Wh 1 Start verkiezingscampagne A.R.P. Soest 1 BIJZONDERE BOEKENWEEKAVOND BoekhandeS Boekhandel VAN DE VEN ADRIAANSEN WINKELSTAND IN GROTE ZORGEN OOK DE GIGANTEN KREUNEN MENINGEN VAN LEZERS Van den TBrinh 100 JAAR VAKBEWEGING middelman EMMABL0EM VRAAGT OM HULP MUNTAANPASSING 1 1 ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Urgentie-program 3 confessionele partijen Eigen A.R.-program, eigen identiteit van de Anti Revolutionaire Partij PASFOTO'S VAN ESSEN FOTO - OPTIEK BEN NIJHUIS Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Meer ruimte voor maatschappijkritiek ZEEPOST ESploegstoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten Litteraire avond bij Artishock I n D A 1 1 O llwJb Stflks verlovingsringen kopen bij S p i j k e VRIJDAG 26 MAART 1971 Dtt waren de drie hoofdgedachten, waar royaal aandacht werd geschonken tij dens de Verkiezingsbijeenkomst van de ARP, afdeling Soest - Soesterberg op donderdag j.1. in gebouw „Credo", alhier. Op een vrij goed bezochte vergadering sprak drs. J. Boersma, lid van de Twee de Kamer voor de ARP, tevens lid van het Europees Parlement en adviseur van het Chr. Nat. Vakverbond (CNV). Kamerlid Boersma sprak over de ver nieuwde werkwijze, die aan de verkie zingen van 28 april a.s. voorafgaat. In de eerste plaats noemde hij het ini tiatief van de 3 confessionele partijen, eind 1970 genomen, om met een „ge meenschappelijk urgentie-program" te komen voor de jaren 1971 - 1975. Dit initiatief werd vervolgens nagevolgd door de 3 oppositiepartijen D '66, P.v.d.A. en P.P.R. en wel in een snel tempo, nadat in minstens even snel tempo de samenwerking van deze drie (progres sieve) partijen voorbereid werd. Een derde belangrijk aspect van de ver nieuwing noemde Boersma het finan ciële overzicht, dat de confessionele par tijen aan hun urgentie-program hadden toegevoegd, nl. de berekening van wat dit „program" zou gaan kosten in alge mene opzet. Een vierde punt, waaraan geen politieke waarde mocht worden toegekend, was het feit dat de 3 vakcentrales: CNV, NW en KNV, eveneens een vierjaren plan met kostenbegroting hebben opge steld. Dit deden de vakcentrales al eer der ook. In beide urgentie-programma's zijn pun ten van overeenstemming en punten die tegengesteld liggen ofwel onaanvaard baar voor de ene of andere concentratie zijn. Ook zijn er punten, die na vol doende schaafwerk bruikbaar gemaakt kunnen worden voor beide groeperingen. Maar tot een programvergelijking is het echter nooit gekomen, omdat men reeds over de „procedure" van samenwerking het niet eens kon worden. D *66, P.v.d.A. en PPR verlangden namelijk vóóraf een besluit tot een definitieve samenwerking tussen de 6 genoemde partijen en het stellen van kandidaten voor minister portefeuilles vóóraf. (Liefst ook nog een vóóraf gekozen minister-president.) Door afspraken vooraf en het vormen van een „regeer"-blok vooraf zouden de kiezers zich geen duidelijk beeld kunnen vormen over de identiteit cn het pro gram van de verschillende partijen. Eén program voor 6 partijen, die ongetwijfeld een royale kamermeerderheid zouden halen, zou vele kiezers doen besluiten dan maar niet te stemmen, want dan was het immers al een uitgemaakte zaak welke regering we zouden krijgen Dit wilden de 3 confessionele partijen beslist niet. Zij wilden duidelijk de keuze aan de kiezers overlaten. (Iemand stelde het volgende Dacht u nu werke lijk dat de PPR als nog jonge afsplit- j sing van de KVP nu al weer met die- zelfde KVP, die ze de rug