rorvd de riks Het leven bij GEMAR 20% goedkoper in het 0 Aanum Harderwijk DOLFINARIUM VTB NV Gaudeamus-kwartet concerteert in kasteel Groeneveld te Baarn „eoiitïco- Samen bouwen aan een nieuwe wereld" Motto Vastenactie 1971 Minder spoorweg overgangen in het traject Baarn - Amersfoort Inwoonsters van Soest constateren: ONDERHANDELEN VIA INTERVIEWS Gevonden voorwerpen Expositie bij Goed-Wonen Soesterberg S.V.V. jeugdraad organiseert grandioos toerneee naar Luxemburg VRIJDAG 19 MAART 1971 REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 De jeugdraad van de Soester Volleybal Vereniging organiseert dexe zomer voor de leden van haar vereniging, in de leeftyd van 16-23 jaar, een volleybaltournee naar Luxemburg. Op het ogenblik worden de laatste kontakten om alles te reali seren gelegd. De organisatie van dit tournee is een van de streefpunten geweest by de oprichting een half jaar geleden van de Jeugdraad. Reeds sinds september is men aan de organisatie van dit tournee bezig. Er tussendoor heeft de jeugdraad nog een scholierenvolleybaltournooi en enkele feestavonden voor de jeugd georgani seerd, terwijl ook intern in de vereni ging al vele veranderingen door de in zet van de jeugdraad tot stand zijn ge komen. Het toernee naar Luxemburg zal van 9-17 juli a.s. worden gehouden. De kon takten met de volleybalverenigingen in Luxemburg zijn tot stand gekomen met de hulp van de Burgemeester van de stad Luxemburg. Deze heeft de jeugd raad ingelicht over het volleybalspel in zijn land. Het enthousiasme van de verenigingen aldaar was zo groot dat er een druk programma afgewerkt zal moe ten worden. O.a. de verenigingen VC Diekirch en CA Luxemburg zullen in deze periode worden bezocht. Op de eerste plaats zullen er tussen de Luxemburgers en de Soester volleybal Iers wedstrijden gespeeld worden. Bo vendien is er gelegenheid om tijdens de avonduren gezellig samen te zijn, waar door de mensen onderling kunnen pra- j !n het grootste overdekte Dolfijnen"! stadion ter wereld met 2.500 zit- 1 plaatsen ziet u een unieke show j van zeeleeuwen en dolfijnen in één j J programma. Dagelijks (ook zon- I dags) om 11.30 - 13.00 - 14.30 en j 16.00 uur, s ONDERWATERPANORAMA. met de grootste aquarium glaswand ter wereld: 21 meter lang en bijna 3 meter hoog. EXPOSITIE WALVISACHTIGEN I boeiende tentoonstelling over het leven van I de zeezoogdieren. I ROBARIUM I I trainingsbassin voor zeeleeuwaR S 5 demonstraties per-dag. HARDERWIJK - TEL. 03410 - 6041 ten en elkaar beter kunnen leren ken nen. Als onderdak voor deze tijd is de jeugdherberg van Ettelbrück gevonden. De plaats waar deze jeugdherberg staat is centraal gelegen in Luxembur, waar door er naar alle kanten van Luxem burg kan worden gegaan. De plaats zelf is zeer attractief en geeft enig vertier voor de vrije uurtjes. Het juiste aantal SW-leden, dat zal meegaan, is op dit moment nog niet pre cies bekend, omdat men zich nog tot volgende week kan opgeven, terwijl er dinsdag 23 maart a.s. een forum-avond is voor de leden en eventueel ouders, die geïnteresseerd zijn in dit tournee. De dames A. en J. Majoor en de heren K. Kok, R. van Hal, F. Dijkman en M. Schalkx, die dit tournee organiseren, zullen op deze avond de nodige informa tie verstrekken en zullen tevens hun ervaringen van het kontakt met de ver enigingen uit Luxemburg, die ze tijdens een weekend hebben bezocht, vertellen. Het vervoer naar en in Luxemburg is ook reeds besproken. Van en naar Ettel brück wórdt het vervoer verzorgd door Tensen