oppeê milmö WILLEM MENGELBERG 100 JAAR GELEDEN GEBOREN DAM TEGEN STUDENTENVLOED KEUKENS BIJZONDERE ZIEKTEKOSTEN MENINGEN VAN LEZERS VERKEERSSPIEGEL SOESTERRERC DE COMMANDITAIRE VENNOOTSCHAP Groot dirigent, omstreden figuur VERLOOFD, verlovfugskaartjes Drukkerij Smit De schatkist spint er garen bij fraai kapsel, zelfvertrouwen! In 1971 meer inrichtingen onder de wet Het clublokaal voor „De Vriendschap" Ned. Chr. Vrouwenbond Soest-Zuid Eiermarkt Kleure nen tekens van de weg Wijziging spreekuur burgemeester Vergadering S.G.P. Vergadering werkgroep D '66 K.V.G. zag charmante modeshow 60 overtreders maximum snelheid D.S.0.Soesterberg 0-2 DINSDAG 1G MAAKT 1971 „Er zal nooit meer een Mengelberg komen, omdat de tijd die hem voortbracht niet meer terugkeert. HU was misschien wel de laatste van de dirigeer-virtuozen. HU lééfde als hU voor het publiek stond omdat er iets van de showman in hem leefde. HU gaf het orkest een eigen klank. Voor het orkest staande werd Mengelberg de dictator, die elke dirigent van groot formaat is en moet zyn om te verwezenlUken wat hU zich ten doel gesteld heeft. Mengelberg is de man, die van Amsterdam een van de centra van de internationale muziekbeoefening heeft gemaakt. Zy'n naam leeft nog overal waar symfonische muziek beoefend wordt." Dit is een uitspraak van niemand min der dan Max Tak. Een onverdacht man, die zeker niet blind was voor de fouten, die de grootste dirigent die Nederland ooit heeft gehad, aankleefde. Van welke kant bezien ook, is het een raadsel dat Willem Mengelberg doof en blind was voor de misdaad, die op 10 mei 1940 aan Nederland bedreven werd. Het zaad dat gezaaid werd een ander zal het oogsten Het is geen vernietigend oordeel van Max Tak. Maar een oordeel, dat van veel wijsheid en begrip getuigt voor het grote raadsel, dat Willem Mengelberg bij zijn leven al was. Wie wel een vernietigend oordeel over Willem Mengelberg heeft is de schrijver J. B. Charles, pseudoniem voor de Leidse hoogleraar in de rechtswetenschappen J. B. Nagel. In zijn boek „Volg het spoor terug" schrijft hij: „Mengelberg was ge woon fout. Het is volkomen oninteres sant voor de waarheid en het recht, dat ik-k-k Verliefd, jetrmiwd. Drukwerk voor tedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Kfotmtek en modem Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 De universitaire wereld is al geruime tijd roerig. Zeker zal ze niet kalmer worden door de maatregelen die minister Veringa nu heeft aangekondigd. Hij wil een studiejaar van vier jaar instellen plus een maximumtermijn om als stu dent ingeschreven te staan. Door een examen na een jaar als selektiemiddel in te voeren hoopt de minister te bereiken dat de aandrang van nieuwe studenten iets wordt ingetoomd. De andere maatregelen dragen er ook toe bij dat de stormachtige groei van het aantal studenten wordt ingetoomd. Daar voor is alle reden: universiteiten vragen bij stichting en er zullen nieuwe nodig zijn maar daarna nog voort durend bij exploitatie miljarden guldens. Nu al is het zo dat eigenlijk het geld ontbreekt om voldoende universiteiten te bouwen voor ieder die naar een univer siteit wil gaan. Dat zijn zeker geen onnutte investerin gen: een industrieland, zeker een als het onze dat niet kan bogen op goedkope grondstoffen, moet het in de wereld heb ben van het intellekt van zijn mensen. Maar wat beheerders van schatkisten wel pijn doet is dat vrij wat studenten beginnen, maar of zeer snel, of nimmer de universiteit verlaten. Wat aan hen is besteed brengt zijn geld niet op voor de gemeenschap. Er is dus alles voor te zeggen als men een regeling tot stand kan brengen waarbij het geld dat men in universiteiten steekt zoveel mogelijk rendement oplevert. Een andere methode zou natuurlijk zijn om eenvoudig minder beurzen ter be schikking te stellen, of een „numerus clausus" in te voeren waarbij eventueel geloot moet worden wie wel en wie niet mag studeren. Dat zijn niet bepaald me thoden om ieder gelijke