DE ONGELUKSSTAAT PAKISTAN DISCRIMINATIE L00NFEEST WORDT L00NANCST „Echte" zonnebrillen VAN ESSEN - OPTIEK „TEDDYNETTE" TEGENWERKING MIDDENSTANDS- ADVIES MARCKAL HAARMODE REUMABESTRIJDING DANKBAAR WERK DE BRITSE MISèRE MET DE VAKBONDEN A V O Velen schorten investeringen op liet beste voor uw ogen. Schaatskampioenschappen van Peter's Baan Kinderwagen speciaalzaak Bromfietsbanden doorgesneden Sport Organisatie Soest zonder voorzitter jeugdbestuur Enquete door Soester Gemeenschap i.o. Natuurwandeling VRIJDAG 12 MAART 1971 Pakistan is een kunstmatig gevormde ataat het zijn de gebieden van het vroegere Brits-Indië waar toevallig de meerderheid van de bevolking moham medaans was, en geen lust had in een hindoestaat te leven. Toevallig ook ont stonden zo twee aaneengesloten gebie den, van elkaar gescheiden door 1600 kilometer India's grondgebied. Is dit al een ongelukkige konstruktie, bovendien waren de twee stukken Pakistan ook nog cultureel en economisch sterk verschil lend. West-Pakistan heeft ook een heel eigen psychologische atmosfeer die ge heel anders is dan die van Oost-Paki- stan. Dat de westelijke van de twee staats- helften in feite het belangrijkst werd kwam doodeenvoudig doordat hier al het best opgezette bestuursapparaat bestond waarop men kon voortbouwen, alsmede de bekwame krachten om dit te doen. De levensstandaard was er, zeker voor de beter betaalden in de industrie, de handel en de vrije beroepen, ook hoger. Tegenstellingen konden uiteraard niet uitblijven en ze zijn er haast voortdu rend geweest. Ze zouden ook al veel eer der dan nu tot uitbarsting zijn gekomen als niet twaalf jaar lang militairen ge regeerd hadden met de uit hun vak be leende methoden om de tucht erin te houden. BestuursstrUd Nu komen de uitbarstingen pas goed los nadat eindelijk verkiezingen zijn gehou den en in Dacca een parlementair col lege bijeen zou komen om een nieuwe grondwet samen te stellen. Het begon IJZERWAREN Ook voor SCHOONMAAK ARTIKELEN Nieuwstraat 56 - Telefoon 02155- Soest 6228 ermee dat de Westpakistaanse leider Bhoetto die grondwetscommissie dreigde te boycotten waarbij een massale staking in West-Pakistan zijn eisen zou onder steunen. We mogen aannemen dat wat Bhoetto het meest dwars zat was dat zijn partij wel in West-Pakistan als de voornaamste mag worden beschouwd maar dat ze maar 85 zetels in het parle ment verwierf, waarin de Oostpakistaan- se sjeik Moedjiboer Rachman met 160 zetels de absolute meerderheid heeft. Dat zou erop neerkomen dat de sjeik kan be palen hoe de eerste niet-militaire rege ring eruit zou komen te zien. En West- Pakistaners hebben niet veel zin door een Oost-Pakistani geregeerd te worden. Omgekeerd echter hebben de Oostpaki- staanse politici geen lust vanuit het zes tienhonderd kilometer verder gelegen westelijke landsdeel bestuurd te worden. De niet bepaald gelukkige ervaringen met de hulpverlening na de overstro- mings- en orkaanramp ligt hun nog vers in het geheugen. Ze voelen zich nog slechter behandelt! dan wanneer ze een kolonie waren geweest. Als kat en hond De oplossing lijkt duidelijk: twee staten vormen, Pakistan in het westen en Ben galen in het oosten. Maar daarvoor voelt de sjeik voorlopig ook niet veel. Hij weet te goed dat elk apart wel wat zwakjes staat tussen de twee grote staten India en China, waarbij het westelijk deel dan nog het voordeel heeft ook tegen de sowjet-unie aan te liggen die eventueel als tegenwicht kan dienen. De sjeik komt niet graag in de kou te staan. Zijn buur Birma kan hem trouwens leren dat het niet in alle opzichten een pretje is onaf hankelijk te zijn maar zwak als de Chi nese macht dichtbij is. En hij heeft reden om van India niet veel meer soepelheid te verwachten. En zo blijven de, twee landsdelen min of meer gedoemd bij elkaar te blijven, des noods samenlevend als hond en kat. Tenzij de roep om onafhankelijkheid on der de Oost-Pakistani's zo sterk