Fusie STC en Crescendo? Soest toen - Soest nu f Vrijdag 12 maart 1971 49e jaargang no. 20 Het oog gericht op het nabije oosten Monseigneur Siard Th. Visser overleden V.V.V.-nieuws BÜgave 9rakkerij Smit - Soest Uureaa voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 POLITIEKE TAKTIEK Autotocht ouden van dagen Vishandel aan de Molenstraat mag niet uitbreiden „Midvastenbal" van „De Narre Knol" Jeugd van de S.0. Soest in aktie voor clubkas Autoradio gestolen Tankauto beschadigd Beeldengroep gaat - meer kosten Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat te koop Brandveiligheid in scholen Hoewel Egypte het bestand langs hft Suezkanaal niet verlengt, is er voorlopig geen reden het gematigd optimisme over vrede in het nabije oosten op te geven. Tenslotte kan het bestand in de betrek kelijke rust worden voortgezet, ook al erkent men het niet officieel. Belangrijker is dat Cairo nu voor het eerst spreekt over erkenning van de staat Israël, inclusief het doorlaten van Israëlische schepen in het kanaal. Dat komt neer op inwilliging van heel wat Israëlische verlangens. Cairo beoogt hiermede aan de Israëliërs een uitspraak te ontlokken over de prijs die zij eisen voor vrede het is een begin van on derhandeling, waarvoor alleen nog geen methode is gevonden om het rechtstreeks te doen. Volgens geruchten echter is achter de schermen veel meer aktiviteit dan naar buiten blijkt. Israël zou met de Jordaan se koning Hoessein al vrij nauwkeurig hebben besproken hoe de Jordaniërs de souvereiniteit over de westelijke Jor- daanoever terug krijgen en eventueel de Gazastrook erbij, die Israël niet inlijft omdat daarmede de Arabische minder heid in het land wel erg groot wordt. Zelfs voor de netelige kwestie van Jeru zalem zou een redelijk compromis zijn uitgedokterd. De grote moeilijkheid is thans alleen nog hoe men het de gewone burger, zowel van Israël als van de Ara bische landen, psychologisch verant woord bijbrengt dat de zo lang aange wakkerde periode van vijandschap op eens uit is. Het probleem is niet of al dan niet weer geschoten wordt over het Suezkanaal, maar hoe men het akkoord, waarvoor in beginsel de voorwaarden aanwezig zijn, realiseert zonder te veel gezichtverlies over en weer. Wat een zo moeilijke zaak is dat we niet binnen een paar weken al resultaat kunnen verwachten. En waar bij we wel mogen hopen dat een dom incident toch niet het moeizame praten laat ontaarden in het veel gemakkelijker vechten. KANTMAN Op 9 maart is in Rosmalen (N.B.) in het sanatorium Mariaoord overleden Mon seigneur S. Th. Visser, emeritus-pastoor van de Petrus en Paulus kerk te Soest. Monseigneur Visser werd op 2 juli 189T in Sneek geboren en studeerde aan de seminaries te Culemborg en Rijssenburg. In 1920 werd hij tot priester gewijd en hetzelfde jaar benoemd tot kapelaan in Uithoorn. In 1922 werd hij overgeplaatst naar Lobith en in 1924 naar Utrecht. In februari 1932 werd hij aangesteld ali studentenpastoor in de Dom-stad en moderator van de Studenten vereniging „Veritas". Hij was in deze hoedanigheid een sterk op de voorgrond tredende figuur, dl# met zijn boek „Staat en Stand", hande lend over de corporatieve maatschappij, dat in 1939 verscheen, veel stof deed opwaaien. In 1956 werd hij benoemd tot pastoor van de Petrus en Paulus parochie in Soest als opvolger van pastoor W. Voss. In oktober van dat jaar werd hij door deken G. Smit uit Amersfoort geïnstal leerd. Hij was in Soest een zeer geziene figuur, die om gezondheidsredenen eind oktober 1966 ontslag moest nemen en zijn intrek nam bij de Zusters van O.L. Vrouw in Utrecht. Ruim een half jaar geleden werd hij opgenomen in het sanatorium „Mariaoord" in Rosmalen. Door Z.H. de Paus werd hij om zijn vele verdiensten benoemd tot Geheim Kamer heer. De begrafenis vindt a.s. zaterdag 13 maart plaats op het R.K. kerkhof aan de Steenhoffstraat, alhier. In Soesterberg heeft onze VW nu ook een bijkantoor gekregen, een feit waar mee we bijzonder blij zijn en we hopen, dat vele Soesterbergers gebruik zullen maken van de kans die er dus is om plattegronden, routekaarten, folders enz. in de eigen omgeving te bemachtigen. U kunt terecht in het sigarenmagazijn van Mevrouw Majoor-Stalenhoef. Radema- kerstraat 71 en het telefoonnummer is 1589. Wie belangstelling