kansen te geven op een universitaire studie, dat zou ronduit ondemocratisch zijn. Hoewel Veringa die praktijk dus verwerpt zal men hem in de universitaire wereld toch niet al te dankbaar zijn. Het lijkt simpel en eerlijk om te zeggen dat volgens zijn systeem zo snel mogelijk de onbekwamen van de universiteit wor den verwijderd. Maar zo is het ook niet helemaal. Veringa's tegenstanders hebben zeker geen ongelijk dat dit systeem er wel toe leidt dat de universiteit een leer fabriek wordt die aan de lopende band doctorandussen aflevert. En het is wel degelijk ook van belang dat op de bas tions van de wetenschap de tijd beschik baar is om te avonturen, om zijpaden in te slaan die misschien nergens heen lei den maar misschien ook wel onverwacht voeren tot nieuwe inzichten. Er wordt zeker al een kwart eeuw ge- tobt met het probleem van de universi teiten. De oplossing die voornamelijk te gen heeft dat ze tegen de traditie ingaat, heeft tot dusver weinig kans gekregen. Die gaat ervan uit dat er twee of drie soorten afgestudeerden bestaan: toekom stige leraren en de oppertechnici in Industrie, waarbij we ook de hogere managers in bedrijf en bij overheid kun nen indelen. Voor hen zou een am bachtsschool voor hun vak" zoals Verin ga die volgens zijn tegenstanders van de universiteit maakt voldoende zijn. Daar naast zou dan de uitgebreidere opleiding mogelijk moeten zijn voor degenen die zuivere wetenschap zullen gaan bedrij ven, instituten in de traditionele sfeer. Een dergelijke tweedeling van de hoog ste studiemogelijkheden is evenmin een voudig, zeker niet zo eenvoudig als wat Veringa voorstelt. Maar eenvoud is niet altijd het kenmerk van het ware. Willem Mengelberg dood Is. Maar wat van belang is, is dat hij volmaakt terecht werd veroordeeld." Dat is een totaal ander oordeel van een man aan wiens integriteit evenmin ge twijfeld behoeft te worden als aan die van Max Tak. Om echter een beter oor deel over Willem Mengelberg te krijgen moeten we ook weten, dat hij in een voorwoord van een programma, waarin o.a. de Egmont-ouverture van Beethoven werd uitgevoerd schreef: „Het is dan ook begrijpelijk, dat Beethoven in zijn Eg- mont meer geboeid werd door de histo rische achtergrond; het groeiende verzet tegen vreemde dwingelandij en de uit eindelijke afwerping van het vreemde juk." Deze programma-toelichting werd in volle oorlogstijd op 12 december 1943, toen de Duitse bezetter het ware gezicht al had laten zien, geschreven. Wie was hU? De jonge generatie zal misschien alleen de naam kennen. Ouderen zullen nog wel weten, dat hij eens de grootste Ne derlandse dirigent was die het Amster damse Concertegebouw-orkest tot we reldfaam bracht. En daarmee de naam van Nederland als muziekfiatie tot ver over de grenzen bracht. T-Iij werd in Utrecht geboren. Op 28 maart 1871. Honderd jaar geleden werd zijn naam in het doopregister van de Kathedrale kerk van Utrecht ingeschre ven. Het was het vierde kind van het echtpaar Mengelberg-Schrattenholz en al heel vroeg toonde de jonge Willem be langstelling voor muziek. Deze artistieke begaafdheid was niet zo vreemd. De vader van Willem Mengelberg verkeerde veel in de Utrechtse kunstenaarswereld en de moeder was een begaafd pianiste. Op twaalfjarige leeftijd kwam zoon Wil- >m op de Utrechtse muizekschool waar rtichard Hol hem onder zijn persoonlijke leiding nam. Na zijn Utrechtse tijd vertrok Willem Mengelberg naar Keulen om daar aan liet. conservatorium verder te studeren. Na drie jaar hard werken verliet hij dit muziekinstituut met drie eerste prijzen. Een voor pianospel, een voor een direk- tie en een voor compositie. Hij kreeg de funktie van stedelijk muziekdirekteur in het Zwitserse Luzern. Drie jaar bleef hij daar. In 1895 maakte Amsterdam kennis met Willem Mengelberg. Eerst als piano solist op het afscheidsconcert van Willem Kes, die het Concertgebouw-orkest toen een gewoon plaatselijk orkestmet uitvoeringen in een tuin als dirigent aanvoerde. Drie dagen later werd Willem Mengelberg de opvolger van Willem Kes. Als 24-jarige jongeman stond Mengel berg toen aan het hoofd van een orkest, dat hij in enkele jaren tot wereldroem zou brengen. Wereldroem En wereldroem gaf hij het concertge bouw-orkest. Niet in het minst door in het gezapige Nederlandse muziekleven van het begin van deze eeuw muziek?