk van de kaart verdwijnt. In ieder geval hebben gerenommeerde automakers als Aston-Martin en Merce des er al een oogje aan gewaagd. Het faillissement van Rolls Royce is in middels wel een teken aan de wand. De techniek is min of meer op hol ge slagen. Fabelachtige bedragen worden geinvesteerd in research, zowel voor militaire als voor andere projecten, en regeringen springen bij om toch maar aan de top te blijven. Die wetenschap draagt er niet toe bij de bedrijfsleiders en de technici tot zuinigheid te manen. Geld speelt geen rolhet is tóch maar belastinggeld. Maar niet alleen in Engeland zoekt men tevergeefs naar het ezeltje, dat je maar aan zijn staart hoeft te trekken en het geld rolt er uit. Zaterdagavond 13 maart, vindt de start plaats van de grote „Bol Pijl 1971". een rit georganiseerd door de Baarnse Auto Club. De lengte der rit is circa 40 km. Inschrijving kan plaats vinden vanaf 19.00 uur in café-restarant „Astoria". Oranjestraat te Baarn, alwaar gestart wordt vanaf 19.30 uur. Ook niet-leden kunnen aan deze rit deelnemen. Op het programma voor deze maand staat nog de lenterit van 21 maart. 15 april wordt een competitierit geraden en op 30 april de Oranje-rit.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1