heeft voor het volks toneel kan nog profiteren van drie voor stellingen in Theater Carré te Amster dam, waar Beppie Nooy De Jantjes pre senteert. Dit zijn de „onherroepelijk laat ste voorstellingen", zoals het affiche ver telt, waarvan U dan ook meteen maar moet profiteren. Plaatsbespreken kunt U via ons kantoor. De speeldata zijn: vrij dag 26, zaterdag 27 en zondag 28 maart, aanvangstijd 20.15 uur. H^t district Arnhem zond ons twee fraaie uitgaven, verlucht met mooie zwart-wit- en kleuren-foto's over de stad Arnhem en omgeving en de Zuid- Veluwe. Gaan Uw vakantieplannen in die richting, dan geven beide boekjes U uitgebreide en gezellige informatie. Wilt U dit jaar nu eens helemaal niet ver van huis, wel, ook hieraan is aan dacht geschonken in de vakantiegids 1971 betreffende het Utrechlse Heuvel- ruggebied. Uitstekende informatie voor Uzelf of misschien voor ver-verwijderde vrienden, die het in deze buurt zoeken, waar het. ook een ideale fiets-vakantie kan worden. Dit boekje staat voor de verkoop geprijsd op ƒ1. En zo komen iedere week meer folders en wegwijzers voor de vakantie birmen. Echt om overal zin in te krijgen! SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Versehynt iedere dinsdag en vrijdag De besturen van de „Soester Turnclub" en de Katholieke Gymnastiekvereniging „Crescendo" hebben het voornemen aan hun ledenvergaderingen een plan ter goedkeuring voor te leggen, om een fusie van beide verenigingen mogelijk te ma ken. Beide verenigingen zullen zich daartoe opheffen en gezamenlijk een nieuwe ver eniging stichten. De nieuwe vereniging stelt zich ten doel, met respect voor een ieders persoonlijke levensbeschouwing, de lichamelijke op voeding en oefening te bevorderen en wel zodanig, dat. ook andere vormen van sportieve en/of culturele aktiviteiten kunnen worden aangewend. Naar het oordeel van beide besturen spruit de fusie-gedachte voort uit het besef, dat een en ander in het belang is van de plaatselijke sportbeoefening, mede in verband met de toekomstige problemen op bestuurlijk en technisch terrein. Het ligt in het voornemen, dat de nieuwe verenigng landelijk aansluiting zoekt bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Indien de ledenvergaderingen met de Politici, althans de Nederlandse, schij nen het nodig te vinden om het kiezers volk zeer behoedzaam en diplomatiek te bespelen. Zij stellen wel eigen partij programma's vast maar aarzelen om zich ronduit uit te spreken over verkiezings- punten van naastliggende partijen, over wel of niet mogelijke samenwerking na de verkiezing, over mogelijkheid van compromissen, kortom om de dingen al te concreet te zeggen. Er zijn nu twee flinke combinaties, op stembusakkoord, tot stand gekomen; enerzijds de confessionele partijen, an derzijds de z.g. progressieve combinatie van D "66, P.v.d.A. en P.P.R. Die ak koorden hebben aan beide zijden heel wat voeten in de aarde gehad om tot stand te kunnen komen. De confessionele partijen zijn er enkele jaren over bezig geweest. Toen dit was gelukt zagen de meer links georiënteerde groepen zich geplaatst tegenover een gesloten, vrij omvangrijk blok van het middén en gingen toen proberen om aan hun kant ook tot een blokvorming te komen, als beduidende tegenhanger. Ook dat lukte, over en weer bewerend dat de andere groep net voldoende concessies had ge daan om tot een gezamenlijk akkoord te kunnen komen. Maar daarmee bleef het nog een grote vraag of er nu ook een regeermogelijk- heid door geschapen was. Om die kans iets te vergroten ging er een uitnodiging uit naar het confessionele blok om er eens over te praten of er een mogelijk heid te vinden was om straks eventueel tot een regeringssamenwerking te ko men. Al had de P.v.d.A. dat sinds enkele jaren met de K.V.P. positief uitgesloten, nu zij samenging met twee andere par tijen kon die combinatie toch wel eens een poging wagen om de strijdbijl te begraven. Het P.v.d.A.