- feesten te organiseren zoals het thans noe steeds befaamde Mahler-feest en door het laten optreden van beroemde eastdirieenten en -solisten. Mengelberg heeft steeds gewild dat van uit Nederland een geweldige stimulans uit zou gaan voor het Europese muziek leven Ontelbaar zijn de keren, dat hij als gastdingen' in het buitenland optrad. Vrijwel alle hoofdsteden van Europa en Amerika hebben zijn markante gestalte op de concertpodia gezien- De populariteit van Mengelberg in Ne derland bereikte het hoogtepunt juist in de tiid dat hij van een nationale een internationale flguur werd. In 19*8 werd hij door de Columbla Uni versiteit in New York tot eredoctor uit geroepen. Zes jaar later werd hij door de Nederlandse regering in de persoon van minister H. P. Marchant benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de mu ziekwetenschap aan de Utrechtse univer siteit. Hij kreeS hierdoor het recht om de titel van Professor te voeren. De oorlog De zwarte dag van de tiende mei 1940 was nog maar enkele dagen achter de rug of in de Nederlandse kranten ver scheen een berichtje, dat Nederlands grootste dirigent champagne had gedron ken op de capitulatie van het Neder landse leger. Een bericht, dat velen met verbijstering sloeg. Later veel later bleek dat dit bericht afkomstig was uit Goebbels propagandamachine en in het geheel niet waar was. Toch valt het niet te ontkennen dat Mengelberg's sympathie uitging naar de „nieuwe orde". Hij bleef in Berlijn en Wenen dirigeren. Doof en blind zijnde voor de wijze waarop de Duitse bezetters in Nederland huis hielden bleef hij hals starrig geloven in die „nieuwe orde". Toch weerhield dit geloof hem niet om soms uitspraken te doen, die niet geheel zonder persoonlijk risico waren. Zijn persoonlijk ingrijpen ten aanzien van Joodse orkestleden die mede door dit ingrijpen hun leven te danken hebben heeft nimmer die bekendheid gekregen als wel wenselijk zou zijn. Herdenkingsconcert Na de oorlog werd Mengelberg door de Centrale Ereraad voor het leven uitge sloten. Later werd dit omgezet in zes jaar. Maar Mengelberg zou nimmer meer in Nederland dirigeren, In de nacht van 21 op 22 maart 1951 is hij overleden. Tachtig jaar oud. De uitvaartmis in de Hofkirche van Luzern, vlak bij de plaats Graubunden in het Engadin, waar hij woonde, werd bijgewoond door vele vrienden en ver eerders die hij ondanks alles nog steeds had. Ferdinand Helman, oud-concert meester van het Concertgebouw-orkest, speelde het Adagio uit het vioolconcert van Bach. Op het kerkhof Friental werd hij begraven. Naast zijn vrouw die in 1943 was gestorven. Enkele dagen later werd in het Amster damse Concertgebouw een herdenkings concert gegeven onder leiding van Otto Klemperer. Iedereen hield daar een diep ontroerende indruk van over. Dit con cert was toch nog een posthume hulde aan de man, waaraan muziekminnend "derland zo veel te danken had. Maar die op een beslissend ogenblik niet de juiste houding kon vinden, die velen van hem hadden verwacht. TORENSTRAAT 45 - TEL. 8009 Keukens voor elke ruimte Ook op zaterdag geopend. De algemene wet bijzondere ziekenkosten beoogt het gehele volk te verzekeren te gen het risico van bijzondere ziektekos ten, die o.m. een gevolg zijn van het ver blijf in een inrichting voor verpleging, behandeling en verzorging voor langdu rige zieken en lichamelijk of geestelijk gehandicapten. De A.W.B.Z. is een volks verzekering, die zich in beginsel uitstrekt tot ieder die in Nederland woont, onge acht zijn leeftijd. De premie moet wor den opgebracht door het werkende deel van de natie, met dien verstande dat ongehuwden van 65 jaar en ouder, die