Soest toen - Soest nu Dinsdag 23 maart 1971 49e jaargang no. 23 't 1971 49 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2399 - Postgiro 129159 Verzoek aan de Kroon vernietiging raadsbesluit „De Vriendschap" MISLUKKING IN LAOS TOCH NIET HELEMAAL VARA afd. Soest vergadert Slachtoffer van Bacchos Hout op spoorrails gelegd Openbare leerlingen uitvoering van de Regionale Muziekschool te Soest Kledinginzameling door Raad van Kerken voor „Mensen in Nood" Eieren-zoek-wedstrijd voor de jeugd van de Varenstraat Portemonnaie gestolen Bromfiets joyrijders Prins Willem-Alexanderschool haalde de lente binnen Combinatie bloembollen/handenarbeid- expositie succesvol Cursorische bijeenkomst Soester Zakenkring Het oog gericht op Staphorst Jaarverslag 1970 Algemene Bank Ned. N.V. 15 t.v; toestellen ont vreemd bij de firma Bosman Vleesverkoop SQESTERfFOPRANT Abonnement per kwartaal 4,25. Duiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Door de bezwaarden inzake de bouw van een clubgebouw voor de Postduivenver eniging „De Vriendschap" is het navol gende adres gezonden aan de Kroon: Soest, 19 maart 1971. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Paleis Soestdijk Baarn Betreft: Verzoek om vernietiging van raadsbesluit Gemeente Soest d.d. 18 maart 1971, afd. I no. 224 (het geven in erfpacht van 750 m2 grond, gelegen aan de Nachte- gaalweg, aan de postduivenvereniging de De Zuidvietnamese inval in Laos is een grote mislukking, althans zo spreekt Noord-Vietnam erover. En inderdaad zijn de berichten van het front niet van dien aard dat het tegendeel duidelijk vaststaat. Maar men moet hierbij in aanmerking nemen dat de invasie niet tot doel had een stuk Laos permanent bezet te houden. Het ging erom een tijd lang het verkeer over de Ho Tsji Minh route onmogelijk te maken. Die weg is nu bruikbaar, wat ze het hele jaar door niet is, en van onnoemelijk belang ovor Noord-Vietnam. Tevoren ging een deel van de aanvoer naar de eigen troepen en de verbonden rebellen in Zuid-Vietnam via Cambod ja, dat daarvoor zijn havens openstelde en verder niets tegen het transport over land deed. Die korte weg, vrijwel het hele jaar open, bestaat niet meer en alles, maar dan ook alles, moet over de Ho Tsji Minh route. De onderbreking daarvan midden in de tijd dat de route een net van zowel grote wegen als kleine paden te gebruiken is, bete kent voor Hanoi niet veel minder dan een ramp. Het is verklaarbaar dat de Noord-Vietnamezen met man en macht een tegenaanval hebben ingezet om de ramp af te wenden. Het is even logisch dat de Zuid-Vietnamezen geen kramp achtige verdediging hebben ondernomen van wat toch alleen maar tijdelijke po sities waren. Hun voornaamste doel Is bereikt: de transporten zijn zo lang onderbroken ge weest dat het Hanoi vrijwel zeker on mogelijk is voorlopig grote offensieven te ontketenen. Daartussendoor is geble ken dat de gevechtsvaardigheid van de Zuidvietnamese troepen aardig meeviel. En eveneens is voor het eerst een si tuatie ontstaan dat de Zuidvietnamezen niet reageren op wat de tegenstander doet maar zelf het beeld van de strijd bcoalen, ook de plek waar die gevoerd zal worden. Dreigende taal uit Saigon dat een vol gende aanval op Noord-Vietnam zelf ge richt zal zijn mag men afdoen als een beetje overmoedig gebral of op zijn best een psychologische zet die Noord-Viet nam verplicht wat beter te letten op zijn eigen gebied. Ook als is de invasie in Laos dan geen geweldige zegepraal geworden voor Zuid-Vietnam, het is een redelijk suk- kesvol verlopen onderneming tot dusver. En de verhoudingen zijn wel diepgaand veranderd nog maar een jaar gele den was er geen sprake van dat een gevechtsinitiatief in Vietnam van iemand anders kwam dan van de noordelijken. Indachtig de vuistregel dat aan de on derhandelingstafel nooit meer bereikt kan worden dan men op het slagveld waar kan maken, zit er als ooit een overeenkomst bereikt wordt nu meer voor Saigon, en dus de Amerikanen, in dan ooit tevoren. „Vriendschap", en het bouwen op deze grond door