toegekeerd had, in één blok wilde zitten Spreker Boersma was van mening dat er niettegenstaande de goede bedoelin gen van beide concentraties er één ding vaststond, namelijk dat de zgn. „pro gressieven" (met name D '66) de samen binding van de 3 confessionele partijen hadden willen doorbreken: een door braak van de christelijke politiek Wat zou er, volgens Boersma, van de christelijke- of evangelische politiek of eigen identiteit van de ARP overblijven, als de kiezers vóóraf zouden moeten con cluderen: „het maakt niets uit op wie men stemt, want het ,regeer-accoord' is er al." De Anti Revolutionaire Partij (ARP) wil haar eigen identiteit voor de kiezers duidelijk vaststellen, namelijk door haar .eigen program' en het waar maken van de toevoeging „Evangelische Volkspartij". Reeds in juni 1970 sprak voorzitter Veer man van de ARP op een congres over die eigen identiteit van de ARP, die wij hierbij nog eens uit de verf laten ko men „Evangelische Volkspartij"deze term geeft enerzijds aan, dat de partij mensen wil omvatten, die aanspreekbaar zijn op het Evangelie, die daarin gemeenschap pelijk een startpunt hebben. Maar tege lijk dwingt het Evangelie tot een dui delijke beslissing, een keuze in de pro blematiek van het leven van iedere dag, ook in de politiek. De geloofwaardigheid van een christelijke partij is in beide gevallen in geding zowel in de dui delijkheid van de keus en van de bood schap, als ook in de samenbindende kracht van het gemeenschappelijk aan vaarde uitgangspunt. Juist daarin heeft de christelijke politiek zijn grote bete kenis voor ons volksleven bewezen, dat het juist in tijden van vernieuwing méé vorm heeft gegeven aan die nieuwe ont wikkeling. Niet alleen vroeger maar ook nu hebben de mensen van de vernieu wing gelijk zij, die de dynamiek van de tijd willen meemaken en trachten te sturen vanuit het Evangelie. Ook nu zijn er in het mensenleven en volkerenleven ontwikkelingen en verschuivingen aan de gang, die ons er toe moeten brengen de bijbelse eis van gerechtigheid in nieuwe vorm gestalte te geven. Het is dringend nodig, dat men in de probleemstelling en in de discussie van vandaag heel intensief gaan werken, blijven werken aan een nadere confron tatie van actuele vragen met de norm en de ruimte van het Evangelie. Daarom Evangelische politiek bedreven door een Evangelische Volkspartij, de A.R.P., die ook daarom gaarne regerings verantwoordelijkheid draagt." In een levendige discussie kwamen on derwerpen als gezangshandhaving, ont wikkelingshulp e.a. aan de orde. Voor de leden en belangstellenden van de ARP te Soest was dit een alleszins boeiende vergadering, die een nog gro ter bezoek stellig verdiende. Klaar terwijl U wacht. Soest-Zuid by stoplicht. boekenweekboekenweekboekenweekboekenweekboekenweekboekenweekboekenweek 2 gr o (verzorgd door de werkgroep literaire avonden) g VRIJDAGAVOND 2 APRIL ontvangen wij om 8 uur in het Artishockgebouw: HUGO RAES. Eén der belangrijkste hedendaagse Belgische auteurs, schrijver van o.a. Een tijdelijk monument De vadsige koningen Bankroet van een charmeur Een faun met kille horentjes Reizigers in de antitijd De lotgevallen Houdt deze avond vrij om nader kennis te maken met deze schrijver en zijn werk. Reserveer tijdig Uw kaarten bij: Soesterbergestraat 53 Burg. Grothestraat 32 Telefoon 2419 Telefoon 2529 boekenweekboekenweekboekenweekboekenweekboekenweekboekenweekboekenweek Geen enkel politicus kan zelfs in de heetste verkiezingsstrijd wegcijferen dat de