0 mn met VW gaf ruim 28.000 informaties Subsidie door gemeente bijna verdubbeld SOESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Burgerlijke stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming 'T IS LENTE Bezwaarden Nachtegaal- weg/Vinkenweg gaan in beroep bij de Kroon BIJEN EN BLOEMEN MONNIKEN EN SOLDATEN VAN HET UTRECHTS BYZANTIJNS KOOR OFFICIËLE MEDEDELINGEN V erkeersmaatregelen MET RAAD EN DAAD EIERMARKT ^uw pril ik Katholiek Vrouwengilde Inbraak bij de firma J. J. Schans aan de Kerkstraat JUBILEUM DER „COMMUNE" Krabbels van Knelis MENINGEN VAN LEZERS De komende verkiezing DINSDAG 23 MAART 1971 Jaarvergadering VW Soest Maandagavond werd in café-restaurant „Soestdijk" de Algemene Jaarvergade ring gehouden van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Soest. De voorzitter, de heer J. van den Arend, heette de aanwezigen welkom. „Wij zijn ons 65-jarig levensbestaan in gegaan", aldus de voorzitter, „en zullen ondanks deze leeftijd voortgaan aktivi- teiten te ontplooien zoals in de vooraf gaande jaren steeds het geval was". Hij vond het jammer dat van de 500 le den er zo weinig de jaarvergadering be zochten. Waarderende woorden sprak hij over de steun van de gemeentelijke over heid, die voor dit jaar de subsidie ver hoogde van ƒ4500,tot ƒ8000,Ook was het prettig te kunnen mededelen dat voor Soesterberg een betere VW- voorziening tot stand is gekomen en dat mevrouw Majoor zich bereid had verklaard als filiaalhoudster van de VW aldaar te gaan optreden. Hij bracht voorts dank aan de informa- trices van het Soester VVV-kantoor voor het vele werk dat zij irt het afgelopen jaar hebben verricht. Hierna las de secretaris, de heer H. G. Scholtmeijer, de notulen voor van de vergadering van 9 april 1970, die onver anderd werden goedgekeurd. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat in 1970, 18150 personen ver schenen aan het verkeersbureau, hetgeen bijna een verdubbeling betekende, ver geleken bij het jaar 1969. Van dit aantal waren 662 buitenlanders. Telefonisch hebben zich 8093 personen om inlich tingen tot. het Verkeershuis gewend, waarvan 86 buitenlanders. Gecorrespon deerd werd met 1399 personen in het binnenland en 25 in het buitenland. In totaal hebben zich 28.239 personen tot de VVV gewend. Ten behoeve van de jeugd werden enige ontspanningsmiddagen georganiseerd, waaronder de zeer gewaardeerde schat- graverij, welke veel belangstelling trok ken. De plannen tot uitgifte van een nieuwe plattegrond werden verwezenlijkt. In verband met het sterk toenemen van de werkzaamheden heeft het bestuur zich beraden over de structuurwijziging van M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155-4832 GEBOREN: Wouter Marinus, zoon van M. van Es en W. C. Schaaphuizen, Heu vel weg 25. Mariana, dochter, van T. J. de Zoete en A. van de Pol, Kamper foeliestraat 93. Sem Michaël, zoon van J. A. Wildenburg en M. A. Jaspers Focks, Heuvelweg 25. Sophia Elisa- beth, dochter van J. A. A. van Beuse- kom en H. Knuist, Julianalaan 3a. Alice, dochter van B. van den Akker en T. E. Groeneveld, Varenstraat 28. Marcel, zoon van A. H. van de Ridder en M. Brinkers, Lange Brinkweg 28a. Robert Albertus, zoon van N. J. M. van Woerkom en E. M. Rauch, Kamperfoe liestraat 67. Brinda Bianca, dochter van T. C. Blankestijn en W. W. van Essen, Weegbreestraat 659. Marco, zoon van G. Brons en H. C. -Beijer, Ko ningswég 18b. Raymond Stephan, zoon van G. W. van Ee en N. Bouw, Moerbessenberg 18, Soesterberg. Erik Alexander Daniël, - zoon van M. Mulder en F. van der Valk, Lt. Koppenlaan 4, Soesterberg. Marguerite Chantal, doch ter van W. B. C. ten Haken en M. E. Gremmen, Veenbesstraat 666. Sjoerd Johannes, zoon van J. T. Dijkstra en P. A. M. Adriaansen, Colenso 53. Jo hannes Machiel, zoon van J. M. Putters en J. A. van Kooij, Weegbreestraat 545. Ronald, zoon van B. Hein en T. Hoedeman, S. Stevinlaan 41, Soesterberg. Elisabeth Anna Catharina, dochter v. B. J. M. van Schalkwijk en C. L. M. van der Linden, Burg. Grothestraat 6. Taco, zoon van J. P. Pauiides en M. E. Reitsma, Schoutenkampweg 101. Charlotte Georgette Corine, dochter van J. van den Broek en H. T. M. Verhaar, Weegbreestraat 101. Erica, dochter van J. J. Beijer en M.