wordt dat ook de nuchtere sjeik er niet meer aan voorbij kan. De stakende massa's, de plunderaars, brandstichters om wier akties nu een soort staat van beleg is afgekondigd zijn niet zo nuchter. De Britse regering is er toe overgegaan, een halt toe te roepen aan de stroom immigranten uit allerlei Gemenebest- landen, en het ziet er niet naar uit dat de Labour-oppositie zich daartegen zal verzetten. Immers het is juist „the man in the street" die op deze discriminerende maatregelen aandringt, en het lagerhuis lid Enoch Powell ziet als zijn woord voerder. Mensen, afkomstig uit de landen van het Britse Gemenebest, hadden dezelfde rechten als de geboren Engelsman. Zij konden Engeland vrij binnenkomen, zich daar vestigen, werken of handeldrijven. Sinds de gebieden in Azië en Afrika niet langer Britse koloniën zijn, maar zelf standige staten, zijn meer dan een mil joen „kleurlingen" naar het Britse Eiland gekomen. Dat is nog niet zoveel op de totale bevolking, maar deze mensen, meest ongeschoold, hebben zich, om werk te krijgen, neergelaten in bepaalde centra, en bevolken in die steden bepaal de wijken, die steeds meer het karakter van een ghetto gaan dragen. Want ter wijl de Engelsman zegt „my house is my castle" brengen deze mensen een groot deel van hun leven op straat door. Arbeiders Niet alleen wordt daardoor het leefkli maat in zulke wijken grondig gewijzigd door de eet- en leefgewoonten, maar ook de huizen gaan in waarde achteruit, om dat ze uitgewoond worden door dicht op elkaar gepakte immigrantenfamilies. Degenen die daarvan het meest last heb ben zijn de mensen uit het arbeiders milieu, niet in de laatste plaats de vrou wen. Zij worden soms in de minderheid gedrongen en moeten veel „opvreten" van hun gekleurde buren, die verkiezen te leven zoals zij dat gewend zijn en hoe groter hun aantal is, hoe makkelijker dit gaat. Enoch Powell heeft zich tot de spreek buis van deze ontevredenen gemaakt en hij is bepaald geen tweederangs-politicus, maar een der meest bekwame en onder legde leden van het Lagerhuis, een man met ministerskwaliteiten. En daarenbo ven zeer wel van de tongriem gesneden. Gemenebest Bij de vele problemen die de regering- Heath al heeft komt nu ook nog dit. Engeland, dat in brede lagen helemaal niet gesteld is op de EEG, heeft het Ge menebest al min of meer als een molen steen om zijn hals hangen. Wat zijn politiek t.a.v. Zuid-Afrika en Rhodesië betreft heeft het zulks al ondervonden, maar nu vallen natuurlijk die Afrikaanse en Aziatische landen (mét hun advocaten in die westelijke landen) over de „discri minatie" door de Engelse regering toege past, die van plan is voortaan alleen die imigranten toe te laten van wie een der ouders Brits is, en dan nog onder be paalde voorwaarden. Maar het is niet toevallig, dat junst nü allerlei berichten in de pers komen over smokkel van drugs door clandestiene im migranten, die daartoe geprest zouden worden door de lieden die van deze mensen- en drugssmokkel hun beroep maken. Net als Amerika? Het is onbillijk de lijn door te trekken van Amerika's negerprobleem naar En gel ands immigrantenprobleem. De Ame rikanen hebben de negers, tegen hun wil, als slaven geïmporteerd. De immigranten komen uit vrije wil naar Engeland, zélfs al werden ze daartoe door hun regerin gen gedwongen, omdat zij opteerden voor het Britse staatsburgerschap, en zich daarmee losmaakten van de eigen gemeenschap. Opmerkelijk is ook, dat zowel Labour als de Tories al met dit probleem omhoog- zaten en geprobeerd hebben er iets tegen te doen. De regering wil nu ook die mensen hel pen, die weer uit Engeland weg willen, maar het is de vraag of dat er zo veel zijn, want waar moeten ze naar toe? De arbeiders vrezen daarenboven nog de concurrentie van de geïmmigreerde ar beidskrachten. Vrees Veel minder dan het gevoel van eigen (blanke) superioriteit, is het de vrees voor het verloren gaan van de eigen