MARCHAL - HAARMODE (2olitico r. a. hofman TON BON REIZEN NAAR IET BUITENLAND? Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen Opnieuw inbraak bij radiohandel Kamersbewonersavond Oudgediende nam afscheid van Gemeentewerken Soesterberg's filiaal van Radio Schoemaker in nieuw pand SPECIAALZAAK Lederwaren Tassen Paraplu's MENINGEN VAN LEZERS STEMPLICHT? JA! CERTINA Toneeluitvoering Baarnsch-Lyceum reisagenten HET CIRCUS BLIJFT TREKKEN Krabbels van Knelis Zingende dolfijnen in het Dolfinarium Harderwijk DOLFINARIUM VTB NV VRIJDAG 26 MAART 1971 Voor een groot aantal dames, leden van de N.V.E.V., afd. „Eemland", werd in de zaal van de Huishoudelijke Voorlichting te Soest een lezing gehouden door me vrouw Willebroordse uit Den Haag over mode. De presidente van de afdeling, mevrouw Den Hollander-Anker, verwelkomde de aanwezigen, waarna de spreekster van deze middag haar lezing begon over de „mode door de eeuwen heen". De mode is altijd beïnvloed geweest door verschillende invloeden, door politiek, door sociale invloeden, ook wel verband houdend met uitvindingen en door muur schilderingen. Het modebeeld geeft steeds weer her halingen te zien; vroeger na iedere eeuw, nu verandert de mode elk half jaar. Na de eerste wereldoorlog hadden films en theaters veel invloed op de mode en zag men de dames met kleding, als ge dragen door grote actrices. De accessoires bestonden veelal uit edel stenen, waaronder opvallend veel af beeldingen van dieren. Ten tijde van Cleopatra, Egypte, droeg men grote ket tingen, wat in Frankrijk navolging vond. Hoe meer welvaart, hoe duurder de kle ding; de hoogste standen droegen bro- caat en fluweel. Tijdens de regering van Lodewijk 14 zag men losse kleding en groot kapsel; bij de regering van Lodewijk 15 klein kapsel en onderging men meer de in vloed van de Engelse mode. De Engelse mode werd vooral in Frankrijk zeer be wonderd; de kinderen waren getrouwe copieën van de volwassen. Wel waren de Engelse stoffen zwaar en soliede, bloe- meopatronen waren nog niet aan de orde. Tijdens de Franse revolutie werd geen nieuwe mode gelanceerd, alles eenvou dig zonder enige luxe, maar ten tijde van Napoleon kleed men zich uitbundig en doorzichtig. Deze mode werd verbannen. Napoleon richtte in Lyon een zijdefabriek op en er werd nauwlettend op toe gezien dat op de party's niet een reeds gebruikte jaoon werd gedragen. In de jaren 1830 - 1840 ziet men vooral de romantiek in de mode; de crinoline, eerst 15 onderrokken, daarna rieten kooien. Ook laarsjes en luifelhoeden. In 1850 komt uit Spanje de strokenmode; do Snaanse koningin draagt 3 stroken. De uitvinding van de naaimachine vond plaats in 1855. Na 1860 kwam de eman- Voor al uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 cipatie in het modepatroon: matelot, kraagjes met dasjes, gevolgd door qeu, tuniek, boorden en opgestoken haar. Het jaar 1890 staat in het teken van de sport; de velocipède met sportieve kle ding zoals blouse en rok. Deze lezing met kleurendia's werd door de presidente besloten met een dank woord aan de spreekster. Op vrijdag 16 april a.s. houdt mevrouw Grever uit Amersfoort in zaal Brand punt, Baarn, voor de afdeling een praat je over milieuzorg. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken bij Radiohandel De Jongh aan de Van Weedestraat. De inbrekers zijn via de achterzijde van het pand, aan het Kerkpad, door het inslaan van een ruit in de werkplaats gekomen. Uit de winkel hebben zij medegenomen 3 portable T.V.'s, 4 bandrecorders, diver se cassette recorders, een HiFi stereo versterker. Bij elkaar voor een waarde van ongeveer ƒ7000, Via de werkplaats hebben zij het pand wederom verlaten. Van de daders ont breekt ieder spoor. De politie stelt een onderzoek in. Het Informatie- en Adviescentrum voor Jonge Mensen, afd. Soest, houdt op don derdag 1 april, 's avonds 8 uur, in het Verenigingsgebouw aan cle Steenhof f- straat, een kamersbewonersavond. Het bestuur hoopt op een goede op komst en een gezellige avond. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Woensdag werd onder grote belangstel ling de openings-receptie gehouden van het filiaal van Radio Schoemaker in Soesterberg, dat vanaf 1960 gevestigd was aan het Dorpsplein, en nu is ver plaatst naar de Rademakerstraat. Toen men in 1960 startte met de zaak op het Dorpsplein, had men de beschikking over een vloeroppervlak van nauwelijks 24m2, wel wat aan de krappe kant, maar met de mogelijkheid om, indien nood zakelijk, terug te kunnen vallen op Soest, op dat moment voldoende. Maar de laatste jaren groeide het filiaal uit tot een volwaardige zaak. Het as- sortiment elektrische apparaten breide zeer sterk uit, maar de mogelijkheid om gelijke tred te houden met die ontwik keling ontbrak volledig. Toen de Firma Pas, de verkoop van zijn electrotechnische apparaten e.d. stop wil de zetten om zich ie specialiseren op het jnstallatiewerk, kwam het fraaie pand aan de Rademakersstraat leeg en voor de Firma Schoemaker ontstond de ge legenheid om zich in de directe nabij heid van de zaak aan het Dorpsplein aan de eispn van deze tijd aan te passen. Het Soester aannemersbedrijf T. Spelt verzorgde op deskundige wijze het breek- en houwwerk en van het tot dan gewone winkel-interieur een eigentijds geheel maakte. Alleen op de begane grond heeft men al meer dan drie keer zoveel ruimte ge kregen, terwijl op de le verdieping, waar nu de afdeling klassieke en moderne verlichting is ondergebracht, een zelfde ruimte tot beschikking staat. De helft van die ruimte is voorbestemd voor een afd. „inruilapparatuur", een misschien nog wel unieke afdeling, maar met de steeds verder toenemende vraag naar o.a. kleurentelevisie-apparaten en geper fectioneerde afspeelapparatuur, worden er steeds meer apparaten ingeruild, die in uitzonderlijke staat zijn, en waar toch nog altijd een goede vraag naar blijft bestaan. De filiaalbeheerder, zoon H. C. Schoema ker, in Soesterberg woonachtig, heeft duidelijk zijn eigen stempel op de zaak in Soesterberg gedrukt. Waar de heer Schoemaker sr. een duidelijke aanhan kelijkheid heeft ten opzichte van het bekende Eindhovense merk, laat zijn zoon in het assortiment te Soesterberg duidelijk naar voren komën dat dat merk niet het alenig zaligmakende is. De complete-collectie is daar een spre kend voorbeeld van. Naast het bekende assortiment, dat identiek is aan Soest, ligt het verschil in de afdeling verlichting en sortering elek trotechnisch materiaal. Volledig nieuw is de op dit moment nog kleine collectie grammofoonplaten, langspeelplaten in het goedkopere genre, die binnen korte tijd aanzienlijk zal worden uitgebreid. Zal Soest voor de binnenkort te creëren „Inruilafdeling" aangewezen blijven op Soesterberg, Soesterberg wordt, voor re paratie en service echter volledig ver zorgd door Soest. De 65-jarige en pensioengerechtigde Henk Vos, die bijna vijftig jaar in dienst is geweest bij gemeentewerken te Soest, nam woensdagmiddag op een enigszins intieme wijze afscheid van direktie, een aantal collega's en een aantal oud-col lega's, die reeds gepensioneerd zijn. Bij zijn veertig-jarig jubileum werd de heer Vos Koninklijk onderscheiden. De heer Vos was vergezeld van zijn echtgenote, kinderen en kleinkinderen, toen de direkteur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen het volgende tot de heer Vos zei: „Ik heet u allen welkom op deze bijzondere dag. Dat deze eenmaal zou komen, wist u. U was niet gesteld op veel huldebetoon en u wilde met de stille trom vertrekken. Ik