uit Soest. In Luxemburg zelf gaat het verdere vervoer per trein of wordt verzorgd door de ontvangende verenigingen, die dit hebben aangeboden. Bij de voorbereiding van het tournee krijgen de organisatoren van alle kanten zóveel medewerking, dat het slagen er van vaststaat. In het kader van culturele week van Baarn, die van 21 tot en met 27 maart a.s. gehouden wordt, geeft het „Gau- deamus"-kwartet zondagavond, 21 maart a.s., een concert in Kasteek Groeneveld te Baarn. Dit kwartet, dat in vrijwel alle landen van Europa en Azië grote muzikale suc cessen heeft geoogst, bestaat uit de vio listen Jos Verkoeyen en Jan Brejaart (beiden le concertmeersters van Radio Kamerorkest), de altviolist Hans Neu- burger (solo-altist van het Radio Phil- harmonisch Orkest) en de cellist Max Werner (solo-cellist van het Radio Ka merorkest). Het programma vermeldt de Chroma tische fantasie van J. P. Sweelinck, het strijkkwartet in A dur KV 464 van W. A. Mozart, de Italiaanse Serenade van Hugo Wolf en het strijkkwartet nr. 4 van Bela Bartok. Klokken - Prisma horloge, Gouden- on zilveren sieraden'' Verlovingsringen Uurwerkreparaties KONINGINNELAAN 21 SOEST- TELÉF. 02155-8319 Dertig particuliere spoorwegovergangen en de spoorwegovergangen bij de Kooi weg en de Maatweg worden gesloten in dien de raad een daartoe strekkend voorstel van burgemeester en wethou ders aanneemt. Gehandhaafd blijven de overgangen aan de Grote Melmweg en de Eemweg en aan de Peter van den Bremerweg. Daar naast worden twee nieuwe overwegen aangelegd, waarvan een achter de brandweerkazerne aansluitend op De Schans en een tussen de Eemweg en de Peter van den Bremerweg. Deze overgangen geven toegang tot de aan te leggen weg tussen de spoorlijn en de Eem, waar men druk mee bezig is. Tot en met 26 maart a.s. kunnen bij de gemeente bezwaarschriften worden inge diend tegen de sluiting van de overgan gen aan de Maatweg en de Hooiweg. (Advertentie) Twee inwoonster* van Soest, mevr. R. Vo«, Varenstraat 298 en mevr. M. Bunnik, Varenstraat 290, kwamen tijdens het drinken van een kopje koffie en het bestu deren van de advertenties in de plaatselijke bladen tot de conclusie dat alleen een onderzoek zou kunnen aantonen welke levensmiddelenzaak nu werkelijk zo goedkoop is, als zij in haar advertenties beweert. De dames besloten de zaak zelf te onderzoeken. Om een JUIST beeld te verkrijgen besloot men uitsluitend DIE merken van levensmiddelen te kopen die een bekende naam en goede kwaliteit garanderen. Soest en Soesterberg hebben samen een project gekozen te Ngong in Kenya aan de Oostkust van Afrika. Hier is dringend behoefte aan een Ge- meenschaps centrum voor allerlei akti- viteiten. Het is de bedoeling, om zo'n gebouw te gebruiken voor, het geven van onderwijs, cursussen voor huismoeders of lessen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Algorab" (24/3). Brazilië: ms „Algorab" (24/3). Canada: ms „CP Ambassador" (23/3). Chili: ms „Cartagena de Indias" (22/3). Indonesië: ms „Travenstein" (24/3). Israël: ms „Leora" (24/3). Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Breu- ghel" (26/3). Ned. Antillen: ms „Neptunus" (25/3). Nieuw-Zeeland: ms „Samoa" (24/3). Suriname: ms „Neptunus" (25/3). Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Cognac" (22/3); ms „American Ac- cord" (24/3). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Rondo" (24/3). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Bij verschillende levensmiddelenzaken werden aankopen gedaan. Overal dus dezelfde merken en verpakking. Ook dient vermeld te worden dat van spe ciale aanbiedingen geen gebruik werd gemaakt. Dit zou het juiste beeld ver stoord hebben. Speciale weekkoopjes vindt men overal, al moet vermeld wor den, dat bij de GEMAR-GROOTHAN- DELSMARKT in Soest de speciale aan biedingen bijzonder aantrekkelijk en in teressanter waren dan bij alle andere zaken. Na de aankopen werd geconsta- Gekochte artikelen 1 kg suiker 5 pakjes margarine Liter Zwarte Kip vruchtenwijn Blik vlavulling, Jonker Fris Pak cacao, Van Houten teerd dat de gekochte artikelen bij vrij wel alle zaken voor dezelfde prijs wer den aangeboden, behalve bij de Gemar, waar voor alle gekochte artikelen een belangrijk lagere prijs werd berekend. Hieronder treft u de gekochte artikelen met de berekende prijzen aan. Elke huisvrouw moet er nu toch van over tuigd zijn dat men van de GEMAR kan zeggen „Een uitkomset voor elke huisvrouw ln deze toch al dure tijden." berekende prijs Gemar bij andere winkels prijs Pot jam, appel/aardbeien 1,05 Pot jam, diab. Zwaardemaker 1,90 kuipjes smeerkaas, Eyssen 1,68 Molenaar Happy Food0,89 Rol beschuit, Hille0,43 Pak paneermeel, Haust0,49 Pak Felix - Bonzo3,82 Blik Catty0,99 Pak kanariezaad, Sluis1,12 Pak Biotex2,20 Bus Vim - 0,54 Pak Dreft2,88 Pak Dash, groot6,95 Bus Proset haarlak3,98 2 tuben Prodent tandpasta1,95 Flacon Dubro1,75 Enkazeem2,95 Ontbijtkoek Peijnenburg1,05 Blik soep, Unox0,89 Pak champignonsaus, Knovr0,97 2 pak Couque Bastogne2,38 Café Noir, VictoriaL03 Pak Mars repen1,20 Doos Mon Chérie 6,40 3 pak Vitella pudding1,14 Bus witte peper, 50 gram1,11 Bus haarlak, Helene Curtis4,95 Pak Brinta 0-89 Fles slasaus, Remia 1-85 Pot sandwich spreadI-96 Dubbele Roosvicee3,45 Fles advokaat, Zwarte Kip6,65 6 potjes Heinz babyvoeding 3,90 Pak Tempo zakdoekjes1,25 Pak damesverband3,75 Pak Mölnyluiers2,20 Pak Smiths chips Fles Fles Seven-Up0,78 Krat a 20 Royal bier 11,00 107,44 Gemar goedkoper 0,08 0,16 1,20 0,22 0,20 0,23 0,61 0,26 0,13 0,05 0,09 0,61 0,20 0,18 0,25 0.18 0,27 0,77 1,00 0,37 0,18 0,75 0,30 0,14 0,13 0,40 0,15 0,22 2,42 0.18 0,24 1,77 0,09 0,24 0,21 0,60 1,50 1.14 0*29 1,00 0,35 0,20 0,18 0,13 2,00 21.74 GEMAR goedkoper MEVROUW R. VOS, wat rommeliger bij de Gemar, maar 't is wel 20 goedkoper MEVROUW M. BUNNIK, ook de groenten en fruit zijn vreselijk goedkoop bij de Gemar. Egyptes president Sadat doet het via Newsweek, premier Golda Meir via de Times. Een weekblad in de Ver. Staten en een dagblad in Engeland vormen zo het terrein waarop via een omweg toch onderhandeld wordt tussen de twee lan den. Op die manier is door beide par tijen nu zo ongeveer te berde gebracht wat ze bereid zijn te doen en wat ze van de ander verlangen. Dat deze boodschap pen in interviews te berde zijn gebracht houdt dan tevens in dat het allemaal niet officieel te boek staat als voorstel, het zijn .persoonlijke ideeën" of het is „mijmeren over de toestand" of zoiets, maar het dringt wel door. Sadats uitlatingen jegens Newsweek hadden bovendien de zin dat ze de Egyptenaren er al een beetje op voorbe reiden dat ze niet achter elkaar als maar oorlogen tegen Israël kunnen verliezen en dan na afloop weer helemaal naar de oude toestand terugkeren. Dat zal voor menige Egyptenaar, gewend als hij was aan ophitsende en brallende teksten over de keel afsnijden e.d., niet allemaal even aangenaam zijn geweest om te horen. Mevrouw Meirs „persoonlijke ideeën" zijn in Israël ook al aanleiding geweest tot grote beroering: wat zij al bereid