U/assëEëllë lUassecdie „kaVe" Commissievergaderingen van Financiën, Onderwijs en Openbare Werken gedeeltelijk openbaar. Raad boos op Amersfoort over kwestie woonwagenkamp. V.V.D. raamt kosten „Weg over de Eng" op 33 miljoen. „De Vriendschap" uit de zorgen. Verenigingslokaal komt er. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming WASIEL STE9TNER Ijzerwaren en Gereedschappen EEN CHRONISCH BEJAARDE U KUNT NIET ALLES WETEN GEMEENTERAADSVERGADERING Alvorens de vergadering te openen deel de de burgemeester mede, dat het seni orenconvent van de gemeenteraad beslo ten heeft het reglement van orde te her zien. Vooraf zijn enige afspraken ge maakt welke van nu af aan zullen gel den. Tijdens het gebed waarmede de raadzitting wordt geopend zullen de raadsleden blijven zitten en zal alleen de voorzitter staande het gebed uitspre ken. Er zal gedurende de vergaderingen niet meer gerookt worden en bij lang durige vergaderingen zal om 9 uur een pauze worden ingelast. Bij wijze van proef zullen de commissievergaderingen van financiën, onderwijs en openbare werken gedeeltelijk openbaar zijn. Hierna opende mr. S. P. Baron Bentinck de vergadering, welke gisteravond ge houden werd in de brandweerkazerne. Bericht van verhindering was binnen gekomen van de heren Storimans en Jonker. Goedgekeurd werden de raadsnotulen d.d. 9 en 17 december 1970 en 21 januari 1971. 2. Ingezonden stukken. a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Con form besloten. b. Brief d.d. 6 februari 1971 van de werkgroep gemeentepolitiek D '66 inzake het in gebruik geven van oude wonin gen, die in de toekomst voor de sloop zijn bestemd, voor de hoogst urgente woningnoodgevallen, met voorstel te be richten conform concept-schrijven. Mevrouw T. R. Walma v. d. Molen-De Vries (D '66) kan zich grotendeels wel met de inhoud van het conceptschrijven verenigingen, maar vraagt een nadere toelichting op de zinsnede waarin sprake is van een groep die zich „willens en wetens" in een situatie hebben gewerkt, waarvoor het moeilijk is objectieve maatstaven vast te stellen. Ook de heer Pieren (PAK) kan zich met het concept-antwoord wel verenigingen. Hij vraagt zich af of het zin heeft con tact op te nemen met het bestuur van de bouwvereniging en de woningcommissie ten aanzien van de maatschappelijke be geleiding. De heer Korte (KVP) zegt, dat het be stuur van de woningbouwvereniging, waarvan hij voorzitter is, een zware taak heeft, die veel vrije tijd vergt. Men zit met een oud bestand aan woningen, waarop jaarlijks een bedrag van 45.000 moet worden toegelegd. Toch is de sane ring niet het grootste probleem. De wo ningen in het Smitsveen van de bouw vereniging komen klaar; in Soesterberg is men gestart. De eerste zorg is het ge zond maken van de bouwvereniging. V/at de Molenstraat betreft vraagt hij zich af of het bestuur gedwongen moet worden de woningen, die niet meer aan de huidige eisen voldoen, te blijven ver huren. Het bestuur is wel tegen zijn taak opgewassen, behalve in gevallen dat men beslist dwars wil zijn. Aan de werkgroep van D '66 stelt hij de vraag, waarom men zich vooraf niet op dc hoogte heeft gesteld van de juiste gang van zaken. „Uw brief had niet ge schreven behoeven te worden. Of heeft men alleen geprobeerd in de belangstel ling te komen? De uitwerking van de brief is voor het bestuur zeer nadelig geweest." Mevrouw Walma van der Molen (D 66) zegt, dat het geen moment in de bedoe ling heeft gelegen in de belangstelling te komen, maar dat men zich het woning probleem bijzonder aantrekt. De burgemeester, de sprekers beant woordend, zegt dat in het conceptschrij ven is vastgelegd, dat groepen, die door eigen schuld plotseling zonder woning komen, niet als eerste