euwe K70 zien... ederi? kenbon! ens voor fraspf! Zingende dolfijnen in het Dolfinarium Harderwijk DOLFINARIUM VTB NV Vergroting K.V.P. afd. Soest GARAGE STAM EINDT DE STRIJD AAN TEGEN DE LUCHTVERONTREINIGING Na controle en bijstelling direct al 50 minder gevaarlijke uitlaatgassen 2500 prijzen voor S.E.C.-kinderfestijn op Koninginnedag Revolutionair, uniek autotransport per trein Kerkconcert !0G MAAR B.H.-tje HEBT, 'ERSVELD K70 te rijden bij: ït 21.00 uur tot 17.30 uur of familiedrukwerk: v. Weedestr. 29A „Welfarewerk" in Molenschot Gevonden voorwerpen VERKEERSSPIEGEL „Derde Wereldwinkel" aan de F. C. Kuyperstraat MENINGEN VAN LEZERS Boottochten „Henri Dunant" PHILIPS SPECIAALZAAK VanWtidestraat 72 - Tel. 2792. geven isze!f-^H jn aan een an-^ jd gewaardeerde^ allerlei) geefgete- lat 53- tet 2413 SOEST Wie „Welfarewerk" zegt bedoelt Zon- nebloemwerk. Een woord van een zo veel omvattende inhoud als alleen onze onvolprezen Zonnebloem heeft. Eén der belangrijkste facetten van dit werk is zieken, gehandicapten en be jaarden helpen en animeren tot creatief bezig zijn en daarmede gevoelens van moedeloosheid en minderwaardigheid (beiden aartsvijanden van bovengenoem de catagoriën van mensen) te verdrijven en in de plaats daarvan voldoening en vreugde te schenken. En natuurlijk viel Molenschot met zijn circa 200 bejaarden al direct onder de aandacht van de Zonnebloem. Zo startte dan op 16 maart 1970 aldaar de eerste cursus voor dit werk. Aanvan kelijk naar goed Hollands en Soester gebruik eerst de kat uit de boom kij kend met een dozijntje deelnemers, maar geleidelijk zich uitbreidende tot een 20- tal. Weinig zullen de beginnende leidsters hebben kunnen vermoeden welk een om vang dit werk zou nemen, zowel wat betreft het aantal artikelen, de kwali teit, de sortering als de smaak en de kunstzinnigheid. Een kleine greep uit de enorme sorte ring, brei- en handwerk tot smirna- kleedjes en kussens, ontbijtlakens en schilderijtjes (schattig voor kinderka mers), leerwerk, poppen, beesten, teveel om op te noemen. De beschikbare ruimte in „Molenschot" kan het niet meer bevatten en daarom zal op zaterdag 13 maart, van 10.30 tot 18.00 uur, en van 19.00 tot 21.00 uur, en zondag 14 maart, van 12.30 tot 18.00 uur, in „Molenschot" een grote tentoonstelling met verkoop en verloting worden gehou den. Behalve van „Molenschot" is er ook werk tentoongesteld van andere inrich tingen en thuiszittende en liggende pa tiënten. De burgemeester van Soest heeft zich bereid verklaard deze expositie te ope nen. Doel en streven van deze aangele genheid is het grote publiek meer in zicht te geven in het „welfarewerk" de bedoeling en het nut daarvan. Tevens om van de opbrengst nieuwe materialen aan te schaffen, die de cursisten bij hun werk gebruiken. „Winstbejag" is bij Welfarewerk uitge sloten, maar toch wordt gehoopt dat de opbrengst zodanig zal zijn, dat de Zon nebloem er „wel bij zal varen", want u weet, ook bij de Zonnebloem is uw gulden een daalder waard. Verzuim dus niet deze unieke gebeur tenis met uw aanwezigheid en belang stelling te vereren. Steek voor alle zekerheid een „handje kleingeld" bij u. (Herplaatsing wegens onjuiste opmaak.) 