reeds een jaar in een inrichting hebben door gebracht, een eigen bijdrage moeten betalen evenals gehuwde manlijke ver zekerden, indien man èn vrouw 65 jaar óf ouder zijn en beiden ten laste van de A.W.B.Z. in een inrichting verblijven en daar reeds meer dan een jaar hebben doorgebracht. De wet geeft aanspraak of opneming en verder verblijf in een ziekenhuis (ook psychiatrisch ziekenhuis) vanaf de 366ste dag, een verpleeginrichting, een inrich ting van zwakzinnigen en een inrichting voor gehandicapten (doven, slechthoren den, blinden, slechtzienden) vanaf de eerste dag. Er bestaat echter slechts aan spraak op opneming voor rekening van de A.W.B.Z. indien de inrichting is er kend. TUdelUke erkenning De erkenning is een punt op zichzelf Ons land heeft nog steeds een groot te kort aan bijvoorbeeld verpleegtehuizen zodat men vaak gedwongen is plaats t« zoeken in een niet-erkende inrichting. De kosten van opneming en behandeling zijn voor de meeste mensen onbetaal baar, zodat men dikwijls een beroep moet doen op de bijstandswet. Vandaar dat wordt overwogen om sommige niet- erkende inrichtingen, voorzover zij vol doen aan miniumeisen, toch een tijdelijke erkenning te geven, opdat de patiënten daar ook op kosten van de A.W.B.Z. verpleegd kunnen worden. Maar dit is dan toch wel een beschamende noodop lossing. Bovendien, wat verstaat men on der minimumeisen? Op het gebied van de bejaardenzorg hebben we al voldoen de ervaring met z.g. „minimumtehuizen". Soesterbergsestraat44 Soest telefoon 2045 In de komende vUf jaar zal de algemene wet bijzondere ziektekosten, een volks verzekering tegen langdurige geneeskundige risico's, aanzienlijk worden verruimd. In 1971 zullen de medisehe kindertehuizen, pedagogische instituten, internaten by scholen voor gehandicapten, sociaal-psychologische diensten en de medisch- opvoedkundige bureaus ook onder deze wet vallen en het ligt tevens in de be doeling om in de daaropvolgende jaren de extra-murale verpleging en behande ling van chronisch zieken (b.v. thuisverpleging) bü de A.W.B.Z. onder te brengen. Alleen al de kosten van het uitbouwprogramma van 1971 zullen plm. 32 miljoen gulden gaan bedragen en een premieverhoging van ongeveer een kwart procent is daarom onvermüdelUk. De ziekenfondsraad heeft de plannen momenteel ln studie. Gehandicapten De sterke uitbouw van de A.W.B.Z., dat het ministerie van volksgezondheid zich nu voor ogen stelt, roept vragen op. Op zich valt het natuurlijk toe te juichen dat ook andere medisch-sociale voorzie ningen, die onder de categorie „bijzon dere ziektekosten" kunnen worden ge bracht, in het, pakket van A.W.B.Z. wor den opgenomen. Wie zal het de ouders van gehandicapte kinderen bijvoorbeeld misgunnen, dat straks de medische kin dertehuizen en de internaten bij scholen voor lichamelijk gebrekkigen onder deze Wet zullen vallen? Om dezelfde reden mogen we er ons op verheugen dat pleeggezinnen die kinderen opnemen van scholen voor zwakzinnigen straks door de A.W.B.Z. worden betaald. Ook de dagverblijven voor gehandicapten zullen, als de plannen van de rijksoverheid doorgaan, reeds in 1971 verzekerings technisch gedekt worden door de A.W.B.Z. Kortom, het lijkt allemaal heel erg mooi. Toch schuilt er een adder on der het gras. Minder bUstand Een aantal bijzondere ziektekosten, dat tot nog toe veelal via de ^bijstandswet werden betaald, gaat straks onder de AW.B.Z. vallen. Daardoor moet de pre- mie omhoog. In feite nemen de verzeker den dus een deel van de overheidsuit gaven (via de bijstandswet) over. De uit duw van de A.W.B.Z. is voor de over heid zo gezien niet onvoordelig. Welis waar moet gezegd worden dat de helft Vfln de circa 260 miljoen, die het uit- houwprogramma van deze wet in de bomende vijf jaar zal vergen, door de overheid zal worden betaald, maar via de bijstandswet betaalt de overheid nu ook een groot deel van de 130 miljoen galden, die straks voor rekening van de Premiebetalers zal komen. Immers, de bijzondere