geholpen worden. Wij moeten er voor waken dat „rustige" woningzoekenden niet de dupe worden van aan de weg timmerende opstandi- De sanering van de Molenstraat moet tot stand komen. Het ministerie heeft toe gegeven dat de woningen niet meer her steld behoeven te worden. Nog geen ant woord heeft men ontvangen op de vraag aan de minister of het oirbaar is deze woningen nog te laten bewonen. De bouwvereniging is bezig zijn taak te doen. De woningen aan de Molenstraat zijn allen geïnventariseerd. Er is echter nog geen ruimte om andere woningen aan te bieden. Iedereen die gaat, gaat vrijwillig. Er wordt op het ogenblik beslist geen druk op de bewoners uit geoefend. De gemeente heeft overigens respect voor alle moeite die het bestuur van de bouwvereniging zich getroost. Mevrouw Walma van der Molen (D '66) vraagt er ook voor te waken dat de „zoete" jongens vóórgetrokken worden. Er leeft onder de mensen de gedachte, dat, om succes te hebben, men iedere week op het gemeentehuis moet komen. De heer Van Poppelen (KVP) meent de bouwvereniging te kunnen complimen teren met de bouwprestatie in het Veen. Hii verzoekt het college de raad te infor meren hoeveel burgers op het moment gratis wonen in woningen die voor af braak bestemd zijn, maar waar men nog niet aan toe is. De voorzitter zegt toe deze gegevens te verschaffen. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Brief gemeentebestuur Amersfoort inzake verplaatsing woonwagen kamp niet geaccepteerd. c. Brief d.d. 17 februari 1971 van de Prot. Chr. fractie en de K.V.P.-fractie, inzake grondverwerving door de ge meente Amersfoort op Soester grond gebied voor de uitbreiding van het woonwagenkamp, met voorstel, deze brief in handen te stellen van burge meester en wethouders om advies, zulks onder mededeling, dat het college van burgemeester en wethouder reeds bij brief d.d. 1 maart 1971, afdeling I, num mer 918 de gemeente Amersfoort inlich tingen heeft gevraagd over de gang van zaken. Van het gemeentebestuur van Amers foort werd een brief ontvangen waarin werd medegedeeld, dat van gemeente wege beslist geen initiatief is genomen om Soester grondgebied voor de uitbrei ding van het woonwagenkamp te ver werven. Na mondeling contact is het de voorzitter gebleken, dat ook het gemeen tebestuur van Amersfoort dit bericht uit de pers heeft vernomen. Wel is bekend geworden, dat het bestuur het woonwa genkamp wil verhuizen en daarbij ook gedacht heeft aan terreinen in Soest. De heer Van Poppelen (KVP) kan zich met dit antwoord niet verenigen. „Amersfoort draait er omheen". Amb tenaren van de gemeente Amersfoort hebben aanvankelijk ontkend dat er van verplaatsing sprake was. Na een informatie van het Centraal Woonwagencentrum in 's-Hertogenbosch, komt men hierop terug. De heer Van den Bremer, eigenaar van het terrein dat voor deze uitbreiding in aanmerking komt, hoort dan van de heer Nauta, directeur van het grondbedrijf in Amers foort, dat hij in ieder geval weg zal moeten. Of het woonwagenkamp komt er, óf er wordt een weg aangelegd over zijn terrein. Op 12 februari 1971 is de heer Veld huizen van de gemeente Amersfoort zo wel bij de heer v. d. Bremer als bij de heer Hartman geweest om te spreken over grondafstand. De heer Van Poppelen kan dan ook dit antwoord van Amersfoort niet accep teren. Het lijkt hem onmogelijk dat het grondbedrijf van de gemeente Amers foort onderhandelingen voert, zonder dat het college van burgemeester en wethouders van Amersfoort hiervan op de hoogte is. Bovendien, aldus de heer Van Poppelen, heeft het college van burgemeester en wethouders van Amers foort op 26 november 1970 de gemeente raad van Baarn ervan in kennis gesteld dat het woonwagenkamp gereorganiseerd moest worden