1 Soest toen - Soest nu Dinsdag' 16 maart 1971 49e jaargang no. 21 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Instituut voor natuurbescherming Aanrijding op Soesterbergsestraat Buitengewone leden vergadering katholieke gymnastiekver.Crescendo' •i Tentoonstelling „Welfarewerk" in „Molenschot" door burgemeester geopend Monseigneur Siard Th. Visser ter aarde besteld Gemeente Soest verliest kort geding „Inspraak" Forum- en discussieavond bij Arti-shock Kentekenbewijs van vrachtwagen ingehouden f 10.000 nodig voor centrale verwarming van het dierenhuis 't Hart Menselijke verhoudingen in de arbeid Het oog gericht op de keus van Japan Geen richting aangegeven Stichting Federatieve Raad voor 't Bejaardenwerk Soest Zingen door bejaarden Is hieraan een behoefte waarin nog niet wordt voorzien SOESTER!f)ÖURANT Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag In gebouw De Rank werd de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van het instituut voor natuurbescherming, afde ling Eemland. De voorzitter, tevens waarnemend secre taris, de heer Wijsmuller bracht in zijn openingswoord dank aan de werkgroep jeugd, die door haar activiteiten de ver eniging nieuw leven heeft ingeblazen. Uit het jaarverslag blijkt ondermeer dat deze jeugdgroep tijdens de kunstmarkt op 5 mei, een stand inrichte en bemande, Ter hoogte van villa „Necklenburgh" werd vrijdag mej. M. S. (27) uit Zeist aangereden door J. de S. (24) uit Soes- terberg. Mej. S. stond voorgesorteerd om de inrit van „Neclenburgh" in te rijden, toen J. de S. bij het afremmen met zijn bestel auto in een slip raakte en haar aanreed. De bestelauto kwam tegen een boom tot stilstand. De cabine van de auto werd vernield. Beide automobilisten werden gewond en zijn naar Zonnegloren ge bracht. Na aldaar te zijn verbonden, konden zij naar huis terugkeren. Zoals wij in onze courant van 12 maart reeds vermeldden, bestaan er fusieplan nen tussen de Soester gymnastiekver enigingen S.T.C. en Crescendo. De voorbereidingende besprekingen zijn thans zover gevorderd, dat ontwerp-sta- tuten voor een nieuwe vereniging, welke zich op landelijk niveau zal aansluiten bij het Koninklijke Nederlands Gymnas tiek Verbond, gereed liggen. Alvorens deze fusieplannen bewaarheid kunnen worden, is het nodig dat de le den zich hierover uitspreken. Voor de leden van „Crescendo" is daar toe een buitengewone ledenvergadering belegd op vrijdag 2 april a.s. in het Wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentesselaan In Soestdijk. De aanvang is gesteld op 20.30 uur. die door ruim 350 mensen werd bezocht. In het afgelopen jaar werden talrijke natuurwandelingen georganiseerd, waar aan ruim 400 belangstellenden deel namen. De tentoonstelling in de „week van de aarde" trok 500 bezoekers. Het leden bestand liep op tot 95 en het aantal na- tuurwachters is 31. Uit het verslag van de patrouilles der natuurwachters blijkt dat 606 waarschuwingen zijn gegeven en één procesverbaal. Het procesverbaal be trof een midden in het bos rijdende auto. Waarschuwingen werden o.a. gegeven: 151 x voor roken in het bos, 145 x voor brommen op rijwielpaden, 8 x zandhalen in de duinen, 7 x voor vuurtje stoken, 24 x voor gebruik van kooktoestellen, 29 x voor het plukken van bloemen of planten, 4 x voor het verzamelen van paddestoelen, 16 x voor het rijden in het bos met een paard. Minder tevreden was men over de acti viteiten van de achttien z.g. Zelfstandige Natuurwachters. Van slechts één werd een rapport ontvangen. Dank werd voorts gebracht aan de heer Van Galen van de bospolitie, die altijd bereid gevonden werd assistentie of ad vies te geven. De penningmeester kon de vergadering mededelen, dat het jaar 1970 met een batig saldo werd afgesloten (ƒ281,95). Enkele achterstallige contributies moe ten nog geïnd worden. In het bestuur werden herkozen de heren De Bruin en Smoorenberg, terwijl de heer W. Post de vacante bestuurs- plaats van de heer Van Elmpt zal gaan bezetten. De heer Van Elmpt moest om gezondheidsredenen aftreden. In de kascommissie