1™In het arootste overdekte Dolfijnen I In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2.500 zit- j plaatsen ziet u een unieke show j van 7oalaauiA/en on rlnlfiinan in óón j van zeeleeuwen en dolfijnen inéén I programma. Dagelijks (ook zon- dags) om 11.30 - 13.00 - 14.30 en 16.00 uur. ONDERWATERPANORAMA met de grootste aquarium glaswand ter wereld: 21 meter lang en bijna 3 meter hoog. EXPOSITIE WALVIS AC HTI GEN boeiende tentoonstelling over het leven van de zeezoogdieren. ROBARIUM trainingsbassin voor zeeleeuwen 5 demonstraties per dag. HARDERWIJK - TEL? 03410 - 6041 In een tijd, waarin fusies aan de orde van de dag zijn, is het niet verwonder lijk, dat de KVP-afdeling Soest en Soes terberg hebben besloten tot samengaan. Dit betekent een verrijking van het KVP-afdelingbestuur Soest met de ver tegenwoordigers van Soesterberg, nl. de heren C. Merts, J. H. Captein en mevr. Storimans. Het houdt tevens de ophef fing in van de KVP afdeling Soester berg. Tijdens de gecombineerde bestuursverga dering van 4 mrt. j.1. werd enige tijd stil gestaan bij de verdiensten van de be stuursleden C. Merts, J. H. Captein en mevr. Storimans. Daarbij kwam met name in het voetlicht de heer C. Merts, die terugziet op een 25-jarig voorzitter schap van het KVP-bestuur afdeling Soesterberg. Het samengaan van de beide afdelingen Hoewel wij dan in het centrum van het land wonen, in een redelijke schone na tuur, met een duidelijk minder aantal vuilspuitende schoorsteenpijpen dan in het westen van ons kleine land, blijven er toch nog voldoende oorzaken die onze „schone" lucht ook levensgevaarlijk be vuilen. Eén daarvan, en beslist niet ten onrechte als de grootste boosdoener aangemerkt, blijft de auto, ondanks alle verwoede pogingen om daar een eind aan te maken. De benzine-maatschappijen zoeken in hun research-laboratoria onophoudelijk naar nieuwe mogelijkheden om de brandstof zo schoon mogelijk te maken, waarin verschillende grote maatschap- heeft natuurlijk geen verandering tot pjjen ai duidelijk vorderingen maken, en gevolg van de KVP-vertegenwoordiging - van Soesterberg in de gemeenteraad. Het betekent wel, dat nu naast Sesterveen, Soestdijk en Soest-Zuid ook Soesterberg deel uitmaakt van één afdelingsbestuur. In de toekomst zal met de plaats van leden- en bestuursvergaderingen e.d. rekening worden gehouden met deze uit breiding. Het korrespondentie-adres van deze ver grote KVP-afdeling Soest is: Van Len- neplaan 70, Soest, tel. 02155-7972. Op 30 april wordt door de Soester voet balclub S.E.C. voor alle Soester kinderen een grote feestmiddag georganiseerd met de „echte, ouderwetse" kinderspelen: zaklopen, ringsteken, was op hangen, ringwerpen, schiettent, grabbelton en veel meer. De kinderen zijn die dag welkom op de SEC-terreinen aan de Bosstraat van één tot vier uur 's middags. De toegang is geheel gratis. Voordeelneming aan een van de spelen moet ƒ0,25 betaald worden. Tot de vele nieuwigheden die met het uitbrengen van Chevrolets nieuwe Kleine wagen, de Vega 2300, gepaard zijn ge gaan, behoort een nieuwe revolutionaire mechode voor het vervoer van deze au tomobielen. De wagens worden in speciale spoorwa gens getransporteerd en vertikaal met dc bumper naar onderen geplaatst. De wa gondeuren Klappen aan beide zijden naar beneden, zodat zij ook dienst doen als oprit. Drie Vega's worden telkens op één deur geladen: met de wielen in uit- hol'infrpn rrpnlaitct Wannppr i"lp laad- deur is dichtgeklapt, worden zij auto matisch beveiligd door haken die aan het chassis van de Vega's zijn aange bracht. General Motors-ingenieurs heb ben de Vega zó ontworpen, dat elke lek kage var olie, benzine of water wordt voorkomen, wanneer de wagens recht opstaand worden vervoerd. Deze nieuwe laadwijze verhoogt de ren tabiliteit van het wagentransport over lange afstanden en biedt de grootst mo gelijke bescherming tijdens het laden en I het vervoer. I de automobielfabrieken laten al auto's van de band