was terug te geven ging menige Israëli te ver. Maar het is opvallend hoe vlot zelfs de heftigste haviken in het Israëlische kabinet er zich bij neerlegden dat wat in de Times verscheen nog niet automatisch door alle ministers onderschreven hoefde te worden. Intussen is dan toch eens een keer min of meer officieel dan in Israël iets gezegd over wat dan beschouwd zou kunnen worden als de „veilige en ver dedigbare grenzen" waarover tot dusver slechts vagelijk werd gesproken. Toegegeven: het zijn geen kolossale be wegingen aan het onderhandelingsfront, maar er is beweging, vooral ook bij het rijp maken van de publieke opinie voor een uiteindelijk akkoord. En dat is al veel beter dan ooit tevoren over de relatie tussen de Arabische landen Israël gezegd kon worden. in lezen en schrijven aan volwassenen, consultatie bureau's en medische verzor ging. Voor dit project is nodig een be drag van 12.500,Hierdoor hoopt men een begin te maken met de sociale en economische en geestelijke vorming van de mensen in het gebied van Masailand. Kenya werd onafhankelijk op 12-12-'63. Als vlag koos men 3 banen: rood (bloed) groen (land) zwart (volk). Op het wapen staat (HARAMBEE) (alle hens aan dek). Laten we allen in deze tijd deze spreuk in Soest waar maken. Bijdragen kunnen gestort worden in het vastenaktie zakje of storten op no. 238790 t.n.v. Raiffeisenbank te Soest met vermelding Vastenactie 1971. Goede kunstnijverheid hoeft niet duur te zijn. Op de nieuwe kunstnijverheid- afdeliny van Ton Beuken, vindt u duizend en één leuke dingen. Modern, kleurig, fijn van vorm. Voor uzelf, of als surprise voor een ander. Zo rond de riks kunt u al kiezen. Bij Ton Beuken. Gallenkampelsweg 2. of Soesterbergsestraat 51. Soest-Zuid (bij het busstation) De navolgende voorwerpen werden ala gevonden aangegeven: bruin hondje, auto sleutels, een paar herenwanten, twee contactsleutels, drie sleutels aan hangers, grijze dameshandschoen, slee, ijsmuts, regencape, halsketting, dames polshorloge, een paar rolschaatsen, zwar te hond, enveloppe met geld inhoud, meisjesfiets, glacé handschoen, een krui wagen op luchtbanden, bromfiets, kinder tractortje, vier sleutels aan hanger, bont kraag, vierkleuren potlood, damesfiets. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur, in lichtingen worden verkregen. In een wolk van wegspattende krullen en stuivend houtwerk maken wij de ge boorte van een vorm mee. Bij elke ver plaatsing van de guts op het rond draaiend stuk hout wordt deze vorm duidelijker herkenbaar. Het is precisie werk, dat houtdraaien, één ondoordachte beweging met het gereedschap is fataal. Er gebeuren echter geen ongelukken, want hij verstaat zijn vak en bestuurt de vlijmscherpe, stalen guts met vaste hand. Pas als het werkstuk volmaakt afgewerkt is, voorziet de kunstenaar het van zijn naam. Jan van Tol. Enspijk. Als tweede zoon van een haardenfabri kant in het zuidhollandse Rijswijk, kwam hij, na een technische opleiding, bij zijn vader in de fabriek om het haar- de'nvak te leren. Na het hele bedrijf doorlopen te hebben werd hem wel dui delijk dat het haardenvak hem op den duur niet zou bevredigen. Het was hem te statisch en te onpersoonlijk. „Ik heb altijd gedroomd van een kreatief leven en kon het in de fabriek niet langer uit houden, ik moest gewoon weg", zegt hij er zelf van. In die tijd begon hij als lief hebberij zo'n beetje hout te draaien op een oude bank, die hij zelf gereviseerd had. In 1964 besloot hij de stap te wa gen, verliet het bedrijf