heb u er van overtuigd, dat men, na bijna vijf tig jaar bij gemeentewerken te zijn ge weest, niet onopgemerkt kan vertrekken. Wij hebben samen de genodigden gese^ lecteerd, ook wat de gepensioneerden betreft en nu zijn wij bij elkaar om afscheid van u te nemen. Ik hoop, dat wij hiermee iets goedmaken, want vroe^ ger is bedorven, doch waaraan ik geen schuld heb. U is precies negen en veertig jaar en drie maanden bij één werkgever in dienst geweest, hetgeen wel een unicum is, want zulks gebeurd tegenwoordig niet meer. U kunt wel een boek schrijven over hetgeen bij gemeentewerken is ge beurd. Van paardentraktietot een ge motoriseerd bedrijf. U is vandaag 65 jaar geworden, waarmee ik u feliciteer, het welk ik ook moet doen namens de wet houder, mevrouw Walter, die niet aan wezig kon zijn, vanwege vakantie. U hebt verschillende taken gehad bij gemeentewerken en het laatst als mon teur. Het was gezellig werken met u en als er soms „iets" was, kon u lelijk kijken, maar de lach kwam spoedig terug. U komt een woord van dank toe voor het vele werk, dat u voor onze dienst STEENHOFFSTRAAT 15A, TELEFOON 2761. De opkomstplicht is sedert het vorige jaar afgeschaft. En nu schijnt dat voor velen een vrij brief te zijn, om zich aan de stemplicht te onttrekken. Nu is het inderdaad juist dat er geen stemplicht is, doch die is er ook nooit geweest, althans geen wette lijke. Men was verplicht zich, met de op roepkaart, aan het betreffende stemlo kaal te melden, doch kon vrij 'stemmen... of niet. Waar ik, in alle bescheidenheid, op wij zen wil is, dat er een morele stemplicht bestaat. De ouderen onder ons weten nog wel dat er jaren van strijd zijn vooraf gegaan eer we in Nederland het alge meen kiesrecht voor man en vrouw in gevoerd kregen. Nu wil ik, in het bij zonder de jongere kiesgerechtigden voor houden, dat zij een morele plicht hebben van dit recht gebruik te maken. Is het niet beschamend, dat ongeveer een derde van de stemgerechtigden bij de twee laatst gehouden verkiezingen, voor Provincie en Gemeente, verstek hebben laten gaan Bedenkt men wel, dat wie z'n stemrecht niet gebruikt, ook het recht verspeelt om kritiek te oefe nen op de samenstelling van het Parle ment en het Kabinet Daarom roep ik alle thuisblijvers van verleden jaar toe: „maak toch gebruik van uw stemrechtEr is keus te over Ik beoog met dit stukje de kiezers wak ker te schudden, en zou gaarne' hun reactie vernemen. W. CORNAX Nachtegaalweg 9, Soest. AUTOBANDEN SERVICE G. Borgesiuslaan 19A, BAARN Tel. 02154-6687 UITGEBREIDE SORTERING. VRAAGT PRIJSOPGAVE! hebt gedaan en vooral voor het wagen park. Ik laat het niet bij woorden, maar ik mag u namens het gemeentebestuur, bij uw afscheid twee fraaie tuinstoelen met kussens aanbieden en ik hoop, dat u lang van uw verdiende pensioen mag genieten." Daarna sprak de chef van de garage, de heer H. J. Zegwaard. „Henk, je hebt wel tegen deze dag opgezien, maar het valt nog wel mee. Ik ken je nog niet zo erg lang, maar toen ik aan je werd voorgesteld, dacht ik direkt. met hem kan ik het wel vinden en dat is ook zo uitgekomen. Je was altijd werkzaam en er behoefde je niets te worden opgedra gen, want je zag het werk direkt zelf. Wij zijn je dankbaar voor je prettige omgang, ondanks je teleurstellingen. Wij wensen je nog vele gelukkige jaren." Namens het garagepersoneel werd de scheidende heer Vos een bijpassende tuintafel aangeboden. De heer A. Lagerwerf, sprak als voor zitter van het jubileumsfonds „Ik sta hier om afscheid te nemen van Henk Vos. Ons werk lag ver uit elkaar, maar wij waren goede vrienden. Henk je was mede-oprichter van onze personeelsver eniging en lid van de reisvereniging. Wij hopen, dat je ons nu niet in de steek laat en ieder jaar een reisje met ons wil