-congres had de uitsluiting van de K.V.P. immers formeel ongedaan gemaakt, zij het dat Jan Nagel er nog een veroordeling van het beleid van het huidige kabinet aan het besluit had laten toevoegen. Zij willen dus gaan praten met de ver tegenwoordigers van drie van de vier regeringspartijen wier beleid over de af gelopen vier jaar zij ten sterkste afkeu ren. Dus moeten die confessionele par tijen zelf terug krabbelen van hun tot nu toe gevoerde beleid en hun program^ ma meer ombuigen naar dat de pro gressieve combinatie. Zich zelf dus een brevet van fout te zijn geweest opplak ken. Dat kunnen en zullen die partijen na tuurlijk niet doen. Waar zouden ze an ders blijven? Maar toch, zij verklaren zich bereid om met de progressieve groepering te praten. Je vraagt je als eerlijk kiezer dan wel af: op welke grond in vredesnaam? Die is er eigen lijk niet. Al lopen de wederzijdse stand punten van beleid nu niet zo heel ver uit elkaar. Het gaat eigenlijk meer om he tempo en verder om slechts minder belangrijke verschillen van politieke opvattingen. Maar hoewel ervoor uitgemaakt te zijn een foutief beleid te hebben gevoerd, zijn zij toch bereid te gaan praten over eventuele samenwerking. Na alles wat er gebeurd en gezegd is moeten beide combinaties weten, dat zij nu moeilijk meer tot een samengaan kunnen komen. Dat bedoelen zij ook geen van beiden. Zij willen er het kiezersvolk slechts wat zand mee in de ogen strooien. De con fessionelen willen niet hetzelfde odium op zich laden van afwijzend tegenover een andere politieke groepering te blij ven staan als de P.v.d.A. eens deed. Terwille van hun linkervleugels willen zij voldoende souplesse tonen ten aan- zich van de wederpartij. Maar dan ook uitsluitend terwille daarvan. Voorloper daarbij is K.V.P.-bestuurslid prof. dr. Steenkamp. Maar dat het ge sprek tussen de beide blokken tot resul taat zal leiden, achten wij bij voorbaat uitgesloten. Minder om politieke maar vooral om psichologische redenen zou dit voor het merendeel van de kiezers onbegrijpelijk en onaanvaardbaar zijn. Dat. weten zij natuurlijk heel goed, bij de confessionele partijen als ook bij de linker groepering. Het is dan ook niet anders dan een stukje taktiek voor de verkiezingsstrijd. Van rondlTorstigheid is in de politiek he laas weinig sprake. Overigens wel ten nadele van duidelijkheid. zienswijze van de beide besturen in stemmen, ligt het in het voornemen, per 1 juli a.s. de technische integratie te realiseren en per 1 januari '72 met de administratieve éénwording, de fusie te completeren. Huize „Groenhof", het huidige Oranjehotel, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu De vishandel, gevestigd aan de Molen straat, is gelegen in het bestemmingsplan „Soestereng-Park en Centrum", waarin het de bestemming park heeft. Te zijner tijd zal het dan ook moeten verdwijnen. Tot zolang kan echter de gevraagde hin derwetvergunning verleend worden, al dus stellen burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voor, echter dan alleen voor het huidige pand. Uitbreiding van de inrichting zal niet worden toegestaan. Nog maar nauwelijks bekomen van het ontzaggelijke werk van het karnaval 1971, maar genietend van het grote suc ces, is het bestuur van „De Narre Knol" al weer volop bezig met de volgende festiviteit, het „Midvastenbal", in stijl soms ook wel „kleintje karnaval" ge noemd. Het belooft zaterdag 20 maart in het Verenigingsgebouw weer een knalfeest te worden, waarop de muziek verzorgd zal worden door het Amsterdamse gezel schap „The Skyliners". Natuurlijk krijgen de „Narre Knol"-le- den voorrang bij de verkoop van de plaatsbewijzen. Maandag- en dinsdag avond a.s., van 7 tot 9 uur, kunnen zij hun kaarten met een reductie van 1,50 afhalen bij B. Batenburg, Middelwijk straat 26. Tijdens dit „kleintje karnaval" zal er voldoende gelegenheid zijn om de door de „Narre Knolfotograaf" Foto Astra op het karnaval gemaakte foto's te bekij ken en in bezit te krijgen. Zaterdag a.s. komt de jeugd van de Sportorganisatie „Soest" in actie om met een bliksem actie een steentje bij te dragen aan de verzwakte financiële po sitie van hun vereniging, die, na de mo dernisering en uitbreiding van de ac- comodatie op het veld aan de Bosstraat, zeker aan wat versteviging toe is. Waren het tijdens de loterij alleen de senior-leden die in touw kwamen, ook verschillende jeugdleden klopten bij het bestuur aan om eens wat te kunnen doen voor de klub. Na minder originele balpen-akties en glazen-verkopen van verschillende an dere verenigingen, komt men a.s. zater dag bijzonder origineel voor de dag met de „Friese kruidkoek-aktie". Vanaf