deze vereniging van een club-/feestlokaal. Mevrouw. Met hun brieven d.d. 15-12-1970 30- 12-1970 (met vier bijlagen) en 12-3-1971 (bijgaand copieën) gericht aan de Ge meenteraad van Soest hebben de be woners van de Nachtegaal-/Vinken- en Pelikaanweg hun bewaren kenbaar ge maakt betreffende de plannen van B. en W. de Raad der Gemeente Soest voor te stellen tot het geven in erfpacht van een strook grond en het bouwen van een club-/feestlokaal op deze grond, in de zeer dicht bevlokte wijk 't Hart. Ondanks de in de brieven d.d. 15-12-1970 en 30-12-1970 kenbaar gemaakte bezwa ren, de daarop volgende haering met de bezwaarden, de vele krantenberichten, waarin de bewoners o.a. hun verontrus ting uitspraken over de gemeenteplan nen, is niettemin het voorstel aan de Raad haar goedkeuring te verlenen; een voorstel dat door de Raad in haar ver gadering van 18 maart jl. inmiddels is aangenomen. U kunt zich voorstellen, dat het Raadsbesluit de gehele buurt in, rep en roer heeft gezet, aangezien dit Raads besluit zeer duidelijk in strijd is met het „Algemeen Belang". Uit de vele bijgesloten krantenberichten van de diverse streekbladen kunt u con stateren wat er leeft onder de bezwaar den, die zich door het genomen Raads besluit ernstig gedupeerd gevoelen. Door de bezwaarden zijn bovendien aan B. en W. een aantal suggesties gedaan o.a. met schrijven d.d. 21-2-1971 (waar van bijgaand copie) om het muzieklokaal van de vereniging P.V.O., dat t.z.t. vrij komt, ter beschikking te stellen aan de „Vriendschap". Niets heeft ons geholpen, vandaar dat de inmiddels van 25 tot het aantal van niet minder dan 40 aangegroeide bezwaarde gezinnen U verzoeken tot vernietiging van Raadsbesluit d.d. 18-3-1971 afd. I no. 224, aangezien dit in strijd is met het „Algemeen Belang". Namens de bezwaarden, J. P. C. VELDHUIZEN Donderdag 25 maart a.s. belegt de afde ling Soest van de VARA de jaarlijkse ledenvergadering ten huize van de heer J. van Oven, Dal weg 127 te Soest. Tijdens deze jaarlijkse vergaderingen, die jammer genoeg steeds minder in de belangstelling staan, heben de leden van de afd. Soest van de VARA gelegen heid met voorstellen en op- of aanmer kingen te komen in verband met radio- en televisie-problemen in het algemeen en die met betrekking tot de VARA in het bijzonder. Het voor of tegen een bepaald program ma zijn en het daarmede verbandhou dende wel of niet uitzenden of voort zetten, wordt bepaald door de leden, die hun stem via de afdelingen laten horen. De vergadering begint precies om 20.00 uur Op de Stadhouderslaan, ter hoogte van perceel nr. 84, is de 73-jarige L. den H. zaterdag van zijn fiets gevallen. Hij liep daarbij een bloedende wond op aan zijn neus. Door de politie is hij naar Zon negloren vervoerd. Na te zijn behandeld heeft men hem naar zijn woning in Baarn terugge bracht. Zondagmorgen werd de politie door een beambte van het station Soest-Zuid ge waarschuwd, dat onbekend gebleven jon gens stukken hout op de spoorrails had den gelegd. De politie waarschuwt zeer nadrukkelijk tegen dergelijke praktijken, die zeer ernstige gevolgen kunnen heb ben. Woensdag 24 maart a.s. zal de jaarlijkse leerlingenuitvoering van de afdeling Soest van de Regionale Muziekschool plaatsvinden in gebouw „De Rank". Om een beeld te bieden van de eerste fase van het instrumentale muziekon derwijs, zullen zich ditmaal ook leer lingen uit de elementaire klassen pre senteren. Daarnaast zullen meer gevor derden hun kunnen tonen. Deze uitvoering is op breder basis ge steld dan de gebruikelijke demonstraties van de klassen algemene muzikale vor ming (met instrumentale medewerking), om op deze wijze bij het Soester publiek de belangstelling en het inzicht te be vorderen inzake het muziekpaedagogi- sche werk van de Regionale Muziek school. Voor degenen, die nog niet be trokken zijn bij dit muziekonderwijs dus een ongezochte gelegenheid zich nu hier van op de hoogte te stellen. Ook dit jaar zullen zich leerlingen uit de elementaire harp- en elektronische or gelklassen laten