meemaken. (Ik ben blij dat je goed keurend hierop reageert). Wij verliezen wel een bestuurslid van ons jubileum fonds. Namens dit fonds mag ik je een enveloppe friet inhoud aanbieden". Mevrouw Vos kreeg bloemen aangebo den. De heer Lagerwerf nam daarop op een ontroerende wijze afscheid van Henk Vos. Zijn laatste woorden waren „Henk ik wens je nog gelukkige jaren". De opzichter, de heer L. Dammers zei o.m. „Wij hebben zeventien jaar samen gewerkt en wel op een prettige wijze. Ik ben er u dankbaar voor en wens u het allerbeste." De heer Vos dankte tenslotte voor de tot hem gesproken woorden en voor de geschenken. Toen volgde het afscheid nemen, waar bij hem vele geschenken werden aange boden hoofdzakelijk door oud-collega's. De heer Vos met zijn echtgenote in dc tuinstoelen, die hem werden aangeboden door de heer Van der Dussen. HORLOGERIE Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 Internationale horlogemode van Zwitserse topklasse Ter gelegenheid van de 52ste Diës van het „Baarnsch Lyseum", wordt vrijdag avond om 20.00 uur een toneeluitvoering gegeven. Het stuk is getiteld „Uitkomst" en zal worden opgevoerd onder leiding van de heer H. Otto Levenbach. Het is een toneelspel van Herman Heyer- mans, een bekende schrijver, die rond de eeuwwisseling leefde. „Uitkomst" wordt gespeeld door de leer lingen zelf en medewerking wordt ver leend door zowel bovengenoemden als de docenten van het Lyceum. Deze avond is uitsluitend toegankelijk voor leerlin gen, docenten en genodigden. Gezien de intensieve voorbereiding zal dit stuk zeker een groot succes worden. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9a - Telefoon 5671 - 4905 Aanplakbiljetten en kleurige reclameborden op bjjna alle hoeken van de straten maken maken er geen geheim van: Circus Toni Boltine komt naar Soest! Zaterdag 3 en zondag 4 april geeft het vermaarde circus in Soest voorstellingen. Met de voorbereidingen is men reeds begonnen. Op het terrein aan de Verl. Talmalaan hoek Soester Engweg staan al tientallen fel oranje geschilderde auto's, de unieke eigen vinding de hydraulische tentmasten wordt getest, maar de jeugd is niet meer weg te krijgen btf de eerste dieren die arriveerden: de olifanten. BAjje ut ming vraog dan mok zeige dat ter nog wel minse in ons laand binne, die mit luude slem blieve vurkondugge daat Hollaand nog steeds un voorbeeld vaan nethied en rust is. Vaan naom ken ik die vriejers nie. maor ik gloof wel daat da minse binne die teuge betur wete in motte praote. Op de eerste plaots is de nethied vaan ongs laand ok maor un vurzinsul, en op de tweede plaots is die rust ok maor schien. Kiek, zukke naorughied as un paor jaor geleje in Aamsturdaam, is netuurluk ut uuterste en daat kejje mit de beste wil vaan de weruld ok geen onrust noemc. daat hep veul meer weg vaan un halleyc oorlog. Maor onrust zouw ik bevoorbeeid de naorughied in de haoves en de in- duustrieje int noorde vaan ut laand wille noeme. Én un nog veul betur voorbeeld binne de ontevreje boere die noeng ein- deluk mit zun alle duudeluk maoke daal ut zo nie laanger door ken blieve gaon. Eerluk gezeit hep ut ming toch altied aal vurbaost daat die luu der eige zo bar netjes blieve houwe. Waant die on- tevrejehied is nie vaan vaandaog of gis tere, maor ister aal jaore laang. Eigeluk aal net zo laang as wullie prebere un vurenugd Uropao te kriege. Maor ok zongder die poging, waant ut maag daan zo lieke daat ut zo heul laangzaomerhaand op daat streve begin' te lieke, de praaktiek leert ons aalle daag wel effe aors, hadde die boere vreug of laotur wel in de gaote gekrege daat ut spaok zouw gaon loope. Wullie denke daor nooit ovur, en waor- om zouw un mins zun eige druk maoke ovur dinge waor hie toch niks vaan be- griep, en zolaang as