toeneming van de welvaart te danken is aan produktiviteitsstijging. Het is daar om dat bij de loonontwikkeling en de hierbij te stellen eisen de mate van stijging van de produktiviteit in het land mede als richtsnoer wordt genomen. VOOR EEN GOEDE GEZONDHEID VOOR EEN GOEDKOOP VERVOER Uw fiets staat klaar bij Nieuwe weg 91 - Soest - Tel. 3462 (vlakbij station Soest-Zuid) De beide jaarverslagen van de Kon. Shell-groep en Philips spreken een dui delijke taal. Beide concerns hebben in 1970 geworsteld met een enorme kos tenstijging, die niet meer uit de stij gende produktiviteit kon worden opge vangen. Verdere inflatoire kostenstijgin gen zullen niet meer in voldoende mate kunnen worden bestreden. Wanneer de grootste concerns deze taal spreken, kun nen we bepaald niet meer van een ge zond economisch beeld spreken. Dat be tekent dat er aanzienlijke correcties moeten volgen in het beleid dat thans in Nederland wordt gevoerd. Geen cor recties in de richting van nog meer uit gaven en nog meer consumptie-toene ming maar correcties in de zin van be stedingsbeperking, hoe hard het ook klinkt. Wij vergissen ons indien wij menen dat de winstdaling bij een deel van het be drijfsleven ons niet deert. Om te begin nen zal winstdaling ertoe leiden dat er veel minder belasting in de staatskas vloeit. Alleen bij Philips zal de staat vermoedelijk al 80 miljoen minder kunnen eisen. Voorts zullen de concerns trachten hun aktiviteiten deels naar die landen te verleggen waar zij hun winst capaciteit kunnen herstellen. Dat bete kent minder toelevering voor andere be drijven en derhalve minder werkgele genheid. Henry Ford heeft dit duidelijk geïllu streerd door zijn investeringsplannen in Engeland te herzien nu daar staking op staking volgt. Wij zullen een tijdperk tegemoet gaan van harde beslissingen waar in het economische vlak slachtof fers zullen vallen. Het gaat er nu alleen maar om of wij de tekenen aan de wand zien willen en ons daarbij aanpassen of dat wij onze hoop willen vestigen op utopische verhalen van politieke dwazen. Met de verkiezingen in zicht kan ons volk daar een duidelijk antwoord op geven door mensen in de volksvertegen woordiging aan te wijzen die voor alles een einde zullen maken aan de econo mische uitholling die ons land teistert en die alom zichtbaar wordt. Onder produktiviteit kunnen we ver staan de gemiddelde hoeveelheid produkt die per manuur wordt voortgebracht. De moeilijkheid zit bij dat gemiddelde, want iedereen werkt onder verschillende ar beidsomstandigheden. Een poelier die zijn kippen slacht met een mes zal heel wat minder kippen panklaar maken in een uur dan een kippenslachter in een exportslachterij met een volledig ge mechaniseerde slachtapparatuur. Zoals er een onderling verschil is in produktiviteit zo is de mate van pro- duktiestijging ook nogal wisselend. Onze poelier kan zich op zekere dag van ma chines voorzien en dan zal zijn pro duktiviteit snel stijgen. Een schrijnwer ker die als specialisatie kasten maakt zal het handwerk alléén moeten blijven doen anders gaat zijn kwaliteit er zo onder lijden dat hij uit de markt ver dwijnt. Over de gehele linie van de pro- duktie gezien staat de dienstverlening bij het toenemen van de produktiviteit sterk in het nadeel in vergelijking met de industrie. De winkelbedrijven, de tandartsen, de ambachtsmensen, zij zijn vrij spoedig aan het einde van hun produktiviteitslatijn. In de winkelstand heeft men dat in de achter ons liggende jaren duidelijk voeld. Duizenden