-R. L. Epskamp, Torenstraat 2b. ONDERTROUWDJohnny Alexander Wagenaar, Pr. Beatrixlaan 209, Diemen en Marie Hendrika Witkamp, Schriks- laan 40. Johan Reinold Rozendaal, Laanstraat 95 en Christina Maria Heuts, Kerkpad n.z. 34. Vidanalage Leelarat- no Theja Desabandhu, Nonnenrott 44, Datteln (Dld.) en Christina Alberdina Muller, Soesterbergsestraat 125. GEHUWD Gerard Johan van Gronin gen, Staringlaan 17 en Wilhelmina Hen drika Jonker, Mariastraat. 16. Jan Wilhelmus Maria van Beek, Amersfoort- sestraat 108a, Soesterberg en Johanna Jacoba van 't Klooster, Schoutenkamp weg 65.. Albert Gerrit van Brienen, Wald. Pyrmontlaan 61 en Catharina van Es, Wieksloterweg o.z. 33. Frans Ig- nartz Jozef van der Lugt, Klaarwater- weg 91 en Elbertje Wijnhoff, Kerkpad z.z. 32. Wilhelmus Johannes Frans Meiners, A. Dekenlaan 22 en Erica Irene Feberwec, Oude Utrechtseweg 11. OVERLEDEN: Jannetje Verburg, 79 jaar, weduwe van J. Nagel, Dalweg 42. Cornelis" Arnoldus van Bezooijen, 31 jaar, gehuwd met E. H. Dicou, Ples- manstraat 61. Soesterberg. Bernardus Gerardus Nieuwenhuis, 6 maanden, Smitsweg 201. Gijsbertus Johannes Sukel. 74 jaar. gehuwd met A. Vunde rink, Rademakerstraat 5, Soesterberg. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk •Telefoon 2731, b.g.g. 245.5. het WV-wezen en de daarmede verbon den andere economische aanpak. Verwacht mag worden, dat het dagtoe- risme voor de gemeente sterk zal toe nemen, wat weer consequenties zal gaan inhouden voor de plaatselijke horeca bedrijven. Aanbeveling verdient het, het pick-nick-terrein langs de Van Weerden Poelmanweg voor het publiek open te stellen. Overwogen wordt op enkele daarvoor in aanmerking komende plaatsen zgn. oriënteringskaarten te plaatsen. Met de provinciale WV vond een ge sprek plaats over de ontwikkeling van de regionale VW's. Hoewel het naar de mening van het bestuur goed is te streven naar nauwere regionale samen werking, zal zelfstandigheid op bepaald gebied erkend moeten blijven. De secretaris wees in zijn verslag op het luchtvaartmuseum te Soesterberg, dat een toeristische attractie is, waar aan dacht aan besteed moet worden. Dank werd gebracht aan de Kamer van Koop handel te Amersfoort voor de ook in het afgelopen jaar weer ontvangen sub sidie. Jaarverslag Penningmeester Het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. P. A. Mol, alsmede de be groting voor het jaar 1971 werden goed gekeurd. In de kascommissie werden gekozen de heren Brouwer en Bervoets, terwijl me vrouw F. Vorderhake als reserve lid aan deze commissie werd toegevoegd. De aftredende bestuursleden, de heren J. van den Arend, W. C. Priem en H. J. Vos werden herkozen. Het bestuur deed vervolgens medede ling, dat voor dit jaar wederom het ge ven van toneelvoorstellingen voor de jeugd en de bekende schatgraverij op het programma staan. Met de winkeliersvereniging zijn bespre kingen gaande over het beschikbaar stel len van cadeau-cheques op het VW- kantoor. Melding werd voorts gedaan dat enkele leden heben bedankt i.v.m. het in reke ning brengen van incassokosten voor het innen van lidmaatschapsgelden. Rondvraag In de Rondvraag plaatste de heer J. Vis ser enkele kritische opmerkingen over het beleid van het bestuur. Hij meende dat er meer gedaan moest worden om Soest te „verkopen" aan mogelijke gas