Regeren is vooruitzien rmatie De mode op de voeï gevolgd OOK DE VROUW ES KLUSJESMAN GEWORDEN ACCENTUEER UW LENTESTEMMING :eP ester Courant GEVEERE PAPRIKA-CREATIE Illusies IMR 'vl 'flóülïv Hypotheken van het Bouwfonds. Het Bouwfonds biedt veilige hypotheken veelal mogelijk tot 90% van de totale stichtingskosten. Ook voor bestaande panden. U MOET in huis hebben: haakmesjes 1 glasschraper 1 vakmesje 2 schroevendraaiers 1 priem 1 stoffeerderskoevoetje 1 Stanleymes 1 rolbandmaat 1 hamer 1 tangetje schroeven (in verschillende maten)' spijkertjes (in verschillende ma- ten) Ca uw licht opsteken bij de vak man op dit gebied. In elke ijzer winkel zal men u graag van ad vies dienen. Nu komt het kardinale punt: om dergelijke klusjes tot een goed eind» te brengen, zult u over de meest nood zakelijke gereedschappen moeten beschikken, zoals: een praktische lich te hamer, een paar schroevendraai ers, een tangetje, spijkers, schroeven, pluggen, eer, nijptang en nog veej meer onontbeerlijke attributen. Vergeet wanneer u aan die karwei tjes begint vooral het Australische spreekwoord niet, dat ongelukken niet gebeuren, maar worden veroorzaakt. Want hoe vaak zijn ongevallen in huis niet het gevolg van kleinigheden, zoals een val van een gammele huishoud- trap, een flinke smak als gevolg van een opgekruld hoekje van de vloerbe dekking, of een elektrische schok door kortsluiting in het lichtnet. Het zijn betrekkelijk maar kleinigheden wan neer u ze vergelijkt met het overreden worden door een auto. Maar ook zulke kleinigheden kunnen grote gevolgen hebben, zoals levenslange verminking of zelfs de dood. En toch had u mei een heel klein beetje moeite die kleine ongemakken zelf gemakkelijk kunnen verhelpen. U had het ongeluk kunnen voorkomen, als u die mankementen maar op tijd had verholpen; als u maar gereedschap in huis had gehad óm ze te verhelpen. TRIESTE BALANS Wist u dat bijvoorbeeld in 1966 in Nederland 66 vrouwen om het leven zijn gekomen als gevolg van een val van een werktrap en nog eens 35 ten gevolge van een val van andere hoog te? Dat er zelfs 23 zijn overleden door een val zonder dat ze ook maar er gens op waren geklommen? Voorts verloren er nog 989 vrouwen in hetzelf de jaar het leven door een niet nader gespecificeerd ongelukje in of om het huis. Ook werden er nog verscheidene vrouwen gedood door elektriciteit, om nog maar te zwijgen over de duizen den vrouwen die ernstig of minder ernstig gewond raakten bij huishoude lijk werk. Wilt u een dergelijk ongeluk voorko men, dan moet u in de eerste plaats zorgen dat u het hoognodige ge reedschap in huis hebt om die kleine karweitjes te kunnen doen. Vindt u die dingen eigenlijk nare werkjes, doe ze dan maar terwille van de veilig heid van uzelf en uw kinderen. Denkt u maar aan het Australische spreek woord: Ongelukken gebeuren niet, maar worden veroorzaakt. Evenals b(j de kleding, doen zich ook bfj het schoeisel grote modische wisselingen voor. Telkenmale is er weer sprake van een nieuwe tendens, die tijdig dat wil zeggen geruime tfjd tevoren moet worden opgevan gen om op het juiste moment aan de vraag te kunnen voldoen. Veel eerder dan by de kleding het geval is, zün b\j de schoenen de nieuwe collectie te zien. De Nederlandse schoenenindustrie heeft dit jaar terdege ingezien dat het, zowel voor eigen afzet als voor de consument, van belang is modieus schoeisel te fabriceren dat bovendien niet te duur is. De modieuze dames schoen van onze tijd behoeft immers niet zo lang meer mee als haar al dan niet modieuze „zuster", die door onze moeders en grootmoeders werd gedragen. De Nederlandse vrouw van nu koopt niet alleen maar modieus schoeisel maar ook méér schoenen dan vroeger. Nog geen vijftien jaar geleden werd alles wat met mode te maken had voornamelijk gekocht door de leef tijdsgroep van 18 tot 25 jaar. Daarna hebben zich zowel naar boven als naar beneden verschuivingen voorge daan en