Soest toen - Soest nu Vrijdag 20 maart 1971 49c jaargang no. 21 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en adminïstraSie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126159 SANERING BEROEPSVOETBAL Kledinginzameling door Raad van Kerken voor „Mensen in Nood1' Het oog gericht op de Noord-Ieren f4,25 Stichting Federatieve Raad voor het Bejaarden werk Soest Hebben bejaarden behoefte om te zingen Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 444 4 Balletvereniging „Soest" FILMCLUB ARTISHOCK Openbare schennis der eerbaarheid Opbrengst Rheuma-collecte Zondag in de Sporthal Ossendamweg afgesloten voor alle verkeer De wadden behouden of voorgoed verloren Gemotoriseerde step in beslag genomen SOESTERffFOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Administratie SOESTER COURANT Sanering van het beroepsvoetbal is meer dan alleen een sportaangelegenheid. Een groot deel van de prof- of semi-prof- clubs wordt immers geholpen door ge meentelijke subsidie en/of andere ge meentelijke faciliteiten. De belastingbe taler heeft er dus belang bij, dat de si tuatie in het betaalde voetbal zo gezond mogelijk is, de clubs zich zoveel moge lijk zelf kunnen bedruipen uit de eigen inkomsten. Het is een lang bekend feit, dat dit voor het grootste deel van de thans nog 51 betalende voetbalclubs niet het ge val is. Door de nood gedwongen hebben er de laatste jaren al verschillende fusies plaatsgevonden of ging een club weer naar de amateursektie over. Zo is het aantal van tachtig uit het begin van het betaalde voetbal dan nu al gedaald tot 51 en poogt de F.B.O. (Federatie Be taald-voetbal Organisaties) nu tot een totaal van 38 te komen en de tweede divsie geheel op te heffen. In de tweede en ook in de eerste divisie zitten alleen semi-profclubs. In de eerste en b-elf- tallen van deze clubs is het voetballen voor de spelers dus een bijverdienste. Ze hebben daarnaast een normale werk kring, dus ook een normaal inkomen. Nu is er ook een Vereniging van Con tractspelers (V.V.C.S.), die opkomt voor de rechten van de betaalde voetballers. En die club is niet zo erg tevreden met de voorgestelde vermindering van het aantal prof-clubs. Daardoor immers zul len heel wat semi-profs hun schnabbel- tje van minstens 1500 a 2000 gulden per jaar gaan missen. Bij-baantjes kan men van de ene dag op de andere kwijt raken. Dat zit in de aard van het werk. Dat werk kan plot seling niet meer nodig zijn of men laat het verder vervullen door in volledige dienst zijnde krachten, enz. Omdat hel maar om een baantje gaat van enkele uren per week valt de betrokkene niet onder een arbeidsbescherming. Evenmin als bijvoorbeeld een werkster, die één of twee ochtenden per week in een huis houden helpt. Zij kan van de ene week op de andere door haar mevrouw wor den ontslagen. In feite is het met de semi-beroepsvoetballers niet anders. Zij beschikken dan meestal nog over een contract voor een bepaalde periode, aan het einde waarvan, zonder vernieuwing, er geen arbeidsbescherming mogelijk is. De V.V.C.S. nu meent, dat er bij ophef fing van clubs voor die semi-profs in ieder geval een afvloeiingsregeling moet worden getroffen. Dat kan o.i. dan toch alleen gelden als hun contractperiode op het moment van de opheffing nog niet zou zijn afgelopen. Voor de dan nog res terende tijd kunnen zij rechten laten gelden op de overeengekomen -betaling. Op meer arbeidsbescherming hebben zij geen recht, omdat het maar een bij baantje is wat zij in dienst van de club uitoefenen. En tot die afwikkeling wor den de clubs financieel in staat gesteld. Een en ander behoeft dus zeker geen breekpunt te zijn voor het plan tot sane ring van het beroepsvoetbal. Dat die sanering nodig is, staat als een paal boven water. Er is in de tweede divisie geeneen, in de eerste divisie wel licht een enkele club die niet in grote schulden zit en daar zonder extra sub sidies niet meer uit kan komen. Ook in de eredivisie zitten trouwens verschil lende clubs die hun bestaan slechts kun nen voortzetten met flinke en groeiende gemeentelijke steun. De belangstelling van het publiek voor niet in de running zijnde elftallen is, vooral in de eerste en in de tweede di visie zo gering, dat het blijven steunen van die clubs door de gemeenschap on gerechtvaardigd