werden benoemd mevrouw Van der Linden en mevrouw Koopman. Het secretariaat wordt over genomen door de heer Muller. Tijdens de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de bebakening van de wandelroute in de Soesterduinen, welke bij het aanleg gen van de gasleiding is verdwenen en niet meer werd herplaatst. Ook werd ge vraagd of het mogelijk is de hoogspan ningskabels van „ballen" te voorzien, zo als dat ook in uDitsland veel gebeurd, teneinde deze ontsierende obstakels voor de vogels zichtbaar te maken. Na afloop van de vergadering vertoonde een der leden, onlangs teruggekeerd van een reis door Ethiopië, een serie dia's van gebieden waar nog nooit een blanke was geweest. Zaterdagmorgen opende burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck de tentoon stelling van Welfarewerk in het bejaar denoord „Molenschot". Hij sprak zijn grote bewondering uit voor het prachtige werk dat in één jaar vervaardigd werd en dankte de Welfare werksters van De Zonnebloem voor hun initiatief en hulp. „In tegenstelling tot zoveel andere ac tiviteiten, die via radio en TV de no dige publiciteit verkrijgen, wordt hier in stilte gewerkt en worden ouderen gestimuleerd creatief bezig te blijven en hun vrije tijd zinvol te besteden. Dit werk geeft extra voldoening als iets ge- maakt wordt, dat niet in de kast be hoeft te verdwijnen, maar dat als ge bruiksvoorwerp overal dienst kan doen". Hij wenste alle „stand-houders" een zeer goede verkoop toe. Op de tentoonstelling werd de burgemeester, vergezeld van zijn echtgenote, rondgeleid door me vrouw Westerveld, voorzitster van De Zonnebloem, afd. Soest en de heer Th. W. Polet, bestuurlid van „Molenschot". Onder grote belangstelling werd zater dagmiddag het stoffelijk overschot van oud-pastoor Mgr. S. Th. Visser ter aarde besteld. Om twee uur begon in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus aan de Steenhoff- straat de gezongen requiem mis, welke door pastoor Spit uit Maarn, oud-kape laan van de Petrus en Pauluskerk, werd gecelebreerd. In zijn toespraak schetste pastoor Spit de overledene als een krachtige persoon lijkheid, die zijn glorietijd beleefde als studentenpastoor in Utrecht en als mo derator van de studentenvereniging „Ve- ritas". Van 1932 tot 1956 was hij als zodanig werkzaam. Vooral in de beginperiode kende hij zijn studenten allen bij naam en de felle discussies met hen en met de professoren waren hoogtepunten, waar hij later nog steeds vol vuur over kon spreken. Toen na de oorlog, door het toenemend aantal studenten, dit persoonlijk contact minder werd, achtte hij de tijd gekomen om zich terug te trekken en nam op eigen verzoek ontslag. De benoeming tot pastoor in Soest werd de tweede periode in zijn leven, waar voor hij zich met alle kracht inzette. De omschakeling van studentenpastoor naar parochie-pastoor viel hem niet mee, maar zijn parochianen wisten hem te waarderen. Vooral tijdens kerkelijke plechtigheden wist hij zijn gelovigen te inspireren, aldus pastoor Spit. Na de plechtigheid in de kerk werd het stoffelijk overschot naar de begraaf plaats gedragen. In de lange stoet be vonden zich Mgr. Dr. J. A. Geerdinck, vicaris-generaal van de Aartsbisschop, Mgr. A. G. Smit emiritus pastoor van Soestdijk, deken S. P. M. Hoorneman uit Amersfoort, emiritus pastoor Van Gent van Soest-Zuid, emeritus pastoor J. J. H. van Rossum, pastoor Buisman, stu dentenpastoor G. F. Oostvogel, Prof. A. V. Melsen uit Nijmegen, Dr. A. Vendrik uit Nijmegen, vele leden en oud-leden van „Veritas" en zusters van O.L. Vrouw uit Utrecht. Pastoor Kuyper, oud-kape laan van de Petrus en Pauluskerk, ver richtte de absoute. „De lastgeving van burgemeester en wethouders is onwettig en ongeldig. Al leen de burgemeester kan een woning vorderen", zo besliste vrijdagmorgen Prof. Mr. v. Dijk, president van de ar rondissementsrechtbank in Utrecht, in het. kort geding dat Mr. M. D. Ph. van der Werf namens zijn cliënt H. Kuyper tegen de gemeente had aangespannen. De gemeente werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van het geding, zijnde ƒ250, Voor Henk Kuyper betekent het slechts uitstel van executie, want, aldus zei de rechter in zijn vonnis, uiteindelijk zal de woonruimtewet gehanteerd moeten wor den. Aan het graf sprak Prof. Melsen uit Nij megen en dankte een van de familie leden voor de belangstelling. Met een tocht langs de groeve werd de plechtigheid besloten. A.s. \trijdag 19 maart organiseert „Arti- shockê' een. forum.