horen. Tevens zullen enkele celloleerlingen uit Amersfoort hun medewerking verlenen (ook in Soest zullen nl. met ingang van het volgende cursusjaar cellolessen gegeven worden). Het volledige instrumentarium waarop thans in Soest lesgegeven kan worden omvat: blokfluit, viool, cello, gitaar, ac cordeon, elektronisch orgel, harp en (via de Muziekverenigingen te Soest en Soesterberg) de instrumenten van het muziekkorps. Al deze instrumenten zijn te beluisteren in de leerlingenuitvoering van de Re gionale Muziekschool, waarvoor de toe gang vrij is Zaterdag 27 maart a.s. organiseert de Raad van Kerken in Soest een kleding inzameling ten behoeve van de Stichting „Mensen in Nood". Ingezameld worden goede gebruikte kle ding, schoeisel, gordijnstoffen, baby- kleding, dekens, vilthoeden, brillen. In ons blad van vrijdag a.s. zult U een aantal inleveringsadressen vinden, waar U de goederen kunt brengen. Tevens zal een aantal telefoonnummers vermeld worden, waarheen U kunt bellen, indien U de goederen niet zelf kunt brengen. De actieve vereniging „Voortvarend" van de Varenstraat, heeft voor de kinderen tot 12 jaar van deze vereniging op zater dag 3 april een eieren zoekwedstrijd ge organiseerd. Aan deze wedstrijd is nog een extra ver rassing verbonden. De kinderen kunnen zich voor deelname opgeven bij de bekende contactpersonen. A. v. d. B. uit Soest deed bij de politie aangifte, dat zijn portemonnaie met in houd werd gestolen uit de kleedkamer van Sporthal „Beukendal". Zaterdagavond ongeveer 19.00 uur, deed de heer C. v. d. H. uit Soest melding bij het politiebureau van ontvreemding van zijn bromfiets, merk Kreidler, welke hij geplaatst had bij een woning op de Verl. Talmalaan. Even later meldde bij de politie de heer E. V. uit Soest, dat zijn bromfiets, merk Sparta was verdwenen uit een box bij een flat aan de Weegbreestraat. Om half acht kon de heer C. v. d. H. berich ten dat hij zijn bromfiets inmiddels had heroverd op enige jongelui, die de Kreidler langs het trottoir hadden ach tergelaten. Ook had hij een jongeman zien rijden op een bromfiets, merk Spar ta, die hij echter niet kon achterhalen. De politie toog op onderzoek uit en trof achter een flat drie jongemannen aan, waarvan één een bromfiets (Sparta) be reed. De drie jongens, waarvan er twee de Amerikaanse nationaliteit bleken te heb ben, werden medegenomen naar het po litiebureau. Daar bekenden zij ook 's zaterdagmid dag een Kreidler bromfiets te hebben Terwijl de temperaturen buiten „beneden het gemiddelde" lagen, stond de Prins Willem-Alexanderschool aan de Beetzlaan volledig in het teken van de lente. Evenals voorgaande jaren was het de heer v. d. Schoor, die voor deze bloem bollen-show de grote animator en organisator was. In het najaar werd al begonnen met de voorjaarsexpositie die de school voor enkele dagen in een kleine „Keukenhof" veranderde. Naast deze bloembollen-show, was er dit jaar voor het eerst een tentoonstel ling van al het werk dat op de vrijdag- middagse les „handenarbeid" werd ver vaardigd. Terwijl men op de gangen kon genieten van vele variëteiten tulpen, hy acinthen en narcissen, bijzonder smaak vol gerangschikt door de bloemist Bux- torff jr., met de onmisbare hulp van de gemeentelijke plantsoenendienst, kon men in de verschillende klassen de soms in drukwekkende produkten van de hand- arbeidlessen bewonderen. Naast de gebruikelijke maar daarom be slist niet minder indrukwekkende teke ningen en schilderstukken, waarbij voor al een tekening van een Cubaanse vrij heidsstrijder opviel, waren er talloze toepassingen van karton, hout, touw, klei, linoleum enz. Zowel vrijdagavond als zaterdagmiddag en de -avond hebben veel ouders en be langstellenden gebruik gemaakt van de mogelijkheid om deze vorm van „on derwijs" van dichtbij te bewonderen waarbij het onderwijzend personeel of de op volle toeren draaiende ouder-com- missie, het een en ander van uitleg of commentaar voorzag. Van deze „openbare" les, zonder kin deren maar mét hun creatieve produk ten, maakten twee leden