Ton Beuken hi kast r. a. hofman de snelste wegwezers starten op een echte LUCAS batterij! een goed idee! VESPA GIA0 De Witte Pompen Illegaal Turken-transport in Soest aangehouden verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen Vechtende Turken Gemeenteraadsvergadering Sluiting spoorwegovergangen Erehaag voor gidsenleidster „De SmitshoP nadert voltooiing Van den 1Brink Om eens heerlijk alles voorgeschoteld te krijgen Maakt u eens een afspraak. Koopt u eest bromfiets J. L. M van Hal-Zonderop Officiële Mededelingen Ruimtelijke ordening Gedeeltelijke onttrekking aan het openbaar verkeer Kostverlorenweg „M0RNING-AFTER- PIL" Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Krabbels van Knelis Foto-tentoonstelling in het Artishockgebouw VRIJDAG 12 MAART 1971 Dinsdagnacht werd bij een surveillance door de politie een auto aangehouden, welke zeven Turken bleek te vervoeren. Slechts één was in het bezit van een verblijfsvergunning en kwam van verlof terug. De overige zes waren illegaal de grens overgekomen. Na een diepgaand onderzoek, waarbij een Turkse tolk werd ingeschakeld, kwam een tragedie aan het licht, die voor de zes Turken tot gevolg heeft dat zij vandaag per vliegtuig op transoprt gezet zullen worden naar hun vaderland. Eén van de zes behoort naar het zich laat aanzien, tot een groep „ronselaars". Buiten de financiële strop, wat het te rugbrengen naar Turkije voor ons land betekent, is dit een uitermate trieste affaire. Ook nu bleek weer, dat, ondanks alle voorlichting van zowel Nederlandse als Turkse zijde, nog steeds Turkse ronse laars hun landgenoten, ten koste van veel geld, bereid vinden de illegale reis naar Nederland te aanvaarden. Zij offeren daarvoor in Turkije hun laat ste bezittingen op om, zoals hen dan daar wordt voorgespiegeld, in Nederland in enkele jaren „rijk" te worden. Door een zeer goed in elkaar zittende organisatie worden zij via Bulgarije, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland en West-Duitsland naar het „beloofde land" Nederland gebracht. Onder het mom van familiebezoek wordt voor alle door te trekken landen tran sitovisa verkregen. Zo'n transito-visum is geldig voor één doorreis. Het vervoer vindt plaats met auto's of busjes, op een automarkt of dump ge- Voor al uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 Zaterdagmorgen meldde de Turk, T. C. C. S. (27) verblijvende in het Witte Huis, zich bij de politie met de mededeling dat zijn landgenoot B. Y. (23) hem een blauw oog had geslagen. Teneinde verdere moeilijkheden te voor komen, werd S. door de politie voorlopig ondergebracht in een ander pension in Amersfoort. S. is zondagmorgen echter teruggegaan naar het Witte Huis, met het voornemen de ruzie afdoende op te lossen. Met een zware ijzeren staaf wilde hij Y. te lijf gaan, maar door tussenkomt van de turkse kok kon erger worden voorko men. De kok, die illegaal in ons land verblijft, liep daarbij een gekneusde arm op. S. is door de politie aangehouden en in gesloten. Hem wordt poging tot doodslag c.q. zware mishandeling ten laste gelegd. Vandaag zal hij worden voorgeleid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Atrevida" (16/3). Canada: ms „Atlantic Crown" (15/3) en ms „Hother Isle" (17/3). Israël: ms „Opal" (17/3). Japan: ms „Benledi" (18/3). Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Tan- ganyka" (17/3). Nieuw-Zeeland: ms „Mauraki" (15/3). Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Crown" (15/3). Z.-Afrika (Rep.) mi.v. Z.-W.-Afrika: ms „Karimata" (17/3). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. kocht, welke voorzien zijn van 'n Neder lands kenteken. Deze voertuigen zijn meestal niet verzekerd, vertonen dikwijls technische mankementen, terwijl hot kentekenbewijs niet op de huidige eige naar is overgeschreven. Deze zes Turken waren een week ge leden uit Turkije vertrokken en zijn nu op de politie-bureau's van Soest en Amersfoort ondergebracht. Zij worden goed verzorgd en ontvangen bijvoorbeeld Turkse maaltijden. Volkomen berooid staan zij vanavond weer in hun.eigen land. Zonder bezit en zonder inkomen. Een trieste afloop. De auto werd door de politie in beslag genomen. Dat is naar alle waarschijnlijk heid het enige verlies voor de ronselaars. De Soester gemeenteraad is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen don derdag 18 maart, 's avonds half acht, in de zaal van de brandweerkazerne, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Voorstel tot vaststelling van de raads- notulen d.d. 7, 9 en 17 december 1970 en 21 januari 1971. 