indentiteit, die de mensen in Engeland beweegt tot een discriminerende hou ding. Dat is trouwens ook in de Ver enigde Staten heel vaak het geval, voor al onder de „arme blanken". De regering weet zeer wel, dat maat regelen om de immigratie te beperken, haar kwalijk zullen worden genomen en dat het in het Gemenebest er bepaald niet knusser op zal worden. Maar zij heeft nu eenmaal te rekenen met haar eigen kiezers, die, zeggen zij „de oudste rechten hebben". Engeland heeft al zovele, schijnbaar on oplosbare problemen. Het is de vraag of éit probleem door de nieuwe wet zal Worden opgelost! Nog in het afgelopen jaar steeg de wel vaart van de werknemer met een per centage dat tegen de zes procent aanligt. Met dit alles is niet de welvaart voor het gehele volk verbeterd. Relatief ge zien gingen de zelfstandigen erop ach teruit. Relatief en absoluut daalde de welvaart van allen die van vaste inko mens leven. Het onbehagen van bepaal de groepen neemt dus terecht toe. Zon der een blik te slaan op de looneisen die per 1 juli gesteld zullen worden, staat het als een paal boven water dat het aandeel van de werknemers in het na tionaal inkomen het record van 81 zal bereiken. Dit betekent dat andere groe pen steeds meer offers brengen. Voorts zal onze betalingsbalans bij niet verdere verslechtering van de situatie dit jaar een tekort aanwijzen van een en een kwart miljard gulden. Vast staat ook volgens het planbureau dat het rendement op in handel en in dustrie geïnvesteerd vermogen dit jaar een dieptepunt zal bereiken. Met incal- culatie van vele nog te verwachten on aangename risico's zal menig zakenman besluiten zijn investeringen op te schor ten. Tekenend is in dit verband dat de grote concerns, die ook in het buiten land kunnen expanderen, hun nieuwe aktiviteiten duidelijk buiten onze gren zen brengen. Ook ligt nu al als een feit Wanneer de regering op dit moment zou beweren dat het met de Nederlandse economie snel bergafwaarts gaat, dan zou zij zich daar politiek gezien aan kun nen branden. Men zou van oppositiezydc onmiddellijk een betoog gaan opbouwen waaruit blijkt dat dit aan de regering zelf is te wijten. Zou er echter een gun stige economische toekomstbeschouwing op papier komen dan zou dit koren op de molen van de looneisers zijn. Daarom zwijgt het kabinet en komt er hoogstens enige onduidelijke taal over de lippen van de bewindslieden. Dit alles speelt zich af in een klimaat van sociale nervositeit dat een opgezwol len karakter draagt. Want hoe men de situatie ook beoordeelt, vast staat dat onder dit als zwak aangekondigde kabinet de Jong de wélvaart enorm is geste gen. vast dat twee van onze grootste con cerns, Kon. Olie en Unilever, hun winst over 1970 hebben zien dalen. Voor Phi lips ziet het er bepaald niet beter uit. De inflatie De direktie van de Amro-bank konsta- teert in haar jaarverslag dat door de voortdurende inflatie veie bedrijven moeten sluiten, die bij normale aanpas singsmogelijkheden het leven hadden kunnen behouden. Daarnaast is het ze ker dat bij voortdurende ophoging van de loonsom gehele bedrijfstakken uit ons economisch patroon zullen verdwij J nen. De textielindustrie, voor zover niet j gespecialiseerd, zal daar zeker onder j vallen. Plotselinge loonerupties, die niet denkbeeldig zijn, kunnen kleine bedrij ven met één slag naar de ondergang brengen. In het verslag van de Amro bank, waarachter wij de stem van dr. J. R. M. van den Brink horen, wordt opgemerkt dat een klimaat voelbaar is, waarin de goed geleide kleine onderne ming geen ontwikkelingskansen meer heeft. Letwel: de goed geleide onderne ming. Het zijn de kleine ondernemingen die met name de probleemgebieden nieuwe impulsen moeten brengen. Een voortgaan op de ingeslagen weg van elkaar de loonvlïegen afvangen zal zonder meer betekenen dat de welvaartsverschillen in de onderscheiden delen van ons land zullen toenemen. Het is frontpagina nieuw