ten. Naar hem, tijdens een kruistocht langs VVV-kantoren in Eemland, was gebleken, was de VVV in Soest slecht tot samenwerking bereid. Hij vond dat dit de huidige situatie een verkeerd standpunt was en vroeg meer aandacht voor het bekend maken van plaatselijke activiteiten en attracties. Men mag zich niet isoleren, aldus de heer Visser. De heer Scholtmeijer meende dat van isolemént geen sprake was, maar wees er met nadruk op, dat het nogal eens schort aan medewerking van plaatselijke verenigingen, wat betreft het doorgeven van adresveranderingen enz. Ook mag de VW zich niet buiten haar specifieke terrein begevenen moet zij zich bijv. van politiekeaktiviteiten afzijdig hou den. Voorzover de heer Scholtmeijer bekend was, staat de WV in Soest zeer goed aangeschreven en was hij verwonderd over de resultaten van de kruistocht van de heer Visser. ,Als men fulmineert tegen Soest, is dat Wij zijn weer opnieuw in de lente geraakt, de vogels, zij hebben een plekje gekraakt, op daken, in bomen, in struiken en heg, daar zitten ze veilig, geen mens jaagt ze weg. Ze gaan weer beginnen aan 't bouwen van 't nest, de vestigingswet vindt hier alles wel best, ze dragen de sprietjes en vlechten hun stee, geen woningcommissie bemoeit er zich mee. 't Is lente, en dus zijn we er weer aan toe, met schoonmaak ellende en met Dolle Moe, ze kiepert met stoelen en sjouwt met het kleed, ze doet aan de Uithaal zoals dit dan heet. Gelukkig een mens die zo'n nestje bezit, de schoonmaak, ach mens, kom neem nu maar dit, er zijn er zovelen die halen niets uit, getroffen door nul op het woningbesluit. tendentieus", aldus de heer Scholtmeijer. Aansluitend hieraan vestigde de voor zitter, de heer v. d. Arend, de aandacht op de beperkte financiële mogelijkheden die de plaatselijke WV Soest heeft. Te gen contact met Artishock heeft men geen bezwaar voorzover dit strookt met de principes van de VW. Nadat mevrouw Vorderhake speciaal aandacht gevraagd had voor het behoud van de landelijke sfeer van Soest en de heer Brouwer gewezen had op de nog steeds onduidelijke straatbenaming, sloot de voorzitter de vergadering. De bezwaarden van de Nachtegaalweg/ Vinkenweg met betrekking tot het te bouwen clublokaal van de postduiven vereniging „De Vriendschap" op een ter rein achter de Nachtegaalweg, hebben tegen het besluit van de Raad van 18 maart jl., waarbij aan de postduivenver eniging toestemming tot het bouwen verleend werd, beroep aangetekend bij de Kroon. Afschriften van dit schrijven zijn ver zonden aan Gedeputeerde Staten van Utrecht en aan het Gemeentebestuur van Soest. Het aantal bezwaarde gezinnen is in middels toegenomen met 60% nml. van 25 naar 40. Bij het beroep zijn gevoegd fotocopiën van zeventien krantenartikelen, waar van negen uit de Soester Courant. De plaatselijke Vereniging tot bevorde ring der Bijenteelt en de Koninklijke Mij. voor Plantkunde en Tuinbouw houden, vrijdag 26 maart een filmavond in gebouw „De Rank", Soesterbergse straat, yrelke te 8 uuraanvangt. Begonnen, wórdt met de film „Uw tuin uw trots en de taal der bloemen". Daarna wordt een beeld gegeven van de Pyreneeën, het gebergte rijk aan na tuurschoon en historie, waarna nog de film „Leven met bloemen" volgt. In de pauze bestaat gelegenheid imkers artikelen te bestellen. Een kleine driehonderd ware liefhebbers hebben gehoor gegeven aan de uitnodi ging van de aktiegroep „Akoesta" te Soesterberg om in de kerkzaal van „De Hoeksteen" te komen luisteren naar het vermaarde Utrechtse Byzantijns Koor, dat thans twintig jaar bestaat. De dertig roodgelaarsde zangers in Oekraïnse klederdracht en hun toegewijde dirigent dr. M. Antonowycz, werden welkom geheten en gelukgewenst met hun jubileum door „Akoesta" b\j monde van de heer Bloemendaal. Voor