zaken zijn uit het stads- en streekbeeld verdwenen. Hun kosten bleven stijgen, hun winstmarges bleven achter bij de kostenstijging en de Geachte redactie. Mijn volle sympathie gaat uit naar de gene die in uw rubriek: „Met raad en daad", vraagt naar een middel om, zon der narigheid voor de drie katten van de buren, te beletten dat deze schade aanrichten in zijn of haar tuin. Hier is, tot mijn grote voldoening, nu eens iemand, die niet zomaar klakkeloos en zonder het minste gevoel voor dieren te werk gaat en, door het neerleggen van vergif, hen op de meest-wreedaar- dige wijze om het leven brengt, daarbij alleen maar bedacht op eigenbelang en zonder zich in het minst in te denken welk een lijden en ellende hij over de, in wezen onschuldige „boosdoenertjes", brengt en welk een verdriet hij hun eigenaars aandoet als ze, op deze wijze, hun dieren van wie ze houden verlie zen moeten. Het doden van dieren op deze manier stempelt iemand evenzeer tot een mis dadiger als wanneer hij een mens ver moordt. Met een klein beetje moeite en geringe kosten is het toch mogelijk op een meer humane wijze tot een oplossing te ko men, die beide partijen bevredigt en waarbij de mens zich tenminste van een betere zijde laat kennen dan wanneer hoe zich door zijn ruwste oer-instincten laat leiden. C. TWISS Soest. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. HOTEL - CAF4 - RESTAURANT Socstarbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 2706 WILT U DE WEEK GOED BEGINNEN DAN DOET U DAT MET EEN FIJN DINER Ook HET ADRES VOOR BRUILOFTEN EN PARTIJEN Ruime parkeergelegenheid omzetvergroting kon de dichtklemmende tangbeweging tussen kosten en opbrengst niet meer verwijderen. Velen hebben hun toevlucht genomen tot schaalvergro ting. Naast het risico van misschatting van de mogelijke omzetvergroting lopen ze ook daarmee de kans dat ze toch het optimale kostenpunt niet kunnen be reiken en dat ze toch de gewenste ren tabiliteit niet bereiken. Met de prijsvorming zijn ze niet vrij. De geweldige struktuurverandering heeft niet alleen concurrentie-explosies ge bracht maar daarnaast heeft het mi nisterie van Econ. Zaken prijsmaatrege len uitgevaardigd in de vorm van calcu- 'latievoorschriften. Deze maatregelen zijn zojuist weer door minister Nelissen ver lengd omdat de bewindsman van mening is dat de gemiddelde prijsstijging dan de geraamde 6-672 in 1971 zou kunnen overschrijden. Bij deze maatregel mag de loonsverho ging sinds 1 januari niet worden doorge- calculeerd. Letterlijk zei de minister dat die enkele procenten maar uit de pro duktiviteitsstijging zouden moeten ko men. Terecht hebben de organisaties van midden- en kleinbedrijf verklaard aan deze maatregel niet te kunnen meewer ken. Het prijs- en loonbeleid wordt al te zeer bepaald door de verhoudingen in grote industriële bedrijven, die zich hoe langer hoe meer kapitaal-intensief ont wikkelen. De grote winkelbedrijven hebben het midden- en kleinbedrijf met hun pro testen aanvankelijk in de kou laten staan. Zij vergrootten hun assortiment het aantal vestigingen met grote snelheid en konden zo nog mee doen aan produktiviteits vergroting. Ook zij zijn echter het punt van de optimale kosten stijging gepasseerd en komen in de knel te zitten. Hoe groot de beklemming wel is hebben wij gezien aan de ondergang van het grootwinkelbedrijf van „De Gruyter". Het textielwarenhuis Gerzon is ook al ten offer gevallen. In de huishoudelijke artikelen is Hoying verdwenen en daar mee zal het niet