wanneer kapitaalintensieve grote bedrijven in het. westen, des lands een loonstijging van 10-15 °/o kunen verdra gen. Dat is dan de eerste ronde, di? door de vakbeweging wordt gewonnerf. Wanneer echter een half jaar later een aantal bedrijven in Groningen er Drente die last niet meer kunnen op brengen, dan gaan zij sluiten en staan enkele honderden mensen op straat. Dat is dan de tweede ronde voor de vakbe weging, die niet zo winstgevend is. Meestal gaan dergelijke berichten paard met sluitingen van arbeidsinten sieve vestigingen, ook in de randstad. Men heeft het gezien aan de dubieuze handel in enkele grootwinkelbedrijven. Legitieme angst? Temidden van de verwarring rond lonen en prijzen heeft prof. Albeda gepleit voor een nationale inkomenspolitiek. Hij meent dat het beter zal gaan wanneer de nominale inkomensverschillen wor den verminderd. Of de heer Albeda hier heeft gerekend met inkomens na of voor aftrek van de belasting hebben wij niet geheel begrepen, maar het is dui delijk dat met geen enkele nationale inkomenspolitiek de inflatie en de loon strijd wordt afgeremd. Men vergist zich wanneer men meent hooggeleerde betogen te kunnen gebrui ken als bliksemafleider. De regering met haar loon- en prijzenrem, Dr. Zijlstra van de Nederlandse Bank, de bedrijfs sluitingen, de beurskoersen, zij geven een indicatie van de werkelijkheid. De Amro-bank stelt zeer terecht in haar jaarverslag dat alle deelhebbers aan het economisch leven de loon- en prijsinfla- tie veroorzaken. Dit neemt niet weg dat wij, voor zover hier een nationaal pro bleem speelt, zelf orde op zaken dienen te stellen. De heldere geesten, die de belangengroe peringen in ons land dirigeren, dienen hun gaven ten deze nu eens aan een nationaal probleem te geven in plaats van aan hun eigen groepsprobleem. Reeds zijn wij zover dat door politieke machinaties de werkelijke kopstukken van het economisch leven niet meer te bewegen zijn aan een regering deel te nemen. Waar blijven wij als de aanvoer ders van ons economisch leven hun werkterrein naar buiten de grenzen ver leggen? Prof. Albeda noemt het spel rond de lonen een circus. Prof. Zijlstra heeft het een rituele dans genoemd. Beide soort uitingen zijn vol passie en sensatie. Zij missen de elementen van het werkelijke ernstige levensspel. Toch gaat het hier om meer dan een marge van bijvoor beeld vier tot zes procent. De toekomst kansen van onze jonge generatie zijn in zet van een luguber pokerspel rond ver dere muntverkrachting. Was er voorheen sprake van een loonfeest voor duizenden als er een loonsverhoging kwam, wij zijn nu al zo ver dat ieder vervuld is van de angst voor loonsverhoging, om dat nu eens deze dan weer die groep onder het juk doorgaat van wat men noemt de struktuur-verandering. Een beschamend beeld temeer omdat het ook ^ders kan als wij ons verstand ge bruiken. met „optisch" betrouwbaar, veilig glas, met of zonder sterkte, (voor een bril met pasvorm) SOEST-ZUID (btf stoplichten) Dealer van: Zeiss - Polaroid - Ray Ban OOK KINDERMEUBILAIR, O.A. KINDERSTOELTJES, WIEGJES, LEDIKANTJES, COMMODES Het is een merkwaardige tijd. Wanneer aan de ene kant ontdekt wordt dat de inkomens van bepaalde groepen in de maatschappij achterblijven, bepleit men in dezelfde adem arbeidsverkorting voor die groepen. Wanneer een goed deel van de zelfstandigen met name in ambacht en winkelbedrijf achterblijven in welvaart, dan ontdekt men op het zelfde moment dat deze mensen zich verzetten tegen het houden van koop avonden, waarbij het toch een wens is van de consumenten om over ruimere koop tij den te kunnen beschikken. Men gaat zelfs nog verder door betogingen op te zetten dat de winkels op zaterdag vroeger dicht moeten omdat ook de zelfstandigen over een langer weekend zouden moeten beschikken. In andere plaatsen worden de vestigingen van verbruiksmachten en zelfbedienings warenhuizen tegenhouden met hulp van gemeentelijke