en wierp zich volledig op het ruim 2000 jaar oude am bacht: „houtdraaien". In het. beginsta dium waren dit hoofdzakelijk houten deksels en schoteltjes voor een potte- bakerkij in den Bosch. De ervaring, die hij hiermee opdeed, stelde hem lang zamerhand in staat zich aan wat moei lijker objecten te gaan wagen. Al gauw bleek nu, dat hij zijn oude draaibankje ontgroeid was, terwijl ook de beschik bare ruimte geen uitbreidingsmogelijk heden meer bood. In 1966 verliet Jan van Tol dan ook de haagse voorstad en vestigde zich met zijn gezin in een boer derij in Enspijk, ongeveer 25 km. onder Utrecht. In de stilte van het betuwse land kon hij zich nu helemaal wijden aan datgene wat hij was gaan zien als een roeping: „Houtdraaien". Voor hem betekent dat het vervaardigen van perfekte, eenvou dige. sterke vormen die getuigen van zowel groot vakmanschap als van een behoefte aan volkomen gaafheid. Als technikus vindt hij dat vormschoonheid alleen niet genoeg is. Een fruitschaal moet in de praktijk bruikbaar blijven Een van de werken van Jan van Tol. zonder vlekkerig te worden. Om dit te bereiken is hij gaan experimenteren en kan nu zijn werk zo afwerken, dat het hout bestendigheid heeft verkregen tegen water, alcohol, zuren, fruitvlekken enz., zelfs tegen synthetische afwasmiddelen. Het bereiken van dit niveau, was 'n lange, moeizame weg van zelf-zoeken en vinden, wat heel wat doorzettingsvermo gen en overtuiging vereiste. De beloning kwam in de vorm van enthousiaste ko pers, eerst op kunstmarkten, waar hij heenging om bekendheid te krijgen, daarna vooral bij hem thuis op de boer derij, waar mensen graag en met veel interesse kennis maakten met het oude, bijna uitgestorven ambacht: „houtdraai en". Men heeft er graag een tochtje voof over, om iets moois te bemachtigen en met het oude ambacht kennis te maken. Ook spreekt de grote verscheidenheid van tropische houtsoorten, waaronder vele die men in Nederland praktisch nergens te zien krijgt, de mensen sterk aan. Zijn vrije werk is op exposities te zien# o.a. wandplastieken en staande objek- ten. Hierover schreef den heer Op d« Cuol in het Eindhovens dagblad van 19 dec. '70: „Jan van Tol is een begenadigd zoeker naar schone vormen, prachtig in hun verhoudingen, hun architektuur en vooral hun materie, het hout dat har monisch zich voegt naar de intenties van de maker. Hij is begeesterd van wonder lijke nerftekeningen en strukturen van veelal uitheemse houtsoorten. Deze schaaft en draait hij tot bewonderens waardige schalen, prachtige voorwerpen en ruimtelijke objecten, b.v. een prach tig gepolijst paneel uit wengè „Ritmisch Evenwicht" waarop hol geslepen ronde schijven met telkens wisselende nerf- strukturen hun wonderlijke tekeningen als signalen van ouderdom en kosmos uitstralen. Het kosmische element speelt in dit wonderlijke werk trouwens een elementaire rol. Ook kan men spreken van een vertaling van klank naar beeld". Zelf zegt Jan van Tol: „behalve het gro te verband dat ik in het hele leven voel, put ik ook inspiratie uit de muziek. Zo worden mijn ideeën mede gestimuleerd door de klankformaties van o.a. Schön- berg, Webern e.d., alsmede door het zelf musiceren. Als onderbreking en zuive ring van mijn gedachten en problemen speel ik tussen mijn werk door graag oianomuziek van allerlei aard, afhanke lijk van de stemming van het moment." KANTOREN TE SOEST STEENHOFFSTRAAT 56 SOESTERBERGSESTRAAT 32; KANTOOR TE SOESTDIJK -. KONINGINNELAAN 18 I' r

Soester Courant | 1971 | | pagina 3