ziektekosten, speciaal ten be hoeve van gehandicapten, zijn zo hoog, dat de mensen die niet (volledig) kunnen j Stalen en daarom een beroep op de bij standswet doen. Dat behoeft dus straks niet meer en wie spint daar garen bij? Juist, de overheid! Een premieverhoging Van plm. 0,25n/o lijkt niet onoverkomelijk, riaar verwacht moet worden dat ook an dere sociale premies de komende jaren 2allen stijgen. Ons inziens zou de over heid een grotere bijdrage aan de uit houw van de algemene wet bijzondere zlektekosten moeten geven. Door de bezwaarden inzake de eventuele bouw van een clubgebouw voor de ver eniging „De Vriendschap" is het navol gende schrijven gezonden aan de Raads leden der gemeente Soest. Onderwerp: Bestemming (erfpacht 99 jaar) van het terrein gelegen tussen Vin- kenweg en Nachtegaalweg (oude kleuter school „Prinses Marijke"). Edelachtbare Dames en Heren. Ondanks de twee bezwaarbrieven aan de gemeenteraad resp. d.d.15-12-1970 en 30-12-1970 (waarvan U copie ontving) van de 25 bewoners van Nachtegaal-, Vinken- en Pelikaanweg tegen de even tuele bouw van een clublokaal voor de vereniging de „Vriendschap", de daarop volgende hearing van de bezwaarden met de wethouder van Openbare Werken Mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt op 17 februari jl., de suggesties van de be woners het t.z.t. ter beschikking komen de P.V.O. lokaal aan de Beetslaan te verhuren aan de „Vriendschap" of het gebouw te plaatsen aan de Parallelweg hebben B en W, volgens onze inlichtin gen, desondanks toch gemeend, zéér dui delijk tegen de publieke opinie in, zie verschillende krantenberichten, de Raad van de Gemeente Soest op 18 maart a.s. voor te stellen haar goedkeuring te ver lenen aan het geven in erfpacht van de ca. 750 m2 grond en de bouw van het geplande verenigingslokaal de „Vriend-' schap". Voorgesteld zal worden de „Vriend schap" een renteloos voorschot te ver lenen, waar tegenover zal staan dat de „Vriendschap", volgens onze informatie, op geen enkele wijze het gebouw mag verhuren voor festiviteiten aan derden, behoudens goedkeuring van B en W. Dit laatste betekent derhalve dat de mo gelijkheid voor de „Vrienschap" wordt opengehouden om voor bijzondere ge vallen (hoeveel zijn dit er per jaar?) toch toestemming aan B en W te vragen voor het houden van feesten, tentoon stellingen, vergaderingen van andere verenigingen enz. Voor de activiteiten van de „Vriend schap" in clubverband echter zal geen toestemming nodig zijn. De buurtbewo ners vragen zich daarom af wat nu wel precies de bedoeling is en hoe laat de activiteiten 's avonds beëindigd moeten zijn. De bezwaarden blijven van mening dat een clubgebouw niet thuishoort in de dichtbevolkte wijk en dat elders, waar geen overlast wordt aangedaan aan de bewoners, ruimte moet worden ge zocht voor de vereniging de „Vriend schap". Met klem verzoeken wij daarom de Raad haar goedkeuring aan het voorstel van B en W te onthouden op grond van: a. het verdwijnen van het laatst over gebleven stukje grond als speelruimte voor de kinderen uit de dichtbevolkte wijk 't Hart. b. verlies van privacy. c. verstoring zondagsrust. d. wateroverlast door het ophogen van het terrein van 750 m 2 tot het niveau van het tegelpad naar de kleuterschool (voor wiens rekening zijn de kosten voor het ophogen der grond?) Door het op hogen van het tegelpad naar de kleuter school is reeds na 3 maanden ernstige wateroverlast ontstaan. e. de dreigende waardevermindering der omliggende huizen (krijgen bewoners hiervoor compensatie?) f. dreigende verkeersopstoppingen in de toch al zo nauwe wegen Nachtegaalweg, Pelikaanweg en Vinkenweg, waar reeds thans veel ongelukken voorkomen door de vele kruisingen. (Met schrik zien de bewoners al een voorstel van B en W om trottoirs te vernauwen en parkeer havens te creëren. g. het feit dat van de 25 bezwaarde ge zinnen er 12 zijn boven de 70 jaar die hun rustige oude dag in gevaar zien. h. het aantasten van het leefmilieu der buurt. Een