i.v.m. de inmiddels in werking getreden woonwagenwet. Uit breiding kan alleen plaats vinden op Soester gebied. De heer Pieren (PAK) sluit zich aan bij de woorden van de heer Van Poppelen. Ook hij is niet gelukkig met het ant woord van Amersfoort en vraagt om meer duidelijkheid. Wethouder De Haan, de sprekers be antwoordend, betreurt het dat zoveel pu bliciteit aan deze zaak is gegeven. Aan vankelijk was er op basis van de be staande situatie een gemeenschappelijke regeling, het werk werd uitbesteed aan de gemeente Amersfoort. Ook toen is er gesproken over uitbreiding van het woonwagenkamp. De problemen waren echter, dat er op de grens van Soest en Amersfoort een stuk grond lag, dat be last was met een cerfituut van het nim mer mogen vestigen van een woonwa genkamp. Bovendien is er een weg ge projecteerd om Amersfoort, richting Hoogland, waar nog bij kwam de vraag waar de aansluiting van de weg van Soest naar Amersfoort zou komen. In het voorlopige dagelijks bestuur voor het woonwagenkamp is afgesproken dat er eerst duidelijkheid ten aanzien van het wegenplan diende te zijn, alvorens men stappen zou ondernemen voor uit breiding. De aanleiding voor het gewraakte kran tenbericht is geweest een onjuiste be richtgeving door het Centrale Woonwa gen Instituut uit Den Bosch. Volgens het departement mag het kamp aan niet meer dan 70 wagens een stand plaats bieden. Er staan er nu 110. Er moet dus een ander kamp komen. Hier over komt een gesprek met het departe ment, de provincie en het voorlopig da gelijkse bestuur. De wethouder betreurt het zeer dan enkele mensen hun be voegdheid te buiten zijn gegaan. De heer Van Poppelen (KVP) is de wet houder dankbaar voor zijn verklaring, maar blijft erbij dat de gemeente Amers foort zich ervan afgemaakt heeft. Het college heeft niet eens de moeite geno men te informeren bij het grondbedrijf, wat zij in Soest gedaan hebben. Wat de wegverbinding Amersfoort-Soest betreft, heeft de raad van de gemeente Soest ge kozen voor de weg om het zuiden. De voorzitter die dit beaamd, stelde daarna voor een brief te doen uitgaan naar het college van burgemeester en wethouders van Amersfoort, waarin wordt medegedeeld dat het antwoord van de gemeente Amersfoort in de raad in behandeling is geweest; dat de ge meenteraad van Soest ervan uitgaat dat nóch door de gemeente Amersfoort, nóch door het voorlopig dagelijks bestuur van het woonwagenkamp initiatieven zullen worden genomen met betrekking tot uit breiding in de richting van Soest; dat zij constateren dat het ambtelijk apparaat van de gemeente Amersfoort zijn boekje te buiten is gegaan en dat de gemeente raad van Soest het betreurt dat zij hier 7elf achter hebben moeten komen. d. Brief d.d. 5 januari 1971 van de heer Geen kinderspeelplaats, maar bestemd voor de duivensportvereniging „De Vriendschap". T. v. d. Meulen inzake de bouw van ga rages op het binnenterrein achter de woning Leeuvverikweg met voorstel te berichten conform concept-antwoord. De heer Pieren (PAK) meent te weten, dat het terrein bestemd was voor speel terrein voor kinderen. Hij vraagt zich af v/aarom de gemeente van dit oorspron kelijke plan is afgeweken. Bovendien was er uitdrukkelijk vastgesteld dat er garages zouden mogen komen, nadat de bewoners geënquetteerd waren. Deze en- quette is niet gehouden. Wel heeft men van gemeentewerken uit met de bewo ners gesproken over grondafstand. Hij wijst er bovendien op dat er een ge vaarlijke verkeerssituatie ontstaat door dat de uitrit op de Laanstraat uitkomt. Hij stelt voor de brief niet te doen uit gaan en zich eerst ter plaatse met de commissie van openbare werken en de commissie van het grondbedrijf te gaan oriënteren. Ook de heren Van Poppelen (KVP) en