2. Ingezonden stukken. a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. b. Brief d.d. 6 februari 1971 van de werkgroep gemeentepolitiek D '66 inzake het in gebruik geven van oude wonin gen, die in de toekomst voor de sloop zijn bestemd, voor de hoogst urgente woningnoodgevallen, met voorstel te be richten conform concept-schrijven. c. Brief d.d. 17 februari 1971 van de Prof. Chr. Fractie en de K.V.P.-fractie, inzake grondverwerving door de ge meente Amersfoort op Soester grond gebied voor de uitbreiding van het woonwagenkamp, met voorstel, deze brief in handen te stellen van burge meester en wethouders om advies, zulks onder mededeling, dat het college van burgemeester en wethouder reeds bij brief d.d. 1 maart 1971. afdeling I, num mer 918 de gemeente Amersfoort inlich tingen heeft gevraagd over de gang van zaken. d. Brief d.d. 5 januari 1971 van de heer T. v. d. Meulen inzage de bouw van ga rages op het binnenterrein achter de woning Leeuwerikweg met voorstel te berichten conform concept-antwoord. e. Besluit van G.S. d.d. 11 december 1970 tot vaststelling van de gemeentebe groting en de bedrijfsrekeningen over 1966, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot wijziging van de bezol digingsverordening 1966. 4. Voorstel tot wijziging van de ver ordening ziektekostenvergoeding na be ëindiging dienstverband. 5. Voorstel tot wijziging van het alge meen ambtenarenreglement. 6. Voorstel tot het vaststellen van een exploitatieverordening. 7. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Vredehofstraat aan de Staat der Nederlanden. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor "hef aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van enige openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. 9. Voorstel - tot het verlenen van voor schoten als bedoeld in: a. artikel 75, 4e lid, van de Kleuteron derwijswet 1920 aan diverse schoolbe sturen voor het jaar 1971; b. artikel 103, 5e lid van de Lager-on- derwijswet 1920 aan diverse schoolbe sturen voor het jaar 1971; c. artikel 191, 4e lid van het Besluit Buitengewoon Onderwijs 1967 aan diver se schoolbesturen voor het jaar 1971; d. artikel 101 bis van de Lager-onder- wijswet 1920 aan diverse schoolbesturen over het jaar 1971. 10. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een viswinkel annex inrichting voor het roken, koken en bakken van vis op/in Burgemeestér en wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, tweede lid, van de Wegen- wet, dat van 12 tot en met 26 maart 1971, ten st.adhuize ter inzage is gelegd een door hen aan de raad der gemeente uit, te brengen voorstel tot het onttrek ken van de spoorwegovergangen in de Hooiweg en de Maat,weg (spoorlijn Baarn Amersfoort) aan het openbaar verkeer. Deze onttrekking aan het openbaar ver keer houdt verband met de aanleg van een ontsluitingsweg tussen de genoemde spoorlijn en de rivier de Eem. Bezwaarschriften tegen het, onderhavige voorstel kunnen gedurende bovenvermel de termijn schriftelijk bij de gemeente raad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen zonodig worden toegelicht in een zitting van ons college, welke zitting zal worden gehou den op 30 maart 1971 te 10.30 uur, ten gemeentehuize. Soest, 12 maart 1971. I.V.HANDELMAATSCHAPPIJ TRANSMARK L J >|,14 M1M JU HOOFTLAAN 57. BUSSUM MI >*-1K Li TELEFOON 02150-10151* ■aËOMBBnai Vrijdagmiddag trad de gidsenleidster mej. R. Kuyer in het huwelijk met de heer H. Ebbelaar. Bij het verlaten van de Petrus en Pauluskerk aan het Kerk plein waren vijftig gidsen en kabouters van de St. Agnesgroep uit Soest-Zuid aanwezig, die onder leiding van de leid sters een fleurige erehaag vormden. Guido Kuyer, die 5 jaar bijzonder actief werkzaam was bij de gidsen en kabou ters van Soest-Zuid, meent dat haar huwelijk een mooie gelegenheid is om deze periode af te sluiten. Nadat zij de kinderen, waarvan velen vergezeld waren van hun ouders, en die voor deze speciale gelegenheid een uur tje vroeger uit school mochten, persoon lijk had bedankt, ging zij opweg naar het gemeentehuis, om verder als me vrouw Ebbelaar door het leven te kun nen gaan. of uw gehele interieur... Eij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die gestemd zijn op uw stijlgevoel cn k^get. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 Zaterdagmiddag 6 maart vond in het Artishockgebouw de opening plaats van een fototentoonstelling „Subjectieve fo tografie". Mevrouw Joosten-Eerdmans stelde de vier fotografen van de groep Randstad aan de aanwezigen voor, waarna één van de exposanten, Pieter Boon. kleurendia's vertoonde met muzikale omlijsting. Jam mer was dat een navrant „piep" geluidje de muziek hinderlijk stoorde. Een tech nische onvolmaatheid was hiervan de oorzaak. De tentoonstelling Is de moeite van een bezoek waard, alhoewel wij ons kunnen voorstellen dat het voor sommi gen moeilijk zal zijn iedere kunstenaar in zijn „kunst" te volgen. Mogelijk is dat ook niet altijd nodig, maar te bewonderen valt in ieder geval de geweldige techniek, welke aan deze subjectieve fotografie ten grondslag ligt. De tentoonstelling is dagelijks gëopend van twee tot vijf uur. Met het verwijderen van de steigers rond de acht-hoge flat, het dominerend hoogtepunt in het eerste Soester winkel centrum, nadert dat centrum zijn werke lijke voltooiing. Eind april wordt het bouwwerk opgeleverd, en zal het einde lijk zijn eigen gezicht gaan krijgen. Voor het zover is, zullen ook de beide tijdens de bouw leeg gebleven panden, direct grenzend aan de flat, door hun huurders zijn betrokken. In het meest linkse pand de automatiek van de firma Jenner uit Best die daarvoor een „zet baas" aantrekt en in het andere pand Van Dam's schoenhandel. Nic. van Dam zal zijn zaak in de eerste week van april openen, waarschijnlijk direct gevolgd de firma Jenner. De ruimte onder de flat heeft nog geen positieve gegadigde opgeleverd. Een da meskapsalon, of ijzerwaren- en gereed- schappenzaak behoren tot de eventuele kandidaten. Wanneer de omgeving volledig is afge werkt, (de datum staat nog lang niet vast, maar komt waarschijnlijk in de richting van eind mei begin juni te lig gen) zal het complete winkelcentrum of ficieel en vooral feestelijk worden ge opend. HOTEL CAFé - RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155-2706 Bij' ons bent U uit en toch thuis I Ruime parkeergelegenheid Bewjjs en plaatje direkt verkrijgbaar bü Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 het perceel Molenstraat 163 te Soest. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een riolering in een gedeelte van de Nieu- weweg en de Klein Engendaalweg. 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen in het belang van de brandveiligheid in diverse scholen in deze gemeente. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het vernieuwen van de toiletruimten in de Mariaschool voor g.l.o. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de aan koop en plaatsing van een kunstwerk. 15. Voorstel tot de aankoop van grond met opstallen, gelegen aan de Middel wijkstraat van G. Verkade. 16. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen op de Eng van de heer J. van den Bosch. 17. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop overeenkomst met G. Verkade. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het uitbreiden van de telefooninstallatie en de aanschaf van een oproepinstallatie ten behoeve van de dienst, gemeentewerken. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan de heer A. J. J. M. v. d. Breemer, Beu kenlaan 55, Soest op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor de termijn van 5 jaren vrijstelling te verlenen van de bepalin gen van het bestemmingsplan Landelijk Gebied gemeente Soest ten behoeve van het bouwen van een tijdelijke houten bedrijfswoning op het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4001, plaatselijk gemerkt: terrein gelegen aan. de Dorresteinweg. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebbenden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze be kendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 16 maart 1971. Burgemeester en wethouders der ge meente Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, tweede lid van de Wegenwet, dat van 12 tot en met 26 maart 1971 ten gemeentehuize ter inzage is gelegd een door hen aan de raad der gemeente uit te brengen voor stel tot onttrekking van een gedeelte van de Kostverlorenweg aan het openbaar verkeer (het gedeelte gelegen tussen het bedrijf van N.V. Golfkarton Industrie Mercurius en de Industrieweg). Bezwaarschriften tegen dit voorstel kun nen gedurende bovenvermelde termijn schriftelijk bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen zonodig worden toegelicht in een zitting van ons college, welke zitting zal worden gehou den op 30 maart 1971 te 10.30 uur ten gemeentehuize. Soest, 12 maart 1971. De antizwangerschapspil dient de vrouw vóór de geslachtsdaad en geregeld in te nemen. Slaat ze een keer over dan kan het reeds mis gaan. De pil heeft dus on gemakken. Nu is er een mogelijkheid ontdekt waardoor straks bedoeld onge mak vermeden kan worden. Aan de uni versiteit van Pennsylvania wordt name lijk gewerkt aan een „morning-after" pil, d.w.z. aan een pil die de volgende mor gen na de daad ingenomen dient te worden. Met muizen experimenterend hebben de onderzoekers Gabriel en Gasic in eerste instantie aangetoond dat het preparaat doeltreffend werkt. Hun gedachtengang is wel verrassend. Elke dierlijke cel, zo gaan ze er van uit, heeft haai eigen duidelijk omschreven en vaste plaats in het lichaam. Los geraakt van hun plaats respektievelijk positie,, kan worden ver wacht, dat ze door het organisme worden beschouwd als vreemde binnendringers die dan voor het zogenaamde, hiervoor in het leven geroepen immunologische systeem van het organisme, moeten wor den bestreden en opgeruimd. Maar in het bijzonder in twee gevallen, zo gaan ze verder, wordt niet aan deze regel "gehouden: binnengedrongen kanker en zwangerschap. Per slot van rekening is in deze gevallen toch ook sprake van vreemde insluipsels. Nochtans worden de kanker en bevruchte ei-cellen hoe dan ook toegestaan om te bestaan en te leven in een schijnbaar vreemde omgeving. Toen kwamen ze op het verrassende idee stoffen, die afgedwaalde kankercel len attaqueren te toetsen op hun werk zaamheid als post-coitale contraceptiva d.w.z. als „morning-after" middelen te gen zwangerschap. Eén van deze sub stanties is een anti-bloedplaat serum (met een beperkte werking overigens). Een andere is neuraminidase een enzym, d.i. een eiwitachtige verbinding die scheikundige reakties In het organisme aan de gang brengt, stimuleert, versnelt maar ook vertragen kan zonder zelf scheikundig te veranderen. Aan muizen toegediend voorkomt het na de paring inderdaad zwangerschap en het draagt er ook zorg voor, dat in geval de kiem zich reeds in de baarmoeder wand vastgezet heeft, deze wordt geab sorbeerd. ongeslorpt. Er gaapt natuurlijk een enorme kloof tussen een paar expe rimenten met muizen en een veilig anti- zwangerschapsmiddel voor mensen. Maar het is wel waard een en ander nader te bestuderen. Een voordeel is, dat neura minidase en soortgelijke enzymen goed koop en gemakkelijk te krijgen zijn. Er is volgens de onderzoekers een grote sociale behoefte aan een doeltreffende en gemakkelijke „morning-after" pil. Misschien kan neuraminidase het ant woord hierop zijn of een verdere weg wijzen. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Ajje ut ming vraog dan mok zeige daat ut zo laangzaomer- haand gebeurd is mit ut rieke rooms Soes- der verleje. Noeng is daat ne- tuurluk vaan ming kaant un bietje ovur- drieve, rnaor ajje toch zo om je heen kiek, daan ister de leste jaore waat daat angoat toch wel effe ut een en ander vuranderd. Ajje de ouwe boeke opeslaot en je leest daor is effe waat in, daan wordt ut al heul gauw duudeluk daat Soest vreuger voor un heul belaangriek deel besting uut roomse minse, in hoofdzoak boerp. Daat hoef je nie eens te leze, der binnr- in ongs darrup nog zaat dinge die daor op wieze. Moar de tied