het gevolg daarvan is, dat de „mode-groep" thans varieert van 13 tot 55 jaar. Vanzelfsprekend spelen de tieners als men de 15- tot 24-jari- gen tenminste nog zo mag noemen hierin een grote rol. Zy verbruiken per hoofd bijna het dubbele kwantum kleding en schoeisel vergeleken bij de ander bevolkingsgroepen. Niet alleen het vrouwelijk deel van de bevolking koopt modeschoeisel, ook bij de herenschoenen wordt de mode steeds belangrijker, al lopen de vrou wen op dit gebied nog steeds voorop. Zy volgen de schoenenmode letterlijk Ook dit is een creatie van Madeleine Rauch: een ge klede mantel, afgezet met zwarte tres. Rok en das zijn van hetzelfde materiaal; rokzak en das even eens afgezet met zwarte tres. Terwijl u en Ik nog maar net kennis hebben geno men van de nieuwe creaties op modegebied voor de komende seizoenen, is Parijs alweer bezig met het ontwerpen van de mode voor de winter Want regeren is nu eenmaal vooruitzien, en dat weten de modekoningen maar al te goed. Toch is er, even als bij de echte koningen de laatste tijd wel iets van hun autoriteit afgeknabbeld. Het is helemaal niet zo zeker dat de modellen welke zij nu al ont werpen door u en mij van de winter ook zullen worden gedragen. De moderne vrouw is zelfstandig geworden; we laten ons niet meer van top tot teen aankleden door de couturiers, hoe indrukwekkend hun namen ook mogen klinken. We zijn er al aan gewend zelf uit te zoeken wat ons het best staat. Maar ondanks dat is het toch niet onverstandig t.z.t. rekening te houden met enkele basislijnen. Zo heeft Madeleine Rauch bijvoorbeeld op het ogen blik een zeer stijlvolle en draagbare wintercollectie, ofschoon sommige modellen naar mijn smaak wat te zakelijk zijn. juist nu de modetendenzen zich hebben omgebogen naar het romantische. Het en semble van witte jersey en zwart-witte pied de coq (zie foto) vond ik echter erg jeugdig en origineel, terwijl het - wat eigenlijk nog belangrijker is - niet gauw „onmodern" zal worden. Het werd dan ook gekocht door Marlon Game, een bekend Frans to neelspeelster en filmactrice. Ziet u kans in de tóe komst uw wintergarderobe in deze stijl samen te stellen, dan bent u óók voor de daarna komende winters onder dak. Want het ensemble blijft niet al leen vele seizoenen modieus, maar kan bovendien op allerlei manieren worden gecombineerd. Jasje van witte jersey met short van hetzelfde materiaalgecompleteerd door nauwsluitende pantalon en blou se van zwart-witte pied de coq. op de voet. Ook b\j de heren geven de tieners de toon aan. Zy kopen beslist niet „voor de voet weg", maar letten meer dan ooit op de leest, kleur en of het past in hun totale outfit. Kortom zU leggen het accent op het modieuze aspect. De unlsex-gedachte, die in de kleding industrie veel opgang maakt, is op schoenengebied nog lang niet gerea liseerd, maar men sluit niet uit dat ze in de toekomst wèl vaste voet zal krij gen. Alles kan en alles mag tegen woordig immers? Bovendien is de man hoe langer hoe minder afkerig van „vrouwelijke kwikjes en strikjes" op kledinggebied. Open hiel, band. jes en een zeer for se hak, ziedaar drie opvallende as pecten van de nieuwe schoenen mode. blushsticks voor kleine vurige cupi domondjes en ouderwetse'1blosjes. Ook de ogen staan deze zomer weer duidelijk in het middelpunt van de. total-look. Oogschaduw kunt u in allerlei tere pasteltinten kopen. Het eerste jaargetijde de lente ii is alweer aangebroken. Volgens de kalender houden we het elk jaar weer op de 21e maart. Uit ervaring weten we maar al te goed, dat het geen wet van Meden en Perzen is dat u zich in uw tuin of op uw bal konnetje nu juist ook op die datum door een verkwikkend zonnetje kunt laten koesteren. Want maart roert zijn staart en april doet wat hij maar ivil ivat het weer betreft). Ofschoon u de tijd hebt die eerste ivarme, weldoende dagen rustig af te wachten de lente duurt ten slotte tot 21 juni kunt u, ivan- neer