uiterst vreemde zaak tenslotte vin den de bewoners het, dat in de gemeente geen geschikte plaats voor de bouw van het verenigingslokaal te vinden is, waar de omwoners geen overlast wordt aan gedaan. Zijn alle mogelijkheden wel be keken? Conclusie buurtbewoners is de Raad met klem te verzoeken de goedkeuring aan de bouw van het „Vriendschapslokaal" op de door B en W voorgestelde plaats te weigeren. Aan de vele zich opwerpen de problemen die de eventuele bouw van het „Vrienschapslokaal" voor een ge meenschap van ruim 100 personen in de Vogelbuurt met zich meebrengt, kan o.i. de Raad niet zonder meer voorbijgaan. Namens de bezwaarden, J. P. C. VELDHUIZEN Nachtegaalweg 10, Soest. De eerstvolgende ledenvergadering van de afdeling Soest-Zuid wordt gehouden op woensdag 17 maart, in De Rank, Soesterbergsestraat 18, aanvang 8 uur. De heer J. F. Boegborn, notaris te Gel- dermalsen, zal voor ons spreken over het onderwerp: „Huwelijksgoederen en erf recht". Deze avond zijn ook de echtge noten van de leden van harte welkom. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 12,75 tot 13,75. Midenprijs 13,20. Prijs per kg ƒ2,09. „Wanneer een rUbaan door een doorge trokken streep in rUstroken is verdeeld, mag de bestuurder die lUn niet over schrijden of gedeeltelUk overschrUden, ook niet om links af te slaan". Art. 122 RVV. Stippellijnen, pijlen, vakken en gele, witte of blauwe strepen op de weg zijn onmisbare hulpmiddelen om het wegver keer in de juiste banen te leiden. Een dwars op de rijbaan aangebrachte streep in combinatie met verkeersborden of -lichten betekent dat vóór die „stop"- streep gestopt moet worden. Een gele streep langs de rijbaankant houdt een parkeerverbod in. In door strepen ge markeerde parkeervakken op het weg dek mag slechts worden geparkeerd met inachtneming van die strepen. Een blauwe streep voornamelijk in het centrum van steden betekent „blauwe zone", binnen welke bij het parkeren een parkeerschijf moet worden gebruikt. Inien een rijbaan nabij een kruising of splitsing van wegen is verdeeld in rij stroken en daarin pijlen zUn aange bracht, mogen bestuurders daar geen an dere richting volgen dan die, welke door die pijlen wordt aangegeven. Eventuele rijstroken met de aanduiding „bus" er in mogen niet gebezigd worden door andere voertuigen dan autobussen. De zogenaamde suggestie-strook ten be hoeve van wielrijders kan thans ook een wettelijke fietsstrook zijn, met de rech ten en plichten van een rijwielpad. Wan neer binnen die strook een witte fiets is aangebracht moeten fietsen en brom fietsen daarvan gebruik maken. Wanneer de strook is gemarkeerd door een onder broken streep mogen andere bestuurders daar ook rijden (niet parkeren) voor zover zij daar geen fietsers of bromfiet sers hinderen. Als de fietsstrook door een doorgetrokken lijn is aangegeven is deze voor andere weggebruikers verbo den. Een doorgetrokken streep of aslijn die een rijbaan in rijstroken verdeeld mag men niet overschrijden, ook niet gedeel telijk. Men mag die streep niet over schrijden om links af te slaan. Een stip pellijn of onderbroken streep mag wor den overschreden indien de loop van het verkeer dat meebrengt. Twee naast elkaar liggende strepen mag men slechts overschrijden indien één daarvan onderbroken is en men die links van zich heeft. De logica hiervan wordt duidelijk wanneer men nota neemt van de toepassing daarvan in wegkrommingen en op hellingen. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn spreekuur van woensdag 17 maart 1971 zal worden verplaats naar donderdag 19 maart 1971, van 10-11 uur. Vrijdag 19 maart a.s. houdt ds. Dorsman een tijdrede voor de kiesvereniging der SGP afd. Baarn-Soest. Dit zal plaats vinden in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente, Dalweg 44 (hoek Beukenlaan) te Soest. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. Woensdagavond 17 maart a.s. wordt ln het Artishock gebouw een openbare werkgroepvergadering gehouden van D '66. Aanvang 20.15 uur. Het katholieke vrouwengilde heeft met succes voor haar leden en belangstellen den een modeshow georganiseerd in de hal van de Gereformeerde kerk, waar K.V.G.-voorzitster mevrouw Senders een ieder verwelkomde. De modeshow, voor bereid door mevrouw Hes in. nauwe sa menwerking met de firma D. Struis (Voorheuvel 72) te Zeist werd aangekon digd door lady-speaker mevrouw Van Beckum. Japonnen en complets, tuniek en broekpakken, mantels en dusters werden geshowd door een zevental man nequins de dames Haars, Hes, Thieme, Froukje, Lineke, Lizzy en Marja. De bijzonder goed draagbare kleding, voor de doorsnee-vrouw uitermate ge schikt, oogstte bij de aanwezige dames het nodige succes. Ook de hot-pants ont brak natuurlijk niet bij deze show, waarbij Froukje een extra applausje ontving voor haar presentatie. De afdeling Soesterberg van het katho liek vrouwengilde organiseert op dinsdag 23 maart, 's avonds van acht tot tien uur, een „hapjesavond" in zaal B van het Dorpshuis. Het belooft een gezellige avond en leerzame demonstratie te wor den van het bereiden van allerlei aparte en smakelijke dranken, gerechten en hapjes. Voor feesten en huiselijke par tijtjes zullen de nodige tips gegeven worden en bovendien mogen de dames nog proeven van de gedemonstreerde gerechten. Bij een maximum-snelheidscontrole op de Amersfoortsestraat en de Kampweg werden 60 bestuurders van motorvoer tuigen geregistreerd in verband met het overtreden van de maximum snelheid. De plaatselijke politie werd geassisteerd door de Kon. Marechaussee. Met de volle winst op het Utrechtse DSO heeft Soesterberg weer iets meer afstand genomen van DVSA en Patria (dat gelijk speelde). De doelpuntloze eer ste speelhelft werd een matige vertoning, waarbij het aan tempo en inzet ontbrak bij de beide gelijkwaardige ploegen. Bij rust lagen de kansen nog volkomen gelijk, maar na 25 minuten in de tweede helft werd de betere inzet toch beloond. B. van Doesburg was inmiddels vervan gen door good-old H. van Appeldoorn. Een goed aangegeven bal voor K. de Lange in het strafschopgebied werd niet ingeschoten daar deze spitsspeler door twee DSO-ers onderuit werd gehaald. Aanvoerder G. Borg velde met de penal ty onherroepelijk het vonnis en schoot onhoudbaar voor de DSO-goalie in (0-1). Doelman P. Wielders wist bij de storm loop van DSO, dat harder en feller kwam opzetten, zijn doel schoon te hou den, waarbij ook jeugdspeler J. Wessel- kamp een goede rol speelde. Overigens was Wielders al binnen een kwartier na de rust geblesseerd geraakt. Met nog twee minuten te spelen deed K. de Lange knap solowerk en omspeelde drie DSO-ers, de doelman incluis, zodat de eindstand nog 0-2 werd. Het eerste zaterdagelftal won op eigen veld met 2—1 van Grift Boys. Scherpenzeel 3 won van Soesterberg 5 met 61. Jeugdvoetbal: Junioren: Soesterberg B—FAK B 3—2. Valkenheide B—Soesterberg C 16. Adspiranten: Soesterberg aPatria a 1—1. Jonathan c—Soesterberg b 2—0. Soesterberg c—Zeist d 1—1. Jonathan e9 Soesterberg d 13. Pupillen: Soesterberg al—CDN al 22. Soesterberg a2—Saestum a2 2—0. Dit Is een vennootschap tussen één of meer beherende (of werkende) venno ten en één of meer commanditaire (of stille) vennoten, welke laatsten alleen kapitaal inbrengen en niet hun arbeids kracht. De beherende vennoot kan ka pitaal inbrengen en moet arbeidskracht inbrengen. De commanditaire vennootsschap kan op drie manieren worden aangegaan: 1. tussen één beherende vennoot en één of meer commanditaire ven noten; noten. 