de pauze was, ondanks de kleder dracht, een monnikenkoor te beluisteren, dat de oude Slavische liederen uit de Byzantijnse liturgie met vroomheid zong. Hoogtepunten waren zonder meer het O Tebi radujetsia van een onbekend ge bleven conponist, waarbij de gehele schepping Gods zegen bejubelde en de smeekbeden en de bekende Cherubijnen- zang (Bortniansky). In een religieus volkslied werd het contact met de mon niken. die Maria om hulp smeekten te gen de Turken, haast tastbaar, terwijl de Litanie (Heer heb medelijden met ons) een voortreffelijk slotstuk vormde met prachtige solistische zang van een der twaalf naamloze solisten. Na de pauze merendeels geestige volks liederen in de Oekraïnse taal, waarin de verbondenheid met de historische, idyllische en romantische belevenissen sterk tot uitdrukking kwam. De monniken hadden plaats gemaakt voor uitbundige soldaten, die met ken nelijk plezier een kozakkenliedje, een soldatenlied, het lied van de sultan met een knappe tenorsolo zongen. Het oude succesnummer Kuripotscha over het struikelende oude vrouwtje over haar jonge kiekens, met het verrassende Oh, oh, oh-slot deed het uitstekend. Na het feest in Kiev waren de Akoesta- bloemen aanleiding voor twee toegiften: een Oekraïnsche dorpsidylle en een be vrijdingsmars, waarmede tevens de af tocht werd geblazen. Over het alemeen ging de grootste be wondering uit naar de sublieme pia- nissimo's van dit koor, dat overigens d raad weet met daverende fortissi mo's en de effectvolle overgangen. Bijna de helft van de koorleden zingt op min of meer uitstekende wijze de opvallende solopartijen, waaraan deze muziek zo rijk is. Foto: J. Troost, Soesterberg. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels- en te kens, maken bekend, dat hun college heeft besloten door plaatsing van bor den 49 van bijlage II van het genoemde reglement de volgende parkeerverboden in te stellen a. Molenstraatvoor het gedeelte tus sen de rijksweg Eemnes-Amersfoort en de spoorlijn Baarn-Utrecht, aan de lin kerzijde van de weg, gerekend vanaf genoemde rijksweg (plaatselijk genoemd Steenhoffstraat/Middelwijkstraat); b. Molenstraatvoor het gedeelte tus sen de spoorlijn Baarn-Utrecht en de Albert Cuyplaan aan de rechterzijde van de weg, gerekend vanaf de genoemde spoorlijn; c. Albert Cuyplaan voor het gedeelte tusen de Molenstraat en de Dalweg aan de rechterzijde van de weg, gerekend vanaf de Molenstraat; d. Weegbreestraatvoor het gedeelte tussen de Smitsweg en de toegang tot de flatwoningen Weegbreestraat 17 t.e.m. 75 en 77 t.e.m. 135 aan de rechterzijde van de weg, gerekend vanaf de Smits weg; e. Beckeringhstraatvoor het gedeelte tussen de Korteweg en de Koningsweg aan de rechterzijde van de weg, gere kend vanaf de Korteweg. Van de onder a. t.e.m. d. genoemde we gen geldt het parkeerverbod niet voor de ter plaatse aanwezige parkeervakken. Van de terzake genomen besluiten staat voor een ieder beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na he den. Het beroepschrift moet worden i_ richt aan Hare Majesteit de Koningin, doch behoort te worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin van deze provincie te Utrecht. De betreffende besluiten zijn in af schrift toegezonden aan de Hoofdinge nieur-Directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB, de Koninklijke Nederlandse Automobielclub KNAC, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders vereniging en aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Soest, 23 maart 1971. KATTENHINDER. Onze buren heb ben 3 katten waar ze veel van houden. Wij hebben veel hinder van deze dieren, omdat ze onze boompjes doodplassen en ook de dophei beschadigen. Kunnen we er iets aan doen zonder narigheid voor de katten Antwoord: Hier is