het weer het zou laten afwe ten, er voor uzelf een „vroege len tevan maken door uw stemming te accentueren. Want iveer of geen weer, het vernieuwingsgevoel in uw binnenste laat zich (gelukkig) niet verdringen. Wat dat accentueren betreft kunt u de hulp inroepen van de series nieuwe make-up-artikelen, die door diverse goede kosmeticahuizen vroegtijdig op de markt worden ge bracht. Zo zijn er ook dit jaar iveer vele nieuwe kleuren in lip- en Die schaduw moet volgens de laat- ste voorschriften nu helemaal rond. om het oog worden aangebracht. Dus ook onder de ogen, aan de zij kanten vaag uitlopend in een trian gel. Voorts zult u het komende sei zoen moeten zorgen voor volle ge krulde wimperswanneer u echtin wilt blijven. U kunt dat doen met mascara, maar ook met moderne bovenen onderwimpers, welke u apart kunt kopen, in aantrekkelij ke doosjes verpakt. Zij accentueren de lichtomrande ogen, die nu een maal de blikvangers moeten zijn van iedere goed opgemaakte vrouw. Maar dan een creatie voor fijnproevers, een creatie om nooit te vergeten, een creatie voor nou-en-nog-ereis. eenMaar zet u het zelf eens op tafel en uw oren zullen tuiten van de lofprijzingen. U hebt de volgende ingrediënten nodig: '/2 pond gehakt, 1 dessertlepel kerriepoeder, 1 fijngehakt uitje, 4 middelgrote paprika's en 1 blik californische fruitcoaktaily wat boter, margarine of olie. De fruitcocktall wordt afgegoten, de paprika's van het topje ontdaan en de zaadlijsten verwijderd. Nadat de 0 Het moderne beden is afgestemd op het romantische verleden. Maak er door de juiste make-up een twee-een heid van. (Foto: Kosmcticahuis Rim- SMl). Een nieuw jaar beginnen we graag met frisse moed, illusies, plannen. We hebben de donkerste dag achter de mg en in de verte begint ons het voorjaar al toe te lachen. We weten dat de dar gen gaan lengen en het is of óók onze zorgen weer wat lichter gaan wegen, of we kleine ergernissen makkelijker opzij zetten en of we, niet de lust eens wat aan te pakken ook weer over meer levenslustgaan beschikken. Ons leven ontvouwt zich door het vor men van plannen, waar we naar toe kunnen werken. Laten we onze fanta sie echter de enige loop, dan belanden we al gauw in het gebied van de illu sies. En helaas, hoe mooier ons lucht kasteel, hoe groter de kans op teleur stelling wordt. Want wat kan er niet allemaal tussenbeide komenNoch mensen, noch gebeurtenissen zullen zich altijd precies naar onze wensen, onze verwachtingen voegen, zelfs al zou men het willen. En dan ontstaat er vaak korzeligheid, verontwaardiging en mismoedigheid, terwijl we in feite zelf de schuldige zijn. We hebben niet genoeg met de DE NIEUWE TENDENS Hier volgen enige gegevens met be trekking tot modellen en kleuren in de nieuwe schoenenmode: Sportief is „in", vooral ook in de vorm van gemakkelijke sandalen, vaak suède,. met hoge wreefaccenten, open teen en open hiel. De hoogte van de hak varieert van 3 via 4 naar 6 en zelfs 9 centimeter, maar is zowel voor gekleed als spor tief massief en tot 5 centimeter breed, in het midden wat terugspringend, maar naar onderen toe weer uitlopend tot de aanvankelijke bovenmaat. Veel bandjes ook kruisbandjes bepalen de lijn. De kleuren zijn voor het merendeel in pastel gehouden en over het alge meen aan de gedekte kant. O Paars, donkerbruin, krokuskleur, beige en verschillende tinten metaal glans zijn hip en modern voor jong en oud. Wit speelt, vooral in vlecht werkschoenen als steeds een partijtje mee, maar voert geen boventoon. De klassieke molière blijft het goed doen. werkelijkheid rekening gehouden en mogelijke tegenspoeden hebben we eenvoudig over het hoofd gezien. Het is een les, die altijd weer opnieuw ge leerd moet worden, dat zowel tijd als geld ons sneller door de handen glip pen dan we aanvankelijk vermoed had den. Natuurlijk is het goed met beide benen op de grond te staan en als on ze mening gevraagd wordt, kunnen we