rollen die met speciale car burateurs zijn uitgerust. Het probleem luchtvervuiling is nog niet opgelost, maar er wordt aan gewerkt. Ondanks alle actuele publicaties, die de indruk wekken dat 1971 het eerste jaar in onze geschiedenis is geworden waarin men iets is gaan doen aan het meten van de gevaarlijke uitlaatgassen, blijkt echter dat heel veel garagebedrijven al ver schillende jaren die meting als vanzelf sprekend verrichtten. Maar de meting van het koolmonoxyde, de CO-meting, spoort slechts een gedeelte van de vervuiling op, want naast de koolmonoxyde produ ceert de auto koolwaterstof, een overblij vend product van de kostbare brandstof, dat minstens zo gevaarlijk is. Met de apparatuur zoals die momenteel op ver schillende plaatsen gratis ter beschikking van de automobilisten staat, is het slechts mogelijk om de CO te meten, derhalve dus een beperkte, maar deson danks toch waardevolle controle. Bij de Renault-dealer aan het Nieuwer- hoekplein controleert men al ruim twee jaar de auto's die men in de werkplaats krijgt, maar ook de nieuw geleverde op het CO-gehalte, en in de meeste gevallen is die veel te hoog, en moet er aan het carburatie-gedeelte worden bijgesteld. In samenwerking met de vereniging voor Arts en Auto, gaat men met ingang van de komende week 't totale probleem van de luchtvervuiling door de auto te lijf. De heer Stam sr. voelde zich als het ware verplicht om „iets" te doen aan het grote probleem, waarvan de oplossing, zo ver weg lijkt te zijn. Een speciaal voor deze service aangeschaft apparaat van de firma Honeywell gaat Garage Stam in staat stellen om een daadwerkelijk aandeel in de anti-luchtvervuilingsaanval te leveren. Het wettelijk toegestane percentage, dat op 1 november a.s. van kracht wordt in de hele E.E.G., wordt 4V2%. Tijdens het inwerken met de apparatuur (de com plete controle vraagt slechts enige minu ten) kwam de waarde van het apparaat direct aan het licht, toen bleek dat van de op één dag gecontroleerde wagens het percentage door afstelling van de carbu rateur met meer dan 50% kon worden teruggebracht. Het apparaat dat bij de pomp komt te staan, is niet alleen voorbehouden aan de Renault-rijders, maar staat ten dien ste van iedere automoblist. Bij de eerste controle (de controles zijn geheel gratis) ontvangt met een kaart waarop de ge gevens genoteerd worden. Wanneer men aan de actie deelneemt, en wie doet dat niet, is men verplicht twaalf maandelijkse controles te laten verrichten. De deelnemers aan de actie zijn kenbaar aan een sticker op hun achterruit, een opvallende sticker met de naam van het bedrijf waar men deel deel neemt aan de actie. Na de twaalfde controle ontvangt elke deelnemer een fraai uitgevoerde goudkleurige sticker als blijk van waardering en als dank voor de moeite die hij zich een heel jaar heeft getroost voor het behoud van zijn medemens en zichzelf. Hoewel de bijstelling van het CO-gehalte aan alle merken ter plaatse, ook gratis, geschiedt, zal in sommige gevallen voor het verhelpen van een te hoog CH- percentage de garage de aangewezen plaats zijn, auto's van andere merken zullen dan naar hun eigen dealer wor den doorgestuurd. Het concert van de maand maart in de Oude Kerk te Soest zal plaatsvinden op dinsdag 16 maart a.s., te 20.15 uur en zal worden verzorgd door de muziek- kring de Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. Het belangrijkste programmapunt is de Choralpassion van Hugo Distier. Deze compositie, een van Distiers fraaiste koorwerken, werd geschreven in 1932. De passionen van Heinrich Schütz, die