is. Dat mag dan hard Inleveradressen: Emmakerk, Regentesselaan. Fam. Bervoets, Pelikaanweg 28. Braamhage, Insp. Schreuderlaan 2. Groot Engendaal, Dalweg 42. Fam. Roos, Steenhoffstraat 42. Molenschot, Alb. Cuyplaan 101 (alleen voor bewoners), R.K. H. Familie Kerk, Willibrordusstraat, Ds. Meiners, Aagje Dekenlaan 22. Fam. Siegel, Kolonieweg 9. Fam Uittenbogaert, Valeriaanstraat 77. Fam. Hartung, Ereprijsstraat 62. Zaterdag 27 maart, van 10-13 uur, kunt u op deze adressen goede gebruikte kle ding, schoeisel, gordijnstoffen, babykle- ding, dekens, vilthoeden en brillen bren gen. Gaarne 2- of 3-delige kledingstuk ken even aaneenhechten. Paren schoenen liefst samenbinden of in een plastic zak. Indien enigszins mogelijk, dan brengen op een van de genoemde adressen. Niet meer na 13 uur. om die tijd komt n.1. een vrachtauto alles weghalen. Wie beslist niet zelf kan brengen, kan een van de volgende telefoonnummers bellen, dan worden de goederen bij u thuis gehaald. Bij voorkeur bellen: ds. Leerink. Alb. Cuyplaan 284, tel. 5923, of een van de volgenden: Hr. Rot^Birkstraat 132. tel. 03490-17315. Hr. Uittenbogaert, Valeriaanstraat 77, tel. 7692. Hr. Roos, Steenhoffstraat 42. tel. 2139. Hr. Riezebos, Vermeerlaan 9, tel. 5608. Hr. Mourik, A. Cuyplaan 154, tel. 4802. Hr. Jaarsveld, Kostverlorenweg 3, tel. 3381. Hr. Sesink, Vredehofstraat 18, tel. 02154- 2841. Hr. Silver, N. Beetzlaan 23, Baarn, tel. 02154-2174 Hr. Beynen, G. v. d. Veenlaan 2a. Baarn, tel. 02154-3901. Hr. Groenewegen, Jordaan 26a. Laren, tel. 02153-5238. Majoor Chicester-Clark ruimt na twee jaar het veld als premier van Noord- Ierland, hij ziét het niet meer. De rech tervleugel van zijn achterban in de Uni onistenpartij prest hem om van Londen te eisen dat de katholieke wijken waarin de laatste tijd nogal rellen zijn, constant worden bezet, dat de R.U.C. - een soort Noordierse marechaussee - weer wordt bewapend, dat de B-specials - protes tantse hulppolitie die altijd nogal vlug sghqot en derhalve werd verboden - weer terugkomen. Het curieuze van die eisen uit de hoek van dominee Paisley en dergelijke fa natiekelingen is dat ze doen alsof een Noordierse premies zoiets zomaar kan doen - het tekent hun politieke onwe tendheid. Londen is in feite de baas en Londen zegt nee,zal ook nee zeggen tegen iedere volgende Noordierse pre mier hoe die ook heet. Uitdé Paisléyhoek komt de zienswijze dat de hervormingen die - zeg maar ge rust op Jast van Londen - zijn beloofd nu grotendeels zijn uitgevoerd. En is het nu rustiger geworden? Integendeel. Met als'hün'ccfnclusie: terugnemen die hervormingen en de harte vuist tonen. Londen beseft te goed dat dit erom vra gen. is datalle .ellende weer van voren af aan begint, maar dan veel feller. Wat eerste-minister Heath, diens afge zant Lord Carrington en generaal Tuzo Chicester-Clark waarschijnlijk niet zo zachtzinnig aan het verstand hebben ge bracht is dat wat Noord-Ierland nodig heeft niet zozeer is meer troepen, maar meer bekwaamheid in het regex-en. Overigens ziet men aan de kim wel de dag naderen dat het uit is met het zelf bestuur - als men het zelf niet kan zal Londen rechtstreeks moeten doen. Zon der vreugde: nu is de regering in Lon den nog een soort beroepsinstantie, dan zal ze de volle laag krijgen van de ultra- rechtsen. Het is in dit verband daax'om wel interessant dat diverse i-egerings- funktionarissen op dit moment ophalen hoe in 1920 precies de Ierse zaken ge regeld werden - toen scheidde de Repu bliek Ierland zich af en er zijn aller hande konstrukties uit die tijd die nooit toegepast zijn omdat het niet nodig was. Nu zouden ze pas kunnen komen om ge leidelijk aan de twee stukken Ierland weer te herenigen. In Dublin is dit of ficieel doel van de Republiek, in Londen is men zo langzamerhand ook wel de mening toegedaan dat Noox-d-Ieiiand ieti is wat ze best kunnen missen. Het is een vooruitzicht dat ook Paisley en zijn aanhang, maar dan met afschuw, moeten beseffen. Het maakt hen echter zo ten zien niet minder fanatiek in hun streven Noord-Ierland voor protestant en katholiek onleefbaar te maken. KANTMAN Wij maken onze lezers er op at tent, dat over enkele dagen het nieuwe kwartaal begint. De in casso van de abonnementskwi tanties voor het tweede kwartaal gaat dan beginnen. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u de verschuldigde 4,25 voor of direkt na 1 april a s. te gireren op postrekening 126156 of op onze bankrekening bij de Nederland- sche Middenstandsbank of Coöp. Raiffeisenbank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te vol doen. Die abonnees, die voor het eerste kwartaal nog ƒ4,00 in plaats van f 4,25 overmaakten, vei'zoeken wij het ontbrekende kwartje van toen nu bij de betaling van het tweede kwartaal te voldoen. Voor uw medewerking onze dank. Uit de reacties op ons eerste proefbal lonnetje menen wij te mogen conclude ren, dat deze behoefte inderdaad bij ve len bestaat. Er wordt hier en daar op een sociëteit wel gezongen, maar niet in wat we zouden willen noemen koorver band onder deskundige leiding. Deze tweede oproep is gericht tot so ciëteitsbezoekers en deelnemers aan clubavonden, -middagen, van bejaarden om op hun bijeenkomsten eens te polsen of men voor koorzang open is; voorts om te onderzoeken of de mogelijkheid bestaat, hetzij vóór of na de sociëteit of club-bijeenkomst, een uur aan zang te wijden. Zijn er onder de lezers van dit artikeltje mensen die iemand kennen, die zich als leider of dirigent van een bejaardenkoor beschikbaar zou willen stellen, die daar de capaciteiten en de tijd voor zou heb ben Behoort één van de lezers wellicht zelf tot degenen die zoiets gaarne zouden willen en kunnen doen Allemaal rede nen om eens te telefoneren met de se cretaris van de Stichting. J. H. Faber, Foekenlaah 5, telefoon 2429. lijken voor de bestuurders, die zich jaren lang hebben uitgesloofd en zich met zorgen hebben overladen om hun club toch in het betaalde voetbal te hand haven, maar als zij daarnaast ook nog begrip kunnen opbrengen voar het al gemeen belang, zullen zij de.nu gedachte ingreep ook als gezond moeten erkennen. Vermoedelijk zullen zij, als hun beroeps afdeling eenmaal verdwenen is, zelfs een zucht van verlichting slaken, dat zij nu van deze moordende zorg af zijn. Met in totaal nog 38 clubs in het be roepsvoetbal kan deze kant van de sport tenminste iets aan kracht winnen, zowel wat het peil als wat de financiële uit komsten betreft en de gemeenschap min der belasten. Op 15, 16 en 17 maart j.1., waren ouders, donateurs en andere belangstellenden in de gelegenheid de lessen van de ballet vereniging „Soest" bij te wonen. Deze „openbare lessen" verheugen zich elk jaar in een toenemende belangstel ling en ook dit jaar kon de voorzitter, de heer P. Lustenhouwer, vele belang stellenden welkom heten. Vooral ten aanzien van de zeer jonge leeftijdsgroepen, (meisjes van 5 en 6 jaar) bleek de bewondering over de bereikte resultaten onder leiding van Joke Pe- schar zeer groot. Naast de oefeningen, die op elke les plaats vinden, werd door de leerlingen een dansje opgevoerd in de daarbij pas sende kleding. De demonstratie van de oudere groepen, onder leiding van Iréne Destreé-Haeck, doen nu al veel beloven voor de grote uitvoering, gepland in 1972. Het geheel toonde duidelijk de groeien de belangstelling aan voor ballet, dat in de ballet-vereniging „Soest" onder goede artistieke leiding beoefend kan worden. Dinsdagmorgen deed de heer v. d. B. aangifte bij de politie, dat een onbekend gebleven man op de Peter van den Bre- merweg tegenover zijn zeven jarig doch tertje en haar evenoude buurmeisje openbare schennis der eerbaarheid had gepleegd. De politie stelde een onderzoek in. Voor zover bekend reed de man in een rode personenauto. De collecte van het Nat. Rheumafonds heeft vorige week het prachtige resultaat opgebracht van ƒ9.611,33. Dit succes is te danken aan alle milde gever(ster)s en aan de vele medewerkers, die zich voor dit doel hebben ingespan nen. Het Rheumafonds dankt alle collectan ten. wijkhoofden, alsmede gevers en geefsters voor hun medewerking. Zondagmiddag, van I tot 4 uur, zal de sporthal het domein zijn van de Soester judoka's, die in tientallen wedstrijden uit zullen gaan maken wie zich in zijn ca tegorie kampioen van Soest mag noemen. De échte kampioen komt natuurlijk te voorschijn uit de strijd „alle categorieën". De wedstrijden zullen onder leiding staan van officiële bondsscheidsrechters. Met verkeeromleidingen via de Kastan- naar de Soesterbergsestraat, waar de