hie zun aorepuls, groente en stukkie vlees maor op zun bord krieg, zun liturtje melk, maogur of nie, aalle daag ken kope, kort gezeigd, wullie vin de ut allegaor wel goed zo laang as wullie maor kenne kriege waat wullie wille. Maor daat zouw allegaor wel effe aors worde as bevoorbeeid de boere de mei- luk nie naor de mellukfebrieke zouwe bringe, maor in de sloot zouwe laote lope, aal waas ut maor voor un paor daoge. De heule weruld zouw op zun kop staon. Ik schaat daat de noodtoe- staand offekondugd zouw worde, waant daat ken daan netuurluk heul gauw, waant waat mojje aors doen as regering, ajje smarregens geen bekertje warreme melluk, en geen eitje bie je brood hep staon, as braandstof voor un zwaore daag op ut parrelement. Ik schaat daat die boere daan aal laang hullie zin had- de gehaad. Noeng magge wullie die minse netuur luk niet op eens kwaod an gaon kieke omdaat zullie der eige un bietje hebbe laote gaon, en ant protestere binne egaon op un menier die wullie vaan de boere zekur nie hadde vurwaacht. Aal motte wullie der wel an denke daat zuk soort dinge int buutelaand aal veul meer ge beurde. Ut meest pienlukke vaan de heule zaok vin ik daat ut un Nederlaander mos weze die as ut waore de bron vaan alle naorughied mos weze. Ik bin der vaan ovurtuugd daat die boer Maans- holt ut beste mit de boere, zun eige kol- legaos voor hep, maor zun reejaksie op de naorughied bie ongze zuuderbure is toch nie zo bar ovurtuugend as ik vaan die vaakman haad vurwaacht.. Hie brocht de heule zaok maor trug tot niks door te vurklaore daat allus foutgelope is doordaat der laande bie waore. die der boere nie goed hadde voorrelicht. Maor daor blief ut nie bie, om de heule zaok maor zoon bietje te susse worde de of- spraoke meteen maor un bietje gewie- zugd en kriege de boere as allus goed gaot binne kort waat meer geld voor hullie predukte. Ik gloof nie daat die vriejers daor noeng meteen zo kepot vaan zalle weze en bie der eige wel zalle denke „veul belov® en wienug geve doet de boer in vreugd® leve". Maor daat gaot noeng nie meer op. Voor ming hebbe die boere geliek. Zul lie warreke daag en naacht, en der zulle der best wel bie weze, die un heul aor- dug centje vurdiene, maor ik weet ok datter genog bie binne die ok blie binne daat zullie ut leve hebbe. Ze magge daan un bar mooi bedrief hebbe, en naor buute uut liek ut allegaor rozegeur en maoneschien, maor der binne der heul waat die vaan der leve nog nooit is mit moeder de vrouw un paor daoge op staap binne gewees, laot staon daat zul lie op vekaansie gewees binne. Daat is allegaor trug te bringe tot nie genog knaoke in de ouwe sok. Waant as die der wel waore, daan kongde die luu iemaand hure die voor twee weke be- veurbeeld de zaok voor hullie waor- naam. Aal mok daor wel bie antekene daat da voor heul veul boere noeng ok weer waat is daat zullie nie zo een, twee drie zalle doen. Maor allus is ant vuraandere, dus die gedaachte zaal zich zo laangzaomerhaand ok wel wiezugge. Ik bin blie daat. die boere der noeng geen graas over laote greuje en ut zellufs nie meer voor der luu voete weg laote maoijc. Ok an un boer vurkoop zellufs Maanshol geen knolle voor sietroene meer. In het grootste overdekte Dolfijnen"™! I stadion ter wereld met 2.500 zit- i plaatsen ziet u een unieke show i j van zeeleeuwen en dolfijnen in één j programma. Dagelijks (ook zon- I dags) om 11.30 - 13.00 - 14.30 en 16.00 uur. j ONDERWATERPANORAMA I met de grootste aquarium glaswand ter i wereld: 21 meter lang en bijna 3 meier hoog. i EXPOSITIE WALVISACHTIGEN I boeiende tentoonstelling over het leven van I de zeezoopdieren. I ROBARIUM I I trainingsbassin voor zeeleeuwen i I 5 demonstraties per dag. HARDERWIJK - TEL. 03410 6041

Soester Courant | 1971 | | pagina 3