vurandert en die vuraanderinge laote ok ongs darrup nie ongemeujd. Kiek, datter bepaolde klups en vureni- ginge, doordat de belaangstelling steeds maor kleiner wier, oppeheve moste wor de, hep daor niks mee te maoke, maor doar ut opheffe vaan die klups hadde ok de zaole, die bie die karreke hoorde, nie zo bar veul meer te doen. Eigeluk begon ut aal mit daat kluphuus vaan de karruk van Nieuwerhoek. Der waas haost geen belaangstellung meer uut eige kring en de aore mogelukheje waore ok bar be perkt. Eer]uk gezeit hek ut altied jarn- rnur gevongde datter zo bar wienug ge beurde mit die mooie gelegenhied. Als wullie noeng in ongs darrup un over vloed an zoalruumte hadde, maor juust daoran hebbe wullie un bar groot ge brek. Dus as ik het voor ut zeige haad gehaad, daan hak voorresteld om der waat oars in te beginne, voor de jeugd of zo waat. Moar daat hoef noeng nie meer, ut Ludgardusgebouw an de Vredehoff- straat is in partekeliere haande ovurge- goan en is noeng un zoakepaand ge- worde. Noeg weet ik wel daat die zoal daor noeng ok nie iedejaol laag, moar noeng ister niks meer. Moar an ut Nieuwer- hoekplein waas nie de enugge zoal in daa soort. Ok an de Steenhoffstraot staot nog zoon bar groot gevaal daat eigen dom is vaan de karruk ant Karrukplein. Ik hep gedocht daat die gelegenheid ut wel deej, waant daor komme nog wel waat vureniginge en klups hun weke- lukse avongde hou we. Moar daat is ken- neluk ok nie ut gevaal, waant noeng wille de minse, die daor ovui de cente gaon, ut gebouw daat vaan Sint Jozuf- gebouw werd omgedoopt in Verenigings gebouw, ok vaan de haand goan doen. En daan magge wullie nog niet heule- gaor zongder zaole komme te zitte, maor daan liek de tied daat da gaot gebeure nie zo bar ver meer te weze. Noeng zouw aal daat opheffe en vur- kope nie zo arrug weze, as ut voortbe- staon moar vurzekerd waas, maor aster iemaand gaot kope die ut gebouw ar- ruguns oars voor nodug hep, daan wordt ut arreger. Gelukkug binne der un paor zaoltjes die aordug in die richting komme: De Raank en ut zaoltje an de Regentesselaon, maor die binne toch ok nie in staot om ut vurenigingsleve vaan un darrup mit zoon vieftug duuzend inwonurs op te vaange, waant daat goat ut ovur un paor jaor« toch wel worde. Ik vraog ming of waor ut Soester kaar- nevaal gehouwe mot worde as ut vur- enigingsgebouw an de Steenhoffstraot opgedoek zouw worde. Messchien gaot ut net as mit ut Sint Jozufgesticht en wordt de gemeente eigenaor vaan ut heule zaokie. Ik schaat, daat as de gemeente ut koop, daat gaot gebeure mit in ut aachturhoofd! de gedaachte an ofbreke, maor omdatter voorlopug geen cente binne, leeg laote staon, en voorlopig gebruuke voar be» paalde opgedronge dinge. Daan wordt ut net as ut huus waor noeng Arti-sjok in zit. Der maag niks an vurbeterd worde, ondaanks daat zellufs de prinses en de prins der of en toe komme kieke. Waat ming betref zouw ut ut beste weze as un paartekelier eigenaor wier. Ik weet nie waat of tie der in mos gaon beginne, maor ik gloof daat as tie vaan waante zouw wete, hie der best waat vaan zouw kenne maoke. Der binne mogelukheje genog. En laote wullie effe eerluk weze, waor ister un zaol te vingde mit zo bar veul paarkeerruumte en das teugeswoor- dug toch heul belaangriek? Ik weet nie wie of ik noeng ut graas voor zun voete ant wegmaoje bin, maor waorom zouw de gemeente ut heule zaokie nie kenne kope en bevoorbeeld beschikbaar stelle an de Stichting Jeugd- zorrug Soest, die der messchien wel un tweede „Vaangreel" ken beginne? De Eng maag dan nie zo bar meer in de be laangstelling staon noeng ut Soesderveen gebouwd is, maor daor is maor heul wie nug gedaon voor de jeugd. Je ken meu- jeluk vurwaachte daat un jonge en een deerntje vaan vief tien jaor in de zaand- baak gaon zitte speule. Daat Vurenigingsgebouw zouw un bar mooie gelegenheid kenne worde as ont moetingspunt voor de heule Soesder jeugd, maor daan motte der netuurlijk wel spiekers mit koppe geslaoge worde, voor daat de een of aore vriejer de eige naor is geworde, aal zouw ut. maor voor un nieuwe kes- en kerriezaok weze. Un mins is nooit te ouwd om te lere.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3