Distier in die tijd in Lübeck hoorde uit voeren, maakten zo'n indruk op hem, dat hij het plan opvatte een dergelijke a capella passiemuziek, maar dan na tuurlijk een hedendaagse, te schrijven. In dit werk omramen acht koorvariaties over het koraal „Jesu, deine Passion" de zeven delen, waarin de lijdensge schiedenis werd verdeeld. De verhalende tekst is uit alle vier de Evangeliën. Helaas kan deze passiemuziek weinig beluisterd worden, omdat aan het koor zulke hoge eisen worden gesteld. Jaren geleden voerde de Nederlandse Cantorij dit werk uit en op herhaald aandringen van trouwe concertbezoekers werd be sloten het dit jaar weer op het pro gramma te nemen. Het zal weer eens overduidelijk blijken dat Distier een van de geniaalste koorcomponisten is geweest, die na Bach hebben geleefd! Wat het instrumentale gedeelte betreft, wordt een Concertino voor twee orgels van Maarten Kooy uitgevoerd door Jan en Christine Jansen. Ook speelt Jan Jan sen enkele koraalbewerkingen van kora len, die het koor zal zingen (zettingen van Hugo Distier). ;ns 2 nieuwe bij moeten 2 zit nu wel lekker onder ze ook onder uw nieuwe Of onder dat iets door- ert u eens eentje met een ten ze niet- en wel voor- ;t beugel, met of zonder erken EATHELYNE, LOVABLE, CTER PAN, EGLI. allemaal b(J 61 - Telefoon 2381 wielaangedreven, assewagen, 75 en 90 pk. c 10.989,60 af Amersfoort, D#wog®fV d» ófl«she«ft 3-Benz en Volkswagen voor tijdelijke kantoorkrachten UTRECHT-Maliebaan 121 Tel. 030-17978 sedert 1947 VRIJDAG 12 MAART 1971 De navolgende voorwerpen werden als gevonden aangegeven: lange bobslee, zilvergrijs pantoffeltje, herenhandschoen, geldbiljet (Engels pand), groene beurs, zilveren kinderarmbandje met naam, zwarte want, slee, herenhorloge, pop, lipssleutel, zwarte_ herenportemonnaie, bruin hondje, autosleutel, bruine heren- want. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag, van 14.00 tot 18.00 uur, in lichtingen verkregen worden. Een simpele controle, maar een flinke stap op het pad van de bestrijding van de luchtverontreiniging. „De bestuurder brengt zijn voertuig tot stilstand (en parkeert) aan de uiterste rechterzijde van de rijbaan. Hij mag dit doen aan dc linkerzijde, indien art. 80 RVV. Bon voor links parkeren Fietsen en bromfietsen mogen niet op de rijbaan worden geparkeerd. Daarvoor moet worden gebruik gemaakt van trot toir of berm. Ongeacht met welk voer tuig dient men voor het parkeren in be ginsel gebruik te maken van daarvoor bestemde weggedeelten, zoals parkeer- stroken en parkeerhavens. Men mag zowel links als rechts stoppen en parkeren op wegen met éénrichtings verkeer. Het is geoorloofd links te stop pen en te parkeren als dat rechts niet mogelijk is door aanwezige tram- of spoorrails, of wanneer voor de rechter zijde van de weg een „stop"-verbod geldt. Men mag dus niet links stoppen en par keren wanneer er rechts van de weg een .parkeer' '-verbod bestaat Dit in het algemeen moeilijk te begrijpen verschil is geen slippertje in de wet geving, maar is bewust zo ingesteld. Wanneer er dus rechts een parkeerver bod bestaat en de weg niet tevens één richtingsverkeer is, mag men beslist niet links en rechts van de rijbaan parkeren. Inplaats van in zulke situaties in de straat te gaan keren om aldus rechts, in de richting van het verkeer te parkeren, is het veel veiliger een straatje om te gaan en die straat van de andere kant in te rijden, zodat men normaal rechts van de weg kan parkeren op die helft waar het is toegestaan. Wat in dit opzicht voorheen mocht Is thans verboden. Door onbekendheid hier