inderdaad een middel tegen. Vraagt u maar eens bij een die renspeciaalzaak. Er bestaat een spuitbus, waarmee u de boomjes kunt bespuiten. Katten en honden komen dan niet in de buurt. Dit moet natuurlijk wel regel matig ververst worden. Ook zijn er staafjes in de handel, zgn. reppers, die u in de tuin kunt plaatsen en die ook een afwerende werking hebben voor kat ten en honden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van ƒ13,50 tot ƒ14,50. Middenprijs ƒ14, Prijs per kilo ƒ2,22. heeft deskundige verzorging nodig, vraagadviesbijons. Soesterbergsestraat 44 L Soest telefoon 2045 ERVIC AUTOBANDEN SERVICE G. Borgesiuslaan 19A, B AARN Tel. 02154-6687 SUPERSNELLE SERVICE OP MODERNSTE APPARATUUR. Op 25 maart a.s. is voor de leden van het katholiek vrouwengilde, afd. Soest, een interessante avond georganiseerd in het Verenigingsgebouw aan de Steen hoffstraat. De avond wordt verzorgd door het bu reau „Voorlichting merkartikelen". De aanvang is gesteld op 20.00 uur. Voor donderdag 1 april staat een „Ver diepingsdag" op het programma, te hou den bij de Zusters Augustinessen, Mon nikenberg, Soestdijkerstraatweg 151 in Hilversum. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken bij de firma J. J. Schans aan de Kerkstraat alhier. Men heeft zich toegang verschaft tot het bedrijf via de, aan de achterzijde, in aanbouw zijnde woning. Een deur werd door midden ge broken. Het gehele pand werd doorzocht en uit de kassa een bedrag van 45, medegenomen. Ook een aantal auto radio's zijn verdwenen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Het is deze maand een eeuw geleden, dat een merkwaardig fenomeen, de Com mune van Parijs, tot aanzien kwam, en na een bestaan van ruim zes weken in bloed en vuur ten onderging. Veel meer dan een politieke daad, was de stichting van deze commune een uiting van bittere teleurstelling, angst en wanhoop, die ten volle gerechtvaardigd bleken. t Maart 1871 defileerden de zegevierende Pruisen door het overwonnen Parijs. De Frans-Duitse oorlog was geëindigd in een debacle, de keizer gevangen, de keizerin gevlucht. De regering-Thiere onderhandelde met de Pruisen in Ver- sailles, waar deze hun triomf bekroon den door er Wilhelm I tot keizer der Duitsers te kronen. Parijs had de strijd het langst voort gezet, vooral geïnspireerd door de vurige Gambetta. Maar Maarschalk Bazaine, die nog 200.000 man onder zijn bevelen had, gaf zich over zonder slag of stoot, liever dan een nieuwe (linkse) regering een kans te geven. Revolutie-spook De mannen die alle ellende op hun ge weten hadden, de politici en de profi teurs van het Tweede Keizerrijk, vrees den niets zozeer als de revolutie. Die moest tot elke prijs worden voorkomen. Het gevaar school, als altijd, in Parijs. En zo stuurde de regering in Versailles troepen om de Parijse kanonnen weg te halen. De Nationale Gardes, die Parijs hadden verdedigd, en de bevolking, namen dit niet, het kwam tot een gevecht en de regeringstroepen deinsden af. Toen be sloot Thiers, die zijn vredesverdrag in gevaar zag, er op in te hakken. Als antwoord riepen de Parijzenaars de „Commune" uit, benoemden een vrij radicale regering en brachten de stad in gevaar van tegenweer. Bloed en vuur Daarop ontbrandde een verschrikkelijke strijd. Om iedere straat, om ieder ge bouw werd gevochten. Onvoorstelbare wreedheden werden van beide kanten gepleegd. De regeringstroepen spaarden man, vrouw noch kind, de Communards van hun kant brachten de aartsbisschop van Parijs en een aantal gijzelaars zon der vorm van proces om en roeiden de bewoners van het Dominicaner klooster uit. Maar het einde was in zicht, en als wan hoopsgebaar staken de Communards Pa rijs in brand. Het stadhuis, de Tuille- rieën en verscheidene regeringsgebouwen laaiden