ophouden. Het zijn veel meer ontwikkelingen. Zo begint het ver schijnsel koopavond door te breken. Hiervoor moet het personeel ook be schikbaar zijn dat in de avonduren een betere betaling verlangt dan overdag. Als daarnaast de leeftijd waarop het mi nimum-loon moet worden betaald van 24 jaar daalt naar 23 jaar, dan betekent dat ook voor de winkelbedrijven kosten stijging. Natuurlijk juichen wij het toe dat jeugdige werknemers weldra 9 schooljaren achter de rug moeten heb ben, maar het betekent in het arbeids intensieve winkelbedrijf dat men een hele jaarklasse jeugdige helpers mist. Als de 16 tot en met 18-jarige een dag per week onderwijs moeten ontvangen, dan zijn ze niet alleen een dag per week uit de zaak verdwenen met behoud van loon, maar dan wordt de arbeidsmarkt voor deze krachten enorm ingekrompen. Men moet parttime-krachten aantrekken. Men moet daarvoor arbeidsroosters ma ken en een korte opleiding organiseren. Het betekent in feite een grote kosten stijging, die niet kan worden opgevan gen door arbeidsbesparende maatregelen. Men kan minder personeel inzetten en meer aan de zelfkeuze van de klant overlaten. Daarmee stijgt ook het per centage diefstal. Dat is ook een kosten- faktor voor het bedrijf. Toeneming van de service door het aanbieden van par keerruimte, vergroting van het assorti ment, het vraagt alles om investeringen met hoge rentekosten. Niemand minder dan de direkteur van de Kon. Jaarbeurs heeft ter gelegenheid van de mislukte voorjaarsbeurs ver klaard dat de winkelstand en de kleine bedrijven in het algemeen onder grote druk leven. Velen balanceren op de rand van de economische afgrond. Dit maakt het maken van enkele conclusies nood zakelijk. In de eerste plaats zullen de marges in de detailhandel groter moe ten worden. De dienstverlening kost steeds meer geld. Daarnaast zal de dienstverlening steeds meer wegkwijnen, zoals wij dat ook bij de posterijen zien. Het is een conclusie uit het negatieve maar het is niet onmogelijk dat het ver wende publiek via de lange weg van sa- nering en schaalvergroting de weg weer terugvindt naar de kleine zelfstandige zakenman, die vissend in de distributie- chaos daar mogelijk via uitstekende ser vice daar juist nog de vis op maat uit haalt die hem in staat stelt weer een be hoorlijk bestaan te vinden. Maar dan op een andere manier dan in het verleden. In 1871 werd het Algemeen Nederlands Werklieden Verbond (A.N.W.V.) opgericht, de eerste Nederlandse vakcentrale. Nu, honderd jaar later, vormen de vakcentrales een macht van grote betekenis in onze samenleving. Ongeveer 40 van alle Nederlandse werknemers aangesloten bjj een van de drie erkende vakcentrales (N.V.V., N.K.V. en C.N.V.) en daarnaast hebben circa 300.000 werknemers zich verenigd in enkele zg. categorale vakbonden, die niet bij een van de „grote drie" zijn aangesloten. De positie van de vakbeweging heeft zich in de afgelopen 100 jaar radicaal ge wijzigd. De huidige vakbeweging is niet alleen een strijdorgaan dat opkomt voor hogere lonen en goede arbedsvoorwaarden, ze krijgt ook meer en meer een maat schappij-kritische funktie. staan, die in toenemende mate haar aan dacht opeisen, zoals een struktureel werkgelegenheidsbeleid, ontwikkelings hulp, vorming van werkende jongeren, prijspolitiek enz. enz. Meer en meer ontwikkelen de vakbon den zich tot organen die een maatschap pij-kritische funktie vervullen. Het ac cent van haar aktiviteiten komt te lig gen op het streven naar verandering van de