mede worden nog dagelijks velen verrast met de gewraakte „bon". Zonde van het geld, want na vier jaar nieuwe bepaling kon men dat toch weten. Overigens blijken er velen te zijn die ook niet weten, die vergeten of niet wil len weten, dat men in beginsel altijd rechts moet stoppen en parkeren. Links stoppen en parkeren zonder dat dit I Naar aanleiding van de onlangs gehou den Vredesweek is bij de initiatiefnemers de idee ontstaan een Derde Wereldwin kel te openen. Na enig zoeken viel het oog op het pand aan de F. C. Kuyper straat 5, dat hiervoor thans wordt inge richt. De winkel zal geheel door vrijwilligers worden bemand. Dat dit in de toekomst, als het eerste enthousiasme wat geluwd is, problemen zal kunnen geven, is een feit waarmede rekening gehouden wordt. Voorlopig is de medewerking welke men ondervindt geweldig. De huur van het winkelpand is laag gehouden, men ont ving reeds een gift van de Doopsgezind# gemeente en hoopt dat meerdere kerk genootschappen dit goede voorbeeld zul len volgen. De notaris heeft van de organisatie een Stichting gemaakt. Men vertrouwt ver der natuurlijk op hulp en schappelijke prijzen bij de verdere inrichting van de winkel. Ook hoopt men te zijner tijd een subsidie van de gemeente te ontvangen. Wat de bevoorrading betreft, zal men voorlopig de te verkopen goederen in consignatie krijgen van de Stichting Ontwikkeling Samenwerking. rechts is verboden is fout en moet daar om worden nagelaten. Een verkeerd of slordig geparkeerd voer tuig kenmerkt de rijstijl van de be stuurder. Wist u al dat u op de rijbaan van voor rangswegen buiten de bebouwde kom niet mag parkeren? Nieuw is ook het verbod te parkeren op minder dan 3 meter van een doorgetroken as-lijn of verkeersheuvel; zulks om te voorkomen dat een paserend voertuig over de door getrokken aslijn zou moeten uitwijken of de doorgang tussen de vluchtheuvel te gering zou zijn. Langs een doorgetrokken gele streep aan de rijbaankant mag men eveneens niet parkeren. Soest,' 5 maart 1971 Geachte redactie, In Uw krant van 26 februari stond een stukje over het „inhalen". Dit soort verkeerslesjes is bijzonder leer zaam, want de praktijk wijst uit, dat het over het algemeen maar matig gesteld is met de kennis verkeersvoorschriften van de weggebruiker. Toch zou ik een bepaalde zin van U willen aanvullen. U schrijft: „In ieder geval is links in halen verboden op kruisingen en split singen van wegen; deze bepaling geldt niet indien het verkeer daar door een verkeersregelaar of door verkeerslichten geregeld wordt." Daar moet nog achteraan komen: „Of indien het verkeer op de betrokken weg voorrang geniet". Want op voorrangs wegen, kruisingen en splitsingen mag men n.1. ook inhalen als men op het linker weggedeelte komt (Art. 37 RVV.) Dit is iets nieuws uit het RW (Regle ment Verkeersregels en Verkeerstekens), dat 1 januari 1967 in werking getreden is met vele wijzigingen op het WVR (W egens verkeersreglement) Een zeer belangrijke regel om te kennen, want als men hier geen rekening mee houdt bij het oprijden van een voor- rangsweg, kunnen er bijzonder gevaar lijke situaties ontstaan. Met dank voor plaatsing van dit schrij ven, zie ik belangstellend uit naar Uw event. volgende verkeersles. Hoogachtend, M. MOSK Leeuwerikweg 17, Soest. Chronische patiënten, die een van de boottochten van de Henri Dunant willen meemaken, kunnen zich opgeven bij de doktoren, de wijkzusters of bij mevrouw Van Zanten, Heideweg 55, Soest, telefoon 3916. Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323

Soester Courant | 1971 | | pagina 11