als fakkels, het Louvre en de Notre Dame werden alleen bij toeval gespaard. Vooral op Montmartre concen treerde zich de laatste tegenstand. Maar uiteindelijk won de regering van Versailles en maarschalk MacMahon, die de oorlog verloren had, won de „slag om Parijs". De wraak De regering-Thiers trad met niets ont ziende hardheid op. Dagenlang waren de executiepelotons inde weer. Op het kerkhof van Père Lachaise lagen de lijken tegen de muren opgestapeld. Toen eindelijk het moorden ophield, be gon de berechting en werden duizenden naar het Duivelseiland of andere onge zonde verbanningsoorden gestuurd. De reactie had gezegevierd. De Tweede Republiek volgde op het Tweede Keizer rijk. Het meest tevreden was Bismarck, want dat de Fransen zelf Parijs tot rede brachten, bespaarde hem veel ellende en ook de overgave door Bazaine betekende een geweldig militair voordeel. Revanche Dit alles achtten de mannen, die in Ver- sailes de failliete boedel (en zichzelf) trachtten te redden, als van geen belang. Zij moesten tot elke prijs hun posities, die zij voor het overgrote deel schande lijk hadden misbruikt, behouden. Het enige wat overbleef, was een gloei ende haat tegen de Pruisen en de ge dachte aan de revanche, die vooral le vendig werd gehouden door een .ionge jurist, Georges Clemenceau, die de Prui sen door het uitgestorven Parijs had zien marcheren. In 1918 zou hij zijn zin krijgen, en on dergingen de Duitsers in hetzelfde Ver sailles de vernedering die zij eens de Fransen lieten ondergaan. Maar zo glo rieus was het óók weer niet, want zon der de Engelsen en de Amerikanen zou het nooit zover zijn gekomen. Ajja uit ming vraog dan mok zeige dak nie zoon mins bin die greig an de weg timmert, maor dak der noeng zo laang- zaomerhaand an be gin te denke om daor maor is vur- aandering in te gaon bringe. Nie dak nie tevreje bin mit ut leve wak noeng zo saome mit Kneliao ant leve bin, maor meer om ok is waat te doen int l^ve vaan alle daag voor medeminse en aore luu, die waat voor ming denkwieze veule. Maor ik zaal eers effe uutleige waat of ming planne om de weruld te vuraan- dere daan wel in magge hou we. As mins die heulegaor bie deuze ginnerao'sie hoort, hek aaltied un bar onbehaogeluk geveul ak aruguns lees of hoor da at un groep minse bie ut een of aore preblecm ant kortste endje hebben getrokke. Nie daat da ant kortste end trekke un nao- rughied vaan de leste tied is, maor zo of en toe daan liekt ut wel ofter niks aors meer gebeurt. Kiek en noeng vin ik daat ut allus bie mekaor veuls te bar ant worde is. Wullie leve in un deemokraoties laand en daat betekent, daat wullie zelluf de baos magge speule as ut an komp op heul gewone dinge netuurluk. As ut op buutegewone dinge ankomp, daan vur- aanderd de deemokraotsie op slaag in un soort dundaktuur. Daat „dun" omdak diktaotuur zoon woord vin, waork al- tied bie mot drinke as ik ut hep gezeit. Neem noeng allenug is effe de voorbeel- de vaan de leste jaore in ongs eige net te, rustugge, degelukke darrup. Zo as in ellek darrup en elleke staad warreke wullie ok steeds an de voor- uutgaang. Wullie kriege un uunieke weg dwaars door ut darrup. Un grote staad zouw der bar groos op weze, maor wul lie in ut kleine Soest maoke daat zo maor effe. Ut kos wel un paor cente, aal waore ut allenug maor de knaoke die nodug waore om de huuze, die ofgebroke motte worde, te kope, maor tjaorvor kriege wullie ok iets bezonders. Maor, zoas ut hoort in un deemokrao ties laand, waore der ok minse die ut mit die plaanne nie eens waore. Zullie hebben der eige bar druk gemaokt, alle registers opegetrokke, maor uuteindeluk wel ant korste end getrokke. De weg gaot der komme, en aachtur of kiekend, is ter eigeluk geen mement gewees daat die plaane niet door zouwe