Van Ee (VVD) steunen dit voorstel. Mevrouw Walter-v. d. Togt, wethouder van openbare werken, wijst de raad er op dat de raad reeds eerder heeft be sloten op het terrein 6 garages te bour wen. Een crediet is hiervoor beschikbaar gesteld. De enquette zou gehouden wor den om na te gaan of er meer garages gebouwd moesten worden. Bestemmingsplan Soesterengh-weg weg over de Engh Aan de orde komt vervolgens het ver zoek van de fractie van de VVD betref fende een kostenraming van de Weg over de Engh als bedoeld in het bestem mingsplan „Soesterengh-Weg over de Engh". De heer Van Ee (VVD) beraamt deze kosten op 33 millioen gulden, waarbij hij zich afvraagt welk gedeelte van dit be drag ten laste van de gemeentelijke fi nancieringsruimte zou komen. Als het Rijk 80% van de grondwerving en 50% van de bouw zelve voor zijn rekening neemt, dan blijft er voor de gemeente alt.iiH PPn Korï t-*ü cr irpri 1 R jaloezieën en horren WONINGINRICHTING Alb. Haluivveg 15 - Soest - Tel. 3469 omdat alle problemen, die hiermede ver band hielden, inmiddels zijn opgelost, e. Besluit van G.S. d.d. 11 december 1970 tot vaststelling van de gemeentere kening en de bedrijfsrekeningen over 1966, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten, 3. Voorstel tot wijziging van de bezol digingsverordening 1966. Conform besloten. 4. Voorstel tot wijziging van de ver ordening ziektekostenvergoeding na be ëindiging dienstverband. Conform besloten. 5. Voorstel tot wijziging van het alge meen ambtenarenreglement. Conform besloten. 6. Voorstel tot het vaststellen van een exploitatieverordening. Conform besloten. 7. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Vredehofstraat aan de Staat der Nederlanden. Conform besloten. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van enige openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Conform besloten, Voorstel tot het verlenen van voor schoten als bedoeld in: artikel 75, 4e lid, van de Kleuteron derwijswet 1920 aan diverse schoolbe- sturen voor het jaar 1971; altijd nog een "bedrag van 15"minïoeri| Conform besloten, gulden over. De fractie van de VVD b- artikel 103, 5e lid van de Lager-on- schat de budgettaire ruimte voor het derwijswet 1920 aan diverse schoolbe- doen van investeringen in de onrendabe le sfeer in Soest voor de komende jaren op ca. 50 millioen gulden. Bij het college van burgemeester en wet houders werd niet lang geleden gedacht aan investeringsprojecten tot een totaal van ongeveer 100 miljoen. Er zal dus 50 miljoen af moeten aldus de heer Van Ee. Er zullen dus prioriteiten gesteld moeten worden. De fractie van de WD geeft dan de voorkeur aan primaire voorzieningen voor het wonen (scholen, riolering in oude wijken e.d.) en voor de primaire infrastructuur, nodig voor het besturen van de gemeente (raadhuis, gebouw ge meentewerken, politie, brandweer e.d.) De WD-fractie stelt dan ook voor: stel alle verdere aankopen voor de v over de Engh op termijn en verstrek n de t mP kortst mogelijke termijn een gedetailleerde kostenraming van de weg over de Engh, opdat die in de volgende raadsvergadering aan de orde kan ko men. De burgemeester dankt de heer Van Ee en de heer Geerlings (VVD) voor de moeite die zij genomen hebben zich te verdiepen in deze financiële problemen. Hij stelt voor over deze nota thans niet verder te discussiëren en zegt toe zo spoedig mogelijk, echter beslist niet op e volgende vergadering, te komen met een uitgewerkt en gedetailleerd plan. De raad sluit zich hierbij aan. Stembussen voor bejaarden Mevrouw Alting-Ambrosius verzoekt vervolgens om behandeling van de brief van bejaarden met betrekking tot de stemlokalen. Wethouder De Haan zegt dat deze brief newust niet op de agenda is geplaatst sturen voor het jaar 1971; Conform besloten. c. artikel 191, 4e lid van het Besluit Buitengewoon Onderwijs 1967 aan diver se schoolbesturen voor het jaar 1971; Conform besloten. d. artikel 101 bis van de Lager-onder- wijswet 1920 aan diverse schoolbesturen over het jaar 1971. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een viswinkel annex inrichting voor het roken, koken en bakken van vis op/in het perceel Molenstraat 163 te Soest. Conform besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een riolering in een gedeelte van de Nieu- weweg er. de Klein Engendaalweg. Conform besloten. 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen in het belang van de brandvéiligheid in diverse scholen ij deze gemeente. Conform besloten. Mevrouw Oranje-Entink zegt zeer tevre den te zijn met dit besluit en vertrouwt dat er regelmatig gecontroleerd zal wor den of de brandveiligheid voldoende is. Aanvullend krediet voor toiletten Mariaschool niet verleend. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het vernieuwen van de toiletruimten in de Mariaschool voor g.l.o. In de financiële commissie is gevraagd IK DOE MIJN WAS WEER BIJ DE POMP Kon ja, pomp - ik bedoel bij de Dat is toch veel gezelliger dan alleen thuis te staan wassenDie vrouwen vroeger bij zo'n dorpspomp hadden het toch veel leuker Alleen stonden die bij slecht weer buiten; wij zitten lekker droog en warm. Weet je, 't gaat me soms zelfs te vlugIn een half uur sta je meestal al weer buiten met je schone was. Ze hebben in de „WASSERETTE" nu ook een grote mangel, dus thuis drogen en strijken hoeft ook niet meer. 'loeft ook niet meer. Komt u ook eens naar de ..DORPSPOMP" - IN MODERNE VORM DE SOESTERBERGSESTRAAT 30 TELEFOON 6220 VAN WEEDESTRAAT 52 TELEFOON 5229 naar de reden van de verhoging van het krediet met 37.000,Is verandering van architect hier de oorzaak van, of heeft het tijdsverloop tussen het ver lenen van het krediet op 16 oktober 1968 en het gereed komen de prijs ongunstig beïnvloed? Wethouder Dijkstra (Prot. Chr.) zegt aanvankelijk ook wel geschrokken te zijn van de hoogte van het bedrag. Het inschakelen van een andere architect heeft echter niet kostenverhogend ge werkt. Het tijdsverloop mogelijk wel. Voor het in eerste instantie gevoteerde bedrag van ƒ42.000,was het project niet uit te voeren. Na een eerste aanbe steding is nog 20.000,van de inschrij ving afgehaald. Het totaal bedrag is ech ter nu aanvaardbaar. De heer Pieren (PAK) vraagt wat er zal gebeuren als de raad geen medewerking verleent. De heer Dijkstra (Prot. Chr.) antwoord, dat het raadsbesluit uitgevoerd zal wor den. De situatie in de school was on houdbaar; het advies van gemeentewer ken was gunstig en hij meent dan ook dat het bedrag beschikbaar gesteld moet worden. Nadat mevrouw Oranje (WD) en de heer J. C. Smit (Prot. Chr.) hun verwon dering over de hoogte van het krediet hadden kenbaar gemaakt verzocht de heer M. de Groot (B.R.) om stemming. Met 9 tegen 14 stemmen werd het voor stel verworpen. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de aan koop en plaatsing van een kunstwerk. Conform besloten, de heer De Groot was tegen. 15. Voorstel tot de aankoop van grond met opstallen, gelegen aan de Middel- wijkstraat van G. Verkade. Conform besloten. 16. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen op de Eng van de heer J. van den Bosch. Conform besloten, VVD tegen. 17. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop overeenkomst met G. Verkade. Conform besloten. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het uitbreiden van de telefooninstallatie en de aanschaf van een oproepinstallatie ten behoeve van de dienst gemeentewerken. Conform besloten. 15b. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan de Wilhelminalaan van B. E. Koenderink. HOUT- EN BOUWSTOFFENHANDCL VELDWEG No. 4 - SOEST Conform besloten, VVD tegen. 17b. Voorstel tot het gaan van een over eenkomst inzake de uitbetaling van ren te in verband met een gesloten koop overeenkomst met B. E. Koenderink. Conform besloten. 19. Voorstel tot het verstrekken van een hypothecair crediet aan een ambtenaar voor het kopen van een woning. De heer De Groot (B.R.) verzet zich te gen de verlening van dit krediet. Aan de betreffende ambtenaar is reeds eer der een crediet verleend en hij ziet geen reden nu wederom een dergelijk hoog crediet te verstrekken. De voorzitter zegt dat het eerder ver leende crediet hier geen rol speelt. De regeling bestaat dat aan ambtenaren een crediet versterkt kan worden en hiervan wordt thans gebruik gemaakt. Conform besloten met de aantekening dat de heer De Groot geacht wordt te gen gestemd te hebben. Ook de heer Levinga (PAK) stemde tegen. Postduivenvereniging „De Vriendschap" mag gaan bouwen. 20. Voorstel uitgifte van grond in erf pacht, gelegen nabij de Nachtegaal weg aan de Postduivenvereniging De Vriend schap. De voorzitter vestigt er de aandacht op dat het lokaal zonder vergunning van burgemeester en wethouders niet aan derden verhuurt mag worden en dat voor het houden van feestelijke bijeen komsten, ook door leden van de Post duivenvereniging, eerst vergunning aan gevraagd moet worden. De heer Pieren (PAK) kan zich, ondanks dit voorbehoud, niet met het voorstel verenigen. Het terrein was reeds in 1964 bestemd voor speelterrein. Naar zijn me ning moet elders een geschikter terrein te vinden zijn. Ook mevrouw P. J. Oranje (VVD), me vrouw Walma v. d. Molen (D '66) en de heer J. C. Smit (Prot. Chr.) kunnen hun stem niet aan het voorstel geven. Volgens de heer Van Poppelen (KVP) geven bestemmingsplannen altijd moei lijkheden. Hij heeft begrip voor de be zwaren die zijn ingebracht, maar meent dat door de beperkingen, welke nu aan de postduivenvereniging zijn opgelegd, deze goeddeels zijn ondervangen. Nadat wethouder mevrouw Walter-v, d. Togt toegezegd had dat er geen con tainers zullen komen voor het inladen van de postduiven, het terrein op dn riolering zal worden aangesloten, zodat van wateroverlast geen sprake meer zal zijn, werd tot stemming overgegaan. Met de stemmen van mevrouw Oranje mevrouw Walma v. d. Molen, en de he ren J. C. Smit, P. C. Pieren, P. Grift en L. Levinga tegen werd het voorstel aan genomen. 21. Voorstel tot het verstrékken van een renteloze geldlening aan de postduiven- houdersvereniging „De Vriendschap" ta Soest ten behoeve van de financiering van een gedeelte van de bouwsom van een clubgebouw aan de Nachtegaalweg. Conform besloten. f. Brieven d.d. 15 december 1970 en 3® december 1970 van de heer J. P. C. Veldhuizen inzake de bestemming van het terrein, gelegen tussen de Vinkenwef en de Nachtegaalweg met het voorst» de brieven te behandelen bij de agenda punten 20 en 21. Conform besloten. Hierna sloot de voorzitter rond elf uur de vergadering. „Ik sal u wat zegen, meneer", zei de oude, verschraalde heer met de schorre stem, „ik ben chronisch bejaarde, me neer." „Chronisch?" vroeg de politierechter ver baasd, „dus niet van tijd tot tijd?r „Nee meneer, die kwaal heppik al jé- ren." „Dat zal toch wel niet uit uw jeugdjaren stammen „Ik sal u nog wat seggen, meneer. Vol- ges mijn is 't erfelijk in mijn familie. M'n grootvader kreeg 't en m'n vader had 't." „Allemaal bejaard?" „Chronisch, meneer!" „Maar daarvoor staat u hier niet. U hebt moeilijkheden gehad in het tehuis. Ver telt u daar eens wat van." ,,Ja, moeilijkheden, moeilijkheden't Kwam allemaal door Marregje. Die kwam vaak