bepalingen. Wij gunnen het bedrijfsleven zijn deel. Het is echter zo dat in vele bedrijven voor vervoer, elektriciteit, politie en andere openbare diensten werknemers bij nacht en ontij moeten werken om de consument op de juiste tijd te kunnen bedienen. Op dezelfde wijze zal ook het bedrijfsleven zich bij de maatschappe lijke ontwikkeling moeten aanpassen. Sterker nog: men zal op de maatschap pelijke ontwikkeling moeten vooruitlo pen, wil men werkelijk de verbruiker dienen. Ook in de presentatie van moderne bedrijfsvormen dient het zit tende bedrijfsleven voorop te gaan van achter de feiten aan te lopen en in ver zet te gaan. Wanneer achterblijvende ondernemers tegen de draad in gaan door te trachten aktuele ontwikkelingen tegen te werken zal dat de economische ondergang van deze mensen verhaasten. Want men kan nu eenmaal niet tegen de maatschappe lijke vernieuwing oproeien. Zeker niet wanneer men als ondernemer geroepen wordt zijn inkomen te ontlenen aan het verdienen door het onderkennen van nieuwe ontwikkelingen. Dinsdag deden de scholieren mej. P. N. (18) en haar vriendin mej. C. K. (17) op "et Politiebureau aangifte, dat de banden ^an hun bromfiets, welke zij op de Braarnweg hadden geplaatst, waren d?orSesncden. Van de dader(s) ontbreekt iedcr spoor. Zondagmiddag om half zes wordt een begin gemaakt met de clubkampioen schappen van de Soester schaatsvereni ging „Peters Baan". Tot ongeveer zeven uur zullen de schaatsers uit Soest het ijs van de Utrechtse kunstijsbaan aan de Franciscusdreef in de wijk O vervecht, volledig beheersen. Nadat woensdag avond in het clubgebouw op de Eemweg de loting was verricht die bij de junio ren geen verassingen in kon houden, om dat de, beide a-junioren Peter van de Kant en Eddie Dijkhuizen in hun klasse geen mede-kandidaten kennen, en dus niet anders dan tegen elkaar konden „loten", eenzelfde situatie als bij de b- junioren, waar Ton Lankreijer en Wim van de Kant elkaar voor de zoveelste maal dit seizoen zullen bevechten. De mogelijkheid bestaat dat na het rijden van de sprint, op de 1500 meter de snel- sten op de 500 meter tegen elkaar uit gaan komen. Bij de adspiranten, met een aanzienlijk groter aantal deelnemers, kwam de lo ting natuurlijk meer tot zijn recht. Deze Soester schaatskampioenschappen kun nen voor belangstellenden meteen een goede reden zijn om de Utrechtse kunst- Het Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf bestaat 40 jaar. Ontstaan in een tijd toen bij een opkomende krisis de behoefte aan economische gegevens voor de middenstand groot was, viert het zijn jubileum in een tijd van welvaart waarin die behoefte niet minder groot is. De decors van het tijdsbeeld zijn in die veertig jaren vele malen veranderd maar de bron van gegevens is onverstoord blijven spuiten. Men kan zeggen steeds rijker en overvloediger nochtans eigen lijk tekort schietend bij een kritische blik op de werkelijke noden van het midden- en kleinbedrijf. Helaas ontbre ken de middelen om nóg meer vingers op te heffen, om nóg meer grond te scheppen voor een toekomstvisie. Ziende naar de beschikbare middelen heeft dit economisch instituut in zijn j opdracht niet gefaald. Het is wel tekort geschoten in zijn presentatie naar buiten, in de manier waarop het zijn klandizie naar het Haagse kantoor heeft weten te trekken. Te weinig kleine onderne mers weten helaas hoe zij van de dien sten van het E.I.M. gebruik kunnen en moeten maken. Anderzijds is het mid- ïjsbaan eens van nabij te bewonderen, den_ en kleinbedrijf zelf tekortgeschoten en gelijktijdig getuige te kunnen zijn van jn het optimaal exploiteren van dit insti- de ongetwijfeld felle strijd om de club- tuut. Vooral de georganiseerde midden- titels. Voor hen die de avond geheel op stand heeft hier werk laten liggen. Het de schaats-loer willen houden bestaat e.I.M. signaleert bijna alle veranderin- er dan ook nog de mogelijkheid deze be- gen