van Arti-shock gebruik om met hun werkstukken het publiek te bereiken en daar waar nodig de bloembollen-show van een aantrekke lijk accent voorzagen. De uitslag van de aan de bloembollen show verbonden wedstrijd luidt: Gele tulpen: 1. Jorien Schneider, 2. Hans Lafeber, 3. Sybille Jansen, 4. Kees Blan- kensteyn. Enkel rode tulp: 1. Kees Blankenstein, 2. Herman Gaaf, 3. Henk Remmerden, 4. Judith Verhoef. Dubbele rode tulp: 1. Constance Siegers, 2. Henriëtte Pureveen, 3. Eric Jan Heemskerk, 4. Henk van Geytenbeek. Rode hyacinth: 1. Henriëtte Pureveen, medegenomen, welke zij achter lieten bij inleider. de spoordijk aan de Grote Melm. Deze bromfiets werd door de politie opgehaald en kon aan de eigenaar J. v. L., wonen de aan de Kamperfoeliestraat, worden teruggegeven. De jongens, in de leeftijd van 14 en 15 jaar, werden door de politie ernstig over hun wandaden onderhouden en zijn later door hun ouders bij het bureau opge haald. Maandagavond 29 maart a.s. houdt de Soester Zakenkring in café-restaurant 't Zwaantje te Soesterberg een algemene ledenvergadering. Aanvang 20.00 uur. Prof. L. F. van Muiswinkel uit Laren (N.H). hoogleraar economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zal een in leiding houden over het onderwerp: „De invloed van de inflatie, nationaal en in ternationaal; oorzaken, bestrijdings- methodes, enz." Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie met de Voor de betrokkenen wordt het er alle maal niet minder gruwelijk om, maar in medische kring wordt de uitbarsting van polio in en nabij Staphorst slechts als een epidemietje gezien, waarvan de le ken te ongeruster opkijken omdat zij gedacht hadden dat de ziekte wel uit geroeid zou zijn sinds de heren Salk en Sabin kort na elkaar zulke voortreffe lijke vaccins hadden ontdekt. Dat zijn de prik met dode entstof en het slik- vaccin waarbij levende entstof op een suikerklontje wordt ingenomen. Deze vaccins zijn over de hele wereld in ge bruik, maar slechts Finland, Zweden en Tsjechoslowakije hebben van alle Euro pese landen de laatste jaren geen enkel geval van polio gekend. De medici die elkaar thans in de haren vliegen omdat Nederland zich officieel tot het Salk-vaccin beperkt behalve zoals nu in Staphorst om een epidemietje in te dammen hebben dus weinig voorbeelden om mee te bewijzen dat de ene of de andere methode beter is. Het is trouwens een discussie waarbij we de doktoren en professoren maar moeten geloven en die niet erg relevant is. Slechts is zeker dat met het ene of met het andere, of desnoods met beide vac cins een land polio-vrij is te maken. Dat is dan in Nederland niet gebeurd. De prik is niet verplicht en we mogen aannemen dat de animo om hem aan te vragen de laatste tijd wel wat was ver slapt en dat die nu plotseling weer op leeft. De vraag wordt daarom opgewor pen of men het wel helemaal zc aan de persoonlijke waakzaamheid moet over laten en of er geen reden is om de in enting van alle kinderen verplicht te stellen. Eventueel zou men dan uitzon deringen moeten toestaan indien die ge baseerd zijn op gewetensbezwaren. Een systeem dat niet onredelijk lijki. Merkwaardig is de soort vervolging die zich schijnt te concentreren op de Stap horster predikant. Het is bekend dat on der de kerkgaande bevolking in deze gemeente een schriftuitleg wordt aange hangen die als basis dient voor de wei gering van injekties die ziekten zouden voorkomen. En had die dominee daar nu niet tegen in moeten gaan Het is wel heel eenvoudig om de dood van kinderen op die manier hem aan te rekenen, maar het is allerminst fair. Men overschat hiermee de invloed van de voorganger. Zeker in dit geval zijn de kerkgangers zelf te doorkneed in hun opvatting van hun geloof dan dat ze een predikant zouden dulden die daar tegen in ging. Wat wel invloed heeft is wat van buiten de eigen kring komt. We zien nu men sen over hun bezwaren heenstappen en hun kinderen het gelaakte vaccin laten toedienen. We kunnen dan betreuren dat een ommezwaai in inzicht met zo dra matische middelen