bij me op de kamer. Ja, voor 'n kopje thee bedoel ik. Van de snel koker. Maar ze bleef altijd zo lang plak ken. En dan kwam die opeens binnen vallen." „Wie, de snelkoker?" „Nee, die kwiebusdie kankerpit daar." Hij wees op een andere bedaagde figuur, die ook al sinds mensenheugenis de leeftijd der chronische bejaarden scheen te hebben bereikt. „Niks kankerpit!" interrumpeerde deze vanachter de getuigenlesenaar. „Mag 'n besorregd mens 's effe komme kijke wat er met z'n verloofde voorvalt?" „Verloofde?" vroeg de politierechter ver baasd. „Hebt u samen trouwplannen?" ,Die het trouwplannen met alle meissies van z'n étaasje!" sneerde de verdachte. Da's de kift!" knorde de Methusalem met het geluid van een grammofoonplaat van zeker dezelfde leeftijd. „Ik weet niks niemandal van een ver loving," schamperde een zeer rimpelige vrouwelijke getuige, die mogelijk de grootmoeder van Methusalem had kun nen zijn, als ze daarvoor niet te vroeg geboren was. „Dattisset nou met jou," gromde het fos siel achter de lessenaar, „jij weet van achteren niet, dat je van voren een soen geef." Maar toen schalde de voorhistorische opoe het uit: „Ik? Een soen geven! Hal- lecunasies heitie! Ik eens een handje laten pakken!' De rechter roffelde met zijn hamer, maar het geluid daarvan vermocht de slechtluisterende slechthorenden niet im poneren, zodat zij nog enige minuten bleven doorkwetteren over vermeend erotisch gedrag der wederpartij. Pas na lang trekken kwam aan het licht, dat de thans zeer chronisch bejaarde verdachte een knokige hand in het spel had bij het strelen van een aangelaat. En dan niet het rimpelige gelaat van de overjarige weduwe, aan wie de tand des tijds zo menige lente (en herfst) had geknaagd, maar het nog beniger kaakwerk van de namaak-Methusalem achter de lessenaar. Dat geschiedde allemaal nog In de kamer van het bejaardentehuis en het gevolg was: a) een gebroken kunstgebit; b) een week kamerarrest voor Marregje; c) veertien dagen geen warm eten voor de dader. Dat voerde hij nou aan om ver lichting van straf te krijgen. „Ik kon twee maanden niet eten!" riep de getroffene er tegenin. „Zonder gebit kon ik geeneens snoepen!" „Net goed", zei de verdachte, „kon je niet meer soenen ook." De officier had genoeg gehoord. Hij eiste dertig gulden boete of drie dagen voor waardelijk, met een jaar proeftijd. „En wie betaalt m'n gebit?" riep de Me thusalem. „Als hij veroordeeld wordt, kunt u een vordering instellen. Want dan Is bewezen dat hij schuldig is," legde de politierech ter uit. „Dan legt-ie onder de groene zoole voor die afkomt met z'n centen", mopperde de getuige. „Dat hoeft niet, want meneer heeft verteld dat hij chronisch bejaarde is. Hij blijft dus chronisch bestaan", ant woordde de wijze kalief en vonniste con form. Last van wagenziekte? Een middeltje, dat ons indertijd goed geholpen heeft, is het volgende. U neemt een fles of ther mosfles mee op reis met sterke citroen kwast. Wanneer het misselijke en draai erige gevoel opkomt, neemt u twee of drie slokken. Dit herhaalt u steeds wan neer die onaangename gewaarwordingen verschijnen. Na een of twee tochten bent u waarschijnlijk voorgoed van wagen ziekte verlost. -y u Ml' behangen wilt doet u goed. In- heppum nog niet dien u aIs Plakmiddel stijfsel gebruikt, er een beetje terpentijn aan toe le voe gen, u heeft dan geen last van springen van het papier. Geef een teken extra als u een fiets of motorvoertuig bestuurt. Geef b.v. niet alleen tijdig aan dat u links af wilt slaan, maar beduidt tegemoetkomend verkeer ook of u voorlangs of échter- langs zult oversteken. Wenk vooral in twijfelgevallen bij kruisingen naar de „tegenpartij" of deze kan vóórgaan «f niet.

Soester Courant | 1971 | | pagina 13