die zich in distributie en ambacht langstelling voor de schaatssport te com- openbaren. Het heeft niet opgehouden te b'.neren met een bezoek aan de Wiener wijzen op gewijzigde verbruiksgewoon- ijs-revue, die ook op die avond in het ten, veranderde aankooptijden en wisse- overdekte ijs-stadion een opvoering lende commerciële struktuur. De goede, Seeft- bij de tijd zijnde ondernemer heeft het Voor de Wiener IJsrevue verwijzen wij E I M_ gebruikt. De achterblijvers en ge- graag naar de kleurige aanplakbiljetten legenheidsondernemers wisten het zelf op verschillende plaatsen in onze ge- beter en hebben het E.I.M. gelaten voor meente, waarop alle gegevens uitgebreid wa^ j^t was. Mede daarom zijn er dui- staan vermeld. De toegangsprijs tot de j zenden kleine zaken verdwenen die bij tribune tijdens de schaatswedstrijden be- tijdig bijsturen levenskansen zouden draagt slechts 1,—I hebben behouden. Als het leven begint Voor bezoekers uit Soest is de ijsbaan jjg veertig, dan wacht het midden- en het eenvoudigst te bereiken via Groene- kleinbedrijf een betere toekomst wan- kan (de straatweg Utrecht-Hilversum) neer tiet zijn adviesinstellingen, zijn ad en Blauwkapel, waarna borden de weg duidelijk aangeven. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 In het afgelopen jaar zijn weer vele Nederlanders het slachtoffer van de reumatiek geworden. Een kleine geluk kige minderheid van hen zal wellicht volkomen genezen. Een groot deel zal zij het alleen met hulp van anderen en met gebruik van aan hun handicap aangepaste hulpmiddelen een beperkt maar betrekkelijk normaal leven lijden. Somigen echter zullen bijna of geheel invalide worden. Eén op de achttien Nederlanders lijdt aan een of andere reumatische aan doening. Gelukkig niet allen, maar toch ook niet minder dan ruim honderddui zend landgenoten zijn door reuma zo danig gehandicapt, dat zij de voor een gezond mens meest simpele handelingen niet meer kunnen verrichten. Zich buk ken, wassen, haar kammen, trappen lo pen, typen, stofzuigen, noemt U maar op, behoren voor hen praktisch of geheel tot de onmogelijkheden. Reuma veroorzaakt voor deze grote groep landgenoten niet alleen veel licha melijk leed, maar ook grote psychische problemen. Door de ontmoediging van niet meer mee te kunnen doen worden reumapatiënten vaak in zichzelf gekeerd en hebben zij de neiging zich van het normale leven af te zonderen. Dit nu moet met alle middelen worden voor komen. Het Nationaal Rheumafonds stelt zich ten doel het leven voor reumapatiënten weer zinvol te maken. Door de financiële middelen beschikbaar te stellen voor de verstrekking van hulpmiddelen van de meest uiteenlopende aard, door finan ciële steun aan de bouw en inrichting van reumaklinieken en verpleeghuizen waar reumapatiënten opgenomen, behan deld, gerevalideerd kunnen worden, en door grote sommen gelds te besteden ter stimulering van het wetenschappelijk on derzoek naar de oorzaken van reuma. Een van de dankbaarste taken is wel licht te trachten de reumapatiënt uit zijn isolement te halen. Het Nationaal Rheu mafonds verleent hieraan een belang rijke bijdrage door reumapatiënten uit het gehele land een zorgeloze vakantie in het eigen reumavakantiecentrum aan te bieden. Jaarlijks besteedt Het Nationaal Rheu mafonds ruim 'n miljoen gulden aan de genoemde activiteiten. Wil het zijn taak echter kunnen blijven vervullen dan kan het fonds dat, als niet door de overheid gesubsidieerde instelling, uitsluitend met Uw financiële hulp. In de week van 15-21 maart is de lande lijke collecte voor de reumabestrijding. U kunt van uw sympathie voor ons werk doen blijken door een gulle gift in de collectebus. Wordt U geenbus voorge houden, dan is het gironummer van Het Nationaal Rheumafonds te 's-Graven- hage: 3 2 4. Er zijn in diversewijken nog collectanten nodig. U kunt ook helpen door te col lecteren in de week van 15 t.m. 20 maart. Om de collecte