2. tussen enige bekerende vennoten en een of meer evenmanditaire vennoten vennootschap. In dat geval vormen de beheren de vennoten een vennootschap on der firma. We zien hier dus een combinatie van een vennootschap onder firma en een commanditaire vennootschap; 3. een commanditaire vennootschap op aandelen. Ten opzichte van de commanditaire vennootschap verbiedt de wet het vol gende: a. zijn naam mag niet in die van de firma voorkomen (tenzij hij vroeger beherend vennoot was); b. de commanditaire vennoot mag in de za ken der vennootschap niet werkzaam zijn (dus geen „daad van beheer" ver richten), zelfs niet uit kracht van een volmacht. Indien de commanditaire ven noot deze bepalingen overtreedt, dan wordt hij mét de beherende vennoten tegenover derden hoofdelijk (d.i. met zijn gehele vermogen) aansprakelijk. Er zijn belangrijke verschilpunten tus sen een commanditaire vennoot en ie mand die geld leent aan een zakenman of een vennootschap onder firma. Deze verschillen komen neer op het volgen de: 1. de geldschieter is schuldeiser van de zakenman of van de vennoten en heeft dus op hen een vordering. De commanditaire vennoot is ven noot, dus mede-eigenaar van het bedrijf en als zodanig heeft hij de mede-eigendom van de bezittingen der vennootschap. 2. De geldschieter ontvangt meestal een vaste rente over zijn geleend kapitaal. De commanditaire ven noot daarentegen krijgt een aan deel in de winst. 3. De geldschieter draagt niet in het verlies, de commanditaire vennoot wél, doch hij behoeft niet méér in het verlies te dragen dan zijn in gebrachte kapitaal bedraagt. Hij kan dit kapitaal geheel verliezen, doch van bijpassen is geen sprake. De oprichting van een commanditaire vennootschap kan mondeling geschie den, doch het is altijd zeer gewenst dat een akte wordt opgemaakt. De commanditaire vennootschap werkt niet tegen derden; zij werkt dus alleen intern. Hetgeen wil zeggen dat de com manditaire vennoot niet door derden kan worden aangesproken. Wél moet inschrijving geschieden in het handels register. Bij faillissement De Hoge Raad heeft (in 1937) aange nomen dat een commanditaire vennoot schap met één beherend vennoot geen afgescheiden vermogen heeft. Het ver mogen van de vennootschap moet te genover derden worden behandeld als het vermogen van de beherende ven noot. Dit betekent o.m. dat het faillissement van de beherende vennoot het faillis sement van de commanditaire vennoot schap omvat. Ter bepaling van de rechten van de commanditaire vennoot moet worden nagegaan wel verlies het bedrijf heeft geleden waarna moet wor den nagegaan welk aandeel de com manditaire vennoot daarin moet dragen. Een voorbeeld ter verduidelijking: Nemen we aan dat het totale verlies 100.00 bedraagt en dat de commandi taire vennoot hiervan 1/5 of ƒ20.000 moet dragen, terwijl zijn deelname 40.000 bedroeg. Dan staat vast dat de commanditaire vennoot nog recht heeft op 20.000, doch hij kan dit bedrag slechts krijgen voorzover de faillisse mentsafwikkeling van het totale ver mogen van de beherende vennoot dit toelaat. Hierbij heeft de Hoge Raad later beslist dat de zaakschuldeisers geen concurrentie behoeven te dulden van. de commanditaire vennoot. Dit be tekent dat de zaakschuldeisers een deel van hun vorderingen kunnen krijgen alsof er geen commanditaire vennoot bestond. De privé-schuldeisers krijgen een deel van hun vordering, waarbij rekening moet worden gehouden zowel met de vordering van de zaakschuldei sers als met de aanspraken van de commanditaire vennoot. Deze laatste krijgt wat dan nog overblijft. Sober geregeld De commanditaire vennootschap op aandelen wordt door de wet niet gere geld. Tóch is men het algemeen erover eens dat zij geoorloofd is. Het comman ditaire kapitaal wordt dan in aande len verdeeld, hetzij aan toonder, hetzij op naam. Uit een praktisch oogpunt is het. vaak aan te bevelen een com manditaire vennootschap op aandelen op te richten. De commanditaire vennoot legt zijn ka pitaal dan namelijk niet vast. 'indien iemand aandelen heeft kan hij door overdracht of verpanding daarvan zich weer geld verschaffen, doch als hij commanditaire vennoot (zonder aande len) Is, kan hij zo lang de vennootschap bestaat niet over zijn kapitaal beschik ken. De commanditaire vennootschap is in de wet zeer sober geregeld. Vandaar dat in vele kwesties rechterlijke uit spraken het verlossende woord moeten brengen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7