jelaan, Soest-Zuid, Soeslduinen, Soester- berg enz. en de Eikenlaan, richting Amersfoort, is deze week de Ossendam weg voor alle verkeer in beide rich tingen afgesloten in verband met de wex-kzaamheden voor het doortrekken aansluiting met de Vondellaan tot stand zal worden gebracht. Nadat het wegdek met buldozers ter zijde was geschoven verschenen draig- lines en ander graafmateriaal om direct de sleuven voor de riolering te graven. Het laatste werkelijk ongei'ppte natuur gebied van grote omvang dat ons land nog rest, wordt gevormd door de Wad den. Een gebied, uniek bovendien voor geheel West- en Noord-Europa. Wadden zee, Waddeneilanden en Waddenkust gebied zijn niet los van elkaar te den ken; landschappelijke schoonheid gaat er De hoek Soesterbergsestraat-Ossendamweg vijftig jaar geleden. samen met een grote wetenschappelijke waarde. Het grote en onvervangbax'e be lang van de Wadden wordt in steeds wijdere kringen onderkend. Het gebied vormt een onmisbare schakel in de jaar lijkse vogeltrek en het is de „kinderka mer" voor vele soorten Noordzeevis. De samenleving op de eilanden is een cul tuurhistorische erfenis van ons gehele volk en niet in de laatste plaats bete kenen Waddenzee en Waddeneilanden een toevluchtsoord voor velen die zoe ken naar werkelijke rust en ontspan ning. Dit alles zou meer dan voldoende reden moeten zijn om de Wadden met de grootste zorgvuldigheid en met wijs be leid te beheren en te behoeden. Het te gendeel is helaas maar al te waar: in toenemende mate en van vele kanten wordt dit unieke en onvervangbare ge bied bedreigd. Zonder voldoende weten schappelijk onderzoek, zonder nauwkeu rig afwegen van de belangen die op het spel staan, nemen plannen vaste vorm aan die op onherstellrare wijze zullen in grijpen in de eenheid van dit gebied en het onherkenbaar zullen verminken. Mi litaire oefenteri'einen, vuil waterlozingen, indijkingen bedreigen het natuurlijke evenwicht met onvoorzienbare gevol gen. Niet alleen ter plaatse, maar ook elders in Europa en zelfs daarbuiten. Maar gelukkig neemt ook het aantal sternen toe dat zich verzet tegen deze plannen. Stemmen die een steeds lui der klinkend beroep doen op inzicht, re delijkheid en gezond verstand. Stemmen die steeds feller protesteren tegen alle onverantwoorde aantastingen van het Waddengebied en die uiting geven aan een steeds' groeiende verontrusting. Het is de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee die in haar strijd voor het integrale behoud van dit ge bied spreekbuis wil zijn van deze ver ontrusting en die richting poogt te geven aan zulk protest. Die de wegen zoekt naar een verstandig beheer en een waar lijk vooruitziend beleid. Met het doel de Wadden ongeschonden over te dragen aan volgende generaties. Kunt u het met dit doel eens zijn Steunt daxi de vereniging en geeft u op als lid. Voor slechts ƒ7,50 per jaar (of zoveel meer als u daarvoor kunt mis sen) dx-aagt u ertoe bij de stem van de vereniging luider te doen klinken. En u geeft daarmede de vereniging de fi nanciële armslag die zij niet kan ont beren om een akfief en slagvaardig be leid te voeren. Bovendien ontvangt u als lid het zes maal per jaar verschij nende orgaan van de vereniging, het ..Waddenbulletin". Elke aflevering be vat een schat van gegevens over veler lei aspecten van het Waddengebied. In haar nu vijfjarig bestaan heeft de roep van de vereniging weerklank gevonden. Bijna 10.000 leden zetten kracht bij aan de oproep tot bezinning. U kunt zich aanmelden als lid door zich op te geven bij het bureau van de ver eniging: Speenkruidstraat 157, Assen. De 14-jarige scholier J. A. uit Soest was zó bezeten van motoren, dat hij onder zijn step een motor bouwde. Hij begaf zich met dit vervaarlijke appa raat op straat, wat natuurlijk niet is toegestaan. Toen bleek dat hij zich van waarschuwingen niets aantrok, moest de politie zijn huisvlijt-apparaat wel in beslag nemen. De coureur in den dop kreeg bovendien nog een procesverbaal. Dezelfde plaats, het autobusstation, in 1971. Vanavond om 8.15 uur zal Filmclub Artishock weer haar maandelijkse film avond verzorgen in het Artishockgeobuw, Steenhoffsti'aat 46. - Voor de filmliefhebbers zal er weer een bijzondere film te zien zijn.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1