doen slagen is een groot aantal collectanten nodig. Geeft U zich daarom als zodanig op bij Mevr. P. M. Wijsmuller-Rodenrijs, Waldeck Pyrmont- laan 5, Telefoon 2877. „Kontaktstoornissen" zoals mevrouw An- kone, secretaresse van de S.O. Soest ons mededeelde, zijn er de oorzaak van, dat het bestuur de heer G. A. M. Tiggel- hoven heeft verzocht zijn taak als voor zitter van het jeugdbestuur neer te leg gen. Men is hem overigens dankbaar voor het vele werk dat hij voor de jeugd gedaan heeft, maar verschil van inzicht heeft tot het bovengenoemde besluit geleid. Het jeugdbestuur draait „gewoon door", nu onder leiding van de heer Westerveld, de wedstrijdsecretaris. Ook de jeugdtrai- ning ondervindt geen stagnatie. Op de maandelijkse openbare vergade ring van de Soester Gemeenschap in op richting heeft het bestuur voorgesteld op de dit jaar te houden kunstmarkt, de bezoekers via uit te reiken stencils te enqueteren over verlangens en wensen ten aanzien van vrijetijdsbesteding, ont spanning en verenigingsleven. Passanten zullen verzocht worden het uitgereikte vragenformulier ter plaatse direct in te vullen. A.s. zondag 14 maart om 14.00 uur, wordt bij redelijk weer een door de „Natuur bescherming" afd. „Eemland" uitgezette wandeling gehouden. Vertrek aan het einde van de Insinger- straat hoek Wieksloterweg. De deelname is kosteloos. viesorganen naar leeftijd en waarde weet te schatten. SOCIALE WETTEN. Uit welke sociale wetten en voorzieningen kan men een beroep doen, wanneer de echtgenoot die in loondienst was, komt te overlijden? Bedoeld wordt de oude- en de huidige wetten en tot welke instanties moet men zich wenden? Antwoord: Op 1 oktober 1970 is de Wet inzake overlijdensuitkering ten behoeve van nagelaten betrekkingen van werkne mers in werking getreden. Deze wet verleent de nagelaten betrekkingen van werknemers en van degenen die uitkering genieten ingevolge de ziektewet, de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) de Werkloosheidswet en de Wet Werkloosheidsvoorziening, aanspraak op uitkering over de maand van overlijden en de twee daarop volgende maanden. De Ziektewet, de W.A.O. en de W.W. worden uitgevoerd door de bedrijfsver enigingen, waarvan de werknemers de adressen te allen tijde bekend behoren te worden gemaakt. De Wet Werkloosheids voorziening wordt uitgevoerd door de gemeentelijke sociale diensten, tot welke men zich ook in ieder geval kan wenden om inlichtingen en met aanvragen. BIJSTAND. Waar kan men in beroep gaan als men het niet eens met een be schikking van de bijstandswet? Antwoord: Als u het niet eens bent met een beschikking van sociale zaken dan kunt u een bezwaarschrift indienen bij Burgemeester en Wethouders. Deze ne men dan een standpunt in in hun z.g. beschikking. Ook hiertegen kunt u in beroep gaan, nl. bij Gedeputeerde Staten. ZILVEREN GULDENS. Wanneer zijn de oude zilveren guldens en rijksdaal ders voor het laatst geslagen en in welke jaren zijn de nieuwe uitgekomen? Antwoord: De laatste zilveren guldens zijn uitgekomen in 1967 en de laatste zilveren rijksdaalders in 1966. De nieuwe guldens zijn tot nu toe uitgekomen in de jaren 1967, '68, '69 en 70. De nieuwe rijksdaalders zijn uitgekomen in de jaren 1969 en 1970. PAUS. Waar en wanneer werd er een aanslag op de paus gepleegd bij zijn laatste reis naar de Philippijnen? Antwoord: De aanslag op de paus werd gepleegd op 26 november 1970 te Manil la door Benjamin Mendoza Y Amor. De Britse premier Edward Heath spreekt deze week met Vic Feather, de voorzitter van het vakverbond T.U.C. En er is vol doende stof voor dit gesprek. Feather kan zich terecht ongerust gaan voelen over de werkgelegenheid: het faillisse ment van Rolls-Royce alleen al betekent dat er zo'n dertigduizend man op straat komen te staan; Ford heeft aangekon digd dat niet meer geïnvesteerd wordt in nieuwe fabrieken in Engeland; in klei nere bedrijven zowel als in de grote