een waarschuwend woord laten ho ren als we menen dat men zich dl te veel op illusies laat drijven, die de grootste narigheden achter zich aan kunnen slepen. Maar er zijn ook in bij na ieder mensenleven van die kleine illusies, die we maar beter kunnen ont zien en ongemoeid laten. Als de waar heid dl te hard is, kan de illusie een vluchtplaats, een troost zijn, die moei lijk gemist kan worden, die de last van het leven verlicht. Misschien zal zich na korter of langer tijd wel open baren dat de illusie inderdaad maar 'n illusie was en dat de werkelijkheid toch aanvaard zal moeten worden. Maar dan is er toch nog wat „goede tijd" ge wonnenis de overgang misschien wat geleidelijker of zijn de krachten weer wat toegenomen. JETTY Het voorjaar is een tyd by uitstek om allerlei klusjes die we gedurende de lange winter van de ene dag op de andere hebben uitgesteld eens grondig onder handen te nemen. Vroeger, in grootmoederstyd was het smeren van deursloten en scharnieren, het slaan van een nieuwe duim (met plug) voor het zware schilderij of de Friese klok, het ontstoppen van de gootsteen of het afvoerputje, het timmeren van een ex tra plank in de garage of de schuur allemaal het werk van manlief. De vrouw kwam daar helemaal niet aan te pas. Maar u weet het wel, de eman cipatie (die letterlijk overal met de haren wordt bijgesleept) bracht ook daar grondig verandering in. Al die technische dingetjes worden niet meer als „typisch mannenwerk" gezien. De man komt elke avond moe van zijn werk thuis, en als hij niet moe is, doet hij alsof zodra u hem vraagt dat kleine karweitje even op te knappen. In het gunstigste geval zegt hij, dat hij het „straks" wel zal doen. „Laat me alsjeblieft even op adem komen en mijn krantje lezen". In een wat minder gunstig geval stelt hij het karwei uit tot zaterdag. „Waar heb ik anders een vrij weekeind voor", vraagt hij doodernstig. U zult merken dat het in de meeste gevallen niet veel uitmaakt wat hij zegt. Want hij doet het niet nadat hij op adem is gekomen, hij doet het niet als zijn krantje uit is en hij doet het niet op zaterdag. Want op zaterdag heeft hij zoveel dingen (die hem meer interesseren) voor „zichzelf" te doen. Je hebt ook nog kans dat hij er zich heel diplomatiek van af maakt met de woorden: „Ik kan nu eenmaal geen twee dingen tegelijk doen, dus óf Daarna alles In een ingevette vuurvaste schotel een half uur in een middelwarme oven zetten. Heet serve ren met droge, witte rijst. klusjes, óf met jou gaan winkelen". Schouderophalend zult u tot het laatst genoemde besluiten. Want „samen winkelen? Ja, gezellig!" DE AAP UIT DE MOUW Maar met dat al blyven die klusjes, die kleine en wat grotere karweitjes liggen. De klusjes lopen niet weg maar worden ook niet door een ander gedaan. Omdat degene die ze best zou kunnen- doen zo nodig moet vissen of plotseling een onbedwingbare aan drang krygt zyn auto schoon te ma ken. Het slot van het liedje is dat u zelf aan de slag zult moeten gaan. Zelfs wanneer u nou net de ideale echtgenoot mocht hebben die wèl al- tyd klaar staat om voor doe-het-zelver te spelen, dan nog is het gemakkelijk als uw eigen handen tevens niet ver keerd staan. U kunt hem erby helpen of u kunt by gelegenheid uzelf redden, als uw man ziek mocht zyn of zo. paprika's van binnen en bulten zijn gewassen, plaatst u ze ongeveer vijf minuten in een pan met iets gezou ten kokend water. In een andere pan fruit u de fijnge hakte uitjes te zamen met de kerriepoeder. Als het uitje „glazig" is geworden, gaat het gehakt in de pan, waarbij al roerende wordt gezorgd, dat het uien-kerrie- mengsel goed door het gehakt wordt verspreid. Is het gehakt smakelijk bruin, dan gaat ook de fruitcocktail de pan in. Na tien minuten pruttelen kan de inhoud van de pan in de paprika's worden gedaan. De aldus gevulde paprika's krijgen als hoed hun eigen topjes.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9