gaon. Toeng kwaam der opnieuw vaan hoogurhaand un plaan om dwaars door de mooie ne- tuur vaan ongs darrup un kwak staole maaste te gaon zette om der hoogspaa- ningswaasliene laangs te spaane, om de minse in Aaomersfoort vaan elektrie- sieties te voorzien. Ellek mins daat un bietje vaan de natuur houwd (en wie doet da niet, waant ut heule laand staot aal op zun kop aster un paor bome om- mehaakt motte worde), is teuge die maaste, en vind ok daat die hooge- spaane waasliene maor ongder de grond motte. En omdaat wullie in un demo- kraoties laand woene," zeeje de minse, die der op teuge waore, nee teuge de planne. Maor ondaanks daat ut laange draode worde, trokke die teugestaandurs ok ant kortste end. Zo in as prootestere un paor jaore geleje waas, en toeng mit redeluk suukses, zo min kompter noeng waat vaan terech. En om ok ut leste ming bekende ge- vaal effe an te haole, as ut toch om in- spraok, medezeggeschaap en meer vaan die zaoke gaot, ut gevaal vaan de vriendschappeluke duuveliefhebbers. Ut kluphuus, waat die luu bar nodug hebbe, komp op un plek te staon, waor de minse, die der vlaak bie woene, un heul nie mee eens binne. En waat deejt luu, zullie maokte gebruuk vaan die hullie mogelukheje om as inwoenur vaan un deemokraoties laand naor voore te bringe, daat zullie ut mit die plaane heul nie eens waore. Noeng zalle dit netuurluk allegaor wel dinge weze, die door de betrekke in- staantsies as onvurmijdeluk bestempuld zalle weze, maor ajje der effe goed ovur naodenk, daan klopter eigeluk nie zo bar veul vaan aal die deemokraotsie. Daorom bink noeng haos zoveer dak un eige paartie op gao richte. Nie dak der vaan overtuugd bin dak reddur vaan de minshied zal worde, maor eigeluk meer as uuting vaan medeleve en meelij mit de minse die niks aors doen as ant be kende kortste end trekke. Ming grootste prebleem blief de naom voor de nieuwe groepering, en omdat daor geen slaopeloze naachte vaan wil hebbe, laot ik de heule zaok maor schie- te. Maor één ding weet ik wel, en op die ovurtuuging waas ming paartie as ut waore geschraogd: der binne nog zaat dinge waor minse as jie en ik ut nie mee eens binne en daorom gaon wullie mit zun alen naor de stembus. Maor zuk soort zaoke, waor de kiezer as ut waore ant kortste end trek, doen de pooletiek nie zo bar veul goed en daat leit daan nie allenug an de minse die nie komme stemme, maor ok an de luu die warreke mit die stemme. Nu het Nederlandse volk voor de ver kiezing staat zal de nieuwe regering alles in het werk moeten stellen dat wij geen geen inflatie krijgen. Men kan wel meer verlangen, maar het moet niet zo gaan, dat men het toch weer moet uitgeven door de steeds duur der wordende levensstandaard enz. Dan draaien wij rond ten koste van de economie. Steeds meer fabrieken enz moeten sluiten wegens de grote kosten Men wil ook op defensie bezuinigen Goed er zal wel iets aan te doen zijn maar laten zij niet zoveel op defensie bezuinigen als voor 1940. Toen waren wq een weerloos volk. Degenen die dat hebben meegemaakt, de 5 oorlogsjaren, weten daarvan. Door die sadistische führer Hitier. Als slaven werden de mensen wegge voerd, waarvan er duizenden niet zijn teruggekomen. Wij had en toen ook een groep Nederlan ders, die het eens waren met. Hitier. Wij moeten ook niet uiterst links wor den, dat is net zo erg. Zie maar eens naar Hongarije, Tsjechoslowaküe en nu is Polen aan de beurt. Deze mensen verlangen ook weer naar de vrijheid, maar worden onderdrukt door tanks enz. Laten wij onze vrijheid goed bewaren, die vrijheid die wij zo duur betaald hebben. Ik ben de 85 al gepasseerd en aan het eind van mijn leven, maar ik schrijf het voor ons nageslacht. A. ENTROP Middelwijkstraat 58.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5