teweeg gebracht moest worden. En als we verwijten wil len maken dan gelden die de Neder landse samenleving, die het kennelijk mogelijk maakt dat in isolement ideeën blijven leven die later op tragische ma nier worden afgezworen. KANTMAN 2. Madeion Stertefeld, 3. Rudi Alderden. Blauwe hyacinth: 1. José Veldhuizen, 2. Frits Scheider, 3. Joke Visser. Gele hyacinth: 1. Rudi Alderden, 2. Ca roline Heemskerk. Trompetnarcis: 1. Henriëtte Pureveen, 2. Marcel Breij, 3. William v. d. Heuvel, 4. Jolanda v. d. Veer. AVitte narcis: 1. Marco de Vos, 2. Ger- tine Radstok, 3. Pim van Kat Angelino, 4. Constance Siegers. Trosnarcis: 1. Henriëtte Pureveen, 2. Yvonne v. d. Heuvel, 3. Hans Lafeber. Het bedrijf van de Algemene Bank Ne derland is in 1970, zo blijkt uit het jaar verslag, verder gegroeid. Dit komt onder meer tot uiting in de stijging van het geconsolideerde balanstotaal met bijna 3,7 miljard. Volgens de geconsolideerde balans steeg de krediet verlening in het verslagjaar met 29 tot 10.264 miljoen. Verhou dingsgewijs deed zich evenals in 1969 de sterkste stijging voor bij de post kredie ten op middellange termijn, die met 53 toenam tot ƒ2.917 miljoen. De toevertrouwde middelen zijn in 1970 aanzienlijk in omvang toegenomen. Het sterkst kwam dit tot uiting bij de de posito's op termijn, welke met 42 ste gen tot ƒ8.634 miljoen. De spaargelden stegen met 16 tot 2.231 miljoen, de crediteuren met 7% tot ƒ7.483 miljoen. De bank is er ook in 1970 in geslaagd de kring van particuliere cliënten verder uit te breiden, wat onder meer tot uit drukking komt in de groei van het aan tal salaris- en rentegirorekeningen, dat aan het einde van het jaar circa 335.000 beliep. In nauwe samenhang daarmee en door een verdere popularisering nam het gebruik van de gegarandeerde be taalcheque sterk toe. In 1970 werden door de ABN driemaal zoveel betaalche ques verstrekt als in 1968. Het totaal aantal rekeningen van relaties beloopt ruim 1.3 miljoen. De totale baten (exclusief de onverdeelde winst) zijn in 1970 toegenomen met ƒ85,3 miljoen tot 547 miljoen, een stijging van 18.5 De opbrengst uit Interest en Wissels steeg met 19,6% tegenover 15,4% in het voorafgaande jaar. Deze gunstige ontwikkeling was volgens de bank in belangrijke mate te danken aan de verbetering, in het tweede half jaar van 1970, van de rentemarge bij het binnenlandse bedrijf. De kosten zijn in 1970 gestegen met 20,7 tegenover 17.1 in 1969. De stij ging was het sterkst, bij de Personeel- knsten met 21,6%: de Overige Bedrijfs kosten gingen met 20,3 omhoog. Ondanks de forse stijging van de kosten nam de voor verdeling beschikbare winst toe van ƒ65,7 miljoen in 1969 tot ƒ68,5 miljoen in 1970. Aan de ver gadering van aandeelhouders zal wor den voorgesteld het dividend over 1970 vast te stellen op 17 per aandeel van ƒ100. Sprekend over de vooruitzichten voor 1971 zegt de bank, dat deze zich moeilijk laten voorspellen in verband met de be staande onzekerheid ten aanzien van de uitkomsten van de loononderhandelingen na afloop van de huidige loonpauze en de ontwikkeling van de rente op de geld- en kapitaalmarkten. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken bij de firma Frans Bosman aan de Soesterbergsestraat alhier. De dieven hebben zich toegang tot het pand verschaft door opening van een schuifdeur aan de achterzijde van het perceel, aan de Driehoeksweg. Niet minder dan vijftien T.V. toestellen, waaronder 10 kleuren T.V.'s, werden me degenomen, Men schat de totaalwaarde op 27.000,Dit kennelijk nog niet vol doende vindend, heeft men ook de kassa nog geleegd en hieruit een bedrag van f 195,aan bankbiljetten weggenomen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Vermoedelijk is de buit vervoerd met een blauwe bestelauto, merk Ford-Tran- sit, die men gedurende de nacht op de Driehoeksweg heeft zien* staan. Woensdagmiddag, 2 uur, zal aan het slachthuis verkoop vay vlees plaats heb ben aan de houders Vvan gete kaarten, genummerd van 1 tor 125.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1