maatschappij struktuur en wel zoda nig, dat de onafhankelijkheid en de mondigheid van de werknemer wordt versterkt. Door sociale aktie, bij voor keur gezamenlijk gevoerd, trachten de vakbonden een rechtvaardiger samenle ving te creëren, die de werknemers méér biedt dan alleen een goed loon. Niet in de laatste plaats door de aktivi teiten van de vakcentrales zijn de dis cussies over allerlei belangrijke sociale vraagstukken als inkomenspolitiek, me dezeggenschap en inspraak reeds op gang gekomen en vooral op het terrein van de machts- en inkomensverhouding zal de vakbeweging zich de komende jaren sterk doen gelden. De eerste jaren van de Nederlandse vak beweging worden vooral gekenmerkt door een heftige strijd tussen de gema tigden en de radicalen. Het in 1871 opgerichte Alg. Ned. Werk lieden Verbond wilde de erbarmelijke positie van de Nederlandse arbeiders verbeteren via politieke aktie, terwijl het Nationaal Arbeids Secretariaat (N.A.S.), dat 20 jaar later werd opgericht, een bolwerk werd van de anarchisten, die meer in stakingen dan in parlementaire aktie geloofden. De strategie van de N.A.S. bereikte weinig effekt, zodat steeds meer arbeiders zich van haar af wendden. Het waren Henri Polak en Jan van Zutphen, voormannen van de Diamant- bewerkersbond, die de arbeiders oprie pen tot eenheid. Op 1 januari 1906 werd het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen opgericht (N.V.V.). Deze lande lijke vakbond werd geleid door bezol digde bestuurders, in de hoge contribu ties, zodat sterke weerstandskassen kon den worden gevormd. In 1914 had het N.V.V. reeds 80.000 leden. Maar ook op het terrein van de vakbe weging manifesteerde zich de voor Ne derland blijkbaar onvermijdelijke ver zuiling. In 1909 werd het Christelijk Na tionaal Vakverbond (C.N.V.) opgericht, die de belangen van de werknemers wilde behartigen vanuit het licht van Gods Woord. Nu een bolwerk van de protestantse werknemers, was het C.N.V. aanvankelijk interconfessioneel. Er zaten ook rooms-katholieken in het bestuur! Maar de Nederlandse bisschoppen, toen nog helemaal denkende vanuit het pa troon van de antithese en dus hameren de op het belang van katholieke orga nisaties, spraken hun misnoegen over deze ontwikkeling uit. En dat bleef niet zonder gevolgen. Tegenstellingen In 1916 organiseerden de katholieke werknemers zich in de rooms-katholieke vakbeweging. In 1924 verleende het epis copaat kerkelijke goedkeuring aan de oprichting van het Rooms-Katholiek Werkliedenverbond (R.K.W.V.), dat in 1940 reeds meer dan 200.000 leden telde. Het huidige N.K.V. is met ca 425.000 leden de tweede vakbond van ons land, na het N.V.V. (ca 560.000 leden) en ver voor het C.N.V., dat met plm. 250.000 leden veruit de kleinste van „de grote drie" is. Tussen het N.V.V. enerzijds en het C.N.V. en N.K.V. anderzijds bestonden aanvankelijk sterke tegenstellingen. De eerste predikte immers de klassenstrijd, die door de twee andere vakcentrales principieel werd verworpen. Bovendien was de tegenstelling confessioneel-niet- confessioneel toen veel scherper dan nu. Toch kwamen de drie vakcentrales reeds vóór de tweede wereldoorlog tot bepaal de vormen van samenwerking. De eco nomische crisis in de jaren '30 noopte daartoe. Zo pleegden die drie vakcentra les in 1938 overleg over het opstellen van c.a.o.'s.' Samenwerking Na de tweede wereldoorlog laaide aan vankelijk de strijd tussen de gematigden en de radicalen en weer hoog op. De in 1945 opgerichte eenheidsvakcentrale (E.V.C.) koketteerde sterk met de com munisten en kon zich niet verenigen met het beleid van de „grote drie". Maar kort na de Hongaarse opstand (1956), die het anti-communistisch sentiment in ons land krachtig versterkte, werd de E.V.C. opgeheven. Na de tweede wereldoorlog werd ook de basis gelegd voor een hechte samenwer king van de drie vakcentrales. De on derlinge tegenstellingen vervaagden, men kwam tot het inzicht dat de vakcentra les in feite dezelfde problemen moesten oplossen en dat gezamenlijke aktie vaak het meeste effekt sorteerde. In allerlei organisaties zoals de Stichting van de Arbeid en de Sociaal-Economi sche Raad kwamen de drie werknemers vakcentrales tot een hechte samenwer king en volgens sommigen zijn de vak bonden zodanig naar elkaar toegegroeid, dat een fusie thans wel verantwoord lijkt. Maar vooral het C.N.V. stelt nog erg prijs op zijn eigen (evangelische) identiteit, ofschoon een recent onderzoek aantoonde, dat meer dan 40 °/o van de leden geen bezwaar heeft tegen het samengaan van de drie vakcentrales. Andere facetten De positie van de vakbeweging heeft zich na 1945 redicaal gewijzigd. Het slui ten van collectieve arbeidsovereenkom sten, gepaard gaande aan harde loon onderhandeling, behoort nog steeds tot haar taak. Maar daarnaast zijn er andere facetten van het maatschappelijk be- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Sretensk" (1/4). Australië: ms „Waitara" (1/4). Brazilië: ms „Sretensk" (1/4). Canada: ms „Atlantic Champagne (29/3) en ms „C/P. Voyageur (31/3). Indonesië: ms „Polydorus" (2/4). Israël: ms „Leanna" (2/4). Japan: ms „Bristol Maru" (30/3) en ms „Kaga Maru" (1/4). Suriname: ms „Marathon" (29/3). Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Champagne (29/3). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Simonskerk" (31/3). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. WONINGTEXTIEL TORENSTRAAT 3-3a-3b - SOEST TEL. 4786 De Emmabloemcollecte die in Soest ge houden wordt van 29 maart tot 4 april a.s. is sinds tientallen jaren in ons land een begrip. De opbrengst was altijd be stemd voor de tuberculosebestrijding. Door het werk van artsen en kruisver enigingen is de tuberculose langzamer hand niet meer de gevreesde volksziekte die zij vroeger was. Maar toch is het nodig waakzaam te blijven, zoals plot seling optredende concentraties van ziek tegevallen hebben geleerd. Grootscheepse bestrijdingsacties kunnen echter achterwege blijven en daarom heeft de Emmabloemcollecte een nieuwe bestemming gekregen. Wél wordt een deel van de opbrengst nog bestemd voor de tuberculosebestrijding, maar daar naast wordt de Emmabloemcollecte ook gehouden ten bate van het werk der kruisverenigingen. Dat is écht nodig! Kruisverenigingen ontvangen van hun leden contributie (meestal te weinig) en zij krijgen subsidies (óók vaak te wei nig), maar het werk van de thuisgezond heidszorg breidt zich steeds uit en de kruisverenigingen komen telkens voor nieuwe kosten te staan. In het leven roe pen van nieuwe diensten, inschakeling van diëtisten, organiseren van bejaar- dengymnastiek, allerlei acties en werk zaamheden in het belang van de ge zondheidszorg thuis, vergen steeds op nieuw weer geld. Daarom wordt uw steun en bijdrage ge vraagd, als de collectant of collectrice bij u aan de deur verschijnt. Wees royaal, want in feite geeft u een gift aan uzelf en uw buren, omdat iedere cent die de kruisverenigngen ontvangen wordt be steed aan de gezondheidszorg in üw ge zin ook! Verpleging