is nogal wat malaise die leidt tot ontslag van vrij wat personeel. De logica is en daar zal Heath zeker op wijzen dat voor een niet gering deel de met forse stakingsgymnastiek afgedwongen loon eisen ertoe hebben bijgedragen dat de Britse industrie zichzelf uit de markt prijsde en die moest prijsgeven aan con currenten. Natuurlijk, fouten van be drijfsleiding als bij Rolls-Royce, kan men T.U.C. niet in de schoenen schuiven, maar dat de vakbeweging het hare heeft bijgedragen aan de misère is buiten kijf. En het is ook niet nieuw. De Labour- regering die aan Heaths kabinet vooraf ging heeft ook geprobeerd met de vak beweging te komen tot een gezamenlijk® politiek van beheersing van de lonen en van de prijzen. Zelfs in landen waar in dit opzicht wel enige samenwerking tot stand kwam was het resultaat niet altijd erg goed, maar het weigeren van di® samenwerking was een garantie dat het mis zou gaan. Heath probeert tot een wetgeving te komen waarbij wilde sta kingen de meest funeste gingen zelden of nooit onder auspiciën van de bonden niet goed meer mogelijk zouden zijn en bovendien de vakbeweging in zeker® mate verantwoordelijk gesteld kan wor den voor stakingen die niet volgens de regels verlopen dat wil zeggen: wan neer afkoelingsperioden niet in acht worden genomen het voeren van rechts gedingen waarbij de kas van de bond een behoorlijke aderlating kan onder gaan. De vakbeweging in Engeland verzet zich met hand en tand tegen dergelijke wet telijke spelregels, dat deed ze ook onder Labour al dat vervolgens zijn ontwerpen maar inslikte. Heath daarentegen is niet van plan op de vlucht te gaan. Maar een geheel andere zaak is of met Vic Feather iets te besluiten valt. Hij zit op zijn post bij de gratie van de leiders van de ledenvakorganisaties, waarvan de militantsten zoals Hugh Scanion al ijve rig bezig zijn politieke stakingen te orga niseren tegen de voorgenomen wetge ving. Dat zijn dus stakingen om het par lement te beïnvloeden, waarbij de werk gevers echter de strop krijgen te inkas- seren en indirekt het land dat weer een slechtere naam krijgt bij degenen die op leveranties uit Groot-Brittannië hadden gerekend, maar die pas veel later krijgen en derhalve naar andere leveranciers omzien. En nog daargelaten dat deze heren Feather niet zullen steunen als hij het met de regering over een ietswat verzachte zinloos maakt voor de regering al vrij zinloos maakt voor de regering om 'n dergelijk akkoord te sluiten. Deze vakbondsleiders zijn ook al weer minder leiders dan door hun leden geleide funk- tionarissen. Kritiek De P.T.T.-mensen die na zeven weken weer aan het werk moesten omdat de stakingskas leeg was en niemand de met zware schulden beladen bond wilde le nen, scholden hun voorman Jock Jones zwaar uit dat hij gefaald had. Een beetje ondankbaar, want deze staking was niet Jones idee die had liever chaos ver wekt met speldeprikken: de ene dag de bestellers, de andere dag de sorteerders, dan weer de lokettisten, even effektief en minder kostbaar. Maar hij moest wel, omdat zijn leden het hem zeiden. En de reakties op het besluit van Ford om niet meer te investeren in Engeland is door werkers bij Ford begroet met de opmer king dat opperdirekteur Henry naar de hel kon lopen. Dat klinkt ook al weer niet alsof men daar zwaar tilt aan de duidelijke misère van de Britse econo mie. En hier ligt Heaths zwaarste zorg: drijft hij zijn wetgeving niet door dan gaat het op de huidige manier van kwaad tot erger. Doet hij het wel dan vraagt hij om een reeks wilde stakingen, waarbij rechterlijk optreden om ze op te heffen of om afkoelingsperioden te ge lasten haast niet in door te voeren. De basis van iedere wet, wil ze effektief zijn, moet het besef onder de bevolking zijn dat de wet nodig is. Dat besef lijkt er in Engeland niet erg te zijn en dat geeft geen reden tot groot optimisme.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7