- en discussieavond ovër het thema „Inspraak". In het forum hebben plaatsgenomen de heer A. H. Hoegen Dijkhof uit Soest, voorzitter van de Soester Zakenkring, als vertegenwoordiger van de zakenwe reld; de heer J. N. Hagg uit Soest, secre taris van een Stichting die huizen voor gehandicapten beheert, als vertegen woordiger van de maatschappelijke sec tor; de heer P. I. Krijger, hoofd van de Ivo-Mavo school in Soest en drs. E. Valk van de werkgroep 2000 uit Amersfoort. De heer Kalk had zitting in het forum „Vóór of tegen volkstelling", dat op 19 februari 1.1. werd gehouden en zich toen duidelijk tegen deze telling opstelde. Ook de zestienjarige Karl de Leeuw uit Maarssen heeft zitting in het forum als vertegenwoordiger van middelbare scho lieren. Karl de Leeuw kwam vorige week in de pers als spreekbuis van de groepering „Recht door zee", een groepering die zich verzet tegen overdreven inspraak en fel gekant is tegen het gebruik van drugs. Tijdens een controle constateerde de po litie bij een op de Soesterbergsestraat geparkeerde vrachtwagen enige techni sche mankementen. Zo bleek o.m. de achtervering te zijn gebroken en nog enkele kleinere reparaties noodzakelijk te zijn. Het kentekenbewijs van de vrachtauto, toebehorend aan een Haags bedrijf, werd ingehouden en zal worden teruggegeven als binnen twintig dagen de door de politie opgegeven reparaties zijn verricht. De burgemeester, vergezeld van zyn echtgenote had grote belangstelling voor het vervaardigde werk. Het dierentehuis ,,'t Hart" aan de Klein Engendaalweg heeft een bedrag van 10.000,nodig voor het aanleggen van een centraal verwarmingssysteem. Tot nu toe wordt door middel van olie kachels dit dierentehuis verwarmd. Aan olie kost dit een aanzienlijk deel van de exploitatie. Ook de vergroting van kan toor en wachtkamer is dringend nood zakelijk. De belangstelling voor het spreekuur neemt dermate toe, dat de bestaande lokaliteit niet meer voldoende is. Voor het opvangen van zwerfhonden dient ook het hondenhuis vergroot te worden. Het bestuur zoekt naar de middelen om al deze noodzakelijke voorzieningen te kunnen verwezenlijken. Zij hoopt dat er extra financiën hiervoor beschikbaar zullen komen. Over dit onderwerp belegt de gemeen schap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond op donderdag 18 maart in „De Rank" een openbare vergadering. Drs. J. v. d. Veer uit Soest zal het in leiden, waarna ruime gelegenheid voor discussie zal worden gegeven. De humanistische stichting Socrates wijdde aan dit onderwerp een speciale studie, de vakbonden geven het een hoge prioriteit. Voor nadere bijzonderheden betreffende deze vergadering verwijzen we naar de advertentie in dit blad. Binnenkort komt een eind aldus de New York Times die doorgaans aardig is ingelicht aan de beperkingen die Amerikanen is opgelegd om naar China te reizen en ten dele om met China te handelen. Het zijn aanwijzingen van een herziening van Washinglons politiek ten opzichte van de republiek van Mao Tse- toeng, die Nixon al vorig jaar zei te be studeren. In zijn rede over de toestand van de we reld bleek daar ook al meer van. De Amerikaanse president zei toen dat hij het van het hoogste belang achtte dat China volledig ingeschakeld zou worden voor de taak die het in de wereld toe kwam. Dat is duidelijk de taak van een grote natie, want dat is China. Misschien dat Nixon minder uit over tuiging dan uit noodzaak zo sprak. Ten slotte blijkt bij iedere V.N.