on geveer tien uur 's morgens tot in de na middag zullen de jeugdige S.O. „Soest"- leden heel Soest, doorkruisen, om door de verkoop van deze kruidkoek met een gewicht van 365 gram, tegen de prijs van ƒ1.de clubkas te verstevigen. Onder het motto „Voor één gulden kunt u smullen, en tevens onze kas weer vullen" zullen veel koeken hun weg naar de Soester magen wel vinden. In de week van 22 tot 27 maart a.s. zal de zo langzamerhand traditie ge worden collecte voor bovengenoemde tocht worden gehouden. Het comité, dat deze tocht organiseert, doet hiermede een dringend beroep op allen, die hiertoe in de gelegenheid zijn, zich op te geven als collectant aan één der onderstaande adressen. Evenals voorgaande jaren moet deze tocht geheel bekostigd worden uit deze collecte. Een beroep op de gemeente om subsidie is nog nimmer gedaan. Het comité heeft zich steeds ten doel gesteld dat deze organisatie geheel van Soesters voor Soesters zou uitgaan. De laatste jaren is gereden met auto bussen, omdat het door het steeds druk ker wordende verkeer niet langer moge lijk en verantwoord was, een tocht met ongeveer 100 auto's te organiseren. Dit bracht echter aanzienlijk hogere kosten met zich mede. Deze meerdere kosten konden tot nog toe worden gefinancierd uit een kleine reserve, welke in voor gaande jaren werd gekweekt, doch waarvan thans de bodem te zien is. Derhalve doet het comité, mede langs deze weg, een dringend beroep op de Soester bevolking om in de eerste plaats zich op te geven als collectant en in de tweede plaats op U allen deze colecte goed te willen gedenken. Dit is nu eens een collecte voor een zuiver plaatselijk belang ten behoeve van hen, die op an dere wijze niet in de gelegenheid zijn eens onbezorgd een dagje uit te gaan. Het comité bestaat uit Mevr. Segenhout, Kruisweg 6, tel. 3100; J. Brouwer, Soes- terb.str. 117, tel. 3788 of Steenhoffstr. 64, tel. 2551; A. de Raadt, v. Goyenlaan 15, tel. 3699; S. van Gorkum, L. Brinkweg 52, tel. 5443; L. Dijkshoorn, Steenhoffstr. 56, tel. na 6 uur 2691. Taxi-ondernemer T. deed aangifte van het stelen van zijn autoradio, merk Phi lips. De dader is onbekend. Een tankauto, bestuurd door J. H. v. A. (29), geparkeerd bij garage Van Dolderen, werd door de passerende vrachtauto, be stuurd door G. H. S. (23) aan de linker zijde beschadigd. S., die een en ander niet had opgemerkt en door reed, werd door een achter hem rijdende ambtenaar van de rijkspolitie aangehouden en naar de plaats des onheils teruggebracht. Procesverbaal werd opgemaakt. Voor het kunstwerk, voorstellende drie straatmuzikanten, dat geplaatst moet worden op de hoek van de Dalweg en de Alb. Cuyplaan, zal, in verband met de hoger geworden gietkosten, nu in totaal een bedrag van ƒ29.000,nodig zijn. Met het plaatsen inbegrepen gaat het geheel nu 37.000, kosten. Het kerkbestuur van de Petrus en Pau- lusparochie heeft het plan het Vereni gingsgebouw, waarvan zij eigenaresse is, te koop aan te bieden. Wil men aan de eisen die aan een derge lijk gebouw gesteld worden voldoen, dan zou het gebouw grondig verbouwd moe ten worden. De kosten hiervan worden geraamd op meer dan een ton. Deze investering leveren dusdanige problemen op dat men het gehele pand liever wil verkopen. Daarbij komt dat men, voor de huidige bezetting, een te gróte pastorie heeft. Bij een eventuele verkoop van het vereni gingsgebouw zou de pastorie verbouwd en ingericht kunnen worden voor paro chie-activiteiten. Een nieuwe pastorie kan dan gebouwd worden achter de dagkerk aan het Kerk- pad. Geruchten gaan dat de gemeente, evenals indertijd het huidige Artishock- gebouw, ook het Verenigingsgebouw wil aankopen. Uit een onderzoek, dat door de comman dant van de brandweer is ingesteld, is komen vast te staan dat aan drie scho- len voor openbaar onderwijs en 4 scho len voor bijzonder onderwijs een aantal voorizeningen in het belang van de brandbeveiliging moeten worden getrof fen. Aan de gemeenteraad zal worden voor gesteld het hiervoor benodigde bedrag 2725,beschikbaar te stellen. Van de overige scholen wordt de brand veiligheid voldoende geacht of wordt het niet direct noodzakelijk geacht voorzie ningen aan te brengen in verband met bestaande verbouw of nieuwbouwplan- nen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1