van zieken thuis, hulp en advies aan invaliden en chro- rische zieken, consultatiebureaus voor zui gelingen en kleuters, diëet-adviezen, gymnastiek voor zwangeren en bejaar den, gezondheidsvoorlichting aan gezon den en zieken, moedercursussen en ander cursuswerk, verzorging van zelfstandig wonende bejaarden, bestrijding van tu berculose, kanker en reuma, hulp aan revalidatiepatiënten, deze en nog vele andere taken van de kruisvereniging zijn in het belang van de gehele bevolking. Help daaraan mee door de Emmabloem collecte royaal te steunen. De Emma bloemcollecte wordt door de gezamen lijke kruisverenigingen in onze gemeen te georganiseerd. Door een gift aan de Emmacollecte steunt u dus het totale kruiswerk. Plus de tuberculosebestrij ding. Mag de thuisgezondheidszorg op u rekenen? De voorzitter van de afd. Soest van het Oranje-Groene Kruis zal persoonlijk op de markt van a.s. donderdag aanwezig zijn, zo mogelijk met een kraam, terwijl er op de laatste dag van de week een straat-collecte gehouden zal worden, met hulp van collectanten van de Interker kelijke Hulp Centrale uit Baarn. In het kader van Boekenweek organi seert de werkgroep „Litteraire Avonden" op vrijdag 2 april a.s. een ontmoeting I met de bekende schrijver Rugo Raes. De avond wordt gehouden in het Arishock- gebouw en vangt aan om 20.00 uur. Naarmate het jaar voortschrijdt blijkt ook de geldonrust in de wereld weer toe te nemen. Westduitsland is zo langza merhand de financiële burcht van west- Europa geworden. De goudreserves van de Bundesbank zijn groot. In het kiel zog van de D.M. is ook de gulden zich aan het versterken. Al gaan onze lonen en kosten omhoog, bij onze oosterburen ligt het tempo nog hoger. De Nederland- sche Bank verzamelt miljarden dollars, die zij gedwongen is te kopen omdat de wisselkoers anders beneden de mini mum-prijs daalt. Er bestaat een inter nationale afspraak dat alle landen zul len meewerken aan het handhaven van de bestaande wisselkoersen. Door deze merkwaardige beweging werd een dek king aan goed en valuta bereikt voor onze gulden van 95 Al dit vreemde geld komt ons land binnen omdat wij een hoog rentepeil handhaven, terwijl dat bijvoorbeeld in de V.S. snel aan het dalen is. Wat gebeurt er als wij gedwongen wor den het rentepeil te verlagen? Dan zal dat een aanmoediging zijn voor zaken mensen en particulieren om geld te gaan lenen teneinde dit in kapitaalgoederen om te zetten. Men gaat aktiviteit bij het bedrijfsleven aanmoedigen die in feite nog overbodig is. Hoewel de uitkomst van dit proces nog onduidelijk is moet wel worden geconcludeerd dat de V.S. en west-Europa op dit moment bezig zijn de economische moeilijkheden op elkaar af te schuiven. Dit moet hetzij voor de dollar, hetzij voor andere munt eenheden op grote moeilijkheden uit monden. Het valt nog steeds ernstig te betreuren dat men nog geen oplossing heeft gevonden voor een geleidelijke aanpassing van de waarden van de geld- eenheden. Als de dollar officieel niet in waarde daalt, zullen andere munten moeten revalueren. Zou dit in west- Duitsland met de D.M. opnieuw gebeu ren dan zou ditmaal de gulden niet mo gen achterblijven. Wij geloven dat op wat langer zicht onze economie daar al leen sterker van zou worden. In dit licht gezien hebben wij bij een vorige muntaanpassing de boot gemist Speciale M voorjaarsaanbieding STALEN KEUKENTRAPPEN L 4, 5 en 6 treden. V IJZERHANDEL Nieuwstraat 56 - Soest I Telefoon 02155-6228

Soester Courant | 1971 | | pagina 5