-assemblee dat Peking steeds dichter komt bij zijn lid maatschap van de volkerenorganisatie, wat noodzakelijkerwijs inhoudt dat een eind komt aan de absurde toestand dat het kleine Formosa daar fungeert als een der „grote vijf". In Japan vooral is men ook druk doende zich voor te bereiden op de verandering in oriëntatie die dit alles inhoudt. De Japanners hebben met de hun eigen handigheid uitgebuit dat ze verliezers waren in een oorlog met vooral de V.S. Ze spaarden geld door geen strijdkracht meer erop na te houden. Ze dreven han del met China, aardrijkskundig zeer lo gisch, maar evenzeer met de V.S.. finan cieel het aantrekkelijkst. Ze hadden re laties met ieder en konden eventueel norse blikken van bijvoorbeeld de Chi nezen handig neutraliseren door te wij zen op hun afhankelijkheid van dc V.S. Dat zal dan niet meer kunnen. Nixons heroriëntatie houdt ook in dat de landen in iedere regio ook zelf hun problemen oplossen. Dat houdt voor Japan ook in dat het om iets tegenover China te betekenen weer een macht moet wor den die tegen Mao's sterke natie is op gewassen. Vandaar dat langzaam aan 'n leger en een marine worden opgebouwd. Vandaar ook dat diplomatiek de Japan ners steeds aktiever worden. Maar een beetje onwennig. Tot dusver hebben ze profijtelijk op da heining gebalanceerd, maar ze zullen spoedig, zeker zodra de Amerikanen kans hebben gezien zich los te maken uit de Aziatische zaken, een keus moe ten maken tot welk kamp ze willen be horen. Een keus die gaat tussen de club van de sterke industrienaties, zoals de V.S. maar ook de Sowjet-unie, of een eventueel samengaan met de andere Aziatische macht China. Het is een keuf die voor de hele wereld veel belangrijker is dan hoe het verder gaat in Vietnam. KANTMAN Mevrouw B,, rijdend op haar bromfiets op de Molenstraat, sorteerde voor om linksaf de Parellelweg op te rijden. Zij gaf daarbij geen richting aan, met het gevolg dat zij werd aangereden door de haar achterop komende luxe wagen, be stuurd door W. B. uit Soest. Mevrouw B. liep daarbij verwondingen op aan haar knie en kon, na hieraan te zijn behandeld, naar huis terugkeren. Zingen is voor velen een groot genot. Ook ouderen vinden in zingen vaak een manier om zich te uiten er kan een bevrijdende werking van uitgaan. Men kan zorgen en verdriet tijdelijk verge ten men komt erdoor in een andere sfeer. Zingen kan men op verschillende wijzen beoefenen. Men kan dat thuis alleen doen, zichzelf daarbij begeleidend met piano, gitaar of ander instrument. Men kan in gezelschap psalmen, volks liederen en/of allerlei andere composities en melodiën zingen, waarbij het volsterkt niet nodig behoeft te zijn dat men noten van papier kan lezen. Deze samenzang kan door bejaarden op sociëteiten be oefend worden, begeleid door deze of gene, in den regel zonder dirigent of koorleider. Men kan ook echter koorzang onder lei ding en in vastere samenstelling be oefenen, waarvoor het wél nodig zal zijn dat men de partituur kan lezen en waar bij muzikaal gevoel of muzikale ontwik keling vereist is. Dergelijke zangkoren bestaan in bejaardentehuizen, in kerke lijk of ander verband. De vraag die zich in de kring van de Federatieve Raad voor het Bejaarden- werk voordeed is deze: in hoeverre wordt in Soest tegemoet gekorpen aan het verlangen bij bejaarden om al dan niet in koorverband te kunnen zingen? Is er een behoefte te bevredigen, waar voor een initiatief van de zijde van de Federatieve Raad op z'n plaats kan zijn? Kunnen wij zanglustige bejaarden be hulpzaam zijn om, hetzij zich bij een sociëteit aan te sluiten waar regelmatig gezongen wordt, hetzij tot vorming van nieuwe koren onder deskundige leiding te komen? Het is een peilen van mogelijk bestaan de wensen bij hen. die de weg zelf niet hebben kunnen vinden. Reacties worden graag ingewacht, bij de blokhoofden van de Bejaardenwacht waarvan de adressen in iedere wijk bij de bejaarden bekend geacht mogen wor den. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal ook het secretariaat van de Federa tieve Raad: Foekenlaan 5, telefoon 2429, met veel genoegen van wensen, ideeitm en opmerkingen kennis nemen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1